U73 Doorstroming dank zij bouw huurwoningen m Meren wijk Onzekerheden rond Endegeest rekent op teveel bedden Wees slim! Actief in vrije tijd Kampioensclubm atch oosterse windhonden Extra MMMKM RUN06R" IAPPSN ESÖIT' Wat zijn gevolgen van gewijzigde vleeskeuringswet? LEZKRS SCHRIJN K\ 'I MAANDAG 31 OKTOBER 1977 LEIDEN - Met de bouw van 766 huurwoningen door Na tionale Nederlanden in de Merenwijk werden en worden 1372 woningzoekenden aan andere huisvesting geholpen. Voor 144 toewijzingen geldt dat zij noch in Leiden woon den, noch in Leiden werkten. Daarmee rekening houdend komt het doorstromingseffect van deze woningen op 1,6 te liggen. Met andere woorden: met elke tien nieuwe wonin gen konden zestien woningzoekenden (zowel gezinnen, bejaarden als alleenstaanden) worden geholpen. Na deze toewijzingen zijn er nog 105 woningen te 'vergeven'. Door de bouw van de 766 huurwoningen konden, inclusief doorstroming, 709 'urgent' woningzoekenden worden geholpen. Van de 48 patiowoningen (kkop- woning) in de prijsklasse 170.000- 180.000, die in hetzelfde complex werden gebouwd werden er twaalf aan vestigingen van buiten Leiden toegewezen, mensen, die evenmin in Leiden werkten. Van een com plex van 75 herenhuisen (prijzen van 244.000 tot 264.000 gulden) werden er veertig aan niet-Leide- naars verkocht. Een en ander blijkt uit cijfers, die door het gemeentelijk Bureau Huisvesting zijn gerangschikt. Omtrent bouw en toewijzing van de woningen van Nationale Ne derlanden is in het verleden nogal wat te doen geweest. Aanvankelijk dreigden de huren de pan uit te rijzen: bedragen tot zevenhonderd gulden werden genoemd. Door een extra subsidie van het rijk en doordat Nationale Nederlanden met minder winst genoegen nam, konden de prijzen worden gedrukt tot een niveau van 345 tot 540 gul den. Ook over de vraag wie zou moeten toewijzen rees in het ver leden verschil van mening, omdat daar bij verkoop van de grond tus sen de gemeente en Nationale Ne derlanden geen waterdichte af spraken over waren gemaakt. Uit eindelijk luidde de overeenkomst dat Bureau Huisvesting de toewij zing zou verzorgen, op voordracht van Nationale Nederlanden. Ver volgens ontstond een conflict over de eisen die door Nationale Ne derlanden aan de inkomens van de gegadigden werden gesteld. Van de 766 woningen zijn er uit eindelijk 297 tbegewezen aan wo ningzoekenden die als "urgente woningzoekenden" geboekstaafd honden worden Van al zelfstandig wonende Leidenaars verhuisden er 212 naar het complex van Natio nale Nederelanden, in 127 gevallen lieten ze een woning van een wo ningbouwvereniging achter. Ver der werden o.a. 72 woningen toe gewezen aan mensen, die niet in Leiden woonden, maar er wel werkten. Met de leeggekomen woningen werden in eerste instantie 502 wo ningzoekenden geholpen, van wie er 412 als "urgent" konden gelden. In de tentoonstellingszaal van het Gemeentearchief wordt vrijdag de tentoonstelling "Leiden rond 1900" geopend. Die zal lopen tot de vrijdag voor St. Nicolaas. Voor begin volgend jaar staat er een ten toonstelling op stapel met als thema "De Rijn in Rijnland", met vele prentenfoto's en een film over de Rijnzoals die loopt van Bodegraven tot aan de Noordzee. Volgend jaar zal het archief medewerking verlenen aan een expositie over de Hugeno ten. De expositie wordt ge houden ter gelegenheid van de start van de Tour de France in Leiden. Fiets repareren Een lekke band, de ketting eraf, of andere ongemakken met de fiets? 't Breehuys organiseert op de vrijdagmiddagen 4 en 11 november twee soosmid- dagen, men wordt geleerd hoe de fiets het best onderhouden, gerepareerd en verbeterd kan worden En als alles dan weer in orde is dan wordt er op 18 november een fietstocht langs mooie plekjes georganiseerd. Hopelijk zonder panne. VIDO-groep In het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a start woensdagmiddag van half drie tot half vijf een VIDÖ- groep. VIDO betekent zoveel als vrouwen in de overgang. Vrouwen kunnen binnen die groep met elkaar praten over de problemen van de over gang. Op dinsdagavond be staat er een dergelijke groep die al zeven maanden draait. LEIDEN - Voor de derde maal in successie hield de Neder- landsche Vereeniging voor Oosterse Windhonden het af gelopen weekeinde de kam pioensclubmatch in de Leidse Groenoordhollen. Bijna driehonderd honden, afkom stig uit Nederland, België, West-Duitsland en Denemar ken streden in de keurringen om de hoogste eer, gadegesla gen door enkele honderden toeschouwers Het leeuwendeel van de inge schreven honden - zo'n twee honderd - vormden ook dit jaar weer de Afghaanse win- dehonden. Bij de reuen kwa men uiteindelijk acht honden in de finale. Winnaar werd Ophir van Katwiga van Erika Rodde uit West-Duits land. Een hond, die al eerder Nederlands en internatio naal kampioen werd. Hij bleef Clyde van Bornia State van EJH. Buma-Planten uit Wassenaar juist iets voor. Bij de teven kwamen vier hon den in de finale. De tweede plaats was daar voor Mayflower van het Lamslag van J.GA. Boelaars uit Tol- dijk (Steenderen). Kampioen werd Glenda El Kharaman van H. Grevelt-Kruize uit Maarn. Vervolgens kwam voor de En gelse keurmeester Dan James de moeilijke keuze tussen de beide kampioenen Ophir van Katwiga en Glenda El Kha raman. Dan James bekeek en betastte de dieren, liet ze een rondje lopen, en nog eens en nog eens. Daarna hakte hij de knoop door: Glenda Al Kha raman, al eerder Nederlands, Duits, Belgisch en inter nationaal kampioen, werd uitgeroepen tot beste Af ghaan van de kam pioensclubmatch en sleepte daarmee de Han Jungeling Troffe in de wacht. In de klasse van de saluki's,ook wel Perzische windhonden genoemd werd tot beste reu uitgeroepen: Han J. van Roeb el Chali van A.B.L.G. Jama- loodin-Smits, afkomstig uit Den Haag. De beste teef werd; Yasmin van de Postel, even eens van A.B.L.G. Jama- loodin-Smits. Het betekende dat in die klasse "vader en dochter", werden gekroond, terwijl uiteindelijk Yasmin tot beste saluki werd uitge roepen. Bij de sloughi's of gladharige Noordafrikaan se windhond) was die eer weggelegd voor de teef Chauda Schuru- Esch-Schams van Eckhard Schritt uit West-Duitsland. Beste reu werd Chalil Schuru Esch-Schams van Karin Ewen eveneens uit Duitsland. In de clubmatch van de oos terse windhonden werd dit jaar voor het eerst een nieuw ras geintroduceerd, Dat wa ren de pharaohonden: een tweetal zeer fraaie honden van J. Kreeft uit Kerkenveld. 65-plussers Het buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat 20a organiseert morgenochtend een open huis voor 65-plussers van 10 tot 12 uur. Er worden filmpjes vertoond daterend uit de twintiger en de derti ger jaren. Verder wordt er een kopje koffie geschonken en is er na afloop gelegenheid voor de aanwezigen om "oude herinneringen" op te halen. LEIDEN - Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest rekent voor de toekomst op teveel bedden. Met name het aantal bedden voor lang verblijvende patiënten (langer dan twee jaar) kan met veel meer bed den worden teruggebracht dan in het structuurplan van het psychiat risch ziekenhuis wordt aangege ven. In het structuurplan wordt sproken van een reductie van i geveer 40 bedden, terwijl de red tie 290 bedden zou kunnen zijn. Een en ander staat in een reactie van een stafmedewerker van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid in Zuid-Holland op het eind vorig jaar uitgekomen struc tuurplan van Endegeest. Het struc tuurplan, waarin wordt aangege ven hoe Endegeest zich zou moeten LEIDEN - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde werden gis termiddag twee voorstellingen gegeven van Indiase dansen. De dansen werden uitgevoerd door Chandrika Sundra Ra- man en Sharda Raghu Raman, beiden afkomstig uit het Zuidindiase Cuddalore. Onder meer werd uitgevoerd een klas sieke tempeldans uit de streek rondom Madra, de zogenaamde Bharat Natyam. Ook waren in het programma volksdansen uit Noord- en Zuid-India. ontwikkelen, dient o.m. als richts noer voor de noodzakelijke ver nieuwing van het gebouwen complex. Over de zwakzinnigenafdeling Voorgeest, die van het psychiat risch ziekenhuis deel uitmaakt, wordt in de reactie van de provin ciale raad opgemerkt, dat het be ddenbestand van deze afdeling sneller moet worden verminderd dan de bedoeling is. Eerder had de provinciale raad uitgesproken dat het patiëntenbestand van Voor geest moet worden overgeplaatst naar "een meer geëigende voorzie ning in de zwakzinnigenzorg". Daarbij werd met name gedacht aan het projekt voor zwakzinnigen van Gemiva in Zoeterwoude. En degeest gaat ervan uit dat over twintig jaar het beddenbestand door natuurlijk verloop zal zijn ge halveerd. Overigens vindt de stafmedewer ker van de provinciale raad, dat er een duidelijke taakafbakening moet komen tussen instellingen die in de ambulante geestelijke ge zondheidszorg in de Leidse regio werkzaam zijn en het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Dit in ver band met de nazorg van psychiatri sche patiënten. Op het ogenblik wordt deze nazorg zowel door de sociaal-psychiatrische dienst van de GG en GD als door Endegeest verzorgd (centrum voor dagbehan deling). ADVERTENTIE Kom ook voor-in-de- week voor dezelfde vaste lage prijzen. Dan mijdt u de drukte en EDAH maakt het u nog aantrekkelijk ook! alleen dinsdag en woensdag. fteR. Kilo Milieuheffing Als het hoogheemraadschap meent de mogelijkheid om de milieuhef fing verspreid te betalen, liever niet te moeten stimuleren - er geen ruchtbaarheid aan te moeten geven zoals de heer Kosman het nog slinkser uitdrukt, terwijl hij nota bene voorlichter is - daar anders de administratiekosten te hoog wor den stel ik het volgende voor: de mensen die de heffing liever in termijnen willen betalen (die in middels wel weten dat dat mogelijk is), omdat zij anders financieel in de knoop komen te zitten. Bijvoor beeld zij die slechts van een aow- uitkering moeten rondkomen. Daarvan wil ik de termijnen aan huis komen ophalen. Ik denk dat ik dan best een groepje 65-plussers kan charteren om die termijnen administratie bij te houden. De kosten bij het hoogheemraadschap zullen dan niet dermate hoog wor den, want de 65-plussers doen het voor nop. Idealistisch? Volgens mij niet, doch omdat het te betalen be drag eerst allerlei formaliteiten moet ondergaan voordat het in de pot komt, zal mijn voorstel wel niet realiseerbaar zijn. Tot slot vind ik dat de vervulling bij de basis moet worden aangepakt en daar moet niet de gewone man voor opdraaien. Vijfentwintig jaar gele den hoefden we ook geen geld te betalen als we moesten poepen. Het water was toen nog in staat om or ganische stoffen af te breken. (Door redactie ingekort) J. A. WAKKA Hoflaan 110 Leiden LEIDEN - HV "Zuid-West" viste een wedstrijd in de Ringvaart en in het Aarkanaal. De vangst was slecht. De uitslag: 1. W. Moenen 1680 gram (25 stuks), 2. R. de Beze- mer 1680 (20), 3. E. Schreuder 1650 (22), 4. A. Ruis 1650 (19), 5.1. Jansen 1580 (16), 6. W. v. d. Laan 1490 (16), 7. J. den Os 1410 (10), 8. P. Noorder- meer 1410 (9), 9. H. Schouten 1200 (22), 10. J. v. d. Lucht 920 (6). W "Rijnland" sloot het seizoen af met een wedstrijd in Aalsmeer. De vangst was zeer matig. Einduitslag: 1. D. F. B. de Wit 9600 (103), 2. J. Cornet 7820 (53), 3. Th. Kramp 6920 (77), 4. J. Koolhaas 6000 (73), 5. J. Houwer 5770 (87), 6. I. Rijsbergen 5750 (53), 7. P. Braggaar 5460 (70), 8. J. v. Oosten 5280 (74), 9. L. Zwaan 4995 (52), 10. J. v. Hout 4885 (38). W "Zaalberg" hield de zevende wedstrijd in het Noordzeekanaal. De vangst was slecht: 1. P. Fasel 9450 (13), 2. J. J. v. Went 3550 (9), 3. A. Bodijn 2800 (8), 4. G. Holswilder 1400 (6), 5. G. v. Iterson 1050 (3), 6. J. Gorlee 730 (1), 7. W. Roest 650 (1), 8. J. Philippo 650 (1). Zakennieuws LEIDEN - Aan de Oude Vest 163 is het architectenbureau geopend van Boudewijn Veldman. Het bureau houdt zich met name bezig met stadsvernieuwings- e tieprojecten. ADVERTENTIE LIJMT biina alles aan alles n laat nóóit meer los- en 2-komponentenlijm. Chemische Fabr. Schie LEIDEN - De positie van de openbare slachthuizen in ons land is op het ogenblik een erg onzekere. Het Leidse slachthuis maakt daarop geen uitzondering. Zoals vele gemeentelijke slachthuizen in den lande zit het Leidse al enkele jaren in de rode cijfers. Via een flinke verhoging van de slachttarieven heeft men de afgelopen periode ge probeerd dat gat te dichten. Die hogere tarieven hebben er mede toe bijgedragen dat het te kort van het slachthuis, dat in de jaren 1975 en 1976 rond de ton lag, dit jaar teruggebracht zal kunnen worden tot rond 25.000 gulden. Een belangrijk financieel steuntje in de rug van de meeste openbare slachthuizen is tot dusver steeds het feit geweest, dat in die slacht huizen ook de vleeskeuringsdien sten zijn ondergebracht. In Leiden is dat ook het geval, en dankzij de winst die deze dienst boekte kon het verlies van het to tale slachthuis binnen de perken worden gehouden. Maar er zijn al lange tijd veranderingen op til. De oorzaak ligt op rijksniveau, waar men al jaren stoeit met een aantal wijzigingen in de Vleeskeurings wet. Die wijzigingen zijn inmiddels de Tweede Kamer gepasseerd en de verwachting dat de nieuwe re gels begin 1978 van kracht zullen woiden (mogelijk al op 1 januari). Ze houden verband met veran derde omstandigheden in de vieeswereld. Bepalingen in de wet dateren nog uit de tijd dat koeling van vlees nog maar in de kinder- schoenenstond en bij het transport over langere afstanden soms flinke kwaliteitsverschillen ontstonden. Vandaar het in de wet vastgelegde voorschrift dat vlees vlak voor en direct na de slacht gekeurd moest worden, maar dat zoiets nog eens herhaald moest worden wanneer dat vlees van de ene keuringskring naar de andere werd vervoerd (bij voorbeeld van Den Haag naar Leiden). Uit een oogpunt van gezondheids zorg was herkeuring in het verle den een nuttige zaak. Met het ge bruik van moderne koelhuizen, gekoelde auto's, hygiënische slachtmethoden is die herkeuring een overbodige zaak geworden en het rijk wil er dan ook vanaf. Daar naast speelt het feit, dat er een duidelijke overcapaciteit bestaat in de Nederlandse slachthuizen, zo dat enige sanering op zijn plaats zou zijn. Het rijk probeert dat te bewerk stelligen door het laten vervallen van die herkeuring. De slachthui zen zijn daardoor verstoken van een belangrijke bron van inkom sten. Om de zaak toch financieel t Slachthuis-directeur Cremers....geen duidelijke lijn.. voor gemeenten toch nog dragelijk te maken, wil men komen tot een loskoppeling van het slachthuis en de vleeskeuring. De vleeskeu ringsdienst zal in het vervolg door het rijk worden bekostigd. Blijft voor de gemeenten de ex ploitatie van het slachthuis over. Hoewel de rijksoverheid er niet rauwig om zou zijn, wanneer de gemeente die taak zou afstoten aan het particuliere bedrijfsleven, bij voorbeeld de huidige gebruikers van het slachthuis. In Leiden is een ambtelijke werkgroep ook tot de conclusie gekomen (zie LD van donderdag jl.), dat zoiets de beste oplossing zou zijn. Vraag is echter of er gebruikers of anderen bereid zullen zijn om het Leidse slachthuis over te nemen. Met de wetenschap dat het rijk slechts bereid zal zijn om tijdelijk een deel van de ontstane tekorten voor zijn rekening te nemen. Slachthuis-directeur Cremers staat op dit ogenblik nog geen duidelijk toekomstbeeld voor ogen. Onlangs zei hij: "We zijn in het land niet de enigen die met dit probleem kampen. In den lande zijn er al vele slachthuizen in par ticuliere handen overgegaan. Een duidelijks lijn is daarin niet te ont dekken. Soms vormden slagers een coöperatie, een anders keer een stichting of een BV, en soms werd er een slachthuis door een man overgenomen. Wij willen ons niet vastleggen op één bepaalde manier. We willen een formule die dit slachthuis de beste overle vingskans biedt." Ook de Leidse wethouder Van Aken (Economische Zaken) liet bij die gelegenheid blijken nog geen panklare oplossing te hebben. "We denken bij de overdracht in de eerste plaats aan de huidige slachthuisgebruikers maar het kan ook best iemand anders zijn." Mocht men er niet in slagen een of meer gegadigden te vinden dan vindt de ambtelijke werkgroep dat de gemeente moet proberen de ex ploitatie voort te zetten. Of dat een haalbare kaart is, moet men hoogst twijfelachtig worden genoemd. De gemeente kan zich geen slachthuis permitteren met een structureel tekort. Wethouder Van Aken liet daar geen misver stand over bestaan. De enige mo gelijkheid, die een gemeente heeft om de begroting sluitend te maken is het verhogen van de slachttarie ven, maar dan kan niet onbeperkt, omdat de gebruikers dan zullen uitwijken naar andere goedkopere slachthuizen. De bouw van een nieuw kleiner slachthuis is ook al geen voor de hand liggende oplossing, omdat daarmee grote investeringen zijn gemoeid. De vraag is bovendien of het rijk de in 1978 weer onder cura tele gestelde gemeente Leiden dat zal toestaan, wetend dat er een flinke overcapaciteit is. Meer duidelijkheid over de positie van het Leidse slachthuis zal er ontstaan wanneer de herkeuring van vlees en vleeswaren vervalt. Dan zal blijken in hoeverre de aanwezigheid van een veemarkt er toe bijdraagt, dat men het vee na de aankoop ook direct in Leiden laat slachten. Of dat gebeurt, en in welke mate is met geen mogelijk heid te voorspellen. Op dit ogenblik worden in het Leidse slachthuis wekelijks zo'n 200 koeien geslacht. De aanvoer van slachtvee op de Leidse vee markt bedraagt wekelijks zo'n 1400 stuks. Zou al dat vee in het Leidse slachthuis verwerkt worden, dan zou de gemeente die beschikking hebben over een uitstekend flore rend slachthuis. Maar zover is het niet en zal het door de aanwezig heid van grote particuliere slach terijen ook nooit komen. Vandaar de grote onzekerheid over de toekomst van het Leidse slachthuis. En tegelijkertijd voor het 38 man tellende personeel en ruim 125 andere slachthuis gebruikers die voor hun inkomen voor een belangrijk deel afhanke lijk zijn van het slachthuis. BRAM VAN LEEUWEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3