Haast u dan ZO BEGON DE FOTOGRAFIE Vierduizend vakantieklachten Nog steeds ruzie over uw reis Warme diepvries Twaalf miljoen naar Engeland Goochelen met viltstiften Boom voor vaste gast Stedeling kaaseter 77 IJslandse bezienswaardigheid: spuitende geiser. Voor de goedkoper te bezichtigen dan v de ander. Van de zomer op vakantie ge weest, en nog steeds ruzie met het reisbureau omdat er toen iets zo lelijk fout was geregeld, dat een boel van uw plezier er door werd vergald? Dat wordt het nu tijd dat u het „hogerop gooit", want anders laat u al kibbelend de termijn verstrijken waarbinnen u bij een objectieve instantie uw recht kunt proberen te halen. Die instantie is de Geschillen commissie Reizen, een soort rechtbank van de reisbureaus en de Consumentenbond sa men. Daar kunt u terecht, mits uw reisbureau of de reison derneming lid is van de ANVR, de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus. Vaak is hij lid. Dat staat bij de kleine lettertjes in de reisgids, en ook op de reispapieren die u hebt gekregen. Binnen 3 maanden U kunt bij de Geschillen commissie met uw klacht te recht binnen drie maanden na de reis. U moet dan wel zelf bin nen een maand na uw nare erva ringen per brief hebben gepro testeerd bij de reisorganisator, maar dat zal al gauw het geval zijn geweest, want als regel klimt iedereen meteen in de pen zodra hy terug komt van een te gengevallen reis. U moet 35 gulden deponeren om uw klacht behandeld te krijgen door de Geschillen commissie. Hebt u gelijk, dan krijgt u naderhand die 35 gul den weer terug. Krijgt u onge lijk, dan verspeelt u ze. De commissie kan u, als u gelijk hebt, in ernstige gevallen een flinke vergoeding toekennen. De reisondernemer is bijvoor baat verplicht zich aan de uit spraak van de commissie te houden. Het adres van de Geschillen commissie Reizen is Postbus 19.000 te Den Haag, tel. (070)88 41 14. Ook zomerhuisjes Wie heibel heeft om een ge huurd zomerhuisje, heeft ook nog een kans op bemiddeling. Alleen die kans is veel kleiner. Er is namelijk ook een zogehe ten Geschillencommissie Rec reatie. Deze kan bindende .uit spraken doen over huisjes- verhuurders die lid zijn van de vereniging Recron. Doch daar zijn slechts betrekkelijk weinig verhuurders lid van, dus haalt het niet zo vaak wat uit. Meer voor caravans Die Geschillencommissie rec reatie, daar hebt u meer aan als u overhoop ligt met een cam pingexploitant over de vaste staanplaats van uw caravan. Want de Recronleden zitten meest in de campingsector. Weet u niet zeker of een exploi tant lid is van de Recron, dan kunt u dat navragen bij de Rec ron, Zijpendaalseweg 91, Arn hem, tel. (085) 43 72 46. Of by de Geschillencommissie in Den Haag, die op hetzelfde adres zit als de c Klagen bij de commissie Rec reatie vergt een inzet van 25 gulden terug als u gelijk hebt, kwijt als u ongelijk krijgt. U kunt er nog met een vijf maan den oude brief terecht. De Geschillencommissie Reizen bestaat nu vijf jaar. Er zijn in die vijf jaar bijna vierduizend klachten be handeld. Gemiddeld vallen twee van de drie uitspraken in het voordeel van de va kantieganger uit. De toegekende vergoedingen va rieren sterk. De Consumentenbond veronderstelt dat er meer klachten zijn. dan die vierduizend. De bond verklaarde onlangs: „Onze eigen enquetes wijzen op hogere per- centages ontevredenen. Slechts een klein deel van hen bereikt de commissie. Sommigen hebben wel klachten, maar willen niet de moeite nemen om er echt werk van te maken. Anderen zijn reeds met het reisbureau tot overeenstem ming gekomen. En tenslotte zijn er de vakantiegangers die wel klach ten hebben, maar niet weten hoe ze verhaald kunnen worden." Dus de mensen die toch nog niet goed we ten wat de Geschillencommissie voor hen kan doen. Wij geven hier - als voorbeelden van de mogelijkheden en de onmo gelijkheden tot klagen - een kleine bloemlezing uit de klachtenaf wikkeling zoals die in de loop der tijd door de Consumentenbond openbaar is gemaakt. Een heel andere foto Iemand had geboekt op een hotel- reis naar Spanje. Van het hotel had in de reisgids een fraaie foto ge staan, en er stond bij: „in een bruisende en afwisselende plaats". Maar toen hij er kwam bleek het hotel nog pas nieuw te zijn en vol met kinderziekten. Het stond er- gens in een onafzienbare saaie nieuwbouwwijk, waar niets bruisends te bespeuren viel. En bo vendien. het zag er heel anders uit dan op de foto. ..Hoe kan dat nou allemaal?", vroeg de teleurgestelde vakantieganger aan de reisorganisator. „O," zei deze, „sorry hoor, er stond per ongeluk een foto van een ander, j hotel in de gids." De vakantieganger beklaagde zich hierover bij de Geschillencommis- jsie en kreeg 265 gulden schadever- j goeding tqegewezen. De familie had e klim Van een paar Niet klaar geen bezwaar tegen om het laatste stukje naar hun vakantiehuis te lopen. Maar dat het e uur zou worden, dat stond er in de folder niet bij. Daar komen nog al eens klachten over: hotels die niet klaar zijn Reisorganisatoren hebben er een handje van dat-pas aan hun klanten te laten weten als die toch niet meer terug kunnen. Een meneer S. en zijn twee reisge noten hadden zoiets ook. Toen zij al op Schiphol in het vliegtuig zaten, werd meegedeeld dat hun hotel helaas nog niet klaar was, en dat zij naar een ander adres zouden gaan. Zeven kilometer buiten Salou in- plaats van in de plaats zelf. Het drietal had geboekt voor een tweepersoonskamer en een aparte eenpersóons. Maar die bleken bij aankomst in dat vervangende hotel ook niet vrij te zijn. Ze werden met hun drieen in een tweepersoons kamer met een extra bed gestopt. Resultaat: veel ongenoegen, hoge telefoonkosten om aan familie in Nederland het nieuwe adres te la ten weten, en bovendien voor niets een extra toeslag betaald voor een eenpersoonskamer. Vertoornd eiste meneer S. een ver goeding van 715 gulden. De r ganisator lachte hem uit 180 gulden en geen cent meer. De Geschillencommissie Reizen ken de meneer S. 415 gulden toe. Zonzijde Heeft men speciale wensen, dan kan men die het beste altijd op het byt hadden boekingspapier bij later schrijven, dat is het enige bewijs als er iets ifout gaat. Zo had een familie B. bij boeking van een appartement aan de Costa del Sol d uidelijk gezegd dat het aan de zonzijde van het gebouw moest liggen. Maar toen ze er eenmaal waren, bleek dat het precies aan de schaduwkant lag. En aangezien ze toch in de zon wilden^ moesten ze met bijbetaling eenander ap partement huren. De familie eiste vergoeding voor deze bijbetaling. Maar commissie zei: „U hebt dat alleen maar mon deling geregeld, u kunt niets be- Half pension: alleen ontbijt Een meneer B. zou met nog vier an deren naar Parijs gaan. Zij boekten een zogenaamde halfpension reis. Dus met ontbijt en avondeten. Dat deden zij maanden vantevoren Maar toen zij een week voor hun vertrek de reispapieren thuiskre gen, bleek daaruit dat zij alleen kamer met ont- Minder fout gemaakt," zei de reisorganisator, „bij deze prijs is alleen het ontbijt inbegrepen. Dat had u trouwens zelf al eerder kun nen ontdekken, want op de reke ning die u al een tijd geleden hebt betaald, stond ook alleen maar „met ontbijt". „Dat heb ik niet gezien. Maar dat neemt toch niet weg dat het uw fout is? U hebt het toch voorgesteld alsof je voor die prijs wel half pension krijgt?" zei meneer B. „Dat kan wel zijn," zei de reisor ganisator. Maar in mijn reisvoor- waarden staat: „Kennelijke fouten en vergissingen in dit programma- binden ons niet". Dat namen meneer B. en zijn reisgenoten niet en verontwaar digd liepen zij naar de commissie. Die zei: „Inderdaad had u beter op die rekening moeten kijken. Maar aan de andere kant zit die reisor ganisator toch wel goed fout. Hij moet u de helft van uw extra maal tijd-kosten terug betalen". Logeren in Spaanse nieuwbouwwijk waar in vele talen de bouwsels te koop apn worden geboden die er nog moeten verrijzen, dat is wel een De andere omgeving dan je je voorstelt. En als je dan ook nog hebt geboekt op De commissie redeneerde: basis van een foto die ,,per ongeluk" van een heel ander hotel was.... reis boekt moet eerst zelf Er zijn ook vaak klachten over het feit dat men op een vakantiebe stemming mensen tegenkomt - soms uit andere landen - die voor precies hetzelfde veel minder blijken te hebben betaald. Een mej. J. die dit merkte op een reis naar IJsland, waar Engelse gas ten veel voordeliger bleken te zitten extra betalen dan zij en haar Nederlandse reisge noten, diende daarover een klacht Mevrouw H. had met een vriendin in. geboekt voor een verre reis. De die klacht af. reisgenote werd echter ziek en an nuleerde. Mevrouw H. kreeg toen van de reisorganisator een herziene Vriendin ziek Diepvrieskasten zijn bij veel win kels te warm, zegt de Belgische consumentenorganisatie Vivec. Die te hoge temperatuur kan de kwaliteit van de diepvriesproduk- ten aantasten. Een onderzoek van de Belgische consumentenorganisatie toonde aan dat een op de vijf diepvrieskas ten een temperatuur had tussen de 0 en 10 graden. De normale bewaar- temperatuur moet echter min 18 graden zijn. De helft van alle apparaten kan die lage temperatuur niet eens halen. Een aantal van de installaties bleek domweg te veel verouderd. Ande ren moeten volgens de Vivec beter worden afgesteld. De Vivec wil een verbod tot ver koop van niet goed bewaarde diepvriesprodukten en de verplich ting tot het vermelden van de uiter ste consumptiedatum. Ze heeft dat gevraagd aan de Belgi sche minister van Volksgezond heid. Engeland verwacht dat aan het eind van dit jaar 12 miljoen buiten landse toeristen fret land bezocht zullen hebben. Dat zal dan twee miljoen meer zijn dan vorig jaar. Een geweldige stijging, die uiter aard samenhangt met de goedkoopte van het Britse Pond. De toeristen besteden dit jaar in Engeland gemiddeld ongeveer 1200 gulden. Viltstiften zijn altijd goed voor een nieuwtje. Vorig jaar kwam de uit- wisbare viltstift. Eén kant schreef gewoon en met de andere kant kon het geschrevene weer worden uit gewist. Het grapje was dat de witte viltstift een bepaald chemisch middeltje bevatte dat de kleur min of meer uitbleekte. Nu heeft men dat principe uitge werkt tot een goochelsetje viltstif ten en zo n witte stift. Een doosje bevat stiften in de kleu ren rood, blauw, groen, bruin, paars en zwart. Het geschrevene wordt nu niet uitgewist door erover heen te schrijven of te krassen maar het krijgt een andere kleur. Je kan ook eerst "in-het-geheim" schrijven met de witte viltstift. Pas door er met een of een paar kleuren over heen te gaan zie je wat er ge schreven is. Best aardig, vonden we deze Bruynzeel goochel viltstiften. Een doosje kost 2.95. Het Oostenrijkse toeristenplaatsje Egg gaat trouwe gasten voortaan eren met een boomplanting. Wie 15 keer met vakantie in Egg is ge weest, verkrijgt daarmee het recht een "eigen den" op een aangewezen plaats te planten. Bij het boompje korrit een bord waarop herkomst en verblijf van de vaste gasten staan vermeld. Wie er meer van wil weten schrift naar het Verkehrsamt, A-6863 Egg, Voral- berg in Oostenrijk. Een klein deel van de enorme verzameling. Een aardige tussenstóp op weg naar het vakantieoord of zomaar een tripje naar het Westduitsland net over de grens is Leverkusen dichtbij Keulen. Het is best aardig té" combineren, zon bezoek aan de Duitse Domstad met oeroude be zienswaardigheden en een kort verblijf in het nog glanzendnieuwe Leverkusen. Het plaatsje zelf heeft niet bar veel te bieden, maar een bezoekje aan het Foto-Historama is voor belang stellenden in oude foto's en foto apparaten aan te bevelen. Dit fotografiemuseum behoort tot de belangrijkste ter wereld. De kern van het bezit is de Stenger verzameling, een historisch nage noeg compleet fotografisch pren tenkabinet. Verder bracht Stenger typische voorbeelden van fotog rafische procédés en ook camera's bijeen. Agfa-Gevaert kocht de Leverkusen. complete verzameling. De grootste aanwinst werd in 1971 aan de col lectie toegevoegd: 1500 antieke camera's en andere foto-apparaten door Hans J. Wendel bijeenge bracht. Fietsend fotograferen: te zien i rekening waar op stond dat zij op haar deel van de prijs 375 gulden moest bijbetalen, omdat zij nu in een eenpersoonskamer moest, in- •plaats van samen met haar vriendin in een tweepersoons. Want een eenpersoons is duurder dan een halve tweepersoons. En, zei de organisator, dat verschil krijg ik niet vergoed van de annulerings verzekering. Mevrouw H. betaalde de toeslag onder protest en diende een klacht in. De commissie gaf haar gelijk. De annulering was een zaak waar zij buiten stond, en waardoor niet de prijs-per-persoon voor haar om hoog kon gaan. De reisondernemer moest de toeslag terugbetalen. Huisje op een alp Iemand had via een Nederlandse reisorganisator die lid was van de ANVR, een vakantiehuis gehuurd in Zwitserland. In de folder stond er bij: „Niet met auto bereikbaar, doch slechts per kabelbaan of te voet". Leuk, dachten ze. Lekker rustig. De auto aan het eind van een weggetje laten staan, en dan het laatste stukje naar het huis lopen. Maar dat bleek wel eens anders te liggen. Het huis Jag uren ver klimmen de bergen in. De kabelbaan was een dure grap. Bovendien werkte hij na zeven uur 's avonds niet meer. Het gezin, dat ook nog kfeine kin deren had, kon met zo'n huis niets beginnen. Het huurde ter plaatse iets anders. Klachten bij de reisorganisator haalden niets uit. Die zei: „Het stond er toch bij?" Maar de Geschillencommissie was- het met de huurder eens dat zulke bijzondere moeilijkheden duide lijker en uitgebreider vermeld moe ten worden. Hij kreeg heel zijn huur terug - 1400 gulden - want hij ha- d aan dat huis niets gehad. Overigens is het Foto-Historama niet alleen voor kenners een boei ende zaak. Er gaat een buiten gewoon romantische sfeer uit van deze wereld van de fotografie, die ons ook vandaag nog bijzonder aanspreekt. Het museum is te bezoeken op alle werkdagen van 8 tot 17 uur. Het be vindt zich tegenover het zoge naamde Casino in het kantoorpand van Agfa-Gevaert op de Kaïser- Wilhelm Alee. De toegang is gratis, melden bij de portier. o"B"o"innrg c'8"6-o"oxo~g~a'8"o~c~o~o"a~a Kaas doet weliswaar aan het boerenland denken, maar de meeste kaas wordt toch in de grote steden gegeten. Iedere Neder lander eet nu gemiddeld 10,2 kg kaas per jaar en in 1970 was dat 8,3 kilo. We eten met z'n allen dus ook steeds meer kaas. Volgens het Ne derlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek in het noorden het minst en in het westen van het land de meeste kaas. Ook het aandeel van buitenlandse zal naar men verwacht blijven groeien. Vooral de zachte kaas is erg populair. ■P.IP-.P-P.PJLP_P.P_PJLPJLP 0.0. P.P.P.P.PJLP. Uit een onderzoek dat een Amerikaanse stripuitgever liet doen, leest een gemiddelde lezer in de V.S.(en dat is een kind van 12 jaar uit middeklassegezinnen) elk stripnummer bijna vijfmaal. Zo'n kind besteedt dagelijks gemiddeld ruim vijf kwartier aan het lezen van z'n stripboekjes. Uit datzelfde onderzoek bleek overigens ook, dat dit jeugdige pu bliek een grote invloed heeft op de aankoop van bepaald snoep, frisdranken en koekjes.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9