We horen meel fabriek weer tum 9? Pil y- r'*Ww PvdA-raadsleden moeten meer in partijkas doen tflï r>r> ■AMWm ®lPa Al heel wat Leidse muurtjes door Britten gemetseld r ff a BREESTRAATIS MOZAÏEK RIJKER DONDERDAG 3 NOV.EMBER 1977 De terugkeer van het echtpaar Koet LEIDEN - Het echtpaar Koet is terug. Het woont op luttele meters van de plek waar vroeger Waar- dgracht 117 stond. De af braak in het gebied He- rengracht-Zijlsingel, het oostelijk deel van de bin nenstad, maakte een ver trek in de jaren zestig noodzakelijk. De wede ropbouw in de jaren ze ventig maakte een terug keer mogelijk. En zo ge schiedde. Het echtpaar woont nu op de Oosterkerkstraat, een naam waar het maar moeilijk aan kan wen nen. "Wij zeiden altijd: de Doorbraak". Het nieuwe huis staat op enkele me ters van de hoek Waar- dgracht Oosterkerkstraat. Vroeger woonde de fa milie Koet ook vlakbij deze hoek, maar dan aan de Waardgrachtzijde. Het echtpaar herinnert zich: "Waar nu ons huis staat, daar liep vroeger een steeg. De Wevers- straat. Foto's worden te voorschijn gehaald als illustratief bewijsmate riaal., En het gesprek ontwikkelt zich. DE TERUGBLIK: "Het was een klein kippenhokjewaar we vroeger woonden. Beneden een woonkamer en een voor kamertje. Boven twee slaapkamers, niet eens een zolder. Daar woonden we, met twee kinderen. Aan de Waar- dgracht. We hebben er een jaar of twintig plezierig ge woond. HET HEDEN: heden: "Toen we hoorden dat we hier, in dit nieuwe huis, mochten blijven, riepen we niet meteen hoera. Als je zoiets nieuws voor je neus krijgt getoverd, kijkje raar op. We zeiden: wat vreemd, geen gang en een keuken zonder deur. Het viel eigenlijk tegen. Nu we er wonen, valt het best mee. Maar het is en blijft vreemd" De realiteit f De Waardgrachi, vroeger: saamhorigheid. Doelstelling van het gemeentelijke huisvestingsbeleid voor de nieuwe woningen tussen Heren gracht en Zijlsingel was: voor rang geven aan de oude bewo ners. En zij melden zich ook bij de inschrijving. Maar de meesten schrokken terug toen het op de finitief beslissen aankwamvVer- huizen doe je niet zomaar. Wie de grootschaligheid van Morsk- wartier of Zuid-West gewend is, wil niet altijd terug naar het ge zelliger en intiemer wonen in een kleinschalig opgezette bin- nenstadswijk. En: het wordt er toch niet meer zoals het er ge weest is. Al was het maar omdat de gedeeltelijke demping van de Waardgracht, "het slootje Gods, het slootje van Onze Lieve Heer", zei de volksmond vroeger, omdat die demping niet meer ongedaan te maken is. Het echtpaar Koet ging wel terug. Het woonde de laatste jaren in een bovenwoning aan de Zuidsingel en had zo een helder uitzicht op de nieuwbouwactivi- teiten, o.a. op het plekje waar ze vroeger gewoond hadden. "We konden alles zien. We zeiden te gen elkaar dat plekkie van ons, dat komt nog het eerst klaar". Er waren twee redenen voor het echtpaar om terug te keren: ten eerste de mogelijkheid om van een boven- naar een benedenwo ning te verhuizen en ten tweede, toch uit nostalgie. Nostalgie Terug naar wat eens de "Leidse Jordaan" werd genoemd, als aanduiding voor volks? gezellig heid en saamhorigheid. De heer en mevrouw Koet kunnen er uren over praten. Over haringboer Keesie Springer, die vroeger elke week langs kwam en nu nog op de markt staat. Over de snoepwinkel van Kaatje Pietje ("waarom ze zo werd genoemd? Dat weten we niet. Misschien heette ze wel Catharina Pe- tronella"). Wat is die nostalgie, waar is zo'n le venslange band door te verkla ren? Het echtpaar Koet zegt: "Om dat te begrijpen moet je er ge woond hebben. Het is iets dat ons trekt. Het geluid van de meelfab riek kunnen we nu weer goed ho ren. Dat hebben we vroeger altijd gehoord". Wie vroeger in het gebied tussen Herengracht i en Zijlsingel woonde, werKtc meestal in de burnt. Bij ae Kfttr^eniaDneK van Driessen, 01 oy 'lïeieman en Dros bijvoorbeeld. Moeder Koet is in de buurt opge voed. Eerst woonde ze in de Ves- testraat, later in de Korte Lange- straat. Ging naar de school aan de Zuidsingel. Vader bracht zijn jeugd in de omgeving van de Ui terstegracht door, die toen niet gedempt was. Werkte later als stoker bij Tieleman en Dros,, tot de fabriek wegging. Vervolgde zijn loopbaan als stoker bij het academisch ziekenhuis en daarna bij Royal, waar typema chines werden vervaardigd. Wonen en werken lagen toen weer op beloopbare afstand: Royal stond op de plaats waar nu de Nederlandse Drukkerijfabriek is gevestigd, aan de Oosterkerk straat. Royal veranderde in Adler en verhuisde naar het bedrijfster rein aan de Rooseveltstraat i-n Zuid-west. En de familie Koet verhuisde mee. De neergang van de Waardgracht was intussen be gonnen. De jaren zestig. De neergang Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) organiseert op zondag,6 no vember een ongeveer twee uur durende natuurwande ling onder leiding van na- tuurgidsen. De wandeling wordt ditmaal gehouden in de "Boswachterij Wassenaar" en begint om 's middags twee uur bij hotel "Duinoord". De boswachterij is voor de wan deling vrij toegankelijk. Pech onderweg Vanavond start in de Techni sche School aan de Vijf Meilaan 137 de eerste les van de cursus "Pech onderweg". Het is een cursus die in vier achtereenvolgdende weken steeds op dezelfde avond wordt gehouden. Het accent bij de cursus ligt op het zelf doen en er wordt van uitge gaan dat de deelnemers leken zijn op autotechnisch gebied. De les begint om half acht. Op dinsdag 29 november start er ook een cursus "Pech onder weg". Rozekruisers Het Roze kruizers Genootschap belegt dinsdagavond 8 no vember een lezingenavond in het gebouw Korte Mare 4. Ti tel van de lezing is „Hunke ring naar bevrijding". De bij eenkomst begint om acht uur. Welfarewerk De vrijwillige welfare-afdeling van het Rode Kruis organi seert op donderdag 10 no vember een bazaar waarop allerlei handvaardigheids- werken zullen worden ver kocht. De artikelen zijn ver vaardigd door gehandicapten en langdurig zieken met hulp van de welfare-werksters. De verkoopdag wordt gehouden in het Rode Kruis-colonne- gebouw aan de Morsweg 186. De openingstijden zijn 2-5 Dierenhulp De Vereniging Dieren- hulpdienst in Leiden wil bin nen afzienbare tijd de am bulance die gebreken begint te vertonen vervangen door. een nieuwe. Een investering van zo'n tienduizend gulden waarvoor nog een bescheiden deel is bijeengebracht. Even tuele giften voor de nieuwe ambulance kunt u kwijt op gi ronummer 1936486 met ver melding ambulance dieren- hulpdienst. "Telkens zag je: verrek dat huis is ook al leeg. Druppelsgewijs ging dat. En de gemeente liet onmid- delijk de ramen dichttimmeren. Het was net een zwanezang wat hier gebeurde. De aardigheid om er te wonen ging er af'. De flat in Zuid-west. De eerste reac tie: "Prachtig, wat een ruimte en we hebben een douche". Na een half jaar. "Wat is dat hier, al die blokken, ik weet het niet. Het is allemaal precies hetzelfde, elke verdieping. En zover buiten de stad. Je moet zover lopen om boodschappen te doen". Het verlangen naar terugkeer was begonnen, vooral bij mevrouw Koet. Via een woningruil kwam de familie aan de Stille Rijn te wonen en later, toen de kinderen de deur uit waren, in een kleinere bovenwoning aan de" Zuidsingel. Naast de school waar mevrouw Koet als meisje op had gezeten. Met uitzicht op een kaalgeslagen "Leidse Jordaan". De herinne ringen blijven levend. Herinneringen "De mensen waren er amicaal, gin gen goed met elkaar om. Als je een kleed over de brug had ge hangen (kloppen mocht na tien uur 's avonds) en je was vergeten dat binnen te halen, dan kwamen de buren je waarschuwen. Of, als je al sliep, haalden zij het binnen. De mensen zaten graag aan de deur, je had veel contact met el kaar. En op vrijdags werd het straatje geschrobt en het koper gepoetst. Dat was altijd zo. De straat moest in het week-end schoon wezen. Die gracht, dat was een heldere gracht. Tot ze er een dam inlegden, bij de Ooster kerkstraat. Toen werd het een stinkgracht". "Je had de kruidenier in de buurt, de slager, de groenteboer, de kapper,, het café. Die mensen hiélpen je altijd, ook al was het na sluitingstijd. Nu gaan we naar de Haarlemmerstraat. Al die dingen, ze waren zo gewoon. Je miste ze pas, als je weg was. Als er een de Oosterkerkstraat: '"Wezijn bruiloft was, vroeg je de buren, je hield een avondje voor de buren. Dan was er een harmonicaspeler, om een uur of twaalf ging je met zijn allen nog even het grachie om. Nee, er is nooit iemand in het water gevallen daarbij. Toen wij twaalfeneenhalf jaar getrouwd waren, kregen we van de buren een theeservies. We hebben het nog, er is niets stukgegaan. De kinderen konden buiten spelen. Als ze naar het terrein van de ka- töenfabriek gingen, zeiden ze: we gaan op katoen spelen. Of we gaan op Wijtenbrug spelen, een sigarenfabriek die er toen was. Of in de speeltuin, De Doorbraak. Toen ze daarvan de glijbaan af braken dacht ik: daar is menige voetstap voor gezet". "De mensen leefden met elkaar mee. Als er iemand gestorven was ging de rouwkoets de gracht rond, om een laatste groet te brengen. Dan deden de mensen lakens voor de ramen, of de gor dijnen gingen dicht. Saamhorig heid, die was er". De overgang Er zijn weer woningen aan de Waardgracht en aan de Oran jegracht. Het echtpaar Koet kreeg op 27 september met enig officieel vertoon als eerste bewo ners 's middags de eerste sleutel uitgereikt, 's Avonds moest het die alweer inleveren, want de woning was nog niet klaar. Het woont nu bijna twee weken in het nieuwe huis, een tweekamerwo ning. "We hebben al ver schillende mensen gesproken, die zeiden: "Verrek, Koetje, woon jij hier? Maar de eerste da gen zeiden we tegen elkaar zul len we teruggaan naar de Zuidsingel? Het was allemaal zo raar. We zijn nu een beetje ge wend. Eigenlijk is het toch mooi? En kom 's avonds maar eens kijken. Als je dan van de Zuidsingel komt, zie je op de Waardgracht en de Oosterkerk straat overal licht branden. Een prachtig gezicht is dat". JOHN KROON De gemiddelde lezer zal niet be grijpend zijn schouders heb ben opgehaald. Een dikke tweehonderdduizend werklo zen en dan in je krant lezen dat er deze week 57 Engelse bouwvakkers op Zestienho ven zijn geland om ons een handje te helpen bij het terug dringen van het nog steeds niet opgeloste probleem van de woningnood. Wie houdt wie nou voor de gek? "Laat ik u een ding vertellen: zelfs een slechte timmerman komt nog eerder aan werk dan iemand van de universi teit" vervolgt de chauffeur van een toevallig passerende betonwagen, na eerst de weg te hebben gewezen naaf zijn in de Merenwijk werkende overzeese collega's. Want la ten we dat even vaststellen: Rotterdam heeft zeker niet de primeur van deze "gastar beid". In Leiden zijn al heel wat muurtjes opgetrokken en al ontelbare kozijnen gelegd door Britse metselaars en timmerlieden. Paddestoelen Stuart Savin en William Elden bijvoorbeeld, werken hier al sinds januari. Eerst aan de Apollolaan, waar de nieuwbouw van scholen gemeenschap "De Vliet- schans" zijn voltooiing na dert en nu in de Merenwijk, waar nieuwe huizen nog steeds als paddestoelen uit de grond rijzen. Ze komen uit Schotland, om precies te zijn uit Edinburg, zijn allebei 24 jaar en al jaren goed bevriend. Via een Schotse aannemer belandden ze op een gegeven moment in - Duitsland en deden daar weer contacten op die hen naar Nederland voerden. "Meer geld en meer avontuur" geven ze zelf zonder nadenken als antwoord op de vraag naar het waarom. "We doen hier precies hetzelfde als thuis", zegt Stuart, "dus daar gaat het niet om In Schotland is op dit gebied ook werk te krijgen. Maar ja, we zijn nog niet getrouwd, zitten nog niet vast, dus dan kun je dit wel aanpakken" Ml <J£ -v ML..»,» 9SE «ra fffi SKSaHl 5r t Stuart en William (r): meer geld en meer avontuur. Niet te krijgen. 'Er hier inderdaad geen tim man of metselaar te krijgen", zegt directeur Schumacher van het Gewes telijk Arbeidsbureau. "We hebben niemand ingeschre ven. Het is niet nieuw hoor. Het is alleen een beetje moei lijk te achterhalen hoeveel er nu werken. Engeland hoort tot de EG, dus ze kunnen hier zonder een speciale vergun ning aan de gang. Voor aan nemers is deze mogelijkheid een uitkomst". den van goede huisvestingZe logeerden een maand in Hotel Minerva, maar hebben nu kamers aan de Apothekers- dijk. Nederlands spreken ze nog nauwelijks. "Dat leren we hier ook niet want iedereen spreekt Engels. Op het werk ook. Er lopen hier een paar televisiegekken rond, die spreken nog beter Engels dan wij". "Eenmaal per twee drie maan den gaan we naar huis. Op ei gen kosten. "We zijn uit eigen beweging gekomen en niet ge ronseld zoals anderen. Voor hen betaalt de baas de over tocht. Zij kunnen ook eens in de drie weken terug". Om dreigend tekort te voorkomen LEIDEN - Het bestuur van de PvdA-afdeling Leiden heeft aan de leden van de gemeenteraadsfractie van deze partij gevraagd of zij hun bijdrage aan de par tijkas willen verhogen. Het bestuur stelt voor om gewone raadsleden 250 gulden te laten betalen en de raadsleden die tevens wethouder zijn 500 gulden per jaar. De huidige bij drage ligt sinds zeven jaar op negentig gulden. Een en ander blijkt uit een brief van het bestuur, die gisteravond werd behandeld in de vergadering van de raadsfractie van de PvdA. De fractieleden reageerden niet on verdeeld enthousiast op het ini tiatief van het bestuur, dat met een dreigend tekort op de begro ting van de partij kampt. Fractieleider Meijer: "Ik vind het fundamenteel onjuist om de frac tie als sluitpost te laten fungeren van de partijbegroting. Een extra bijdrage van de leden met hogere inkomens lijkt me meer op zijn plaats. Als wij een hogere bij drage gaan betalen, dan heb ik liever dat die aan de kosten van fractie-assistentie wordt besteed. Als fractie willen we wel als trek paard van de afdeling fungeren, maar niet als melkkoe". Andere fractieleden vielen hun voorzitter bij. Zoals wethouder Tesselaar. "Ik verdom het om meer te bétalen omdat Am-' sterdam zo traag werkt", waar mee hij doelde op het feit dat de ledenwinst die de PvdA in Lei den heeft geboekt nog niet omge zet is in een verhoogde landelijke bijdrage aan de afdeling. Bordewijk wees op de noodzaak om in elk geval een onderscheid te maken tussen de fractieleden, voor wie het inkomen uit hoofde van het raadslidmaatschap een neveninkomen is en de fractiele den voor wie dat een hoofdinko men is. En hij wees erop dat de afdeling Leiden van PvdA nooit bij het districtsbestuur heeft aangeklopt voor een extra bij- T„ Si WêSM ÉflfcW i LEIDEN - Dankzij de vereniging "Oud L zaïek rijker.-Dit cadeau, bestemd voor c vanmorgen officieel aan burgemeester Het betreft een reconstructie van een zev 1879 moest wijken voor de paardentram aanleggen in verband met haar 75-jari is de Breestraat een tt ouders overhandigd. ,ang bestaan. Het roodkleurige ste ek heeft het opsch rift "Al n iet zonder God'\is gedateerd 1586 en nu Leideu.de twee sleutels. Het ligt er de burgemeesterskamerals het biedt verder plaats aan het op ongeveer dezelfde plaats, tegenov oorspronkelijke mozaïek. Voorzitter A. van Dongen van "Oud dankbaar dat het mozaïek opnieuw kunnen veroveren. Hij sprak de hoor. een nog betere bestrating van de bin drage, hoewel die mogelijkheid bestaat. Afgesproken werd dat het bestuur van de Leidse afde-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3