„Rusland verstikt zijn geleerden...' SURINAME ONVERSNEDEN Lastige dissident" Valen ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 PAGINA „Op dit moment zitten er in Rus land tien mensen gevangen die zich de laatste tijd bezig had den gehoiden met het toetsen van de accoorden van Helsinki. Ze hadden daartoe een speciaal comité opgericht en dat viel bij de Sovjet-autoriteiten duide lijk verkeerd. Maar omdat de Sovjet-Unie de accoorden van Helsinki heeft mee-onderte- kend, waaronder de verklarin gen over het recht van vrijheid van meningsuiting en het vrije verkeer van mensen onderling, kon het tiental natuurlijk niet op grond van hun werkelijke activiteiten worden opgepakt". „Dus werden er haastig allerlei redenen gezocht om het de le den van het „toetsingscomité", te kunnen arresteren. Eén werd beschuldigd van spionage, een ander van parasiteren op de maatschappij, enzovoort". „Het ging zelfs zo ver, dat een vrouw tot twee jaar werd ver oordeeld omdat er brand was uitgebroken in haar woning, waarbij volgens de rechter ge vaar voor haar omgeving was ontstaan". Valentin Toertsjin, een Mos- kouse fysicus, computer- geleerde van wereldfaam en bovendien de Moskouse verte genwoordiger van Amnesty In ternational, is de zoveelste las tige dissident die de Sovjet- overheid over de grenzen heeft gezet. Samen met zijn vrouw en twee kinderen is Toertsjin nu op doorreis naar Amerika, waar een paar universiteiten hem hebben uitgenodigd om zijn wetenschappelijke werkzaam heden, die de laatste tien jaar vooral de computer golden, af te ronden. Dat hij, anders dan in Rusland, in .de Verenigde Staten wel ge waardeerd wordt blijkt wel uit het recente verschijnen van zijn boek „The philosophy of science" in New York. Hij toont trots een exemplaar „Dat hebben ze in Rusland nooit uitgegeven. Eerst moest het laatste hoofdstuk, dat de negatieve invloed van de auto ritaire staat op de weten schapsbeoefening *tot onder werp had, afvallen. Let wel: iedereen die het las was het er mee eens, maar dat betekende nog niet dat het gedrukt kon worden". „En toen in 1973 uiteindelijk het „herziene" manuscript klaar was, kon er van een uitgave al helemaal geen sprake meer zijn omdat ik toen al zeer stevig in de dissidente hoek zat gedrukt. Het was het jaar van de las tercampagne tegen Solzjenit- s.vn, de kranten stonden vol met achterklap over hem". „Ik was het daar niet mee eens, want ik kende Solzjenitsyn persoonlijk en mijn ervaringen met hem verschilden nogal van al dat lelijks dat de kranten over hem schreven. Gevolg was wel, dat ik moeilijkheden kreeg op mijn werk. Ook de partij ging zich ermee bemoeien, hoewel ik helemaal geen par tijlid was". „Ik werd in diverse vergaderin gen bekritiseerd, omdat ik met westerse correspondenten po sitief over Solzjenitsyn had ge sproken. Enfin, om een lang verhaal kort te maken: het eind van het leidje was, dat ik werkloos werd". En dan moet je oppassen, want als de staat kan aantonen datje geen bron van inkomsten hebt, kun je veroordeeld worden voor leegloperij of, nog een graadje erger, voor parasitisme. En dat betekent het kamp": Valse naam' "Ik heb nog een tijdje geprobeerd om het hoofd boven water te houden: mijn vrouw werkte nog en ik deed af en toe een vertaling, onder valse naam, dat spreekt vanzelf. Want ga maar na: toen vrienden mij eens aanbevolen voor de verta ling van een Amerikaans boek over informatica, omdat ik daarin specialist ben, zag de uitgever daar meteen vanaf toen ze mijn naam hoorden". Mijn wetenschappelijke kwali teiten telden niet, althans, ze telden minder zwaar dan mijn politieke staat van dienst. En dat is nou precies wat ik ook in het laatste hoofdstuk van mijn boek heb aangetoond dat de Sovjetgeleerden nauwelijks meer in staat zijn om hun werk creatief te benaderen, omdat ze voortdurend met het verstik kende, logge staatsapparaatre kening moeten houden". "Mijn conclusie is dezelfde als die van bijvoorbeeld Sacharov: de Sovjet-Unie wil op allerlei ge^ bieden, maar vooral technolo gisch, gelijk aan of beter dan Amerika worden, maar dat zal nooit lukken als de elementaire menselijke vrijheden aan de Russische intellectuelen wor den ontzegd". Valentin Toertsjin kijkt een beetje treurig als het gesprek komt op de kans dat hij zijn va derland ooit nog zal terugzien. Vanzelfsprekend wordt hij al beslopen door de „taska", het Russische patent-heimwee. Zoals bleek toen hij op een wandeling door Haarlem, waar hij deze dagen bij vrienden lo- Door Alexander Munninghof kenmandie al tien jaar in Pa ramaribo woontzegt ons: Met is heel gemakkelijk om be-, paalde zaken hier belachelijk te maken, als je die zaken onver sneden aan Nederland door geeft. Maar je moet altijd bena drukken dat je hier niet in Ne derland bent. ook al spreekt iedereen de taal en heten de scholen naar Wilhelmina, Hen drik of Juliana. Maar je moet altijd goed beseffen dat je in Zuid-Amerika bent en dan nog in een uniek land in dat La tijnse gebied met al die ver- schillende bevolkingsgroepen Welcome to Surinamestaat er op een bord bij Surinames luchthaven Zanderij, „the little United Nations". De kleine- Verenigde Naties. Regelen ..Regelen" is hier folklore. Als jij mij deze dienst bewijst, zal ik dat voor jou doen. Ik zal je wel een baantje regelen, of een stuk grond. Of; „Ik zal jou regelen als dat de minister jou ont vangt". Door Aad Wagenaar Minister Soemita van Landbouw regelde zich tenslotte de ge vangenis in. Drs. H. Meerzorg, die in 1975 de onafhankelijk- heidsceremonièn moest or ganiseren, regelde ook te veel en wordt nu verdacht van ver duistering. Ex-minister Bruma, wiens Partij Nationale Republiek deze week bij de parlementsverkie zing van de kaart werd ge veegd, regelde op de valree- p ook nog iets. In de keukens van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (die ressorteerde onder Bruma's ministerie van economische zaken) liet hij duizend maal tijden klaar maken voor de propagandisten van zijn PNR. Dat kon omdat SLM-directeur Bert Maes een paar dagen af wezig was; hij had zaken te doen in Panama. Maes toonde zich na zijn terugkeer Zanderij ziedend: „De SLM heeft gedu rende de hele verkiezingspe riode getracht ALLE politieke partijen gelijkwaardig te be handelen en zo zakelijk moge lijk". Bankrekening Zo regel je ook een vals dagaf schrift van een bank. waardoor opeens blijkt dat de minister Alle landen hadden de ge dachte om te winnen, alleen Suriname niet en dat wreekte zich", riep sportjournalist Henk Esajas kwaad uit. Het was al misgegaan bij oefen wedstrijden in Brazilë, ze werden alle verloren. En ook in het trainingskamp in Co lumbia was het een puinhoop geweest: „De jongens wilden alleen maar uit", zei trainei Walter Braithwaite, „je hebt geen ogen genoeg om hen in de gaten te houden. Het zijn moeilijke jongens, ze waren- zo weg". Tien rode kaarten voor degenen, die dat trainingskamp hadden georganiseerd: het hotel lag op 150 meter afstand van de hoerenbuurt. „Bovendien werden de spelers Belfor en Rustenburg tijdens relletjes in Columbia beschoten, Burg- zorg kreeg een acute blin dedarmontsteking en Miller had een zieke kies; zaken die je niet in de hand kunt hebben Mentaliteit: speler Pauli Corte bij voorbeeld weigerde in te vallen in de laatste fase van de wedstrijd tegen Guatemala. Er waren nog maar drie minu ten en 39 seconden te spelen dat vond Pauli te kort. Hij zei tegen trainer Braithwaite: „Ik leef met je mee. maar ik ga niet mee kunnen doen". De trainer, verslagen: „Als we een opstelling klaar hadden, dan moesten we eerst de spe lers opbellen op hun kamers of ze mee wilden doen. We had den de grootste moeite om een elftal bij elkaar te krijgen, we moesten de spelers echt verzoeken". Maar ook: „Pech achtervolgde de Surinaamse ploeg. Na een wasbeurt bleken de meege nomen shirts van een infe rieure kwaliteit, waardoor het rugnummer van speler Enting was verdwenen. Met plak band en zwarte verf moest geïmproviseerd worden en toen ook dat niet lukte werd hij het veld uitgestuurd, waardoor tien minuten voor de rust met tien man gespeeld moest worden". Het Surinaamse team kreeg in Mexico wel een poedelprijs, de onderscheiding het sportie fste elftal te zijn geweest. Henk Esajas: „Ik ben diep teleurgesteld dat de jongens van ons elftal ook bij het uit reiken van die prijs verstek hebben laten gaan. Men wilde liever naar een stierengevecht gaan kijken". Kleine VN Het zijn notities in het warme land aan de overkant van de oceaan. Een Nederlandse za president van Suriname zijn zakken gevuld heeft met geld. Nu riep Suriname dan toch echt schande en stemde de aangever van dat document. Bruma, ra dicaal weg. De voormalige mi nister en zijn collega van justi tie. Hoost, kregen het verwijt dat zo n truc om de aanvoerder van de tegenpartij te belaste ren, te verging. Maar Bruma zei dat hij te goeder trouw gehandeld had. Het ver valste dagafschrift was hem overhandigd door de Parama- ribose journalist Amp ie Kam perveen (die. weet nu opeens iedereen in Suriname, een mi nisterspost was beloofd door de Verenigde Democratische Partij, als die de verkiezing- winnen mocht). Kamperveen hadhet document in Miami gekregen van een Suri namer, wiens identiteit hij niet wilde prijsgeven. ,Jk kon niet weten of het stuk vals was", verklaarde Kamperveen nadaf hij door de officier van justitie gehoord was. „de man verze kerde mij dat het echt was. Ik deed mijn burgerplicht en stelde het stuk ter beschikking van de minister van economi sche zaken, onder wiens com petentie alle deviezenzaken vallen". Regelen: het dagblad De Ware Tijd wist te melden dat het bankafschrift aan Kam perveen was toegespeeld door een zekere Erwin Sanders. ,J)e heer Sanders is de aannemer, die met de vorige regering een overeenkomst was aangegaan om een brug over de Suriname- rivier te bouwen. Deze regering kwam er op terug en de heer Sanders is in een proces tegen het Land gewikkeld om vergoed te wordenAan het eind van deze week ging in Suriname het tellen van de stemmen, die op maandag 31 oktober zijn uitge bracht, nog steeds door. De Nationale Partij Kombmatie van premier Arron gaat in het parlement de meeste zetels in nemen, vermoedelijk 22 van de 39. De Verenigde Democrati sche Partij van Lachmon zal dan met 17 zetels in de oppositie gaan, want het is wel zeker dat Arron een nieuwe NP K-rege ring zal vormen. De verhouding 22-17 is precies de zelfde als het resultaat van de verkiezing in 1973. ,Dat is niet goed voor het land", zegt men ons in Paramaribo, „dat wordt weer pinaren in de politiek. Je kunt hier pas met een twee derde meerderheid goed aan- de slag". finaren": de in Suriname tot werkwoord gemaakte uitdruk king „in de pinarie zitten'. Hij wees op de duizenden men sen op dat grote plein, die aan het zingen en dansen waren, dat kleurige carnaval met zijn swingende kopermuziek; de kraampjes langs de kant waar in teilen vol blokken ijs, blikjes bier en soft-dranken koud ge houden werden en sterk geurende gerechten in spet terende braadpannen werden omgeschept. geert, een straatconcours voor organisten ontwaarde. Verrast keken de winkelende Haar lemmers op, toen zij temidden van de Oud-Hollandse wijsjes opeens een zeer gevoelige ver tolking van het Wolgalied hoorden. "Het zal misschien wel eens ge beuren, dat ik terug kan", peinst hij, "maar ik vrees dat er nog heel wat jaren van balling schap op me liggen te wachten. Neemt niet weg, dat ik een ze ker optimismb koester, omdat ik geloof dat bepaalde ontwik kelingen gewoon niet te stop pen zijn. Rusland moet mee gaan in de technologische ont wikkelingen en daar is meer in terne vrijheid voor nodig dat is een vaststaand gegeven en dus moet dat er op een goede dag uitkomen". Verschuivingen Je merkt trouwens wel kleine verschuivingen zo hier en daar. Bijvoorbeeld op de vergade ring waarop besloten werd mij te ontslaan als leider van het wetenschappelijk instituut waar ik werkte 19 van de ge heime- stemmen waren voor, maar vijf waren tegen mijn ont slag. Onder Stalin zou de score waarschijnlijk 24-0 geweest .zijn". "Maar toch: veel meer dan vroeger laat de overheid kleine dingetjes passeren. Daar zit in tussen wel een opportunisti sche gedachte achter. Immers, een dissident die vervolgd wordt heeft als enige red middel het contact met de wes terse wereld. Als hij niet snel naar de westerse correspon denten gaat, loopt hij de kans om naamloos in oostelijke rich ting te verdwijnen". 'Maar zodra weer een dissidente naam bekend wordt in het wes ten, komt daar reactie op. En dat wil de Sovjet-overheid liever niet. Vandaar ook, dat het westen de dure plicht heeft om zich niet aflatend voor de dissidenten in te blijven zet ten". "In dit verband kijk ik met zorg naar de conferentie in Bel grado. Dit gaat nou juist over de rechten van de mens; maar terwijl er daar vergaderd wordt, zit in Rusland het co mité dat zich daarmee bezig hield gevangen. Voordat Bel grado afgelopen is, moeten die mensen vrij komen". 'Anders heeft die conferentie een averechts effect. Dan zouden heel veel mensen niet alleen hun hoop de bodem zien inge slagen worden, maar ze zouden het zelfs als verraad aan de zaak van de mensenrechten be schouwen". "Er zou hun dan niets anders overblijven dan te denken, dat het westen in Belgrado de Sovjet-Unie wilde provoceren en verder niets. Dat zou een ramp zijn. Dit is een zaak van levensbelang". Naast ons op de tribune op het mr. Bronsplein, waar de Natio nale Partij Kombinatie zijn laatste massameeting hield, zat een Chinees die heel onlangs uit Nederland naar Suriname was teruggekeerd. Een van die zeldzame remigranten; heimwee was 't bij hem ge weest, vertelde hij: „Ik ben de afgelopen weken naar alle ver gaderingen gegaan van alle po- litieke partijen. Ik heb dat niet kunnen missen, die geweldige vrolijkheid van mijn land Suri name. En het is toch ook zo dat niemand hier echt arm is". „Hier in Suriname is niemand echt arm, herhaalde de Chi nees, „iedereen heeft altijd eten en drinken en een dak boven zijn hoofd. No span, doe maar rustig - zo leven wij hier". „De Surinamers maken de fout dat ze hun land niet als een ont wikkelingsland beschouwen. Jazeker ze willen wel ontwik kelingsland zijn als het met Nederland tot afspraken moet komen over de hoogte van de gelden voor de ontwikkelings samenwerking, maar daarna houdt het op. De Surinamer ontbreekt de gezindheid om inwoner van een ontwik kelingsland te zijn. Het geld komt toch wel binnen, maar hij wil niet inzien dat het een keer ophoudt - woorden van ir. George Hindorie, een van de weinige Surinaamse politici, die een vraaggesprek met een Nederlandse journalist nie- t uit de weg gaat. We zaten in de vroege ochtend op het balkon van zijn woning, een viertal kilometers buiten Pa ramaribo's centrum, langs de Surinamerivier. Hindorie, die in 1975 de hindostaanse partij van mr. Jaggernath Lachmon verliet en zich aansloot bij de regeringscoalitie om zodoende de onafhankelijkheid mogelijk te maken (sedertdien is hij naar alle hoeken van de hel ver wenst), zei dat er aan de men taliteit van de Surinamer ge sleuteld moet worden. „Als het met deze generatie Suri namers niet lukt om het land tot ontwikkeling te brengen, dan lukt het met de volgende ook niet", zei de man, die er na de verkiezingsuitslag van be gin deze week vrijwel zeker van is. dat hij minister van land bouw in het tweede kabinet Ar ron wordt. Suriname onversneden: spontaan soort volksfeest als blijkt, dat zijn (t gewonnen i ongeremd duikelen de aanhangers van premier Arron in een i hun) partij de eerste "onafhankelijke" verkiezingen hebben „Die arbeidsonwil van veel Suri namers, nee hoor, ik ben niet bang om dat ter sprake te bren gen. ik wil dat best onder ogen zien: het is het grote struikelblok bij onze ontwik keling. Daarom moeten we blijven hameren dat er gewerkt moet worden. Ieder verant woordelijk mens in dit land zal het voorbeeld moeten geven". Lapjes guldens Nederland heeft ons zoveel geld gegeven dat je met de lapjes van de guldens alle hectares van ons grondgebied zou kun nen bedekken" - een uitspraak, opgevangen aan de borreltafel van de sjieke en besloten So ciëteit Het Park aan het Onaf hankelijkheidsplein (hier gold op de verkiezingsdag en de zondag ervoor het algemeen drankverbod xiiet, wat- dacht men wel?) ,flaar wat heb je aan al dat geld", zei iemand anders aan de tafel. Hij was een man, die zijn zaakjes kexide. Hij haalde een uitspraak aan van een jonge Nederlandse socioloog, die in Suriname en in Neder land de mogelijkheden had on derzocht voor terugkeer van de Nederlandse Surinamers in hun land. Zijn bevindingen waren negatief. „Weet je wat die man heeft laten drukken0 Dit Met meest treurige vind ik: het kapitaal komt uit Ne derland, de arbeid uit Guyana en de Surinamers zelf heb ben niks te doen!" Aan de tafel werd hartelijk gela chen: no span. Mentaliteit MentaliteitDe spelers van het nationale voetbalelftal van Suriname zijn met dat woord ook behoorlijk gekas tijd in Paramaribo. De jongens waren naar een zeslanden- toernooi geweest in Mexico. De winnaar zou in de eind ronde van het WK 1978 in Ar gentinië geplaatst worden. Suriname eindigde op de laatste plaats: bedek je schande. „Su riname was op dit toernooi de meest zwakke, spel-technisch, tactisch en fysiek de slechtste. De "lastige dissident" Valentin Toertsjin op doorreis in Nederland

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17