CBSSSBSS9 De pastor als waakhond? KERKDIENSTEN ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 AMSTERDAM - Over het Bijbels Museum aan'de He rengracht te Amsterdam, het enige in zijn soort in ons land, luidt de noodklok. Niet dat er geen bezoek komt - sinds de opening van het vernieuwde museum in juni 1975 zijn er niet minder dan 50.000 mensen géweestf maar de zwakke financiële basis bedreigt het voortbe staan. Directeur dominee Tj. Éijlsma f47) ziet op dit ogenblik maar één op lossing: "Er zal een grote kring van vrienden moeten komenj 50.000 vaste donateurs, die door een jaarlijkse bijdrage Vèn ten minste tien gulden onze werk plaats in stand willen houden". De financiële steun die het Neder lands Bijbelgenootschap de eerste twee jaar heeft verleend, moet na 1977 langzamerhand tot een eind komen. "Een begrijpe lijke zaak", vindt ds. Bijlsmo,-"nu de middelen van het NBG nauw elijks toereikend zijn voor een. doeltreffende vervulling van zijn directe eigen .taken". Enige hoop Maar zal het gevolg daarvan nu zijn dat het museum, dat mét zoveel vrijwiili'ge en deskundige zorg is opgebouwd, zijn deurerr moeten sluiten? Ds. Bijlsma: "Ook bij een strenge bewaking van.de kosten hebben wij op de begroting voor 1978 een tekort van 50.000 niet kunnen voorkomen. De overheid subsidieert in heel geringe mate. Er is enige hoop dat dit iets meer wordt. Maar onze toekomtt js.op dit moment volledig afha&Kelijk van de reacties uit het land,". De predikant-directeur - cJo'eTt daarmee op een wervingsactie, via de PTT onder een half miljoen adressen, waarvan de laatste 100.000 zojuist de deur zijn uitge gaan. Daaruit moeten, als het goed is, die 50.000 donateurs ko men die jaarlijks een half miljoen gaan opbrengen om het voortbe staan, .zonder aanhoudende noodsignalen, te verzekeren. Het Bijbels Museum is meer dan een plaats waar men vrijblijvend kan rondkijken. Ook dat is uiter aard mogelijk, maar de nadruk ligt er vooral op de verwerking van de gegeven voorlichting. Onder de wassende stroom bezoekers aan de Bijbelwerk plaats is het aantal leerlingen vanjiet voortgezet onderwijs de laatste tijd sterk toegenomen. Het Bijbels Museum en de Bijbelwerkplaats zijn gevestigd a Herengracht 366-368 in Amsterdam. Telefoon van het i 020-247949; van de winkel en de documentatie-afdeling: 020- 242436. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 uur. Groepsbezoek moet drie weken van tevoren worden afge sproken. Daarmee is de leiding betfmSfdtï weg opgegaan van"veèl musea in deze tijd. De moderne opzet komt ook tot uitdrukking in de'naam van de door het Nederlands Bij belgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting opgerichte or ganisatie waartoe het museum behoort: "Stichting Bij belwerk- plaats". Ds. Bijlsma - vóór zijn benoeming tot directeur in 1973 zes jaar stu- denténpredikant in Groningen - kan de taak van zes punten samenvatten. "Het geeft een beeld van de tijd waarin de bijbel werd geschre ven. Het wil duidelijk maken, dat de bijbelverhalen ook voor van daag geschreven zijn. Als.biabel» werkplaats wil - het vooral jeugdige bezoekers met spal en opdracht betrekken bij de gege ven informatie. Het verzamelt alles wat ten dienste van het godsdienstonderwijs in ons land verschijnt, en deze documentatie is voor iedereen gratis toeganke lijk. Het organiseert wisselende tentoonstellingen. En ten slotte verzorgen we ook visuele lessen over bijbelse onderwerpen. Zo werd in december vorig jaar een nieuwe ruimte geopend waarin op het thema "Macht, wat is dat"? het verhaal van de toren van Ba- bel is" geactualiseerd. Exodus Het museum, dat het Bijbelgenoot schap in 1971 overnam van dé Centrale bond voor inwendige zending en chrigtelyk maat schappelijk werk, heeft vier ruimten, waarin rond afzon derlijke thema's éen tentoon stelling is opgebouwd. Ze heb ben alle te maken met het ene hoofdthema: achtergronden van de bijbel. In de zaal met het onderwerp "Exodus" is geprobeerd, door de ordeping van het expositiemate riaal de weg van het volk Israël uit.de slavernij in Egypte naar het beloofde land uit te beelden. Aan Egyptische kant staan oorspron kelijke kunstvoorwerpen:" .«trt Kanaan vindt men eérï maquette van Jeruzalem in de eerste eeu\& en een oude reliëfkaart van«Pales-, tina. Zeventien panelen vertellen in woord en beeld over de ver# houding tussen Israël en de vol ken. De grootste zaal bevat een tentoon stelling over de joodse- gods dienst. De grote tabernakel, het meest spectaculaire mu seumstuk, staat in een donkere ruimte, waar de bezoeker door klank en licht de nodige toelich ting krijgt. De brede marmeren gang is benut voor een aantal vi trines "met oude bijbeluitgaven, en de koffiekamer bleek groot genoeg om er nog een kleine ex positie over de ontwikkeling van het schrift in te richten. De voormalige balzaal van het pa triciërshuis, waar in de Gouden Eeuw ee specerijenimporteur zijn vorstelijk vermogen ver teerde, is nu projectieruimte. Groepen bezoekerszien hiei korte films die aansluiten bij het tentoongestelde materiaal. In deze zaal worden ook vier keer per jaar wisselende tentoonstel lingen gehouden. Motiveren Ovef dat "niet alleen maar kijken" in zijn bijbelwerkplaats wil ds. Bijlsma nog wel wat zeggen. "Het museum als bewaarplaats Vafl vreemde, interessante voorwer pen is verouderd. Overal denkt men aan verwerking van de ge boden informatie. Daarom zijn er de educatieve diensten. Alleen het intellectueel opnemen van de stof is onvoldoende. De hele mens moet betrokken worden bij wat men in een leerproces biedt. Je moet de bezoeker motiveren tot vragen. Vanuit deze overweging wordt ook dit museum steeds meer een werkplaats. Een kijk- en doe-cen- trum, zowel voor "gewone" be zoekers als voor docenten die hier gegevens hopen te vinden voor een lesprogramma. Je kunt het 't best karakteriseren als een edücatief centrum, gericht op bijbelonderwijs in de ruimste zin. En men moet daarbij denken aan alle leeftijden en alle geestelijke stromingen". mentatiesysteem, want iedereen moest de weg kunnen vinden in het toegezonden materiaal: ge drukt, in offset, op stencil, ge bonden en losbladig, tijd schriften, dia's, stempeS, il lustraties groot en klein, gram mofoonplaten, wandkaarten, ma teriaal zowel voor docenten als voor leerlingen, en dat alles uit protestantse, rooms-katholieke en joodse kringen. Drie theologiestudenteh maakten direct een beschrijvende catalo gus. Deze wordt nu regelmatig aangevuld. Het is een losbladiee uitgave, die bij haar eerste of ficiële verschijning in juni 1975 al 511 beschrijvingen van uitgaven voor catechese en godsdien stonderwijs bevatte. Het is een wegwijzer voor kleuter- en basi sonderwijs, brugklassen en nij verheidsonderwijs, ander voort gezet onderwijs en voor cate- Grote belangstelling (in 2 jaar 50.000 mensen) wettigt voortbestaan Moe bio: Wegwijzer In 1974 begon het museum met de uitvoering van een plan, waarvan men de omvang toen nauwelijks kon zien: alles verzamelen en be schrijven wat in ons land voor godsdienstonderwijs en cate chese wordt uitgegeven. Het Bij belgenootschap stelde een do cumentalist beschikbaar, eerst part-time, later in volledige dienst. Alle uitgevers kregen 'n brief mét het verzoek hun materiaal in te zenden. Veel uitgevers reageer den onmidellijk positief, ande ren hadden nog een telefoontje nodig om tot medewerking te be sluiten en de Protestantse stich ting tot bevordering van het Bi bliotheekwezen te Voorburg leende zelfs een paar maanden iemand uit om een aantal uitge vers persoonlijk te.kunnen be zoeken. Het resultaat was enorm. Meteen ontwierp men aan de He rengracht een eenvoudig docu- -chese buiten schoolverband. In juni 1976 waren ruim 900 ver: schillende delen van deze catalo gus verkocht. Compleet Ds. Bijlsma is erg ingenomen met deze functie van zijn museum werkplaats. r "De medewerkers worden maar zeer ten dele gehonoreerd. Toch zetten zij met de grootse accura tesse dit werk voort. Deze afde ling is de enige plaats in ons land, waar een complete documentatie over dit onderwerp is bijeenge bracht. Voor studenten die in de toekoHQst.catechese of godsdien stonderwijs gaan geven, en ook voor hun docenten is dit infor matiecentrum van het grootste belang. We zijn ervan overtuigd dat hier is gebeurd ten aanzien van één on derwerp wat van overheidswege voor alle schoolvakken wordt overwogen. De basis is gelegd voor een mogelijke coördinat van methodes en uitgaven vo het onderwijs. Uitgevers vrag» ons advies als zij plannen hebb( voor nieuwe uitgaven. Docent» proberen hier, soms alleen, son als team, een leerplan voor hi school te maken. Ook docent» van theologische faculteiten pedagogische academies kom» met hun studenten naar ons tc Sommigen sturen ons hun eig» ,,^T| lesmethodes". u Over het bezoek aan het' musepr dat werkt met voornameli. part-timers, maar daarnaast oc met full-timers en onbetaalden, ds. Bijlsma zeer tevreden. B "Het wordt elk jaar meer. In h voorjaar hadden we weken v: M 1000 bezoekers. We hebben d: ook een team van 15 a 20 rondl» ders. In vergelijking met vroeg^ toen het museum nog aan Hemonylaan gevestigd ws wordt het nu veel meer door le€ lingen van het voortgezet onde wijs bezocht. In het eerste halfjaar 'van 19' kwam driekwart van het bezot in groepsverband. Om de los: bezoekers tegemoet te komt hebben we door het hele gebou een geluidsinstallatie laten aa: leggen, die hen waarschuwt a voor de groepen een film 771 klankbeeld begint. Bij overgrol drukte zijn er werkstudenten o te assisteren". j Winkel Dat ook de boekwinkel v seum in een behoefte voorzi» blijkt wel hieruit, dat in het eers jaar na de opening in juni 1975 omzet gemiddeld 7.500 i maand bedroeg. Naast bijb luitgaven verkoopt de wink boeken bij de bijbel, jeugdb bels, uitgaven voor bijbelo dei-wijs, boeken over ande godsdiensten, religieuze kunst t maatschappijverandering, dia bouwplaten, posters, modell» van oosters aardewerk, kun: kaarten en kleine kunstvoorwt pen. Ds. Bijlsma - zijn wervingsact belooft te slagen - doet aan om dit voor ons land uniel bijbelcentrum overeind te ho den. Hij rekent daarbij op steun van iedèr wie deze zaak t harte gaat: S. J. de Gro De criminaliteit in ons land neemt hand over htind toe. Deze stelling wordt dagelijks door het krantenieuws ondersteund. In de grote steden is het gevaar lijker dan in de dorpen, maar zo'n tussenplaats als Wagenin- gen, waar de landbouwhoge school is gevestigd, mag er ook van meepraten. In een kerkelijk orgaan las ik tenminste dat er in het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente aldaar is ingebroken. Wat de dieven zochten, vermeldt het door mij gelezen bericht niet, wel dat er voor duizenden gul- dens schade is aangericht. De dieven kwamen via het dak en door de lichtkoker binnen. Door de vernielingen ontstonden lek kages; de vergaderzaal en de consistoriekamer stonden blank. Wellicht zijn ook uit an dere gemeenten dergelijke wandaden te melden. Het bij zondere van hel bericht over Wageningen zit in de tegen maatregelen, die men daar te gen de inbrekers denkt te ne men. Blijkbaar heeft men al va ker vjoor het probleem van de beveiliging tegen inbraak ge staan; alle voorzorgen mochten niet baten. Toch kwamen de on verlaten weer in het bedehuis. 'De kerkeraad meent unaniem, dat er maar één oplossing is.n.l. het bouwen van een ambtswo ning op het terrein van de kerk". Aangezien in de protestantse kerken, waaronder zeker ook de Gereformeerde Gemeénten ge rekend moeten worden, de kos ter geen ambt heeft, moet hier .gedacht worden aan een pas torie. Met andere woorden: men meent de inbrekers alleen op een afstand te kunnen houden door de predikant als waakhond te laten functioneren. Misschien zal het blote feit van de aanwe zigheid van de pastor en zijn ge zin op het terrein van de kerk eventuele inbrekers afhouden van de weg via het dak door de lichtkoker. Misschien vertrouwt men, dat de met stemverheffing roepende prediker de indrin gers zonder moeite zal kunnen verdrijven. Het is geenszins mijn bedoeling de gek te steken met de ker keraad van de Gereformeerde Gemeente te Wageningen, noch met kerkeraden elders in het land. Het gemelde feit uit Wa geningen is voor m ij aanleiding te overwegen of een pastor niet een soort van waakhond moet zijn. Sommige mensen zijn wel be reid de dominee of de pastoor als een soort Sint Bemhardhond te accepteren: als je weggezakt bent in de sneeuw kan zo'n fi guur je misschien nog bereiken, enige troost en verwarming brengen en zorgen dat je uit het gevaar wordt gered. De profeten in Israël wisten zich soms een ander soort honden, waakhonden, wachters, die waarschuwen voor gevaar. Is het wijs om een waakhond die aanslaat, te negeren? Zou er in het spreken van pastores over bijvoorbeeld de neutronenbom, of de abortus alleen maar een soort vrijblijvend blaffen, speels en zonder waarde, gehoord moeten worden, of zijn pastores soms toch waakhonden, die een gevaar signaleren, waarop u bedacht dient te zijn? Ik reken met de mogelijkheid, dat een pastor soms een soort waakhond is, al is het in andere zin dan als bescherming van het kerkgebouw tegen inbrekers, zoals men in Wageningen blijh- baar hoopt. ,M VLIJM Vanavond om 7 uur werkt de jongerengroep The Lord's Folks mee aan een eucharistieviering in de Antoniuskerk aan de Vijf Meilaan in Leiden over het thema: "Zijn heiligen gewone mensen"?. In een cantate dienst morgenmiddag om 5 uur in de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg te Leiden voeren "Cantate Deo" uit Zoetermeer, het Nederlands Barokensemble, de organist Joop Brons, Thea Ekker sopraan en Henk van den Brink bas enkele gedeelten uit van het oratorium "Die Schöpfung" van J. Haydn. San- der van Marion is de dirigent. Ds. P. Sijtsma de voorganger. In de Maranathakerk aan de Lage Mor- sweg te Leiden begint morgen middag om 5 uur een openhuisdienst, de eerste van een serie van vier, waarvoor de hele buurt wordt uitgenodigd. Het thema van deze diensten, is: "Mens voor mens". De voorgan ger: ds. R. J. Koolstra. Ver schillende muziek- en zanggroe pen verlenen medewerking. "Be scheiden diensten, waarbij duidelijk is gerekend met de zo maar eens binnenlopende buurtgenoot", zegt de uitnodi ging. Ze duren uiterlijk tot 6 uur. In een themadienst in de Be vrijdingskerk aan de Montgome- rystraat (Zuid-West) te Leiden spreekt morgenmiddag om 5 uur ds. M. J. Wagenvoorde ,"Man - vrouw". Marinus Pol zil aan het orgel, Meike de Ru speell op de fluit. Morgenavond uur wordt in "Rijnstroom" te Alphen aan den Rijn (Raadhuis straat 44) een oecumenische avondmaals-eucharistieviering gehouden met als voorganger ds. L. Oost van de "Hooge Burch" te Zwammerdam. Na de dienst nog gelegenheid tot gesprek. Ook de gereformeerde "nood- gemeente" Groot-Den Haag heeft de synode van de Geref. Kerken een brief geschreven naar aanleiding van het beroep van de Leidse kerk op de Am sterdamse studentenpredikant dr. Herman Wiersinga (die dit be roep, zoals bekend, inmiddels heeft aangenomen). De noodge- meente vindt, dat de goede be trekkingen tussen het kerk verband en de "ongehoorzame plaatselijke kerken van Am sterdam en Leiden" moeten wijken voor de naleving va: bevelen van Christus en Zijn apostelen. LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 dr. Bamouw Den Haag, 11.45 oec. studen tend., Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. Smit Hilversum, Maranathakerk 40 ds. van Achterberg, 5 themadienst "Mens voor mens" ds. Koolstra, bedoeld voor hele buurt, Merenwijk 10 prof. dr. De Jonge, Bevrijdingskerk 10.30 ds. Boogert, 5 ds. Wagenvoorde, Vredeskerk 10 ds. Steenstra, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 ds. Brederveld, Diac. huis 10.30 dr. Enklaar, jeugdkapel G. Herder, O. Vest, 10.30 dhr. Faas, Chr. Geref. Kerk Steenschuur 10 gemeensch. av.-maal viering met doven (ds. Franken Zeist); psych. ziekenhuis Endegeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst Geref. Kerk Zuiderk. 10 ds. v.d. Ree Alphen, 5 ds. Sijtsma, can- tated., Petrakerk 10 ds. Heinen Utrecht, 5 ds. Hassfras Putten, O. Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Hartkamp, H.gom, Mar. kerk 10 ds. v. Achterberg. 5 ds. Koolstra, open huis dienst, Bevr. kerk 9 ds. Sijtsma, 5 ds. Wagenvoorde, themad., Groenh. 10 ds. Hassefras, De Mirt 10 dhr. Huigen, Mierennest 10 mevr. Owèl, Me renwijk 10 prof. dr. De Jonge, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieters- kerkstr. 1) 9 dr. Spoelstra Woubrugge, 5 dr. Zeegers A dam, Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 ds. Franken Zeist, dovenpastor, av.-maal, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Happee, Remstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr 1) 10.30 dr. Metering, viering zilveren jub. organist W. v.d. Reijden, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. Singel 21) 5 nam dhr. Brouwer Den Burg, Evang. centrum Zijlsingel 2, zo. 10 en di. 8 dhr. Zijlstra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 evang. v.d. Bergh, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligfen der L. Da gen (Steenschuur 6) 10.15, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 (Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30, RK Kerken Merenwuk zat. 7. zo. 10, Haagweg zat. 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7. Lam- menschansweg zat. 7. zo. 9.10.38,12 en 6, Haarlemmerstr. zat. 7, zo. 9.30, 10.45, I.215 en 6, Runduk 281, zat. 7. zo. 9.30 en II.30, Boshuizerl. zat. 7, zo. 9.30 en 11, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Kool Katwijk AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 dhr. Christ Leiden, 7 dhr. De Wolf Alp hen, Geref. Kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. Pouwels H.gom, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Den Hartog Veenen- daal, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adv. kerk 10 ds. Bogers, 5 ds. Hane- maayer, Kruisk. 10 ds. zverploeg, Opst. kerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. v.d. Broek Vinkenveen, Nabij 10 jeugdk., G. H.Kerk 9 en 10.30 dr. v. Santen, De Bron 9 en 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Hoogen- dijk, Ashramcollege, 9.30 dhr. Taselaar, Rijnstr. 8 ds. Oost, oec. dienst, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 kand. De Graaf, 6.30 ds. Van Eijk Gouda, Geref. Kerk Mar. k. 10 dr. Vlijm Leiden, 6.30 ds. Vree, Salv. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. v. Harmeien, G. H. Kerk 6.30 ds. Buiten huis, Bodegraven, zie ook herv. Geref. Kerk Vrijg. 8.45 dienst, 6.30 ds. Borg- dorff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9.30 en 4.30 ds. Stolk Kampen, kantine Bin nenhaven, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, woe. 10 en 7.30 ds. Hamstra, dankdag. Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, do. 10 nov. 3 en 7.15 ds. v.d. Meer dankdag, Baptistengem. 10 ds. Koekoek, 6,30 ds. Postma, Noord, Sportlaan 10 dhr. v.d. Brink, 7 ds. Veenstra, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. v.d. Hoorn, Leger des Heils 10 en 6.30 uur,-Corn, de Vlamingstr., Remonstr. Kring 10 ds. Hooykaas, Moluks Prot Kerk 4 mej ds. Nussy, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sita- nala, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piusk zat. 7. zo. 9. 10 30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Verboom Nieuwerkerk aan den IJssel, 6 kand. Guyt Katwijk. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Jongerden Veenendaal, Salv. kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers, Bethl. kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Richters, Geref. Kerk 10 en 5 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gcm. 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Roos A dam, jeugdd., De Stek 9.30 ds. Omta, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijkstra, Chr. Geref. Kerk 9.30 en .30 prof. Oosterhof, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontm. zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv Gem 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bern. zo. 10, dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Pouwels, 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 ds. v. Bruggen, 5 ds. Bouma Hil versum, Chr. Geref. Kerk 10 prof. Boertien, 7 ds. v. Dijken Lisse, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet met koor, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, jeugddienst, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. Goverts N.-Vennep, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 9.30 d$. Vrolijk, 5 ds. Hansen 's Graven- zande, RK Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.15, Kapel Marinevliegkamp 10.30 gezinsd., ds. Schepers. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N.K. 10 ds. Arkeraats, 6 kand. Molenaar, O.K. 10 ds. Vink, 6 ds. Hovius, Ichthus 10 ds. Hartveld R.dam, 5 ds. Vroegindewey, Pnièlk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Vink, Gr. v. Pr. sch. 10 ds. Boer, Overduin, 2 ds. Baas, Geref. Kerk Tr. kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Halsema, Vr. kerk 10 ds. v. Hal- sema, 5 ds. Vrolijk, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. HofT, 3.30 dienst, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V 8.45 en 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Jong Driebergen, Geref. Gem. 10 en 5 leesd., do. 7.30 ds. Hage R.dam, Volle Evang. Gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 9 ds. Hoogendijk, Alphen- Oudshoorn, 5 ds. Hoogend(jk, jeugdd., Geref. Kerk 10.30 ds. Swierts, 5 zie Herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- str. 10 ds. Doesburg, 6.30 dr. Vlijm Lei den, Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Geur- sen, 5 ds. Doesburg, Thema in alle dien sten: "De bestemming van de mens en de kwaliteit van de arbeid", Baptisten gem. heden 7 nam. bidstond, morgen 10 en 5 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9,10.30 en V. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, 7 gemeensch. zendingsd., Geref. Kerk 9.30 mevr. Morsink Amstelveen, 7 zie Herv., RK Kerk zat. 7, zo. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. gr. kerk 10 ds. De Gelder, Pauluskerk 10 ds. Brokerhof Voorhout, 7 ds. Den Harder Abbenes, Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Wit av.-maal, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 4.30 ds. Sim pelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, Geref. Gem. 9.30 en Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3, 10 nov. 7 30 ds. Kamp. 3, 10 nov. 7.30 ds. Kamp, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Poelh. zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Engelbew. zat. 7, zo.*, en 5.45, Maandag 8 nam. Ma- riènburcht, evang. dienst, ds. Graven deel. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Boogert, Leiden, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong Leiden, 6.30 ds. Pannekoek Lei den, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. Vol lenhoven Amstelveen, 7 ds. Verheul Alphen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Greive Amstelveen, Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Wolt- haus Aarlanderveen, 7 ds. Bultman Schoonhoven, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 en 7 ds. Hoogenraad Zeist, RK Kerk zat. 7.30. 9 en 10.30 NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 en 7 dr. Jansen, Hoofdstr. 10 ds. Keu- ning, De Rank 10 ds. Vroegindewey Eemnes, 3.30 ds. Hovius, Katwijk, 5.30 ds. Keuning, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 dhr. Brouwer Katwijk, 5 ds. Elgersma, Sole Mio 9 ds. Bouma, Vinkenlaan 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. Brederveld Leiden, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. v.d. Well Den Haag, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30, Zee zat. 7, zo. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, De Zilk, 10 dhr. Bakker Katwijk, RK Kerk Jozefkerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Viktorkerk zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 6. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Groene Kerk 10.30 ds. Sasse, Pauluskerk 10 ds. Wagenvoorde, Gem. centr. 10.30 ds. Ter Linden, Gem. centr. 10.30 ds. Blom jeugdkerk, Van Wyckerslooth, 4.30 ds. Swierts Koudekerk, Geref. Kerk 10 ds. Vegter, 7 ds. Brokerhof, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7. zo. 9. 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink Sassenheim, 5 ds. Hofland Den Haag, RK Kerk zat. 7, zo.. 8.15, 9.45 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7. zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 dr. De Ru Scheveningen, 7 ds. De Kruijff, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Blom Meerkerk. RIJNSBURG - Herv. Gem. grote kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 herden kingsdienst i.v.m. feit dat 400 jaar gele den de eerste predikant in R.burg kwam, Bethelk. 9.30 ds. v. Niel, Geref. Kerk Pe trakerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huis man, Immanuelk. 9 en 10.30 ds. Huis man, 5 ds. Damsma Mar. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5, do. 10 nov., 3 en*.30, ds. v. Sorge, dankdag, Evang. Christenge meente (aula mavo) 10, RK Gemeen schap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 dr. Jan sen Noordwijk, 10.30 dhr. Goedhart, Nieuwkoop, 7 zangdienst in Geref. Kerk, Geref. Kerk 10 da. De Zwart Voorecho- ten, 7 gemeensch. zangdienst, Chr. Ge ref. Kerk 10 ds. v. Dijk Gouda, 5 ds. Re bel. RK Kerk zat 7, zo. 8. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 ds. Nicolai, 6.30 ds. Lindenburg, gezinsd., Geref. Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Beze- mer, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, dorp 9 en 12. VALKENBURG-Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Overgaauw, Geref. Kerk 9.30 ds. Heule Den Haag, 6.30 ds. Damsma Rünsburg, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 dienst, 5 ds. Hoff, Kapel Marinevliegkamp 10. ds. Scheepers, gezinsd. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 dhr. Ho fenaar, oogstd., RK Kerk zat. 7 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. dorp ds. Meijering, 7 vic. Bijl, H. en Heil 10 d Lentz, aula NH 9.30 vic. Bijl clubge Molenlaan 10 jongerend., Geref. Kerk en 5 ds. De Zeeuw, Geref. Kerk Vrij 9.30 en 5 ds. De Waard, RK Kerken M. Kerk zat. 7, zo. 8.10 en 11.30, Laur kei zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11 WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bru kerk 0.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Ve boom, Hoekst. 9.30 ds. De Jong, 6.30 Verwelius, Bethelkerk 9 ds. Verboom dhr. v. Doorn, Immanuelk. 10 ds. Hulst, ds. Posthumus Meyjes, Geref. Kerk K kerk 10 en 5 ds. v.d. Berg, Ontm. 10 ds. Modderaar, Oud Geref. Gem. 10 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 t Verloop, Volle Evang. Gem. (Li dengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktor Ontm. 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 Bouhuys Leiden, 5 dhr. Hoffena: Voorhout, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskei 8.30 kand. Guyt Katwijk, 10.15 ds. Zanten, 4.30 ds. Verboom Waddinxveei 7 dhr. Taal, Kiev. kerk 10 ds. Wiersmi Messiaskerk 10 ds. v. Leusden Leid chendam, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Meulen, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp, Nei Prot. Bond 10.30 prof. dr. v. Royen C: pelle a.d. IJssel. WOUBRUGGE - Herv. Gem9.30 en 6.J ds. Blenk, av.-maal, Geref. Kerk 9.30 d Buitenhuis Bodegraven, 6.30 ds. Ran N.-Vennep. RK Kerk zat. 7, zo. ZEVENHOVEN - Herv Gem. 9.30 d Lindenburg, 7 ds. Nicolai, Geref. Ker 9.30 dhr. v.d. Kraan R.dam, 7 ds. D Ruiter Alphen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 10.45 ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 di Schoch, heden 7.30 nam. avondgebet RK Kerken Janskerk zat. 7.30, 20. 9.31 Chr. D. kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Rijndij zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERPAM - Herv. Gem 10 d Mostert, 6.30 dr. v. Vliet Hoogmade, G< ref. Kerk 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4