TMJIFilL Boeiende eenakters éw "PARADIJSEILAND" Csardasknap werk inten, per m per mmk Hofland heeft er in "Welin- per mtichte kringen" van de VPRO er maan op gewezen: voor het eerst 10%. Otds mei 1945 hebben de l. Interetsers weer een jood uit Am- lan denrdam weggehaald. Aangeno- 5. *n althans dat Maup Caransa ierdaad door de RAFen dan Tiische g door de Duitse moederor- lar nisatie, ontvoerd is. Loe Lap MTÜ het in Televizier Magazine Jider onthaal van woorden: als iransa om politieke zedenen tvoerd is, hebben ze de ver- erde te pakken, want Caransa eft zijn portie van het fascisme TTrgeliad want dat is het natuur- Hc. als je alle franje er omheen TIE rst even weghaalt: een vorm Dagel.m sadistisch fascisme. Een 'uur.Mens overmeesteren, gevangen nd varfi'den, met de dood bedreigen, j Henématten en ondertussen ook zijn 47 Lemilie nog kwellen en in onze- trheid houden: puur fascisme, ider welke dekmantel het ook jonbeurt. Siar komt in dit geval bij dat <1 AM.'ran.™ weliswaar schatrijk is, hypcaar daarom nog niet de aan- irmogiwezen figuur is om door een n tewganisatie als de RAF gesteld og steeds dat) ontvoerd te wor- en. Hij is het schoolvoorbeeld pKi-on de gesjochten jongen die er tderdaad in geslaagd is van een larsstraat, ontvoerd voor het imstel-hotel. Multimiljonair ~~kkoord, maar hij heeft ten minste nooit operazanger willen morden, en zijn liefste bezigheid heeft hij eens aan Mies I louwman verteld, die hem jaren 'eleden interviewdewas lan- i»uit op de bank liggend naar i?wiebertje kijken. Intussen hin- dan natuurlijk wel de oude 1 neesters aan de wand. Omdat Maup Caransa wat verlaat was, zat Mies Bouwman toen een tijdje alleen met mevrouw Ca ransa te praten. Op een gegeven ogenblik vroeg Mies van wie dat mooie schilderij was dat aan de wand. hing. Mevrouw Caransa stond op, liep naar het schilderij toe, boog zich voorover en las rechtstreeks van het doek af: "Rembrandt". En dat was echt geen ingestudeerde, als komisch bedoelde act, heeft Mies Bouwman me verzekerd. En los van de persoon van Ca ransa ("hij heeft altijd eerlijk zaken gedaan, op zijn manier", zei Loe Lap) is het feit dat hij een geboren en getogen Amsterdamse jood is natuurlijk ook geen han dige zet van de RAF, - aangeno men nog steeds dat hij door Duitse Baader-Meinhof-types ontvoerd is. Want dan treedt in Amsterdam, en ook daar buiten hoop ik, ogenblikkelijk het in stinctieve afweermechanisme in werking dat in het begin van de oorlog zo plastisch door een Am sterdamse verzetsman gefor muleerd werd: "Rotmoffenblijf met jullie rotpo ten van onze rotjoden af." Zenuwlach? Intussen heeft de ontvoering wel iets onwezenlijks, althans dat had ze heel in het begin. Ik hoorde het vrijdagmorgen om 11 uur op de radio, en ik schrok eigenlijk niet. Ik zie Caransa gereld bij Ajax (hij sprak mij daar eens aan om me te zeggen dat hij een door mij vertaald boek aan het lezen was, ik veronderstelde au tomatisch dat het "Dokter Zji- vago" betrof, maar na enig ge- puzzel kwamen we erachter dat het om een boek van Graham Green ging, vertaald door een andere Scheepmaker), ik hoor zo nu en dan verhalen over hem, en daardoor kwam de ontvoering inij zo ongerijmd voor. Simpel gezegd: Maup Caransa ontvoer je niet, dat slaat nergens op, tenzij het alleen om de poen is te doen. Ik was nogal geschokt toen ik een uur later, in een kantine waar studentachtig volk aanwezig was, door de radionieuwsdienst hoorde zeggen dat de Rote Armee Fraktion de ontvoering had op geëist en daarop een hartelijk gelach losbarstte aan de tafel waa raan de studentachtigen za ten. Een zenuwlach? Ik hoop het. Maar veel vertrouwen heb ik daar niet in. Het klonk eerder alsof ze een nieuwe kostelijke grap van de Rote Armee Frak tion begroetten. Of lachten ze uit ongelovigheid, zoals ik in de eerste seconden na het eerste be richt even aan een "misplaatste studentengrap" dachtDat kan namelijk ook nog. Er zijn immers nog steeds bankemployees in Ne derland die na de zoveelste ban koverval aan de politie en de pers verklaren dat zij eerst aan een grap dachten, toen die man met dat pistool en die nylonkous over zijn hoofd op de kassier af liep. Zou dat misschien typisch Nederlands, of gewoon typisch menselijk zijn. om onder alle om- standiheden altijd eerst aan een grap te denken, voordat de barre werkelijkheid de kans krijgt tot ons door te dringen NICO SCHEEPMAKER l reemd eigenlijk. Op 21 januari het vorig jaar werd 'Keef- n' opgevoerd in een combina tie met 'Monoloog', esn stuk van Harold Pinter in een vertaling Hans Roduin. Peter Oost hoek trachtte toen een ook vol ledig gevuld LAK-theater voor zijn acteertalenten te intereres- lat werd een volledige misluk king, want nóch Oosthoek (als acteur), noch Roduin (als verta ler), noch Pinten (als auteur) ble ken in staat een kritisch luiste rend publiek te boeien. Destijds werd melding gemaakt van de grote luisterdiscipline onder het LAK-publiek, waardoor voor komen kon worden, dat men hoorbaar zijn gevoelens van on vrede ventileerde. Zaterdagavond bestond die I luisterdiscipline wellicht ook, ar kreeg geen kans zich zoda nig te manifesteren, omdat zowel het eerder opgevoerde 'Keef- man' (onder regie van Peter Oosthoek, geschreven door Jan Arends en gespeeld door Jaques Cómmandeur) als 'De Opvoeder' van James Saunders, vertaald door Anton Quintana, geregi- seerd door Han Benz van den Berg en op het toneel gezet door Frans Vorstman, het publiek on gemeen boeien. Uit 'Keefman' slechts een paar tot de verbeelding sprekende cita ten, die door Commandeur op zeer 'opgeschroefde' wijze wer den uitgesproken. 'Wie naakt geboren is, krijgt nooit een pak, dat hem past", 'ik heb de waar heid in je oren gebeld' en 'Jezus had ook geen MULO-diploma, toch genas hij mensen! U begrijpt: alle mogelijkheden voor Commandeur, die éénmaal gesouffleerd moest worden (maar wat wilt u met zo'n lap tekst) om zich uit te leven. Vorstman zette in 'De Opvoeder' een onderwijzer neer, die jaren geleden nog over zijn klas 'ge heerst' moet hebben en waarvan mijn generatie nog juist de enig zins autoritaire, geen tegen spraak duldende leerkrachten heeft meegemaakt. De Opvoeder' van Saunders is be slist niet de inspraak gedogende, nati-autoritaire, getutoyeerde le raar van heden. Het lijkt vol strekt onmogelijk, dat 'De Op voeder', zoals die werd neergezet door Vorstman, zich door zijn leerlingen bij de voornaam laat noemen. Eerder maakt hij zijn leerlingen belachelijk en mis bruikt hij hun kwetsbare positie. Achterhaald natuurlijk, maar wel uiterst boeiend om naar te kijken. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN -* Van het prille begin, ruim vijf jaar geleden, tot nu heeft men het zigeuner- muziekensemble "Csardas" in Leiden kunnen volgen. Toen een handjevol mensen met lef, die zomaar met zigeunermuziek begonnen, en nu een gezelschap van achttien enthousiastelin gen met een meer professionele aanpak na een paar studierei zen naar Hongarije en Roeme- Lef is er nog steeds, zij het meer ingeperkt. De afspraken zijn met het groeien van de groep strenger geworden. Maar er is toch ook een grote mate van spontaniteit gebleven, en dat is een kostbaar goed voor jongelui die beogen meer bekendheid te geven aan de volksmuziek van de Balkan. In een bont programma heeft "Csardas" zaterdagavond het eerste lustrumconcert gepresen teerd in de Leidse Schouwburg. Burgemeester Vis leidde de avond in met woorden van on verholen trots op deze unieke Leidse groep, die de naam van onze stad tot over de Neder landse grenzen bekendheid geeft. En terecht! Het is knap werk om zich het cultuur patroon eigen te maken van landen met een andere volk saard. In deze lof moet vooral ook betrokken worden de dans- 'groep "Achalay"die in Oost- Europa vast geen slecht figuur zou slaan. En om nog even ver der te gaan: de vele solisten met instrumenten als de panfluit (heel virtuoos gebracht), het cymbaal, de doedelzak en de vele anderen, die blijk hebben gegeven, het bespelen van on gewone instrumenten goed te beheersen. Twee medewerkers krijgen tenslotte een speciale vermel ding: violist Laszlo Tóth en zan geres Floricica Doinas, die bei den een belangrijk aandeel hebben gehad in de ontwikke ling en verspreiding van deze muziek. BEP RIJNDERS ^ulchri Studio, Kempenaerstraat, Pas lage 10, Oegstgeest, Keuzetentoon- Iteliing van werkende leden, 21 ok- ober-10 november. Dagelijks geopend, 10 00-16.00 uur. Galerie Kenosis, Oude Vest 53. Tentoon stelling Marcus Dèlanjo - oliever fschilderijen. Geopend ma frm za, van 10-16 uur. van 15 okt. t/m 15 nov. Galerie Denise Stephan^, Bakkersteeg. v 18. Tentoonstelling Hubert van Lith - I bronsplastieken, Jose Cfelsina - tekenin gen en etsen Geopend tot 16 nov., vr„ j pat. en zo., van 14-18 uur (andere dagen (olieverfschilderijen. Geopend tot 26 'okt.. woe t/m zat. van 12-17 uur, do. ook I Ivan 19-21 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Poek (Buurman - olieverfschilderijen, Ian La wrence - zilverwerk. Geopend woe. t/m za van 10-16 uur, di. van 14-20 uur, t/m 29 okt. Galerie/Bibliotheek, Luifelbaan 1, Wassenaar, Annie Goddijn - Grafiek, Rini Leefsma-Nagtegaal - gouaches, 29 oktober - 24 november, dagelijks geopend, behalve donderdag. Jetty Wery - keramiek, Rien van der Na - grafiek. Geopend tot 7 november, zat. en zo. van 14-17 uur, vri). van 20-22 uur, do. van 10-13 uur. ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoon stelling Gerda van den Bosch - beelden, gastexposanten: Peter Duivenvoorden - schilderijen, etsen en tekeningen, Hans Versteeg - reliëfs, F. Kuiper - foto's. Geopend van 20 t/m 30 okt., dag. van 16-18 en 19-21.30 uur, zat. en zo. van 14- 17 uur. Atelier Molenlaan 3, Voorschoten. Ten toonstelling Lucia Steinbach - kin derkrabbels en recente tekeningen. Geopend zat. 22 en 29 okt., zo. 23 en 30 okt., vrij. 28 okt. van 11-17 uur. Galerie JA, Sportfondsenbad, Was senaar. Tentoonstelling Bob Bruvn - schilderijen, Katinka Bruyn - beeldjes, Hans Eschauzier - tekeningen Marijn Eschauzier - droogboeketten. Geopend van 20 okt. t/m 6 nov., do t/m zo. van 10-17 uur. woe. van 20-22 uur. i 13-17 i t 15 februari 1978. Galerie van der Vlist, Botermarkt 3. Tentoonstelling Maud Muller Massis - wandkleden, Rie Bouters - ikonen er schilderijen, Ineke van dijk - brc chamotte plastieken. Geopend van 2 okt. 't/m 5 nov., di. t/m za. van 10-17 i tot 21 uur. 31 oktober 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Een avibtenaar van politie uit Londen heeft bij de politie in Den Haag een zekeren Klijberg aangebracht, wiens uitlevering door de Engelsche aan de Ne- derlandsche regeering was toe gestaan. De verdachte, in Ne derland geboren maar sinds ja ren in Londen woonachtig, le verde aan bordeelhouders in Frankrijk, België en Nederland meisjes, die hij in Engeland door allerlei bedrieglijke voor spiegelingen wist over te halen met hem op reis te gaan naar het vasteland. Hij maakte haar op reis dronken en stortte haar, wanneer zij niet meer wisten hoe terug te keeren, in het ver derf. Meisjes, jonger dan 21 jaar, voorzag hij van valsche papieren Op grond van het be drog met deze papieren zal hij eerlang terechtstaan. Vijftig jaar geleden: - Het s.s. Volendam heeft op on geveer 35 mijlen van de Be rmuda-eilanden een tiental uit gehongerde en uitgeputte man nen opgepikt, die in een kleine open boot in den storm rondz wierven. Ze hadden op 2 Oc tober, dus meer dan drie weken voordien, met een kleinen Ame- rikaanschen schoener schipbreuk geleden en sinds dien tevergeefs getracht de Be rmuda's te bereiken. - Toen het stoomschip Kiang hsin op 24 October de rivier van Tsjang opstoomde, stelden der tig Chineesche zeerovers, die als passagiers meereisden, de wacht buiten gevecht, die door den gouverneur van Kweitsjou was meegegeven. Na een uren- langen strijd wisten de zeer overs zich meester te maken van het schip. Zestig passagiers en soldaten werden gedood of ge wond. De schurken wierpen de doden over boord, beroofden de passagiers en bemanning van geld en bezittingen en gingen daarna met hun buit aan land. ABN, Geverstraat 43, Oegstgeest, Frits Huysman - gouaches, 24 oktober - 11 november, dagelijks geopend, 9.00- 16.00 uur. (Rijksmuseum van Oudhedep (Rapen- 'burg 28). Wcrkd. 10 uür voorm.-5 uur •nam. zondag 1-5 uur nam. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Herman Gordijn - schilderi jen. Geopend van 9 sept t/m 23 okt., dag •van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur (3 okt Van' 10-12 uur). Aurora (Breestraat): abstracte schilde rijen Joka Linders (tot 12 november). Galerie De Poort, Herensteeg 11. Ten toonstelling Henk van den Ende - schilderijen. Geopend van 18 okt. t/m 12 nov., di t/m za, van 13-17.30 uur, do. van 19-21 uur. Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1. Tentoonstelling ,,Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend- ma 110-17 uur, zon- en feestdagen PANDA EN DE DEUGZIENER. 23-139 "Vertel me eens," sprak de president-commissaris Duiter, "hoe deden jullie die produktieslag bij Grapper's speelgoedfabriek ,.Produktieslag"herhaaldePandaverward."Bedoeltudemachinedie daar kapot ging Dat kwam omdat Hop de ondeug zag die er in zat. En daar kon het ding niet tegen .Ik wilde Hop nog wel helpen om de wijde wereld in te gaan - maar ik zocht eigenlijk een baantje." De heer Duiter knikte tevreden. Prachtigmompeldehij. "Helpenhuh? Baantje ,eh? Prima! Hoemeer baantjes, hoe meer salaris er verdiend wordt om meer mee te kopen Datheb je goed aangevoeld, jongen Je hebt oog voor omzet - dat is duidelijk. Ikkan je plaatsenbij m'nafdeling Publieke Relaties. Daar is fris bloed nodig. Wat zegje van een aanvangssalaris van 300florijnen per week?" DaarwasPandahelemaalsprakeloosvan-endepresident-commissa- ris liet zijn secretaresse komen. n "Breng meneer Pandaeven naar P.R.,enlaat hem daar meedraaien, verzocht hij. Neem per persoon 1 of 2 broodjes. Snijd ze middendoor, be boter ze en beleg ze met ham, kaas, plak ananas of kaas, to maat, bacon öf kaas, knakworstje, appel. Klap de broodjes dicht, pak ze in alu miniumfolie en zet ze ongeveer 15 minuten middenin een op 175 graden Celcius voor verwarmde oven. Serveer ze warm. 'iZAAH, WAT WL dB AOS ir dB CÏEAlEZEAJ l/EÊktME FRED BASSET De avonturen van Jommeke komaanm e/ken ,VJa. 'n teug heerlijke geit en - f Jorn m eke /jme/k za/ons c/eugot ctoen.j— Weet ge nog, f/'//berfe, een goed verzorgde gefï geeft 600 //ïer me/hj Jperjssrj üst was een van c/e ant woorden. We zi/Uen di/s n/et verhongerener zijn hier geiten genoeg. Kinderafdeling: dag. LUXOR - "The Deep", dag. 2.30,7 en 9.30 uur, zo.2, 4 30, 7 en 9.30 uur, 16 jaar. CAMERA - "My name is nobody", dag.7, en 9.15 uur, 12 jaar. Kindermati nee: "Winnetou keert terug", za. en wo. 2.30 uur en zo. 2 en 4.15 uur. Nachtvoor stelling: "The grest dictator", vry, en zat. 23.30 uur, 16 jaar. LIDO 1 - "Soldaat van Oranje", dag 2.30 en 8 uur, 16 jaar LIDO 2 - "Herbie". dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur.a 1 LIDO 3 - "Turks Fruit", dag. 7 en 9.15 r, 16 jaar. Kindermatinee: "Donald 2e KLASSE: Vol- 11.15-12.00 uur en van 14 00-14.45 uur en van 18.30-19 30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- :oek Duel 2.30 u 30 en 4.45 uur. STUDIO - "La Gifle", dag. 2.30,7 en 9.15 uur, zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, 12 jaar. REX -"Emmanuelle", dag. 2 30,7 en 9.15 uur, zo. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur 16 jaar Kindermatinee: "De avonturen van Pippi Langkous", za. en wo. 2.30 uur Nachtvoorstelling:"Meisjes zonder 11.30 uur, 16 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13 00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhui- Kinderafdeling: dag zen Diaeonessenhuis: Middagbezoekuur: 13 45-14.30 uur. Avondbezoekuur: 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.OOuur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16 00 uuren van 18 30-19 30 uur. Laatste kwar- niddag- en avondbezoek baby- 15.00-18.30 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14.15-15 00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders): Maandag t/m vrijdag: 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14 45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinder kliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14 15 en 18.30-19.30 uur; 3e klas 13 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling r ouders 18-18.30 i Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21