Praat-contactgroep Leiden gaat op eigen benen staan Nieuwe gedichtenbundel Ontslag voor brein achter de kapingen Na twee jaar runnen door studenten Interpellatie gevraagd over studentenflats I DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 De Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. Bijna 30 procent van de Neder- landse Rooms-katholieken gaat in het weekeinde naar de kerk, 1,3 procent minder dan in 1976. Dit cijfer is gerold uit een onderzoek van het Katholiek Sociaal Kerke lijk Instituut (KASKI) in Den Haag Van de totale bevolking behoort 40,1 procent tot de RK kerk. Dat was 40.4 procent in 1971. Het kerk bezoek in het weekeind varieerde van 37,9 procent in het bisdom Groningen tot 22,5 procent in het bisdom Rotterdam. In Groningen was dat vorig jaar nog 40,8 procent, in het bisdom Rotterdam is het ge lijk gebleven. Het aantal priesters bij de zeven Nederlandse bisdommen is de laatste anderhalf jaar gedaald met ruim 1,5 procent, van 4008 naar 3932. Dat dit aantal niet sterker is gedaald, is vooral te danken aan de toeneming van het getal "regu liere" priesters (behorend tot een religieuze orde of congregatie), dat in de zielzorg een taak op zich heeft genomen. Beroep op V.S. De Wereldraad van Kerken heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de Verenigde Staten om terug te komen op het besluit tot uittreding uit de internationale ar beidsorganisatie ILO. De secreta ris-generaal van de Wereldraad, dr Philip Potter, zegt temeer verbaasd en teleurgesteld te zijn over de Amerikaanse beslissing, omdat president Carter juist zo is opge komen voor het versterken van de Ver. Naties en de bevordering van de eerbied voor de rechten van de LEIDEN - "Als ex-psychiatri- sche patiënt sta je machteloos te genover dé mensen, die nog steeds denken dat "eens gek, al tijd gek" betekent. In de con tactgroep wordt je tenminste voor vol aangezien. Je gaat naar die avonden uitkijken, je hebt ze nodig als uitlaatklep. Nazorg van de bevoegde instanties? Dat is maar één uurtje in de week, dat is toch veel te weinig Woorden van Marion van der Weide, zelf een "ex" en bin nenkort ook ex-deelnemer aan de Leidse praat- en contactgroep. Met nog twee andere voormalige deelnemers, Thijs van der Heide en Cor van der Plas, hoopt ze bin nenkort de groep te gaan bege leiden. Een contactgroep die, na twee jaar gerund te zijn door stu denten van de vakgroep klini sche psychologie, op eigen benen gaat staan. De studenten besloten tot de oprichting van zo'n groep uit onbehagen over de toenma lige nazorg van ex-patiënten van psychiatrische inrichten in en om Leiden. Tevens is de groep be doeld voor mensen die wat moeite hebben met het leggen PvdA tegen parkeerdek Morssingel in Leiden. LEIDEN - De gemeenteraadsfrac tie van de PvdA is geen voorstander van de aanleg van een parkeerdek op het terrein achter de Morssingel in Leiden. De fractie zal zich ir; de raadsvergadering van maandag te gen het voorstel uitspreken van het CDA, om deze mogelijkheid te on derzoeken. Het CDA heeft in de vorige ge meenteraadsvergadering laten doorschemeren dat het tegen het bestemmingsplan voor de Mors singel en omgeving zal stemmen, als het voorstel om de mogelijkheid van een parkeerdek te bezien, niet wordt aangenomen. Als de V"VD- fractie dit standpunt volgt en de PSP, zoals 'aangekondigd .eveneens tegen het bestem mingsplan stemt, dan is de vraag os het voorstel van B en W wel een raadsmeerderheid zal verkrijgen. Het bestemmingsplan moet o.a. de bouw van 120 premiekoopflats aan de Morssingel mogelijk maken. Het huidige bestemmingsplan geeft voor deze plek kantoorbouw aan. Zou het nieuwe bestemmingsplan hét in de gemeenteraad niet halen, dan bestaat er volgens wethouder Waal (ruimtelijke ordening) toch een mogelijkheid om de flats te bouwen. Gedeputeerde Staten zouden dan een verklaring van "geen bezwaar" moeten afgeven. Lezers schrijven Ontvoering De berichten van de laatste tijd over ontvoeringen e.d. blijken veler fantasie te prikkelen, gezien het soort telefoontjes naar aanleiding van de ontvoering van Maup Ca- Een Amsterdams ochtendblad dat gebeld werd, bleek voorzien te zijn van een medewerker met een ab soluut gehoor, want de fantast die belde had volgens hem een "zwaar Moluks accent". Die medewerker kan kennelijk aan het Nederlands van iemand horen op welk van de honderden Indonesische eilanden hij is geboren. Tsja, daar heb je fan tasie, een beetje gevoel voor stig matisering en veel gevoel voor sen sationele nieuwswaarde voor no dig, want dat heeft zo'n uitspraak. Zei die opbeller niet namens het Moluks Zelfmoord Kommando te spreken (echter ook namens de RAF en de PLO weliswaar) en de vrijlating van Molukse kapers te ei sen (echter ook van Knut Folkerts en een Japanner). Nou dan! En zo wordt weer eens de Molukse ge meenschap door zulke ongepaste grappenmakerij in een kwaad, want terroristisch, daglicht gesteld: het "bericht" krijgt een ereplaatsje op de voorpagina van uw krant (LD/AD 31 okt. j.l.). Welke min derheidsgroep zal volgen, die zo'n veeg uit de pan krijgt: de Marokka nen, de Surinamers, de Portuge- Stemming kweken tegen min derheden is tenslotte een gemak kelijke en nog altijd populaire hobby! A. L. Bossen Oude Rijn 100 Leiden van contacten of voor degenen die simpelweg behoefte hebben aan contact met anderen. De studenten hebben zich in middels al uit de leidinggevende functies teruggetrokken. De ex- deelnemers worden niet meteen helemaal "losgelaten": één van de studenten, Gert Jan Weyers, heeft en houdt de supervisie over het geheel. Door het geven van een cursus en het schrijven van een „leidraad" stelt hij de ex- deelnemers in staat het bege leiderschap op zich te nemen. Volgens die leidraad gaat men uit van vaste spelregels bij de ge- spreksavonden zoals: iedereen is z'n eigen begeleider, verklaar je nader als je wat opmerkt, praat in de ik-vorm, en praat niet door el kaar heen. Taak van de nieuwe begeleiders is vooral te zorgen dat die spelregels worden nage leefd. Een taak die na een paar bijeenkomsten wat vager zal worden en ook wat gemak kelijker omdat het onderscheid deelnemer-gespreksleider tens lotte helemaal zal wegvallen, zo veronderstelt Gert Jan. De praat- en contactgroep gaat met een "schone lei" beginnen. Het laatste jaar hield men zich alleen met de afbouw van de groep be zig - er werden geen nieuwe groepen meer geformeerd. Dat het idee van de Leidse stu denten is aangeslagen blijkt wel uit het feit dat het navolging kreeg in Rotterdam en Delft. In eerstgenoemde stad is men nu bijna zover dat ex-deelnemers de groepen alleen runnen. Boven dien bestaat daar een goede sa menwerking tussen de gemeen telijke hulpverlenende instanties en de praat- contactgroep. Een samenwerking waar de groep in Leiden momenteel naarstig naar streeft. In Delft bevindt men zich ongeveer in hetzelfde stadium als in Leiden. Regelmatig is er contact tussen de groepen in de drie genoemde steden over het wel en wee van de praat-contactgroepen. Voorts hoopt de groep, bij monde van Gert Jan, op het ontstaan van een "sneeuwbal-effect": "Dat uit elke praatgroep één of meer mensen naar voren komen die in een later stadium het begeleiderschap op zich willen De begeleiders van de hernieuwde praat- en contactgroep Leiden, v.l.n.r. Cor van der Plas, Gert Jan Weyers. Marion van der Weide en Thijs van der Heide. Praktische ervaring hebben de begeieiders-in-spé al wel, het was alleen zaak om de theoretische kennis over te dragen. De ge schreven leidraad van Gert Jan, als onderdeel van zijn doctoraal scriptie, kan hiertoe een bijdrage zijn. Over het functioneren van de praat-contactgroepen in de af gelopen twee jaar zegt Van der Plas ("Ik ben erin gestapt omdat ik behoefte aan contact met an dere mensen had") dat zij onder ling wel van elkaar verschilden. "Zo stond in de ene groep de ge zelligheid centraal terwijl in een andere de problemen daadwer kelijk aan bod kwamen. Soms ook veranderde het gezicht van een groep: als de problemen eenmaal waren uitgesproken - en ze lijken minder belangrijk als je ziet dat een ander met soortge lijke problemen worstelt - werd het net een groepje kennissen. Alleen de drempelvrees, dat is de moelijkheid. Niet alleen om te komen maar om dan ook nog te zeggen waar je mee zit. Het ge beurde wel dat de echte proble men pas na de beëindiging van het gesprek, bij het drinken van een borrel, op tafel werden ge gooid." Verder is het niet de be doeling dat de groep samen gesteld is uit enkel alleenstaan den. "Een groot deel woont alleen ja. Maar waarom zouden de ge trouwden onder ons geen be hoefte aan contact buiten de deur kunnen hebben?" Nog wat feitelijke gegevens over het functioneren van de praat contactgroepen: Men start met één a twee groepen, naar gelang de belangstelling van aspirant deelnemers Elke groep telt zes deelnemers plus twee bege leiders. De studenten die zich nu hebben teruggetrokken zijn be reid als begeleiders te gaan wer ken, als mocht blijken dat er meerdere groepen geformeerd moeten worden. Het is de bedoe ling één avond per week bijeen te komen, telkens bij één van de deelnemers. Na tien bijeenkom sten wordt bekeken of er grond is om verder te gaan. Gegadigden voor het begeleiderschap dienen eerst twee maanden in een groep te hebben meegedraaid voordat ze voor deze functie in aanmer king kunnen komen. Tenslotte wil de groep proberen subsidie los te peuteren. Die subsidie zegt de groep nodig te hebben voor het onderzoek dat Gert Jan Weyers wil plegen naar het func tioneren van de praat-con tactgroepen. Uitsluitsel is er nog niet over gegeven. MIEP DE GRAAFF is gewoon een ideale gezinsauto Een geweldige hoofdprijs Prijzen voor onderzoekers LEIDEN - Mr. KJ. Cath. voor zitter van het college van be stuur van de Leidse universi teit, heeft gisteren in de Gor- laeuslaboratoria twee CJ. Kokprijzen, elk 2550 gulden groot, uitgereikt aan een twee tal begaafde onderzoekers. Het zijn dr.ir. CA. van 't Hof, sinds augustus leraar aan het Her- bert Vissercollege in Nieuw- Vennep en voordien weten schappelijk medewerker bij de vakgroep moleculaire na tuurkunde in dienst van de Stichting F.O.M., en dr. F.C. Mijlhoff, wetenschappelijk hoofdmedewerkers bij de vak groep anorganische chemie, structuurchemie en katalyseDe CJ. Kokprijzen vormen een prestatiebeloning om onder zoekers met "een uitgesproken grote begaafdheid" te stimule ren. Ze worden toegekend uit het CJ. Kokfonds, dat is gevormd uit het vermogen van CJ. Kok, die in 1895 werd geboren en ja renlang als bioloog werkzaam was op de Plantentuin in Bogor. In 1965 liet hij dit fonds na aan de Leidse universiteit. Uit het fonds wordt zowel voor de facul teit geneeskunde als voor de fa culteit der wiskunde en na tuurwetenschappen periodiek een bedrag ter beschikking ge steld. Overigens kreeg Van 't Hof de prijs voor zijn werk over "elektronspinresonantie" en Mijlhoff voor zijn werk op ve lerlei gebied, in het bijzonder voor zijn "diffractieonderzoe kingen van gesmolten po- lyethyleenfilms"Een commissie bestaande uit hoogleraren ad viseerde over de toekenning. Foto; mr. Cath (rechts) reikt een van de prijzen uit. ADVERTENTIE t.b.v. Buitenlandse vakantie* voor gehandicapten De Ford Fiesta L is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt Kompakt. maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-ie dank zij z'n voorwielaandrijving een perfekte wegligging Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten De Ford Fiesta BEIROET (UPI) - Het radicale front vcor de bevrijding van Pales tina (FPLP) heeft gisteren meege deeld dr. Wadie Haddad, een van zijn leiders en voormalige beramers van vliegtuigkapingen, te hebben ontslagen. Haddad is al enkele jaren niet meer in het openbaar verschenen, maar Palestijnse en westelijke diploma ten hebben zijn naam genoemd in verband met verscheidene kapin gen, waaronder die van het Luft- hansa-vliegtuig dat in Mogadisjoe terecht kwam. Het front zei in een verklaring tegen vliegtuigkapingen te zijn en zich te houden aan een besluit van maart 1972 „dergelijke acties te staken". Van de hand van wijlen prof. Sierksma LEIDEN - Op dinsdag 15 novem ber zal er bij New Rhine Publishers B V in Leiden een bundel van 26 ge dichten verschijnen van de hand van wijlen prof. dr. F. Sierksma. De gedichten van de in augustus dit jaar overleden hoogleraar zijn on langs gevonden door zijn mede werker dr. P. Sj. «s/CEvan Konings veld samen met een aantal literaire essays en wetenschappelijke ver handelingen op het gebied van de godsdienstgeschiedenis en de cuL turele antropológie.In totaal gaat het om ongeveer 200 ongepu- bliseerde manuscripten. Prof. Sierksma was hoogleraar in de ge schiedenis der godsdiensten in het algemeen en de vergelijkende godsdienstwetenschap aan de Leidse universiteit. De 26, tot nu toe ongepubliceerde gedichten van de hoogleraar date ren van zijn studententijd en uit de jaren waarin hij tijdens de oorlog in het verzet zat. Ze zijn in een sobere stijl geschreven en door Sierksma met zijn eigen naam ondertekend. Zijn gedichten zijn die o.m. in het door hem opgerichte literaire tijd schrift Podium verschenen, wer den tot dusver altijd onder pseudo niem gepubliceerd. Omstreeks 1950 is Sierksma met het schrijven van gedichten gestopt. Enkele manuscripten van gedich ten, het oorspronkelijke manusc ript van Sierksma's novelle Grens conflict (1948) en enkele boeken zijn op een bescheiden herden kingstentoonstelling in de Leidse universiteitsbibliotheek te zien. Op 1 december wordt er een door de faculteit der godgeleerdheid georganiseerde herden kingsbijeenkomst gehouden. "Wij hebben herhaaldelijk ver klaard dat wij het kapen van vliegtuigen hebben gestaakt. Wij hebben ook tegengesproken dat wij betrokken zouden zyn geweest bij de recente kaping van het front. In de Westerse pers werd na die ka ping Haddad ermee in verband ge bracht en de leider, van de vier ge wapende terroristen in het vliegtuig zei dat hij lid was van het FPLP. Duitse commando's bestormden het vliegtuig en bevrijdden de 86 gijzelaars, waarbij drie van de vier kapers werden gedood. Enkele da gen later werden deze drie „mar telaren" op aanplakbiljetten in Bei roet geprezen en geïdentificeerd als oud-strijders van het FPLP. Er stond de ondertekening onder van „de directeur operaties van het volksfront voor de bevrijding van Palestina". Het front sprak prompt tegen dat het iets te maken zou hebben met de kaping of de aan plakbiljetten. De verklaring geeft echter toe dat er enkele leden van het front zijn, on der wie dr. Haddad, die zich tegen het besluit op te houden met ka pingen hebben verzet. Die zijn daarvoor ontslagen tijdens een ver gadering van de centrale commis sie die op 19 en 20 februari 1976 is gehouden, aldus de verklaring. Opbrengst bazar LEIDEN - De bazar die gister avond in de Evangelische Lutherse kerk gehouden is heeft 10.000 gul den opgebracht. Deze opbrengst is ten bate van het restauratiefonds van de kerk. De ILO is het oudste onderdeel van de Ver. Naties en, volgens dr. Pot ter. een organisatie die zich latjjd sterk heeft gemaakt voor de men senrechten. Terugkeer tot de ILO is ook Voor de Ver. Staten zelf van groot belang, aldus Potter in zijn oproep gezien de zorg van dit land om de rechten van de werkende bevolking en hun gezinnen in de wereld te verdedigen. Tegenpaus. De leider van een sectarische kloos terorde in Spanje. Clemente Do- minguez, heeft zich tot paus uitge roepen. Zijn orde, "Karmelieten van het heilig aanschijn werd in 1968 opgericht, nadat een paar meisjes hadden beweerd Maria- verschijningen te hebben gehad De kerkelijke autoriteiten verwe zen hun "ervaringen" naar het rijk der fantasie. De groep rond Cle mente onderhoudt contacten met volgelingen van de geschorste Franse aartbisschop Lefevre. Hervormde Kerk - beroepen te Well-Ammerzoden kardidaat J.J.C. Dee Oegstgeest. te Souburg kandidaat R.E. da Costa Oegstgeest. te Krabbendijke J Overduin Rilland; bedankt voor Arnhem Joh. Kortleve Driebergen Gemeenten krijgen geen vergoeding bij regenschade DEN HAAG (SP) - Gemeenten die schadevergoedingen hebben be taald aan mensen die zijn gedu peerd door de hevige regenval in augustus, krijgen daarvoor geen vergoeding van het rijk. De over heid heeft daarvoor geen geld. al dus minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken). In een brief aan de betreffende ge meenten, zegt de bewindsman dat uit gegevens van het KNMI is ge bleken dat er geen sprake is van calamiteit of ramp. Een antwoord van dezelfde strek king heeft De Gaay Fortman ook gegeven aan het comité watero verlast in Dordrecht. De bewinds man verwijst het comié voor finan ciële hulp naar de algemene bij standswet. LEIDEN - Het PPR/D'66-raadslid Beijen heeft verzocht om in de ver gadering van de Leidse raad van aanstaande maandag een inter pellatie te mogen houden over de plannen van de Stichting Studen tenhuisvesting om ongeveer 200 flats te bouwen aan de Kaiserstraat. "Omwonenden hebben", zo zegt Beijen, "al herhaalde malen veront rust op deze bouwplannen ge reageerd, omdat ze een versterking inhouden van de nu al eenzijdige bevolkingssamenstelling van deze omgeving". Bovendien betekenen ze volgens hem een verslechtering van het woonmilieu. "Uiteraard zijn we voorstander van het be bouwen van open plekken in de stad, maar dan niet op deze ma- Het PPR'D'66-raadslid vraagt zich af of het bouwplan is ontwikkeld op verzoek van de gemeente en of het bouwplan voldoet aan de bepalin gen van de bouwverordening. Ver der vraagt hij of B en W het met hem eens zijn dat het bouwplan in strijd is met de doelstellingen van het binnenstadsbeleid Beijen informeert ook of het col lege het met de uitlating van de di recteur van de stichting eens is dat het - gezien de nauwelijks aanwe zige parkeerruimte - de beste op lossing lijkt om bewoners via het huurcontract te verbieden gebruik te maken van een auto. Tenslotte wil hij weten of het waar is, dat een speciale ambtelijke missie naar Den Haag is geweest om extra sub sidie te vragen voor een plan met een kleinschaliger opzet. En of het klopt dat het resultaat van die mis sie negaies aas.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11