(QQ23Q akin) ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 PAGINA 19 De Mobiele Eenheden van de Rijks- en de Gemeente politie maken een drukke tijd door. Bij gijzelingsacties, bescherming van ambassades tegen terroristen en als "politiemacht achter de hand" bij situaties zoals in de Rotterdamse rosse wijk Ka- tendrecht ontstonden, worden zij ingezet. Dat zijn heel andere taken dan het neerslaan of in de hand houden van bijvoor beeld de provorellen in de jaren zestig. In de afgelopen weken oefenden een aantal Mobiele Eenheden nieuwe tactieken bijvoorbeeld het aanhouden van een wagen met verdachte personen". "Wij moeten ons aanpassen als het werk dat op ons terrein ligt verandert", zegt inspecteur H. A. Wouters van de Rotterdamse Mobiele Eenheden. Nadat twee pelotons van de ME zich 's ochtends hadden bezighouden met het "zoeken" van terroristen in een namaakdorp op militair terrein, stond 's middags de rellen bestrijding op het oefen, programma. Er bleek nogal wat verschil te zijn in de aankleding van de verschillende regionale pelotonsleden. Bovendien maakt het ene korps gebruik van een heel ander merk groepswagen dan het andere. Dat is de meeste betrokkenen wel een doorn in het oog. Maar in de toekomst hoopt men ook hier tot een uniforme regeling te komen. Boomstronken,, vuurwerk, limonade- blikken gevuld met water en zélfs paardevijgen vliegen om dé gehelmde hoofden van ëen regionaal peloton van de Mobiele. Eenheden (ME). -'Rel- lenmakers' proberen .de'mannen 'het bloed onder de nagels vandaan te ha len. De opdracht lüi'dt: Blijf beheerst, pas als het bevel daartoe klinkt tot actie overgaan'. Plaats van handeling is niet Amsterdam, Assen of Rotterdam. In het' bosrijke gebied bij Sehaarsbergén oefenen twee .ME-pelotons de-techniek en de tactiek van, het rellen neerslaan!. Het RotteVdómse peloton heeft paarden en afgerichte honden (africHtingskostén per hond: drieduizend guldenjYnëege- nqmeri.-'Het peloton van de régio Zuid-Holland/Zeeland heeft niet der- der de'kóns gejxad met dit söort 'onder- Steunend Materiaal' te oefer\en. Deze najaarsoefening voor de; ME-pel'otons biedt, hen de mogelijkheid zich eë^st als .'rellenschoppers', gekleed in een soort ketelpakken döor de honden" en de paarden a'chterna te laten..zitten. Daarna is! het hup'beurt! zij jagen de Rotterdammers pp. Een gedetailleerd, draaiboek geeft zoveel de gedragsaanwijzingen voor de'rel- lenschoppets als voor de ME aan Demonstranten pieden een petitie aan bij'het ministerie* van jusitiq* Ter.wijl een delegatie nhar binnen is. zetten dé andere demonstfaritep zjch.in.sitdown houding neer op de weg.. Qndanks'her- haalde bevelen zich.te* verwij'deren blijven ze zitten. Beheerst, maar, h*un collega's in het anjdere kamp bepaald niet sparend, drijftde Mobiele Eenheid de demonstranten ulteg'n. Vooraan het pglpton lópén t\yee secties ih specialepakkgn én helméri gestoken agenten. Daarachter rijdt dë pant-; serwagem met de waterkanonrtérp Dan Als het peloton ip. afwachtende houding stilstaat denken de demonstranten één kans 'te hebben. Ze 'beginneh met vuurwerk te..gooien, -met boomstron ken en met zakken afgewerkte motor olie en water. Zo goed en zo kwaad als het gaat -weren de agenten de projec tie lën af mét hun rotan schilder). Dan klinkt het bevel dat de pantserwagen naar vöre'n moet. Die geeft overi soelaas. De demonstrant?*) worden dóór de vijftien atmosfeer s(erke wa terstralen' uitéengèdreven. Maar-als de tankwagen .zich aflaat zakken rukken zij weer op. De pelotonscqmmandant zet-dam .de paarden in de strijd-. Met hetzelfde re sultaat: als de paarden naar de eenheid terugkeren rennen de demonstranten erachteraan. Een brigadier te paat-d krijgt zelfs eén endrme -paardevijg in zijn nek! geworpen. De Min zit er de resfvan de actie mep opgescheept. Tot dan toe is de terreinwinst gering. Als laatste machtsmiddél' stormen de mannen met de.hctndert haar voren. De riemen aan de halsbarrdeq vap dé wild blaffende beesten.vyorden gpvierd. Hierna Worden jn wisselende volgorde de verschillende machtëfniddelen op- nieüwbcproefd. Als dedempns-iranten eindelijk qvet J>un- inderhaast opge worpen, barricaden zijn gejaagd wordt de actie als beëindigd beschouwd. Een van de adjudantert van de Rot terdamse politie die de actie heeft be geleid taal met dé zweetpareïs op zijn hoofd uit te hijgen: 'Dat was vroeger anders. Toen hadden we zelfs nog een stropdas om. Bij eendetij? grepen ze je aan de dienstrop vast. en dan -maar trekken. Dan wasje wel aardig buiten werking'. De bereden brigade Het waterkanon Waf er ook gebeurt blijf beheerst Kenmerk van het werk van de Mobiele Eenheden (ME) is het groepsgewijs optreden. Ze kunnen word en i ih gezet bij uit- gebreidezoekacties in een ter rein bij huiszoekingenopgrote schaal of als er bu u rtonderzoe- ken door de politic moeten worden gedaan. Voorbeeld van zo'n buurtonderzoek is de actie waarbij ME-manschap- pen alle bewoners van twee Rotterdamse wijken onder vroegen naar aanleiding van de, nooit opgeloste moord op het jonge meisje Wil Vervat. Sensationeler is hun bestrij ding van grote roHen. De taak van de ME ligt in de meeste gevallen op het actieve vlak. Hoewel de laatste tijd worden ook sommige ambassades in Den Haag bewaakt door ME'ers. Elke plaats met een eigen ge- aantal agenten tot zelfs 'n aan tal pelotons voor de ME. Steden als^totterdam, stellen zeventien procent van het to taal aantal politie manschap pen beschikbaar, kleinere korpsen leveren twintig pro cent. In de praktijk blijken genoeg agenten geschikt en melden er zich genoeg aan om deze percentages te halen. Zo- doendeheeftRotterdamdebe- schikking over zes eigen pelo tons ME. Dc regio Zuid-Hol land Zeeland (dat zijn de kleinere plaatsen binnen die regio samen) levert bij elkaar zeven pelotons. Door Johan de Koster Een peloton bestaat uit veertig manschappen. Pelotons zijn vqi deeld in secties van twintig man, elk met een inspecteur aan het hoofd. Eén van detwee inspecteurs is tevens peloton commandant. De secties zijn elk weer verdeeld in groepen van brigadiers. Groepen, en secties worden getraind in het uitvoeren van een groot aantal, zoveel mogelijk op de praktijk van het werk afgestemde ac ties. Bij die acties heeft het peloton de beschikking over het zoge naamde "ondersteunend ma teriaal". Dat zijn een gepant serde wagen met waterkanon nen,een honden wagen met zes honden en hondebegeleiders, zes ruiters met paarden, een commandowagen en vier groepswagéns. De mannen dragen een speciaal uniform, een lange wapenstok en hel men met vizier. Zij kunnen zich afschermen met rotan- schilden. De manschappen van de ME zijn overwegend jongere agenten. De inspecteurs en brigadiers zijnmecstal nietouderdan on- geveerdertigjaar. Nadeoplei- ding tot agent in één van de vele politiescholen door het hele land, volgt voor elke agent de zes weken durende ME-opleiding in het lande lijke ME-opleidingscentrum in Zij leren zichzelf daar te beheer sen tegen de vele soorten van agressie die zij als ME'er tege moet moeten treden. Er wordt gehamerd op het groepsver band. Zij krijgen uitgebreid onderricht in de verschillende technieken en tactieken die de MEtendienstestaan.Indiezes weken vindt de selectie plaats van de meest geschikten voor de ME. Na de opleiding ver dwijnen allen, geselecteerden en niet-geselecteerden, in de gewone politiedienst. Als op treden van het peloton waar een van de agenten bij is inge deeld, noodzakelijk is. wordt hij uit zijn dagelijkse werk vrijgemaakt. Elke ME-groep van tien man wordt in vier jaar "ververst Ieder jaar worden twee jonge agenten, vers van de school in Woensdrecht. aan een groep toegevoegd. De twee mannen die het langst deel uitmaken van de groep verlaten dan de ME. Bij de gefotografeerde actie was een peloton van de Rotter damse ME aan het werk. Het andere peloton werd gevormd door mannen van de gemeen tepolitiekorpsen van Katwijk. Noordwijk. Leiden, Alphen aan den Rijn, Gouda, Dor drecht. Vlaardingen. Capelle aan den IJssel. Gorkum en Krimpen aan den U el

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19