Willibrord vrijwel zeker aankomstplaats van Tour Jack van Zanten toch Oranje's chef d'equipe? Harry Kip niet weg bij Leiden Chris Evert weer goed ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 11 Rini Wagtmans: „Ik zal Riethoven op mijn schouders door het dorp dragen Albert Bouvet LEIDEN - Als er één gemeente in 1978 als Nederlandse etap peplaats voor de Tour de France zal fungeren, dan zal dat St. Willibrord zijn. In de hevige strijd die om de aankomstrech ten van de eerste halve rit van uit startplaats Leiden was ont brand, is Tour-baas Felix Lévi- tan toch voorbijgegaan aan Dordrecht dat via de firma van Nico de Vries zo laat op de proppen was gekomen met de kandidatuur. In Dordrecht zegt men daar officieel nog geen be richt te hebben ontvangen, maar dat die stad is gepasseerd, blijkt wel uit de brief die giste ren bij het organisatie-comité in Leiden is gearriveerd. Als de Leidse Tourstichting op de daarin vervatte voorstellen in gaat (en dat is ook het plan), zal St. Willibrord worden aange- De Franse voorwaarden zijn dat de rit Leiden-Willibrord moet worden teruggebracht tot een lengte van ongeveer 100 kilo meter; dat Leiden 55 procent - 41.250 gulden - moet afstaan van het bedrag van 75.000 gul den dat door de Brabanders be taald wordt en dat de ravitaille ring van de renners in Rucphen op rekening van Leiden wordt uitgevoerd. Dat heeft onder meer als consequentie dat in ieder geval Oegstgeest, Rijns- burg en Katwijk uit het route schema van de eerste rit zullen verdwijnen, een lot dat moge lijk (maar pas in laatste instan tie) ook Wassenaar en Den Haag wacht. Het is de hoge prijs voor de overwinning in e> rende affaire, die pas dinsdag officieel zal worden opgelost. Dan zal de Franse Tourorgani satie tijdens een persconferen tie bekend maken wat de route door Nederland zal zijn. Intus sen wil Frisol geen commentaar geven, 'zolang de schriftelijke bevestiging van deze feiten nog niet bij die firma is binnenge komen. John Uijlen, de publici- teitschef, zegt daarop nu al da genlang te wachten "want er zou een brief onderweg zijn. Zolang die er niet is, wil ik op deze zaak geen commentaar ge ven, want ik wil niet voetstoots aannemen dat die brief in Lei den wél is gearriveerd. Is die beslissing toch zo uitgevallen dan zou ik er vrede mee hebben ten opzichte van Willibrord en Leiden, maar degene die ons iets heeft verkocht en dan niets heeft geleverd, die zal in dat ge val nog het een en ander met ons te stellen krijgen". Vooral omdat, volgens Uijlen, vorige week nog de hoop was gewekt dat de Dordtse kandida tuur gehonoreerd zou worden, overeenkomstig de mondelinge toezegging die Tourbaas Lévi- tan eerder zou hebben gedaan. Bij het bezoek van Albert Bouvet (lid van de Franse Tourdelegatie die toep in Lei den was), zou die Fransman hebben gesteld: "Of het wordt Dordrecht, of we gaan recht streeks naar Belgiè". Vandaar dat Bouvet (nog steeds volgens Uijlen) zelf de Dordtse route en de accommodaties wilde be kijken. "En daar kan ik zelfs een wethouder als getuige voor op roepen". In Willibrord, dat al in een ver gevorderd onderhandelings stadium verkeerde met de Leidse Tour-stichting, zou Bouvet echter geheel iets an ders hebben verteld. Dat hij zeer agressief tegemoet was ge treden in Dordrecht en zo onge veer de auto ingetrokken was om de rondrit te maken, zonder Door Paul de Tombe dat hij dat zelf had gewild. Ook daar wekte hij, volgens oud coureur Rini Wagtmans, de in druk dat het wat Willibrord be trof wel voor elkaar zou komen. Woorden die bewaarheid wer den, al moet vooral Leiden daarvoor de nodige concessies doen, nu de Franse hoofdor ganisatie gezwicht is voor de Leidse pressie en argumenten. Het inkorten van de route tot 100 kilometer bijvoorbeeld kost tijd en geld. De Leidse directeur sportief Joop Riethoven zal zich, als grootste tegenstander van Dordrecht, daardoor echter niet laten weerhouden. Het fi nanciële verlies kan hij weg strepen tegen het bedrag dat Leiden van Willibrord ontvangt (Dordrecht zou niets aan de Stichting uit de Sleutelstad hebben betaald), en hij is graag bereid de extra tijd erin te ste ken om het nieuwe parcours uit te zetten. "We gaan op de voor stellen in", zegt hij. "Het gaat ons erom dat we ons woord kunnen nakomen. Daarom ben ik zo blij dat wij gewonnen heb ben". Rini Wagtmans Ook Rini Wagtmans toonde zich "zeer. zeer verheugd". Hij zegt: "Ik was vorige week vrijdag al gebeld door Bouvet dat het voor 99 procent zeker was, en dat alleen de brief nog zou volgen. Nu kan ik alleen maar zeer blij zijn, want het is niet niks om een slag te winnen van Frisol. Ik heb De Vries tij dens een eerder gesprek al uit genodigd om volgend jaar in Willibrord te komen kijken en die uitnodiging blijft staan. Hij heeft ook toegezegd te zullen komen. Nogmaals, ik ben zeer verheugd. En dankbaar, vooral voor het werk van Riethoven. Die heeft het voor ons gered. Ik zal hem een keer op mpn schouders door Willibrord dra gen. Dat red ik wel nu er zo'n zware last van me is afgeval len". ZEIST - Pas nadat we ons voor Ar gentinië hebben geplaatst, komt het organisatie-bureau in actie, gaan we ons pas echt op de wereld kampioenschappen voorbereiden, riep men met grote regelmaat in Zeist. Alle problemen rond het Ne-, derlands elftal werden door de hoge heren bij de KNVB gefor ceerd en doelbewust voor zich uit geschoven en nu is het erg kort dag. Nog nooit heeft Oranje zich op zo gemakkelijke wijze geplaatst voor de eindronde van een WK geplaatst (verwend als we zijn, wordt dat maar al te gemakkelijk vergeten) en er is nog helemaal niets geregeld. Niemand weet nog wie er wel en wie er niet meegaat als begeleiders en zo lang er niet met Cruijff zelf is gesproken, weten we eigenlijk niet eens welke spelers er voor de trip naar Zuid-Amerika in aanmerking komen. Goed, Happel schijnt op aandrang van het sectiebestuur betaald voetbal - het oude, want op 19 no vember wordt er zoals bekend een geheel nieuw college gekozen - toch op korte "termijn met Johan de SYDNEY/PERTH/TOKIO - Mijr toernee door Australië en Azië staal tot nog toe in het teken van de va riatie. Voortdurend ben ik op wis selende omstandigheden en spe lers van uiteenlopend niveau ge stuit. Het behoeft daarom geen be toog, dat deze rondreis door het Verre Oosten behalve ontspannend ook leerzaam voor mij is. Neem al leen maar het feit, dat ik steeds op andere banen heb moeten spelen. In Sydney werd het toernooi op een soort cementen baan afgewerkt. Die is mij geweldig goed bevallen De vloer was niet te langzaam, maar ook niet te snel; gaf een prettige "opstuit" van de bal en bood iedere speler de mogelijkheid zijn eigen spel te spelen. Een baan, waar niemand - hard- hitters of schaaktennissers - op in het voordeel was. Een eerlijke baan dus. Dat was in Perth wel even an ders. Daar presteerden de organisa toren het, -om de voorronden op gras (zeer snel dus) te laten spelen en de rest van het toernooi op Sup reme Court, een rubberachtig ta pijt, dat slechts een matig tempo toeliet. Onbegrijpelijk, dat de spe lersvakbond (ATP), die bij elk kwalificatietoernooi toch een afge vaardigde heeft, met deze proce dure akkoord is gegaan. "Perth" was voor mij persoonlijk trouwens bepaald geen succes. Waar schijnlijk was de oorzaak daarvan, dat ik er niet aan gewend ben om op gras te spelen. De acclimatisatiepe- riode - slechts twee dagen bleek voor mij onvoldoende om een beetje aan dat gras te wennen. Daarbij had ik dan nog de pech. dat ik direct al tegen een "gras- specialist" - de Australiër Rod Frawley - had geloot. Voor mij was er daarom in Perth weinig eer te behalen, want Fraw ley veegde mij met 4-6 en 3-6 van de baan. Het enige, dat ik van "Perth" dan ook heb geleerd, is dat een ten nisracket ook goed als vliegen mepper kan dienen. Onvoorstel baar. wat een vliegen daar rond cirkelen. Steevast had ik er wel een stuk of tien op of rond mijn hoofd. Regelmatig moest ik daardoor be halve de bbal ook de vliegen nog een mep geven Vervelend en vermoeiend dus. Nee, dan was Sydney in vele opzichten toch wel aantrekkelijker. Zoals gezegd was de baan daar veel beter en had ik daar ook veel meer succes. Pas in de tweede ronde van het hoofdtoernooi werd ik door de Amerikaan Vitas Gerulaitis uitge schakeld, nadat ik onder anderen de Tsjech Hribec (een belangrijke krachtmeting was dat met het oog op het kwalificatieduel tegen de Tsjechen in maart) verslagen had. Als toeschouwer heb ik op dat toernooi vooral genoten van Jimmy Connors. Niet te geloven, wat die allemaal kan. Als een schicht be weegt hij zich over de baan en jaagt met een fabelachtige vaart en ac curatesse bijna iedere bal naar de lijnen. Groots, indrukwekkend en leerzaam om zoiets van dichtbij mee te maken. Momenteel bevind ik mij in Tokio. Ik neem daar deel aan een toernooi met Orantes, Stockton, Tanner en Stan Smith. Wat dat gaat brengen zal de toe komst leren. LOUK SANDERS A.s. zondag 14.00 uur ASC - Postalia Terrein de Kempenaerstraat. A.s. zaterdag 14.00 uur Lugdunum - DHL Sportpark aan de Oegstgeesterweg 9. Zondag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS - VEL0 LDWS-terrein - Sportpark ,,De Vliet" eerste gaan praten en maandag komt het eerste officiële gedach- tenwisseling over Argentinië tus sen Hogewoning cs. en Happel. Hoog genoteerd op de agenda staan de benoeming van een chef d'equipe (benoeming van Jack van Zanten?) en de reclame (onderte kening van het contract met Inter Football). Jack overleeft ze allemaal. Die op merking is vaak gemaakt en het lijkt warempel opnieuw een kwes tie van tijd of Jack zit hoog te paard. Het is vreemd gegaan met Van Zan ten; al in 1964 diende hij Elek Schwartz als chef d'equipe van het Nederlands elftal. En na nog een in terim-periode van Neville dankte Kessler Jack hooghartig af. Nauw elijks was Fadrhonc aan 't bewind of Jack was terug. In 1973 echter viel Jack opnieuw in ongenade. Zelfs generaal Michels bleek een jaar later niet bij machte Jack's re- halibitatie te kunnen bewerkstelli gen. Maar als de voortekenen niet bedriegen komt Jack nu tóch weer terug. Happel zelfheeft in dat verband in een onbewaakt ogenblik de naam van Feyenoord-direkteur Brox al eens laten vallen. Maar die is voor een aantal partijen niet acceptabel en omdat het de Oostenrijker zelf geen barst interesseert, mag veron dersteld worden dat Brox niet meer in aanmerking komt. Van de zijde van het illustere duo Hogewo- ning-Zwikstra is nu de suggestie van een professionele KNVB-er gekomen. Daarbij is gedacht aan de secretaris van het betaalde voetbal, Jan Huybreggts, terwijl ook PR- man Evert Grifhorst is genoemd. Gelet op de spelers-voorkeur - met name Ruud Krol heeft de afgelopen maanden verkiezings-campagnes gevoerd - lijkt Jack van Zanten echter de hoogste ogen te gooien. Ook al omdat de voorzitters van de drie belangengroeperingen - Vilé (FBO); Snoeck (VVCS), De Bruijn (WON) zich eergisteren voor Van Zanten uitspraken en omdat een nieuw sectiebestuurshd als Her man Choufoer de kandida tuur van Van Zanten steunt. Van Zanten zelf voelt zich ondanks de bekoelde relatie van ex-huisvriend Hogewoning, inmiddels zo sterk dat hij deze week in Barcelona maar vast ferm heeft uitgeroepen dat-ie nu wel eens wil weten waar hij aan toe is. En voor wie nog mocht twijfelen, Van Zanten blijkt zelfs al met Happel over bepaalde zaken van gedachten te hebben gewisseld, waardoor hij kan ver klappen: ,,We kunnen blind varen op de Duitse ervaringen; die ver trekken pas drie dagen voor de eerste wedstrijd naar Zuid-Ame rika. Dan kan gemakkelijk, wantje krijgt niet met hoogteverschil te maken. Happel voelt er eveneens alles voor om pas vlak voor het toernooi af te reizen". Inter Football De waakvlam brandt niettemin, de Nederlandse Reis Vereniging liet hotels en plaatsbewijzen reserve ren. Philips vraagt voorlopig geen arbeidstijdverkorting aan voor zijn personeel, want er wordt op volle toeren gedraaid teneinde straks de kleurenteevee's als broodjes de winkels te laten uitvliegen. En bij Inter Football verwachten ze ieder ogenblik het contract, waardoor ze officieel sponsors kunnen benade ren. Officieus zijn Maarten de Vos cs. al maanden aan het werk. Maar omdat de VVCS dwars lag is het contract nog altijd ongetekend. Naar verluidt komt het daar toch een dezer dagen van want de vier aftredende leden van het sectiebe stuur betaald voetbal .stemmen voor, Hogewoning, Zwikstra en Tripels stemmen tegen en ondanks die 4-3-stand kan niemand van de WCS straks Hogewoning cs. iets verwijten. Maarten de Vos: „Onze jurist. Jon ker, heeft een brief gekregen van Kernkamp, dat de zaak nu snel rond komt. Het is nog slechts een formeel juridische zaak, bedenk dat eens dat het hele Nederlandse voetbal er mee gemoeid is. We zijn al maanden bezig, stel je voor dat we nü nog zouden moeten begin nen. Honderden gesprekken, duizenden telefoontjes, de grote bedrijven plannen al een jaar van tevoren. Onmogelijk voor ze om volgend jaar april even te zeggen, we trekken twee of drie ton uit. Hier gaat enorm veel tijd in zitten, we bekijken de zaak bijvoorbeeld op concurrentie. Er zijn branches, waarin drie of vier bedrijven heb ben gereageerd. Bovendien kun nen we pas nadat we met de be drijven hebben afgestemd wanneer de naam in de publiciteit komt en nadat we bekeken hebben wat voor campagne er gevoerd gaat worden iets definitiefs zeggen. We willen absoluut vakwerk leveren. Wan neer je bedenkt dat de gemeente Rotterdam de betaalde clubs heeft laten barsten toen er om subsidie werd gevraagd, ligt het voor de hand dat clubsponsoring daarmee opnieuw een stuk dichterbij is ge komen. Als we het nu goed doen, kunnen we daar straks naar ver wijzen". Het is eveneens zo goed als zekei dat pas in januari een KNVB-dele- gatie het verblijf in Argentinië gaat regelen. Volgens PR-man Grifhorst een logische zaak omdat pas na de loting bekend is waar Oranje gaat spelen. Aangezien de FIFA al min of meer heeft laten blijken ervan geporteerd te zijn om West-Duits- land, Brazilië en Nederland niet in één poule onder te brengen, lijkt Mendoza, niet ver van de Chileense grens het oord waar Oranje de ten ten gaat opslaan. Harry Kip voor Leiden in actie tegen AmstelveenKip gaat niet te rug naar zijn oude club. PALM SPRINGS - De Ameri kaanse Chris Evert heeft in Palm Springs tijdens het eindtoernooi voor de Grand Prix met 1-6, 6-4 en 6-4 gewonnen van de Britse Wim- bledonkampioene Virginia Wade. De partij werd herhaaldelijk on derbroken wegens discussies rond beslissingen van de lijnrechters. Door deze nederlaag heeft Wade geen kans meer de finale te berei ken. De Australische Diane From- holtz, die de eerste dag van Evert gewonnen had, leed nu een neder laag tegen de Tsjechische Martina Navratilova, 4-6. 6-3, 3-6. De Oos- teuropese speelster was na twee nederlagen al uitgeschakeld. In dien Fromholtz vandaag van Vir ginia Wade wint is de Australische winnares van de zogenaamde rode groep. Dc Amerikaanse Billy Jean King werd winnares van de zogenaamde blauwe groep, na een overwinning op de Australische Kerry Reid, 7-6, 4-6, 6-1. Vandaag treedt King aan tegen Betty Stöve, die de afgelopen twee weken al tweemaal van haar verloren heeft. Hans Kary, die in het ten nistoernooi van Keuler. Tom Okker uitgeschakeld heeft, is gisteren in de kwartfinales gestruikeld over de PooL Wojtek Fibak. De Pool. die vo rige week in Wenen ook al Kary uit- LEIDEN - Harry Kip blijft bij Par ker. De Leidse basketballer heeft de aanbiedingen van de kan didaat-sponsor van oude vereni ging BV Amstelveen (ex-Kinzo) deze week naast zich neer gelegd. Amstelveen, dat kans maakt op een nieuwe sponsor, haalde eerder wel showspeler Owen Wells uit de Ver enigde Staten terug en volgens de laatste berichten moeten Joe Wal lace en Dan Cramer spoedig vol gen. Het tij lijkt gekeerd voor Am stelveen. De ploeg die de afgelopen twee seizoenen het landskampioen schap veroverde viel in de zomer geheel uit elkaar toen door een ad ministratieve blunder van Kinzo alle spelers transfervrij waren. De concurrentie reageerde gretig, van het team bleef niemand meer over Ook Harry Kip niet, die zichzelf meldde bij Parker-coach Hennie Blom. Sponsor Kinsbergen haakte na de leegloop van zijn ploeg af, hoewel hij onder zijn contractuele verplichting tot het nog één jaar doorbetalen van Amstelveen niet uitkwam. Vorige week aan schouwde het Leidse basketbal- publiek het rudement van de titel houder, waarmee Parker korte metten maakte: 107-76. Am stelveen werd een degradatie-kan didaat. In Amsterdam was wel geld. Geld- goochelaar Speelman van het Am sterdamse bedrijf'Brutus' was niet tevreden over zijn sponsoring van tweede divisionist Racing Am sterdam. Speelman had al eerder pogingen in het werk gesteld om een plaats in de eredivisie te krijgen (door het wegvallen van het bijna failliete Punch), maar was daarin niet geslaagd. De Russische week in Zaandam, waar CSKA Moskou de grote trekpleister was, werd door Speelman aangegrepen om een nieuwe slag te slaan. Owen Wells versterkte (voorlopig eenmalig) 'Zijn' Brutus-team, en waarom, zo zei men, zou de Amen- kaan eigenlijk niet maar direct weer kunnen gaan spelen voor Am stelveen? Harry Kip was met ploeggenoten Plaat, Collins en Bruinsma ook in Zaandam om de plaatselijke club te versterken in de strijd met CSKA en het contact was snel gelegd. Hierbij was een op merkelijke rol weggelegd voor Frans van Egmond, de manager van de Leidse club, die in die hoedanigheid moest antwoorden op vragen van zichzelf (als public relationsman voor Speelman) over het laten gaan van Kip. Parker wil Harry Kip niet kwijt, maar wat be langrijker is. Harry Kip wil niet weg bfj Leiden. Eerder in de week had Kip. die zich opmerkelijk snel in Leiden heeft ingeburgerd, al verklaard 'Bij Kinzo heb ik de fijnste twee bas ketbaljaren gehad, maar in Leiden vind ik nu net zo veel plezier. Het team groeit, er is een enorme sfeer en stemming. Ik houd van gezellig heid, fijn publiek en zo, dat alles vind ik in Leiden. Ik heb echt zin in het spelen hier'. Geen redenen voorde Nederlandse international om na een paar maanden weer zijn biezen te pak ken. Een andere speler die Am stelveen graag zou willen hebben is Sid Bruinsma. De Nederlandse Amerikaan speelde het afgelopen seizoen een paar demonstratie wedstrijden voor Kinzo en was daar ook gaan spelen als Kinsbergen niet met het geldpompen was ge stopt. Bruinsma is pas de laatste week zijn draai gaan vinden, met name in de twee wedstrijden (met Zaandam en Leiden) tegen CSKA. Donderdag bewees de Leidse for ward met 33 punten zijn klasse, in de door Sovjet-ambassadeur Ro manov bijgewoonde, topwedstrijd tegen dc Russische titelhouder. Coach Hennie Blom: 'Bruinsma is nu ook in vorm, dat hebben we no dig. Weemhoffkomt ook, alleen Vic (Bartolome, red.) blijft nog achter. Dat moet nog groeien'. Bartolome zelf: 'Ik weet niet, het lukt nog niet. Misschien vanavond tegen Vast goed. Ik hoop het'. HANS JACOBS Parker vinden ook hun weerslag op de onlangs opgerichte supporters club. Voorzitter Nico Bosman kon deze week het honderdste lid van de vereniging gebroeten De supportersclub is de eerste in zijn soort in de Nederlandse basketbalwereld. Bosman .De supporters hebben i>oor 40 gul den verder vrij toegang bij thuiswedstrijden en kunnen voor 5 gulden iedere uitwed strijd meereizen. Waar ire in Nederland ook spelen. Dat aanbod spreekt aan, ik verwacht binnenkort nog meer leden te kunnen inschrijven". schakelde, won in Keulen met tweemaal 6-4 De overige halve-fi- nalisten zijn Borg, Taroczy en Mot tram. De Amerikanen Jimmy Connors en Chris Evert hebben tot nu toe het meeste geld verdiend in dit tennis- seizoen. Connors prijkt bij de heren bovenaan de ranglijst met een to taal van 1,6 miljoen gulden. Evert verzamelde acht ton bjj alhaai 1 lp de vyfde plaats bij de dames staat Betty Stöve. die totaal 122 326 dol lar verdiend heeft.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11