WELZIJN-EXPERIMENTEN VANUIT DE DRAAIMOLEN Hoog tijd voor afspraken over inspraak Britten halen hun kaarsen weer eens tevoorschijn MIJNWERKERS DREIGEN MET NIEUWE LOON-OORLOG ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 Door Dick Tesselaar Wethouder van Leiden Het was een heel gedrang, dat wel. Ik stak een aantal vin gers en een bankbiljet door de uitsparing in het glas. Acht kleine, harde groene plastic vierkantjes kreeg ik terug. We sloten ons aan in de rij. Na énig speuren ontdekte ik dat ook hier gericht ellebogen werk de zaak zou kunnen ver snellen. "Bij de rode bakjes kunt u in stappen". "Hoe sneller u instapt, hoe lan- ger u draait". Energiek wierpen wij ons naar voren en persten ons met z'n achten op zes kabouter zit- plaatsjes. Langzaam werden wij in bewe ging gezet en bakje voor bakje schoven wij de lucht in. De vooraf schertsend gemaakte opmerkingen over "lichte con structie", "nonchalant in el kaar gezet" kregen bij elke stijging meer betekenis. Ge spannen keken wij naar el- xaar en naar het midden van het bakje. Rond de lange dunne ijzeren paal, waar we aan hingen, zat een klein stuurwiel. Als je daar aan draaide ging ook het bakje draaien. Langzaam kwam ook deze beweging tot stand. De meer moedigen onder ons loerden af en toe over de rand. "Kijk eens hoe klein". "Je kunt wel over de hoofden lo pen". "Daar, nee daar, achter die to ren is ons buurtje". Op het hoogste punt bleven we staan. Het rode bakje wiegelde zacht in de wind. "Mannen", sprak ik monter (zo hoog in de lucht waren de rooie vrouwen in de menigte moeilijk te onderscheiden), "Dit kan nog wel even duren". "Laten we ons bakje nog eens langzaam ronddraaien en kijk dan goed naar buiten". Vanuit het langzaam wennen blikte men min of meer vrolijk over de rand. Slechts één man had kennelijk last van hoogtevrees. Met zijn alpinopet diep over de ogen getrokken en een siga- renpeuk tiLSsen de tanden ge klemd staarde hij vast naar de bodem. Hoe we ook op hem inpraten, kijken wilde hij niet. "Als iedereen het stadsbeeld goed in zich opgenomen heeft, zou ik graag willen weten wat jullie het meest opvalt". De vormingswerktoon die ik had aangeslagen was kenne lijk goed tot mijn medereizi gers doorgedrongen. Het bleef tenminste ijselijk stil. De kakofonie van geluiden van veertig meter lager even niet .meegerekend. Vrolijk probeerde ik het op nieuw Inmiddels waren wij al een plaatsje gezakt. "Valt het jullie niet op dat je de stad zo mooi in zeven gebie den kunt indelen? Op na tuurlijke wijze afgegrensd, door water of de spoorlijn of een brede verkeersweg". Aarzelend werd er geknikt. Op gelucht door de reactie ging ik haastig verder. 't Moet toch mogelijk zijn in die zeven ge bieden leuke experimenten te houden op 't gebied van ver keer, wonen en welzijn en buurtvoorzieningen". We hingen inmiddels op een hoogte die uitstekend aangaf dat het verkeer in Leiden muur-vast zatMet het welzijn van de mensen ging 't prima. Een stuk worst in de ene hand en een suikerspin in de andere schuifelde men opgewekt rond in dat deel van Leiden dat men centrum noemt. Er onstond nu in ons bakje een krachtig ronddraaiende be weging, om het bakje zo te draaien dat men zijn eigen wijk kon zien. Helaas was de zitopstelling wat klungelig gekozen. Keek de één in zijn eigen wijk dan zat de ander er met zijn rug naar toe. En andersom. Sussend probeerde ik ons tot meesmuilens. te krijgen. "Ach iedereen weet toch eigen lijk wel hoe zijn wijk er onge veer uitziet". "Ja zeker", lispelde een donkere brildragende dreigende fi guur. "Daar bij de schouwburg en de Pieterskerk en het stadhuis". "Dat moet zeker weer allemaal in jouw wijk liggen?" mon kelde een ander meesmuilden. "Waarom zouden wij ook niet zo'n aardig voorzienihkje krijgen? Dan krijg jij van ons wel leuke autouitdeukertjes" "Of anders wel die grote vrachtauto's, die elk weekend voor mija raam staan", riep een derde. Aangezien een handgemeen op deze hoogte mij onwenseliik voorkwam, probeerde ik de zaak met de uitdeling van de meegebrachte druiven te sus- Al pitjes spugend was het ge vaar voor dit moment gewe ken. Aangezien de exploitant beslo ten had ons nu in een snel treinvaart enkele malen rond te draaienhad ik de tijd voor het bij elkaar rapen van mijn gedachten. "Weet je wat we doen? We proberen het ge woon bij één van jullie wijken. Als 't daar dan lukt, kan 't ook elders". Opgelucht sprong een ieder op. Dat had nog lelijk afkunnen lo pen. Gelukkig waren we net beneden aangeland. Op natuurlijke wijze werden we 't bakje uitgeduwd. Acht giechelende mensen na men onze plaats in. In 't gewoel raakte ik al spoedig mijn medereizigers kwijt. Ik 2 wel i als ze willen. 1. Inspraak is een steeds terugkerend overleg tussen be volking en overheid. 2. - Inspraak is meer dan alleen maar burgers inlichten. 3. Inspraak is geen medezeggenschap. 4. Inspraak die treedt in de verantwoordelijkheid van de overheid tast de democratie aan. 5. Inspraak is geen folklorischtisch modeverschijnsel. 6. - Inspraak is het wezen van de democratie. Bovenstaande zes stellingen over inspraak zijn terug te vinden in een dezer dagen verschenen Werkje "Afspraak over inspraak". Een stu die van de hand van de werkgroep inspraak, die ruim een jaar geleden door het Leidse college van B en W werd geformeerd. Uitgangspunt probeer op grond van ervaring een aantal constante regels te formule ren, waarop bij het geven van in spraak kan worden teruggevallen, zodat iedereen beter weet waar we aan toe zijn. Door Ton van Brussel Het werd zo zoetjes aan tijd. Het is tenslotte al weer een dikke tien jaar geleden dat provo op ludieke wijze gestalte gaf aan een levensgevoel dat een ommekeer betekende in het door regentendom io stevig ge knede Nederland. En als één ele ment in de gezagscrisis van het midden van de jaren zestig nog recht overeind is gebleven, dan is dat het besef dat de burger het niet bij de vinger in de pap in het stem hokje wil laten, maar meer invloed en controle wil uitoefenen op de besluitvorming in parlement en gemeenteraad. Geen enkele bestuurder kan daar nog omheen. Het achterliggende decennium is er dan ook één ge weest, waarin bij voortduring ge speeld is met de vraag op welke manier het beste kon worden inge speeld op de toegenomen betrok kenheid van de burger bij hetgeen er over hem beslist wordt. Leiden is zeker niet verschoond gebleven van de problemen die zich in dat opzicht overal in het lanc' hebben voorgedaan. Ook hier wera bij het zoeken naar oplossingen re gelmatig, soms zelfs stelselmatig, op het verkeerde paard gewed. Zo gek lang is het immers nog niet geleden dat "openbaarheid" als oplossing van alle problemen naar voren werd geschoven. Met praktisch gevolg dat de afstand tussen burger en bestuurder wan- staltiger vormen aannam dan ooit tevoren. Was het niet oud-wethou der Kret die een jaar of vijf geleden een verontrust wijkcomité triomfantelijk tegemoet trad, de historische woorden 'iedereen mag nu alles weten' uitsprak, en vervol- De doorsnee burger wil verkiezingen. gens toen luid gejuich uitbleef een gezicht trok van: 'nu hebben jullie de stukken, dus nou niet verder zeuren dat wij geheimzinnig doen". Hij was zeker niet de enige die ver gat dat de toenemende ingewik keldheidsgraad van onderzoeken en procedures die aan de uiteinde lijke besluitvorming ten grondslag liggen, zo goed als per definitie een zinvolle bijdrage uitsluit van zelfs met een gezonde dosis verstand en logica begiftigde burgers. Ook het instellen van adviesorga nen van deskundigen en burgers (inspelend op een aantal in de ge meentewet geschapen zijn stem uitbrengen bij gelijkheden) is intussen niet de oplossing gebleken, maaar leverde integendeel nog meer frustraties en niet beantwoorde verwachtingspa tronen op. Een voorstel tot het instellen van wijkraden (ook een wettelijke mo gelijkheid om burgers mee te laten besluiten over ingrepen in hun di recte woonomgeving) heeft tot nu toe bij de verschillende wijk- comités niet anders dan een op zijn zachtst gezegd terughoudende reactie te weeg gebracht. De tijd lijkt zo langzamerhand rijp om eens vast te leggen wat al dat geëxperimenteer aan bruikbare re gels heeft opgeleverd. Dat brengt ons terug bij het boekje "Afspraak over inspraak". Zinnig, niet omdat er een letter nieuws instaat, of om dat tot nu toe onbewandelde wegen worden ingeslagen, maar wel om dat het duidelijkheid geeft en daar zitten zowel burgers als be stuurders om te springen. Eén passage is in dat opzicht heel verhelderend. In het overleg tussen de tweepartijen moet een be sluitvorming worden bevorderd, waarbij alle aspqcten van een zaak in de afweging kunnen worden be trokken. Bezwaar of geen bezwaar, de visie van de werkgroep komt er op neer dat de burger niet meebe sluit (geen medezeggenschap), maar dat hij de kans krijgt om ar gumenten aan te dragen die het gemeentebestuur wellicht tot een andere mening kunnen brengen. Die formulering is belangrijk, wanneer je bedenkt hoeveel men sen in het verleden teleurgesteld een gemeentelijk hoorzitting heb ben verlaten, omdat ze dachten dat als zij zich tegen een bepaald plan zouden verklaren, het plan dan ook definitief niet door zou gaan. Belangrijk in de studie is ook dat regels worden aangegeven waaraan elke inspraakprocedure moet vol doen. De te bewandelen weg bij voorbeeld bij het vaststellen van een bestemmingsplan wordt door de werkgroep in maar liefst 32 fasen onderverdeeld, met als beginpunt het indienen van een plan en als einde, nadat de visie van de ge meenteraad, bevolking, adviesor ganen, Gedeputeerde Staten en nog twee handen vol betrokkenen bekend is, het vaststellen van het definitieve plan. Voordeel van die regels is dat bij elk voorstel dat in de gemeenteraad aan de orde komt, met het boekje in de hand gekeken kan worden aan wie en op welke manier inspraak moet worden verleend. Wordt dat in de toekomst achterwege gelaten, dan kan de burger op zijn strepen gaan staan en de betrokken wet houder, ook weer met het boekje in de hand, verwijten dat hij geen of onvoldoende inspraak heeft gege ven. Wethouder Hans van Dam, voorzit ter van de werkgroep is van mening dat "in principe over alles inspraak moet worden gegeven", aldus zijn uitlatingen op een persconferentie. Na een aantal bedenkingen geeft hij echter wel toe dat "inspraak niet altijd in optimale vorm mogelijk Schoolvoorbeeld daarbij is nog steeds de inmiddels uitgevoerde reconstructie van de Rijnsburge- rweg. Aan de orde was toen de keus: geen inspraak geven, maar wel snel bij het rijk een flinke subsidie halen om het werk uit te voeren of wel inspraak maar door overschrijding van een tijdslimiet, de steun van het rijk mislopen. Tot grote woede van de Rijnsburgerwegbewoners werd voor het eerste gekozen. Van Dam geeft toe dat ook voor een gemeentebestuur de verleiding groot is om met veel geld in het vooruitzicht te besluiten buiten het boekje te gaan. "Er zijn gevallen waarin het alles of niets is", zegt hij. Afspraak over inspraak is inmid dels toegestuurd aan een waslijst van mensen die bij besluitvor mingsprocessen van de gemeente raad betrokken zijn. Die mensen en instanties krijgen, zoals dat volgens het boekje hoort, tot januari de kans om "in te spreken" en hun op vattingen over inspraak aan het gemeentebestuur kenbaar te ma ken. Deze MENINGEN-pagina is een discussie-platform, plaat sing van artikelen alhier wil niet zeggen dat de redactie met de inhoud instemt. LONDEN - Als een taai on gerief, dat volgens een vol strekt onbetrouwbare dienstregeling toch telkens terugkeert zitten de Engel sen weer bij een kaarsje. Nu ze de klokken een uur heb ben teruggezet en het dus vroeger donker is, steekt er ineens veel meer venijn in de onofficiële stiptheidsac tie van militant personeel in 's lands grote elektrici teitscentrales. Aan de stroomloze uren zijn de En- j gelsen in de loop der jaren wel gewend geraakt, maar niet zonder zorg hebben zij kennisgenomen van de be slissing van de mijnwerkers om de loonbeperkende maatregelen van de rege- ring-Callaghan te negeren. Uit ervaring weet men dat als in Engeland de mijnwerkers en de overheid zich schrap zetten, de be schikbare kaarsenvoorraad snel ontoereikend is. In herinnering lig gen nog maar al te goed de donkere en sombere dagen van november en december 1973 toen de mijn werkers elk overwerk weigerden als een pressiemiddel voor hun looneisen. Het was het begin van een grote confrontatie met de regering- Heath, die tenslotte zo in het nauw gedreven werd dat zij wel gedwon gen was om de beruchte driedaagse werkweek af te kondigen. Nauw elijks was het nieuwe jaar begon nen, of meer dan een miljoen men sen moesten door hun werkgevers naar huis worden gestuurd. Voor honderden miljoenen guldens aan produktie ging verloren. En pre mier Heath, die echt van mening was dat hij en niet de mijnwerkers de meerderheid van de Engelsen achter zich had, besloot algemene verkiezingen uit te schrijven. Het antwoord van de mynwerkers daarop was een complete werkstop en toen eind februari de duidelijk geprikkelde kiezers naar de stem bus gingen, was het niet Edward Heath, maar de socialistische aan voerder Harold Wilson die verras send aan het langste eind trok. Al begin maart werd de driedaagse werkweek opgeheven en twee da gen later kwam de nieuwe Labour- regering volledig tegemoet aan de eisen van 's lands 250.000 kompels. Nu, bijna vier jaar later, dreigt er een nieuwe oorlog. Met dit verschil echter dat de mijnwerkers deze keer hun eigen Labour-regering te genover zich vinden. Premier Cal- laghan en de zijnen, aangemoedigd door het vlotte herstel van het pond sterling en van de lange tijd zo zor gelijke betalingsbalans willen koste wat het kost vasthouden aan een nieuwe loonronde van be perkte opslagen. Zij gaan daarbij uit van een limiet van tien procent. Tegen de achtergrond van de hier inderdaad sterk afgenomen levens standaard een uiterst bescheiden verhoging, waarmee vele vakbon den de grootste moeite hebben. Premier Callaghan: mouwen opstropen... Maar zelfs het politiepersoneel, dat gezien de magere betalingen grote recruteringsproblemen kent, is voorlopig toch in het gareel geble ven. Zoals dat ook geldt voor vele andere groepen in de dienstverle nende sector. Het lijdt dan ook geen twijfel dat juist zij met argusogen zullen toezien hoe de regering-Cal- laghan zich tegenover de mijn werkers zal opstellen. Aanvankelijk had de regering ge hoopt de naderende confrontatie met de mijnwerkers te kunnen voorkomen via aanzienlijk hogere betalingen op basis van grotere produktiviteit. Sinds het begin van de energiecrisis wordt hier ook op grote schaal geïnvesteerd in de mijnindustrie. De groei van de ko- lenproduktie heeft daarmee echter geen gelijke tred gehouden, inte gendeel, is in bepaalde gevallen zelfs teruggelopen. Niettemin hebben de mijnwerkers hogere betalingen op basis van ho gere produktiviteiti afgewezen en willen zij nu op korte termijn een verhoging van het basisloon met negentig procent, zonder dat daar bepaalde voorwaarden aan ver bonden zijn. Niet alle mijnen zijn hetzelfde, stellen zij, en verhoging van de produktie gekoppeld aan meer geld kan volgens hen ernstige consequenties hebben voor de veiligheid in mijnschachten en ook de mijnwerkers onderling tegen el kaar opzetten. Nek aan nek Met dit dilemma voor ogen weet premier Callaghan dat hij in het donderdag begonnen nieuwe par lementaire seizoen de mouwen moet opstropen. Niemand die op dit moment durft te voorspellen hoever de mijnwerkers zullen gaan om hun looneisen kracht bij te zet ten. Het verschil met vier jaar gele den is dat zij nu te maken hebben met hun eigen socialistische rege ring. Een jaar geleden nog zou deze regering bij algemene verkiezingen door de Conservatieven onder de voet zyn gelopen, maar van een dergelijke situatie is allang geen sprake meer. De meest recente opiniepeiling geeft zelfs aan dat Labour zijn achterstand op de Con servatieven volledig heeft ingelo pen. De twee grootmachten in de Engelse politiek zouden nu nek aan nek liggen. En volgend jaar alge mene verkiezingen ligt in de lijn der verwachtingen. Wanneer, is ech ter de grote vraag. Door de dood van het socialistische parlementslid mevrouw Millie Miller heeft Labour in het Lage rhuis nu een minderheid van vijf tegenover de gezamenlijke opposi tie. En wat dat betreft leunen de so cialisten dus nog zwaarder op hun pact met de liberalen. Daar staat echter tegenover dat de liberalen het voorlopig wel uit hun hoofd zullen laten om dit pact te verbre ken. De slepende affaire van hun vroegere leider Jeremy Thorpe, die nu voor de zoveelste keer heeft moeten ontkennen dat hij vroeger een homoseksuele verhouding heeft gehad met het model Norman Scott, doet de liberalen beslist geen goed. Zij beseffen maar al te goed dat het straks bij algemene verkie zingen een hele toer zal zyn om hun dertien zetels in het parlement te behouden Aangenomen wordt dat premier Callaghan de nu noodza kelijke tussentijdse verkiezing voor de vervanging van mevrouw Miller zal gebruiken als een graad meter. Het gaat hier om het kiesdi strict van llford North dat mev rouw Millie Miller in 1974 met een uiterst minieme voorsprong op de Conservatieven veroverde. Een nieuwe, maar nu ruime socialisti sche overwinning kan premier Callaghan er toe bewegen om de Engelsen begin volgend jaar al naar de stembus te sturen. Is er echter sprake van een duidelijke ver schuiving ten gunste van de Con servatieven, dan lijdt het geen twijfel of James Callaghan zal zijn verkiezingsplannen uitstellen, misschien zelfs wel tot het voorjaar van 1979. Voorlopig ziet het er trouwens naar uit dat hy het tij alleen maar mee heeft, al zijn er wel weer zorgen over de opwaartse lijn van het pond die de Engelse concurrentiepositie in de buitenlandse export aantast. Premier Callaghan en zijn minister van financiën Healey hebben de laatste dagen uitdrukkelijk gezwe gen over wat zij nu precies met het zwevende pond van plan zijn. Het staat al vast dat zij de beslissing om het pond de vrije loop te geven met tegenzin hebben genomen. Maar de gouverneur van de Bank van En geland liet weten dat er gezien de grote stroom buitenlands geld, die Engeland de laatste tyd is bin nengekomen, weinig keus over bleef. Economisch herstel op zo kort mo gelijk termijn blijft het grote stre ven van de regering-Callaghan. En met behulp van de groeiende in komsten uit de produktie van de Noordzee-olie, zijn de kansen daar voor gunstig. Tot nu toe heeft de vakbeweging keurig gelijke tred gehouden met de financiële strate gie van de regering, die het econo mische herstel en vooral het terug dringen van de inflatie mogelijk moet maken. De acties van het personeel van de elektriciteitscentrales, dat betere werkuren en reisvergoedingen wil, worden gezien als hinderlijke plaagstoten zonder meer. Aange nomen wordt dat dit conflict spoedig tot een oplossing wordt gebracht. Zoals ook de assistent- verkeersleiders in Engeland die deze week weer het werk hebben hervat. Maar een confrontatie met de mijnwerkers kan de hele stem ming doen omslaan. Vandaar dat het begin van Engelands nieuwe parlementaire seizoen beslist niet vrij is van spanningen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21