'Die goals kwamen net op tijd...' „Gevoetbald toen het kon en gewerkt toen het moest..." Ik ga het maken in Amerika,.. „Maffia-praktijken" van arbiters UVS in „cocktail-partij" nu eens niet geconfronteerd met Grote Onrecht Ondanks slordige afwerking toch nog winst voor LFC „Goudhaan" Johnny Rep: „Ze zullen nog wat beleven in Argentië..." BOB DAMMERS VOETBAL IN BUITENLAND MAANDAG 7 NOVEMBER 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM - Als een repete rende breuk leek het grote on-, recht opnieuw op UVS af ie komen. Vlak voor het einde van het treffen met AFC stond de Amsterdamse midden velder Benno Leeser plotse ling oog-in-oog met de volle winst. Op een afstandsspetter van spits Henk Bijlsma werd hem in de herkansing dè mogelijk heid van de dag gegund om de partij te beslissen. Met doelman Sloos in verslagen positie op de grondleek UVS opnieuw een punt te worden beroofd, want de bal behoefde alleen maar in het lege doel te worden gedeponeerd. Pas op het allerlaatste moment toonde het lot piëteit, Leeser miste volkomen en de rechtvaardige 1-1 haalde onbeschadigd het einde. Gerechtigheid had daarmee ge zegevierd, want als er één ploeg niet verdiend had te verliezen daii was dat giste ren UVS wel. Daarvoor had de Leidse hoofdklasser te lang uitzicht gehad op de winst; daarvoor ook had. de ploeg te goed gespeeld in die vreemde cocktail van sublieme acties en het pure werkvoetbal, dat na de pauze kwam boven- drijven. Gerard Désar vatte de negentig minuten van zijn team ker nachtig samen in één zin. „We hebben uitstekendge voetbald toen het kon en ge werkt toen het moest." Het had in Amsterdam geleid tot twee totaal verschillende speelhelften. Op sportpark Goed Genoeg, met een zo stijlvol clubhuis dat de ge dachte zich opdringt dat zelfs meegebrachte huisdieren daar met mes en vork eten eiste UVS vooral in het eerste speldeel alle aandacht voor zich op. Ten eerst door een bliksemstart die al na twee minuten tot succes leidde. Vleugelspits Van Putten vond met wis kundige accuratesse bij de eerste de beste aanval de borst van Mattie Kantebeen, die verdekt stond opgesteld ach ter drie AFC'ers. Kantebeen Kantbeen, die verdekt stond opgesteld achter drie AFC'ers. K'antbeen trof met zijn uit haal de paal, mikte vervol gens op het lichaam van de zwak reagerende doelman Janssen, en plukte pas in derde instantie het rendement van zijn stoicijnse doorzetten. De binnengegleden 0-1 bete kende een zodanige rug gesteun dat UVS in het ver volg van de eerste helft vrijwel alles kon. De tijden van weleer herleefden in vlot vloeiende combinaties, in fluwelen Kantebeen-passjes, in het creeren van één kans per vijf minuten, maar ook in het af werken. Een oud probleem dat altijd ac tueel blijft. Bekooy, Van Put ten en Van Seggelen slaagden er niet in de aanvallen de ideale eindbehandeling mee te geven. ,}iet blijft toch iets geks, dat af werken", moest Desar dan ook hoofdschuddend opmerken. "Normaal had het toch min stens 2-0 moeten zijn in de pauze, maar dat kansen be nutten blijft onze zwakte. Toch zonde als je ze zo uit speelt en ze dan niet benut. Maar ja, ze doen het niet exp- Desar kon overigens wel lof spuien over het voetbal dat zijn elf in de eerste fase had gedemonstreerd. "We gaan agressiever spelen dan nor maal, kort dekken, eerder sto ren en we laten de spitsen de bal niet aannemen", had hij als opdracht meegegevenmet het oog op de individuele klasse van de AFC-aanvallers Bijlsma, Cohen en Gehring. Vlot scorende jongens alle maal, die de Amsterdammers in de vijf eerdere thuisduels het maximale puntenaantal hadden bezorgd met een doelsaldo van 12-1. UVS bleek er nauwelijks van onder de indruk en im poneerde de tegenstander zelf Gehring kwam nooit aan de bak tegen Hans Neuteboom, Cohen werd heel lang be dwongen door Henk Zand bergen en Bijlsma werd "geisoleerd" door Henskens. En aangezien de aanval voor AFC in de meest letterlijke zin de beste verdediging is, kreeg UVS mede door het sterke op treden van de laatste lijn vrijheid van handelen. Spe ciaal om het middenveld, waar de drie offensief ge richte Amsterdammers een ruimtedekking hanteerden die nooit klopte tegen de meerderheid van tegenstan ders. Vooral Mat Kantebeen profi teerde er dankbaar van, was als een "oude meestersteeds aanspeelbaar en strooide met lepe passjes. Zijn heersende positie werd pas aangetast nadat AFC-trainer Van Dijk in de pauze een aan tal omzettingen had toege past. Rachman was terugge haald naar de voorstop- persplaats van Seunke,die op Piet van Putten werd gezet en invaller John Parsser moest voor het noodzakelijke even wicht op het middenveld gaan zorgen. De pressie die AFC daarvoor niet had kunnen ontwikkelen, kwam er toen wel. UVS moest verdedigend slopend veel werk gaan opknappen, deed dat goed maar moest hal verwege de tweede helft toch buigen. Niet eens door een vloeiende aanval door een fout of door een uitgespeelde kans, maar door een persoonlijke actie vanBijlsma die zichzelf in een vloeiende beweging de ruimte creëerde die hij nodig had om schitterend naar 1-1 om te halen. In de uitputtende slotfase leek het grote onrecht daarna als een repeterende breuk op UVS af te komen, de misser van Leeser hield de uitkomst op een deling. Gezien die wedstrijd tegen Elinkwijk, ben ik achteraf toch blij met dat punt",zei Dé- sar. "Zo is er toch niet alleen maar onrechtvaardigheid voor onze ploeg". PAUL DE TOMBE. WATERINGEN - Aan de afwerking schortte gisteren bij LFC nog het een en ander. Kansen te over werden er in de wedstrijd tegen Celeritas gecreëerd, maar die werden be paald niet allemaal juist behandeld. Desondanks werden de punten (0-2) toch naar de Boshuizerkade meegenomen, dankzij goals van Van Weerlee en Nagtegeller. Slechtste deelnemer aan het spel in Wateringen was arbiter Verstraa- ten, die bij tijd en wijle de meest vreemde beslissingen nam. Merk waardig genoeg vielen die steeds in het nadeel van de Leidse ploeg uit. Volwassenheid weerhield LFC er van om uitbundig te protesteren, alleen hilariteit klonk op het veld. Aan Celeritas zelf had het team van Melbi Raboen (hij heeft vorige week zijn B-trainerslicentie ge haald) „geen kind". De Wateringers kregen in de slotfase één kans, toen doelman Wim Visser onnodig te ver uit zijn doel kwam, waarop Van Es de bal tegen het houtwerk schoot. In dat gedeelte van de strijd was LFC echter al op 0-2 gekomen. Re den waarom de Leidenaars het ini tiatief aan Celeritas overlieten. Daarvoor had LFC de bedoelingen al snel getoond met een spetter van Van Weerlee tegen de onderkant lat. Kansen voor Zuma, Nagtegeller en Kruyff volgden, maar succes bleef vooralsnog uit. Voornamelijk omdat de nauwkeurigheid ontbrak. Ook bij Kruyff, die echter wel de inleiding tot het eerste doelpunt verzorgde met zijn afzwaaier. Van Weerlee gleed de bal in het net. Diezelfde Van Weerlee kreeg in de tweede helft een unieke kans op 0-2, maar werd alleen voor doelman Drewes van achteren onderuit ge haald, terwijl Drewes zelf ook nog de nodige pogingen ondernam om Van Weerlee het verder spelen te beletten. Arbiter Verstraaten wuifde de grove overtreding weg en liet doorspelen, waarop Van Weerlee "revanche" nam met een sublieme doorkopbal naar Nagte geller, die hij daarmee in staat stelde om de eindstand op 0-2 te bepalen. Bastia - Zomerwarmte nog op Corsica zo laat in het seizoen, waar het plaatsje Bastia dromerig aan de spiegelgladde zee sluimert, nu de toeristenstroom tijdelijk is opgedroogd en de bevolking zich op deze zondag ver buiten de bebouwde kom vergaapt aan de vrije val van Fiat-rally-rijder Dar- niche. Die dankzij een stevige dosis overmoed in de rally van Corsica zijn merk op de steile berghellingen eenh fel begeerde wereldtitel schenkt. En ook goaltjesdief, matchwinner, enfant terrible, kwajongen, rech terspits Johnny Rep is aanvanke lijk zoek. Zelfs zijn adres is lastig te traceren. In een bar haalt men ver twijfeld de schouders op. Rep. Formidable, Twee goals tegen New Castle maar zijn adres, geen idee; het kost ruim een uur speurwerk om uit te vinden dat Johnny Rep een villa aan de noordkant van het stadje bewoont; een fraai stulpje, stulpje tegen een bergwand opge- klemd met uitzicht over de blauwe Ideaal dus, al valt er altijd wel wat te mokken, want de buurman drijft een lompen- en metalenhandel, zo dat het even lijkt of de Rep-residen- tie een dependance van Stiefbeen en zoon is. Hij is niet thuis, traint, zegt zijn aardige vrouw Trudie. Zelfs op zondag, in zijn eentje om de conditie bij te houden; en dat is dan andere koek dan al die verha len rond de bon vivant Johnny Rep, de playboy uit de Zaanstreek. Ze is er zelf krap een week met de twee kinderen, voelt zich nu al meer thuis dan indertijd in Valen cia na een jaar, maar kampt nog met het taalprobleemm Lachend: „Johnny niet, die is zo brutaal als de beul, die klept maar een eindje weg. Net als indertijd in Spanje. Hoewel, daar kon hij zich ook vergissen. Moest hij een keer een afwasnuddel voor me kopen. Stond er een dame met een wit schortje voor en een fles voor haar. Een demonstratie. Hij koopt die fles. Ik sta af te was sen en ik denk wat een eigenaardig spul, zo dik. En even later blijven de borden rechtop staan. Was het stijfsel. En die dame had een wit schortje gedragen om te laten zien hoe mooi het gesteven was". Veel lawaai op het tuinpad. Johnny Rep held van Bastia. komt thuis. Grijnzend. Hij laat zich graag felici teren met zijn twee goals Demon streert op het balkon ongevraagd hoe het allemaal gegaan is. Hij nam de bal aan, passeerde zo een man netje en haalde uit. Pats. Toen de bal vertrok wist hij het al, dat werd hangen. En het publiek, dat stond op de banken van enthousiasme. Moetje rekenen. In Engeland, dat is toch niet misselijk. En toen ze op het vliegveld van Bastia aankwa men, vijfduizend man waren er als ontvangstcomité. Op de schouders met hem. Qmarmingen, zoenen, ja zeker, niet zo'n liefkozinkje als in Holland als je een goaltje gemaakt hebt, maar vol op de wang, smak smak. Hij kwam thuis en hij zei te gen Trudy, wacht even schat, eerst even douchen nu al dat gelik. Wijs gerig: „Maar ja, 's lands wijs, 's lands eer, hij zit er niet mee en die aandacht heeft toch ook zijn aar dige kanten". Hij is, hoe je het ook wendt of keert een goudhaantje. Verzekerde zich dankzij zijn in het wereld- kampioenschapstoernooi in West-Duitsland opgelopen reputa tie van een formidabel inko/nen bij het Franse Bastia, nadat zijn Spaanse avontuur bij Valencia om verschillende redenen voortijdig moest worden beëindigd. Geniet van het gulle Franse leven, drinkt bij de lunch vrolijk een flesje wijn mee, rookt een in dank aanvaard wild sprietje. Zegt: „Die goals, die kwamen net op tijd. Er was zo'n beetje een stemming van die Rep, die floddert maar wat aan. Onzin. Ik kreeg gewoon niet de goede ballen in het begin. Maar ja, er wordt na tuurlijk hier scherp op me gelet". Plotseling een tikje venijnig: „Die onzin lees je ook in Hollandse kran ten. Ik was vertrokken naar Corsica voor het contract ik kom terug en wat lees ik: nerveus debuut van Rep bij Bastia. En ik had geeneens meegespeeld. Kan je nagaan. De laatste tijd ook: Rep laat Bastia in Door pjm Stoel de steek. Rep faalt bij Bastia. Alle maal volslagen waanzin Ik vraag me af wie hier de correspondent is van die Nederlandse bladen. En het berokkent me schade. Want ik wil naar Argentinië. Daarom probeer ik zoveel mogelijk te scoren hier. En ik heb er al tien gemaakt". Triomfantelijk: „Toen die deal met AZ niet doorging zei Kraay tegen me: „Jij naar Frankrijk Johnny, dat wordt niets". „Daar ga je stuk. En nu, nu speel ik straks in de derde ronde van de UEFA-cup tegen To- rina en AZ is uitgeschakeld". Hij geeft eerlijk toe dat het spitsen pro bleem bij de Alkmaarders een tikje leedvermaak bij hem opwekt. Rep: „Ze konden mij krijgen en ze moesten me niet. Nou dan"! Hij bedoelt in keurig Frans voor iedereen een ijscoup Trudy: „Zie je wel dat hij het kan. Ik niet. Gisteren kwam er een wildvreemde mev rouw aan de deur. En die hield me een verhaal. Ik begreep er tenslotte uit dat ze een servies wilde lenen. Wel terugbrengen, zei ik nog. Maar uiteindelijk bleek dat ze van de verhuurder kwam en vroeg of we genoeg serviesgoed hadden. Dub bel hebben we gelegen achteraf'. Hij „Lachen kan je hier godzijdank wel". Hij kijkt vertederd toe hoe de ober zijn twee kinderen door de zaak rijdt met een servicewagentje. Geeft buiten achteloos vier, vijf handtekeningen weg. Doet net of hij het sissende Rep. Rep, Rep niet hoort. Vraagt langs zijn neus weg hoe Rene van de Kerkhof het in oranje op zijn stek heeft gedaan. Is zichtbaar gelukkig als hij de groe ten van Ruud Krol overgebracht krijgt. Vraagt op de valreep:: „Ik ga toch naar Argentinië? Ik hoor toch bij de 22 spelers"? En zich tenslotte vermannend: „Wat zeur ik toch. Ik hoor in het team. Gewoon net zo als in 1974. Ze zullen nog eens wat be leven met ons daar in Argenti- Johnny Rep: AanflodderenOnzin. Ik kreeg gewoon de goede ballen niet in het begin VLAARDINGEN - Bob Dammers is uitgenodigd om veertien dagen te komen fluiten in Noord-Amerika. De zaterdagscheidsrechter werd in de afgelopen week (schriftelijk) officieel gevraagd door de Amerikaanse voetbalbond om in januari 1978 over te komen. Het is de bedoeling dat Dammers drie vriendschappelijke wed strijden gaat leiden van Antilliaanse en Zuidamerikaanse ploegen t die in die maand een toernee maken door Noord-Amerika. "En ik krijg ook een wedstrijd van Cosmos", zegt Dammers zelf. "Toch leuk voor een amateurtje dat in eigen land wordt afgewezen voor het betaalde voetbal". De Rijswijkse arbiter (41). die aan het einde van het afgelopen seizoen de promotie naar het profvoetbal misliep na een gerucht makend interview in een voetbalweekblad en daarna een poosje bewust de belangstelling vermeed, voelt zich door de Ameri kaanse invitatie volledig gerehabiliteerd. "Het is een enorme eer voor me, vooral omdat ik er niet meer op gerekend had. Toen ik vorig seizoen Limburgia-IJsselmeervogels floot om de amateurtitel van Nederland, waren er wel twee Ameri kanen die met me kwamen praten, maar daar heb ik verder geen acht op geslagen. Ook niet op de brief die ik drie maanden geleden kreeg, maar die officiële uitnodiging die vorige week binnenkwam, kan ik niet laten lopen. Dit is dë grote kans voor me. Als ik het daar kan maken, plak ik er onmiddellijk een jaartje of twee, drie aan vast. Dan blijf ik er, ga ik daar aan de weg timmeren. Met dezelfde brutali teit die ik hier aan de dag heb gelegd. Daar houden die Amerikanen wel van, dat bewijst die uitnodiging wel. Het staat voor mij zo vast als een huis dat het me lukt ook. Ik ga het gewoon weer maken". BERLIJN - Eintracht Braun schweig, PSV's tegenstander in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup, is zaterdag terugge vallen naar de middenmoot van de Westduitse Bundesliga De Brun- swijkers, die vorige week op eigen veld werden „ingepakt" door Bo- russia Mönchengladbach (0-6) verloren in Berlijn met de kleinst mogelijke score van Hertha BSC. Eintracht Braunschweig zette za terdag voor de geblesseerde Popi- voda de voor vier ton van Ajax overgenomen Peter Lübeke in. Het was overigens de zesde nederlaag van Eintracht in de laatste zeven wedstrijden. Borussia Mön chengladbach en Bayern Münchsn zorgden voor de opvallendste uit slagen van de veertiende ronde. Borussia Mönchengladbach lijkt weer helemaal terug te zijn. Van Saarbrücken werd nu met 6-1 ge wonnen. De Borussen scoorden in acht dagen zeventien maal. MSV Duisburg-Bayern München is het duel geworden van Bernhard Dietz. De linksachter opende de score voor MSV Duisburg en maakte vlak na rust gelijk, nadat Kunkel en Gerd Muller Bayern op 2-1 hadden gezet. Die stand bleef tot een een kwartier voor tijd op het scorebord staan. Daarna gaf Muller Bayern nog een onverdiende voor- sprong, maar dat werd goedge maakt door doelpunten van Dietz (3) en Stolzenberg: 6-3. Schalke 04, de club waarin Wim Suurbier za terdag zijn tweede wedstrijd speelde, verloor met 1-0 van Borus sia Dortmund. Suurbier heeft in deze wedstrijd regelmatig het on derspit moeten delven tegen de an dere Nederlander in deze strijd Willy Lippens. BELGIË Door het gelijke spel van Club Brugge tegen Winterslag en de ei gen overwinning op La Louvière is Standard Luik na dertien wed strijden alleen aan de leiding ge komen. Club Brugge staat nu tweede en moet het gezelschap dulden van Anderlecht. Dankzij uitstekend doelmanswerk van de Deen Jensen werd Brugge Bij Win terslag gered van de nederlaag. De ploeg van Happel was zichtbaar lamgelegd door het ontbreken van de spitsen Lambert, De Cubber en Davies. Ook Anderlecht kon op ei gen veld geen vuist maken tegen het laaggeklasseerde Cercle Brugge. De Bruggenaren kregen zelfs de betere kansen, maar bleven echter in gebreke bij de afwerking. Rob Rensenbrink zorgde uit een voorzet van Ludo Coeck voor An- derlechts enige doelpunt (1-0). ENGELAND Nottingham Forest heeft na twee maanden weer eens een wedstrijd in de Engelse league. Het kostte de club. die vorig seizoen nog in de tweede divisie speelde, nauwelijks iets van de positie op de ranglijst, want ook Liverpool bleef met lege handen. Nottingham Forest bleef bij Chelsea steken, terwijl de landskampioenen met 2-1 van As ton Villa verloor Arsenal verraste op Old Trafford door Manchester United met 1-2 te verslaan. SPANJE Barcelona staat in de Spaanse competitie weer met de beide be nen op de grond na de nederlaag tegen het sterk opkomende Sala manca (0-1). Real Madrid won thuis met 1-0 van Valencia en staat op de ranglijst nu twee punten voor op Barcelona. DÜSSELDORP - Dieter Berner uit Enzberg heeft zaterdagavond scherpe kritiek geuit op de West duitse scheidsrechtersbond. De 39-jarige oud-scheidsrechter - hij floot 25 competitiewedstrijden in Bundesliga-verband en stuurde af gelopen zaterdag zijn licentie terug uit onvrede met de werkwijze van de scheidsrechtersbond - ge bruikte termen als "maffia-prak tijken" om de handelingen van voorzitter Treichel te omschrijven. Ook zijn vroegere collega's spaarde Bemer niet. "Zeker tachtig procent van alle scheidsrechters in West- Duitsland behoort tot de categorie thuisfluiters", aldus Berner. Hij noemde met name Jürgen Mes- smer uit Mannheim het toonbeeld van een "home-referee". "Messmer had als specialiteit om in het eerste half uur van de wedstrijd de thuisclub een strafschop cadeau te geven", verklaarde Berner. Ook Walter Esweiler, die in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker onlangs het duel AZ'67-Barcelona leidde, kreeg een veeg uit de pan. "Bij hem gaat het niet om recht en regels, maar om zijn carrière". Berner haalde als voorbeeld aan de wedstrijd Hertha BSC-Bayern Munchen, in 1975 Esweiler Hertha een straf schop schonk, omdat voorzitter Treichel, die te boek staat als een zeer trouwe Hertha-aanhanger, op de tribune zat. Berner's terminologie over het feit, dat tachtig procent van de scheids rechters thuisfluiters zouden zijn, wordt onderstreept door de statis tische gegevens. Hieruit blijkt, dat sinds 1963 in het Westduitse voetbal 1272 strafschoppen zijn ge geven, waarvan slcht av de tegen standers van de thuisclub. De Westduitse voetbalbond heeft officieel laten weten eerst vandaag een standpunt in deze kwestie in te nemen. Scheidsrechter Bob Dammers: "Toch leuk voor een amateurtje dat in eigen land wordt afgewezen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13