Lof schamele troost voor AZ Ajax bereikt doel Alkmaars protest tegen Spaanse strafschoppen Fred Filippo invaller in'NouCamp "RESULTAATSTAAT (WEER)VOOROP maar alleen Ivic zorgt voor show VERNEDERD BARCELONA TOCH RONDE VERDER Trainer vaak woedend in discussie tijdens duel tegen Levski Rinus Michels "Ik dachter is geen redden aan DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 BARCELONA - AZ'67 heeft of ficieel bij de UEFA geprotes teerd tegen de wijze waarop de CF Barcelona de strafschoppen heeft genomen die de ploeg naar winst tegen AZ voerde. De Alkmaarse club vindt dat bij de eerste drie strafschoppen Rexach, Acensi en Olmo tel kens een niet geoorloofde schijnbeweging gemaakt is en dat de vierde strafschop, van Amarillo, nooit geteld had mo gen worden. Hans Kraay: "Er staat in de reglementen dat een strafschop in één vloeiende beweging n&ar voren genomen moet worden. Nou, alle Barcelona-straf- schoppen werden gescoord via een abrupte schijnbeweging. Dat is tegen de regels". De Schotse arbiter Patterson realiseerde zich overigens dat hij vooral bij de vierde straf schop van Barcelona in de fout was gegaan. Ook Amarillo maakte een schijnbeweging, de heftigste van allemaal. Hij scoorde, maar Patterson keurde het doelpunt af. Amarillo mocht het opnieuw proberen en schoot toen zonder schijnbe weging hoog en hard in. Hans Kraay. "Als een scheids rechter een strafschop afkélirt.i omdat de nemer een fout maakt, dan mag hij hem nooit meer over laten nemen. Dan telt het gewoon als een niet ge scoorde. Maar wat zegt Pat terson nu. Ja, ik had al afgeflo ten vóórdat Amarillo hem nam. Waarom kon hij niet duidelijk maken. Hij probeert er zich zo handig uit te redden". BARCELONA - Het was eev schrijnende tegenstelling. Kristen Nygaard, de man die AZ'67 in wezen door de heksenketel van Nou Camp gedragen had,en een vün de beste spelers van het veld was, miste zijn strafschop gis een beginneling. Traag, heel traag, rolde het leer BARCELONA - Over één ding waren vriend en vijand het eens. AZ'67 en niet de CF Barcelona ver diende de winst in het kolkende Nou Camp-sta- dion, waar 50.000 verbij sterde Spanjaarden ge tuige waren van de ver nedering van hun vedet ten in de tweede helft. Onbegrip in Spaanse ogen. Want Barcelona had uit met 1-1 gelijk ge speeld en als regel volgt daarop een uitslag van een 4- of 5-0 overwinning thuis, waar Barcelona nu eenmaal vooral dankzij intimidatie een stuk ster ker pleegt te spelen. Daarbij, wat was voor hét Spaanse publiek nu helemaal AZ'67? En aanvankelijk leek het er ook op dat de Michelsequipe over AZ'67 heen zou walsen Dat kwam vooral omdat de Alkmaarders ui terst nerveus van start gingen er er eigenlijk geep speler was die rust in de ploeg kon brengen. Ook Jan Peters, vervanger van Willem van Hanegem, acteerde al even gejaagd als zijn ploeggenoten. De tactiek die Hans Kraay had uitge- stipped was op zich juist. Bar celona ver voor het straf schopgebied opvangen via een versterkt middenveld, waar Johnny Metgod de rol van ma- nus-van-alles vervulde, om vooral het risico uit te sluiten dat ervaren spelers als Cruijff, Asensi en Heredia met fraaie buitelingen een strafschop zouden kunnen forceren. AZ zou dan via Hovenkamp ven ijnige tegenstoten moeten geven. Het zou er niet van komen, A., omdat AZ aanvankelijk de rust niet kon vinden de opdracht van Kraay uit te voeren en B., omdat Hovenkamp al heel snel van het strijdtoneel verdween, toen Mi- gueli hem, terwijl het spel dood was, letterlijk het veld uit schopte, een aanslag die met rood bestraft had kunnen worden, maar de overigens goed leidende Patterson zag er zelfs geen geel Hovenkamp probeerde het nog wel, hinkte moeizaam mee en in die periode kreeg AZ een tweede tegenslag te verwerken. Hoog rees Metgod op om een corner weg te koppen en hij kreeg de bal op de ariji. Strafschop besliste de scheidsrechter. Rexach, de man bij Barcelona die momenteel eeuwige reserve is en dus niets te verliezen heeft bij De Beul, nam de penalty frank en vrij, zeer be kwaam, en zonder schijnbewe ging. Kracht Wonderlijk genoeg putte AZ uit die achterstand en uit het feit dat Hovenkamp het veld uit ging, in eens toch de kracht om iets terug te gaan doen. Met Van Rijn soever, die als linkervleugelver dediger kwam opdraven, terwijl de jonge Fred Filippo (ex-UVS) hem op rechts verving, als de ge vaarlijkste aanvallende man en ook de Deen Nygaard in een hoofdrol, kwam er iets meer lijn in het Alkmaarse ?pel, zonder dat dat overigens de kwalificatie slecht tot pover die op de wed strijd had gedrukt, kon doen ver bleken. Want Barcelona-AZ was vóór rust een rommelige en weinige aan trekkelijke, en vooral van beide zijden harde wedstrijd. Zo zou de verwachte sensatie in het pres- tige-duel pas na rust komen. Met AZ zonder Vonk, die plotseling met een spierblessure kampte en gespaard werd voor het avontuur tegen PSV, zaterdagavond. Dat betekende dat Hans Kraay op nieuw een beroep moest doen op een jonge speler zonder ervaring. Het werd Nijdam die als lin kerspits ging opereren, terwijl Metgod zijn oude UEFA-stek ging innemen en als libero een foutloze en inspirende partij zou gaan spelen. En met al die aderlatingen ging nota bene AZ'67 het strijdtoneel beheersen. Wat mogelijk was, omdat Johan Cruijff geen stap meer verzette, ver achter bleef hangen en net als zijn ploegmak- kers het idee leek te hebben dat de 1-0 voorsprong voldoende was om freewheelend naar het einde te geraken. Mogelijkheden AZ proefde de mogelijkheden. Werd met de minuut brutaler. Zorgde d^t er meer lijn in het spel kwam. Van Rijnsoever testte doelman Artola met een fraai schot en Amarillo moest bij Ur- sem genadeloos aan de noodrem trekken om de jonge rechterspits af te stoppen. En in de 27ste minuut kreeg AZ dan loon naar werken, toen de opge komen Spelbos een gouden pass liet vertrekken en Kees Kist plot seling oog in oog met Artola stond. Hij scoorde beheerst. Barcelona zou die tegenslag niet meer verwerken. Los van Cruijff en Neeskens, spelers die hoe je het ook wendt of keert duidelijk tekenen van de tand des tijcis dragen, restte er slechts de grauwe middelmaat. AZ'67, keihard werkend maar be slist ook niet imponerend mo menteel, had moeten profiteren van ae na ae gelijkmaker ver sneld ingezette aftakeling bii de op krachten gesloopte Michels- brigade. Barcelona was rijp voor de sloop, maar had het geluk dat het in wezen zo verlossende doelpunt ook op de Alkmaarder verlammend werkte. Barcelona werd niet in de tang ge nomen, de ploeg Haalde opge lucht adem en wist zonder kleur- scheuren de verlenging te berei ken. Peters vestigde e,erst écht de aandacht op zich door een vrije trap keihard vlak naast het doel van Artola te jagen. En Cruijff antwoordde met een schitte rende lob die Meskovic even schitterend overtikte. Leeggespeeld En de tweede vijftien minuten van de verlenging waren een formali teit omdat de beide leegge- speelde elftallen geen kracht meer hadden serieus naar ope- t Cruijff scoort: het doelpunt wordt echter afgekeurd wegens buitenspel ningen te speuren. Het bracht AZ natuurlijk in het nadeel van de ambiance. Metgod hield het hoofd koel onder de striemende fluitconcerten en scoprde uit de eerste strafschop. Rexach maakte gelijk, Spelbos vuurde met de ogen dicht net on der de lat langs raak; Asensi lobte in en toen kwam de fatale misser van Nygaard, die moedeloos en bijna in tranen wegsjokte. Olmo knalde wel raak, evenals, Kist. Waarna de na afloop zo ge wraakte strafschop in tweeën van Amarillo kwam, Arnzt zijn zenu wen de baas bleef en Cruijff tenslotte hoogstpersoonlijk zijn ploeg naar de winst vuurde. Een onverdiende winst, zelfs de ex- strateeg van Oranje zou het toe geven. Hulde voor de inzet van AZ, ook bij Johan Cruijff. Maar vermag de protestactie van AZ bij de UEFA onverhoopt geen succes te hebben, dan is al die lof toch slechts een schamele troost. En zo kunnen de Alkmaarders zichzelf bitter verwijten dat ze het in de thuiswedstrijd tegen dit po vere Barcelona zo onnodig heb ben laten afweten PTM STOEL naast het doel en zo kreeg AZ voorlopig geen loon naar werken Voorlopig, omdat dg protesten tegen de- strafschoppen van de CF Barcelona telegra fisch onderweg zijn naar de UEFA. Nygaard kon er weinig troost uit putten. Niet denken, scoren, had verzorger Troost de Deen nog ingefluisterdMaar het gierende gefluit werd de man, die er tot voor kort om bekend stond nooit een straf schop te kunnen missen te veel. Hij aarzelde en faalde. Hans Kraay: "Geen mens die het hem kwalijk neemt bij ons. Dat zijn van die dingen die gebeuren. Ik kan geen kritiek hebben op spelers uit een ploeg die zich zo heeft in gezet en zo gevochten heeft voor een goed resultaat. AZ heeft de wedstrijd bepaald en we hadden meer ver diend. Wat Barcelona be treft ik heb al eerder gezegd als Cruijff niet honderd pro cent fit is,stelt de ploeg niets voor". Johnny Metgod, veroorzaker van de penalty voor rust, onderstreepte dat. "We had den ze in de tweede helft weg moeten spelen. Ze waren nergens meer. Die penalty. Ik ging omhoog en ik kreeg de bal op mijn armGeen op zet natuurlijk. Wel een goedmakertje van die scheidsrechter omdat even ervoor Asensi binnen de lijnen was gevloerd". Metgod, die na rust in de ge havende AZ-defensie uitste kend de rol van libero ver vulde,' grijnzend: "Er is trouwens wat afgeroepen in deze wedstrijd. Door iede reen. Maar vooral door Cruijff en Neeskens. Op een gegeven moment heb ik te gen Cruijff gezegd, speel jij nou in Oranje. Onzin na tuurlijk, want die man is top-klasse. Maar ik wilde gewoon laten zien dat ik me niet liet intimideren". Rinus Michels: "Inderdaad, AZ liet zich niet door ons in timideren. We hebben ge woon geluk gehad, als ze na die gelijkmaker doordruk ken gaan we voor de bijl. Ik dacht, er is geen redden meer aan. Maar ja, toen begon AZ ook weer te aarzelen en dat is de ploeg tenslotte noodlot tig geworden". Michels bestreedt dat zijn for matie het karwei te licht had opgevat. De trainer 'Je ziet het, Cruijff en Neeskens sjouwden louter op hun wilskracht door. En zonder die twee kan Barcelona echt geen vuist maken". AMSTERDAM Het klonk bekend "Vanavond stond het resultaat voorop", heette het excuus ook dit keer. Opnieuw stelde Tomislav Ivic dat de uitslag belangrijker was geweest dan h$t voetbal waarmee die moest worden be- werkstelligd. Inderdaad het was geen beste wedstrijd"beaamde het Ajax- gezag, maar toch ben ik "tevre den. We hebben nu nog vier maanden. Daarin moeten we keihard werken. Ik weet zeker dat we dan in de kwartfinale beter spelen dan vanavond" Dat zijn spelers moeite hadden ge had om de te volgen strijdwijze perfect uit te+voeren was ook Ivic niet ontgaan."Daarom ban ben dan ook verschillende keren luid schreeuwend ifanm'n bank op ge sprongen om de jongens tot de orde te roepenHet kost nou een maal erg veel concentratie om tweemaal drie kwartier een be houdend toricept te volgen". Ook spits Ruud Geels had er hinder van ondervonden "Ikmwas na die 1-0 voorsprong ook liever keihard door gegaan. Wij hebben een ploeg die graag aanvalt maar dat mocht nou eenmaal niet. An derzijds is het natuurlijk toch wel knap als je in de competitie nog niet zo best draait om toch tot de laatste acht van het Europa cup toernooi doordringt. Als je de buitenlandse voetbalbladen leest zijn wij favoriet voor de finale maar volgens mij beginnen we in maart als underdog." Somber Het gezelschap van Levski Spartak vertoonde zich na afloop overi gens niet meer in de Ajax-cata- comben. De somber ogende groep werd onmiddellijk de bus in gedi rigeerd terwijl trainer Voetsov wat verdwaasd rond staard. "Ach het was voor mij niet zo'n ver rassing dat we zijn uitge schakeld Met zes invallers in Am sterdam van Ajax verliezen is tenslotte niet zo'n schande. Het is alleen jammer dat de jonge jon gens hun ontzag voor Ajax niet kwijt konden ratym Inplaats vari er nog een offensief uit te persen bleven ze behoudend voetballen om maar niet meer doelpunten tégen te krijgen. Wat dat betreft ben ik wel wat teleurgesteld" Het hernieuwde optreden van Jo han Zuidema wekte ondanks ma tige acties toch tevredenheid. Bij Ivic, die stelde: "Vergeet niet dat hij voor het eerst in een grote wed strijd op die plaats speelde Hij heeft een heel eenvoudig spelletje toch ivel solide gespeeld". De Friese Ajacied zelf: "Ik had het inderdaad erg moeilijk. Vooral omdat mijn directe tegenstander Spasoierg veel van plaats wis selde. Voordat we in de kwart finale spelen heb ik echter nog een paar maanden de tijd om me ook tot een goede back te ontwikke len' HANS KOSTER. AMSTERDAM - Tomislav Ivio, tijdens de wedstrijd vaak zichtbaar aan wanhoop ten prooi, heeft het toch nog mogen beleven. Ajax bereikte gisteren voor het eerst sinds vier jaar weer eens de kwartfinale van een Europees bekertoernooi. Een wapenfeit, dat na de veertien dagen geleden in Sofia bevechten 1-2-zege weliswaar door iedereen is voorspeld, maar dat in de return van het treffen met Levski Spartak niet zonder grote moeite werd gerealiseerd. Na 90 minuten krampachtig voetballen rukte Ajax opnieuw met een 2-1 overwinning in. Ge noeg om de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen te mogen voortzetten. Genoeg ook om trainer Yvici achteraf in aan gezicht met de pers tot een gefor ceerd opgewekt menste maken, dat clichématig meldde dat alle opdrachten naar behoren waren uitgevoerd. Alle geveinsde vrolijkheid ten spijt, blijft Ivic echter een door zorgen gekwelde trainer. Voor de tweede keer geconfronteerd met de vaardig tikkende maar aanval lend o zo povere Bulgaren bleek opnieuw hoe weinig origineel het ooit zo hoog genoteerde Ajax nog maar is. Tegen de Noorse ama teurs van Lilleström fungeerden Tscheu-la Ling en Simon Taha- mata nog als smaakmakers. Maar de eerste werd gisteren door Aladjov volledig getemd en kleine Simon werd door Ivic op geroepen toen er geen enkele eer meer was te behalen. Tegen de kort dekkende Bulgaarse staats- amatéurs liet Ajax de bal onder leiding van een opvallend bene den zijn kunnen blijvende Ruud Krol van achteren rond gaan, zonder dat er ruimte kwam voor een demarrago of een opening. Vervelend voor het 20.000 man sterk opgedraafde publiek, dat vergeefs poogde de helden met handgeklap tot meer spektakel te bewegen. Voor de aardigste show zorgde in feite Tomislav Ivic. Woedend veerde de kleine Joegoslaaf keer op keer als door een adder gebe ten omhoog of discussieerde wanhopig met drie achter hem in het publiek zittende landgeno ten. Het hielp Ivic niet, want de linies van zijn formatie vloeiden zelden in elkaar over, er was veel vuldig sprake van balverlies en ex-Feyenoorder Jan Everse ver gat soms minuten lang om de beweeglijke Voinov te achtervol gen. Zo wachtte Ajax lange tijd op Bulgaars initiatief teneinde via balbezit en een snelle counter op succes te jagen. Hetgeen waarachtig na ruim veertig minu- Lerby scoort 1-0 i r Ajax r i pass van zijn Deense landgenoot Arnesen. ten nog lukte ook, toen Entsjev zich aan het eigen front liet zien. De dieptepass van Van Dord bracht eindelijk Ling in vrijheid, de Denen Arnesen en Lerby fun geerden als kinderen die de was konden doen; 1-0. Een voorsprong en met Ivic haalde het hele bestuur van Ajax met Jaap van Praag voorop opgelucht adem. Maar de schrik sloeg Ajax' notabelen nauwelijks een minuut later in de benen, want Voinov speelde Everse uit en de beres terke spits Milanov rondde het karwei zonder met de ogen te knipperen af: 1-1. Niettemin kwam Ajax-Levski Spartak toch nog in een sfeer volle fase. Daaraan lag weliswaar geen voetbal van hoog gehalte te grondslag, veel eerder een foutenfestival, waaraan zowel Nederlanders als Bulgaren ijverig meewerkten. Het begon met een knal op de paal van Ling, het eindigde met een typische Geelstreffer, nadat de Levski- doelman Staikov de glibberige door Arnesen uit een vrije trap ingekogelde bal eventjes losliet. Onmiddelijk zette Ivic de verse kracht Tahamata in voor Lerby en mocht Geert Meyer het een kwartiertje proberen op de van ochtend in Den Bosch als militair opgeroepen Tscheu-la Ling. De Bulgaren leken al lartg blij, dat Ajax toen nog slechts oog had voor het consolideren van de 2-1 marge Merkwaardig maar waar en Grano Sarov en Entsjev be gonnen de bal warempel op hun doelman Staikov terug te spelen. GER STOLK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17