DESKUNDIGE RAAD ONDER DE MAAT Yeel animo Zoeterwoudse volkstuinen Feest bij EHBO [L eidse agenda Zelfbouwers: A zelf doen Ed blijft prins Die Csardasfürstin maakt goede indruk Heftige burenruzie m MAANDAG,7 NOVEMBER 1977 Een scène uit "Die Csardasfürstin" in het Lido-theater in Noordwijk NOORDWIJK - Een groot pu bliek genoot zaterdagavond in tens van Emmerich Kalmans beroemde operette 'Die Czar- dasfürstin op het Lido-toneel gezet door de verenigde gezel schappen 'Mozaiek' (Noord- wijk) en 'De Troubadours' (Oegstgeest). De première van dit wereldsukkes vond plaats op 13 november 1915 in Wenen. Het is nauwelijks te geloven, dat de Weense hoofden na vijf tien maanden oorlog nog naar deze vrolijkheid stonden. Of het moest dan zijn, dat de mensen op die manier wilden vergeten. Een operette is geen 'kleine opera' (al is dit de letterlijke ver taling), maar een kunstwerk, dat in z'n beste vorm, voor de opera niet onder hoeft te doen in omvang en kwaliteit. Een schijnwereld, waarin allerlei onmogelijks gebeurt. Tot aan Léhars laatste operettes steeds met goede afloop. Ook in de Czardasfürstin (de Hongaarse soubrette, die later met Edwin, de zoon van een „Fürst" trouwt) verloopt de his torie in vreemde kronkels. De oude Fürst moest daar stands- halve niets van hebben en wilde voor z'n zoon het nichtje Stasi. Pas, toen hij vernam, dat z'n ei gen vrouw (eeryt de weduwe van een graaf) ooit als danseres op het toneel had gewerkt, gaf de oude heer toe. En Stasi werd gelukkig met graaf Boni, de vriend van Edwin. De hoofdpartijen zijn dus de ti telheldin Sylva Varescu (ge speeld en gezongen door Ans Poppe), Edwin (door Cees Bor ger), Stasi (Willy Burgerhoudt) en Boni (Frans de Lincel). Van de drie eerstgenoemden werd vermeld, dat ze 'medewerkten', dus niet tot de gezelschappen behoorden. In hoeverre ze pro fessioneel zijn, weet ik niet, maar hun aktie en zang waren, vanaf het muzikaal zeer belang rijke tweede bedrijf, volkomen vrij en muzikaal en technisch alleszins verantwoord. Frans de Lincel, als graaf Boni, deed voor de genoemde drie zeker niet onder. Het optreden van Fürst Leopold (Arie Caspers) en zijn gemalin (Kitty van der Meer) maakte ook een goede indruk. Het werd duidelijk dat deze op voering met liefde en groot en thousiasme was voorbereid Zo werkte men óok op het toneel, na de wat onwennige aanloop, •levendig en gaandeweg meer ontspannen. Ook de massa fi guranten, tevens koorzangers en, vooral niet te vergeten, de sierlijke balletdanseresjes, ver dienen alle lof voor wat ze als amateurs presteerden. Ben Swaap (een bekende naam in de muziekwereld) voerde de algemene leiding, over het ver dienstelijk, maar niet altijd on-i berispelijk gelijk musicerende Haagse 'Jeugd en Muziek'-or- kest en verder over al het to- neelgebeuren, dat hij vast in handen had. Aan het kapwerk, de aankleding en de kostuums was alle gewenste zorg besteed. 'Die Czardasfürstin wordt dinsdag 8 november ook opge voerd in het Rijnlands Lyceum. Aanvang 19.30 uur. Paul van Wolfswinkel LEIDERDORP - "Je privéleven naar de knoppen als je zelf je wo ning bouwt? Dat vindt ik toch wel erg sterk uitgedrukt"Aan het woord is mevrouw Rietkerk, be woonster van één der huizen die de Leiderdorpse zelfbouwersgroep Nooitgedachtaan de Brunel- kamp heeft gebouwd. Haar woor den worden gesteund door andere leden van de groep die deze uit spraak in het eerder verschenen ar tikel over de Leiderdorpse zelfbou wers wat al te kras vinden. "Je weet immers waar je aan begint", vult haar man aan. En de heer Van Priel, voorzitter van de Raad van Bestuur van de stichting "Nooitge dacht": "De mannen werkten 's avonds maar drie Uur, daarna konden ze thuis zijn. Natuurlijk treden er spanningen op als je an derhalf jaar lang naast je dage lijkse werk aan je woning bouwt, maar het is toch ook de taak van de vrouw om zoiets op te kunnen van gen?" Dat de spanningen wel eens zo hoog zouden oplopen dat de groep bijna uit elkaar spatte is volgens de leden van de zelfbouwersgroep pertinent onjuist. Daar was geen schijn van kans voor. We waren het soms wel eens oneens, maar dat is altijd goed opgelost. Als er onenigheid was probeerden we toch steeds alle men sen op één spoor te krijgenDaar voor hadden we ook een Raad van Bestuur met een buitenstaander als voorzitter, die er de voorzittersha mer tussen kon gooien als dat nodig was. Groot voordeel van een derge lijke oplossing is datje er "bedrijfs- blindheid" mee voorkomt." De leden van zelfbouwersgroep Nooitgedachthebben vanaf het begin af (april 1972) ten aanzien van de bouw zakelijk tegenover el kaar willen staan. Daarom is een stichting opgericht met voorwaar den die in een notariële akte werden vastgelegd. Boetevoorwaarden on der andere, als iemand zijn bouwplicht zou verzaken, maar daar hoefde gelukkig nooit gebruik van te worden gemaakt. Deze stich ting kreeg een bestuur, de eerder genoemde Raad van Bestuur, die in feite de rol van aannemer vervulde. "Nooitgedacht" functioneerde zo als een soort van onderneming: in kopen, verzekeringen afsluiten, budgetteringde stichting deed het allemaal zelf. In de zeljbouwgroep zae uxistratieve bouwkundige mensen, die de groep voor deze spe ciale taak erg nuttig acht. "Wij wilden van niemand afhan-' kelijk zijnde woningen op eigen Apotheken kracht, door onze eigen inspannin gen bouwen. Ze wonen nu in hun zelfgebouwde woningen, de vier Leiderdorpers en de vijf niet-Leiderdorpers,van wie er vier - in tegenstelling tot het ver melde in het vorige week verschenen artikel economisch aan Leiderdorp waren gebonden. "Het is onsgelukt", verzuchten de zelfbouwers met gepaste trots. "Met z'n allen zijn we er in geslaagd om goede en goedkope woningen te bouwen. Afdeling Veilig Verkeer Warmond teleurgesteld 99 99 WARMOND - De consulent verkeerszaken van Veilig Ver keer Nederland heeft advies uitgebracht over de situatie bij de'tijdelijke spoorwegovergang in Warmond. Tot teleustel- ling van de plaatselijke afdelimg is het echter geen afdoend advies geworden en blijven een aantal zaken onopgelost. Voorzitter N. de Vlam betitelde het advies als 'onder de maat'. Volgens de verkeersdeskundige brengt het zand op het wegdek vooral gevaar met zich mee Aan fietsers en bromfietsers. An die si tuatie zal spoedig een einde komen daar het zandtransport korter gaat duren dan verwacht werd. Van de huidige voetgangersroute zegt de verkeersdeskundige dat deze 'on logisch lang is'. Uit observatie bleek dat veel voetgangers komende vanuit Sweilandstraat de binnenbocht nemen. Volgens Veilig Verkeer moet daar dan ook een voetgan gerspad komen. Hoe de situatie op de Oranje Nassaulaan dan opgelost moet worden voor de voetgangers wordt echter niet vermeld. 'De aansluiting Padoxlaan- Sweilandstraat vraagt om een be tere verkeersbegeleiding' volgens de verkeersdeskundige. Met een juiste belijning en markering zou dat het geval zijn. Ondertussen is een deel daarvan al gerealiseerd. Een simpele oplossing voor men sen met kinderwagens en invaliden werd vorige week geopperd in de commissievergadering van openbare werken. Het voetpad, dat nu abrupt eindigt in de Padoxlaan, zou verder door getrokken unnen worden in de richtimg van de Padoxbrug. Men sen met kinderwagens en invaliden worden dan wel gedwongen om een langere weg te volgen mar dan bestaat er tenminste een redelijk veilige mogelijkheid om de spoor weg te kruisen. De scherpe bocht in de Oranje Nassaulaan blijft een knelpunt, ook al zal door het ver dwijnen van het zand een verbete ring optreden. Maar volgens voorzitter De Vlam blijft het allemaal 'knoeien in de marge'. De gang van zaken rond de tijdelij ke (3 jaar) spoorwegovergang in Warmond is trouwens nogal be vreemdend. Over het tracé van de overgang werd uitvoerig overleg gepleegd door de direkteur van gemeentewerken van Warmond en de b.v. Articon die met de uitvoe ring van de Schiphollijn is belast. Ten tijde van dat overleg had Veilig Verkeer een waardevolle bijdrage kunnen leveren. Dat lijkt ook voor de hand liggend omdat Veilig Ver keer een vertegenwoordiger heeft in de commissie openbare werken. Het verliep echter anders en toen de niet al te geslaagde spoorwego vergang er lag, werd er gecon stateerd dat de veiligheid te wensen overliet. Veilig Verkeer vroeg om advies aan de consulent van de landelijke or ganisatie. En dat schoot in het ver- kkerde keelgat van wethouder De Winter van Openbare Werken, die vond dat het allemaal in het kader van de commissie openbare wer ken afgewikkeld moest worden. Met behulp van de suggesties van de leden van die commissie en de te kort schietende kanttekeningen van Veilig Verkeer zal de spoorwe govergang nu zoveel mogelijk be veiligd worden. Maar de vraag of een andere procedre niet mogelijk was, lijkt hier gerechtvaardigd. Handbalvelden Warmond in anderhalve maand gereed WARMOND - Als het weer meezit zal Warmond over anderhalve maand beschikken over twee buitenvelden waarop handbal kan worden gespeeld. Momenteel zijn de werkzaamheden naast* het Sportpark Overbosch in volle gang. De negen teams van Warmunda zullen dan geen last meer hebben van ruimte-nood. Wanneer deze twee velden klaar zijn kunnen vol gens de voorzitter van de vereni ging, de heer van der Zalm zelfs toernooien worden georganisserd waaraan meer dan tien teams tege lijk deelnemen. Het gehele uitbreidingsplan naast het Sportpark "Overbosch" houdt naast de aanleg van de twee hand balvelden ook nog het aanleggen van een korfbalveld en de construc tie van een tennisbaan in. Deze ten nisbaan zal geen permanent karak ter krijgen, omdat ze is geprojec- de handballers, tennissers en korf- teerd op de handbalvelden, die bailers gebruik kunnen maken van daarvoor een speciale ondergrond de naast de voerbalvelden van LEIDEN- Zaterdagmiddag gaf de Eerste Leidse EHBO-brigade een recep- krijgen. Hierdoor worden ze ge- "Overbosch" gelegen kleedhok- tie ter ere van het 45-jarig bestaan. Het bestuur van de vereniging bood de schikt gemaakt voor tennis. ken. leden de receptie aan in het feestelijk met bloemen versierde restaurant Vanwege de kosten kan aan het De karakteristieke wandelsingel boven het zwembad 'De Zijl'. De Eerste Leidse EHBO-brigade houdt zich bouwen van kleedkamers nog niet rondom het sportcomplex is door bezig met het verzorgen van EHBO-cursussen en biedt hulp bij allerlei gedacht worden. Voorlopig zullen de werkzaamheden aangetast. Het manifestaties zoals sportwedstrijden en wandelmarsen. De cursus bestaat uit zestóen lessen en wordt eenmaal per jaar georganiseerd. Er nemen gemiddeld zo'n 40 mensen aan deel. Sinds kort bestaat er ook een opleiding tot uitbeelding van slachtoffers. 'Het is gebleken dat de mensen die een EHBO-opleiding hebben gedaan toch nog schrikken wanneer zij geconfronteerd worden met een echt ongeval. Daarom is het nodig om in de cursus de sfeer en de orpstanaighe- den zo echt mogelijk weer te geven zodat men in de praktijk niet voor verrassingen zal komen te staan.' Aldus de heer Immink jr. secretaris van de vereniging. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 4 tot 11 november waargenomen door apotheek Reyst, Steenstraat 35, te). 120136; Apotheek Voorschoten, Leids- eweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. MAANDAG Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie, caba ret, jaargroep, yoga, bar/soos, alle groe pen vanaf 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen, t'ai chi, projectgroep, Leidse geschiedenis, fotografie, boetseren, Go, alle groepen vanaf 20 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73, vol leybal en tafeltennis, 20 uur. Vrijetijdscentrum, ledenvergadering ENWB, 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 1'9.30 uur. Antonius Clubhuis, ledenvergadering ABVA, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, c fmanviën, 20 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend- ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 10-21 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijic Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. von Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Beeld van de werkzaamheden naast het sportpark "Overbosch pad waarom men langs het hele ter rein kon wandelen wordt nu vrij plotseling afgekapt. Hier is ruimte geschapen voor een van de hand balvelden. Het is de bedoeling dat de wandelmogelijkheid langs de velden behouden blijft door er een singel aan te leggen. het project liggen Dierenhulpdienst De kosten rond de vit Voor de "binnen-wedstrijden" gaat Warmunda verhuizen uit de Groenoordhal naar. een hal in Sas- senheim, waar in de toekomst de thuiswedstrijden zullen worden gespeeld. VOORSCHOTEN - De carnavals vereniging "De Forse Caters" hield zaterdagavond in "De Gouden Leeuw" het Prinsenbal als opening van het nieuwe jaar van de Leut. Door de zalennood krijgt Voorscho ten een week langer de kans om de grappen en grollen van het car navalsleven te ondergaan. Aan ieder Prinsenbal gaat steeds een onbloedige paleisrevolutie vooraf. Ditmaal mocht Prins Ed 1 van vorig jaar aanblijven en zal alleen zijn naamnummering ver anderen. Prins Ed 11, in het dage lijks leven "een" bekend ingenieur van de rijkswaterstaat, kreeg uit handen van burgemeester J. van der Haar de sleutel van het dorp. De burgemeester zei in zijn met hu mor doorspekte toespraak de in druk te hebben dat de prins steeds eerder de sleutel overdracht deed plaats hebben"In de toekomst kan ik dan de sleutel maar beter op paardenmarktdag overhandigen." Tot in de kleine uurtjes van de zon dag bleef de prins, zijn gevolg en di zeer vele aanhangers of horigen me zang, dans en muziek bijeen. Zaterdag 26 november houdt de Zoeterwoude-Bijraadsbesluitv carnavalsvereniging een "Caters- vorige week is de organisatie markt" in het Cultureel Centrum onder het motto: "Wat oud is voor jou, is nieuw voor een ander". Deze rommelmarkt zal voorzien worden van diverse bijzondere attrakties. het beheer van de volkstuintjes achter de woning .van dokter Wibo Kortman in Zoofficiëel in handen gekomen van de volk stuinvereniging Oud Raadwijk. De huur van de stukjes grond werd tot nu toe geïnd door de ge meente Zoeterwoude,maar vanaf 1 januari gaan de huurders aan de vereniging betalen. Het toezicht op en het onderhoud van het volkstuinencomplex is door de gemeente nu overgedragen aan de bestuurders van Oud Raad wijk. "Op dit ogenblik zijn we met z n vieren", aldus voorzitter Wim Boheemen "Binnenkort, als de statuten klaar zijn, schrijven we een algemene ledenvergadering LEIDEN - Bewoners van de Molenstraat zijn gistermiddag opgeschrikt Ujt Een vijfde man moet het be door eeen heftige burenruzie. Twee buurvrouwen raakten in een woor- stuur dan nog completeren." den wisseling en vervolgens slaags met elkaar, omdat het dochtertje van de »nu gemeente ons de vrije hand ene vrouw het zoontje van de ander met een steen zou hebben bekogeld, heeft gegeven, moeten wij onze Wederzijdse echtgenoten en vrienden mengden zich vervolgens in de zaakjes ook voor elkaar maken, vechtparij. Niemand liep letsel op; bij aankomst van de politie bleek de y/e zjjn gelukkig al een aardig eindje op weg. De inkoop van de Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum vrede r getekend. zaden en plantjes voor alle tuinders worden al centraal tegen een fikse korting gedaan. We kunnen nu ook wat gemotivee rder toezicht houden op het on derhoud van de kavels. Want het is natuurlijk niet de bedoeling dat de huurders er een halve meter gras op laten groeien. Dan zou den we net zo goed een ander aan bod kunnen laten komen." Is er dan nog zoveel animo? "Zeer zeker", vervolgt Bohee men,"nadat we begin dit jaar zijn uitgebreid naar 51 kavels, staan er nu al weer 20 liefhebbers op de wachtlijst. Die 20 zullen wel niet zo snel aan bod komen. Ik dénk niet dat de heer Van der Valk nog een stukje grond wil verkopen, zoals hij bij de laatste uitbreiding deed. En mocht dit wel het geval zijn, dan is het maar de vraag of de gemeente bereid is weer in de beurs te tasten. Voorlopig is het zo, dat we iemand een tuintje kunnen aanbieden, als er een an der mee ophoudt. LEI0SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van, abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaaraborlhement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2