Officieel verbod verkoop wapens aan Zuid-Afrika Getemde H-bom onuitputtelijk als energiebron Richard Helms krijgt boete Bondsraad eens met terreurwet VAN DER WIEL Veiligheidsraad besluit unaniem: Frankrijk en Quebec: meer contacten Geweldige hasjvangst -s i Ik kies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 NEW YORK (UPI/Reuter) - De veiligheidsraad heeft gisteren met algemene "stemmen (15 stemmen voor, geen tegen) een bindend wapenembargo afge kondigd tegen Zuid-Afrika. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Naties dat verplichte sancties tegen een lidstaat worden inge steld. Tegen Rhodesië geldt weliswaar een embargo dat niet alleen militaire maar ook economische goederen omvat, maar dat land is geen lid van de VN, omdat de onafhankelijkheid en het regime als onwettig worden be- schouwd. Het wapenembargo wordt onmid- serve-onderdelen en technologie dellijk van kracht. Met deze maat- voor nucleaire wapens te staken, regel reageert de Veiligheidsraad op de recente maatregelen van de Zuidamerikaanse regering, die tal van anti-apartheidsorganisaties verbood en op grote schaal zwarte leider arresteerde. Effect WASHINGTON (ANP) - De voor- malige directeur van de Ameri kaanse geheime dienst CIA, Ri chard Helms, heeft gisteren van een rechtbank in Washington een boete gekregen van 2000 dollar voor het Verstrekken van valse inlichtingen i een commissie van het congres. De rechter kapittelde Helms omdat deze zijn eed van geheimhouding aan de CIA had laten prevaleren boven de eed die hij had afgelegd voor de commissie toen deze hem in .!/ij ondervroeg over de rol van de CIA in Chili tijdens het bewind van de marxistische president Al- 1 lende. Helms kreeg tevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar. Helms verklaarde later tegenover journalisten dat hij zich wettelijk gebonden achtte aan zijn belofte geen geheime gegevens te onthul len. De voormalige CIA-directeur, die onmiddellijk nadat hij deze functie had neergelegd ambassadeur in Teheran werd, zal zich niet tegen de uitspraak verzetten. Hij gaat zo niet alleen een openbaar proces uit de weg, maar hij vermijdt ook een mo gelijke veroordeling wegens meineed. Een en ander berust op een „han deltje" tussen het openbaar minis terie en de verdediging. Het unanieme besluit Veiligheidsraad volgde vier dagen het veto van de Verenigde Sta- de Zuid-Afrika heeft de laatste jaren een' omvangrijke eigen wapenin dustrie opgebouwd, mede met be ten, Engeland en Frankrijk tegen hu]p van buitenlandse licenties, economische sancties, die door de Zuid-Afrika produceert zeker 60 afrikaanse landen waren voorge- procent, en volgens sommige steld. Daarop werkten de westerse -- landen met de Afrikaanse landen t aan een voor ieder aanvaardbare deskundigen is het land in staat SALISBURY - Veldmaar schalk Lord Carver (links), door Engeland aangewezen als gouverneur van Rhodesië tij dens de overgang naar een meerderheidsregering, heeft gisteren een gesprek gehad met de nationalistische bisschop Moezorewa (rechts), voorzitter van de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad. Carter en Moezorewa werden het niet eens over de kwestie van het staakt- het-vuren, dat volgens de Britse plannen moet worden afgekon digd in het kader van de over gangsperiode. Over andere as pecten van de overgangsrege ling bestond wel overeenstem ming. schattingen zelfs 75 procent mo zijn eigen bewapening. Volgens compromis-resolutie. Als hun deel in het compromis lieten de westerse landen de tijdslimiet val len: aanvankelijk hadden ze een wapenembargo voor een half jaar Volgens d.plomatieke kringen zijn voorgesteld. Oproep De resolutie roept alle staten op 'alle bestaande contractuele rege lingen met, en licenties verleend aan, Zuid-Afrika met betrekking tot fabricage en onderhoud van wapens, munitie in alle soorten, en militaire uitrusting en voertuigen, opnieuw te bezien, met de bedoe ling deze te beeindigen'. Ook sa menwerking bij de ontwikkeling van kernwapens valt onder het em bargo. De resolutie bestempelt wapen verkopen aan Zuid-Afrika als een 'bedreiging van de internationale vrede en veiligheid', en draagt dé VN-lidstaten op de verkoop van alle soorten militaire en politie-uit- rusting, munitie, patentrechten, re- bruikt i Chris dijk 122 OL >T Marim S Arxlri bijna 1 miljoen aan prijzen Skol bierelke week een feestelijke prijs van 26 cartons 24 blikken Skol hoppiger pils. Thuis bezorgd door Skol Brouwerijen N.V. Breda. Skol bieruit en thuis! Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten er nog geen concrete gedachten over de uitvoering van het em bargo. De resolutie vraagt VN-sec- retaris generaal Kurt Waldheim om uiterlijk in mei verslag uit te bren gen over de uitvoering van het em bargo. Sommige landen moeten mogelijk hun nationale wetgeving aanpassen om de maatregel te kun nen toepassen, menen deze zegs lieden. De algemene vergadering van de VN heeft gisteren de veiligheids raad verzocht een olie-embargo af te kondigen tegen Zuid-Afrika, om dit land te dwingen zich uit Nami bië (Zuidwest-Afrika) terug te trekken. De resolutie, ingediend door een groep Derde-Wereldlan den, werd aangenomen met 117 stemmen voor, geen tegen en 24 onthoudingen, waaronder Neder land. De algemene vergadering kan al leen aanbevelingen doen: het af kondigen van een embargo kan al leen gebeuren door de Veiligheids raad. De algemene ergadering ken schetst de 'bezetting' van Namibië door Zuid-Afrika als een daad van agressie, en een ernstige bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid. Directeur van ILO vindt uittreden VS onrechtvaardig GENEVE (UPI) - De directeur van de Internationale Arbeidsorganisa tie ILO, Francis Blanchard, heeft op een persconferentie irv Geneve scherpe kritiek geoefend op het uit treden van de Verenigde Staten uit zijn organisatie. Hij zei dat de ge noemde motieven in geen enkele verhouding staan tot de ernst van deze stap, die hij dan ook onge rechtvaardigd noemde. Blanchard verwierp deze be schuldiging, zeggend dat de ILO door geen enkele groep, ook niet door de communisten, wordt be heerst en hij noemde het Ameri kaanse besluit een 'ernstige poli tieke en financiële schok voor de ILO' en 'een verzwakking voor de Verenigde Naties als geheel'. De organisatie is een agentschap van de VN. De ILO-directeur zei verder dat hij volgende week het bestuur van de ILO een noodplan zal voorleggen met voorstellen om het financiële gat te dichten dat is gevallen door het vertrek van de Amerikanen. Zij betaalden een kwart van de totale inkomsten van de organisatie. Hun contributie bedroeg zo'n twintig miljoen dollar per jaar. BONN (AFP) - Het parlement van de Westduitse deelstaten, de Bondsraad, heeft gisteren in Bonn een wetsvoorstel goedgekeurd dat het toezicht regelt op gesprekken tussen advocaten en hun cliënten die van terrorisme worden ver dacht of daarvoor zijn veroordeeld. Volgens het ontwerp, ingediend door vier deelstaten met een chris ten-democratische regering, na melijk Beieren, Badert-Württem- berg, Rijnland-Palts en Slees- wijk-Holstein, moeten gesprekken tussen advocaten en „terroristen" systematisch worden bijgewoond door een rechter, ook als er geen enkele reden bestaat om de ad vocaat ervan te verdenken dat hij met zijn cliënt sympathiseert of collaboreert. De Westduitse grondwet bepaalt dat de centrale regering het voor stel van de bondsraad binnen drie maanden bij het federale par lement, de Bondsdag, moet indie- De Westduitse centrale recherche heeft gisteren nogmaals een beroep op het publiek gedaan mee te wer ken bij het zoeken naar de moorde naars van werkgeversvoorzitter Hanns Martin Schleyer en zijn vier begeleiders. In een aan het publiek voorgelegde vragenlijst gaat het vooral om een Volkswagenbusje waarin volgens de overheid een stropdas en sleutelring van Schleyer gevonden zijn. Aan het stuur van deze auto zou de voortvluchtige terrorist Christian Klar gezeten hebben. Het publiek zou ook kunnen hel pen bij het zoeken naar Schleyers hoornen bril en andere voorwer pen, die na zijn dood verdwenen zijn. Bondskanselier Schmidt heeft in de politie-academie in Munster ge zegd dat hij ervan overtuigd is dat de groots opgezette jacht op voort vluchtige terroristen „in de nabije toekomst vruchten zal afwerpen". Hij zei dat de strijd tegen terreur een zaak van geduld is. Hij zegde de politie daarbij de steun van het hele Westduitse volk toe. PARIJS (AFP) - De premiers van Frankrijk en de Canadese provin cie Quebec zullen tenminste een keer per jaar elkaar ontmoeten om te komen tot nauwere politieke en econoihische samenwerking. Dit is in een gezamenlijk communiqué aan het slot van een driedaags be zoek van de premier van Quebec, Levesque, aan Frankrijk meege deeld. De ontmoetingen zullen beurte lings in Frankrijk en Quebec plaatsvinden. De premiers zullen vergezeld worden door de minis ters die het meest bij het overleg zijn betrokken. Frankrijk en Quebec kwamen voorts overeen de publikatie van Franse en Quebecse boeken in el- kaars land aan te moedigen, een nieuw akkoord voor de verkoop van koper aan Frankrijk te for muleren, programma's voor de uitwisseling van jongeren op te stellen en ambtenaren uit te wisse len om te komen tot beter weder zijds begrip. Op een persconferentie noemde Levesque zijn feestelijke reis aan Frankrijk een waar politiek bezoek dat hem in staat stelde aan Frank rijk - "het eerste land dat ons be grijpt" - onze evolutie uit te leggen en deze internationaal te projecte- De Canadese regering, kennelijk geprikkeld over de hoge onder scheiding die Frankrijk aan Leves que toekende (grootofficier legioen van eer) heeft gisteren een officiële nota aan Pariis gezonden. Een woordvoerder van buiten landse zaken zei dat Frankrijk er aan herinnerd werd dat de regering in Ottawa eerst toestemming moet geven voordat buitenlandse titels en onderscheidingen aan Canade zen kunnen worden toegekend. Hij wilde de nota echter niet karakteri seren als een protest. HANNOVER/EMDEN (DPA) - Dankzij het scherpe opmer kingsvermogen van een Neder landse grensbeambte is de West duitse douane erin geslaagd 2,8 ton Libanese hasj en 83 kilo hasjolie (een vloeibaar hasjconcentraat) in beslag te nemen. De hasj bevond zich in de Cyprische vrachtvaarder Seahorse die in Emden voor anker lag. Het is de grootste hasjvangst ooit in West-Duitsland gedaan. De Nederlandse ambtenaar, die op bezoek was bij collega's van de Westduitse grensbewaking, merkte het schip op in de haven en herin nerde zich dat het in ons land als verdacht gesignaleerd was. Hij ver telde dit aan zijn collega's die de douane inschakelden om het schip nader te onderzoeken. Hasjhond Puck werd erby gehaald en dit dier vond in de buik van het schip de hasj. De ruimte waar de softdrug ontdekt werd, was slechts toegankelijk door een 60 centime ter breed luik. Van de 10-koppige bemanning van de Seahorse heeft de politie de ka pitein en drie anderen gearresteerd. Omdat v.d. Wiel je volkomen op je gemak stelt en uitstekend advies geeft. Hij laat je zien hoe je er we hoe je er niet goed uitziet. Je gaat naar huis met de zekerheid dat je goed hebt gekocht. Daarom: Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 Ruzie om JET-project in Europa van lange duur HT NG EN LONDEN - Over weinig besluiten is de laatste jaren zo geruzied als over de plannen om een JET te gaan bouwen, geen bijzondere vorm van straalmotor zoals de ar geloze lezer misschien zou den ken, maar een afkorting van Joint European Torus. Een letterlijke Nederlandse vertaling - Gemeen schappelijk Europees Rin- goppervlak - vertelt niet veel meer, want het derde woord slaat alleen maar op de ringvorm van het belangrijkste onderdeel van de te bouwen machine, die ruim 500 miljoen gulden gaat kosten. Waar het, kort gezegd, om gaat, is een studieproject om „de water stofbom te temmen" en als ener giebron te gebruiken. Er is twee jaar lang feller over ge twist dan zelfs in de Europese politiek gebruikelijk is. Moest deze wetenschappelijke onder neming gestalte krijgen in Enge land, West-Duitslan Frankrijk of Italië? Het werd uiteindelijk Cul- ham in het Engelse graafschap Oxfordshire. De bouw duurt on geveer zes jaar. Wat krijgt Europa nu voor zijn halve miljard? Een enorme na tuurkundige proefneming waarmee misschien, of mis schien ook niet, aan te tonen zal zijn dat kernfusiereacties, zoals er ook in de zor» plaatsvinden, op aarde een beheerst verloop gege ven kan worden, zodat zij als energiebron te gebruiken zijn. Enige natuurkundige gegevens kunnen duidelijk maken waarom dat zo'n moeilijke opgaaf is. Het proces dat men met de JET wil gaan bestuderen, is de kernfusie, de samensmelting van lichte atomen tot een zwaarder (dus wel te onderscheiden van het proces Door Nigel Hawkes (Observer) dat in de gebruikelijke atoom bom en atoomcentrale res pectievelijk onbeheerst en be heerst plaatsvindt, de kerns plitsing of splijting van een zwaar atoom in twee lichtere). De massa van het zware element dat bij de fusie ontstaat, is iets minder dan de som van de massa's van de twee lichte ele menten. Het massaverschil gaat niet „verloren", maar is direc- t in energie omgezet. Zo gaat het in de zon en in de water stofbom, maar het „temmen" van het proces, zodat het niet als een ontploffing maar als een geleide lijk proces verloopt, is buitenspo rig moeilijk. De grondslag van het proces is dat er aan kernen van lichte elementen zoals deute rium (een vorm van waterstof) zo'n geweldige snelheid gegeven wordt dat zij bij hun botsingen niet tegen elkaar afketsen maar zich met elkaar versmelten. Dat is mogelijk, zoals de vermaarde na tuurkundige Rutherford al in de jaren dertig aangetoond heeft. Hij schoot met zijn deeltjesversneller deuteriumkernen op elkaar af met een geweldige snelheid, maar de energie die hij voor de versnelling van de deeltjes nodig had, was vele malen zo groot als de energie-opbrengst van de schaarse kernversmeltingen. Rutherfords proeven waren eer der bodemloze puften dan bron nen van energie, maar hij had bewezen dat kernfusie mogelijk Superheet Nieuwere fusie-experimenten hebben een andere aanpak. Bij verhitting van deuterium gaan de atomen zich steeds sneller bewe gen. Bij normale temperatuur en bewegen zij zich met snelheaen van tegen de 5000 kilometer per uur en botsen daarmee tegen de wand van het vat en ketsen af te gen elkaar. Bij 100.000 graden Celsius zijn de atomen ontbon den in hun bouwstenen, kernen en elektronen, die met 300.000 km. snelheid rondvliegen, maar nog steeds op elkaar afketsen. Bij honderdmiljoen graden razen de deuteriumkernen rond met snel heden van ruim acht miljoen ki lometer per uur, snel genoeg voor versmelting bij botsing. De ge produceerde energie is bijna ge lijk aan wat er aan energie nodig was om de deuteriumatomen zo hoog te verhitten. Bij verdere verhoging van de bedrijfstem- peratuur, tot 350 miljoen graden, begint de fusie-reactie een over schot aan energie op te leveren. Uit deze korte beschrijving is me teen duidelijk waarom het zo'n moeilijke opgaaf is. Geen mate riaal is tegen zulke bedrijfstem- peraturen bestand en toch moet de superhete wolk van deute riumkernen en elektronen (die men „plasma" noemt) binnen een besloten ruimte gehouden wor den en niet zomaar alle kanten op vliegen voor er een nuttig proces op gang kan komen (nog afgezien van het resultaat van da- t rondvliegen voor de omgeving). Fusiegeleerden zoeken de oplos sing van het probleem in „wan den" van magnetisch veld. Als het magnetisme sterk genoeg is, komen de rondvliegende atoom kernen er niet doorheen. Een magnetisch „vat" is de oplossing. Geeft men de magnetische wan den echter de gewone cilin dervorm van een vat of buis, dan is de lekkage aan de uiteinden te groot. Daarom geeft men het magneetveld de vorm van een rondgebogen buis, een holle ring. Binnen een stalen „torus" zorgen dande „wanden" van mag netisme eivoor dat de superhete atoomkernen de stalen wanden- niet raken. Zelfs als de JET perfect werkt, is het nog een krachtcentrale, 't Blijft een proefinstallatie, die veel meer energie verbruikt dan hij opbrengt. Er wordt alleen ge probeerd om aan te tonen of de voor kernfusie nodige omstan digheden te verwezenlijken zijn. De vorderingen die in de laatste twintig jaar geboekt zijn met be hulp van dergelijke installaties, wijzen wel in die richting, al zijn de bedragen die eraan moeten worden uitgegeven telkens- weer hoger. overvloed De voordelen van kernfusie - als 't lukt - moeten dan ook niet ge zocht worden in lage kosten, maar in de overvloed. Deuterium komt van nature in water voor. Naar schatting moet er via deute- riumfusie uit een liter water evenveel energie te winnen zijn als nu uit 350 liter benzine. De brandstof is dus overvloedig en zo goedkoop als maar kan, maar de geproduceerde energie zal waarschijnlijk niet goedkoop zijn, althans niet op korte termijn, want de bouw van een kern fusiecentrale zal fantastisch kostbaar zijn. Zoals alle ma chines, verslijt die centrale ook weer en moet dan weer vervan gen worden. De kans op „kleine" kernfusiecentrales lijkt gering: als het technisch en economisch te verwezenlijken is, dan al leen in het groot. Zo volstrekt „schoon" en gevaar loos als sommige voorstanders beweren, zullen fusiecentrales waarschijnlijk toch niet worden. Het is waar dat het bij een fu siereactor niet tot een kernexplo sie kan komen zoals bij een splij tingsreactor onder extreme om standigheden wel mogelijk is. Ook waar is dat een fusiereactor niet zulke gevaarlijke afvalstof fen voortbrengt als een splij tingsreactie. Er zijn echter andere grote veiligheidsproblemen. In het magnetische veld van een grote fusiereactor schuilen ge weldige hoeveelheden energie waarmee ongelukken mogelijk zijn die de machine zo beschadi gen dat er een hoeveelheid heet vloeibaar lithium vrijkomt. Lit hium, een alkali-metaal zoals ka lium en natrium, doet dienst als middel om de energie uit de torus naar buiten te brengen. Maar als lithium in de open lucht komt, vliegt het vanzelf in brand en een grotere hoeveelheid zou tot een hevige ontploffing leiden. Wat radioactiviteit betreft: er komt bij een fusiereactor veel minder radioactiviteit vrij dan bij een „gewone" kerncentrale en het probleem van wat er moet gebeu ren met versleten centrales en machines (die radioactief zijn geworden door het voortdurende neutronenbombardement) is aanzienlijk minder ernstig dan bij de huidige centrales, waar men te zijner tijd eigenlijk weinig raad mee weet, omdat de afbraak zo gevaarlijk en ingewikkeld is. Men voorspelt dat die zaken bij fusiecentrales honderdmaal zo eenvoudig liggen. Voorlopig is de kernfusiecentrale nog een verre toekomstdroom. ziet er naar uit dat het een veiliger leverancier gaat worden van een onuitputtelijke hoeveel heid energie. Maar goedkoop- wordt hij niet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9