IAAF wil dopingonderzoek bij elke wedstrijd in Europa Feyenoord: geen fantasie en volstrekt tempoloos Koeweit gelijk tegen Z.-Korea MANUELORANTES WINT IN TOKIO atleten Druk programma Nederlandse Topscorers Lau Veldt onttroont Pieters op de sprint I X X X X X X X X X X X X SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT. MAANDAG 7 NOVEMBER-1977 SPORT SPORT SPORT SPORT KOEWEIT - De nationale voetbal ploeg van Koeweit, die onder lei ding staat van de Braziliaanse trainer Mario Zagalo, heeft zater dag in Koeweit een wedstrijd in de finalegroep van het voorron- dentoernooi (zone: Azië en Oceanië) voor het wereld kampioenschap gelijkgespeeld met 2-2 tegen Zuid-Korea. Bij de rust leidden de gasten met 1-0. Voor 25.000 toeschouwers maakten Faisal Dakhil (47e minuut) en Badr Bouabbas (77e) de treffers voor Koeweit en scoorden Tsja Bloen Kjoen (17e) en Tsjoi Jong Doek (82e) voor Zuid-Korea. Doör dit resultaat ziin de kansen voor Iran om zich in dit kwalifica tietoernooi te plaatsen voor Ar gentinië groter geworden. Iran heeft in vier van de acht te spelen ontmoetingen slechts één ver- liespunt geleden, Australië, Zuid- Korea en Koeweit verloren elk reeds vijf punten. De stand in deze kwalificatiegroep 1. Iran 4 2. Australië 6 3. Zuid-Korea 6 4. Koeweit 5 5. Hong Kong 5 De eerstvolgende wedstrijd i 11.11.1977 Iran-Zuid-Korea. Rotterdammers „armoedig" bij spel-bepalend Telstar EREDIVISIE Volendam-NAC 3-1 (2-1) - 8. Bond 1-0, 16. Visser 2-0, v.d. Ent, 85. Molenaar 3-1. Scheids rechter Thomas. Toeschou wers: 7000. NEC-Ajax 0-1 (0-0) - 60. Ar- nesen 0-1. Toeschouwers: 10.000. Scheidsrechter: Corver. Telstar-Feyenoord 0-1 (0-1) - 40. Mansveld 0-1. Scheids rechter: Berrevoets. Toe schouwers: 10.000. FC Den Haag-Haarlem 2-1 (1-1)- 15. Van Leeuwen 1-0, 34. Lensen 1-1, 49. Hoekema 2-1. Scheidsrechter Geurds. Toe schouwers: 5200 FC Amsterdam-Vitesse 1-1 (0-0) - 70. Kamphues 1-0, 88. Bosveld 1-1. Scheidsrechter: Van Dijken: Toeschouwers: 1500. PSV-AZ'67 0-0 - Scheids rechter Derks, 28.000 toe schouwers (uitverkocht), Go Ahead Eagles-Roda JC 1-2 (O-O) - 55. Koster 0-1, 65. De Jong 0-2, 87. Van Kooten 1-2. Scheidsrechter Weerink. Toe schouwers! 4000. O Sparta-FC Twente 1-2 (0-0) - 56. Mhuren 0-1, 86. Mühren 0-2, 87. Van der Meer 1-2. Scheids rechter Van Ettekoven. Toe schouwers: 12.000 FC VW-FC Utrecht 3-0 (2-0) - 21. Kurcinac 1-0, 29. Pala 2-0, 63. Hilkes (strafschop) 3-0. Toe schouwers: 7500. Scheids rechter: Mulder. SC Cambuur-Groningen 1-1 (1-0) - 23. Kusmanovic 1-0, 66. Lovers 1-1. Scheidsrechter Keizer. Toeschouwers: 5200 MW-FC Den Bosch 3-1 (1-0) - 16. Schreynemakers 1-0, 50. Smeets 2-0, 61. Brokamp 3-0, 86. v.d. Bosch 3-1. Scheids rechter: Bakker. Toeschou wers: 8100. Excelsior-PEC Zwolle 2-2 (1-0) - 15. Swanenburg 1-0, 69. Jans 1-1, 84. Banhoffer 1-2, 88. Swanenburg 2-2. Scheids rechter. Jonker. Toeschouwers: 4000. O Amersfoort-Vlaardingen 0-0 (0-0) - Scheidsrechter: Ma nuel. Toeschouwers: 600. Wageningen-Fortuna SC 1-1 (0-0) - 61. Titulay 0-1, 82. Bish 1-1. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 4200. 9 Veendam-Heerenveen 3-1 (1-1) - 9. Brouwer 1-0, 37. Van der Heiden 1-1, 54. Zwart 2-1, 81. Brouwer 3-1. Scheids rechter. Gans. Toeschouwers: 4100. De Graafschap-Willem II0-2 (0-0) - 51. Brokken 0-1, 80. Van Rooy 0-2. Scheidsrechter Draaisma. Toeschouwers: 3100. O SW-Helmond Sport 3-2 (0-1) - 41. en 47. Vèrbong 0-1 en 0-2, 65. en 66. en 85. Pijtsman 1-2, 2-2 en 3-2. Scheidsrechter Severijns. Toeschouwers: 3100. Heracles-Eindhoven 0-0 (0-0) - Scheidsrechter Beek. Toeschouwers: 4000. VELSEN - Vlak vóór het eindsignaal van de matige vertoning, die Telstar en Feyenoord gisteren in het sportpark Schoonenberg opvoerden moest Wim Jansen van scheidsrechter Berrevoets zijn trainer verzoeken in de dug out te blijven. „Ik wilde wisselen maar de scheidsrechter zag het niet", excuseerde Boskov zich later. De waarheid was evenwel dat de kleine Joegoslaaf het niet meer had. Feyenoord werd in het laatste kwartier zo teruggedrongen dat het verloren gaan van de magere voor sprong van 1-0 lang niet denkbeeldig was. Dat gebeurde niet en daarom was er na afloop toch tevredenheid in het Rotterdamse kamp. Die voldoening gold de twee pun ten, die Feyenoord - tegen de ver houding in - weghaalde. „Een ploeg die resultaten haalt, krijgt vanzelf het zelfvertrouwen terug". Daaraan klampt Boskov zich nu dan kennelijk vast. Wat Feyenoord in Velsen voor 8000 toeschouwers liet zien was armoedig. De ploeg speelde zonder fantasie en vol strekt tempoloos. Boskov mocht dan van mening zijn dat Feyenoord veel gelopen had, maar wanneer dat meestal in het wilde weg ge beurt, kan men er ook moeilijk enig resultaat van verwachten. Dat Feyenoord toch nog met 1-0 won was te danken aan het doelpunt dat Aad Mansveld in de veertigste mi nuut maakte. Die treffer kwam dan wel op naam van de Rotterdamse libero maar René Notten, die op het middenveld met Wim Jansen de ac tiefste Feyenoorder was, legde de basis. De ex-Ajacied liet van flinke afstand een schot los, dat Paul van der Meeren niet onder controle kon krijgen. De meegekomen Mansveld 1. Kees Kist (AZ'67) 2. Ruud Geels (Ajax) 3. Willy van der Kuylen (PSV) die opmerkelijk veel achter bleef, behoefde de bal toen alleen maar in het doel te schuiven. Fase Die treffer kwam in een fase dat Telstar grotendeels het spel be paalde. Spits Van Gaal van Telstar kreeg in de eerste tien minuten een mooie mogelijkheid en de Deen Mikkelsen stelde Treytel op de proef met een harde schuiver, die door Wim van Hemert de laatste niet klemvast kreeg. Hij had het geluk dat Michel van de Korput op kon ruimen voordat een speler van Telstar gevaarlijk kon worden. Eenzelfde situatie her haalde zich vlak voor de rust, waarbij in gelijke volgorde dezelfde spelers betrokken waren. De groot ste pech had Mikkelsen elf minuten 'voor tijd. Zijn keiharde schot beukte de paal boven Treytel waarna Van Gaal een schitterende kans kreeg. De Velsense aanvals leider later: „De bal kwam keihard terug. Ik had natuurlijk gelijk moe ten schieten maar ik wilde een wip pertje geven". Dat wippertje was de redding voor Feyenoord want Van de Korput kon de bal opnieuw van de lijn werken. Het was voor Telstar het, sein alles op alles te zetten. Feyenoord kwam onder druk maar kreeg zelf toch ook nog twee moge lijkheden. Eerst door Van Deinsen, die na de rust Harry Melis verving en ook nog door de weer weinig op vallende Gerard van der Lem. Beide keren kon Van Meeren red den. Boskov verving Melis omdat Feyenoord's rechterspits in ver band met militaire dienst nauw elijks kan trainen. Deze week komt er wellicht veran dering in die situatie omdat Melis is overgeplaatst naar De Lier. „Ze zoeken daar een baantje voor mij waardoor ik weer met de selectieg- roep kan meetrainen. Zoals het nu gaat, kan het echt niet". Boskov had nog een verklaring voor het matige spel van Feyenoord. „Wij speelden met een vermoeide bal. Wij liepen wel veel maar de bal ging te langzaam. Ik ben tevreden. Vergeet niet dat Tel star altijd een lastige tegenstander voor ons is. Denk maar aan vorig seizoen. Het was de eerste wed strijd na de winterstop, het begin van de catasrofe. Toen verloren wij met 1-0 nu winnen wij met dezelfde cijfers". Niet alleen voor Boskov is het nu te hopen dat de weg omhoog gevonden. Aad Mansveld jüicht: hij heeft zojuist Feyenoords enige goal ter wereld geholpen ROTTERDAM - Lau Veldt heeft gisteren in het Sport paleis Ahoy in Rotterdam Sjaak Pieters onttroond als sprintkampioen bij de ama teurs op overdekte banen. Pieters die vorig jaar Ten Tije en Veldt achter zich hield, was in twee ritten volslagen kansloos tegen Lau Veldt, die in Utrecht ook het kam pioenschap op open banen ver overde. Verrassender was de kam pioenstitel in de koppelkoers over 50 km, die een overwinning ople verde voor de 21-jarige Mari van der Velden en de zeven jaar oudere Henk Stander. Van der Velden was de opvallendste renner, die voort durend in de aanval was. Stander en Van der Velden hadden twee ronden voorsprong op het koppel Slot/Ponsteen. Hennie Stamsnijder is zaterdag bij een veldrit in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag als vierde geëindigd, met een achterstand van een minuut en dertien seconden op de winnaar Uli Müller. Tweede en derde werden respectievelijk de Tsjechoslowaken Fisera en Kloucek. Het Belgisch koppel Merckx/Sercu handhaafde zich gisteren aan de kop van het veld in de zesdaagse van München. De Belgen hadden een ronde voorsprong op drie kop pels. Het koppel Rene Pijnen/Her- mann ligt met vijf ronden achter stand op de vijfde plaats. Toto 1 2 3 PSV-AZ'67 Sparta-Twente Den Haag-Haarlem NEC-Ajax VW-Utrecht Amsterdam-Vitesse Volendam-NAC Telstar-Feyenoord Eagles-Roda JC Excelsior-PEC W ageningen-FSC Cambuur-Groningen MW-Den Bosch LOTTO De winnende getallen van de lotto zijn: 1-19-20-35-36-37. Reservegetal is 13. WEST-DUITSLAND De winnende cijfers van de Duitse lotto zyn: 10-17-19-26-42-43. Reservegetal is 42. SUPERTRIO De Allouez-prijs gelopen op Hil versum: 1. nummer 1 (New Petulance); 2. nummer 6 (Norton P); 3. nummer 11 (Nescio). Uitbetaling: f 263,-. Orantes: zonder moeite naar winst. PALM SPRINGS - Ondanks een nederlaag in de eerste ronde van het eindtoernooi van de Grand Prix-cyclus tegen Diane Fromholtz heeft Chris Evert toch beslag gelegd op de hoofdprijs van 75.000 dollar. In de eindstrijd had Billy Jean King weinig in te brengen. De 22-jarige Evert behoefde niet eens haar topvorm te etaleren om van King te winnen en daarmee een eind te maken aan de zege- reeks van King die achttien partijen omspanden. King kreeg voor de „moeite" 40.000 dollar. Overigens wist Chris Evert zich nog maar net voor de eindstrijd te plaatsen. In het voorronde-toernooi, dat in de vorm van een halve competitie in twee groepen werd gespeeld, eindigde zij samen met Virginia Wade op de eerste plaats. Het onderlinge duel tussen de twee dames sloeg in het voordeel van Evert uit. Billy Jean King was moeiteloos winnares geworden van haar groep, waarin ook Betty Stöve in uit kwam. Virginia Wade werd uiteindelijk derde door een zege op Kerry Reid. De Zweed Björn Borg werd winnaar van het tennistoernooi van Keulen. In de eindstrijd versloeg hij de Pool Wojtek Fibak met de cijfers 2-6, 7-5 en 6-3. In Tokio werd Manuel Orantes winnaar van een internationaal toernooi. In de finale had hij geen enkele moeite met de Australiër Kim Warwick: 6-2, 6-1. Het tennistoernooi van Parijs tenslotte leverde een zege op voor de Italiaan Barazzutti, die tegen de Amerikaan Brian Gottfried vijf sets nodig had, 7-6, 7-6, 6-7, 3-6, 6-4. SEVILLA - Het adviesorgaan van de Europese Atletiek Federatie (EAA) zal zaterdag aan de gedelegeerden van het jaarlijkse congres van de EAA, dat in Sevilla wordt gehou den, voorstellen sancties te treffen tegen vier Europese at leten, die positief gereageerd hebben op een onderzoek naar anabole steroiden. ;De vier atleten hebben het verbo den dopingsmiddel gebruikt tij dens de finale van het toernooi om de Europese beker, die op 13 en 14 augustus in Helsinki werd gehou den. Bij de vier is één atlete: de Oost- duitse Uona Slupianek. Zij won in Helsinki het onderdeel kogelstoten met een worp van 21 meter en 20 centimeter. De overige drie zijn Finnen: de discuswerper Markko Tuokko (eerste in Helsinki met 67.06), de speerwerper Seppo Ho- vinen (tweede met 84.06) en de hoogspringer Asko Pesonen (acht ste met 2.08). De vier atleten zijn alsnog gediskwalificeerd en ge schorst in afwachting van de straf maatregelen, die de nationale at- letiekbonden tegen hen zal nemen. Het adviesorgaan zal op haar vol gende bijeenkomst (in april 1978) de genomen straffen aan de orde stellen en aan de hand daarvan eventueel zelf ook nog maatregelen treffen. Ook in de finale van het B-toernooi, dat in Gothenburg op 6 en 7 augus tus werd gehouden, zijn atleten po sitief bevonden. Het gaat in dit ge val om drie deelnemers, bij wie na een eerste onderzoek het gebruik van anabole steroiden werd gecon stateerd. Door het breken van de flacons, waarin de urine zat, werd de contra-expertise onmogelijk, zodat deze dopingsgevallen zonder consequenties bleven. Daarentegen blijven de dopingsge vallen tijdens de strijd om de Euro pese jeugdkampioenschappen in Donetsk niet zonder gevolgen. Acht atleten uit zeven landen heb ben positief gereageerd op een eerste onderzoek. Hangende de uit slagen van de contra-expertise wacht het adviesorgaan met het bekend maken van de namen van deze atleten, tegen wie straffe sanc ties woeden verwacht. De voorzitter van de Finse at- letiekbond, Carl-Olaf Homen, uitte scherpe kritiek op het onderzoek, dat leidde tot de positieve resulta ten van de Finse atleten. „In prin cipe zou je onderzoeken moeten houden, die het gehele probleem omvatten" zei hij. „Op dit moment 'mes en heren, waarbij geen apar- tetelling plaats vindt. De dames krijgen in het komende seizoen ook een nieuwe tegenstan der. Er kwam van Italiaanse zijde een verzoek voor een wedstrijd binnen, waarbij Belgie zich aan sluit. Deze wedstrijd wordt na dz Europese kampioenschappen (29 augustus - 3 september in Praag) waarschijnlijk in Palermo gehou den. "Wij hebben bewust het me rendeel van de wedstrijden afgeslo ten voor de Europese titelstrijd, dan kunnen de deelnemers daarin mogelijk de limieten halen". Voor de vijf - en tienkamp is ook een nieuwe wedstrijd toegevoegd. Het is een ontmoeting met Polen, Zwitserland en Tsjechoslowakije op 28 en 29 juli in Warschau. Voor de vijf- en tienkamp zijn twee wed strijden, die jaarlijks op het prog- hebben we sterk het idee dat er een aantal atleten is, dat spierverster- kende middelen gebruikt, en ook betrapt wordt, en een aantal dat niet betrapt wordt. Dat is niet eer lijk." Homen zei niet wie, volgens hem, die overige atleten waren. Op het congres werd met 90 tegen 60 stemmen een voorstel aangeno men, waarin wordt opgeroepen bij elke atletiekwedstrijd, die in Europa voortaan onder de regels van de Internationale Atletiekfede- ratie (IAAF) wordt gehouden, do pingonderzoeken uit te voeren. Tot nu toe werden die onderzoeken slechts gedaan in belangrijke in ternationale krachtmetingen, zoals de wedstrijden om de Europese bekers. Met deze maatregélen hoopt de EAA het gebruik van spierversterkende middelen bij atleten in te dammen. Voor de stemming van dit voorstel, ramma stonden tegen o.a. Groot Brittannie en Oost-Duitsland ver vallen. Ook de wedstrijd voor de heren tussen West-Duitsland, Bel gie en Nederland gaat niet door omdat de geplande periode (augus tus) voor de Duitsers niet haalbaar was. Het programma voor de Ne derlandse atleten ziet er voor 1978 als volgt uit: 27/28 mei: Cwmbran: Groot-Brit- tannie, Nederland, Belgie en De nemarken (vijf- en tienkamp). 3 juni: Den Haag: Nederland, Luxemburg, Belgie, Zwitserland en Denemarken (snelwandelen, 35 km senioren, 10km junioren). 6/7 juni: Oslo: Noorwegen - Neder land (dames en heren). 17/18 juni: Sittard: West Athletic: Nederland, Oostenrijk, Zwitser land, Spanje, Portugal, Denemar- benadrukte Bob Stinsön, de sec retaris van de Britse atletiekfedera- tie, de noodzaak het gebruik van stimulerende middelen in het al gemeen tegen te gaan, teneinde de toekomst van de sport niet in ge vaar te brengen. 'Daarnaast is er na tuurlijk de belangrijke vraag, over het gevaar dat deze middelen bete kenen voor de gezondheid van iedere afzonderlijke atleet', voegde hij er aan toe. Op het congres werd ook een Noors voorstel aangenomen, waarin uit drukkelijk werd gesteld dat ook bij nationale kampioenschappen do- pingsonderzoeken moeten worden uitgevoerd. Hans Skaset, de voor zitter van de Noorse atletiekbond, zei ook dat de frequentie van de on derzoeken verhoogd dient te wor den. Daarbij zouden de controles zonder bericht vooraf moeten plaatsvinden. ken, Belgie en Ierland (dames en- heren). 8 juli: Cwmbran: Wales, Nederland en Ierland (heren). 28/29 juli: Warschau: Polen, Ne derland, Zwitserland en Tsje choslowakije (vijf- en tienkampz. 9 augustus: in West-Duitslan: West-Duitsland, Nederland en Zwitserland (30 km hardlopsn) 12 augustus: Sittard: Nederland - Belgie (dames en meisjes). 26 augustus: Antwerpen: Belgie, Nederland en Zwitserland (jongens en meisjes) 16 september: Palermo: Italië, Ne derland en Belgie (dames) 23 september: Nijmegen: Neder land - Belgie (vijf- en tienkamp, jongens en meisjes). WIM VAN HEMERT SEVILLA - Wellicht is het feit dat Jos Hermens en Gerard Tebroke voor een aantal aansprekende pres taties hebben gezorgd er oorzaak van dat de Nederlandse dames en heren in het komende at- letiekseizoen veel gevraagde te genstanders zijn. De heren hebben drie interlandwedstrijden, de da mes zelfs vier. "Wij lagen in Sevilla goed in de markt", aldus KNAU- voorzitter Wim de Beer. "Vorig jaar op IJsland bij het kalendercongres van de EAA liep vrijwel iedereen ons tafeltje voorbij. Nu zijn wij veel gevraagd. Wij hebben verzoeken van Roemenie, Frankrijk, Bulgarije en Hongarije gehad voor dames en heren wedstrijden. Het nadeel was dat wij alleen in uitwedstrijden moesten uitkomen. En dat was de bedoeling niet". Internationaal contact in Neder- 'land blijft beperkt tot de West Ath letic, die op 17 en 18 juni in Sittard op de achtbaans kunststofac commodatie wordt gehouden en een ontmoeting met de Belgische dames en meisjes op dezelfde baan op 12 augustus. De West Athletico, een duel tussen de herenploegen van Nederland, Oostenrijk, Zwitserland, Spanje, Portugal, Denemarken, Belgie en Ierland, is een ontmoeting tussen de zwakkere atletieklanden van Europa, die elke twee jaar op het programma staat. In Sittard zal voor de eerste maal ook een inter landwedstrijd tussen de dames- ploegen van de aangesloten landen worden gehouden. Een nieuwe wedstrijd is ook de ontmoeting met Noorwegen, die op 6 en 7 juni in het Bisletstadion in Oslo wordt gehou den. Het is een wedstrijd voor da-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12