Woonwagens in de Waard 9TT7 1 We ievei i ui vreselijk grauwe i tijd' eidse agenda Plannen rond voor opknappen Dorpsstraat Rembrandt-dependance Voorschoten weg? Oegstgeest zit er financieel warm bij STIJGEND BEGRIP VOOR VERKASSEN VAN AUTOSLOPER Nieuw wijkteam voor schooladviesdienst STAD EN RAND DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 Veelzijdig mens Frits Huysmans uit Oegstgeest; OEGSTGEEST- "Een jaar geleden was er een tentoonstelling van een kunstschilder in de bank en ik dacht toen: waarom zou ik niet gaan schilderen. Ik heb een paar schilderijen gemaakt en ben daar mee naar de directeur van de bank toegestapt. Die was en thousiast over de vijf schilderijen die ik toen had. Waar haalde ik de moed vandaan?". Dit vraagt de heer Huysmans zich af nu zijn schilderen in de ABN aan de Geversstraat geëxposeerd worden. Frits Huysmans studeerde psy chologie, onder andere Indivi- dualpsychologie met een zekere affiniteit tot Adler (met de theorie: "Het zou zo kunnen zijn") en respect voor Freud (met de theorie: "Het is zo"). Daarnaast werkte hij nog aan psy chotechniek en mentaltraining, is public relations adviseur, pu blicist, cartoonist, mede-oprich ter en vice voorzitter van de Ver eniging Deens Nederlandse Handelsbevordering en promo tor van Denemarken in Neder land. En sinds kort is hij nu dan ook nog kunstenaar. Hoewel op het eerste gezicht het type van een zuiderling, dyna misch, gastvrij, blijkt in het ge sprek al heel gauw dat Frits Huysmans zich nauw verbonden voelt met het noorden en speciaal Frits Huysmans bij zijn werk: gesloten cirkel met daarbinnen bomen, treinen en huizen, gezichten, ijsbergen.... waarop Huysmans herhaaldelijk met Denemarken. Overal in zijn huis blijkt de voor liefde voor dit land; ge bruiksvoorwerpen, wandverdie- ringen, boeken over Denemar ken, een sjerp in de gang in de kleuren van de Deense vlag. Zelfs in de schilderijen die hij' maakt is de 'Deense' invloed merkbaar een bepaald soort hel derheid en de glooiende lijnen die kenmerkend zijn voor het Deense landschap. Een ander terugkerend motief felle kleuren stralen opti- Frits Huysmans: "We leven in een vreselijk grauwe tijd". Met veel lichtpunten weliswaar. Ik zie het dan ook niet zo negatief. Veel kunstenaars haken op de grauw heid in. Ik geloof dat veel mensen behoefte hebben aan iets vrolijks. Daarmee is niet gezegd dat ik be wust op het publiek gewerkt heb, ik ben mezelf en schilder zoals ik het zelf zie en dat is de kleur, dy namiek, drie-dimensionaal". zijn werken is het beslotene. Veel Frits Huysmans toont zich optinis- schilderijen stellen gesloten cir- tisch wat betjeft de potentiële kels voor met daarbinnen bomen, aanwezigheid van krachten en treinen, huizen, gezichten, ijs- talenten in de mens. Het principe bergen etcetera. Maar vooral de van de zelfwerkzaamheid is iets de nadruk legt. Hij heeft daar bepaalde teheorieën over die erop neer komen dat ietier mens weer dat hij bepaalde krachten heeft. "Maar een gebrek aan zelfvertrouwen dringt deze krachten weer terug, op de ma nier van: "Ik zou wel willen, maar ik durf niet". Ook bij veel jonge ren is dit zo", meent Frits Huysmans. Hij vertaalt zijn levensvisie in de volgende beeldspraak: Ons ge voel kun je vergelijken met het geven van gas. Ons denken is de rem. Onze wil wordt door beide bepaald. Gevoel, denken en wil bepalen de richting van het le- Voorschoten; belasting niet veel hoger dankzij "potje" VOORSCHOTEN - De Voor- schotense begroting voor het ko mende jaar bevat weinig nieuws. Slecht voor verkeersvoorrienin- gen en wat daarmee samenhangt wil het gemeentebestuur volgend jaar beduidend meer besteden dan het afgelopen jaar: 300.000 gulden meer. Het grootste deel hiervan zal in de reconstructie van de Leidseweg-Noord worden gesto ken, waarmee volgend jaar wordt begonnen. Een ander deel, gaat naar de ver nieuwing van de riolering in de Burg. de Kempenaerstraat. Voorts stelt het college de raad voor te beginnen met het aangeven van een fietsroute van de wijk Noord-Hofland via Adegeest en Nassauwijk naar Boschgeest. Aan "verkapte" subsidies (finan ciële bijdragen aan particuliere instellingen die in het algemeen belang werkzaam zijn) zal het ko mende jaar bijna 60 gulden per inwoner worden betaald. Een kwart daarvan gaat naar de ge bruikers van het instructiebad en nog een kwart naar de gebruikers van de sportvelden in Adegeest. Per inwoner wordt verder nog 35 gulden aan "directe subsidies" be steed, tariefsverhogingen acht het gemeentebestuur slechts in be perkte mate nodig. De onroerend goed-belasting zal in het geheel niet worden verhoogd, andere ta rieven zullen de inwoner niet meer dan een verhoging van 3 gul den per jaar gaan kosten. Een groot deel van het benodigde geld haalt de gemeente uit de re serves, die inmiddels zo hoog zijn opgelopen dat het verantwoord wordt geacht om daar het volgend jaar een kwart miljoen van te gaan besteden. Donderdag Pieterskerkhof 19, Architecten buro, gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur, project Leiden, handenar beid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, keramiekcursus, 19.30 uur, tapdansgroep, koffiebar, 20 Leidse Schouwburg, Yvonne Keuls "Jan Rap en z'n maat", 20.15 uur. LAK-Theater, LAK-Cinema festival: "Ballade van een soldaat" van Tschuchrai, 20 uur, "It happenend here" van Brownlow, 22 uur. Stadhuis, commissie onderwijs, sport, sociale zaken en gezondheidszorg, 20 uur, commissie ruimtelijke ordening en verkeer, 20 uur. Breehuys, schrijversavond Amnesty In ternational over Rusland, 21 uur. Gemeentehuis Voorschoten, commissie openbare werken, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, co-jaarver gadering vrouwenadviescommissie, 10 Apotheken OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest heeft, zoals reeds bekend, een sluitende begro ting. Financieel staat de ge meente er zelfs zo gunstig voor dat de eerder uitgestelde recon structie van het tweede deel van de Rhijnzichtweg in het kader van het busbanenplan gelijk kan worden doorgevoerd. Het totale bedrag op de ont werpbegroting ligt tegen de 11 miljoen gulden aan 10.727.923,36). Ten opzichte van 1977 laat de begroting van '78 een stijging zien van ƒ794.253,15 tegen een bedrag van 1.078.596,35 in het voor gaande jaar. Het bedrag van bijna 11 miljoen gulden zal het volgend jaar als volgt verdeeld worden: 23,9 procent voor algemeen beher, 2,3 procent voor brandweer; overige kosten openbare veiligheid 6,3 procent, volks gezondheid 0,8 procent, volks huisvesting 2,5 procent, openbare werken 27,7 procent, eigendommen niet voor openbare dienst bestemd 0,7 procent, onderwijs 8,8 procent, cultuur 3,5 procent, sport, rec reatie en jeugdwerk 12,2 pro cent, sociale zorg en maat schappelijk werk 8,1 procent, kapitaals- en of exploitatiekos ten van nieuwe investering 1,6 procent, onvoorziene uitgaven 1,6 procent. De gemeente ziet door de gun stige sluiting van de begroting af van een voorgenoemen hef fing van rioolrechten. Het ge meentelijk huishoudboekje vertoont een overschot van 935.443,04. Door onder andere een hogere overheidsuitkering op het gebied van onderwijs blijkt de begroting 1978 rond de 450.000,- lager te liggen dan het aanvankelijk opgestelde ontwerp. B en W waarschuwen in een aantekening voor het al te grote optimisme: "Het zal dë raad duidelijk zijn, dat het bere kende overschot niet struc tureel is doch slechts een tij delijk karakter heeft". WASSENAAR - De rechtskundige commissie van Was senaar heeft zich gebogen over het beroepsschrift van de heer Jansen, die een autosloopbedrijf aan de Narcislaan in Wassenaar heeft en voor overplaatsing naar een terrein bij de Maaldrift in aanmerking wilde komen. De heer Jansen en zijn echtgenote heen hij het bedeijf wilden over- werden voor de commissie in de gelegenheid gesteld hun stand punt tóe te lichten. Hoewel het advies van de rechtskundige commissie nog niet bekend is, mag worden aangenomen dat deze commissie meer begrip B heeft de moeilijkheden de heer Jansen en omwo nenden verkeren. Naar verluidt zou de rechtskundige commissie, gelet ook op de voor waarden die van provinciale zijde aan de vestiging van het bedrijf op de nieuwe plaats zijn verbon den, bereid zijn over de eerder geopperde bezwaren van land schappelijke aard heen te stap- In beide pen. Binnenkort zal deze kwestie meerderheid in de gemeenteraad aan de orde komen. De heer Jansen had zelf een terrein gevonden bij de Maaldrift, waar- brengen. Dat zou onder voor de omwonenden van de Na- rcisl'aan het einde betekenen van de ontsiering van de buurt door sloopauto's die her en der in de straat verspreid staan. Wassenaar t reid de heer Jansen de ontheffing van de bouwverordening te ver lenen die nodig is om zijn bedrijf naar de Maaldrift over te bren gen. B en W brachten de kwestie ter sprake in twee raadscommis sies: de commissie technische diensten en de commissie alge mene zaken en ruimtelijke orde ning. ies bleek de de leden van oordeel te zijn dat het sloopbe drijf niet naar de Maaldrift-om geving kon worden overgebracht vanwege de landelijke bezwaren. OEGSTGEEST - Tijdens de gister avond gehouden openbare voor lichtingsavond over de Schoolad viesdienst Leiden in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest, werd naar voren gebracht dat de gemeente Oegstgeest met de gemeente Lei den een overeenkomst heeft geslo ten. Hierbij is bepaald dat gebruik gemaakt wordt van enkele bege leidingsactiviteiten van de Schoo ladviesdienst Leiden. Het in Oegstgeest ingestelde wijk team van de Schooladviesdienst bestaat voor het cursusjaar '76/'77 uit: mevrouw C.E. Bos-Bos (logo pediste), de heer F.H. Bune (on derwijskundige), Jobse (schoolmaatschappelijk werkster) en mevrouw drs. M.A.P. de Jong-Verdegaal (pedagoog). Wat betreft de begeleiding van het schoolkind kan ieder die te maken heeft met de opvoeding van kinde ren hulp vragen bij de schoolad viesdienst. Een voorwaarde bij de hulpverlening is dat de ouders toe stemming verlenen. Zodra zich moeilijkheden voordoen, of ei twij fels zijn over het gedrag en/of de leerprestaties van het kind, kan de hulp van de dienst worden aange vraagd. Deze hulp kan ook worden ingeroepen bij een storing in de communicatie tussen bijvoorbeeld school-ouders of leerkracht-kind. LEIDERDORP - De vertegen woordiger van de Staatssec retaris van Onderwijs en We tenschappen, de heer Van Bo ven, verrichtte gistermiddag de opening van het nieuwe ge bouw van de laboratorium- school "Rijnland". In zijn toe spraak schetste hij de begin periode van de school die toen nog maar 32 leerlingen had. Daarvóór werden analisten binnen het bedrijfsleven opge leid. Men hpd, naarmate de ontwikkeling van het weten schappelijk onderzoek in de chemische en medische labo ratoria uitgebreider werd, steeds meer behoefte aan goed opgeleide analisten. Nu zijn er 415 leerlingen inge schreven, eigenlijk alweer te veel voor dit nieuwe gebouw dat berekend is op "maar" 292 leerlingen. Zo zijn de plannen al aanwezig om uit te gaan breiden. Op zaterdag 12 november kun nen belangstellenden uit Lei den en omstreken terecht: de laboratoriumschool houdt dan "open huis". LEIDEN - Op verschillende plaatsen in De Waard staan sinds gisteren een veertigtal woonwagens. De politie verwacht dat de bewoners op de duur hun reis naar elders voort zullen zetten. De zaak wordt door de politie in de gaten gehouden. Tegen taxi LEIDEN - Op de Wassenaarseweg deed zich gisteravond omstreeks half zes een ongeval voor waarbij een twintigjarig meisje uit Leiden haar been biak. Ze zat achterop de brommer bij een 22-jarige jongen, eveneens een Leidenaar. Ze reden over het fietspad naast de Wassenaarseweg. Waar het fietspad ophoudt, bij de manege, wilde de jongen de weg oversteken. Hij zag een taxi die uit de richting Oegstgeest kwam te laat. De taxi probeerde nog uit te wijken, wat niet lukte. Bij de aanrijding die volgde brak het meisje haar been en moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De brommer werd totaal vernield, terwijl de taxi een deuk en Qen vernielde voonuit opliep. WARMOND - Als het aan wethouder De Winter ligt, wordt er begin volgend jaar begonnen met de herbestra ting van de Dorpsstraat. Nadat plannen hiervoor al vele jaren vertraagd werden, zat de commissie openbare werken gisteravond even raar te kijken toen de direc teur van gemeentewerken, de heer Spaink, een uitge werkt plan op tafel legde. Klinkers Uitgangspunt van het plan is dat de doorgaande route wel gehandhaafd wordt, maar dat de automobilist daarbij een behoorlijke belemme ring ondervindt. Het moet volgens de ontwerpers van het plan weer aangenaam worden om in Dorps straat te gaan winkelen Er komt een gelijkvloerse bestra ting waarbij gebruik gemaakt zal worden van de huidige klinkers en gewassen grindiegels. Bovendien zullen bloembakken en karakteris tieke lantaarnpalen de sfeer nog gaan verhogen. Om aangenaam te kunnen winkelen zullen de mensen in het vervolg wel wat verder moe ten lopen vanaf hun auto. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 28 oktober tot 4 november waargeno men door apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden (Me- renwyk), tel. 121060, en apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Tevens op zaterdag tot 13 uur Oegstgeestse apo theek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Maatschappelijk Werk Bureau. Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. ën do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Dierenbescherming Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. VOORSCHOTEN - De Leidse Rembrandtscholengemeenschap (RSG), thans over vier gebouwen verspreid waaronder een depen dance in Voorschoten,zou graag tot een concentratie van deze gebou wen komen. De vraag, waar de Voorschotense commissie voor wel zijn en onderwijs zich gisteravond over moest buigen was: wat te doen met de Voorschotense dependance? Realiteit is, dat het leerlingenaan tal op deze school terugloopt nu nog 110 leerlingen). Ook het totale aan tal leerlingen van het Rembrandt neemt af. In 1973 toen de Voor schotense mavo in de RSG werd op genomen) waren dat er nog 1524, nu nog slechts 1178. Hoewel de RSG Voorschoten als wervingsgebied wil behouden, moet er toch rekening mee worden gehouden dat handha ving van de Voorschotense depen dance tot onderwijskundige pro blemen aanleiding zal geven. Op 21 november heeft de RSG een gesprek met de Leidse wethouder voor onderwijs, D. Tesselaar, waarin deze het te voeren beleid uiteen zal zettenDe nieuwbouw zal zeer waarschijnlijk verschoven worden naar 1981 of 1982. Tot die datum zal „het Rembrandt'' de be schikking krijgen over de noodge bouwen aan de Schubertlaan in Leiden Zuidwest. De dependance aan de Vijf Meilaan blij ft, ook na de nieuwbouw. De nieuwbouw komt in het zogenaamde vroegere kas- sengebied in Leiden Zuidwest vlakbij de Noord-Hoflandbrug Het Voorschotense oudercontact kon akkoord gaan met de opheffing van de Voorschotense dependance. Ook de commissieleden waren van oordeel dat de dependance in het Cultureel Centrum niet gehand haafd kon blijven, gezien het te ruglopend leerlingenaantal en de vestiging van de nieuwe school vlakbij de grens met Voorschoten Lichtpuntje voor de Voorschotense verenigingen is. dat na het vertrek van de school het Cultureel Cen trum beter voor het verenigignsle- ven geschikt kan worden gemaakt. Parkeervrij De Dorpsstraat wordt zoveel mo gelijk parkeervrij gemaakt wat be tekent dat het huidige aantal par keerplaatsen met de helft zal ver minderen. Vervangende parkeer ruimte komt er op de Baan, op de gemeentehaven, bij de gereno veerde gymnastiekzaal en naast het Trefpunt. Vooral laatste plaats'zal in de toe komst beter bereikbaar worden door het opnieuw in gebruik ne men van de steeg naast de nieuwe Rabobank. De toegang tot de Dorpsstraat, die de status van "blauwe zonegebied" zal krijgen, zal voor auto's alleen mogelijk zijn via de Meerrustlaan, de Baan en de Burgemeester Schölvinklaan. De stegen die de Herenweg met de Dorpsstraat ver binden, zullen alleen toegankelijk zijn voor fietsers. Niét tevreden De aanwezige middenstanders toonden zich gisteravond niet erg tevreden met de verminderde par- keefaccomodatie in de Dorps straat. Zij twijfelden er ook aan of wel gebruik zal worden gemaakt van de vervangende parkeer- ruimte.AA de andere parkeer ruimte aan waardeerden zij het verhoogde tempo waarin de herbe strating van de Dorpsstraat zijn be slag lijkt te krijgen. Of dat tempo inderdaad zo hoog zal blijven liggen, valt te bezien want de, toch niet onbelangrijke, finan ciële paragraaf van het plan is nog niet geschreven. B urgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. hoeders voor Moeders LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16,00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaaraborfhement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2