Rock verrijkt Randy Newman Wisselende jazz Kees en Wim moeten meer hun best doen Wat is muziek en waar is de grens Eigen toets ontbreekt in de "zesde" van Philip NET UIT DEBUSSY: WUIVEND AZUREN GORDIJN "Licht en steile weg' Tangerine Dream: GRAMMOFOONPLATEN ALTIJD VOORDELIGER DONDERDAG 3 NOVEMBER' 1977 PAGINA 13 Koot en Bie: „volwassen vent zó van z,n brommer Philip Goodhand Tait "Teaching an old dog new tricks" (Chrysalis). Mooi zitten, een pootje geven en de krant halen was voor Philip Goodhand Tait niet genoeg, zijn Hond, toch ook niet de jongste meer, moest nog rriaar eens proberen om met een wereld- nummer voor Piste, in aanmer king te kómen. Jammer, het zit er niet in, het beestje heeft te lang aan dezelfde versleten band gelopen, met Philip dan als begeleider. Zelf niet de ori gineelste, kan je van een qua hersens minder bedeeld beestje maar moeilijk hoogstandjes verwachten. Het is hem dus niet gelukt, Philip met de dubbele achternaarq, om'van zijn zesde elpee iets gehèel nieuws te brouwen Go'eie muziek hoor, dat wel, lekker lui achterover liggend in je oude rookstoel met een Havanna, een goed glas en Philip kan je weinig mee^ ge beuren. Maar op zich ontbreekt er iqts. Iets persoonlijks, een ei gen toets. Het is zo vlak alle maal, zo gedegen. Een rustpun- tje in deze turbulente tijd mag dan nooit weg zijn, er bij gaan zitten gapen vind ik ook nog zo Wat. Voor de liefhebbers dus, degene met de romantische ge dachten. Het: "Vroeger was alles toch be ter", doet het goed bij deze mu ziek. Voor de statistiek: de LP werd geproduceerd door Muff Winwood, het minder getalen teerde broertje -van de be faamde Steve en de drums wor den bespeeld door Gerry Con way die recentelijk .tot de nieuwe groep (The Contenders) van ex-Traffic-lid Jifti Capaldi is toegetreden. A. v. K. Randy Newman: 'Little Cri minals' (Warner Brothers) Doorgewinterde Randy New- man-fans hebben mogelijk enige moeite met zijn laatste al bum 'Little Criminals'. Immers: de soberheid die Newmans pla ten tot nu toe kenmerkte is een beetje verdwenen. De aanwe- zigheid van volbloed rock- musici J.D. Souther, Glenn Frev en Waddy Wachtel, hier en daar zelfs een synthesizer geven "Little Criminals", voor New mans doen haast iets frivools.. Concessies, zullen sommigen misschien zeggen, maar naar mijn mening wint Randy Newmans muziek er aan kracht en zeggingskracht door en kan best van een verrijking worden gesproken. Nummers alsshort People', 'Little Criminals' en 'Jolly Coppers' krijgen daar door iets extra's maar blijven toch zeer herkenbaar Newman. De verveling die in mijn geval bij vorige Newman-platen om de hoek kwam kijken blijft nu dan ook achterwege. Dat maakt 'Little Criminals' voor mij het hoogtepunt in Newmans toch al luisterrijke carrière, ondanks het feit dat rijn niet te hoog reikende zangkwaliteiten op steviger nummers, als 'Little Criminals' te kort schieten en zijn stem iets krampachtigs krijgt. Simplisties Verbond - Heng stenbal - (SV) "Ja, dat simplisme, wat is dat nu eigenlijk?" Koot, zo blijkt uit Bie's terechtwijzing op de derde simpelelpee van het Simplistisch Verbond heeft de brochure onder -die titel nog steeds niet geschreven. Hij wacht er nu al zo lang mee dat de brochure zo langzamerhand wel "Ja dat simplisme, wat was dat nu eigenlijk?" mag gaan he ten, want het Simplisties Ver bond, de grote inspirator achter het simplisme, loopt.een beetje op z'n laatste benen. Geen tv- uitzendingen dit seizoen, alleen een optreden van Kees van Kooten en Wim öe Bie (zoals de directeuren van het Verbond zich laten noemen als ze niet ip functie zijn) in een drietal uit zendingen van het Gat van Ne derland. Een speelfilm is eigen lijk het enige wat het SV nog op stapel heeft staan. Deze derde elpee van de verbondsmannen mag dus wel als één van de laatste wapenfeiten van het SV worden beschouwd. En om het maar direct te zeggen: een weinig indrukwekkend wapen- Tangerine Dream: „Encore" (Virgin Records) Wat is muziek en waar ligt de grens? Dat vraag je je af bij het lezen van de hulpmiddelen, die Tangerine Dreams' Chris Franke bijvoorbeeld liet aan rukken om het nieuwe geestes- kinde van de Duitse groep, "En- corre", het licht te doen zien. "Een aantal trillingen, die al dan niet goed in het gehoor liggen", zou een adequate vertaling van het woord muziek kunnen zijn. Of, in emotioneler opzicht: "Be paalde klanken die iets teweeg brengen, in positief en negatief opzicht". Om nu niet te verzan den in oeverloos gezwam of het gekwaak van een stel paarlus- tige eenden of het gebler van een honger hebbende baby al dan niet ook onder het hoofd stuk muziek gerangschikt moe ten worden beperken we ons maar gemakshalve tot de men selijke stem, de geijkte hulp feit. Wie de twee vorige lang- spelers van Koot en Bie kent (vooral de laatste met de gefin geerde actualiteitenrubriek Simpla) zal "Hengstenbal" als een teleurstelling ervaren. "Mannen over vrouwen - daar gaat het op deze plaat om", zó meldt het tweetal in een bqge- middele'n (instrumenten) en de bedoeling van dëgenen die mu ziek maken iets harmonieus tot stand te brengen. Welnu, bin nen die grenzen kan men Tan gerine Dream niet opsluiten, alleen van het laatste is.sprake, al dunkt me dat dat nu net wel de belangrijkste voorwaarde is. Wantje kan zeggen watje wilt, hetgeen wat Tangerine Dream voortbrengt klinkt zeer even wichtig en harmonieus, soms bijna perfect. Vanwaar dan nog die twijfels? Dat zit 'm in de hoogst ongebruikelijke hulp leidend schrijven bij de lang speelplaat. In zeven sketches en vijf liedjes wordt de hanige en zelfingenomen man op de hak genomen en dat gebeurt - he laas - met wisselend succes. De twee hoogtepunten van de plaat zijn zonder twijfel "Mannen hebben relaties" en "Mannen stukken die de driemansforma tie uit Berlijn aanwendt om tot die zeer fraaie geluiden te ko men. Want we mogen dan wel in een tyd leven waarin de com puter tot gemeengoed is ge worden het is toch wel even wennen om iemand de meest gave klanken te zien oproepen door het simpelweg insteken van een stekker in een daartoe bestemd gat. Lichtjes flikkeren aan en uit, maar inplaats van de complete handelsbalans rolt daar Cherokee Lane uit, een compositie van zo'n zestien mi nuten, ongeveer de minimum bellen". Wat met name Koot in die twee nummers doet reikt zeker aan het niveau van hun tweede langspeelplaat en noodt tot nog eens draaien. Daar te genover staan "Mannen noe men namen" en "Mannen kijken terug", die allereerst veel te lang duren en bovendien niet de schok van herkenning geven wat het werk van Koot en Bie zo aardig maakt. Daar tussen in hangen "De Klisjeemannetjes". Twee in plat Haags en clichés converserende heren, waar Van Kooten en De Bie voor de VAR A-radio hun carrière mee begonnen en die op deze elpee terugkeren om alle denkbare varianten op copuleren op te le- lengte waaraan Tangerine Dream zich houdt. Nou ja, het zal wel een kwestie van tijd zijn, tenslotte zullen de eerste blok fluiten ook wel met de nodige scepsis ontvangen zijn. Met popmuziek heeft het geluid van de Moogs, Project Elec tronic Sequencers of Eight voice Polyphonic Synthesizers overigens weinig of niets van doen. Hoofdprogrammeur Froese is zeer geporteerd van jongens als Wagner, Debussy en Stockhausen en „Encore" neigt, meer nog dan vorige Dream-produkten, naar het klassieke, de enge, science-fic tion apparaten ten spijt. Al zal het toch ook voor de frequente Bach-liefhebber wel even wen nen zijn. Zo'n man krijgt toch de schrik van zijn leven als je hem vertelt, dat voor dit knappe deeltje geen dozijn strijkers, maar gewoon een schakeldoos verantwoordelijk is pelen. Vaak heel komisch (Van Kooten: "Als ik op het moment surpréme met mijn winterpeen voor het open raam ga staan dan spuit ik een volwassen vent zo van zijn brommer") maar op de keper beschouwd natuurlijk weinig minder platvloers dan de schuine moppen van Harry Touw. Wat de liedjes betreft: Hun persiflages op groepen als George Baker Selection en BZN zijn vaak zo nauwgezet dat ze nauwelijks van echt te on derscheiden zijn. Op de plaat mis je dan de mimiek om ze volledig te kunnen appreciëren. Om nog even terug te komen op hun bij de plaat geleverde briefje: ze schrijven daarin dat 1. Mink DeVille "Mink De- Vilie" 2. The Sparks "Introdu cing ,M 3. Talking Heads "Talking Heads" 4. Dead Boys "Young, loud en Snotty" 5. The Motors "1" 6. Heart "Magazine" 7. Richie Havens "Mirage" 8. Phil Manzanera "Listen Now" 9. Barclay James Harvest" "Gone to Earth" 10. Ry Cooder "Show Time" 11. New Commander Cody Band "Rock and Roll Again" 12. Rick Nelson "Intakes" 13. Barry White "Sings for Someone" 14. Frans Halsema "Voor haar" 15. Corry "Gewoon zoals ik ben" 16. Seth Gaaikema "One- man-show": familie Wil lekeur" 17. Rick van der Linden: "Sweet and softly" 19. Lena Valaitis .denn so ist Lena" 20. Lenny Williams "Choo sing you" Medewerkers: Bart Jungman Ad van Kaam Bram van Leeuwen Tom Maas Han Mulder Wim Wirtz nieuw en oorspronkelijk mate riaal op de plaat is opgenomen. Niet helemaal waar want het liedje "As the sand" en het ge zever over de rondvraag waren al eerder in SV-verband te zien. Niet zo belangrijk natuurlijk, maar Van Kooten en De Bic versterken daarmee wel de in druk aan "Hengstenbal" niet zoveel aandacht te hebben be steed als aan de vorige elpees. En om met de leraar van vroeger te eindigen: Kees en Wim kunnen het wel, maar ze doen hun best niet (wat niet wegneemt dat het altijd nog een stuk leuker is dan het gros der cabaretplaten). B.J. Claude Qebussv: "Le Martyre de Saint Sebastien" en "Prin- temps", Het Orchestre de Pa ris, o.l.v. Daniel Barenboim (DGG). Verstild en vol van een vra gende melancholie, zo klinken de symfonische fragmenten die Claude Debussy in 1911 schreef bij het stuk van die bizarre, on berekenbare avonturier en to neelschrijver d'Annunzio: "de marteling van de heilige Sebas- tiaan". Oorspronkelijk had de compositie een oratoriumka rakter, later maakte tijdgenoot André Caplet; een symfoni sche versie, waarbij trompetten en strijkers de plaats innemen van het vrouwenkoor dat er oorspronkelijk in de partituur stond; het effect van een azuren gordijn, traag wuivend in de wind, dat is wat ik onderga bij deze muziek. Het is niet de vroomheid die de muziek van noordelijker mysteriespelen zo dikwijls die klamme berusting geeft; bij Debussy's verstild zijn is er een veel aardser ondertoon. Zo'n Passion (het derde frag ment) is een erotische -pas de deux van jeugdige volmaakt heid en de onherroepelijke dood. Barenboim leidt het Orchestre de Paris, waaraan hij nog niet zo erg lang permanent verbonden is, bezield en met frisheid. Het is jonge muziek, deze symfoni sche fragmenten, ofschoon De bussy toen toch al de vijftig na derde en de druk van een slor dig bestaan steeds meer ging voelen. Op de keerzijde van de plaat "Printemps": een geliefkoosde titel bij Debussy, alleen of in combinatie, maar hier gaat het om de symfonische suite, die in oervorm een jeugdwerk is, in de huidige vorm stamt hetprodukt van een bewerking uit 1913. Debussy zegt zich geïnspireerd te hebben gevoeld door dat ver rukkelijke schilderij van Bot ticelli, "de geboorte van Venus", dat pastelkleurige hooglied van de Italiaanse Re naissance. Toch is het hier een nogal stroeve Debussy, de lichtvoetigheid van de goudgelokte Venus zoekt men tevergeefs. Het is de in toon vervatte smart van jeugd en schoonheid die niet blij vend zijn. Wie Debussy louter verbindt met het schilder zijn in kleuren van toon en harmonie, leert op deze plaat veel wat hij niet vermoedde. Hier bindt zich waarneming met het eigen droef gemoed. Impressionisme voor wie niet zonder dergelijke kreten kan. HM. Wie nu mocht denken dat onder al dat 'roek-geweld' (de musici gaan zeer ingetogen te werk) er op 'Little Criminals' geen ruimte is voor Newmans be faamde ballades moet nu vlug worden gerustgesteld. Niets is namelijk minder waar. 'I'll be home' (ook al- en eigenlijk be ter- te horen op zijn begin ze ventig verschenen live-elpee), 'Texas girl at the funeral of her father' en 'Old man on the farm' behoren tot het beste wat de Amerikaanse zanger/com ponist op dit terrein heeft ge maakt. Ook de liefhebber van. Newmans teksten hoeft niet te schromen. Little Criminals aan te schaffen. Zowel zijn cynische blik als zijn ontroerende kant ontbreken met respectievelijk 'Short People' (you got to pick them up to say hello) en 'Texas girl at the funeral of her father' niet. Aparte vermelding verdient de hoes. Zelden zal Randy New man treffender zijn gefotog rafeerd als op de foto die 'Little Criminals siert. Bob Seide- mann was er verantwoordelijk B.J. „Fabulous Poodles" (PYE) Een nieuwe naam kan toege voegd worden aan het rijtje van "humoristische" popgroepen. De Fabulous Poodles zijn kort geleden nog te horen geweest in een aantal kleinere zaaltje? in den lande. Dankzij deze tour en de promotie van deze Engelse groep in Amigos de Musica (VPRO-vrijdagnacht) is er een kans dat hun eerste elpee de verdiende aandacht krijgt. Het is een soms wat melig genre dat de laatste tijd steeds meer naar voren komt: op lichtvoe tige manier wordt gesold met bekende riedeltjes uit smart lappen en oude rocknummers. Heel lang geleden schitterende Sha Na Na al, van recenter da tum zijn groepen als Alberto y los Paranois, Gruppo, Sportivo en ook de viermansgroep Fa bulous Poodles. (Wat betreft de mooie namen spant volgens mij de Amsterdamse groep Chief Whip the Golden Fictions de kroon) De Poodles geven zich niet he lemaal over aan het overdreven imiteren van oude stijlen maar laten meer een eigen geluid ho- - ren: een eigentijdse interpreta tie van het verledèn. Hun eigen geluid komt tot stand door het melodieuze gebruik van in strumenten die je in de oude pop niet vond: viool en man doline. Mooie eigen nummers als Mr. Mike en Workshy laten horen dat de Poodles het niet alleen hoeven te hebben van groteske overdrijving op het podium. T.M. Conny Vandenbos: - „Licht en schaduw" (Basart Records) In 1960 maakte Conny Vandenbos haar radiodebuut in het KKU- programma Springplank. Bij die gelegenheid zei ze: "Ik weet dat ik er nog lang niet ben en dat ik nog een bijzonder steile weg zal moeten afleggen. Maar het officiële begin is er nu in elk geval en ik heb de tiid." Inmiddels zijn we zeventien jaar verder en heeft Conny Vandenbos zich inderdaad ontwikkeld tot een zangeres van het luisterlied, die er mag zijn. Inmiddels wisselde Conny Vandenbos van platenmaatschappij. Maar al die jaren bleef ze op gezette tijden de aandacht op zich vestigen met opmerkelijke Nederlandse composities of sterke ver talingen van nummers uit met name het Franss taalgebied. Wie kent er niet titels als "Sja^ie van de hoek" "Roosje mijn roosje". Dezer dagen verscheen er een nieuwe elpee onder de titel "Licht en schaduw". Als we kijken naar wat er het afgelopen jaar op dit gebied is verschenen, mag Conny's nieuwe plaat zeker een grote aanwinst worden genoemd. De nummers zijn met zorg gekozen en voorzien van uitstekende vertalingen en arrangementen. De meeste nummers op de elpee hebben een melancholieke inslag en laten zich uitste kend vertolken door het aparte timbre dat de zangstem van Conny Vandenbos heeft. Zo zijn er op dé plaat corrtposities te vinden van Bobby Goldsboro, C. M. Schönberg, Georges Moustaki, Janis Ian, Michel Delpeche en Michel Sardou. De arrangementen zijn van bekende Nederlandse musici als Harry van Hooff, Bert Paige, Paul Natte en Dick Bakker, Verder mogen niet onvermeld blijven de goede Nederlandse teksten van onder meer Herman Pieter de Boer en Gerrit den Braber. Favo riete nummers op de plaat zijn voor mij "Soms", een vertaling van Schönbergs Redevenir petit en Jacqueline, een compositie van Janis Ian. Algemene indruk: een zeer sterke plaat. B.V.L. ADVERTENTIE Joe Newman, Zoot Sims, Ray Draper, John Coltrane: "Mee tings" (Roulette) De ontmoeting tussen trom pettist Joseph Dwight Newman en tenorist Zoot Sims loopt op de onderhavige plaat, die deel uitmaakt van een dubbelalbum, uit op een nogal zachtaardige reünie. De thema's zijn van het eenvoudige "West Coast" ge halte: veelal blues-schematisch van opzet en voorzien van een simpele 4/4 maat. Joe Newman, komt hier niet zo goed uit de verf. Hij blijft op deze plaat een typische big-band blazer, die zich wat verloren voelt in de grote ruimte van het combo- werk. Zoot Sims, in zijn tijd (de jaren vijftig) een opvallend swingende saxofonist, roert zich in het quintet daarentegen voortreffelijk. Opmerkelijk is de rol van bassist Oscar Pet- tiford op deze, overigens matige plaat. De man, die vanwege zijn "double-play" in jazzland tot een ware legende is uitgegroeid, verleent aan de ritmesectie een zeer stuwende kracht. Zeldzame opnamen - op de an dere plaat van het dubbelalbum - zijn die van 's werelds beste jazztenorist John Coltrane en (bas) tuba-speler Ray Draper. In de oude New Orleans Jazz (Bix Beiderbecke, Louis Armstrong e.a.) moest de tuba op een goed moment plaats maken voor de contra-bas. Enkele jaren gele den, toen nostalgisch gestemde lieden de New Orleans weer naar de frontlijn haalden, werd de tuba in ere hersteld. Maar al veel eerder - om precies te zijn in 1949 - haalde com ponist/bandleider Gil Evans het omvangrijke instrument uit het stof om het een plaatsje te geven in zijn big band. Voor het combo-werk. zo blijkt uit de opnamen van Coltrane en Draper, is de bas-tuba evenwel te zwaar. Het aantal octaven dat ligt tussen dit instrument en de tenorsax is onoverbrugbaar, bovendien is de toon van de tuba te droog en staat zij teveel op zichzelf. Toch blijft het effect wel grappig. John Coltrane is op deze plaats overigens op nieuw de weergaloze musicus met zeldzaam knappe soli en de mystieke toon. Bekende num mers op de plaat: "Yesterday", "Oleo" en "Angel eyes". Art Blakey and the Jazzmes- sengers, John Handy III Quar tet: "Messages" (Roulette). De oude opnamen van Art Bla- key's Jazz Messengers - en dan doel ik op de jaren vijftig - ademen nog veelal de sfeer van de harde bop-jazz. Vlakke, "cool" gespeelde thema's, scherp afgesneden soli en daar achter de bijna tegen overdrij ving aanleunende drumstu wing van Blakey zelf. In latere opnamen manifesteren de Mes sengers zich met veel meer souplesse en fantasie. De opnamen van het dubbelal bum "Message", die dateren van 1957. horen thuis in eerstgenoemde sector. Jammer genoeg is de bezetting, met als uitzondering tenorist Johnny Griffin, niet sterk. Trompettist Bill Hard man en pianist Sam Dockery blijven duidelijk on der de maat, ze zijn niet spran kelend, blijven ronddolen in strakke schema's en dat leidt, bij de harde Blakey-klanken van de jaren vijftig. onher roepelijk tot saaie muziek. Een lichtpuntje vormt de conga- drummer Sabu Matinez, die met name in de compositie "Sakeena" prachtig inspeelt op het nietsonziende drumgeweld van Blakey. De andere plaat in het dub belalbum, die van het John Handy III Quartet (1962), is daarentegen van een voortref felijk gehalte John Handy is een Parker-altist, die zyn onna volgbare techniek paart aan een indrukwekkende muzikaliteit. Hij is sterk beïnvloed door Charlie Parker, maar hu is on berekenbaarder. Handy schakelt bijvoorbeeld met het grootste gemak over van een consequent gespeeld dim- schema naar een solo-partij met als basis een mineur-schema, waarbu hij de leidraad van het thema nadrukkelijk in tact laat. Prima tegenspel krijgt de altist van pianist Walter Bishop, die met zun ietwat Horace Siiver- achtige akkoorden voor een be kwame ondersteuning zorgt. Enkele composities op deze plaat "From Bird" (sterk geïnspireerd door het spel van "The Bird" oftewel Charlie Parker) "East of the sun (West of the Moon)" en "Afternoon outing een uitstekende drie kwarts maat thema, W W

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13