Kraay: 'Het devies is: rustig blijven' Weer verlies Zijl/LGB Pahlplatz: „Ik ben geen bankzitter..." PSV met Francois tegen Widzew Peters neemt taak Van Hanegem over CRUIJFF LEVERT KAARTJES Knobel in bestuur prof sectie WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 Rijvers: „We zullen Polen beslist niet onderschatten" EINDHOVEN - Wat een contrast, de entree van PSV enige weken geleden in Lodz, of de bijna onop vallende aankomst van het Poolse Widzew. Was de Nederlandse vertegen woordiger in de UEFA- competitie een beziens waardigheid, waarvoor bijna tweeduizend Polen best even een ommetje wilden maken, Widzew Lodz moest het gisteren op het trainingscomplex van PSV stellen met een handjevol belangstellen den. Nou moet gezegd dat PSV zelf er maar bitter weinig aan doet om het duel uit de tweede ronde voor de Polen wat aantrekkelijker te maken. Zo kon Ben van Gelder gisteren, zij het beleefd glim lachend. niet toestaan, dat de Polen in het stadion zouden trai nen. Kees Rijvers later verduide- Door Hans Soeters lykend: "Kom nou. In Polen moesten we ook ineens naar een ander veld uitwijken. Hadden ze daar maar hun afspraken na moe ten komen". "Klopt niet" Hier tegenover staat de bereidheid om daags voor de wedstrijd al de opstelling prijs te geven'. Wel iswaar gaf ook Widzew-trainer Waligora elf namen op, "maar", sprak Rijvers later, "ik zal toch de juiste opstelling te pakken moe ten zien te krijgen want deze klopt niet". Het is dan ook nauw elijks aannemelijk dat Waligora spelers'als Pawel Zawadzki en Pawel Janas in de dug out laat plaatsnemen. Bij PSV is er wel een wijziging, want al zal René van de Kerkhof er zaterdagavond tegen AZ'67 weer bij zijn, vanavond wordt hij vervangen door Guy Francois. Dat betekent dat de Brit Nick Deacy - die in elk geval een halve wedstrijd speelt - zijn plaats in de basisopstelling is kwijtgeraakt. Naast René van de Kerkhof zijn ook verdediger Tom Smits (begint za terdag met looptraining) en tweede doelman Ton van Enge len geblesseerd. Hierdoor is de 17-jarige Henk Feyt (zoon van oud-Willem Il-doelman Chris Feyt) opnieuw als reserve-keeper aangewezen. Topwedstrijden Hoewel de wedstrijd tegen AZ'67 in het stadion al wordt aangekon digd bezweert Kees Rijvers dat Widzow Lodz niet wordt onder schat. Door de 5-3 zege in Polen kan er voor de Eindhovense for matie nauwelijks nog iets mis gaan. "We moeten in één week drie topwedstrijden afwerken en dat vereist toch een bepaalde in stelling. Nou jubelt iedereen wel dat de wedstrijd tegen Sparta zo goed was, maar ik kan toch echt niet zeggen dat wij zo fenomenaal hebben gespeeld. Dus onder schatten we Widzow niet". In dat geval heeft Widzow Lodz geen schijn van kans vrijdag in hotel Atlantis te Zurich mee te lo ten voor de volgende ronde. "In theorie zijn er nog wel mogelijk- - heden"', Zegt Waligora. "maar ik vrees dat er in de praktijk niets van terecht zal komen". PSV speelt vanavond in de vol gende opstelling: Van Beveren, Krijgh, Van Kraay, Brandts, Ste vens, Willy van de Kerkhof, Deykers, Poortvliet, Francois, Lubse en Van der Kuylen. Wis selspelers: Feyt, Deacy en Pos- tuma. PSV-coach Kees Rijvers. BARCELONA - AZ'67 vecht in het immense Nou Camp- stadion van Barcelona van avond voor de laatste kans het geschokte imago van de ploeg wat op te vijzelen. Trainer-manager Hans Kraay heeft gekozen voor een concept met twee spitsen: Kist en Ursen - en een versterkt middenveld. Kraay: "voor alles geldt het de vies rustig te blijven. Niet als dollen proberen te gaan scoren. We moeten het hier van onze vleugelverdedigers hebben". Een tactiek die de instemming heeft van Jan Peters, die de zware taak wacht de positie van Willem van Hanegem als veldspelbepa- ler over te nemén. Het moet ge zegd, de kleine Peters heeft geen ontzag voor de CF Barcelona. Hij zegt onomwonden: "Ik voor mij ben erg blij dat we niet uit met 1 -1 gelijk hebben gespeeld en de tweede wedstrijd in Alkmaar hadden moeten spelen. Dan had den we, om het publiek niex tegen ons te krijgen, toch in de aanval gemoeten, met alle risico's van 'dien. En normaal gesproken mag je toch verwachten dat Barcelona voor eigen publiek ook iets moet laten zien. Dan kunnen we counteren en dat ligt ons wel. Ik vind dat we met ons arsenaal aan spelers best opgewassen zijn te gen Barcelona. Als tenminste de vorm er op tijd is." Hij gaf toe onder een bepaalde druk te spelen. Peters moet zich waarmaken nu de Kromme er niet is. Dat is toch makkelijker gezegd dan gedaan. Als ik vijf of zes weken die positie al had be kleed was het vanavond allemaal wat eenvoudiger. Maar aan de andere kant, ik probeer er nu frank en vrij tegenover te staan. Worden we overspeeld, nou dan weten we onze plaats. Redden we het onverwachts dan bewijst dat alleen nog maar dat we nog lang geen constante ploeg zijn en het van uitschieters moeten heb ben". Eer zijn in deze competitie wed strijden geweest waarin ze ons een negen mochten geven en wedstrijden waarin we niet meer dan een drie verdienden. Ik geef de voorkeur aan cijfers 7 en 5. Je komt dan toch op hetzelfde ge middelde uit". Peters belichaamt, hij zegt het na drukkelijk, niet de FC Eigenbe lang. De middenvelder: "Kijk, dat spitsenprobleem bij ons is duidelijk. Dan moet er één van het middenveld naar voren in de opstelling. En wie wordt dat? Juist, mijn persoontje. Waarom? Omdat ik de minst slechte oplos sing ban. Dan sta ik op een stek waar ik me niet happy voel, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Ik moet me dus opofferen, en ik kan dat wel opbrengen. Net zo min als het voor mij een pro bleem is of van Hanegem zater dag weer zijn oude plaats van mij overneemt. Want zolang de kromme fit is is hij voor ons wat Cruyff is voor Barcelona...." Bobby Fisher voor rechter SOUTH PASADENA - Oud-we- reldkampioen schaken Bobby Fisher zal zich m de stad South Pasadena (VST) voor de rechter moeten verantwoorden wegens huisvredebreuk en het toebren gen van lichamelijk letsel. Vol gens de politie van South Pasa dena zou Fisher het huis inwoonster van de stad, Holly Ruiz, zijn binnengedrongen en zou hij haar hebben geslagen, omdat zij geweigerd had een ver klaring te ondertekenen waarin zij toegeeft dat zij gesprekken met de schaker zonder zijn toe stemming op de band had opge- BARCELONA - Johan Cruyff Nederlands duurste voetballer, kwam gisteravond gelijk aan met AZ bij het stadion Nou Camp. Niet uit belangstelling voor de training van de Alkmaarders maar om een afspraak met Wim van Hanegem te honoreren. Cruyff namelijk zou de toe gangskaarten verlorgen voor Truus van Hanegem en nog en kele voetballersvrouwen die in het gezelschap van de Al kmaarders meereisden naar de Catalaanse hoofdstad. "Natuurlijk doe ik dat voor die jongens", zei Cruyff, die met zoon en dochter naar het sta dion, waar AZ ging trainen, was gekomen. "Ome Willem had best even tijd voor Cruyffs kinderen. Hij hoefde toch niet te trainen... VZC/Ritmeester neemt in derde periode afstand VEENENDAAL - Waterpolo- hoofdklasser De Zijl/LGB heeft door de jaren heen meestal maar weinig punten kunnen verzame len tegen de vier topploegen. De wedstrijd van gisteravond tegen VZC/Ritmeester. dat de plaats van Neptunus bij de top vier lijkt te hebben overgenomen, kon in die traditie geen verandering brengen, want de Leidenaars moesten in Veenendaal de gas theren een 6-3 overwinning toe staan. Omdat bondscoach Trumbic een lange winterpauze wenst en voor hem in verband met de voorbe reidingen op het internationale poloseizoen de competitie ook beter vroeg kan ophouden, heeft de waterpolocommissie besloten dat er in deze competitie een aan tal wedstrijden op doordeweekse avonden gespeeld moeten'wor den. Zaterdag speelden De Zijl/LGB nog een partij topwaterpolo te gen Zian/Vitesse (de Haagse ploeg won met 8-9). maar dat hoge spelniveau werd ditmaal niet gehaald. De pupillen van coach Rob Schouten ledemteveel balverlies, maar konden deson danks tot aan het derde part VZC goed bijhouden. Het feit dat de rood-witten niet gewend zijn om op een dertig-meter veld te spe len brak hen in het tweede deel van de wedstrijd op. De Ritmees ter-ploeg, die dit jaar met de komst van de geroutineerde Harm Drenth belangrijk ver sterkt werd, maakte goed ge bruik van wat onnauwkeurighe den van de Leidenaars. International Hans van Zeeland schoot met twee fraaie veldgoals zijn ploeg in het derde speldeel van 2-2 naar een 4-2 voorsprong en daar kon De Zijl/LGB alleen een man-meer goal van Frits Welling tegenover zetten (4-3). In het laatste part kreeg. De Zijl/LGB nog wel een goede kans om terug te komen toen een Rit meester-speler voor 45 seconden naar de kant moest, maar de Leidenaars lagen te knoeien en lieten zelfs Bras aan de andere kant scoren (5-3). Het lukte De Zijl/LGB toen niet meer on nog veel terug te doen. want Stan van Belkum kreeg dit keer van de geroutineerde Bras niet veel kans en had bovendien de scheidsrechters niet erg op zijn hand. De voor de thuisclub weer zeer nuttig werk verrich tende Bart Witters maakte er tenslotte nog 6-3 van. Het scoreverloop in de eerste twee kwart was als volgt geweest eerste periode: 1-0 Hans van Zeeland (man meer), 1-1 Frits Welling (man meer), tweede pe riode: 1-2 Leo Onderwater (man meer), 2-2 Mart Bras (man meer). Vanavond speelt eerst klasser LZ'86 in zwembad De Zijl de thuiswedstrijd tegen AZPC, de ploeg uit Amersfoort die samen met de Leidenaars uit de hoofd klasse degradeerd. Aanvang 19.00 uur. ZEIST - Ook de voormalige bonds coach George Knobel en drs. Mar tin Snoeck, die enige tijd geleden zijn functie van voorzitter van de vereniging van contractspelers (VVCS) heeft neergelegd, zijn bij enkele kandidaatstelling gekozen tot lid van het sectiebestuur betaald voetbal - nieuwe stijl. Ze zijn voor gedragen door de Vereniging Van Oefenmeesters in Nederland (VVON) en de VVCS. De termijn van kandidaatstelling sloot giste- Het bestuur betaald voetbal dat daags na de bondsvergadering van de KNVB, die zaterdag 10 decem ber in Zeist wordt gehouden, in functie treedt, is nu compleet en bestaat uit: Mr. Jacques Hogewoning, (voorzit ter), mr. Max Tripels, Ton Zwikstra, Herman Choufoer, Leo van der Kroft (leden) - allen vertegenwoor digers van de clubs, alsmede George Knobel en drs. Martin Snoeck. BERGEN - De laatste echte Tukker heeft het hoofd in de .schoot gelegd. The show is over. Gelaten, heeft Theo Pahlplatz zijn lot aanvaard. Dit seizoen is verloren. Eens was hij de lieveling van het Twentse publiek en zette hij met zijn rushes het Diekman- stadion in vuur en vlam. Die tijden zijn reeds lang voorbij. Theo Pahlplatz, pas 30 jaar, is bij Twente toegetreden tot het naamloze reservekorps. Een 'afgang' die slechts in het oosten des lands voer tot pra ten heeft gegeven. In dé rest van Nederland is men Theo allarfg vergeten. Roem is vergankelijk. Pahlplatz ac cepteert het en dient sober als hij- is, zonder een vorm van wanklank zijn seizoen bij Twente uit. Zijn laatste? 'Houdt het er maar op dat ik volgend jaar niet meer voor Twente speel. Ik ben geen bankzitter. Ik kan dat niet opbrengen. Kijk naar Jeu- ring, die voelde de bui aan komen. Trouwens Kohn had hem duidelijk gemaakt dat hij zijn plaats kon verliezen. Wel, Jan stapte op. Misschien had ik dat ook moeten doen.' De voetbalgeneratie van de ja ren zestig met als grote „roerganger" Johan Cruijff - waarin ook Pahlplatz zijn plaatsje vond, begint zo zoet jes aan van de Nederlandse velden te verdwijnen. Al maanden wordt over het af scheid van Johan Cruijff ge praat. Cruijff die met zijn 30 jaar nog lang niet versleten is heeft het wel gezien. Maar Theo Pahlplatz ('wat ben ik blij dat ik in die jaren het Nederlands elftal bereikte, dat ik met zoveel talent kon samenspelen') wil eigenlijk nog niet stoppen. Hij voelt zich allerminst versleten. Na tuurlijk beseft ook hij dat zijn snelheid is teruggelopen en dat de inzet die vaak van spie- Iers wordt verlangd, niet meer optimaal is. Maar toch Ik zou graag willen dat ik van Kolin dit jaar nog eens een echte kans kreeg. Neem nou die Europacup-wedstrijd van vanavond tegen Brann. Nor maal gesproken is er voor ons niets aan de hand. Die voor sprong van 2-0 moet meer dan genoeg zijn. Echt een wedstrijdje om weer even aan het voetbal te proeven. Dan blijf je in je ritme. Wat zou er nou op tegen zijn om me te laten spelen? Thoresen hoeft toch niet meer bang te zijn dat hij 'zijn plaats verliest. Die slag heb ik verloren. Dat is duidelijk.' In zijn stem bespeur je geen en kele haat tegen de Noor, die er uiteindelijk de oorzaak van was dat Pahlplatz werd te ruggeschoven. Zonder mok ken heeft hij zichzelf naar de achtergrond geschoven. Een zaam beweegt hij zich in het Twente-gezelschap. Het lijkt of Pahlplatz er niet meer bij- hoort. Die mentaliteit heeft hem nimmer goed gedaan. Toen de jeugdige, sierlijke linksbuiten van Quick '20 naar Twente ging en razends nel de harten in het Oosten veroverde, stonden de grote clubs schouder aan schouder voor zijn deur. Anderlecht, Ajax en Feyenoord wensten Pahlplatz best in te lijven. Zijn antwoord was en bleef nee. De angst om Over- j ijssel te verlaten en mogelijk 1 'inden vreemde'te falen hield i hem bij Twente. Precies tien jaar later zegt Pahlplatz dat hij fout gehandeld heeft. In het fraaie hotel aan de rand van Bergen, met uitzicht op één van de fraaiste fjorden van Noorwegen, de Har- j danger-fjord, stelt hij: 'nu I geloof ik dat ik die schuwheid j van me afhad moeten gooien. Ik was inderdaad bang om j weg te gaan. De geborgenheid J van het milieu en de steun van eigen mensen om me heen had ik nodig. Dan pas kon ik prestaties leveren. Achteraf durf ik te stellen: Theo, je hebt fouten gemaakt'. Toch kan Pahlplatz op een ge slaagde carrière terugkijken. Als één van de weinigen uit het Oosten speelde hij meer dan tien wedstrijden voor het Nederlands elftal. En dat in j een periode' dat Cruyff, Keizer, Swart, Groot en al die anderen vaak een sta-in-de-weg waren voor i een vaste positie in Oranje. Als de dag van gisteren her- i innert Pahlplatz zich zijn eerste interland, die tegen de Sovjet Unie in 1969, en zijn j laatste twee jaar later tegen j Noorwegen Pahlplatz: 'de tragiek van mij was dat ik nooit als linksbui ten heb gespeeld. O ja. eén keer, tegen Tsjecho-Slowa- kye. Volgens Fadhronc had ik geweldig gespeeld. De vol gende dag las ik in alle kran- ten dat Keizer maar weer snel j moest terugkomen. Daar kryg je dan een vreselijke op- duvel van. Nee, dan kon ik niet vechten. Ik liet te snel I myn kop hangen.' Met Pahlplatz verdwijnt dit seizoen weer één van die markante figuren, die in de ja ren zestig het Nederlands voetbal zo geweldig in de lift omhoog hebben gebracht. Een afscheidswedstryd, ster- ker een plaatselijke aktie in j Enschede om hem te behou- I den, zal niet gebeuren Theo I vertrektsoala hij kwam, byna j twaalf jaar geleden, in alle j stilte. Misschien had één van de weinige supporters, die j mee zyn gereisd het niet duidelijker kunnen formule- I ren: 'Als Theo in zyn sport- winkel in Enschede staat is hy nog meer verlegen dan op het veld Hy durft je niet eens aan te kijken.' Inderdaad, zo is Theo Pahlplatz. Jammer, hy had de mentali- teit van een Cruyff moeten I hebben. Meer niet. Klasse had hy. Het is er nooit volledig I uitgekomen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13