LSG tikt zwak Philidor II op de vingers DONAR GEEFT OVERWINNING UIT HANDEN Record Leiden Lions snenvelt in Utrecht Burgerhout en Passchier winnen voorronden van Leidse damtitel JEUGDSCHAKERS LEIDERDORP IN HALVE FINALES MAANDAG 7 NOVEMBER 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SP ORT Gemini brengt er opnieuw niet veel van terecht LEIDEN - In de volleybal-competi tie waren weinig verrassingen te noteren, of het zou het verlies van de Leython dames moeten zyn bij Edam. Gemini-K. 2 (d) blijft win nen. Bij de heren moest Gemini-K. naar Maastricht, om voor de tweede maal dit seizoen tegen V.C. Maas tricht aan te treden. Ook nu werd het weer een gedecideerde neder laag. V.C. Maastricht experimen teerde er lustig op los en won via 15-6, 15-11 en 15-11 met 3-0. Gemini-K. 2 moest ook al een verre reis maken, naar Enkhuizen. Te genstander DFC, bleek de partij aanvankelijk in de zak te hebben: 15-11,15-10, maar toen Gemini het speltype door kreeg wist de ploeg de volgende twee sets met goed volleybal te winnen: 9-15 en 15-17. Ook in de vijfde set draaide het erg soepel (8-13 voorsprong) maar door een arbitrale blunder werden de Voorschotenaren zo uit hun con centratie gebracht, dat men op het nippertje nog verloor met 16-14. Donar, spelend zonder spelverde ler Rolf Groen, leek aanvankelijk een gemakkelijke 3-0 zege te gaan behalen. Na ruim een half uur spe len, stond het al 2-0 voor Donar, via de setstanden 15-11 en 15-8. Daarna kon Gerard de Lange door concentratieverhês van Donar te rugkomen tot 15-8. De volgende twee sets kenden een gelijkop- gaande strijd omdat G de L nu wel degelijk in zijn spel gekomen was. Via 15-12 en 15-13 behaalde G. de L. tenslotte nog een 3-2 overwin ning. Bi.i de dames draaide Leython, te gen Edam, niet zo best. Aanvallend kwam het team niet zo uit de verf. Na verlies van de eerste set (15-11) kwam men nog sterk terug door de harde serve (1-15), maar de derde set vergde zoveel energie (16-14), dat de vierde zonder verweer werd weggegeven (15-3). Gemini-K. 1 gaat met de week beter draaien. Nu was Madjoe het slach toffer. Vooral het goede teamwork en het enthousiasme stonden borg voor een attractief spelletje, waarbij vooral invalster Anneke Verstegen opviel met haar sterke set-up's. Madjoe ging met 15-7, 15- 11 en 15-11 de boot in. Koploopster Gemini-K. 2 won met de ogen dicht van Passage/VCJ. In drie kwartier tijd werd deze tegenstander, vooral door de harde smashes van Anneke Kras, alle kanten op geslagen. Met 15-10, 15-2 en 15-4 werd het een makkelijke 3-0 zege. In de promotieklasse bleven de Leidse vertegenwoordigers aan de goede kant van de score. De heren van Leython moesten de moeilijke uitwedstrijd tegen Zovoc zien te winnen. Erg geconcentreerd begon men aan dat karwei en door de snelle gevarieerde aanval, waar over Leython op dit moment be schikt, was de Zovoc-verdediging niet bestand. Met name de korte midden-aanval van Erwin Bergsma en Chris Verwoert was ongrijpbaar voor Zovoc. Pas in de derde en vierde set kon Zovoc wat terug doen en het geheel tot een span nende affaire maken. Zovoc trok zelfs via 17-15 een set naar zich toe, maar daarna won Leython met 13- 15. LUSV had een "makkie" aan DVC dat ditmaal wel erg pover voor de dag kwam. De eerste twee sets werden gewonnen met 15-3 en 15-5, maar daarna gingen de Leidse Stu denten zelf erg veel fouten maken. Desondanks wonnen zij toch sim pel met 15-11. Gemini-K. 3 had thuis weinig verweer, tegen het Goudse Jodan Boys. Scheids rechter Kleingeld kreeg de schuld vanwege zijn te strenge fluiten, maar in werkelijkheid kwam Ge- mini kwaliteit tekort. Jodan Boys won met 3-0. Bij de dames stelde Dosko-LUSV niet veel yoor. Dosko was veel te zwak en daardoor behaalde LUSV een makkelijke 0-3 zege. Leython 2 startte sterk tegen koploper DOS, liep uit naar 9-1maar zag DOS snel naast zich komen door enige foute smashes (10-15). De tweede set ging wel naar een goed spelend Leython 15-8, maar daarna was DOS aan vallend te sterk: 15-11 en 15-11. Leython 3 speelde een wat rom melige wedstrijd tegen Comtu Velo, maar de grotere routine be zorgde Leython de 3-1 zege. In de eerste klasse heren blijft koploper NOVO 2 winnen, al pakte tegenstander Gem-K. 4 toch nog een set. DAC maakte een misstap en verloor van Leython 2. WVC had weinig moeite met S'70 (3-0). Orion bleef bij door een 3-0 zege op RW, terwijl de reserves van Orion en LUSV de punten deelden. Bij de dames zette Leython 5 de opmars voort. Nu werd Leski 2 ver pletterd met 3-0, door smashes van de zusters Wiebes. Orion zette ach teloos RW opzij (3-0) en behield de eerste plaats samen met DAC 1, dat met dezelfde cijfers van Salvo won. Leython 4 pakte het eerste punt te gen VCO en NOVO 2 en NOVO 3 wonnen resp. van DAC 2 en Ge mini-K. 4. LEIDEN - Het schaakminnende Leidse publiek is zaterdag bij het volgen van de thuiswedstrijden van de beide LSG-teams bepaald niet aan zijn trekken gekomen. De derby LSG I-Philidor II, die borg had moeten staan voor een lekker spektakelstuk, ging als een nachtkaars uit, omdat Philidor knoeide. UTRECHT - Met nog enkele mi nuten te spelen haalde Utrecht-speler Ronny Collard vernietigend uit. Met een slapshot diende hij Leiden Lions de mokerslag toe, die het ongeslagen record (16 punten uit 8 duelsverpulverde. De Utrechters hadden in de laatste - woelige - periode, ge steund door een fanatieke aanhang,een 6-7 achterstand tenslotte in een beslissende 10-8 voorsprong omgebogen. Vooral de Canadese ge broeders Collard waren hier voor verantwoordelijk ge weest. Zij hadden aange voeld, dat Leiden Lions in dit duel moeilijk op dreef kon komen. De Leidenaars mochten in de eerste periode dan wel een op gelopen 2-0 achterstand in een 3-4 voorsprong hebben omgebogen, maar verder kon de ploeg van Jean Martin niet komen. Vooral Ivan Kocanda miste - mede omdat hij zich juist tegen zijn oude ploeg wilde bewijzen - door nervosi teit de eenvoudigste kansen. De Stichtenaren putten hieruit de inspiratie om steeds weer terug te vechten. SIJC had daarbij nog het geluk,dat met name Lions-goalie Mark Dobbelaar bepaald niet zijn beste dag had en ook Wielhee- sen en Frank Dobbelaar slecht draaiden. Die laatsten misten vooral de voor dit soort duels noodzakelijke inzet. Het ge volg daarvan was, dat Jean Martin opnieuw het hele duel op het ijs moest staan. Niettemin kan gesteld worden, dat Leiden Lions-zeker in de tweede periode - mogelijk heden genoeg heeft gehad om de wedstrijd in het voordeel te beslissen. Maar ook toen de Leidenaars - twee Utrechters bevonden zich op de strafbank - twee man meer op het ijs hadden, kon de weg naar het Utrechtse doel niet gevonden worden. Wisten de Utrechters ondanks de ha chelijke situatie, waar zij zich toen in bevonden, stand te houden. Dit laatste vooral typeerde het mentaliteitsverschil met Lei den Lions. Immers, daar waar enkele Leide spelers op het mentale vlak afhaaken, daar vond SIJC de juiste in stelling om door te blijven gaan. Dat gebeurde bijvoorbeeld in het begin van de derde pe riode, toen Rudy Bakker de Lions op 6-8 had gebracht. Ondanks die achterstand bleef het team van coach Henk Brand fanatiek doorvechten en kreeg het dan ook loon naar werken. Met sublieme com binaties reet de eerste aan- valslijn de Leidse defensie open. De Utrechtse defender Beekink hielp zijn ploeg het eerst aan een voorsprong (9-8). Nog eenmaal kreeg Leiden via Jiri Anton een kans op de gelijk maker, maar hij werd, juist op het moment, dat hij leek te scoren, door een tegenstander - onbestraft - onderuit ge haald. Toen Renny Collard tenslotte de stand op 10-8 bracht, boog Leiden Lions definitief het hoofd. Voor het eerst na acht zeges moest het de punten aan de tegenstander laten. De. Leidse zegekar is daarmee tijdelijk?) tot staan gebracht. Staan de Lions nu weer met beide benen op de grond JAN VAN DER HEIDEN Het werd dan ook een regelrechte afgang: 6V2-IV2 voor LSG I. Het tweede LSG-tiental had bijna voor sensatie gezorgd, maar het miste net dat beetje geluk, dat nodig was om Dordrecht te kloppen. Nee, het publiek had er beter aan gedaan naar Amsterdam te reizen om de match tussen de koploper in de hoofdklasse D/Watergraafsmeer en Philidor/Leiden te gaan zien, want die bood alles wat een schaakwedstrijd maar kan bieden: fraaie combinaties, zenuwslopende tijdnoodduels en weinig of geen blunders. Kortom, een schaakwed strijd op hoog niveau. Philidor was beslist niet de mindere van de Am sterdamse profs, hoewel de stand na de eerste zitting 4-2 in het nadeel van de Leidenaars is. De vier hang- partijen geven een dusdanig beeld, dat er een 5-5 gelijkspel voor Phili dor inzit en heel misschien nog iets Philidor is altijd al een lastige te genstander voor de Amsterdam mers geweest. Watergraafsmeer trof het bepaald niet, want Philidor verkeert momenteel in topvorm. Piet Bakker dwong Coen Zuidema na een grote ruilpartij al vrij snel tot remise: V2-V2. Van Maaren verde digde zich goed tegen Paul van der Sterren: 1-1. De Graaff ging onder uit, toen hij niet langer aan alle tak- tische wendingen van Vogel het hoofd kon bieden: 2-1. Ad van den Berg offerde tegen De Lange een pion, maar zag die niet meer terug en het was 3-1. Van Reek was kansloos: 4-1. Van Halderen snoerde Schouten geheel in. Toen Schouten geen vin meer kon ver roeren, maakte een fraaie combina tie een eind aan alle ellende: 4-2. De resterende vier partijen, alle tijd noodduels, werden afgebroken. Peter Gelpke leek te zullen verlie zen, maar in de laatste seconden vond hij toch de goede verdediging. Hij hield een dame-eindspel over, daj. zal bk uitgespeeld: remise. Theo Piket nam wraajc op zichzelf voor de blunderpartijen uit de beide eerste ronden. In tijdnood manoeuvreerde hij zo listig, dat een toreneindspel met drie vrijpionnen tegen één vrijpion voor Ton Tim man op het bord verscheen. John van der Wiel bereikte, nadat opponent Robbie Hartoch een re mise-voortzetting had gemist, ook al een beter staand toreneindspel. De verwachting is, dat de Am sterdammers deze twee partijen zullen opgeven. Het was jammer, dat Joop Piket in hoge tijdnood de winnende zet niet vond. Ondanks een pluspion lijkt dat niet meer dan remise te gaan opleveren. Van de strafexpeditie van Philidor II tegen LSG I is in klasse I B hele maal niets terecht gekomen. Alleen teamleider Kohlbeck gaf aan hoe het moest. Hij strafte een correct voorbereide variant van Dobbelaar resoluut af. Kees Berg en Dirk Sik kel besloten na een gelijkopgaande strijd vrij snel tot remise. Op de overige borden was LSG op permachtig. Wim Heemskerk be hoefde alleen een pionnenstorm in te zetten om Cees van den Bosch in slechts 15 zetten op de knieën te dwingen. Smit was niet opgewas sen tegen Brunia. Voorn koos tegen Bosch voor een foutief offer en kon inpakken. Ook Visser en Van Loon maakten foutieve plannen tegen Kuijpers en Tolenaar. Pols werd in een spectaculaire partij, de enige, door Van Schaik "ge-twee-lijnd". Barkema brak tegen Mieremet afin een stand, die waarschijnlijk te weinig remiseperspectieven biedt, terwijl de partij Wichers-Kuyf een tweede zitting zal vergen. Met Voorschoten I gaat het in klasse II C niet zo best. De arbitra gepartij van Erik Bongers uit de strijd tegen Goes werd in hoger be roep remise verklaard, hetgeen be tekende, dat de Voorschotenaren een 5-5 gelijkspel tegen Goes be haalden. In de zaterdag gespeelde derde ronde was het tegen Spangel voor Voorschoten misère. De eerste vijf borden gingen alle verloren. Huizer verslapte onnodig, toen hij een pion voorstond. Bongers was geheel kansloos, evenals Wouters. Houweling verwisselde twee zet- ten, hetgeen hem een zekere winst- ft partij kostte, terwijl Wise uitgere- kend op zijn laatste zet in remise- stand de bedenktijd overschreed. Daartegenover stelden de staartborden slechts 3V2 punten. Schuckink Kool vocht zich naar remise, terwijl Sluiter ondanks hard zwoegen niet verder kwam dan remise. Invaller Van der Voorst zorgde voor de derde remise. Al leen Both en Brouwer brachten het volle pond in het laatje. Dankzij deze 6V2-3V2 nederlaag duikelde Voorschoten I naar de achterste achste net voor LSG II en rode lan taarndrager Het Oosten I. LSG II begon tegen Dordrecht I uitstekend. De beide invallers Ser- dijn en Sattler tekenden voor 2-0. Verhoeven verloor materiaal, ter wijl Wiebes enigszins in tijdnood een penning vergat: 2-2. Geertsma kwam nog goed weg (2V2-2V2), maar toen ging het fout, want Noordijk en Erwich hadden geen verweer te gen de taktische grapjes van hun tegenstanders tegenstanders: 2'/2- 4V2. maakte er met een enerverende Het zweet spatte van het hoofd van Ken Norton toen hij zaterdagavond in Las Vegas winstpartij nog 3V2^4V2 van. Os- werd geraakt door een stoot van Jimmy Young. Het gevecht in het zwaargewicht werd sewaar e s aa in zijn^ desondanks gewonnen door veteraanNorton, die nu in de ring gaat tegen Mohammed AU. Inzet is de titel in het zwaargewicht. LEIDEN - De over twee weken startende eindstrijd van het persoonlijk damkampioenschap van het Leidse dam- district, belooft één van de spannendste finales te worden, die ooit gespeeld is in Leiden. In de voorwedstrijden wist Joop Burgerhout, die in het voorjaar de Open Katwijkse damtitel bemach tigde, beslag te leggen op de eerste plaats in groep A. Met hetzelfde aantal punten, maar met een slech ter SB-aantal kwam de Was- senaarse damcrack Fred Noordo- ven op een tweede plaats. Derde in deze groep werd Jan Faase, die het vorig jaar op het nippertje de titel van Leids kampioen verloor aan Albert Huisman. In Groep B was de Katwijker Jan Passchier oppermachtig. Met slechts twee remises (tegen Brunt en Cederhout) haalde hij het hoogste puntentotaal in deze halve finales. Op een gedeelde tweede en derde plaats kwamen Gert Ceder hout, die die een vijftal jaren gele den de provinciale titel op zijn naam bracht, en Arie Brunt. Voor de eindronden had zich reeds de kampioen van het vorig jaar, Al- bert Huisman, geplaatst. De spelers doen nauwelijks voor elkaar onder in speelsterkte, hoewel Huisman door zijn enorme routine wel als de favoriet wordt gezien. Een topplaats lijkt ook weggelegd voor Cederhout, die be zig is een zekere faam te versprei den als verdediger bij uitstek: nooit verliezen en hoogst zelden winnen. Een instelling die bijna altijd goed is voor een topplaats. In dit gezelschap is Noordoven de duidelijke out sider. Hoewel deze man al jaren tot de beste tien Leidse spelers gerekend wordt, is dit de eerste keer dat hij in het titeltour- nooi meespeelt. Een rol van betekenis zal ook Jan Passchier gaan spelen, die op het moment in topvorm verkeert. Belangrijk zullen de resultaten zijn die geboekt worden tegen Brunt, Burgerhout en Fase. Brunt, die niet in een grote vorm steekt, zal waar schijnlijk een bescheiden rol gaan spelen. Hetzelfde geldt voor Fase en Burgerhout, die beiden een on betrouwbare, grillige spelstijl heb ben. Alles is afhankelijk van de vorm van de dag: briljante partijen wisselen ze af met blunderpartijen. Met nog twee ronden te gaan in de Eerste Klasse landelijk dammen is het bijna wel zeker dat het Til- burgse DAVO de titel gaat opeisen. Het won van het zwakke Het Oos ten, terwijl naaste concurrent, DC Assen, tegen DC Papendrecht niet verder kwam dan een gelijkspel. De Tilburgers staan er zeer rooskleurig voor. Zelfs een verlies en een ge lijkspel kunnen zij zich permitte ren, daar ook hun scoregemiddelde beter is dan dat van DC Assen. In de degradatiezone heeft VAD III zich veiliggesteld door te winnen van DC Bussum, dat nu samen met Houdt Stand en Het Oosten gaat uitvechten wie het volgend seizoen in de Regionale Hoofdklasse mag proberen terug te keren in de Eerste Klasse. Het Leidse LDG handhaafde zich in de middenmoot. In een vrij vlakke wedstrijd werd tegen het Hoogezand-Sappermeerse Houdt Stand met 10-10 gelijkgespeeld. ATLETIEK - De Arnhemse atlete Dinie Jansen van de Bliek (Ciko'66) heeft in Apeldoorn een loop over drie kilometer gewonnen. Anne Zeinstra (Lionitas Leeuwarden) werd hier tweede, terwijl Joke Hendriks (Bataven Leiden) als derde eindigde. AUTOSPORT - De Nederlandse autocoureur Toine Hezemans is met zijn bijrijders Hahne en Jost op de tweede plaats van de 1000 kilo meter van Kyalami geëindigd, ach ter Jody Scheckter en Heyer. LEIDEN - Het jeugdvijftal van Oeiderdorp, Leiderdorp, kampioen van de Leidse Schaakbond, is door het winnen van zijn poule in de landelijke competitie in de categorie tot 20 jaar doorgedrongen tot de halve finales. Het team van Wassenaar was het eerste slachtoffer van Leiderdorp. De winst bedroeg IY2-3V2. Met de zelfde cijfers werd vervolgens het vijftal van De Pion uit Wormerveer aan de zegekar gebonden. Ook het team van Vlissingen had Was senaar en De Pion verslagen, zodat zaterdag de match Vlissingen- Leiderdorp de beslissing moest brengen. Vlissingen kon niet op zijn sterkst uitkomen, en daarvan heeft Leiderdorp uitstekend gepro fiteerd. Jeroen Selier, Hans de Goede en Roel Piket kegelden drie vijandelijke koningen omver, ter wijl Gert Jan Goedhart en Andries Teijgeler beiden remise maakten: 1-4 voor Leiderdorp. Dit betekent, dat Leiderdorp minstens als acht ste uit de bus gaat komen, hetgeen aanmerkelijk beter is dan het resul taat van LSG in het afgelopen seizoen. In de categorie tot 13 jaar heeft al weer een vijftal van Leiderdorp, ui teraard ook kampioen van de Leidse Schaakbond, eveneens zijn poule gewonnen. Het team van Oostzaan werd met 3V2-IV2 versla gen en Wassenaar met 3-2. Tegen Apeldoorn werd het een gelijkspel, waardoor Leiderdorp en Apel doorn beiden beide de eerste plaats eindigden. In het onderlinge duel was de score aan de hoogste borden echter in het voordeel van Leider dorp, zodat teamwinnaar dat van deze poule werd. Eindstand: Leiderdorp 5 match- punten, 9 bordpunten; 2 Apeldoorn 5, 9; 3. Wassenaar 1, 6V2 en 4 Oost zaan 1, 5"/2. Jeroen Piket was bij Leiderdorp de enige, die al zijn drie partijen won. In de halve finales ging het echter fout. Krimpen a/d IJssel walsde walste Leiderdorp heen: &-0. De volgende strijd was tegen Zeven bergen en deze moest minstens ge lijkgespeeld worden om zich te plaatsen. Het werd echter een 2-3 nederlaag. De finale werd daardoor Eerste plaats Tineke Vos AMERSFOORT - Tineke Vos, van de Leidse gymnastiekvereniging Jahn is gisteren tijdens de bonds- kampioenschappen van de KNCG eerste geworden in de categorie individuele ritmische gym nastiek. Tineke Vos behaalde 8,48 punten, dankzij een fraaie com positie, goede choreografie en een juiste vlakverdeling in het werk terrein, waarbij muziek en bewe ging op een juiste wijze op elkaar waren afgestemd. Haar naaste concurrente Nel Schoneveld kwam met een statische oefening niet verder dan 7,38 punt. De titel verdedigster Hanney Plugge moest het dit jaar met een derde plaats doen (7,18 punt). gemist. Een kleine troost voor Leiderdorp was de daverende V2- 4«/2 zege op Niezijl. Eindstand: 1. Krimpen a/d IJssel 6, 13; 2. Zevenbergen 4, 8; 3. Leider dorp 2, 6Va en 4. Niezijl 0, 2Va. De partij John van der Wiel-Wim Heemskerk in de derde ronde van de strijd om de jèugdtitel van de LSB tot 20 jaar is in remise geëindigd, zodat de stand aan kop is: 1. Jan Willem Duijzer 3 uit 3; 2/3 John van der Wiel en Wim Heemskerk beiden 2Va. Hockeyers van Leiden kloppen concurrent in eigen huis LEIDEN - In de eerste klasse van de hockeycompetitie heeft Leiden bij de heren de koppositie aanzien lijk versterkt. De Leidenaars zorg den voor een huzarenstukje door concurrent Venlo in eigen huis met 2-0 te kloppen. Ook de dames van Leiden ging het goed af. Zij speel den gelijk tegen de koploper van de tweede klasse Hilversum (1-1). De overige wedstrijden in de regio werden afgelast. VENLO-LEIDEN0-2 - De Leide naars, weer met keeper Martijn Drijver in hun gelederen begonnen goed, doordat Hendrik Quirijns in de tiende minuut van de eerste helft de stand op 0-1 bracht via een straf- corner. Leiden, dat de gehele wed strijd een duidelijk overwicht had, kwam in de eerste helft niet meer tot scoren toe. In de tweede helft kwam Venlo er helemaal niet meer aan te pas, mede doordat de verde diging van Leiden de zaak goed ge sloten hield. Het middenveld sloot ook uitstekend aan en vooral mid denvelder Henk van Veen speelde een knappe partij. Ondanks de tal loze kansen, kon Frits Verhey, pas tien minuten voor tijd de stand op 2-0 voor Leiden brengen. HILVERSUM-LEIDEN: 1-1 - De Leidse dames, die in de beginfase van de eerste helft onder druk stonden, konden zich hieraan ont worstelen en kwamen zelfs tot een ruststand van 0-1 via Prisca Kors. Na de pauze kwam Hilversum ech ter fel terug en ondanks het feit dat Leiden uitstekend had verdedigd, kon de linkshalf van Hilversum vijf minuten voor tijd de gelijkmaker aantekenen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16