Grondwater even duur maken als leidingwater Glastra van Loon tegen uitspraak PvdA-pariijraad Schippers moeten actie stoppen CSKA Moskon basketbalt tegen P/Leiden Strenger optreden in Leiden tegen leegstand huizen Joppensz krijgt de steek Van Rooijen in Tweede Kamer Promoties aan Leidse Universiteit RobAniba naar UVS Prinses Beatrix opent nieuw gemaal Rijnland WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 Voorstel Westerterp: DEN HAAG (SP) - Demissionair minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) heeft de Eerste Kamer laten weten dat het onttrekken van water aan de grond even duur zal worden gemaakt als leidingwater. De opzet daarvan is het verbruik van grondwater af te remmen. Bij het bedrijfsleven bestaan grote be zwaren tegen het duurder worden van het grondwater, omdat dit voor veel bedrijven de produktiekosten verhoogt. De Tweede Kamer is eerder dit jaar akkoord gegaan met een nieuwe grondwaterwet. Via een amen dement van het toenmalig PPR- kamerlid Van Kuijen werf daaraan toegevoegd dat grondwater even duur moet worden als drinkwater. Staatsrechterlijk rezen tegen de gewijzigde wet veel bezwaren, om dat een dergelijks belastingheffing in strijd zou zijn met de Grondwet. Westerterp heeft nu de Eerste Ka mer schriftelijk laten weten dat hij dit probleem wil opvangen door een zogeheten novelle bij het par lement in te dienen. Het indienen van een dergelijke wijzigingswet is vrij zeldzaam. De bedoeling van Westerterp is om van de belastingheffing leen heffing via een algemene maatregel van be stuur te maken. De commissie van-verkeer en wa terstaat in de Eerst Kamer, die gis termiddag reeds over de brief ver gaderde, was er in meerderheid niet zo gelukkig mee. Men vond de brief staatsrechterlijk niet best geformuleerd. Een meer derheid van de Eerst Kamer com missie besloot om via de griffie van de Senaat om opheldering te vra gen aan het departement van ver keer en waterstaat. Een minderheid vond dat als grondwettelijke be zwaren waren tegen het wetsont werp, de regering het dan maar te rug moest i LEIDEN -Ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als dirigent van "Ex Animo" heeft Herman de Wolff tijdens een receptie in de Vredes- kerk gisteravond van vele kanten gelukwensen in ontvangst geno men. Burgemeester Vis bracht de vele verdiensten van de heer De Wolff in herinnering en liet dit ver gezeld gaan met het aanbieden van een tegel met het Leidse wapen. Vele sprekers en een zanger, ieder Herman de Wolff: gouden jubileum als dirigent op zijji wijzegetuigden van waar dering. De zanger, CorNiqssing,die enige keren solist in de door Her man de Wolff gedirigeerde Matt- heus Passion is geweest, zong hem gevoelvol toe. Onder de vele cadeaus die Herman de Wolff in ontvangst mocht nemen, bevond zich een kleurentelevisie, een geschenk van het gemengd koor "Ex'Animo". De kinderen vertolk ten hun gevoelens met vijftig rozen en een vulpen. Ook vati de zijde van andere Leidse koren hebben vele bestuursleden acte de présence gegeven. LEIDEN - Op de "elfde van de elfde", want dat is het volgende week vrijdag, organiseert de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" een korte plechtigheid bij het Comelis Joppensz-beèldje aan het Lammenschansplein. Zoals in carnavalskringen de gewoonte is, begint de plechtigheid om elf minuten over elf 's avonds. In het bijzijn van de Raad van Elf zal Prins Carnaval, Jan de Eerste officieel "de steek" op het hoofd van Joppensz plaat sen. Daarna zal ter plekke aan alle aanwezigen een mini-hut spotmaaltijd worden aangebo den. Voor de bijeenkomst zijn de le den van de Leidse raad, en af gevaardigden van diverse ver enigingen uitgenodigd. DEN HAAG 8 Oud-staatssecretaris Van Rooyen van financien is giste ren als lid van de Tweede Kamer, beëdigd. Hij neemt DE PLAATS in van Westerterp, die enkele maan den geleden voor voortzetting van zijn ministerschap van verkeer en waterstaat in het demissionaire ka binet koos. (van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - D'66-voorzitter Jan Glastra van Loon vindt, dat de democratie ge weld is aangedaan door de uit spraak van de partijraad van de PvdA in het laatste stadium van de kabinetsformatie. 'Een minderheid van partijleden gaat dan de kiezers blokkeren Het verenigingsrecht wordt toegepast op politieke ver houdingen'. Glastra meent, dat de gekozen leden in het parlement in de huidige verhoudingen moeten kunnen bepalen of een formatie al dan niet door moet gaan. De D'66- voorzitter sprak gisteravond op een ledenvergadering in Alphen. Overigens zou D'66 best van de huidige gang van zaken afwillen. De partij meent, dat dit onder meer kan door eén formateur te kiezen en al voor de verkiezingen afspraken te maken. Een soortgelijk voorstel, in de afgelopen regeringsperiode ingediend met steun van minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken leed echter schipbreuk, onder meer door toe doen van CDA, VVD en CPN. GLa- stra van Loon daagde die partijen uit om te komen met een ander voorstel, opdat lange formaties als de huidige tot het verleden zullen gaan behoren. Een formatie waarin dan Volgens de D'66-voorzitter zowel CDA als PvdA het lands belang uit het oog verliezen en het partijbelang laten voorgaan. 'Men wil elkaar tot in kleinigheden toe op de knieën krijgen'. Op een vraag of D'66 kan gaan sa menwerken met een VVD waarin de wat meer progressieve stemmen de overhand krijgen antwoordde Glastra van Loon met 'ja'. Een ja met een 'maar', want de argumenta tie zoals die nu door de wat prog ressievere VyD-ers wordt gehan teerd vond hij nog te zwak. Als voorbeeld noemde Glastra onder meer het zich afzetten tegen een te groot wordend CDA. 'Pas als het beleid van de VVD, nu extreem conservatief, inhoudelijk verandert zijn er mogelijkheden. Ik zou het gezond vinden als de polarisatie tussen PvdA en VVD zo ver zou af nemen, dat die partijen elkaar niet meer bij voorbaat zullen uitsluiten', voegde hij er nog aan toe. Aan de Universiteit van Groningen zijn geslaagd voor het doctoraal examen godgeleerdheid R.J. tér Kuile (Wassenaar), geneeskunde J.A.M. Dijkgraaf (Wassenaar), tandheelkunde H.E.A. Bredero (Wassenaar) en A. IJkel (Was senaar). Zakennieuws LEIDEN - Met een receptie werd gisteravond de verbouwing feeste lijk afgesloten van de schoen- handel en reparatieinrichting van Henk en Corrie Kramers. Het be drijf is gevestigd aan de Korevaar- straat 9. LEIDEN - In de maand november zullen aan de Leidse' universiteit dertien promoties plaatshebben, t.w. een in de faculteit godgeleerd heid, twee in de faculteit genees- kunde, vijf in de faculteit wiskunde en natuurwetenschappen, twee in de faculteit letteren en drie in de faculteit social wetenschappen. Tot doctor in de godgeleerdheid is vandaag gepromoveerd R.M. Nep- veu (42) uit Naarden. Doctor in de geneeskunde zullen worden mev rouw M. Ponec-Waelch (36) uit Leiderdorp en J.B. Maathuis (37) uit Oegstgeest resp. op 23 en 30 no vember. Doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen zullen wor den K.J. van Damme (49) uit Oegstgeest op 9 november, op de zelfde datum G. van Dieyen (33)uit Leiden, op 16 november H.P. Lengkeek (28) uit Leiden, op 23 no vember A. Bogaard (28) uit Wad- dinxveen en op 30 november J. A.S. Maas (32) uit Rekum. Doctor in de letteren zullen worden F. de Jong (33) uit Leiden en P.E.R. Verhuyck (37) uit 's- Gravenwezel (België), beiden op 16 november. Doctor in de sociale wetenschappen is van daag geworden C. L. Ekkers (31) uit Leiden en zullen worden M.K. Gautam (40) uit Leiden en J.J. Vee- Loco-burgemeester velt raadslid AARDENBURG (ANP) - De re- cherche van de rijkspolitie in Zee land start vandaag een officieel on derzoek naar een vechtpartij waarbij de loco-burgemeester van het Zeeuwsvlaamse Aardenburg en één van de raadsleden betrokken zijn geweest. Het raadslid C. de Croock, belandde na de ruzie in het ziekenhuis. De twee notabelen, beiden zestigers, kregen maandag avond, aldus getuigen, na een emo tioneel verlopen vergadering van de dorpsraad in Sint Kruis ruzie met elkaar. Tijdens dit gesprek vielen klappen. Beijen tegen gemeentegrens in Meren wijk LEIDEN - "Van de gekke" noemde Laurens Beijen (PPR/D'66) het dat dwars door het laatstgebouwde deel van de Merenwijk de grens tussen Leiden en Warmond zal ko men te lopen. Het zal betekenen dat inwoners van het Warmondse deel profiteren van de Leidse voorzie ningen zonder daar ook lasten van te dragen. Wethouder Waal (stads ontwikkeling) wilde wel toezeggen dat de gemeente de procedures om een grenscorrectie te bewerkstelli gen zal doorzetten, maar hij ge loofde niet dat hij de correctie "nog zelf mee zal maken". Een en ander kwam gisteravond in het stadhuis aan de orde bij de voorbespreking van een gedeelte van de begroting voor het komend jaar. ROTTERDAM (ANP) - De com missie binnenscheepvaart heeft gisteren besloten, dat de schippers hun boycotactie op de schippers- beurzen eerst moeten staken alvo rens verder gepraat kan worden over een alternatieve regeling voor het systeem van huurschepen. Als tegemoetkoming zullen geen nieuwe vergunningen voor het hu ren van schepen worden afgege- De schippers hebben hun actie, die begon op de schippersbeurs in Rot terdam en later werd uitgebreid met de beurs in Amsterdam, in middels ook in IJmuiden gevoerd. De federatie van schippersbonden blijft zich afzijdig houden van de boycot, die door de onafhankelijke schippersvakbond (ons) is ontke tend. De binnenschippers ergeren zich al jarenlang aan het systeem van huurschepen. Als gevolg van de overcapaciteit hebben de schippers, die hun transporten via de beurs moeten krijgen, dikwijls onvoldoende werk in tegenstelling tot schippers die met een bedrijf een contract voor langere tijd heb ben afgesloten'. Om een evenredige verdeling van het aangeboden ver voer te verkrijgen, zodat alle schippers gelijke kansen hebben, willen de schippersbonden dat alle transporten via de beurs lopen. De commissie binnenscheepvaart, waarin de overheid, de verladers en de binnenschippers zitting hebben, zoekt al enige tijd naar een oplos sing. In de commissie was afgesproken, dat geen actie zou worden onder nomen zolang de besprekingen gaande zijn. LEIDEN - De twintigjarige rech terspits Rob Aniba heeft zich deze week als lid aangemeld bij de Leidse hoofdklasser UVS. Aniba speelde dit jaar bij DOCOS, maar heeft daar door moeilijkheden als lid moeten bedanken. De proble men deden zich vooral voor met be trekking tot de selectie, waaruit hij werd gezet, omdat zijn vorm da lende was. Gesprekken met elf talbegeleider Stuyfzand en trainer Linkerhoff hebben geen oplossing kunnen geven in de verstoorde verhouding. Aniba zal dit seizoen alleen mogen trainen bij UVS, niet meespelen. LEIDEN - Parker Leiden zal mor genavond in de Vijf Meihal een oefenwedstrijd spelen tegen de Russische sterrenploeg CSKA Moskou. Het is alweer lang geleden dat P/Leiden tegen een dergelijke topploeg aantrad, maar het tij lijkt te zijn gekeerd. Nu al wordt de Leidse basketbalploeg regelmatig door makelaars opgebeld, of het team geen trek heeft om tegen een nationale ploeg te spelen. CSKA Moskou is een topploeg van de eerste orde en hofleverancier van het.Russische team, dat ondanks de nederlaag tegen Joegoslavië toch tweede werd tijdens de afgelopen Europese kampioenschappen. De Sovjetclub heeft eén van de al lerbeste basketballers in de ploeg, die ooit in Europa heeft rondgelo- pen: Sergei Belov. Ondanks zijn "geringe" lengte (1.90 meter) is Belov het grootste gevaar voor iedere verdediging. Sergei Belov is echter niet de enige basketballer van formaat waartegen o.a. Mit chell Plaat, Arthur Collins en Tony Lamping op zullen moeten boksen. Zo spelen er ook nog "jongens" als Wladimir Zhigili (2.07), spelverde ler Stanislav Eremin en Valeri Mi- loserdov in het team. Of CSKA Moskou op volle sterkte zal aantreden is nog niet geheel duidelijk. Maar ook het reser veteam van de Russische lege- rploeg kan zijn mannetje staan. De CSKA hadden on- noeite met een vol- i werden tijdens de kampioenschappen r ook zal gebeuren, P/Leiden zal tegen de viervoudige Europa-cupwinnaar tot op de bo- ctysm gaan. langs weinig i ledig Israël i Europese vijfde. Wat LEIDEN - Bij het Bureau Huisves ting in Leiden wordt op het ogen blik een onderzoek ingesteld naar de werkelijke omvang van het aan tal leegstaande woningen. Is die analyse gereed dan zal het college van B en W beslissen of er een strengere bestrijding van het aantal leegstaande woningen in de ge meente noodzakelijk is. Inmiddels zal bij het Bureau Huisvesting al wel hoge prioriteit worden toege kend aan voorkomen van leegstaande goede en goedkope huurwoningen. Het college van B en W antwoordt dat op schriftelijke vragen van de PPR/D'66-raadsleden Beijen en Van Oosten. De beide raadsleden hadden onder meer met verwonde ring geconstateerd dat op 1 april van dit jaar in de gemeente 1145 woningen leegstonden waarvan er 153 nog nooit bewoond waren ge weest en 296 ongeschikt werden geacht voor bewoning. Volgens B en W gaat het fyer om een administratieve leegstand, en is de werkelijke situatie veel minder alarmerend. Dat heeft onder meer een steekproef uitgewezen onder 112 woningen die volgens de ad ministratieve gegevens drie maan den of langer leegstonden. Het bleek dat 72 woningen al een be stemming hadden, 29 woningen waren als wisselwoningen in ge bruik, voor 38 woningen was al een woonvergunning, een principever klaring of kaart verstrekt, 4 wonin gen waren in gebruik voor studen tenhuisvesting en een woning was bestemd voor renovatie. Wat de renovatie betreft constate ren B en W dat tijdens het proces A. Poortman overleden LEIDEN - Op 74-jarige leeftijd is overleden de heer A. Poortman. Op Op 15 januari 1933 trad hij in dienst bij het Leidsch Dagblad en was ge durende 35 jaar chef de bureau van de advertentie- en administratie afdeling. Bovendien was hij procu ratiehouder van het dagbladbe drijf. In september 1968 ging de heer Poortman op 65-jarige leeftijd met pensioen. niet aan een zekere mate van leeg stand valt te ontkomen. De finan ciële consequenties z(jn ingecal culeerd en komen voor rekening van het rijk. Alleen wanneer een woning die als wisselwoning dienst zal doen langer dan zes maanden leeg staat geeft het rijk geen ver goeding meer. Op de vraag hoeveel leegstaande woningen door de gemeente sinds 1975 zijn gevorderd via een gerech telijke procedure zeggen B en W dat een zevental zaken is voorgelegd voor advies aan de vorderings commissie. Geen van deze gevallen heeft echter geleid tot een wer kelijke vordering, omdat alsnog werd verhuurd of verkocht volgens de geldende regeling, of dat de kwestie op andere wijze kon wor den opgelost. LEIDEN - Prinses Beatrix zal op woensdag 23 november het nieuwe boezemgemaal van het hoogheem raadschap van Rijnland nabij Halfweg in bedrijf stellen. Het nieuwe gemaal dient ter vervang ing van het 125 jaar oude stoomge maal. De nieuwe installatie ver hoogt de gezamenlijke capaciteit van Rijnlands vier grote boezem gemalen: Gouda, Katwijk, Spaarndam en Halfweg van 12 Va tot 131/4 miljoen kubieke meter per etmaal. Daarmee wordt een nog grotere zekerheid geschapen voor de handhaving van het boezempëil onder sterk uiteenlopende om standigheden. De uitmaling naar het Noordzeek anaal gebeurt door drie reusachtige door dieselmotoren aangedreven vijzels met een doorsnede van 4.30 meter, die tezamen per minuut 2000 kubieke meter water kunnen ver plaatsen. Het nieuwe gemaal staat op twee kilometer afstand van het oude Halfweg-gemaal op het Am sterdams industrieterrein ten zui den van de Amerika-haven. De onafhankelijke schippersbond duurt het allemaal te lang. Ze eisen van de commissie de uitspraak, dat het systeem van de huurschepen wordt afgeschaft. Om deze eis kracht bij te zetten boycotten haar leden die bedrijven die naast het huren van schepen incidentele vrachten op de beurs aanbieden. De Westduitse evangelische theoloog professor Ernst Kasemann heeft aangekondigd, zijn kerk te zullen verlaten. De 71-jarige theoloog uit Tu bingen protesteert met deze stap tegen het besluit van de synode van de Evangelische, Kerk in de Westduitse staat Baden-Württemberg om de jaarlijkse subsidie aan de links georiënteerde protestantse studentenge meente van de universiteit van Tübingen in te trekken. Deze subsidie bedraagt ongeveer 10.000. Prof. Kasemann, die eerder dit jaar in het nieuws kwam toen zijn dochter Elisabeth in Argentinië om politieke rede nen werd vermoord, komt op een later tijdstip met een uitvoerige verkla ring van zijn besluit. De studentengemeente zelf zegt over het besluit van de synode, dat deze met haar maatregel alle kritiek en zelfkritiek uit de kerk verdringt. Op korte termijn is deze maatregel een succes, nemen de studenten aan, maar op lange termijn zal de kerk, "die verstard is in dogmatiek en daarom ook geen oog heeft voor geestelijke en maatschappelijke problemen" schipbreuk lijden. Heksenjacht Op de eerste dag van een synodaal beraad binnen de Evangelische Kerk van de Westduitse staat Westfalen is gewaarschuwd voor een heksenjacht. De voorzitter van de synode, dr. H. Reiss, zei zowel nee tegen het gebruik van geweld om de maatschappij te veranderen als tegen het afschilderen van elke tegenstander als een vijand. Hij constateerde in de huidige dis cussie een "mondelinge terreur", die gemakkelijk leidt tot lichamelijk geweld. Een heel ander geluid laat hoofdredacteur prof. dr. Hans Wagner horen in het Beierse rk kaderblad "Lebendige Zelle. Hij pleit voor een "ferme terugkeer" naar de grondslagen van de rechtsorde. "De gedachten over systeem-verandering en het toestaan van geweld zijn als een pest over ons land getrokken. Wie deze niet zonder voorbehoud bestrijdt, is mede plichtig". Volgens Wagner is een oorzaak van het geweld de opvatting dat de mens uitsluitend wordt bepaald door de samenleving en dat er dus geen per soonlijke schuld of verantwoordelijkheid zou zijn. "Met de utopie van een maakbaar paradijs sluit de kringloop van dit verworden denken", aldus Wagner. Oost-Duitsland De protestantse Raad van Kerken in de Verenigde Staten zal zijn contac ten met de kerken in Oost-Duitsland een permanent karakter geven. De raad heeft daartoe in West-Berlijn een bureau geopend, dat onder leiding staat van de 27-jarige theologe Barbara Green. Het hooggerechtshof van de staat New York besliste, dat maar 25 toe schouwers aanwezig mogen zijn als aanstaande zondag de geschorste Franse aartsbisschop Lefebvre een kapel inwijdt op een landgoed op Long Island. Er werden zeker 500 belangstellenden verwacht, maar dat zou volgens de plaatselijke autoriteiten verkeers- en parkeerproblemen geven en dus gevaar voor de openbare veiligheid. De kapel behoort tot een landgoed dat dient als hoofdkwartier van het door Lefebvre in de Ver Staten gestichte "Pius X - genootschap". Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Oud-Vossemeer J. J C Dee, kandidaat te Oegstgeest, te Zeist I. Kok Zoetermeer, te Zweeloo J. Kloosterman Neede, te Weert R. E. da Costa, kandidaat te Oegstgeest, aangenomen naar Bergen (NH.), mevr. Th. Bernard Barchem, naar Wad- dinxveen L. Roetman Ermelo, naar Daarle C. van Rossem (legerpredi- kant) Voorthuizen, naar Ried (Fr) J. Burger Schiermonikkoog, bedankt voor Vlaardingen E. Holtngter Apeldoorn, voor Puttershoek W. Vlasblom De Bilt Geref. Kerken: beroepen te Hengelo (Ov.) D. Bakker Sliedrecht, aange nomen naar Nijmegen H. J. Lugtigheid Leidschendam, naar Aalsmeer R. J. de Jong Drachten, bedankt voor Emmen F. W. Fokkema Laren. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Apeldoorn S. de Vries Blokzijl

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17