Schippers breiden actie uit MENTEN SPANT KORT GEDING AAN Prijzen stegen met 0,4 procent ALLE GELDZAKEN BINNENDOOR BUITENOM Meeste PvdA-stemmers vóór meeregeren Puur gemakkelijk, aLuw geldzaken 'n één hand. Sparen, /verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. LEIDSE SPAARBANK IB RIN K Luchtverwarming Huiskamer (3) ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 HILVERSUM (ANP) - Byna driekwart van de mensen, die op 25 mei op de Partij van de Arbeid hebben gestemd, zijn in tegenstelling tot de partijraad van mening, dat de kamerleden zich terecht achter het bereikte akkoord hebben geschaard en dat de Partij van de Arbeid dus zal moeten meeregeren. Dit is vastgesteld bij een Nipo- enquête, gehouden in opdracht van de televisierubriek „VaRA Visie". De resultaten daarvan zijn gisteravond bekend ge maakt. Van de ondervraagden, die volgens de enquêteurs ruim 2,8'miljoen Nederlanders verte genwoordigen, is 72 procent voor het akkcford en meerege ren. Achter „niet gelukkig met het akkoord" en „dus waar schijnlijk in de oppositie" stond 26 procent, terwijl 2 procent zei geen mening te hebben. De meningen over het vorige week bereikte akkoörd bleken nogal verdeeld te zijn. Van de ondervraagden sprak ,56 pro cent het „aanvaardbaar" en 42 procent het „niet aan vaardbaar" uit. Opnieuw had 2 procent geen mening. Op de vraag, „denkt u dat met de gemaakte afspraken een nieuw kabinet-Den Uyl een progressief beleid zal kunnen voeren?" antwoordde precies de helft bevestigend. Overtuigd van „neen" was 45 procent, geen mening had 5 procent. Ook bleek 70 procent van me ning te zijn, dat in.de afspraken aan de verkiezingsuitslag ten opzichte van de Partij van de Arbeid geen reeht wordt ge daan. Hier sprak 29 procent een „voldoende recht" uit. ROTTERDAM (ANP) - De onafhankelijke Schippersvakbond, die een deel van de georgani seerde binnenschippers vertegenwoordigd, zal de boycot van bedrijven die gebruik maken van huurschepen vandaag uitbreiden. BRUSSEL - Koning Boudewijn heeft gistermiddag in het Konink lijk Paleis in Brussel de Prijs der Nederlandse Letteren uitgereikt aan de Nederlandse acteur Willem Frederik Hermans die in Parijs woont Deze prijs, waaraan een bedrag van 18.000 gulden is verbonden, is Hermans verleend als blijk van waardering voor zijn gehele let terkundige oeuvre. De grote prijs der Nederlandse let teren wordt eens in de driejaar toe gekend door de twee ministers van Cultuur na raadpleging van een jury. De jury bestond ditmaal uit prof. dr.A.L.Sötemann,prof. dr.J Aerts, Bert Decorte dr.A. H. Wage en Jacques Hamelink. De verladers hebben gisteren een 1 beroep gedaan op de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat alles te doen de verstoring op de schippersbeurzen ongedaan-te ma ken. De getroffen bedrijven onder vinden thans toenemende schade door de actie van de binnen schippers. De federatie van schippersbonden houdt zich van de actie van de ONS afzijdig. Zij ondersteunt de eis tot afschaffing van het huurschip, maar vindt het onjuist actie te gaan voeren terwijl de onderhandelin gen hierover binnen de cpmmissie binnenscheepvaart nog gaande zijn. De onafhankelijke schippers vakbond (ONS) weigert al meer dan een week op de schippersbeurzen in Rotterdam, Amsterdam en IJ- muiden vrachtaanbiedingen van een aantal bedrijven. Het gaat hierbij om bedrijven die voor het overige deel van het vervoer van hurt goederen van huurschepen gebruik maken. De zo ontstane zwarte lijst zal worden uitgebreid. In veertien plaatsen in ons land worden bedrijven door de boycot getroffen. De organisatie van verladers in de L binpen vaart, de EVO, is van me ning, d'at de middelen die de ONS hanteert niet meer het .doel recht vaardigen dat zij nastreeft. De schade, die de bedrijven oplopen, is daarvoor te groot. De EVO heeft dit ook in een brief aan de minister van Economische Zaken meegedeeld. Bovendien hebben de verladers de Tweede Kamer ingelicht. De boycotactie is vooral gericht op verladers in de graansector. Deze maken ten dele gebruik van het ei gen vervoer met schepen die zij 1 voor minimaal een jaar hebben ger huurd. Dit gebeurt geheel overeen- komstig de wet. De overheid geeft hiervoor vergunningen af. Bij de meeste bedrijven wordt het merendeel van de lading aangebo den op de schippersbeurzen. Slechts 12 procent van het bin nenlandse vervoer wordt verzorgd door de zogenaamde huurschepen. De actievoerende schippers willen, dat ook dit deel van het goederen- vervoer naar de beurs gaat. Bezwaren De verladers hebben echter grote bezwaren tegen afschaffing van het systeem van huurschepen van de ene op de andere dag. Het zou, een ontwrichting betekenen in dit deel van het goederentransport. Er zal een alternatieve regeling moeten komen. Hierover wordt in de com missie binnénscheepvaart onder handeld. De ens' is niet tevreden over de moeizaam verlopende gesprekken. Zij eist een verklaring, waarin de afschaffing van het systeem van huurschepen in de nabije toekomst wordt gegarandeerd. De commis sie, waarin zowel de overheid als de verladers en binnenschippers zit ting hebben, is nog niet zover. Af gesproken was, dat zolang de on-x derhandelingen duren er geen actie zou worden gevoerd. De schippers hebben dit toch gedaan, omdat zij van mening zijn dat de verladers in tussen niet door hadden moeten gaan met het huren van schepen. De EVO stelt daar tegenover, dat er tot nu toe geen enkele uitbreiding van het bestaande transport via huurschepen is geweest. De verladersorganisatie wijst de overheid erop, dat nu een deel van de lading besmet is verklaard, de afnemers niet meer bevoorraad kunnen worden. Waardoor be drijven in moeilijkheden komen. Op korte termijn zijn er'geen an dere mogelijkheden de goederen te vervoeren. DEN HAAG (ANP) - Van midden september tot midden oktober zijn de prijzen met 0,4 procent ge stegen. Dat blijkt uit het prijsin dexcijfer van de gezinsconsump tie, zoals het centraal bureau voor de statistiek dit maandelijks sa menstelt op basis 1969 is 100. Dit indexcijfer liep op van 184,2 mid den september tot 185,0 midden oktober. Ten opzichte van oktober vorig jaar is het prijsindexcijfer met 5,4 procent gestegen. Het ministerie van Economische Zaken noemt deze stijging van 0,4 procent een meevaller. De uit komst van de prijsstijging over 1977 die door het centraal plan bureau in de macro-economische verkenningen gesteld was op 6,5 a 7 procent zal nu waarschijnlijk dichter bij de 6,5 dan bij de 7 ko men te liggen, aldus het minis terie. Sinds 1970 is het niet meer voor gekomen dat een vergelijking van de prijsstijging over een jaar ge nomen een zo laag percentage (5,4) te zien gaf. Het ministerie van Economische Zaken ziet hierin een aanwijzing voor een verdere daling van de inflatie. BERGSCHENHOEK - Drie of vier mannen hebben gisteravond om streeks kwart voor negen op de Rottekade in ~Bergschenhoek een automobilist overvallen en beroofd van ongeveer 5.500 gulden. Het slachtoffer werd op 5 a 600 meter afstand van zijn huis tot staan ge bracht, doordat er een auto dwars over de weg stond. ROTTERDAM (ANP) - Vier ge maskerde en gewapende mannen hebben gistermiddag een overval gepleegd op een postkantoor aan de Hendersonptaats in Rot terdam-Ommoord. De overvallers wisten met hun buit, waarvan de grootte nog niet bekend is, weg te komen in een Volkswagen. bedraagt ruim 50.000 gulden. De overvallers, die gemaskerd waren met stukken van nylonkousen, kwamen het kantoor binnen op het moment, dat er ongeveer tien be zoekers waren en vijf man per soneel. Twee van de mannen hiel den het publiek en het personeel in bedwang, terwijl de andere twee over de balie sprongen en geld be gonnen te verzamelen. Het viertal is nog niet gevonden. Behoefte aan concreet beleid Waddeneilanden LEEUWARDEN - Er is behoefte aan een Concreet beleid voor de rec reatie op de Waddeneilanden. Geen woorden meer maar daden. Dat was de conclusie die getrokken werd na afloop door de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee georganiseerde stu diedag in Leeuwarden. Centraal stond daar de ontluiste ring van de natuurgebieden door de massale recreatie die verslechte ring van vooral de duinen, is aange toond dooreen vergelijkend onder zoek van luchtfoto's waarvan de re sultaten zijn vastgelegd in het rap port met de titel: "eilanden onder de voet". Daarin wordt gesteld, dat als er niets gebeurd zich steeds meer stufplekken in de duinen gaan door de massale betreding. Caransa vertelt belevenissen AMSTERDAM (ANP) - Zakenman Caransa heeft de hoofdstedelijke recherche in de afgelopen dagen vrij exact verteld wat hem is over komen na de worsteling op het pro fessor Tulpplein, (in de nacht van donderdag op vrijdag vorige week) en de daarop volgende ontvoering. Vanaf het Tulpplfein is Caransa per auto (mogelijk een rode Peugeot 404) naar zijn tijdelijke verblijf plaats gereden. De rit daarheen duurde ongeveer 20 minuten. Bij aankomst stopte de auto even en reed daarna langzaam verder Caransa zegt de indruk te hebben, dat hij door een goot of kuil reed. voordat de wagen voorgoed stil hield. De autodeuren heeft Caransa niet horen openen of dichtslaan. Wel heeft Caransa gevoeld hoe hij vanuit de auto werd neergelegd op een harde, vermoedelijk betonnen ondergrond. Hierna werd hij ge fouilleerd en naar zijn verblijfplaats gebracht. Bij het betreden van de schuil plaats openden Caransa's ontvoer ders een deur, die vermoedelijk tij delijk was aangebracht. Dat was te horen bij het openen en sluiten, al dus Caransa tegenover de re cherche. Caransa werd het vertrek binnengedragen. Zyn drager liep eerst één tree op en vervolgens één tree af. Daarna werd een gordijn opzij geschoven. Caransa is tens lotte op een bed neergelegd en aan het frame hiervan met een hand boei vastgemaakt. De politie concludeert uit deze dat de zakenman werd vastgehouden in een gehuurde loods of in het on derstuk van een (alleenstaande) woning. De ruimte ligt in Am sterdam of zeer directe omgeving. ADVERTENTIE cPö /V' V 'enen beleggen en DEN HAAG (ANP) - De van oor logsmisdaden verdachten Pieter Menten (78) heeft voor de tweede maal een kort geding aangespan nen voor de president van de recht bank in Den Haag. mr. JU. Blaauw. Hij eiste eind september '77 onmiddellijke invrijheidstel ling, dit maal vroeg hij inzage van een aantal documenten uit de jaren 1950,1951 en 1952. Zijn raadsman, mr. L. van Heij- ningen uit Den Haag, vroeg met name naar de schriftelijk minis teriële sepot-beslissing uit 1952 en naar de nota's en rapporten van ambtenaren aan de minister over deze zaak. 'De minister van justitie heeft mijn cliënt een eerlijke berechting toe gezegd. Dat betekent, dat de verde diging ook die stukken moet krijgen, die voor de verdediging nodig zijn', aldus mr. van Heij- ningen. Omdat aanstaande maan dag in Amsterdam de officier van justitie een aanvang maakt met het requisitoir tegen Menten, bepleitte mr. Van Heijningen een spoedeisend belang. Met name be kritiseerde hij het Amsterdamse openbaar ministerie. 'Het is af schuwelijk wat daar gebeurt. Het ministerie gedraagt zich zeer onbe hoorlijk. Als de stroom van per soonlijke ópmerkingen en aantij gingen weer een aanvang neemt, verlaat ik met mijn cliënt cliënt de zaal', zo kondigde hij aan. Ook zei hij dat Pieter Menten niet bij dit kort geding aanwezig was, omdat hij te gespannen was. Landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuijn deelde mee, dat er geen schriftelijke sepot-beslissing be staat. 'De toenmalige minister van justitie, mr. L.A. Donker, heeft de heer Menten destijds in 1952 in een' persoonlijk gesprek meegedeeld, dat hij had besloten hem niet te vervolgen, aldus mr. Fortuijn. UTRECHT - Een grote meerder heid van de leden van de Industrie bond CNV is bereid om een deel van de automatische prijscom pensatie te bestemmen voor het scheppen van werkgelegenheid. De leden moeten dan echter wel de duidelijke garantie hebben, dat met de vrijgekomen gelden ook inder daad meer werkgelegenheid wordt gecreëerd. Een en ander is naar voren geko men op de ledenvergaderingen van de industriebond CNV in den lande over het arbeidsvoorwaardenbe leid 1978. ADVERTENTIE Uw installateur LUCOTHERM B.V. - ALPHEN a d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337. Teletoon (01720) 2 03 00 ft Duizendjes (1) r Ik neem aan dat velen van ons nimmer een briefje van duizend in natura hebben aanschouwd. De kleur is groen, maar sinds jaar en dag spreekt het bar- goens van "rooie", als het gaat om de meest aanzienlijke in de bankbiljetten-hiërarchie. Ooit heb ik zelf eens gedurende drie kwartier met twee van die lappen op zak gelopen. Dat was nog voordat alle bankgebou wen kogelvrije loketten had den. Ook pleegden onverlaten hun overvallen nog niet onge veer voor de deur van het poli tiebureau, zoals dat deze week blijkbaar tijdens de Utrechtse veemarkt geschiedde. Met die twee lappen begaf ik mij naar een nering in automobielen. In die tijd kon je voor die prijs nog plaatsnemen in een goudhaan tje, strak op z'n bandjes. "En denk erom meneer", zei de man, want in óns volk huizen de mo ralisten zelfs onder tweede handsautohandelaren, "er erg zuinig op zijn, want ik heb er zelf veels te veel aardigheid in." Die twee lappen van duizend behandelde hy intussen met een achterdocht, alsof hij een middeleeuws perkament op zijn echtheid moest controle ren. Eerst opgeheven naar de zon en later, in het bureautje, nog eens tegen het neonlicht. Zelf slaat men met een rooie kop een dergelijke seance gade. Immers bij dragers van briefjes van duizend geldt men als schuldig, tenzij hét tegendeel wordt bewezen. Duizendjes (2) Soms zie je in een Amerikaanse politieserie zon koffer vol splinternieuwe dollarbiljetten. Met het bandje er nog om. Een opwindende aanblik. De echte kick is waarschijnlijk dat nieuw zijn. De orde en harmonie die uitgaan van stapeltjes nog on bezoedeld bankpapier, die geur van hoger honing, of is het ge woon dat mengsel van verse drukinkt en ranzig riekend nieuw papier? De Am sterdamse politie schijnt psy chologen te hebben inge schakeld om erachter te komen, waarom toch die ontvoerders van Caransa ongebruikte biljet ten wilden hebben. Ik ben be nieuwd, of daar wat uitkomt. Overwegingen dus ook van misdadigers zijn niet louter uit verstandelijke brokjes opgebouwd. Soms zelfs handelt men tegen beter weten in. Uit emotie of zo. Die profes sionele criminelen die de heer Caransa ontvoerden, wisten ongetwijfeld heel goed dat nieuwe bankbiljetten nog eens extra argwaan zouden scoren in vergelijking met de toch al niet zeer welkome gebruikte. Maar het vooruitzicht van het koffer tje met de keurige stapels, het knisterende gevoelwanneer de vingertoppen al dat vers ge drukte moois beroeren, moet te veel zijn geweest. Een dure emotie zou het achteraf natuur lijk wel kunnen blijken: tien miljoen en vele jaren gevang bijvoorbeeld. Duizendjes (3) Waar dit soort lieden mèestal mee voor de bijl gaan is hun ge brek aan geduld. Die lappen gloeien koortsig in de por tefeuilles. En laten we wel we zen: tienduizend van die rak kers met Rembrandt erop (u ziet dat ik op de hoogte ben) la ten zich niet zo heel prompt slijten. Je moet er heel wat bankfilialen en tweede-hand sautohandelaren voor af. En spoed is geboden, want wel iswaar is de poet fiscaal onbe last, maar de inflatie hou je niet tegen. Dus denk maar niet dat die onverlaten zouden doen, wat u en ik - die grote fantasie hebben als het om tien miljoen gaat - zouden doen: een jaartje wachten en dan ergens in Zuid-Amerika opduiken, bij de Banca Nacional de Peru of zo in Lima en daar de handel drop pen. Daar hebben zè vast dat lijstje met die nummers van biljetten niet ontvangen. En was dat al zo. dan was het door het zoontje van de kassier al lang gebruikt als papier om op te tekenen. Goed dat hadden u en ik dus gedaan Op 5 november 1978 wa ren we in Lima die bank inge stapt, met ons koffertje en had den bij loket 4, "moneta estranjera", vreemd geld eigen lijk dus, gezegd: "Ach, senor, mag ik voor deze tien miljoen gulden, tel ze maar na, Ameri kaanse dollars." Nou en die lo ketbediende driftig aan het na tellen. En wy een kwartiertje later met Huiskamer (1) Toen de televisie kwam veran derde de vaderlandse huiska mer tot op het bot. Wie boven de dertig is hield er een traumati sche ervaring aan over; wie jon ger is, weet waarschijnlijk niet beter. De grote tafel die in het geometrisch middelpunt van de huiskamer was geposteerd en bedoeld was om generaties te tarten, verdween als werkbank naar de schuur omdat juist in dezelfde periode een andere ge sel des tijds, het doe-het-zélven, in opkomst was. De lamp die boven die tafel hing. een met plooiig fluweel bekleed draad werk dat nog het meest leek op een negentiende-eeuws corset, werd door de meeste tot het wonderoog bekeerden, bij de kraakwagen gezet. Zoals be kend worden voor de paar lam pen die aan de beeldenstorm en opruimfurie ontkwamen mo menteel bij antiquairs giganti sche bedragen betaald. Bijna zoveel als voor potten rinse ap pelstroop van pas na de oorlog (liefst met gave tanding en on gestempeld) of voor eierdoppen met de prinsesjes ten bate van de slachtoffers van de waters noodramp in 1953. Natuurlijk veranderde er nog veel meer, maar laat ik proberen de verwarring in bedwang te houden. Sinds de grote tafel uit de huiskamer verdween heb ik nimmer meer vers gebrande pinda's zitten pellen op een krant. Dat grote feest en vooral de uitbundige blijdschap, wan neer men tussen de massa schillen en doppen toch nog een volle vond, het is allemaal ge schiedenis geworden Voorbij, voorgoed. Huiskamer (2) Wat ook verdween dat waren de spelen en spelletjes. Sommige dingen zijn natuurlijk dermate diep in het geheugen geëtst dat de tijd het beeld niet kan afvlakken. Ik denk aan die man op het deksel van mens-erger- je-niet, die in opperste ontzet ting naar zijn hoofd grijpt, om dat zyn pionnen in het zicht van dehaven zijnde haven zijn ge torpedeerd. Toch weet ik zeker dat ik dit spel sinds de jaren vijftig niet meer beoefend heb. munnüpolie) is ook zoiets. Men werd daarbij als succesrijk handelaar in onroerend goed nog niet ontvoerd. Vrijheidsbe roving had men aan zichzelf te danken, indien men een onge lukkige Kanskaart trok en in de gevangenis belandde. Had men een soort omgekeerde "lettre de cachet" (lees, de juiste relaties), dan kon men er meteen weer uit en anders hoefde men slechts twee gelijke ogen te gooien voor zijn vrijheid., hetgeen belang rijk minder is dan tien miljoen gulden, een bedrag waarvoor men vele, vele dobbelstenen kan kopen. Ook dat Monopo- lyspel is samen met de grote huistafel uitgedragen. Een ontwikkelingsmaatschappij voor onroerend goed heeft mij nog eens willen verrassen met een Monopolyspel. Goed be doeld, maar alsof men een oli fant op een clavecimbel laat spelen. In de eerste plaats had men gemeend de met het spel gemoeide geldsbedragen met de factor honderd te moeten vermenigvuldigen. Dat was geen inflatie van het geld meer, dat was inflatie van de zoete herinnering van de jeugd. Een station dient 250 gulden te kos ten, niet meer. Was het intussen daarbij gebleven dan was het voor stabiele karakters nog dragelijk geweest. Men had echter ook gemeend om de oude vertrouwde namen van straten te moeten vervangen door de namen van projecten, waarin de ontwikkelingsmaat schappij vond dat zij geëxcel- leerd had. De Dorpsstraat heette nu ineens "Ponkelstede" en de Lange Poten "Laag On der", een hoofdstedelijk pro ject, naar ik later leerde, waar iedereen twee nummers heeft, één voor zyn splitlevel maiso nette en één voor zijn autobox. Het cynisme wil nu dat uitgere kend de televisie die de grote huiskamertafel mentaal tot splinters heeft gemaald, hem nou terug wil hebben. Dat gaat via de STER en de lokroep van de spelletjes. Het is deze weken nog minder dan anders om aan te zien. Al die vrolyke mensen rond een tafel, die er niet meer is en met een spel dat we spoorslags in de winkel moeten kopen. Er is maar één ding voor ons te doen. We moeten terugslaan. Er schijnt al een ganzenbord in de handel te zyn dat precies op een grootbeeld-televisie past. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7