Commissie VN wijst kaping af Uwgeld flink laten groeien. Wij helpen. ABN Bank Zuid-Afrika hamsterde olie uit angst voor boycot Rhodesië: geringe wijziging kieswet Scherpe kritiek op Y.S. na uittreden uit de ILO Afrikaanse landen nemen veto s niet Carrillo vreest Amerikanen noch Russen WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 JOHANNESBURG (ANP) - Zuid-Afrika heeft de afgelopen vier maanden enorme voorraden olie aangelegd uit angst voor een olie-embargo dat deel zou kunnen uitmaken van een algemene eco nomische boycot van de Ver enigde Naties als protest tegen de rassenpolitiek van dit .land. In welingelichte economische krin gen Johannesburg heeft men meegedeeld dat Zuid-Afrika ook in versneld tempo materieel heeft gekocht ten behoeve van zijn de fensie. In totaal zou voor olie en militaire uitrusting in deze periode onge veer 150 miljoen ran (ruim 430 miljoen gulden) zijn uitgegeven. Een extra aanwijzing voor het hamsteren kwam gisteren van de president van de Zuidafrikaanse centrale bankTheunis de Jongh. De Jongh deelde mee dat de beta lingsbalans van zijn land gedu rende vijf opeenvolgende kwar talen een duidelijke verbetering te zien heeft gegeven, maar dat hierin in het derde kwartaal van ait jaar een ommekeer is geko men. Hij schrijft dit hoofdzake lijk toe aan een toeneming van de import, waaronder de aankoop van drie containerschepenmaar ook aan een toeneming van de in voer van „minerale produkten" Joep Steyn, de secretaris-gene raal van het Zuidafrikaanse mi nisterie van economische zaken, zei gisteren dat Zuid-Afrika moet proberen minder afhankelijk te worden van de invoer van olie in het licht van de dreiging van een economische boycot. ,JJet zou on verantwoord zijn van ons als wij ons niets zouden aantrekken van het internationale politieke kli maat waarin wij vandaag moe ten leven, en om onze ogen te slui ten voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika waarover in som mige kringen buiten ons land wordt gesproken". Olie is een van de weinige delf stoffen waarover Zuid-Afrika niet zelf beschiktHet land is vol ledig afhankelijk van ingevoerde olie, afgezien van de geringe hoeveelheid olie die het onttrekt aan steenkool. Iran wordt gezien als de grootste leverancier van olie aan dit land. De niet direct benodigde olie wordt opgeslagen in oude steenkoolmijnen B^»rNG Mpu«F.y MarcelB^r.Ar,.h,tect wettar» of thi.; Jimmy Cartfir President United Stiltes of America NEW YORK (AP) - De bijzondere politieke commissie van WASHINGTON - De Amerikaanse senator Hubert Humphrey bekijkt met zijn vrouw de plaquette i de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aange- Hubert Humphrey-gebouw, dat naar hem is genoemd en gisteren officieel werd geopend. nomen, waarin vliegtuigkapingen worden verworpen en Het gebouw zal het hoofdkwartier van het ministerie van gezondheid, onderwijs en welzijn huisvesten alle aangesloten landen wordt verzocht "alle noodzake- lijke stappen te nemen" hier een einde aan te maken De resolutife wordt door de commissie ter goedkeuring aan de algemene vergadering aangeboden. Elf dagen tevoren had de inter nationale federatie van piloten verenigingen (Ifalpa) een 48- uursstaking in afwachting van stappen van de VN opgeschort. Het concept van de resolutie werd BARCELONA -,De Spaanse communistenleider Santiago Carrillo heeft gisteren tot zijn volgelingen gezegd dat hij niet bang is voor een bezoek aan Amerika omdat hij zijn ant woorden "klaar heeft voor het geval iemand hem naar zijn denkbeelden over vrijheid vraagt. I 'Ik zal niets terugtrekken en voor niemand capituleren. Als zij tegen mij spreken over vrijheid en democratie, zal ik hun ovej rassendiscriminatie en de dood van Martin Luther King vragen'. Carrillo, een groot voorstan der van het zogenoemde Eurocomniunisme, vertekt maandag naar Moskou voor de viering van de zestigste verjaardag van de Russische revolutie. Blijkens zijn uitla tingen in Barcelona vreest hij ook de Russen niet. 'Ik zal in Moskou alles vertellen wat ik vind van het politieke sys teem. De revolutie van oktober 1917 behoort aan alle proletariërs van de wereld- Ik zal eer be tuigen aan de Russische ar beidende klasse van 1917. En dan zal ik hun zeggen dat wij het niet eens zijn met de weg die zij gegaan zijn en met de methoden waarvan zij zich bedienen'.' een week geleden aan de verga dering voorgelegd. Het voorstel was opgesteld door een groep Westerse en derde wereldlanden. De stemming over de resolutie werd enige tijd opgehouden doordat Arabische en Afrikaanse landen veranderingen in de tekst wilden teneinde zowel over- heidsakties als individuele daden te behandelen, en een aantasting van het recht op zelfbeschikking te vermijden. De voorzitter van de commissie, Bernhard Neugebauer uit Oost- Duitsland, heeft daarop een compromis uitgewerkt dat zon der stemming aanvaard werd. Acties Door ook akties van staten in de resolutie op te nemeq slaat de tekst nu ook op zaken'als de on derschepping van een Libanees verkeersvliegtuig in het lucht ruim van Libanon door Israël na dat het vermoeden was gerezen dat de linkse Palestijnse leider George Habasj zich aan boord zou bevinden. De Veiligheids raad heeft deze daad in 1973 ver oordeeld. Een andere wijziging die op voor stel van de Arabische landen in de tekst is aangebracht betreft de bepaling dat akties tegen kapin gen 'niet ten nadele van de souvereiniteit of de territoriale integriteit van een land" mogen gaan. Dit zou van toepassing kunnen zijn op een andere anti-kapings aktie van Israël, de "overval op En tebbe" waarbij Israëlische mili tairen op Oegandees grond gebied hebben geopereerd. Een VN-woordvoerder heeft de pers laten weten dat hij verwacht dat de algemene vergadering van de VN de resolutie morgen al in behandeling zal nemen. Alle lan den die de drie internationale verdragen over de beveiliging van de burgerluchtvaart nog niet hebben ondertekend worden in de resolutie opgeroepen om dat alsnog in overweging te nemen. Het gaat om de conventie van Tokio uit 1963, de conventie van Den Haag uit 1970 en de conventie van Montreal uit 1971. NEW YORK (Reuter) - Secretaris generaal Kurt Waldheim heeft de V.S. gisteren scherp gekritiseerd wegens het terugtrekken uit de ILO. Hij vond dat des te teleur stellender nu president Carter sterke steun had uitgesproken voor de V.N. en versterking van de internationale samenwerking. Waldheim hoopt dat de terugtrek king slechts voor beperkte tijd zal zijn. Regeringsfunctionarissen in Jeru zalem zeiden gisteravond dat Is raël, eveneens overweegt uit de ILO te stappen. "Wij hebben voortdurend de groeiende ver politisering van de organisatie veroordeeld omdat constant de rol van. arbeidsinstelling werd vergeten en in plaats daarvan vraagstukken ter sprake werden gebrachtwaar de organisatie niets mee te maken had", aldus een van hen. Een ander zei dat de ILO „een poli tiek instrument in de handen van Arabieren, communisten en en kele landen van de derde wereld" was geworden. Het Sovjetrussische persbureau Tass zei gisteren dat president Carter had gebogen voor de wen sen van zionistische kringen en reactionaire Amerikaanse arbei dersleiders. "Deze leiders vinden het niet prettig dat de ILO enkele jaren geleden het lidmaatschp hebben verleend aan vertegen woordigers van de PLO en dat de Israëlische politiek herhaaldelijk in de organisatie onder vuur wordt genomen." De Zwitserse "regering zei gister avond het Amerikaanse besluit te betreuren 'maar te verwachten dat de V.S. "vroeger of later" weer zullen terugkeren. Directeur-generaal Francis Blan- chard van de ILO zei gisteravond dat het verlies van de Ameri kaanse financiële bijdragen "pijnlijk" zal zijn en dat het sec retariaat waarschijnlijk een "aan zienlijk" aantal goede functiona rissen zal moeten laten gaan. NEW YORK (Reuter) - De Afri kaanse leden van de Veiligheids raad, uiterst ontevreden over de westerse veto's van maandag over hun resoluties inzake Zuid-Afrika, zijn gisteren terug gekomen met krachtige voor stellen om Zuid-Afrika tot de orde te roepen. De voorstellen werden gedaan in de vorm vap amendementen op een Cana- dees-Westduitse ontwerp-reso- lutie, die maandag als compromis bij de raad was ingediend. De ontwerp-resolutie behelst een verplicht wapen-embargo op ba sis van het gevoelen van de veiligheidsraad dat het ver krijgen door Zuid-Afrika van wapens een bedreiging vormt voor de internationale vrede. Tijdens een besloten bijeenkomst van de raad, gisteren, stelden Be nin, Mauritius en Libië voor dat onder sancties ook moet vallen het herroepen van bestaande wa pencontracten met Zuid-Afrika en van alle licenties die verband - houden met het onderhoud en het vervardigen door dat land van militair materieel De Afrikaanse landen riepen ook op tot beëindi ging van de nucleaire samen werking met Zuid-Afrika. Resolutie De Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen van de VS heeft gistern eenstemmig, met 12 tegen O, een resolutie aan genomen waarin de „onderdruk- kingsmaatregeli Zuidafrikaanse regering worden veroordeeld. Maandag had het Huis van Afge vaardigden drong er bij president Carter op aan „doelmatige maat- gregelen te nemen tegen de re publiek Zuid-Afrika om de diepe bezorgdheid van het Ameri kaanse volk over de voortdu rende schending van men senrechten" tot uitdrukking te brengen Daaruit schrapte de woordvoerder. ..Nederland is be slist niet gelukkig met het af stemmen van een krachtig em bargo. Hierdoor is de kans op doeltreffend optreden tegen Zuid-Afrika. aanzienlijk verminderd"." Tekort treft Palestijnse vluchtelingen BEIROET (UPI/Reuter) - De VN- organisatie voor hulp aan Pales tijnse vluchtelingen .UNRWA (U.N. Relief and Works Agency) heeft haar meelrantsoenen voor meer dan 800.OQD Palestijnse vluchtelin gen moeten verminderen vanwege een aanzienlijk begrotingstekort. Dit heeft Robert Prevot, plaatselijk hoofd van de organisatie in Beiroet, gisteren meegedeeld. Tenzij het te kort aan contanten spoedig zou worden aangevuld zouden moge lijk ook andere diensten moeilijk heden krijgen. Prevot deelde mee dat de meelrant- tijdelijk tot de helft de teruggebracht Vanwege een tekort Tot het maandelijks voedsel rantsoen behoren normaal 10 kg meel, 600 gram suiker, 500 gram rijst en 375 gramk spijsolie. Er zijn ongeveer 1,7 miljoen vluch telingen in Libanon, Syrië, Jor danië en de bezette westelijke Jor- daanoever en de strook van Gaza bij de UNWRA geregistreerd. Bijna de de helft van hen kan aanspraak moorden „tegen de republiek maken op de gehele dienstverle- Zuid-AfrikaVoorzitter John mng van de organisatie^ waatoe ge- Sparkman vond dat de oor- zondheidszorg en onderwijs beho- spronkelijke bewoording te ver ren- ging. Jacob Javits zei dat de re solutie daardoor onnodig bele- digdend werd gemaakt.. Niet gelukkig Waldheim"Hopelijk tijdelijk" ILO-functionarissen zeiden ech- helpen beperken van de Amen- ter te hopen dat op ongeveer 150 kaanse stap op begrotingen voor na alle 2000 werknemers zouden programma's in de ontwik- kunnen worden aangehouden. kelingslanden. Blanchard zei te hopen dat vrijwil- Blanchard over het Amerikaanse lige bijdragen van Duitsland, de besluit: "Er is niets dat om een Scandinavische landen en an- dergelijk drastisch besluit dere landen de gevolgen zouden vraagt". Volgens welingelichte kringen werd het huidige tekort voorname lijk veroorzaakt door een daling van bijdragen van olieproduce rende landen. De grootste slag werd toegebracht toen Saoedi- De Nederlandse regering is „niet Arable z:jn bijdrage verminderde gelukkig" met het feit dat de Ver- van 10 miljoen dollar in 1976 tot enigde Staten, Engeland en twee miljoen dollar dit jaar. Frankrijk in de Veiligheidsraad De UNRWA is afhankelijk van de Verenigde Naties hun veto vrijwillige bijdragen. Haar uitga ven voor dit jaar worden geraamd op 134 miljoen dollar. hebben uitgesproken plichte economische en wape nembargo's tegen Zuid-Afrika. Dit heeft de woordvoerder het ministerie zaken „Juist nU gelegenheid maatregelen te De V.S. zijn verreweg de grootste buitenlandse regelmatige "geldschieter". Zij Den Haag meegedeeld, verstrekten 53 procent van alle ook psychologish. de fondsen sedert de UNRWA in 1950 doeltreffende haar activiteit begon. Daarop volgt i", aldus de Groot-Brittannie met 11 procent. ADVERTENTIE SALISBURY (AFP/UPI) - De Rhodesische regering heeft gis teren bij het parlement een wets ontwerp ingediend dat soldaten 1 die de leeftijd van 21 jaar hebben i bereikt en die twee jaar middel- I baar onderwijs hebben gevolgd, het kiesrecht wil verlenen. Hierdoor zal een beperkt aantal zwarte militairen van het Rhode- I sische leger dat op grond van hun geringe loon niet mocht stem- 1 men, nu het kiesrecht kunnen J krygen. (Het parlement telt 16 zwarte leden J tegen 50 blanken. Acht zwarte af- gevaardigden worden door de traditionele stamhoofden be- nöemd en de acht overigen door een zwart kiescollege waarvoor tot nu toe slechts 8.000 zwarten zijn ingeschreven. Bij de jongste verkiezingen, op 31 augustus, bracht nog geen 20 procent van hen zijn stem uit. De rechtse oppositie, de Rhodesi sche Actiepartij, had geëist dat alle soldaten, zwart en blank, die de leeftijd van 18 jaar hebben be reikt, zonder verdere voorwaar den zouden mogen stemmen. De regering had die eis verworpen. Intussen hebben regeringskringen in Salisbury de taak van de Britse hoge commissaris Lord Carver voor het zoeken naar vrede in Rhodesië "een onmogelijke mis sie" genoemd. Zij zeiden dat aan de vooravond van de komst van Lord Carver naar Rhodesië die twee dagen van kennelijk on vruchtbare besprekingen in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar és Salaam achter de rug heeft. Carver zou er niet in geslaagd zijn vorderingen te boeken bij het overleg met de zwarte nationalis tische leiders Robert Moegabe en Joshua Nkome, de gezamenlijke leiders van het Patriottische Front dat de controle uitoefent over de meeste guerrillastrijders die het bewind van premier Ian Smith omver willen werpen. Nkome zei dat het onderwerp van een bestand, een beslissend punt van het Brits-Amerikaanse plan om een meerderheidsbewind tot stand te brengen, zelfs niet ter sprake was gekomen. Carver is de man die door Groot- Brittannië is aangewezen Rhode sië te besturen tijdens een inte rim-periode voorafgaand aan het meerderheidsbewind. Zowel de Rhodesische regering als het Pa triottisch Front verzetten zich krachtig tegen zulk een rol voor Lord Carver of een andere Brit. Lord Carver sprak gisteren met de Tanzaniaanse minister van buitenlandse zaken, Benjamin Mkapa. Hij bracht verslag uit van het overleg dat hij de dag tevoren - vergezeld van de speciale VN- vertegenwoordiger voor Rhode sië, generaal Prem Chand - met Nkomo en Moegabe had gevoerd. Volgens waarnemers liepen die ge sprekken uit op een impasse. Nkomo zei dat het "front" zich verzet had tegen de buitensporig geachte bevoegdheden die de hoge commissaris waren toege dacht. De ABN maakt u graag wegwijs in alle mogelijkheden, die voor spaarders en beleggers openstaan. Van het eenvoudige spaarboekje tot de Spaar-Extra-Rekeningen en de Girospaarrekening, waarmee uw geld direct opneembaar blijft terwijl u tóch hoge rente ontvangt. Van automatisch sparen tot kasbiljetten (de snel in waarde stijgende certificaten, die u gewoon aan de balie kunt kopen). Van spaardeposito's met opzegtermijn tot spaardeposito's met vaste looptijd. Bij de ABN kunt u kiezen. En de ABN hèlpt u kiezen. U kunt mij helpen door informatie te sturen over: O ABN-Spaarrekening Spaar-Extra-Rckeningen O Salaris Spaarplan O Girospaarrekening Aankruisen wat verlangd wordt. Dhr./Mevr.; Straat: Plaats: Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongéfrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. ci5"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9