Eén minister voor de CHU Hielp ambtenaar Henk Politiebonden keren zich tegen Kalma 'We moeten stoppen met bewapenings-dwaasheid' „Straf slechts naar de mate van schuld De Gaay Fortman sr. op justitie BU OPLICHTEN VAN MINISTERIE VAN DEFENSIE TRESLONG-HILLEGDM 0 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Den Haag (SP) - De CHU krijgt in het tweede kabinet Den Uyi maar één ministerspost. Dat blijkt uit het lijstje met namen dat gisteren in politiek Den Haag circuleerde. Formateur Den Uyi ontving gistermiddag en avond de eerste kandidaten. ROTTERDAM (SP) - In een ge sprek met de Rotterdamse bur gemeester André van der Louw hebben vertegenwoordigers van de diverse politiebonden gisteren laten uitkomen dat zij vindëh dat hoofdinspecteur Kalma over de schreef is gegaan door mee te lo pen in een demonstratie ter na gedachtenis aan de drie RAF-le- den Baader, Ennslin en Raspe. ,,Wij keuren het ten zeerste af dat de hoofdinspecteur zich niet van de demonstratie heeft gedistan tieerd en zeker toen bleek welke teksten er werden meegevoerd", zo schrijven zij in een brief, die gisteren aan Van der Louw is overhandigd. De bonden vinden dat Kalma vooral onjuist heeft gehandeld door aanwezig te blijven toen bij het Westduitse consulaat in Rotterdam beledi gende opmerkingen naar de poli tie werden geroepen. „Door te blijven heeft Kalma de schijn op zich geladen zich te conformeren met het standpunt van de de monstranten". Eerste keer Het is de eerste keer, dat de bonden die zeggen uit brede kring nega tieve reacties op Kalma's optre den te hebben ontvangen, zich zo duidelijk pjtspreken tegen de ge dragingen van de chef van de ze den- en kinderpolitie. In de brief die door de afdeling Rot terdam van de centrale van poli- tie-organisaties en door de ver eniging van hogere politie-amb- tenaren is ondertekend, wordt wel aangehaald, dat de bonden onverkort grote waarde hechten aan de vrije meningsuiting. Voorzitter T. Douma van de afde ling Rotterdam van de Neder landse politiebond zei na afloop van het gesprek met Van der Louw dat het nog niet duidelijk is of stappen tegen Kalma worden ondernomen. „Dat is verder een zaak van de burgemeester en de korpsleiding". Binnenkort zal hoofdcommissaris Vermeij een onderhoud hebben met de heer Kalma, waarvan schriftelijk ver slag wordt uitgebracht aan bur gemeester Van der Louw. IJSHOCKEY - De Nederlandse ijshockeykampioen F/Heerenveen heeft gisteravond in Bolzano de eerste wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Europese bejcer met 4-2 verloren van de Italiaanse ploeg Bolzano. De Nederlandse doelpunten kwa men op naam van Koopmans en Van Wierden. Achtereenvolgens waren dat de demissionaire ministers Van der Stoel, Van Kemenade, De Gaay Fortman, Boersma en Duisenberg en de staatssecretarissen Zeeval- king, Meijer en Schaefer. Verrassend is dat formateur Den Uyi aan De Gaai Fortman heeft ge vraagd minister van justitie te wor den. Deze beheert nu binnenlandse zaken, een departement dat naar CDA-leider en oud minister van justitie Van Agt gaat. Het voorlopige lijstje met namen ziet er als volgt uit Den Uyi -.premier en algemene za ken. Van Agt - vice-premier en bin nenlandse zaken, Andriessen - economische zaken, Duisenberg - financiën. Boersma - sociale zaken. Van der Stoel - buitenlandse zaken, Stemerdink - defensie, De Gaay Fortman - justitie, Van Kemenade - onderwijs, Gardeniers-Berendsen - volks gezondheid en milieu, Schaefer - volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, -Meijer - CRM. Kruisinga - landbouw en visserij. Lubbers - ontwikkelingssamen werking, Zeevalking - verkeer en waterstaat, Beek - wetenschapsbeleid. Het enige "nieuwe gezicht" in dit rijtje kandidaat-ministers is de D'66-kandidaat voor weten schapsbeleid, dr.ir. W. J. Beek. Deze is thans voorzitter van de directie bij het voedingsconcern Van den Bergh en Jufgens, een onderdeel van Unilever. Niet uitgesloten is dat in het rijtje namen voor ministersposten nog forse wijzigingen komen. Zo is er sprake van dat Andriessen op eco nomische zaken niet aanvaardbaar zou zijn voor de PvdA Liever zou den de socialisten zien dat de de missionair minister Lubbers deze post houdt. Dan zou wellicht een ruil worden overwogen tussen PvdA en CDA van de posten defensie en ontwik kelingssamenwerking. Pronk zou dan minister van ontwikkelings samenwerking kunnen blijven en Andriessen wordt minister van de fensie. Justitie Jaar voor neersteken Het kort geding dat de Rot terdamse PvdA-leden Van Heemst en Bos hadden aangespannen te gen Den Uyi en dat vandaag zou dienen voor de Amsterdamse rechtbank, gaat niet door. De twee partijleden wilden dat de formateur in afwachting van het PvdA-con- gres zou stoppen met zijn werk. Zij van marinier hebben het kort geding ingetrok ken, omdat zij "van partijleden ARNHEM (ANP)-De rechtbank in hebben begrepen dat het geding de Arnhem heeft de 23-jarige L.A.K. aandacht afleidt van de zaak waar uit Nijmegen wegens poging tot het eigenlijk om gaat". doodslag op een marinier veroor deeld tot twaalf maanden gevang- "Veel leden doorzien de opzet van enisstraf waarvan twee voorwaar de formateur en de fractie en zullen delijk. Het vonnis was gelijk aan de zich niet van de wijs laten brengen eis van de officier van justitie, door de druk die op de besluitvor- De verdachte had na het eind van ming van het congres wordt ge- de treinkaping in De Punt, wraak legd", zo menen de twee Rot- willen nemen op Nederlandse ma terdammers. riniers. LEIDEN - "Ik loop achter elke leus aan die gericht is tegen de kernbewapening en tegen de neutronenbom ook al zijn die leuzen soms nog zo naief. Want als we beneden niet hard schreeuwen dan is elk protest boven bij de politieke macht hebbers aan dovemansoren ge zegd". Deze persoonlijke ontboeze ming deed de theoloog, prof. H. Berkhof, gisteravond in het Leidse St. Antonius Clubhuis waar een informatie en discus sieavond plaatsvond over de neutronenbom. Prof. Berkhof was één van de voornaamste sprekers op deze door de Leidse werkgroep 'Stop de Neutronen bom' georganiseerde bijeen komst. Prof. Berkhof sprak er zijn vol doening over uit dat de aankon diging van de neutronenbom een schokeffect onder de men sen teweeg had gebracht. "De mensen hebben de aankondi ging niet gelaten over zich heen laten gaan zoals wel het geval was met de aankondiging van veel andere wapens". Prof. Berkhof memoreerde het verzet dat er al vele jaren bij veel theologen bestaat tegen de wa penwedloop. "De politici zeg gen ons dat er een geleidelijke afbouw van de bewapening zal komen om het machtseven wicht in de wereld te bewaren. Die bewering is gewoon bedrog want de bewapening is in de loop der jaren alleen maar ver der opgevoerd. Koude oorlog Een instituut als de NAVO han teert nog steeds de Koude-Oor- log-ideologie van de jaren vijftig. De reactie van NAVO- secretaris-generaal Luns op de neutronenbom ("Het is een ge wone artillerie-granaat") is ont- Prof. Berkhof tijdens bijeenkomst in Leiden tegen de neutronenbom hullend en beledigend. Aan de verdwazing van de steeds ver dergaande bewapening moet een einde komen. We moeten ons niet laten inpakken door politici", aldus prof. Berkhof. De gisteravond eveneens in de volle zaal van het Antonius Clubhuis aanwezige radio- bioloog prof. D.W. van Bekkum ging in op de werking van de neutronenbom. "De werking van de snelle neutronen waaruit de bom bestaat is uiterst ef fectief. De neutronen vernieti gen bij de mens hersem en ze nuwweefsel waardoor binnen enkele minuten de dood in treedt". Prof. Van Bekkum noemde het onwaarschijnlijk dat het effect van een bom-ex- plosie tot een klein gebied be perkt zou blijven. "Er is een uitstraling over een groter gebied. Op een afstand van 200 tot 400 meter van de ex plosie heeft de bom de zoge naamde darmziekte tot gevolg. Een ziekte die na ongeveer vijf dagen de dood tot gevolg heeft en gepaard gaat met ver schijnselen a la cholera. Op een afstand van 400 tot 800 meter is de uitstraling verantwoordelijk Prof. Berkhof. voor aantasting van het been merg wat na ongeveer een maand in een dodelijke afloop resulteert terwijl een neutro nenbom-explosie in een nog verdere omgeving de kans op kanker vergroot". Door staal Prof. Van Bekkum merkte nog op dat de straling van de neutro nenbom door staal heengaat waardoor dit wapen zo vaak ge noemd wordt als mogelijkheid om een tank-aanval te weren. "De straling wordt nog het beste tegengehouden door lichte stof fen, zoals paraffine of water". De secretaris van de landelijke intiatiefgroep 'Stop de Neutro nenbom', N. Schouten, meldde gisteravond dat er al ruim 85.000 protesthandtekeningen tegen de neutronenbom waren verza meld terwijl er overal in het land nog volop actie wordt gevoerd. De handtekeningen zullen wor den overhandigd aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Schouten: "Een massale actie als deze heeft perspectieven. Het toenemende verzet tegen de neutronenbom in Nederland maar ook elders heeft invloed op de beslissingen van politici. Amerika heeft destijds in Vietnam afgezien van het ge bruik van atoomwapens omdat er overal in de wereld werd ge protesteerd tegen een eventueel gebruik daarvan". Uitspraak Hoge Raad in zaak Frans Hi van groot belang ADVERTENTIE gisteren geconcludeerd tot ver werping van het cassatie-beroep dat de 41-jarige hoofd verpleger Frans H. had ingesteld tegen het vonnis van het gerechtshof te Den Bosch. Hierbij was hem achttien jaar gevangenisstraf opgelegd we gens meervoudige moord door middel van insuline-injecties op demente bejaarde patiènten van de Luckerheidekliniek te Kerkrade. De rechtbank te Maastricht had hem hiervoor tot dertien jaar ver oordeeld. Zowel voor de rechtbank als in hoger beroep bij het ge rechtshof was namens het openbaar ministerie levenslange gevangenisstraf geëist tegen H. De hoofdverpleger heeft steeds ontkend van de dodelijke uitwer king der injecties op de hoogte te zijn geweest. Hij dacht dat insuline als pijnstillend middel kon dienen. Volgens talrijke getuigen en des kundigen moet H. echter precies hebben geweten wat hij deed. Be halve aan meervoudige moord werd hij ook schuldig bevonden aan diefstal en verduistering van sieraden en kleding ten. Het gerechtshof te Den Bosch hield in het vonnis wel rekening met ver- dcchtes verminderde toereke ningsvatbaarheid, maar niet met omstan- le r wel in aanmerking waren geno men. Dde voornaamste hiervan wa ren het onvoldoende functioneren van de artsen in de kliniek en de onvoldoende controle op de medi camenten. Tegen het vonnis van het hof zijn door de Haagse advocaten mr. P. Mout en mr. G. Spongiin totaal vijf grieven ingediend. De belang rijkste grief, die betrekking heeft op het schuldbeginsel, werd voor de Hoge Raad be pleit door mr. G. Spong. Het gerechtshof te Den Bosch had beslist dat aan de ernst en straf waardigheid van verdachtes han delen geen afbreuk van enige bete kenis wordt gedaan door verschei dene op zichzelf beschouwd „on gewenste omstandigheden zoals die toendertijd in de Luckerheide- kliniek al mogen hebben bestaan" Mr. Spong betoogde dat deze op vatting van het hof in strijd is met het in ons strafrecht gehuldigde beginsel: straf slechts naar de mate van schuld. Aangezien door de Hoge Raad wel het beginsel „geen zijnpatiën- straf zonder schuld" is erkend, maar nog nooit het beginsel straf slechts naar de mate van schuld, is de uitspraak in deze zaak vwn groot belang voor de strafrechtspraktijk Uitspraak 6 december. ZUTPHEN (SP) - De zwaar inva lide Henk L. heeft de Staat voor ruim zeven ton kunnen oplichten omdat een huisvriend van hem een sleutelpositie bekleedde bij defensie. Deze ambtenaar Carel B. (57), was hoofd van de sectié geneeskundige verzorging van de afdeling sociale zaken van het ministerie van defensie. Zijn handtekening onder de door L. ingediende valse rekeningen was voldoende voor uitbetaling. Carel B. moest zich gisteren voor de Zutphense rechtbank verant woorden wegens medeplichtig heid aan de verduisteringen van Henk L., tegen wie maandag ge zien zijn slechte lichamelijke en geestelijke toestand, slechts een boete werd geëist (f 15.000,-). Officier van justitie mr. P. Cremers verweet de Haagse hoofdkom mies met name dat hij jarenlahg declaraties voor niet-bestaande verpleeghulp van. zijn fiat voor zag, terwijl hij geweten moet hebben dat er op Henks landgoed 't Kervel in het Gelderse Hengelo geen verpleegster te zien was. Henk L. had rekeningen ingediend voor in totaal een ton. Hij had ze laten ondertekenen door zijn demente stiefmoeder, die hem hoogstens eens zijn eten bracht. Chauffeur Carel B. had enkele jaren achtereen steeds een weekje op 't Kervel doorgebracht, waar hij als Van de kant chauffeur voor Henk optrad, en af en toe wat schilderwerk ver richtte. Daarvoor kreeg hij alleen de reiskosten van Den Haag naar Hengelo vergoed. Verder zou hij niets van de oplichtingsprak tijken van Henk wijzer zijn ge worden. Mr. Cremers eiste tegen de amb tenaar die er volgens zijn supe rieuren veertig jaar zeer trouwe dienst op heeft zitten en vorig jaar nog is bevorderd, een gevang enisstraf van drie maanden, waarvan één voorwaardelijk. Carel B. ontkende gisteren willens en wetens te hebben meegehol pen aan de oplichting. Tijdens het vooronderzoek had hij wel een keer toegegeven dat hij wist dat er geen sprake was van een verpleegkundige hulp op 't Ker vel. ..Die verklaringen heb ik eigenlijk automatisch onderte kend". aldus B.. Dat bracht de onverstoorbare rechtbankpresi dent mr. R. Reindcrsma tot de opmerking „U tekende altijd Geen steekproef defensie was nooit een steekproef gehouden of er op 't Kervel wel geneeskundige hulp was. Carel B.: „Het was zuiver een vertrouwenskwestie. We gingen er gewoon van uit dat een zo zware invalide als Henk per definitie een verpleegster om zich heen heeft." Carel B had uit Den Haag drie hoge ambtenaren van defensie mee gebracht, die voor hem als ge tuige a decharge optraden. Ze onderschreven Henks kritiek op de verhoortechniek van de re chercheurs van de marechaus- Die waren bij hen onprettig en ag ressief overgekomen. B.'s raadsvrouwe, de Rotterdamse advocate mr. A. de Jong, daar over in haar pleidooi: „Het was een confrontatie tussen de koele en zakelijke marechaussee en de gevoelige, zachtmoedige man van de sociale dienst van defen sie. Die confrontatie is door de marechaussee gewonnen door mijn cliënt te overrompelen." Normaa. Het hoofd van sociale zaken van de fensie het weten dat het geensz ins vreemd is dat een ambtenaar van zijn dienst vriendschappe lijke betrekkingen onderhoudt met cliënten. Hij vertelde: „die jarenlange con tacten met (oorlogs)invaliden la ten je niet onberoerd. Er ontstaan dan ook wel wat nauwere ban den. Het mag natuurlijk nooit zo worden, datje afhankelijk wordt van je cliënt. Ik heb trouwens niet de indruk dat dat hier is gebeurd. Deze dienst zorgt als het ware voor onze eigen mensen. Het gaat tenslotte om de zorg voor mensen die in en door de militaire dienst invalide zijn geworden. Dat schept een soort band." En een amdere ambtenaar: „Wij passen ons aan aan de situatie van de minder-valide. Zolang er geen ontrouw blijkt is er sprake van trouw, het was overduidelijk dat L. hulp nodig had." En over Carel B. zei hij: „H*j is hulpvaar dig en als mens eigenlijk te goed De rechtbank wijst vrijdag 11 no vember vonnis. VOOR RESERVERINGEN: restaurant: tel. (02520) 15347 bowling: tel. (02520) 16214

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7