Leren leven met alcohol *>1 Uitgewezen Turk wil bij vriendin blijven Ambachtelijk. Wellicht "raadslieden" patiënten in psychiatrische inrichtingen Onderzoek: man doet geen huishouden ONDANKS MEER VRIJE TUD PROF. TRIMBOS OP CONGRES UNIEKE VOLKSSTEMMING Kort geding tegen Staat Uit in de Randstad poggenpohl keukendesign DONDERDAG 3 NOVEMBER'197? BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - De Nederlander besteedt gemiddeld 40 tot 50 pro cent van zijn vrije tijd aan televi sie kijken en het onderhouden van contacten met familie en kennis- Dat blijkt uit een onderzoek van onder meer het Sociapl en Cul tureel Planbureau naar de tijds besteding van de Nederlandse bevolking. In een week in oktober 1975 werd aan een representatief aantal van 1309 mensen van 12 jaar en ouder gevraagd hoe ze hun tijd indelen. Uit het onderzoek blijkt een groot verschil in vrijetijdsbesteding tussen de gehuwde werkende vrouw en de huisvrouw. Wer kende gehuwde vrouwen beste den meer vrije tijd buitenshuis dan huisvrouwen, zelfs wanneer ze beiden nog jonge kinderen hebben. In het algemeen geldt volgens de onderzoekers dat het hebben van een werkkring zowel voor man als vrouw samengaat met een grotere mate van uithuizigheid in de vrije uren. De arbeidstijdverkorting *van de laatste jaren hebben werkende mannen hoofdzakelijk benut voor hun vrijetijdsbesteding, hun nachtrust en andere persoonlijke behoeften. Van een doorbreking van de traditionele rolverdeling tussen man en vrouw in het gezin is geen sprake. Integendeel, wer kende mannen met een tevens werkende echtgenote doen eerder minder minder dan meer in het huishouden vergeleken met man nen van wie de echtgenote huis- De werkende vrouw heeft in de loop der jaren ook meer vrije tijd ge kregen, maar gebruikt die voor het grootste deel in de huishou ding of de verzorging van de kin deren. De voorwaarden van de werkloos heidswet belemmeren de werklo zen zinvolle tijdsbesteding buiten de arbeid te zoekenZe mogen zich bijvoorbeeld niet op een vaste tijd nuttig maken voor een instelling. "Er worden recreatieve of educa tieve voorzieningen voor werklo zen gecreëerd, terwijl op grond van het onderzoek kan worden betwijfeld of nu juist dit type voorzieningen tegemoet komt aan hun problemen", aldus het So ciaal en Cultureel Planbureau. Mensen zonder werk houden weinig geld over voor ontspanning, om dat daar relatief het sterkst op wordt bezuinigd. "Voor hen zijn er weinig gesubsidieevkj vrij- etijdsvoorzieningen"aldus het rapport. Ze gaan weinig uit, nemen weinig deel deel aan gemeenschapsak- tivitecten, hebben in hun uit zichtloze situatie geen behoefte aan vorming, maar houden zich bezig met vissen, sleutelen aan de auto of karweitjes in de woning. Uit het onderzoek blijkt dat de door snee Nederlander van de 168 weekuren er maar 7,4 besteedt aan het bezoek aan een schouw burg of bioscoop of deelneemt aan cursussen en verenigings- en poli tieke activiteiten. Dit aantal uren zal niet stijgen als men nog meer vrije tijd krijgt zo voorspelt het Sociaal en Cultureel Panbureau. UTRECHT (ANP) - "Alcohol was er, is er en zal er altijd blijven. Zoals vuur is alcohol een zegen en een ramp: gelukbrengend en gelukvernietigend. Het enige wat ons te doen staat is ermee leren leven". De Rotterdamse hoogleraar in de sociale psychiatrie, prof. dr. C.J.B. Trimbos, betoogde dit gisteren in Utrecht op de bijeenkomst van het "Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling" over alcoholgebruik en -misbruik. Hij noemde het huidige alcohol- misbruik zorgwekkend. Gemid deld consumeert de Nederlander 79 liter bier, 10 liter wijn en 10 liter jenever, en dat komt neer op een alcoholverbruik dat vijf maal zo groot is als in 1936. De schat tingen over het aantal pro bleemdrinkers lopen uiteen. Twee onderzoekers (Wever en Gips) kwamen niet lang geleden tot de becijfering dat Nederland 575.000 buitensporige drinkers (dagelijks 8-10 glazen jenever of bier) en 286.000 alcoholisten (15 glazen of meer telt. Langdurig alcoholmisbruik leidt niet alleen tot leverziekten maar ook tot beschadiging van het ze nuwstelsel, de maag, de adem halingsorganen en van hart en bloedvaten, terwijl uiteraard ook de gevolgen van ongevallen mee tellen. Ook in de psychiatrie zijn veel kwalijke gevolgen van alco holmisbruik bekend. Geen verbod Gezien al deze ellende lijkt het voor de hand te liggen, produktie, ver koop en consumptie van alcohol totaal te verbieden. Maar de ge schiedenis leert dat "droogleg ging" weinig zin heeft. Alcohol, aldus prof. Trimbos, is behalve een chronisch vergift ook een ge notmiddel, waarvan het gebruik vast verankerd ligt in ons be staan. Alcohol is een genot- en een roesmiddel. Bij sociaal, matig gebruik maakt de alcohol tus senmenselijke relaties soepeler en zorgt voor een "meer rozige beleving". De roesbehoeft is wijdverbreid. Volgens prof. Trimbos hangt dat zowel samen met de behoefte aan periodieke extase en' uitbundigheid in de sleur van het bestaan als met het verlangen, het algemeen mense lijke tekort te compenseren door als het ware toedekken van on macht, getob, verdriet, angst en verveling. Positief Maatregelen dis uitsluitend vanuit een negatieve houding tegenover alcohol worden genomen, mos- kannen de positieve kanten van het alcoholverbruik als sociaal verschijnsel en ze kunnen dus geen houvast krijgen in de totale bevolking. Prof. Trimbos gelooft niet, dat er een echte remedie be staat. Misschienis er een mogelijkheid. Als het zo is dat alcoholisme be duidend minder voorkomt in gemeeschappen met een geïnteg reerd drinkpatroon moeten wor den gestreefd. „We zouden onze jeugd al vroeg moeten leren drinken en leren een positief gebruik te maken van alcohol. Antqoorden op het hoe, hoeveel, waarom van alco holgebruik kunnen pas in een langere ontwikkeling worden en tabak in het beleid en de voor lichting wat meer aan hun trek ken komen. De toenemende be langstelling blijkt onder meer uit twee recente onderzoeken van de stichting voor wetenschappelijk onderzoek van alcohol- en drug gebruik (swoad). De voorlopige resultaten daarvan wijzen onder meer uit. dat van de mannen boven ds 18 jaar ruim 70 procent geregeld drinkt (vrou wen beginnen er na hun 25ste mee), dat de groep met een ho gere opleiding en een hóger in komen vaker maar matiger alco hol nuttigt dan lagere inkomens groepen, dat er voornamelijk thuis wordt gedronken en dat maar drie procent vindt dat jon gens en meisjes nooit met drin ken moeten beginnen. Zelfs bij de niet-drinkers was maar 8 procent die mening toegedaan. Dat ze geen fervente tegenstan ders zijn blijkt ook uit het feit, dat het overgrote deel van hen alco holhoudende dranken in huis heeft. Een onderzoek onder jongeren in Utrecht wees uit, dat op de vraag "hoeveel glazen heb je de laatste keer gedronken" van de 12-14-ja- rigen 3 procent antwoordde "zes of meer" en van de 17-18-jarigen 15 procent. Bijna driekwart van de jongeren had voor het eerst al cohol gebruikt in aanwezigheid van de ouders. ARNHEM (ANP) - De 357 kiesgerechtigden van het kerkdorpje Balgoij (gemeente Overasselt) hebben zich gisteren mogen uitspreken over de gemeente waarbij het zich zal aansluiten: bij de aangrenzende gemeente Wychen of bij de nieuw te vormen gemeente die ontstaat door een voorgenomen samenvoeging van de gemeenten Overasselt en Heumen. Bij een grote opkomst (348 stemmen) spraken 201 inwoners van Balgoij zich uit voor aansluiting bij Wychen en 147 voor een samenvoeging met Overasselt-Heumen, zo is na de volksraadpleging gebleken. In ons land is een dergelijke inspraakprocedure nog niet eerder vertoond. De betrokken gemeentebesturen en de provincie Gelderland hebben laten weten dat de uitslag van deze stemming doorslaggevend zal zijn. Prof. Trimbos zei te beseffen, dat hij met deze suggestie weerstan den oproept „Want alcohol en jeugd horen niet bij elkaar en vormen samen een taboe, zoals ook sexualiteit en jeugd tot voor kort nog een taboe vormden". In ieder geval is volgens hem de tijd „rijo, zo niet overrijp" voor een sociaal-cultureel onderzoek. Ook dr. E. Dekker var sie nationaal plan gezondheids voorlichting en -opvoeding zei, dat de als positief ervaren effec ten van alcohol zich slecht ver dragen met de eveneens bekende nare gevolgen. Daardoor bestaat de neiging, de nare gevolgen van alcoholisme op te plakken. De wat hij noemde "selectieve" aandacht voor het gebruik van illegale drugs heeft als nuttig bij-effect, dat nu ook de alcohol DEN HAAG(SP) - Een 23- jarige illegaal in ons land verblijvende Turk wil bij zijn zwangere Neder landse vriendin blijven, met haar trouwen en zich officieel hier vestigen. Hij liep onlangs als illegale vreemdeling tegen de lamp bij een controle door de vreemdelingenpolitie van gastarbeiders in een plasticfabriek te Em- meloord. ADVERTENTIE De winkel voor de bovenstebeste keukenspullen gaat zaterdag 5 november voor het eerst open. U bent welkom aan de Lange Mare 67, Leiden. Let op: leuke^ v verrassing! Sindsdien zit hij achter de tralies, in afwachting van zijn uitwijzing. Zijn vriendin heeft tijdens een rechtzitting te Zwolle met zelf moord gedreigd als dit zou ge beuren. Om te trachten het onheil af te wenden heeft de Turk een kort geding aangespannen tegen de Staat der Nederlanden, dat gisteren diende voor de president van de Haagse rechtbank. Zijn advocaat mr.A.G.W.Leysen vroeg de rechter de uitwijzing te verbieden totdat zal zijn beslist over een verzoek om herziening van de weigering tot het geven van een verblijfsvergunning Mr. Leysen beriep zich daartoe op klemmende redenen van huma nitaire aard. De Turk en zijn Nederlandse vriendin hadden zich al tot de burgerlijke stand gewend om in ondertrouw te gaan kort voordat de man in verzekering werd ge steld. Het huwelijk zou al eerder hebben kunnen plaatsvinden als de vrouw niet onder voogdij had gestaan. De vrouw was door amb tenaren van het kastje naar de muur gestuurd, aldus pleiter. Mr. Leysen legde een doktersver klaring over om aan te tonen dat de vrouw inderdaad zwanger is. Tenslotte benadrukte hij dat de Turk onmiddellijk bij zijn voor malige werkgever kan terugko men, zodra zijn verblijf hier zal zijn gelegaliseerd. Namens de Staat bepleitte land sadvocaat mr.H.Th.Bouma af wijzing van de vordering. Uit een voorlichtingsrapport blijkt dat de vrouw voordien vaak wisselende sexuele relaties met allerlei man nen heeft gehad, aldus Mr. Bouma die sterk betwijfelde of de relatie met de Turk ditmaal echt Daarnaast wordt ook niet voldaan aan de eis dat de Nederlandse partner garant is voor de kosten van levensonderhoud en voor de kosten van de terugreis van de Turk. De vrouw geniet namelijk zelf een sociale uitkering van 221 gulden per week. De president van de Haagse rechtbank mr.J.H. Blaauw zal uitspraak doen op 9 november. Caransa denkt in Bijlmermeer te zijn geweest AMSTERDAM - De Am- sterdamse politie heeft gister middag omstreeks kwart voor drie de beige auto gevonden, waarnaar in verband met de ontvoering van Caransa werd uitgekeken. De auto, met het valse kenteken 09-43-PG, werd aangetroffen op de Herman Heijermansweg in Am sterdam-Zuid. Caransa denkt in de Bijlmermeer gezeten te heb ben. De kamer waarin hij ver borgen werd gehouden was helemaal dichtgehangen met lappen en met dekens. Caransa dacht dat hij blind werd, zo donker was het. Hij mocht geen politie erin mengen, geen pers, tv, radio. Toen hij een interview hoorde op de radio, waarin een poli tieman gevraagd werd, of hij dacht dat het de RAF was, dacht Caransa, straks verkopen ze me door naar de RAF. Hij was blij dat de radio het nieuws niet volledig heeft uitgezonden. Vóór zijn vrijlating kreeg hij eerst een slaapmiddel waarbij hij twee van de drie pillen onder zijn bed wist te werken. Hij werd vastgebonden, in een auto gelegd en tenslotte in de Pola- nenstraat neergelegd. Caransa: als je heel erg bang bent valt de angst eigenlijk weg, dan kom je in een nieuwe fase van de angst.dat was met mij het geval. Het geld is door iemand van de firma aan een van de ontvoer ders op straat overhandigd. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 4 nov., 20.15 uur, het Nationaal Ballet, 5 nov., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Goed gek" van Mike Stott, 8 nov., 20.00 uur, de Ned. Opera Stichting met "La voix hu- maine" van Poulenc en „Blauwbaard burcht" van Barok. De Doelen: Grote zaal: 5 nov., 20.15 uur en 6 nov., 14.15 uur, prome nadeconcert door het Radio filh. orkest, 9 nov., 12.45 uur, koffiecon cert, 9 nov., 20.15 uur, concert door het Rott. Dameskoor e.a., 10 nov., uur, orgelconcert door Arie J. Keijzer, 10 nov., 20.15 uur, concert door de Staatskapelle Dresden. Kleine zaal: 4 nov., 19.30 uur, finale inter- conservatcriaal pianoconcours, 6 nov.: 11.00 uur, pianorecital door Alwin Bar, 7 nov., 20.15 uur, "Kleintje kunst" met Henni Orri en Fons Jansen, 8 nov., 20.15 uur, het Al ban Berg Quartett. Luxor Theater: 4 t/m 6 en 8 t/m 10 nov., 20.15 uur, „Neerlands Hoop Interieur" met Bram Vermeulen en Freek de Jonge. Hofpleintheater: 4 t m en 8 t/m nov., 20.15 uur, „In de kast, op de kast," klucht van Michael Pertwee. Piccolotheater: 4, 5, 8, 9 en 10 nov., 20.30 uur, theatergroep Kiss met "De borsten van Tiresias", 6 nov., 13.00 uur, kindertheater Wiedus met "De Club", jeugdmusical, 6 nov., 15.15 uur, kindertheater Wiedus met "Hé, wil je met me lopen", jeugd-sexmusical. De Lantaren: 4 en 5 nov., 20.30 uur, torfeelgroep Sater met "De juf van de Czaar Peterstraat", 6 nov., 20.30 uur, popconcert door South Side Johnny and the Ashbury Dukes, 8 nov., 20.30 uur, popconcert door Finch. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 4, 5, 8 en 9 nov., Haagse Comedie met "Hedda Gabler" van Ibsen, 6 nov., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De waaier" blijspel van Goldoni, 6 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans. HOT-Theater: 6 nov., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Piccolo en de droomsoezer", 6 nov. 20.30 uur, Club Teatro Roma met "Sacco", 9 en 10 nov., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Elizabeth I" van Foster. Congresgebouw: 5 nov., 20.30 uur, Concertgebouworkest, 6 t/m 10 nov., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Als je lacht.dan ben je rijk", 6 nov., 20.15 uur, 20.15 uur, Paris Cité Ballet met "Car men", 10 nov., 20.15 uur, Harry Belafonte. Circustheater: 5 nov., Ned. Operastichting met "Un ballo in ma- schera" van Verdi, 6 nov., 14.30 uur, Catamus Alati met "Requim" van Verdi, 8 en 9 nov., 20.15 uur, Nationale Ballet, 10 nov., 20.15 uur. Zuidhollandse Operakoor. Theater Pepijn: 4, 5 en 10 nov, 20.30 uur, cabaret Kwart over elf "Live", 9 nov., 20.15 uur, Miny Dekkers, accordeon en Bert Maas, gitaar. Theater in de Steeg: 4 en 5 nov., 20.30 uur, Bea Brandt met "Brechts en Brei" met muzikale begeleiding, 6 nov., 14.30 uur, Haags Sprook jes Toneel met "Zwaan kleef aan", 8 nov., 20.30 uur, Henny Raven- stein, viool, Yke Viersen, cello en Jet Röling, piano. Diligentia: 4 nov., 20.15 uur, Christopher Czaja Sager, piano, 5 nov., 20.15 uur, Residentie Vrouwenkoor e.a., 6 nov., 14.30 uur, Alan Cur tis, clavecimbel, 8 nov., 20.15 uur, muziekuitvoering Haagse Kunst stichting v.d. jeugd. 9 nov., 12.45 uur, lunchprogramma, 10 nov., 20.15 uur, Alban Berg Kwartet. LEIDEN Leidse Schouwburg: 4 en 5 nov., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Als je lachtdan ben je rijk" van Herman Bouber, 10 nov., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Goed gek", blijspel van Mike Stott. LAK-Theater: 4 nov., 20.00 uur, LAK-Cinema festival: "l'Armeé des Ombres" van Melville, 4 nov., 22.30 uur, "Winnifred Wagner" van Syberberg, 5 nov., 20.15 uur, de Engelse groep Opus met "Roads", 6 nov., 15.00 uur, "Circus Elleboog", circus voor en door kinderen, 8 nov., 20.15 uur, de Nieuwe Komedie met "Gansch het raderwerk Microtheater, Vestestraat 40: 4 en 5 nov., 20.30 uur, toneelgroep Imperium met "Don Quichotte (ridder van de droevige figuur)". Hartebrugkerk: 6 nov., 15.00 uur, concert door Marco Bakker, bari ton en Jan Schmitz. orgel. ADVERTENTIE Poggenpohl Form 2000 MC88 massief eiken. Wat verstaan wij onder ambachtelijk? Een keuken van massief eiken, duurzaam en solide met veel handwerk. De Poggenpohl MC88 mas sief eiken is zo'n ambachte lijke keuken Ze is een belangrijk en gezellig middel punt m uw omgeving Bewerkt massief eiken. Met mondgeblazen glas-in-lood Met de Poggenpohl MC88 b v Gebr Rolff's Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder, Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 9 00-12.30 uur en van 13 30-17 00 uur Zaterdag van 9 00-12 30 uur Ook donderdagavond van 19 00-21 00 uur biedt PoggenpohlU een unieke mogelijkheid om Uw keuken op geheel individu ele wijze in te richten Poggenpohl keukens zijn na jaren nog steeds even aktueel als vandaag In de overzichtelijk inge deelde Rolff toonzalen ziet U de Poggenpohlkeukens in alle modellen en uit voeringen De Rolff advies- en teken afdeling verzorgt vrijblijvend de ontwerpen en werkt ook de installatie-tekeningen uit. De Rolff servicedienst staat garant voor een juiste montage van de keukens UTRECHT (ANP) -• Het wordt thans bestudeerd of er in psychiatrische insti tuten "raadslieden" moe ten worden aangesteld die patiënten met raad en daad zouden kunnen bij staan. De raadslieden zouden kunnen as sisteren bij het aanhangig maken van klachten bij instanties buiten de instelling en ze zouden ook kunnen bemiddelen binnen de instelling. Ook zouden ze de pa tiënten kunnen helpen bij het oplossen van problemen en con flicten als echtscheiding, behoud van eigen huisvesting en derge lijke. Voorzitter J. L. van Hasselt van de sectie psychiatrische instituten van de nationale ziekenhuisraad zei gisteren in Utrecht op de le denvergadering van de sectie dat ook bekeken wordt of de pa- tientenraden binnen de institu ten een grotere rol kunnen spe len. In een groot aantal instituten zyn die patièntenraden al van de grond gekomen en ze houden zich bezig met de materiële en immateriële belangenbeharti ging van de psychiatrische pa- tienten. nen de inrichtingen de discussie kan worden gestimuleerd over de manier waarop de hulpverlening functioneert Hij vroeg zich af of het noodzakelijk is om te komen tot een toetsing waarbij de insti tuten elkaar als het ware op de vingers kijken en zonodig tikken. Wil die toetsing van de grond komen dan zullen de instellingen zich open moeten opstellen en tegenover elkaar duidelijk moe ten aangeven op welke manier concreet hulp wordt verleend.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7