„Het is gewoon het weten wat gehandicapt is" Huisvesting: geen 'trouwplicht' meer Nostalgie alom op expositie in Gemeentearchief Behuizing van veel clubs erg onzeker T- goDvdtf LEIDEN ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 Deelnemers van Gadingover ervaringen na discriminatie door Leids restaurant: LEIDEN - Elke plaats kent z'n oude, eigenlijk versleten gebouwen waar allerlei clubs nog een dank baar en goedkoop gebruik van kunnen maken. In Leiden dreigen nu die clubs het slachtoffer te wor den van de voortgaande stadsver nieuwing. De vele gebruikers van het Marinecomplex aan het Noord einde kregen laatst een brief van de gemeente, een waarschuwing dat het eens uit is met de pret. Hetzelde geldt voor de toneelamateurs van Imperium die over enige tijd hun ruimte aan de Vestestraat moeten verlaten. En waar zullen de duiven- verenigingen moeten blijven die nu al in de oude fabrieken tussen Ui terstegracht en Vestestraat zitten? Muziekvereniging De Burcht heeft net het complex van Krantz aan de Langegracht moeten verlaten en verhuisde naar de oude school aan het Vrouwenkerkhof. Maar voor hoelang? En waar is een ruimte te vinden waar niemand last heeft van het tromgeroffel en tompetge- schal? Een andere muziekvereni ging. Nieuw Leven, zit in het Caeciliacomplex dat over niet al te lange tijd gerestaureerd wordt. Het is eigenlijk levensgevaarlijk: laatst donderde nog een kozijn naar be neden op de binnenplaats waar toen net geen majorettes oefenden. Logisch dat de zeventig muzikan ten geen zin hebben in dadelijk weer zo'n tijdelijke huisvesting: 'Als we eruit gaan, dan barst er wel een bommetje'. Bij de gemeente heeft men ook ontdekt dat er vele verenigingen op de schopstoel zitten. Wethouder Tesselaar (welzijn) heeft eerst zijn collega Waal (stadsontwikkeling) een standje gegeven dat eerst iets bedacht moet worden voor iede reen op straat gezet werd. Nu wordt er bekeken wie er allemaal aan huisvesting geholpen moeten wor den de komende tijd. De eerste vraag is of de gemeente eigenlijk wel voor huisvesting moet zorgen. De gevestigde clubs kunnen wel zekere rechten doen gelden, vindt Tesselaar, maar hoe zit het met nieuwe groeperingen: moet de ge meente zich verantwoordelijk voelen? Als het stadskantoor in ge bruik wordt genomen is er wellicht ruimte beschikbaar en volgend jaar komen ook enkele scholen vrij in Zuid-West en de binnenstad. Hoe de clubs vervolgens de (beslist ho gere) huren moetem betalen is dan weer een knelpunt, Tesselaar speelt met de gedachte om het beheer van de verenigingsgebouwen onder te brengen bij één instantie, nu is er nog weinig coördinatie. Met de woorden van één van hen lijkt het beste motto voor de ver enigingsbestuurders voorlopig nog: "Voortdurend LEIDEN/LEIDERDORP - "Hier komen een paar ervaringen van mij, een paar goede en een paar slechte. Eerst een paar goede ervaringen. Ik ging een paar keer eten in een hotel. Het was zaterdagavond, dus erg vol. Een vriendin van mij ging even vragen of er wel plaats voor ons was. Wij waren met ons vieren, twee rolstoelen erbij. Het kon gelukkig. Er kwam een bediende bij ons, hij nam de bestelling op en verder geen commentaar". "Maar er zitten ook hele vervelende ervaringen bij. Ik ging eens mee om boodschappen te doen. Wij lachten wat en we maakten grappen. Toen we aan de beurt waren om af te re kenen, kreeg ik een snoepje. Of een andere keer een beha of een stukje worst of een aai over mijn hoofd". "Een keer lag ik in het ziekenhuis. Ik mocht tussendoor ook bezoek hebben van het centrum. Op een dag zat ik in een kamertje waar de mannen roken mochten. Ik zat daar te lezen. Toen kwam er opeens be zoek voor mij: een leidster met een paar deelnemers. Toen we een poosje hadden gezeten, kwam er een werkster en die zei tegen de leidster wat fijn, dat die kinderen zo vrolijk zijn. Ze missen al een hoop en dan zo vrolijk". Het zijn enkele van haar ervaringen die Tiny aan het papier heeft toe vertrouwd. Ze kan niet goed pra ten, omdat ze zwaar spastisch is. Ze bedient zich van een letterplank, waarop ze met haar vinger de let ters aanwijst die ze nodig heeft om woorden te vormen. Je moet die let ters hardop meezeggen, op die ma nier kun je met haar communice- Tiny vertelt met vier andere, vol wassen, lichamelijk gehandicapten en twee medewerkers van het ac tiviteitencentrum "Gading" in Leiderdorp van haar ervaringen. Hoe ze in hun dagelijkse bestaan zonder zielige bijgedachten wor den geholpen. En hoe ze aan de an dere kant als onvolwaardige, on mondige kinderen worden be schouwd. Aanleiding voor het gesprek: een geval van discriminatie in een Leids Restaurant, dat zich als volgt voltrok. Een van de deelnemers van "Gading" wilde voor een groepje li chamelijk gehandicapten een tafel bestellen. Maar de restauranthou der zei dat er geen plaats meer was. Even later deed een medewerker van het activiteitencentrum net alsof hij een tafel wilde reserveren. roen kon net ineens wel. En al gauw bleek waarom: de restau ranthouder wenste na vijven geen lichamelijk gehandicapten in zijn zaak. Klanten hadden al eerder ge klaagd dat die mensen "zo onsma kelijk hadden zitten eten". Onwetendheid De vijf gehandicapten en twee me dewerkers zijn het er over eens dat dit voorval naaf discriminatie riekt. Het is evenwel niet de eerste keer dat ze' met dit soort dingen gecon- fronteerd worden. Ze hebben meer slechte ervaringen, die vaak voort komen uit onwetendheid en wan begrip. Door Wim Wirtz Paula, medewerkster van "Ga ding", begint met een aantal posi tieve ervaringen om erop te wijzen dat het ook anders kan. Ze zegt "Er zijn verschillende 'positieve erva ringen. Zo waren we een keer op excursie bij kasteel Haarzuilen En de deelnemers van ons centrum konden daar erg moeilijk op ko men, omdat het vrij hoog ligt. Er kwam toen spontaan van omstan ders het aanbod van: kunnen we jullie helpen. Iemand van de deel nemers wilde een keer iets passen in een kledingzaak. Maar dat ging niet, met zo'n rolstoel in een ge wone paskamer. Dus toen werd er een ruimte gemaakt in het gangetje van die zaak, met gordijntjes er- Raymond, die licht lichamelijk ge handicapt is, die kan lopen en kan fietsen, zegt: "Maar als de mensen zoiets zien, dan kijken ze wel hun ogen uit. Kinderen mogen vaak niet naar ons kijken. En dat is wel rot als vaders en moeders tegen hun kin deren zeggen: je mag niet naar die mensen kijken". Zielig Mobiele mensen, zegt de groep, hebben al gauw de neiging li chamelijk gehandicapten zielig te vinden. Praten ook niet recht streeks, maar via de begeleider. "We hebben het een keer in Duits land meegemaakt", vertelt Raympnd, "daar waren we op ex cursie en we kregen daar geld van mensen om ijs te kopen". Tiny: "Tegen die mensen wil ik zeggen: doe toch niet zo raar, we zijn geen kleine kinderen". Raymond: "Het is ook rot voor de begeleiders van ons centrum, want die beschouwen ons wel als mondige mensen". Paula vertelt dat er in Delft een mu seum staat, dat is aangepast voor lichamelijk gehandicapten. Dat geldt ook voor een museum in Am sterdam. Raymond voegt er aan toe dat het Leidse museum voor Vol kenkunde "alleen maar hoge trap pen heeft" en dat de Lakenhal al evenmin geschikt is voor lichame lijk gehandicapten. Gert, die licht spastisch is en die kan lopen, gebruikt soms ook de rolstoel, vooral op lange afstanden. "En dan zie je goed het verschil in de manier waarop mensen je bena deren", zegt hij. "In winkels gaan ze zelfs bedragen voor je omrekenen in centen. En dan vinden ze je vaak zielig. Dan roepen ze, alsof je een klein kind bent: hé joh, hoe gaat het? Dan aaien ze je over je hoofd. Oudere mensen begrijpen het vaak niet. Ik woonde vroeger in een dorp en in elke winkel stond er voor mij een bankje waarop ik kon gaan zit ten als ik moest wachten. Ik ben toen geopereerd en het ging steeds beter met me. Op een gegeven ogenblik ben ik alle winkeliers langsgegaan om te zeggen dat ik dat bankje niet meer nodig had. Maar een oudere vrouw bij de bakker wilde dat niet. Zij vond dat ik moest Scholieren op bezoek in het activiteitencentrum "Gading". Een regelmatig terugkerend tafereel.dat volgens de 25 gehandicapten en 9 medewerkers in het centrum bijdraagt tot een betere begripsvorming over wat gehandicapt zijn betekeni. "Gading" is overigens een ran decentra van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland, waar gehandicapten van 16 jaar en ouder hun dagverblijf hebben. gaan zitten. En eindelijk had ik haar overtuigd en haalde ze dat bankje weg. Maar toen had ze het nog niet begrepen. Want als ik de winkel binnenkwam, dan riep ze: hij eerst". Jeugdsoos Gert en Raymond komen geregeld in een jeugdsociëteit. Gert in z'n dorp. Raymond in het Leidse Breehuys, waar hij eigenhandig drie nieuwe medewerkers heeft in gewerkt. Gert vertelt: "In het begin werd me gevraagd: wat doe jij hier nou, je zit hier maar, je kunt toch niet dansen? Maar nu wordt het geaccepteerd. Ik heb het een keer meegemaakt dat ik struikelde over een paar benen, ik liep toen langs de dansvloer, en het was m'n eigen schuld. Maar daar werd toen flink moeilijk over gedaan. Een paar mensen gaven elkaar de schuld. La ter ben ik op ze toegestapt en heb ik gezegd: ik wil er nog even over pra ten. En al gauw zeiden ze: ja, je hebt gelijk, jij moet ook uitkijken Paula en Herman, medewerkers van "Gading" maken Gert en Raymond erop attent dat zij het wat dat betreft lang niét zo moeilijk hebben als de zware spastici. Tiny bijvoorbeeld, die niet goed kan pra ten. Of Jos, die evenmin verbaal goed ontwikkeld is. Gert "In Alp hen aan den Rijn is een jeugdsoos, waar vaak een zwaar spastische jongen komt. Ik heb hem er ook een keer zien zitten. En dat kan ook. Als je de mensen laat zien wie je bent, en je wilt zelf, dan kan het. En jon geren willen dat in het algemeen wel accepteren. Maar er zijn ook mensen die je opzettelijk mijden, die niet met je willen praten. Uit een soort angst denk ik". Jannie vertelt dat ze door haar han dicap niet zo goed uit haar woorden kan komen en dat ze daarmee soms op harde wijze geconfronteerd wordt. "Ik belde een keer op naar een begeleider van het zeehos pitium in Katwijk. Maar toen het niet snel genoeg ging, gooide die de haak erop. En dat gebeurt wel meer, bijvoorbeeld als je bij inlich tingen een nummer wilt aanvra gen". Kluitje De groep vindt dat zowel de mo biele mens als de lichamelijk ge handicapte zich moet inspannen om tot een integratie van de gehan dicapte in de samenleving te ko men. Raymond: "Het is gewoon het weten wat gehandicapt zijn bete kent". Paula: "Het is belangrijk dat je je laat zien, en dat gehandicapten zich niet laten wegstoppen". Gert: "Laten de mensen tegenover ons zo gewoon mogelijk doen. En ons niet apart zetten. Zoals toen bij die actie "Land zonder drempels", daar werden de gehandicapten weer op een kluitje gedrukt. Ze moeten ons behandelen zoals ze elkaar behan delen". LEIDEN - "Leiden rond 1900" is de naam van een expositie die gister middag werd geopend in het Ge meente-archief aan de Boisotkade. Een tentoonstelling, waarop aan de hand van ruim honderd foto's een beeld wordt gegeven van de sfeer rond de eeuwwisseling. Niet zo maar, maar in verband met de op richting in die tijd van het dezer da gen jubilerende "Oud-Leiden", een vereniging die nu al 75 jaar belang stelling probeert te wekken voor de geschiedenis van de sleutelstad. "La Belle Epoque" zo wordt de pe riode waarop het meeste materiaal betrekking heeft genoemd en het zal iedere bezoeker van de exposi tie zonder .meer duidelijk worden waarom voor die benaming is ge kozen. In de afgelopen tien jaar is een flinke stapel boeken uitgebracht, waarin op deze manier wordt, te ruggeblikt op het Leiden van rond 1900. Door deze uitgaven is veel, tot dan toe opgeslagen fotomateriaal, voor brede groepen belangstellen den toegankelijk geworden en een ieder die van werken als "De Hol landse Erfenis", "Leiden voorheen en thans" en "Kent u ze nog die Leienaars" heeft kennisgenomen zou de indruk hebben dat van de stad voor hem geen geheimen meer heeft. Met die gedachte rekenen de sa menstellers van de expositie (een team van het gemeente-archief, aangevuld met leden van de ver eniging Oud-Leiden) af. Veel van tot nu toe onbekend gebleven il lustratiemateriaal over het stads beeld in die tijd is te voorschijn ge komen en om die reden alleen al is deze jubileumtentoonstelling ge rechtvaardigd. Maar er is meer. Niet alleen het ui terlijk van de stad komt aan de orde, maar ook wat er achter al die getoonde geveltjes schuil gaat. De afdeling "Huis en Haard" bijvoor beeld geeft een beeld van het ge zinsleven. Weliswaar van dat in de "betere kringen" want het is nog niet zo gek lang geleden dat het voor vrijwel iedereen financieel mogelijk werd het gezinsleven op de foto vast te leggen. Ook het on derwijs en het verenigingsleven krijgt aandacht en tenslotte, een onderdeel dat veel bezoekers zal aanspreken, de winkels en be drijven. Een pondje lever kostte in die tijd niet meer dan een gulden en een zelfde hoeveelheid fricandeau tikte je nog voor zeven dubbeltjes op de kop, getuige de in een vitrine uitge stalde advertenties en folders uit die tijd. Voor f 0,85 kocht je een li terblik fijne doperwten en Peek en Cloppenburg bracht voor drie tien tjes een "Heeren kostuum in uni kleuren"piqué diagonaal", vol gens model jaquette of colbert aan de man. Nostalgie dus alom op deze exposi tie die nog tot begin december te bezoeken is. -fOtv-WT '~S LEIDEN - In het stedelijk mu seum De Lakenhal is gister avond de expositie "Leids Zil ver" geopend. Een tentoon stelling, georganiseerd in sa menwerking met het Kunst historisch Instituut van de uni versiteit en de Vereniging Oud-Leiden, die een overzicht biedt van het werk van Leidse zilversmeden in de periode tus sen eind veertiende eeuw en midden 19e eeuw. De expositie die dagelijks te zien is duurt tot 1 januari. Op de foto een beker uit 1629 van een onbekende mèester. Commissie voor Caeciliacomplex LEIDEN - De wethouders Ooster man (cultuur) en Waal (ruimtelijke ordening) installeren komende maandagmiddag op het stadhuis een archeologische begeleidings commissie voor de restauratie van het Caeciliacomplex. Zoals bekend is het herstel van dit gebouwen complex, waarvan de Boerhaav- ezalen deel uit maken, sinds kort door het fiat van de overheid ge waarborgd. Ir. Van Oerle zal de begeleidings commissie gaan voorzitten, de di recteur van gemeentewerken Ir. Vos wordt secretaris. Andere leden zijn onder meer de heren Downer (archivaris) en Wurfbain (mu- zeumdirecteur). Om woonvergunning te krijgen LEIDEN - Mensen die met elkaar willen samenwonen op een drie of vierkamerwoning kunnen in de toekomst een woonvergunning krijgen zonder dat ze verplicht zijn om te trouwen. Wel geldt dat ze sa men 48 jaar en de jongste minimaal 21 jaar oud mate zijn. Dit blijkt uit de zg. regeling woon ruimteverdeling 1978, die is sa mengesteld door het gemeentelijk Bureau Huisvesting. Deze regeling bevat de spelregels waaraan Bu reau Huisvesting, de woningbouw verenigingen, particuliere huis eigenaars en woningzoekenden zich hebben te houden. De be staande regeling dateert uit 1975. Overigens gaat het hier om een ambtelijk voorstel, waarover de gemeenteraad in de laatste instan tie nog een oordeel moet vellen. In de nieuwe regeling is het begrip "tweepersoonshuishouden" inge voerd, mensen die niet getrouwd zijn, maar wel willen samenwonen. Zij waren tot nu toe aangewezen op één- of tweekamerwoningen of op de vrije sector huurwoningen bo ven de huurprijsgrens (die dit jaar 470 gulden bedraagt) of de koop woningen boven de 100.000 gulden. Tweepersoonshuishoudens kregen van Bureau Huisvesting tot nu toe wel toestemming om een woning te betrekken, mits ze schriftelijk ver klaarden, dat ze binnen twee maanden zouden trouwen. Deze bepaling vervalt in de nieuwe rege ling. Hetzelfde geldt voor het begrip 'ur gentie'. Al naar gelang hun situatie worden woningzoekenden nu in geschreven als "urgent", mensen die dringend een woning nodig hebben, of alleen met een bewijs van inschrijving. Volgend jaar wordt voor iedereen een regi stratiebewijs ingevoerd. Overigens blijft gelden dat wie langer inge schreven staat meer kans maakt om een woning te krijgen. Daarnaast krijgen mensen, die ten gevolge van de stadsvernieuwing hun wo ning kwijtraken voorrang, evenals mensen die om medische of sociale redenen voorkeur verdienen. Iede reen die nu nog in het bezit is van een urgentiebewijs of een bewijs van inschrijving bij Bureau Huis vesting krijgt in het eerste halfjaar van 1978 een nieuw registratiebe wijs. Een aparte registratie voor 'doorstromers' 'vervalt, wegens ge brek aan belangstelling. De toewijzing van woningen van woningbouwverenigingen ge schiedt in de toekomst voor hon derd procent op voordracht van de gemeente, i.e. Bureau Huisvesting. De laatste jaren mocht Huisvesting de voordracht van 75 procent van deze woningen verzorgen en de woningbouwverenigingen 25 pro cent. Overigens blijven de woning bouwverenigingen wel een zekere invloed op de voordracht hebben. Er wordt een zg. koppelcommissie" gevormd, waarin vertegenwoordi gers van de gemeente, twee afge- varrdigden van de Federatie van Woningbouwverenigingen zitting zullen nemen. Deze commissie wordt belast met de voordracht voor toewijzing van corporatiewo ningen. Nieuw in de regeling is dat de be zettingsnormen met meer alleen voor huurwoningen beneden de huurprijsgrens. maar ook voor koopwoningen beneden de koopprijsgrens zullen gaan gelden. Deze normen bepalen dat aan een te klein gezin niet een te grote wo ning mag worden toegewezen. Tot nu toe werd voor het geven van woonvergunningen in geval van koopwoningen daar niet op gelet, tenzij het woningen betrof die vroeger verhuurd werden. Tenslotte is en de nieuwe regeling de bepaling opgenomen dat de toewijzing van zelfstandige bejaar denwoningen op voordracht van de gemeente dient te gebeuren. Deze voordrachten worden gedaan door Bureau Huisvesting in overleg met de GG en GD en de Sociale Dienst. /u/vtmfanieiQ Uw schilder regelt

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3