Zelfbouw9Privéleven naar de knoppen9 Contract B en W voor tennishal twijfelachtig Zwaargewonde in Wassenaar Burgerlijke stand [Le/cfee] agenda Met fiets tegen een paaltje Centrum Wassenaarse jeugd in Nyevelt99 Stichting viert lustrum Blauw Zwart wil nieuwe kantine PAGINA 2 STAD EN RAND ■MAANDAG 31 OKTOBER 191 MA LEIDERDORP - "Weet je nog van die keer, dat we engbert Drenth aan z'n broek hebben vastgespij kerd?" Jan Nachtegaal lacht voluit. Stapels foto's worden er bij gehaald, het "weet je nog wel", en ja, toen is niet van de lucht. Herinneringen van zo'n twee jaar geleden, toen hij met zes anderen bouwde aan hun eigen woningen: "De zeven dwergen" aan de Brunelkamp in Leiderdorp. 21 oktober 1972 ging de eerste brief van "De zeven dwergen" naar het gemeentebestuur de deur uit. In die brief het ver zoek goedkeuring te willen verlenen aan het plan van ze ven vakmensen om 2 tim merlieden, 2 metselaars, één schilder, één verwar mingsmonteur en één lood gieter annex electricien om 'er gens in Leiderdorp' zelf hun woningen te mogen bouwen. Het verzoek werd ingewilligd. Maar het duurde nog tot de cember 1974 totdat de eerste paal de grond inging. Februari 1976 waren de woningen klaar. Jan Nachtegaal, één van "De zeven dwergen", is nog steeds intens gelukkig met zijn zelf gebouwde woning. Je kan het je voorstellen, als je, gezeten in de brede bank, eens rustig om je heen kijkt. Veel 'natuurlijk' materiaal: stenen muren, een ingemetselde open haard, veel houtwerk, rode plavuizen op de vloer. Een gemetselde bar zorgt voor de visuele scheiding tus sen het woongedeelte en de keuken. Tegen het plafond we derom gedeelteijk hout. Het 'leef-gedeelte van de ruime kamer wordt geaccentueerd doordat het plafond daar iets hoger is, wit, omlijst door een gehoekte rand van donker hout. totaalbedrag aan subsi diabele kosten: 82.000 gulden. Vrienden 'Je moet wel weten waar je aan begint als je zelf je woningen gaat bouwen", vertelt Jan Nachtegaal. „Een niet alleen dat, je moet moet weten met wie je begint. Het mooiste is, als je met vrienden kan bou wen die je al van karakter kent. In de andere groep (de zelf- bouwersgroep "Nooit-ge- dacht",red.) kende men elkaar iets minder goed: die spatte op een gegeven moment dan ook bijna uit elkaar". (Zelf je huis bouwen. Je moet er heel wat voor over hebben. Een paar consequenties: nauwelijks va kantie; geen tijd om eens rustig een avondje thuis te zitten of om bij kennissen op bezoek te gaan. Je privéleven is anderhalf jaar lang naar de knoppen. En dan: als de mannen bouwen zijn de vrouwen alleen. "Het is heel belangrijk dat de vrouwen in zo'n tijd achter hun mannen staan", benadrukt architect Van den Berg, die de woningen in samenspraak met de bewo ners heeft ontworpen. Modder Jan Kuvvenhoven. en Jan Nachtegaal in diens zelf gebouwde woning. In het midden Jan Kuyvenhoven (links op foto) architect Hans van den Berg. woordvoerder van "Zeven on der één kap", een nieuwe groep van potentiele zelfbouwers, weet wat hen te wachten staat als toestemming wordt ver leend om in Buitenhof aan de slag te gaan. Hij heeft geregeld meegeholpen met de bouw van "De zeven dwergen", de slechte herfst en winter mee gemaakt toen met de bouw werd begonnen: koud, nat en guur. De foto's vertellen het verhaal: dik aangeklede man nen met een dwergenmuts op het hoofd ploeteren in de mod der. Grote plassen op het bouwterrein. Jan Nachtegaal: "En die modder, die zoog zo. Ik moest er zelfs een keer met de machine uit omhooggetakeld worden". Afgewezen In navolging van "De zeven dwergen" heeft de nieuwe groep zelfbouwers een potje gevormd waar iedereen eens per maand wat geld in stopt voor toekomstige gezamenlijke festiviteiten. Bijvoorbeeld: wanneer de eerste paal wordt geslagen. Je moet maar opti mistisch blijven! Want de groep, die al twee jaar met de voorbereidingen bezig is, heeft nog steeds geen toestemming om te mogen bouwen. De bouwplannen van "Zeven on der één kap" werden in eerste instantie afgewezen. Reden: er zaten te weinig Leiderdorpers bij de club en er zouden nog zat Leiderdorpers te vinden zijn die ook zelf-hun huis zouden willen bouwen. Het doet wat vreemd aan om de zaak daarop af te wijzen. Zelf- bouwersgroep "Nooitgedacht" bestond slechts voor 40% uit Leiderdorpers, de overigen wa ren zelfs niet economisch aan Leiderdorp gebonden. "Zeven onder één kap" springt er dan nog gunstig uit met 3 Leider dorpers en 2 deelnemers die respectievelijk 7 en 9 jaar eco nomisch aan deze gemeente zijn gebonden. Drie advertenties zijn er aan gewaagd om geïnteresseerde Leiderdorpers te vinden. Pas op de laatste advertentie reageerden er welgeteld twee. De samenstelling van de groep is nu dusdanig (5 Leiderdopers, twee Leidenaren), dat op nieuw een verzoek om te mogen bou wen bij de gemeente is inge diend. Niks waard Als dat rond komt moet nog één hindernis worden geno men: de medewerking van bouwmaatschappij Noorlan- der. "De zeven dwergen" kon den gebruik maken van zijn machines: twee van de zeven waren indertijd bij Noorlander werkzaam. Maar of Noorlander, die ook onder de nieuwe groep een aantal van zijn werknemers telt, nu weer zal meewerken, is de vraag. Na de "Zeven dwer gen" merkte hij op: "Dit was eens, maar ik wacht me er wel voor om zoiets nog eens voor een tweede keer te doen. Die jongens zijn op het werk niks meer waard". Toch blijven de zelfbouwers hoopvol gestemd en met hen architect Van den Berg. Niet zozeer hij, als de tostemming om te bouwen is verleend, de woningen kan ontwerpen: aan ontwerpen heeft hij voorlopig in Buitenhof nog wel even de handen vol. Maar vooral: om weer eens zelf in de bouw aan de slag te kun nen. De "zeven dwergen" le verde ook wat dat betreft een boeiende ervaring op voor de architect: dat een plan op pa pier en de uitvoering ervan in de praktijk soms heel wezenlijk van elkaar kunnen verschillen. INGRID CRAMER LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar is zondagmiddag met zijn fiets in botsing gekomen met de paaltjes die het rijwielpad in de Mainix- straat van de rijbaan scheiden. De man liep een lichte hersen schudding en een scheur in zijn lip op en verloor drie stiftanden. .Hij werd door de EHD voor behande ling naar het Academisch Zieken huis gebracht. Een 54-jarige bromfietser uit Leiden kwam zondagmiddag bij een inhaalmanoevre op het fietspad van de Haagse Schouwweg in bot sing met een 12-jarige fietser die plotseling naar links uitweek. De fietser bleef ongedeerd, de brom fietser brak zijn linkerarm. Een 53-jarige bezoeker van het Legermuseum kreeg tijdens zijn rondwandeling afgelopen zon dagmiddag een lichte hartaanval. De man, afkomstig uit Leimuiden, is door de EHD maar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Een 16-jarig Leids meisje is za terdagavond tegen half elf op de Morslaan bewusteloos aangetrof fen. Zij zou door overmatig gebruik van cola/cognac in combinatie met pils onwel zijn geraakt. De Eerste Hulp Dienst bracht haar naar de ouderlijke woning. VOORSCHOTEN - Het door het gemeentebestuur van Voorschoten op gestelde contract, dat de basis moet vormen voor de bouw van een tennishal aan de Benvenutolaan, deugt niet. Dat is het oordeel van de Voorschotense gemeenteraadsleden. Zowel mr. J. Goosens (PPV) als mr. H. Koetser (WD) is van mening dat met name het boetebeding juridisch niet klopt. Dit beding houdt onder meer in dat de eigenaresse van de toekomstige hal, juffrouw R. Begeer. 50.000 gulden boete zal moeten betalen als bij een wedstrijd langer dan een half uur vooraf en een half uur na afloop van het parkeerterrein gebruik wordt gemaakt. De gemeente zou met een dergelijke bepaling geen been hebben om op te staan Besloten werd dan ook de raadscommissie van beroep het con tract nog eens door te laten spitten. Wethouder A. J. M. van der Klaauw tijdens de openingstoespraak WASSENAAR - Het eigen ont moetingscentrum voor de Was senaarse jeugd in het voormalige politiebureau aan de Van Zuylen van Neyeveltstraat is zaterdag door wethouder AJM. van der Klaauw geopend. Het gebouw wordt geëxploiteerd door de stich ting Nieuw Neyevelt. Nieuw, omdat er sprake is van een nieuwe opzet en men de achterliggende periode, waarin goed bedoelde experimen ten op het gebied van het open jeugdwerk tot grote teleurstellingen leidden, zo snel.mogelijk wil verge ten. Doel van de Stichting Nieuw Nyevelt is in het ontmoetingscen trum activiteiten op sociaal-cul- tureel gebied te ontplooien, tsr zijn drie verschillende soorten van so ciëteiten: één voor de jongelui boven de 16 jaar, een theehuis voor jonge ren en eenmaal per maand een ouder ensoos. Creatieve activiteiten die in "Neyevelt" zullen zijn lessen in edelsmeden, fotografie, gitaar, schilderen en handenarbeid en het maken van kleren. De opening werd opgeluisterd met muziek door leerlingen van de mu ziekschool, die op de bovenverdie ping van "Neyevelt" is gehuisvest. OEGSTGEEST - De Stichting Dienstverleningcentrum Oegstgeest bestaat 10 jaar. Het feest in dit kader wordt deze week, zoals al eerder in Allegaar aangekondigd, tot donderdag avond gevierd. Morgen wordt om 9.30 uur en om 11 uur een gymnastiekuitvoering gegeven door leden van de clubs, waar anderen aan mee kunnen doen. Om 10 uur bestaat de gele genheid om koffie te drinken, een half uur later volksdansen. 11.15 uur demonstratie van yoga-oefeningen. 's Middags vanaf 2 uur onderlinge wed strijden. Van 16.30 tot 17 uur dansdemonstratie van de dans club. Woensdag 2 november wordt van 10 tot 4 uur de jaarlijkse bazar van de handwerkclub gehouden. donderdag 3 november van 10 tot 11.30 bingo-ochtend. Met van 12 tot 2 uur hapjesmiddag, met hapjes uit Indonesië, Frankrijk en vanzelfsprekend ook Neder land. Het festijn wordt donderdagavond afgesloten met een muzikale show van 20 tot 22.45 uur, ver zorgd door het Leidse cabaret gezelschap Sempre Avanti. Grote ravage na botsing V erkeersdrukte bijna constant in Wassenaar WASSENAAR - De 22-jange Haagse restauranthouder L.C.W. is gewond geraakt by een aanrijding op de Rijksstraatweg in Wassenaar ter hoogte van de Ursulakliniek, op zaterdagmiddag even over half één. De man is met ernstige hersenletsel opgenomen in de Ursulakliniek. Het ongeluk gebeurde nadat een nog onbekend gebleven automobi- LEIDEN - Geboren: Patrick z.v. G. J. Lagas en P. A. v.d. Hoeven, Angela C. M d.v. P. J. M. Oude Veldhuis en L. A. M. Rotteveel, Miranda d.v. J. F. Straat hof en P. Boehmer, Bastiaan z.v. B. Zwanenburg en J. Jonker. Sandra d.v. J. Noort en J. W. d. Tombe. Martine d.v. J W. Hes en P. M. Schering. Hai Y d.v. M. T Man en P. S. Lam. Zuhal, d.v. S. Ugurlu en S. Yuksel, Jeroen z.v. J. G. Bol en J. P. G. Prins Overleden: W J. v. Ooijen (1901). geh. gew. m. I. Oldberg, M. Buitendijk (1906), geh. gew. m. G. v. Houten, J. A. v\ Nieuwenhuijzen (1922), T. S. Haakman (1907) Getrouwd: P. Jagmohan en G. G. D. Kanhai, J. H. A. Verhorik en S. Roubos. list, rijdend in de richting Den Haag, plotseling van de linker naar de rechter weghelft reed. Een daar rijdende automobilist probeerde een botsing te voorko men, week uit naar de linker rij baan, verloor de macht over het stuür en ramde de tegemoetko mende auto van de heer W. De ravage was groot. Het verkeer ondervond meer dan een uur ver traging. De Wassenaarse politie vraagt ge tuigen van het ongeval zich te mel den. Telefoonnummer 01751— 19244, vragen naar de verkeerspoli tie. NOORD WIJK/LEIDEN - De vierde Pantser-Afweer-Geschut Compagnie van het vierde regiment infanterie, heeft zaterdag een reünie gehouden in de Doelen/Morschpoortkazerne in Leiden. Die reünie werd afgesloten met een bijeenkomst in de Beurs in Noord wijk. De oudgedienden werden 's morgens rond de klok van 11 uur in de Doelenkazerne ontvangen. Op de foto de oud-militairen van de 4de PAG-Compagnie van het vierde regiment Infanterie. WASSENAAR - In een buiten gewone vergadering hebben de le den van de Wassenaarse sportver eniging Blauw Zwart hun goedkeuring verleend aan de ont worpen bouwplannen voor een nieuwe kantine. Hiermee neemt de vereniging een financiële last van 400.000 gulden op zich. De vereniging, die nog steeds een sterke groei vertoont, heeft drin gend behoefte aan een zesde veld. Al geruime tijd bestaan plannen daartoe door het sportveldencom plex aan de Dr. Mansveltkade uit te breiden. Deze mogelijkheid is zon der al te veel problemen te realise ren als het clubhuis naar een andere plek wordt overgebracht. De leden hebben hier geen moeite mee sinds de bestaande kantine in mei wat het interieur betreft door brand werd verwoest. De leden denken één van de vier ton door zelfwerkzaamheid aan de nieuwe kantine te kunnen bespa ren. Een tweede ton zal de sup portersvereniging bijeen trachten te brengen door het uitschrijven van een obligatielening met 1000 obligaties a 100 gulden. Staande de vergadering werd de eerste obliga tie door voorzitter Lammers ge kocht. Diefstal bij platenzaak LEIDEN - Een platenzaak aan de Haarlemmerstraat is de af gelopen week beroofd van twaalfduizend gulden. Het be drag zat in een plastic zak die in een bureaula op het kantoor op de eerste etage werd bewaard. Zaterdagmiddag werd aangifte gedaan bij de politie; wanneer de diefstal plaats had is nog niet bekend. WASSENAAR - De verkeersin tensiteit op het Wassenaarse we gennet is over een heel jaar ge nomen vrij constant. Dit blijkt uit een rapport dat door B en W van Wassenaar is aangeboden aan het Verkeer- en Welzijns- contact en aan de gemeenteraad. Het rapport bevat nu niet alleen cijfers maar ook conclusies die daaraan verbonden kunnen worden. De toename van het verkeer op de Duivenvoordelaan wordt waarschijnlijk veroor zaakt door het toegenomen aan tal auto's bij de inwoners van Wassenaar. Gedacht wordt hierbij aan een zogenaamde tweede auto en de boodschap- pen-auto. Het plaatselijke ver keer geeft steeds meer de voor keur aan de route qver het Was senaarse wegennet in de richting Den Haag, om de drukte op de Rijksstraatweg te ontlopen. Op deze weg blijft de verkeers drukte nagenoeg gelijk. In stij gende lijn is het verke'er op de Van der Oudermeulenlaan, de Kerkboslaan en de Zijdeweg, af- slag Schevenin.gen. WASSENAAR - Dezer dagen start sportvereniging WIK de verkoop van de loten waarmee zij een deel van de evenementen wil financiernen die in het gou den jubileumjaar 1978 op het programma staan. Hoofdprijzen van de loterij: een 8-daagsc vliegreis voor 2 personen naar Spanje en een 8-daags verblijf bij het Vierwoudstedenmeer. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst di apotheken in de regio Leiden wordt va 28 oktober tot 4 november waargeni men door apotheek Tot Hulp dt Menschheid, Rosmolen 13, Leiden (Mi renwfjk), tel. 121060, en apotheek Voo: I schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Teven W op zaterdag tot 13 uur Oegstgeestse ap< I theek, Wilhelminapark 8, Oegstgees JL tel. 153274. mm Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bo huizerlaan, bejaardensoos Zuid-Wes 14.30 uur. Witte Poort kazerne. Noordeinde 2, t( 120833, adviescentrum voor werkloze) di. van 10.30-12.30 uur. m Troef, fotografie, cabaret, jaargroej yoga, bar/soos, alle groepen vanaf 3 Vrijetijdscentrum, striptekenen, t'ai clj projectgroep Leidse geschiedenis, ft tlC tografie, boetseren, Go-club, alle gro J3 tafeltennis, 3 de le Binnenvestgracht 33, univer^ teitsraad, 19.30 uur. Stadhuis, commissie algemene b< lig stuurlijke aangelegenheden, 20 uur. ge Vrijetijdscentrum, avond over Zuio Afrika, 20 uur be Catena, Kolfmakersteeg, avond ove West-Duitsland, 21 uur. g Gemeentehuis Wassenaar, rechts kundige commissie. 16.30 uur. DINSDAG Gerard Brandstraat 6, informatieavonl de Bah'i gem., 20 uur. wé Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-01.01 dn Troef, koken, 18 uur, druktechnieken Engels, brugdiploma verplegende er verzorgende beroepen, 20 uur, jazz ex ballet, 21 uur. do Vrijetijdscentrum, yoga, zelf klerei m< maken, jazzballet, foto/filmclub, teke kc nen en schilderen, alle groepen vanaf 2( to' uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub, 1( mi uur, volksdansgroep, 19 uur, Repel steeltje, van 14-17 uur. Volkshuis, theater-spel/creatief works da hop. 20 uur. se Leidse Schouwburg. Haagse Comedii de met "Hedda Gabler" van Ibsen, 20.11 sp lucci, 20 uur, "De tuin van de Finzi Con tini's" van Vittorio de Sica, 22 uur. va Antonius Clubhuis, actie "Stop d( vc neutronenbom", 20 uur, jaarvergade de ring NW, 20 uur. de ruimtelijke orde g€ ïn volkshuisvesting, li interne organisatie en y. beheer, 20 uur. Welzijnsraad, Stationsweg 28, vergade ring openbare wijkorganen, 20 uur. ni Gemeentehuis Leiderdorp, commissie w' beheer, 20 uur. h( WOENSDAG Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor- li< matieavond Bah'i gem., 20 uur. nj Vijfhovenhuis, Hofiaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 g( Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel 120833, adviescentrum voor werklozen, w do. van 10.30-12 30 uur M Vrijetijdscentrum, volksdansen, w zeefdrukken, jazzballet, gitaarcursus. nj goochelen, pottenbakken, tekenen en e] Praxi, 20.30 uur Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechts-j kundige dienst leden CNV Leiden, 19 30-20.30 uur. LAK-Theater, LAK-Cinema festival: "OThiassos" van Theo Angelopolos, 20| Gemeentehuis Voorschoten, welzijn én onderwijs, 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, sie financiën, 20.30 uur. Gemeentehuis Warmond, onderwijs en wetenschappen, 20 Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, lichtingsavond schooladviesdienst, 20 Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere don- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, trouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat, 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaaraborfriement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2