Klaar voor de winter. Laurel: top model Datsun Auto- nostalgie in een bouwpakket Simca-Horizon De eerste foto onthuli nog niet zo bijster veel van de Chrysler Simca Horizon, die volgend voorjaar in ons land wordt verwacht. Het is een strak- gestyleerde vijf-persoons wa gen. Met voorwielaandrij ving, onafhankelijke vering op vier wielen, vier portieren en een grote achterklep. De wagen komt tussen de Simca 1100 en de 1307/1308 in en be tekent voor Chrysler Europa een aantrekkelijke uitbrei ding van het levetingspro- gramma. De auto zal lever baar worden met drie ver schillende motoren: 1118 cc lage compressie, 1118 cc op superbenzine en 1294 cc. Er zullen drie uitvoeringen wor den uitgebracht. Het is weer tijd om aan het winteronderhoud van de auto te denken. Veel kan men zelf doen. Bepaalde zaken kan men beter aan de garage overlaten. Die beschikken over specialistisch gereed schap, dat de meeste doe- het-zelvers moeten ontbe- Gemakshalve zetten we hier de punten, die aandacht ver dienen, nog eens op een .rijtje. 1. BANDEN - Vanzelfsprekend hebben de banden een goed profiel. Anders is het de hoogste tijd voor .vervang ing. Kijk of er geen^mregel- matige slijtages te zien zijn. Deze kunnen duiden op fou ten in het onderstel. Dit is een klusje voor de garage. Controleer wel de ban denspanning. Een onderzoek op een parkeerplaats toonde aan, dat slechts anderhalf procent van de auto's op banden met de juiste span ning stond 2. REMMEN - Een automobi list kan gemakkelijk zelf na gaan of zijn auto bij het remmen spoort als hij op een stille weg vijftig kilometer snelheid rijdt, dan remt en het stuur loslaat. Op een slecht wegdek kan worden vastgesteld of de stuurin richting goed werkt. 3. RUITE WISSERS - De ruitewisserbladen hebben een bewogen leven achter de rug. Vaak zijn ze te hard ge worden en is het beter ze te vervangen. De ruiten ont doen we van alle vette aan slag. Ook is het langzamer hand tijd om het tankje van de ruitesproeier van an tivries te voorzien. vuiling is het beter het lucht- fïlter te vernieuwen. Werkt de startmotor naar behoren? Duurt het te lang voordat de motor aanslaat, loopt de mo tor onrustig of met een te hoog toerental. Dit is een zaak voor de vakman. 10. VERWARMING - Hier doen zich nauwelijks problemen voor. Maar het kan voorko men dat insecten de goede werking van de ver schillende kleppen belem meren. 11. PORTIERSLOTEN - Wie eenmaal buitengesloten is geweest en toen grote moeite heeft gehad om de bevroren portiersloten weer open te krijgen zal voortaan wel een spuitje op zak hebben. 12. PORTIERAFDICHTING - Dok de rubbers van portier en kofferdeksel kunnen vastvriezen. Het verdient aanbeveling deze rubber randen met wat talkpoeder of glycerine in te vetten. 13. SCHARNIEREN - Een druppeltje olie kan beslist geen kwaad. 14. LAK EN CHROOM - Het wegenzout heeft - men weet het - een verwoestende wer king. De lak derhalve be handelen met een conserver end verzorgingsmiddel, het chroom vetten we in en ook de onderzijde van de auto la ten we tijdig met een spe ciaal preparaat behandelen. 15. NUTTIG - Het is nuttig in de auto een i jskrabber en een anticondensdoek te hebben. Naast de set reservelampen en een extra ventilatieriem. 16. AUTOMOBILIST - Die moet zich natuurlijk ook op de winter prepareren. Wat warme kledij bijvoorbeeld. Gazelle-Mercedes 1929 Wie geld, geduld en enige tech nische vaardigheid bezit kan zo'n Gazelle Mercedes uit 1929 nabouwen. Men dient daarvoor eerst een oude Volkswagen-kever op de kop te tikken. Die schijne»4»ij de slopers nog volop aanwezig te zijn. Als men het koetswerk eraf heeft gesloopt schijnt in vele gevallen nog een bruikbaar onderstel en een aanvaardbare motor over te blijven. Daarmee kan men goed bij Classic Réplicars BV in Amsterdam terecht. De Firma wordt geleid door een computerman, die op zijn rei zen door Amerika kennis maakte met een daar zeer verse rage. Daar rijden heel wat namaak-old-timers. Grote animator van die rage is William H. Piper, nazaat van de bekende vliegtuigcon structeur Piper. Deze William was met zijn blonde verloofde kortgeleden naar Amsterdam .overgevlogen om erbij aan wezig te zijn, toen Peter Knegtjes met een overvloed aan woorden de eerste Ne derlandse namaak-Gazelle toonde. Dat gebeurde in het Rai-gebouw. Het principe van de replica is uiterst simpel. Op de bodem plaat van die Volkswagen kever wordt een polyester body gemonteerd. Daarna wordt het koetswerk beves tigd. Kant en klaar kan men zo'n ding voor ongeveer tienduizend gulden bij Clas sic Réplicars kopen. Maar men kan hem ook zelf bou wen uit een bouwpakket. Aan de hand van een gede tailleerde constructiebe schrijving En dan kost het 6700 gulden. Voor die zelfbouwers organi seert de Amsterdamse firma een cursus van acht avonden over twee maanden, waarbij alle technische handelingen rond de bouw van die na maak-Gazelle 1929 uitvoerig aan de orde komen. Datsun heeft zijn grootste model ineen gloednieuw pak gestoken. Een leuk pakmoeten we zeggen éindelijk is de fabriek afgestapt van det eeuwig oplopende ach terkantje, dat men in 't begin bij alle Japanse wagehs tegen-- kwam. Men heeft de voorkeur gegeven aan een aantrekkefijke strakke styling. Nu nog een wat lagere gordellijn en daardoor wat meer glas en men is hele- ■maal waar men wezen wil. Maar in elk geval is met deze grondige 'restauratie'een flinke stap in die goede richting ge daan. De 'Laurel' - zoals de wagen gaat heten - zal voor 18-850 gul den te krijgen zijn. Daarmee is de wagen de enige lichte zes-ci linder ih zijn klasse beneden de twintig mille. Het aandeel van Japanse auto's is de laatste vijf. jaren in ons land praktisch ver dubbeld. Van elf procent in 1972 tot ruim twintig procent dit jaar. Het waren aanvankelijk vooral de kleine Japanse wa gensdie hun stempel drukten op het toen al forse marktaan deel. De laatste jaren zijn de grotere modellen ook beter in de markt komen liggen. Datsun hoopt van deze gestegen vraag met deze bijzonder com plete Laurel te profiteren. Een wagen niet alleen met een zes 'cilinder twee liter motor, maar ook met een respectabel aantal 'snufjes, die men eigenlijk als ex tra's bij grote Amerikanen te genkomt. Daar gaan we: stan daard een stereo-radio cassetterecorder, een looplamp met lange snoer, een digi- taalklok, een zuinighei'dsindi- cator, een aanjager, waarbij het mogelijk is de koude buitenlucht buiten te houden en veiligheidsriemen met rolauto- maat in de kleur van het inte- Ook met automatische versnel ling blijft de wagen nog onder de twintig mille, al scheelt dat maar een paar tientjes. 4. KOPLAMPEN - In deze don kere maanden is de verlich ting erg belangrijk. Kijk de gloeilampen na. Zien ze iets zwart neem dan geen risico en vervang ze alvast. En na tuurlijk heeft men altijd een set reservelampjes bij zich. 5. ACCU - Is de ventilatieriem in orde? Deze riem zorgt ook voor de aandrijving van de dynamo. Zo nodig vervan gen. Belangrijk is ook de accu. Corrosie aan de poolklemmen verwijderen en de polen licht invetten. Als de accu bol staat duidt dit doorgaans op een spoedig einde. Verstandig is het in dit geval een nieuwe accu - bepalend voor de vlotte start in de winter - aan te schaffen. 6. RADIATOR - De radiator moet worden voorzien van anti-vries. Tenminste als de auto niet is voorzien van een gesloten koelsysteem met speciale vloeistoffen, zoals steeds meer merken hebben. 7. MOTOROLIE - Wie een mul- tigrade olie gebruikt hoeft zich geen zorgen te maken. Maar wie zomerolie gebruikt moet deze wisselen voor een wintersmeersel. 8. BOUGIES - Het is een kleine moeite de bougies uit te schroeven en de afstand van de electroden nader te be kijken. Zijn ze te sterk inge brand dan moet de bougie worden vervangen. Overi gens is het beter de bougies in elk geval na 15.000 kilome ter te vervangen. 9. LUCHTFILTER-Veel auto's zijn voorzien van een auto matische regeling voor het luchtfilter die zich aanpast aan de winterperiode. Bij andere auto's moet dit met de hand gebeuren. Het lucht filter wordt uitgeblazen of uitgeklopt. Bij te sterke ver Daihatsu: nog een Japanner op automarkt van Nederland 'Er staat weer een Japans auto merk met een moeilijke naam te trappen om op de Neder landse markt te worden toe gelaten: de Daihatsu. De im port begint over enkele maanden. Volgens de importeur een nieuw Rotterdams auto-im- portbedrijf: Daihatsu Ne derland BV) gaat dat begin volgend jaar gebeuren. Dan komt men meteen op de prop pen met een model, dat eind vorige maand voor het eerst aan het publiek werd getoond in Tokio. Deze „Charade" - zoals het mo del heet - is een klein wagen tje. Slechts 3,46 meter lang. Maar dankzij de motor dwars voorin is er binnenin vol doende ruimte voor vier vol wassen Nederlanders. De Charade heeft voor wielaandrijving, vóór Mac- Phersonveringachter veer- potenen lichte sleepas, schijfremmen voor en trom- melremmen achter, tandheu- gelstuur. De motor is nogal bijzonder: een viertakt driecilinder. Met een inhoud van 993 cc en een maximaal vérmogen van 55 DIN-pk. Een balansas moet voor een trillingsvrije motorloop zor gen. Volgens de importeur zal deze zuinige" wagen voor ongeveer 11.500 gulden te koop komen. Volvo kwam kortgeleden op'önple- zierigé wijze in het nieuws. Een woordvoerder van de Industrie bond NW beschuldigde het Zweedse bedrijf van niets meer of minder dan "chantage" 'tegen over de Nederlandse regering. Het bedrijf eiste voor de voorma lige DAF-fabriek in het Lim burgse Bom 250 miljoen gulden steun. Anders: „Geen werk meer voor de 5500 man in die fabriek". Volvo Nederland natuurlijk op de achterste benen. Het was nogal een beschuldiging. -."Niks vap aan", riep men om het hardst iri Beesd, Eindhoven en'Borji, waar de slagaders van de Zweeds-Ne derlandse coalitie fel klop pen."Alleen een poging om. ons produkt in diskrediet te brengen: Geen sprake van. zoiets als chan tage. De onderhandelingen' over verdere steun aan ons bedrijf lo pen allang. We hebben net nóg honderd- miljoen gekregen. En die geeft men toch niet als men geen vertrouwen meer heeft in onze toekomst". Kamerleden, die dë ontwikkelin gen in Bom van nabij hebben meegemaakt stelden voof* radio en televisie de automensen aar dig in het gelijk. De zaak loopt inderdaad al jaren. Een demis sionaire regering kan echter over zo'n kapitale steun niet één, twee, drie beslissen, Een kwestie van politiek. Maar in Zweden denkt men niet politiek, daar denkt men commercieel. Daar wil men die knoop graag doorgehakt zien. Daar wil men weten waar men aan toe is. Daarom doet men'daar stoer en grijpt naar flinke woor den. Dat kan chantage-achtig' overkomen, verklaarden die Kamerleden. En het ministerie van Economische Zaken bevestigde, dat er nog vol op wordt gepraat, maar stelt u zich eens een persgesprek voor, rumoer blijft bij het accelereren. Het lijkt dan of de motor stevig over zijn toeren wordt gejaagd, maar éénmaal op toeren produ ceert de krachtbron een heel aan vaardbaar geluidsniveau. De stoelen zijn helemaal ver nieuwd. Er zijn nu zetels met open hoofdsteunen in gémon-' teerd. (Daaraan kan men dirpct zien met een 78-model te maken te hebben). Maar wat meer is: de stoelen zitten heel goed, geven redelijk steun in de lendenen en zijn heel simpel in alle standen verstelbaar. De automatische transmissie 'van het zogenaamde CVT-type (Con tinue Variabele Transmissie) die voorheen werd bediend door een microswitch wordt nu bestüurd door een tacho-relais. Het "pienterste pookje" kon kenne lijk nog pienterder. Want bij het loslaten van het gaspedaal neemt nu het toerental van de motor minder snel af. Daardoor is dé remmende werking van de motor groter geworden. Het onnodig terugschakelen tot de laagste versnelling .tijdens het remmen behoort tot het verleden: "Door deze verbeteringen aan het transmissiesysteem is een gun stiger brandstofverbruik verkre gen", zegt men bij Volvo. Nu is dat bij deze 343 nooit beroerd,ge weest. Maar ditmaal was het nog beter. Ruim boven de I op 10.' En bij langere afstanden kan men' gemakkelijk één op elf of méér halen. Heel goed voor een mid denklasser. Ook technisch werden aan. deze Volvo 343 wijzigingen en verbe teringen doorgevoerd. Ze vallen uiterlijk niet zo bijster op. Maar de veiligheid - nog altijd een druk bereden paradepaardjevan Volvo - is weer verder verhoogd. Dat zijn échter details. Over het to taal kan men zeggen, dat 'men voor 18.300 met de 343 DL een zeer complete auto koopt. Stoer van vorm en uiterlijk, rrtaar tó'ch goed hanteerbaar. Voortreffelijk afgewerkt en prettig comforta bel. Wat rumoerig bij het accele reren, maar daarna opk redelijk rustig. Niet zo bijster snel. Een top van 150 kilometer is weinig spectaculair voor een midden klasser, maar een redelijke pres tatie van 1400 cc motor (70 DIN-pk) in een duizend kilo we gende carrosserie. Uitstekend op de weg liggend. Dankzij de Mac Pherson-voorpoten en de uitne mende De Dion-achteras. Alles bij elkaar een auto, waarmee ook een fabriek als Volvo voor de dag kan komen. We dachten, dat ook een regering er vertrouwen in kon hebben. Want met het suc ces van deze auto hangt de steun nauw samen. hebben die, eindstreep niet ge haald. Ze hadden Voor veel geld de fabriek in Bom neergezet. Die moest een produktie van 200.000 eenheden per jaar halen om ren dabel te kunnen zijn. De enige Nederlandse autobouwers waren hard op Weg om dat cijfer té halen - met een middenklasser op het punt van introductie - toen de bijl viel in de vorm van een energie crisis. De sjeiks in de Arabische landen deden niet alleen de oliekraan dicht, maar bonden ook de' le vensaders van relatief kleine fab riekjes als DAF af. De voorraden stapelden .zich verschrikkelijk snel op. Binnen'de kortste ker.en was de situatie onhoudbaar. Volvo kocht de Van Doome's uit. Met huid en haar. Dus ook met de conceptie van de nieuwe mid denklasser, die als Volvo 343 snel op de markt werd gezet. Want ook Volvo stond voor de l.ang niet malse taak zo spoedig moge lijk het fikse DAF-gat te dichten. In die strtjd was .dé nieuwè .343 een belangrijk wapen. Alleen, veel te eenzijdig gesneden.' Om het met meer succes te kunnen gebruiken is het noodzakelijk dat er op korte termijn meer variaties op hetzelfde thema .boven water worden gebracht. Met andere woorden: er moeten meer versies van de 343 komen. Maar voor het ontwikkelen van die versies.-is geld nodig. Veel geld. Daarvoor heeft men bij dé regering aangeklopt. Men heeft om steun gevraagd om de fabriek in Born zo uit te bouwen, dat er ook epp versie met vier deuren kan wor den gebouwd. En een versie met zwaardere motor. En een goedkopere versi'e.met een h'and- geschakelde bak. Qyer.de steun voor die investeringen gaat het gesprek met de regering. Over die steun ging het persgesprek van Pehr Gyllenhammar. En over die steun kwam van de woordvoer der van, de ïn'dustriebond het woord chantage". Het kwam hard aan. Want al of met waar, er blijft iets hangen bij het publiek. De man, die er over dacht een 343 te kopen, kan daar nu wel eens van afzien. "Je weet maar nooit wat er met die fabriek gaat gebeuren". Dan mist Volvo weer een order. Terwijl men juist zo intensief - en met stijgend suc ces - bezig is het streefgetal (een Nederlands marktpercentage van één procent voor de 343) te halen. En dan zullen er dit jaar meer dan 5000 stuks van moeten worden verkocht. De laatste maanden ging het goed. "Een fijne wagen maar te -duur" schreven wij vorig jaar toen. de wagen pas uit de kraamkamer was gekomen. We'hadden ook kritiek op onderdelen, maar in zijn totaliteit vonden we het een goed te accepteren middenklas ser. Alleen erg prijzig. Dat laatste is inmiddels wat beter geworden. De concurrenten zijn volgens de verwachtingen fiks in prijs om hoog gegaan, de 343 nauwelijks. Dus is het verschil'flink geredu ceerd. De wagen verliest langzar merhand zijn duur image, Bovendien hebben de bouwers dë kritiek op de 343 goed in de oren geknoopt. In het model-1978 zijn vele verbeteringen aangebracht. Vooral op de plekken, waar de kritiek het scherpst was. Zo is het geluid van de motor aanzienlijk teruggebracht. De slip in de trap loze versnelling maakt dat er zoals Volvo's presidenfdirecteur Pehr G. Gyllenhammar onlangs' gaf. Natuurlijk komen er van de sociaal-economische journalis ten dan vragen over'de situatie in Born. Tja, die is. niet zo 6est, denkt de Zweed hardop. Hij zit op steun van de 'regering te wach ten. Dan kan tot de nodige inves teringen worden overgegaan. Er wordt de regering druk 'overlegd: Maar wat gebeurt er als die steun niet krijgt.,.?". Men kan het de persmensen horen vragen. Een logische vraag. Een. bijna even logisch antwoord. Dan gaat de heer Gyllenhammar vrezen voor de toekomst van de mensert, die in Bom werken. Het komt dan hard over, het klinkt al gauw als chantage. Zelfs al zdü hgt niet als zodanig bedoeld zijn. Reden van dat all.es is de achtert?lij: vende vraag naar de Volvo 343. De wagen, die eens de kroon'óp het werk van de familie Van Doorne had moetén worden: Een middenklasser van DAF. Maar de stichters van de DAF-fabrieken

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25