Verkeersexamen dreigt in het slop te raken SPREEKUUR BEJAARDEN Koningstraat is voor tunneltje Nog altijd geen opvolger voor organisator Voerman Baarmoeder halskanker onderzoek Actief in vrije Wintersportdoor geen beenbreuk meer te stuiten BT TOURS WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - Het zal de afde ling Leiden van Veilig Verkeer Nederland ko mende maanden heel wat hoofdbrekens kosten voordat is uitgeplozen wie het verkeersexamen voor de lagere scholen gaat verzorgen. Met het examen dat weliswaar lan delijk in elkaar wordt gezet, maar toch de nodige rompslomp met zich brengt, hield oud-politieman Voerman zich sinds jaar en dag bezig. De inmiddels „-jarige politiefunc tionaris verzorgde de administra tie rondom het examen en nam de verkeerslessen (jaarlijks twee op elke Leidse lagere school) voor zijn rekening. Gestimuleerd en begeleid door de Verkeers commissie - zoals de Veilig Ver keer afdeling in Leiden in het ge bruik wordt genoemd - en tot volle tevredenheid van alle be trokkenen, Sinds Voerman echter te kennen heeft gegeven ermee te willen stoppen zitten die betrokkenen met de handen in het haar. Zoals de Verkeerscommissie zelf, wier belangrijkste taak het was het verkeersexamen goed te laten verlopen, naast de bemoeienis sen die zij had met de verkeers- brigadiertjes. Zoals ook de gemeente Leiden die in de begroting schrijft naarstig op zoek te zijn naar een nieuwe politiefunctionaris die Voermans werk kan voortzetten.- Pogingen die genoemde commissie eerder in het werk stelde om een vervanger te vinden strandden. Deels omdat de kandidaten niet uit politiekringen afkomstig wa ren, deels omdat het kandidaten betrof die op de loonlijst gezet zouden moeten worden. En daar wil de de gemeente niet aan. LEIDEN - Het comité dat in Leiden het .bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker organi seert, is begin deze week zijn ac tiviteiten begonnen in het ge zondheidscentrum aan de Bern- hardkade. Iedere vrouw uit die omgeving die geboren is in 1942, 1939, 1936, 1933, 1930, 1927 en 1924, heeft, als het goed is, een oproepingskaart ontvangen. De genen die in een van deze jaren geboren zijn, maar geen kaart hebben gekregen, wordt ver zocht contact op te nemen met de GG en GD, tel. 120645. Overigens wijst het organiserende comité erop dat het opkomst percentage in Leiden tot nu toe (ongeveer 50 procent) goed ge noemd kan worden. Van de vrouwen die, •om verschillende redenen, niet aan/het onderzoek meedoen, heeft tot dusver 25 pro cent via de teruggestuurde op roepingskaart laten weten n niet meedoet. Antiek-curiosa-beurs In het weekeinde van 11 tot en met 13 november wordt in de Leidse Groenoordhal de Eerste Leidsche Beurs voor Antiek en Curiosa gehouden. Op initiatief van het Organi satiebureau Zuid-Holland zullen die dagen ongeveer veertig handelaars in antiek en curiosa hun artikelen ten toonstellen en te koop aanbie den. De standhouders vullen met hun artikelen de helft van de grote hal. De antiekbeurs is op vrijdag 11 november geopend van 's avonds 7 uur tot half 11, op zaterdag 12 no vember van 11 tot 12.30 uur en op zondag 13 november van 11 tot 5 uur 's middags. Als de beurs slaagt is het organisa tiebureau van plan er een ge regeld terugkerend even ement van te maken. Bazaar Het bazaart de laatste dagen weer flink. Vandaag is het de beurt aan de Evangelisch Lutherse Gemeente aan de Hooglandse Kerkgracht 28. Er zullen allerlei goederen verkocht worden, er zijn at tracties en er is een platen- en boekenmarkt. Verder is er een gezellige koffie- en thee- schenkerij terwijl 's avonds het rad van avontuur draait. De bazaar is vanavond geopend van 7 tot 10 uur. Oud-politieman Voerman kijkt toe hoe verkeerbrlgadiertjes hun werk doen op de Boshuizerkade. Jarenlang verzorgde hij de verkeersexamens op de lagere school. Nu hij ermee gestopt is, blijkt het erg moeilijk een nieuwe kandidaat te vinden. examen? Ik ben bang dat het peil op de scholen achteruit holt als het examen en de bijbehorende lessen in het verkeerslokaal ver vallen." Het zoeken is dus naar een gepen sioneerd politieman die z'n pen sioen met de pakweg negen duizend gulden (bruto) die de gemeente in de begroting voor dit doel beschikbaar stelt wil aan vullen. Lokaal Dood SPOOT Waarmee het volgende probleem De Verkeerscommissie is op een dood spoor geraakt nu ze de be langrijkste taak niet meer kan uitoefenen. Ze is al maanden niet meer bijeen geweest. Welgeteld drie leden telt de commissie nu nog. Onderwijskundige (en ex- schoolhoofd) Ober heeft te ken nen gegeven bereid te zijn de commissie nieuw leven in te bla zen. Tegelijkertijd wil hij „alle mogelijke moeite" doen om het verkeersexamen doorgang te la ten vinden. Zelf heeft Ober ook alle mogelijke moeite gedaan om een vervanger voor Voerman te vinden. Zelfs bij de rijkspolitie t ging hij te rade, maar tot nog toe zonder succes. De onderwijskundige toont zich een vurig voorstander van deel name aan het - niet verplichte - verkeersexamen. „Omdat je dan tenminste nog een niveau-con trole hebt Kijk, het geven van die verkeerslessen op de scholen is wel verplicht Hoe kun je nu beter nagaan of die lessen inderdaad worden gegeven dan via zo'n ADVERTENTIE k SOLDEER- bij de kop ge pakt kan worden. Dat probleem betreft het verkeerslokaal achter het politiebureau aan de Zon neveldstraat waar van poli tiezijde hard aan wordt getrok ken. De politie wil het lokaal als kantoorruimte gebruiken. Tot dusver werd het gebruikt om de klassen met het reilen en zeilen van het stadsverkeer, zij het op verkleinde schaal, kennis te laten maken. Een belangrijk facet van de ver keerslessen, temeer daar de prak tijklessen (per fiets door de stad) zijn vervallen. Ze werden als „te gevaarlijk" of „tijdrovend" dooi de scholen betiteld. Ober is geenszins van plan het ver keerslokaal zonder meer af te staan. „We willen niet dwarslig gen, maar die ruimte wordt be heerd door Veilig Verkeer. We vragen op z'n minst een ruimte terug, centraal in de stad gele gen" zo luidt zijn motivatie. Overigens is de heer Ober van plan om, indien mogelijk, een circuit in de rustige wijken van Leiden (de Merenwijk bijvoorbeeld) uit te stippelen en vervolgens de praktische lessen in ere te her stellen. Voorlopig echter nog toekomstmuziek - eerst moeten van de heer Ober de twee andere problemen zijn opgelost. LEIDEN - Steeds gaan naar de wintersportAlle gebroken benen ten spijt blijken de helder wit glooiende re clamelandschappen on weerstaanbaar voor velen. Ze keren er graag een poosje ons mooie maar miezerige Holland de rug voor toe Van de traditionele win- tersportlanden als Zwitserland, Noord-Italië en Oostenrijk, springt vooral het laatste land er dit jaar uit. De meeste reisbu reaus die we belden zijn zeer tevreden. Over de kerstperiode, spreken ze al niet eens meer, die is bij de meeste allang vol geboekt. Verderop ligt de piek in feb ruari maar ook in januari, van oorsprong een minder drukke maand voor de wintersport. Niet in de laatste plaats door de lagere prijzen die dan gelden. Bij de reisbureaus' lopen de schattingen van de totale toe name uiteen van 'iets gunstiger dan vorig jaar' tot vijftien pro cent méér. Halfmiljoen De ANWB verwacht dat er deze winter een half miljoen tot zes honderdduizend Nederlanders naar de wintersport gaan. Vo rig jaar had de bond het aan zienlijk drukker dan voor gaande jaren, een kleine twee honderd mensen moesten naar Nederland worden terugge bracht. Ongevallen op de weg nemen daarbij niet eens zo'n grote plaats in, gebroken benen komen meer voor. 'Het is een gegeven dat wanneer een zo groot aantal mensen zich op de skipiste begeeft, een be paald aantal benen breekt',zegt een woordvoerder van de ANWB in Den Haag. Het grootste gedeelte van de mensen gaat individueel op wintersport .Of dat nu per trein, vliegtuig of eigen auto is. Welke van die drie middelen nu het be ste is, het veiligste, durft de ANWB-woordvoerder niet te zeggen. 'Dat is aan de mensen zelf, maar als ze met de auto gaan dan moet dat natuurlijk wel goed voorbereid, met sneeuwkettingen enzovoorts.' De meeste reisbureaus vertellen dat het eigen vervoer, hoe wel het nog een klein gedeelte van het totaal uitmaakt, sterk in op- komst is. Van een verdubbeling spreekt de één, van een gelijk blijvend aantal echter de ander. Het kan alle kanten op dus. Schoolvakantie En dan nog even dit: de lagere- schoolvakanties zijn niet bere kend op wintersportgasten Toch nemen veel ouders hun kinderen, mee. Ze riskeren daarmee wel een proces ver baal, want in 1969 is in de wet een artikel toegevoegd dat al leen in geval van 'gewichtige redenen' tien dagen extra va kantie mag worden verleend. De wintersport valt duidelijk niet onder die gewichtige rede nen. De leerplichtambtenaar in Lei den zegt er wel degelijk op te let ten dat er niet ongeoorloofd vrijaf wordt genomen. Juist omdat de laatste jaren steeds meer aanvragen voor die extra tien dagen bij de schoolhoofden binnenkomen is ook de aan dacht van de gemeente ver scherpt. 1 9 en schoon solderen^ D„naaUemelale" vakman en hobby's voor snel e vanbijns 3 Voor* Chemische Fabr 'Schiedam' 010-26 47 56 Va?i Swietenstraat Voor de bewoners van de Van Swietenstraat zal don derdagavond een bewoners avond worden gehouden in het Boerhaave-restaurant aan de Marienpoelstraat 69a Op de avond kunnen even tuele wensen en aanvullingen op de voorgestelde straatver anderingen besproken met vertegenwoordigers van de gemeentelijk afdeling stede- bouw. De bijeenkomst begint om a<fht uur. Jeugdwerkloosheid De afdeling Leiden van het Al gemeen Nederlands Jeugd Verbond en het Leids Komitee van Schoolverlaters organi seert op zaterdag 5 november een informatieavond over jeugdwerkloosheid. De bij eenkomst wordt gehouden aan het Noordeinde 2a en be gint om acht uur. De toegang is gratis. Voor het muzikale gedeelte zorgt de Haagse rock and roll-formatie "Hearse". Prestatieloop De atletiekvereniging AV Hol land uit Leiden organiseert zondag 6 november een strandloop, waarvan de start zal zijn aan de Wassenaarse slag om 14 uur. De afstgnd is naar keuze 4,8 of 12 kilometer. Inschrijving vanaf 13.00 uur nabij de fietsenstalling. De strandloop is niet alleen voor hardlopers, ook wandelaars zijn van harte welkom. Het is wel thuis omkleden geblazen, want kleedgelegenheid ont breekt ter plaatse. Bureau Huisvesting: LEIDEN - De bewoners uit het gebied van plan D van Noorderkwartier (d.w.z. uit Koningstraat e.o.) zijn over het algemeen vóór het omstreden voetgangers-/l'ietstunneltje op het kruispunt Marnixstraat-Willem de Zwijgerlaan. Althans achten zij een veilige oversteekplaats aldaar drin gend nodig. Dit bleek gisteravond tijdens een disi mingsplan, die door het buurtcomité v gel. die buiten het plan-D-gebied valt, een aanzienlijke toename van noord-; hebben. Dan zijn er volgens de bewon het afsluiten van de Koningstraat vooi kende maatregelen etc. Een nog betere oplossing, ning, zou zijn om de noord-zuid-verbinding naar het Zwarte Pad te verleggen. Omdat dit financieel en technisch (er liggen daar namelijk veel leiding) nogal wat problemen met zich zal meebrengen, werd nog een minder ingrijpende suggestie gedaan; nl. om zowel op de Haarlem mertrekvaart als de Koningstraat éénrichtingsverkeer in te voeren. Door deze avond wilde men via discussies met de betrokken bewoners hun wénsen en bezwaren te weten komen. Zo bleek men tevreden over het huidige winkelbestand en was men niet enthousiast over een even tuele concentratie van winkelbedrijven. Naast een groot Buurtcentrum ter vervanging van de huidige "Zevensprong" (waarvoor reeds zeer lang plannen bestaan) achtte men kleine accommodaties verspreid in de wijk zeer wenselijk, zodat een al ts sterke centralisatie van voorzieningen kan worden tegengegaan. ssie-avond over het bestem- s georganiseerd. Deze maatre- u echter voor de Koningstraat id-verkeer tot gevolg kunnen s maatregelen te treffen, zoals rachtverkeer, snelheidsbeper- LEIDEN - De vernieuwing van het wegdek van de Breestraat ver loopt'voorspoedig. 'Als het meezit zijn we vrijdag klaar', aldus de verantwoordelijke adjunct-direc teur van Gemeentewerken In het eerste deel van de Breestraat tgezien vanaf de Korevaarstraat is een rode asjaltlaag aangebracht: het materiaal is van een iets andere samenstelling dan ui de Haarlem merstraat. 'Eigenlijk iets te rood, maar dat wordt wel donker'. Tussen dit asfaltgedeelte en de Koornbrugsteeg wordt een steenslaglaag aangebracht met daarop weer grof zand waarin de klinkers gelegd worden. Deze con structie moet voorkomen dat er door het zwa re verkeer spoorvorm mg zal optreden. De regen heeft niet nade lig gewerkt op het tempo: op het ts het droog LEIDEN - "Het geven van informa tie aan bejaarden is meestal een trieste zaak. Een tekort aan wo ningen voor jonge mensen is een nare zaak, maar zij hebben nog de tijd. Voor bejaarden ligt de situa tie anders. Zij hebben niet zoveel tijd meer en kunnen een wacht tijd van enkele jaren moeilijk ac cepteren en terecht". En om de voorlichting vanuit Bu reau Huisvesting aan bejaarden beter te organiseren wil directeur Dekker van dit bureau een spe ciaal spreekuur voor bejaarden instellen. Voorlopig denkt hij één dag per twee weken voor dit spreekuur te reserveren. Mevrouw Van Nienes, oud-directrice van het bejaardencentrum Rijn en Vliet heeft zich bereid getoond aan het bejaardenspreekuur medewer king te verlenen. Zij is tevens te vens lid van de adviescommissie inzake het huisves- tingsvraagstuk, een speciale commissie die het college van B en W op dit vlak ten dienst staat. In een boven al geciteerde notitie constateert Dekker dat B en W de nodige financiële middelen voor instelling van een bejaardensp reekuur beschikbaar zullen moe ten stellen. AUSTRALIË Retour p. lijndienst v a Amsterdam SYDNEY jaarretour M'BOURNE 2550,- Leiden. Haarlemmerstraat 65 Tel. 071-131041 Bezwaren wijk- organen tegen wijkradenplan LEIDEN - De wijk- en buurtver enigingen van Leiden zullen ieder een schriftelijke mening geven over het gemeentelijk plan. een ze vental wijkraden in het leven te roepen. Zoals gisteravond tijdens de vergadering van het overleg wij- korganen bleek, leven er de nodige bezwaren bij de verenigingen. Niet zozeer tege het plan om in elke wijk een (gekozen) orgaan in het leven te roepen dan wel tegen heh discus siestuk waarin de werking van de raden uit de doeken wordt gedaan Die nota werd door een aantal ver tegenwoordigers van wijk- en buurtraden als "vaag", "onwezen lijk" en "niet bruikbaar in deze vorm" bestempeld. De meningen zullen binnenkort door voorzitter Galjaard van het overleg wijkor- ganen worden gebundeld en ver volgens aan heh gemeentebestuur worden overhandigd. Over de noodzaak daarvan wordt al enkele jaren gedacht. Daarnaast' is er de constatering dat er een tekort is aan specifieke bejaar denwoningen, zowel in de be staande bouw als ook. zo meent Dekker, in de bouwplannen. "De wachttijden voor herhuisves ting van bejaarden is veel te lang, hetgeen tevens tot gevolg heeft dat veel bejaarden hun registratie als woningzoekende laten ver vallen". Aan de specifieke wensen, die be jaarden aan een woning stellen is bijna nooit te voldoen, zegt de di recteur van Bureau Huisvesting "Wat overdreven misschien, maar ze willen, geloof ik, allemaal naar de bejaardenwoninkjes aan de Willem de Zwijgerlaan", zegt hij- Dekker pleit ervoor dat er voor de toewijzing van bejaardenwonin gen een speciale commissie zal worden ingesteld, met daarin vertegenwoordigers van Bureau Huisvesting, de GG en GD en de Sociale Dienst. Dat leidt mede tot de noodzaak van een aparte regi stratie van woningzoekende be jaarden. Er zou een speciale amb tenaar belast moeten worden met de (her)huisvesting van bejaar den. "Er moet rekening mee gehouden worden dat herhuisvesting en verhuizing voor bejaarden vaak een ingrijpend gebeuren is in een bestaand levenspatroon van soms tientallen jaren", aldus Dekker. Wj FLEUROP Bloemen doen deugd. Bij iedere gelegenheid Uw Fleuropbloemisl

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3