.Dubbele" winst Algemene ZIJL/LGB ENLZC HAKEN AF Basketbalshow door Collins en Paulides fraai bekroond: 107-76 Zaalhandbals ters van Foreholte geklopt op inzet 1 [AANDAG 31 OKTOBER 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT danaiden na lederlaag veer in revarenzone ^EIDEN - De geringe stagnatie in het afwerken van de lorfbalcompetitie heeft de competitieleider ertoe ge tracht het programma voor de laatste wedstrijddag (vol lende week) voor de microcompetitie van start gaat, dras- jsch te wijzigen. Voor veel teams betekende het dat giste- en het eerste gedeelte van het "buitenwerk" werd afgeslo- en. Als de balans wordt opgemaakt blijken de posities van )e Danaïden, Pernix, Fiks niet best, is Fides Pacta als erieuze titelkandidaat voorlopig uitgeschakeld (verlies egen Pams) en leidt De Algmene onverwacht fraai in IA, ia de verrassende nederlaag van Zuiderkwartier. Ons Ei- and, Crescendo, KNS en Fluks sluiten het eerste gedeelte if als middennoters. .KC-De Danaïden 9-7 (6-2) De Dncurrentie is ontstellend groot. Ie Danaiden, belandde weer op én van de twee degradatieplaat- en en dat niet alleen door eigen ederlaag. maar meer ook door leine verschillen tussen de ove- |ge teams met volop verliespun- ïn over en weer. De ranglijst ver- nderde uitgezonderd de eerste laats met de week, alleen lijken ie Danaiden en SOS nu in eerste listantie wat duidelijker voor deg- ^datie in aanmerking te komen. Ipnieuw een nederlaag voor de leidse ploeg dus en dat is gezien et relaas van voorgaande uitwed- trijden geen verrassing. De Da alden pakte tot nu toe slechts 1 unt (vorige week Trekvogels) en erloor de rest van de uitbeurten iet 1 of 2 punten verschil. Zelden jerd een nederlaag met meer dan punten geleden en dat is dan wel ervol, maar het resultaat blijft Dch nihil. Dat tikkeltje geluk om ergelijke kleine nederlagen in untenwinst om te zetten, ontbeert De Danaïden op dit moment. Zo ook gisteren. Een uitstekende opening (2 goals van Aad v. Nierop) was veelbelovend, maar het vervolg allerminst. De rust stand 6-2 ten nadele van v.d. Leek c.s. bleek al funest, hoewel v. Nierop opnieuw zijn kwaliteiten als afronder ten toon spreidde: 6-4. Zoals al vaker gebeurde, kwam De Danaiden sterk terug, maar faalde op het beslissende moment. De 6-5 en via 8-5 8-7 tussenstand gaf een grimmiger spelbeeld, die AKC 1 min. voor tijd definitief besliste. Doelpunten: Aad v. Nierop (4), Fred v. Duyn (2), Cees Chris- tiaanse. Fides Pacta Pams 8-9 (4-3) De topper in de Promotieklasse B groeide uit tot een boeiend spektakel, dat boven dien bij vlagen goed spel te zien gaf. Het wisselende scoreverloop droeg er mede toe bij, dat het duel 90 minuten het aankijken volledig waard was. Een kleine 5 minuten voor het einde leek Fides Pacta op DezwervervandeLeidsekorfbalclubsheeftdebestemmingdaneindelijkgevonden Crescendoopende zaterdag het nieuweclubhuisophetterreimnhetLeidseMorskwartier.Dezoonvanere-voorzitterSpijkerverrichttedeopeningvan het fraaie onderkomen, dat al is voorzien van een stereo-installatie. Een cadeautje van de leden weg het belangrijke duel winnend af te sluiten, toen Dik Onderwater scoorde: 8-7. Het moegestreden Leidse team maakte daarna echter nog belangrijke plaatsfouten, waar Pams geroutineerd van profi teerde. Via Wim v. Renesse werd het 8-9. Fides Pacta staat qua pun- tenaantal nog wel als kanshebber te boek, maar gezien het aantal verliespunten moet de ploeg vooral ten opzichte van Sperwers als uitgeschakeld worden be schouwd. In de ploeg van trainer de la Rie werd tien min. na rust de geblesseerde Henny Piket vervan gen door derde teamspeler Bas Noordervliet. Vlak na rust leidde F.P. nog met 6-4. Doelpunten: Joke Noordervliet (2), Nico Pikaar (2), Hen Brakel, Ruud Niesing, Henny Piket, Dik Onderwater. Altius-De Algemene 6-7 (4-2) Het doelpunt, dat De Algemene's top scorer Ruud v. Vliet (24 goals in 9 wedstrijden) 1 minuut voor tijd maakte, heeft verstrekkende ge volgen gehad. Niet alleen won de koploper in IB daardoor alsnog van Altius, maar dat betekende door de nederlaag van Zuiderk wartier gisteren zelfs dubbele winst. De opluchting bij De Alge mene, was begrijpelijk, want de dreiging van een verrassende ne derlaag was er vanaf de eerste mi nuten, toen De Algemene enkele fraaie kansen onbenut liet en zich daarna opmerkelijk gezapig over het veld bewoog. Na rust won ka rakter het van het betere korfbal, want daartoe was De Algemene ditmaal niet in staat. Doelpunten: Ruud van Vliet (4), Hen Rusman, Janny v. Iterson en Eric Filemon. (15 min. voor tijd ingevallen). Harga-Zuiderkwartier 5-4 (2-1). De nederlaag van Zuiderkwartier is al eerder gememoreerd, de ge volgen eveneens. Vandaar de gei ten op een rijtje. Zuiderkwartier, dat door diverse oorzaken, moei lijkheden heeft om het sterkst mo gelijke speelster-zestal op te stellen had het in Schiedam achter de Margriethal erg moeilijk door het falen van het tweede aanvalsvak. De 2-0 achterstand werd ver in de tweede helft toch omgebogen in een 3-4 voorsprong, maar een fout in het middenvak kostte pun- tenwinst en bezorgde Harga de eerste officiële zege. Doelpunten: Dirk Jan de Kreek, Albert de Groot; Ineke de Hertog en Els Lar- dee. Ons Eiland-Tjoba 10-7 (5-3) Ons eiland wisselt eoede met slechte wedstrijden af. Het dit jaar toch ai teleurstellende Tjoba (vorig jaar door Pernis van de litel afgehou den) werd het slachtoffer van een beter Ons Eiland optreden. De Leidse ploeg was op een gegeven moment zo dominerend, dat er Fides Pacta voorlopig uitgeschakeld in titelrace voor de Zeeuwse formatie zelfs een debacle dreigde: De riante 9-3 stand werd in de slotfase echter gewijzigd in 9-7, waarna Rob Has- selbach Tjoba alsnog de genade klap toebracht. Doelpunten van: Rob Hasselbach (3) Nan Deeg enaars, Piet Beekman (2), Wim Nijenhuis, Huib Hasselbach, Julia Arnoldus en Patrick Verra. Vriendenschaar-Fiks 15-11 (7-5) Ondanks een goede wedstrijd is de huidige positie van de club uit Oegstgeest niet fraai, met een ach terstand van drie punten op het voorlaatst geklasseerde HSV. In vergelijking met voorgaande duels was Fiks sterk vooruitgegaan en werd er ook beter van de moge lijkheden gebruik gemaakt. Maar liefst 11 maal vond men de weg naar de korf, maar het verdedigen was slecht. Het gevolg was een at tractief, doelpuntrijk duel, dat tot 9-8 halverwege de tweede helft spanning kende. Doelpunten: Paul Mekking (2), Robert v.d.Kraan (4), Reinette Anholts, Nico en Marjan den Hollander, Martin Huizing(2) Phoenix-KNS 7-7 (6-4) Een voor treffelijke prestatie van KNS in Den Haag tegen de ongeslagen koploper, die tot nu toe slechts 2 gelijke spelen toestond. Met wat fortuin had het zelfs nog een zege kunnen zijn, als Trudy Blansjaar vrij voor de korf niet had gemist. De prestatie is er niet minder om, vooral als de matige competi tiestart van het vernieuwde KNS in ogenschouw genomen wordt. Tactisch is er al veel bijgeleerd en dat leidde tot deze goede afsluiting van het eerste veldgedeelte. Doelpunten Ron v. Eijgen (2), René Kooien (2), Liesbeth la Lau, Sandra Steenbergen en Peter Zit- LEIDEN - De Leidse waterpolo- ieams hebben in de strijd aan de top fan hun afdelingen voorlopig moe ien afhaken. Zowel hoofdklasser De Zijl/LGB als eerste klasser uZ'86 verloren in de vierde com- Jietitieronde, maar de manier waarop de nederlagen tot stand kwamen verschilde nogal. De tijl/LGB bleef in een mooie polo happening Zian/Vitesse lange tijd leer goed volgen, maar in de laatste minuut misten de rood-witten de kans om naast hun tegenstanders te komen door geen gebruik te maken jan een numerieke meerderheid. Uitslag 8-9 in het voordeel van £ian. Eerste klasser LZ'86 trok naar pen Haag om daar medekoploper HZPC te ontmoeten. De Leide- fiaars, die de laatste weken al niet best draaiden, speelden planloos en gaven in de derde periode de moed M od. De vraag was alleen wie Zaterdag waren in zwembad De Zijl alle ingrediënten aanwezig om van de wedstrijd De Zijl/LGB - Zian/Vitesse een echte polotopper te maken. Twee goede scheids rechters, Fred van Dorp en Hans van Zenderen, twee ploegen die el kaar op de ranglijst weinig ontlo pen (De Zijl stond vierde met vijf punten, Zian derde met zes pun ten), en die ook om amdere redenen juist van elkaar punten willen pak ken. De voorgeschiedenis is be kend. Zian/Vitesse, de Club die zp- veel niet-Hagenaars in zijn team doet, bleek zich aan het begin van ens ie neooen ver sterkt met Ton van den Bosch en Paul Belt (ex-Zijl/LGB) en Aad van Mil (ex-LZ'86) en dat maakte de re putatie van Zian in de Leidse polo wereld er niet beter op. Alleen de eerste periode van de wedstrijd was iets minder aantrek kelijk. In dat speldeel was Zian duidelijk de betere ploeg. Jan Evert Veer nam de eerste goal voor zijn rekening. Leo Onderwater scoorde nog wel 1-1, maar de rood-witten leden in dit part over het algemeen te veel balverlies. Opnieuw Veer scoorde vanaf de twee-meterlijn (1-2) en daarna pikte Ton van den Bosch zijn goaltje mee (1-3). De drie Leidenaars Van den Bosch, Belt en Van Mil konden overigens totaal niet imponeren. In het tweede part kwam De Zijl/LGB onder impuls van Stan van Belkum goed terug. Eerst schoot de jonge Van Belkum een zelf verdiende strafworp in 2-3 en ook in het vervolg wist hij steeds een antwoord op de Zian-doelpun- ten. Treffers van achtereenvolgens Veer, Stan van Belkum, Bram van der Leden en weer Stan van Bel kum tilden de stand naar 4-5. Ook het derde en vierde speldeel hadden een enerverend verloop. Eénmansploeg Zian was steeds ge vaarlijk via Veer, die dankzij z'n re putatie vrij veel bescherming van de scheidsrechters geniet, terwijl bii De Ziil/LGB behalve Stan van Belkum met zijn handige intikbal- len ook anderen, zoals b.v. Albert Spijker, nog wel eens gevaar voor het Haagse doel konden stichten. Het verdere score-verloop: derde periode 4-6 Reedijk (man meer), 5-6 Bert Zaagman, 6-6 Bert Zaag man (man meer), 6-7 Aad van Mil, 6-8 Veer (man meer), 7-8 Stan van Belkum (strafw.), vierde periode: 8-8 Stan van Belkum. 8-9 Bram van der Leden (man meer). LZ'86, toonde zich tot nu toe niet best in vorm. Ook de vierde ronde gaf geen verbetering te zien. Mede koploper HZPC was zaterdag in het Haagse Overbosch op alle fronten sterker. Nadat ze in het tweede kwart met 3-1 waren achter geko men leken de Leidenaars al niet meer in hun kansen te geloven. Zonder problemen kon HZPC de 6-1 winst binnen halen, doordat die ploeg zich aanpaste aan het be droevend slechte fluiten van de scheidsrechters Seyner en En- gelbertink, die veel te zwaar spel van de verdedigers toelieten en twee op het oog zuivere doelpunten van LZ afkeurden. In het eerste part was HZPC al iets sterker, wat tot uiting kwam in de 2-1 ruststand, ontstaan door doelpunten van Frank Schadd (van afstand) en Cock Mudde (vanaf de midvoorplaats) voor HZPC en een man-meer goal van Rudi Muusse voor LZ. In de tweede periode liep de Haagse ploeg toch verder uit door een treffer van Van der Belt (3-1), terwijl LZ even later een man-meer situatie niet benutte. Vollema en Schadd (man meer) in het derde kwart en Paul Hofman (strafworp) in het laatste brachten de eindstand op 6-1. De ploeg van Katwijk had zater dagavond in De Miereweide een gemakkelijke wedstrijd tegen BZV/Solar, één van de zwakke broeders in de tweede klasse B. De ploeg uit Den Bosch werd met een 13-7 nederlaag naar huis gestuurd. De thuisclub, nog steeds zonder de in het buitenland vertoevende Piet de Vries, nam in een uitstekende eerste periode al een beslissende 4-0 voorsprong. Via de ruststanden 7-2 en 9-3 liep de stand in het vierde part zelfs op tot 13-4. Daarna wer den onnodig nog drie tegengoals toegestaan. De doelpuntenmakers voor Katwijk: Paul van der Putte, Dick van der er Bent, Kees Oudshoorn en Kees van der Moolen ieder 3x en Hans van Duyvenvoor- Tim Parker kan landskampioen Amstelveen niet redden LEIDEN - Het publiek in de Vijf Meihal ging er speciaal voor staan. Arthur Collins, de held van Parker, had opnieuw met een flitsende beweging de bal onderschept van een Amstelveense tegenspeler. Alleen ging hij op weg naar de basket, iedereen hield de adem in en wachtte. Collins keek nog even om, zag geen bedreiging, en toen volgde waarop de 1300 toeschouwers rekenden: ingetogen, met een kleine, veerkrachtige sprong kwam de atletische Amerikaan de lucht in. Hij sloeg de bal door de ring, zijn "dunk" maakte de vernedering van de landskampioen compleet. LEIDEN - Foreholte heeft ook de tweede zaalhandbal wed strijd in de regionale eerste klasse niet in winst weten om te zetten. In de 5-Meihal bleef Sit- tardia met 11-7 in de meerder heid en dat resultaat was ver diend. Al was het alleen maar vanwege de inzet van Lim burgse zijde. In de regionale derde klasse ging Jong Ade, na een gelijkopgaande strijd, in der slotfase onderuit tegen Westlandia (9-13), speelde Northa gelijk (9-9), tegen een verrassend sterk UVG en boekte HVS een keurige zege op de reserves van van der Voort/Quintus, 12-7. In de af- delings tweede klasse B kwa men de heren van Sanocel/Sa- turnus in de tweede helft sterk terug, na met de rust met 6-10 te hebben achtergestaan. De pun tjes bleven met 21-20 in Leiden. HW'70 hield in dezelfde klasse de reserves van Wings met 16- 14 op afstand. MSV had meer "adem" dan EHC 3 en dat werd in de tweede helft benadrukt, 23-14 voor MSV. De heren van MMO waren in de afdelings derde klasse C te sterk voor een met slechts een wisselspeler aantredend Sanocel/Saturnus 2, 10-17. Waar bleef gisteren in de Vijf Meihal de vechtlust, de inzet van Foreholte? Die had Sit- tardia wel in deze wedstrijd en dat gaf in de tweede helft, toen Nel Geerlings Foreholte met twee treffers (waarvan één uit een strafworp) op één punt af stand had gebracht van de gas ten, de doorslag. Niet Foreholte barstte toen los, maar Sittardia dat met drie treffers op rij iedere Voorhoutse illusie smoorde. Jong Ade werd geveld door het wapen van de break-out dat Westlandia in de laatste tien minuten, stand 7-7, bekwaam hanteerde. Via 12-7 werd het 13-9 voor Westlandia. Een ver diende, maar stellig ook een ge flatteerde zege. Monique van der Meer in het Oud-Adese doel stopte twee strafworpen. UVG kwam tegen Northa met 3-0 voor. maar Northa hield het hoofd koel en deed die voor sprong geheel teniet. Bij de rust stond het 4-4. Toch leek de vol ledig gelijkopgaande strijd een nederlaag voor de pupillen van Carel Caron te zullen opleveren, toen UVG met nog een minuut speeltijd voor de boeg haar ploeg op een voorsprong zette, 9-8. Een strafworp op de finish werd door Lydy Vink koeltjes benut en dat betekende een ge lijkspel, 9-9. HVS had eenjarige Cobia Goemans in de gelederen en die vierde dit met één voor de reserves van Quintus pijnlijke uitbundigheid. Zij scoorde maar liefst vijf treffers. Met de assistentie van Ank van der Bosch, vier doelpunten, gaf zij de meerderheid van HVS duidelijke aftekening. De spanning was gisteren bij de heren wedstrijd tussen Sano cel/Saturnus en Velo te snijden. Een fel vechtend Sanocel/Sa turnus had even voor tijd voor het eerst de leiding genomen in deze doelpuntrijke en spec taculaire wedstrijd, 20-19. Door Alwin Jansen werd het 21-19, maar nog gaf VELO niet op, 21-20. De seconden tikten voorbij en een gejaagd Velo moest zich tenslotte toch ge wonnen geven HVV'70 had in Paul Adema weer een gewel dige steun. Wat die in het doel presteert zal menige keeper uit regionale eerste klasse hem be nijden. De wedstrijd werd in de tweede helft wel te hard. Daar had de arbiter, die veel te soepel optrad, mede schuld aan. Jan Lambo liet zich echter niet van de wijs brengen met Ton Schonwetter loodste hij HW naar de zege. Het feest kon niet meer stuk. De schrik die zich van het publiek meester maakte toen Collins, na zijn 41ste punt in de tweede com petitiewedstrijd van Parker, op de grond zakte werd snel opgezet in en rondedans op de tribunes. Peter Paulides, koud tien seconden in het veld als vervanger van Collins maakte voor de Leidenaars de 100 "vol" en daarom had de fanatieke supportersschare al een paar mi nuten geroepen. Met een volledig "Nederlands" team speelde Parker de wedstrijd uit: 107-76. De blessure van topscorer Collins (82 punten in 2 wedstrijden) viel achteraf erg mee. "Kramp in het onderbeen" constateerde verzor ger Jos Reekers, "niets bijzon ders". Arthur Collins bewees dat Leiden-coach Hennie Blom op nieuw, na het aantrekken van Vic Jeugdtitels De Spartaan NIJMEGEN - Rob Wassink en Jan Nieuwpoort van LKV De Spartaan zijn zaterdag in Nijmegen kam pioen van Nederland gewichthef fen bij de jeugd geworden Wan- sink prolongeerde zijn titel in het vedergewicht (tot 20 jaar) met groot gemak. Nieuwkomer Jan Nieuwpoort. die dit jaar enorm is vooruitgegaan, werd eveneens met grote overmacht eerste in de cate gorie der jongsten. Hij kwam tot een totaal van 147,5 kilo. Het op- treden van Peter Keizer (tot 82 kilo) viel tegen. Hij wilde geen ri sico nemen, maar verspeelde daar door zijn eerste plaats aan Theunissen uit Eysden. Die bracht weliswaar evenveel kilo's (180) omhoog, maar woog minder. Ton de Groot tenslotte werd derde in de afdeling tot 17 jaar Hij kwam tot een totaal van 155 kilo. Bartolome een jaar eerder, een gouden troef bij Buitoni heeft weggehaald. In Haarlem kwam Dat sport en sponsoring en de daarbij om de hoek kijkende reclame wel eens uit de hand kunnen lopen bewees afgelo pen zaterdag Parker. In de wedstrijd tegen Amstelveen werd iedere score van de thuisploeg gevolgd door een irriterende jingle waarin het produkt van de basketbal sponsor op misselijk makende wijze werd aangeprezen. Anti-reclame heet zoiets. Het publiek werd er stil van en kon niet eens de noodzakelijke mededeling van de speaker verstaan. Slechte service dus ook nog. Collins maar zelden uit de verf, nu in Leiden wint de donkere Ameri kaan wedstrijden voor zijn ploeg. "Geen wonder" zegt Hennie Blom, "een center kan je niet ongestraft alleen maar guard laten spelen. Je kunt zulke ervaren spelers niet meer veranderen. Je moet hun kwaliteiten gebruiken en dat doen we. Je ziet het resultaat". Het resultaat mocht er dit keer zijn De zege een week eerder in Delft tegen Punch kende weinig glans (81-83), het optreden tegen Am stelveen werd een ware show. Op permachtig was Parker, dat na een nerveus begin (11-13 in de vierde minuut) de zwakke Amstelveense formatie wegspeelde. Alleen Tim Parker en Paul van de Ree konden enige tegenstand van betekenis bieden. Via 19-13 werd het 32-15 na tien minuten spelen en was de strijd beslist. Parker kende echter zijn plicht ten opzichte van het pu bliek, de meest fraaie combinaties werden door het trio Mitchell Plaat - Arthur Collins - Roy Leysner op de mat gelegd. "Ik begon met drie guards om Amstelveen een hoog tempo op te leggen en in korte tijd kapot te spelen, dat lukte erg goed", aldus een glunderende Hennie Blom. Bruinsma en Kop haalden de vaart er later enigszins uit. Dat gaf het armoedige Amstelveen weer wat ruimte, Tim Parker profiteerde. De vreugde was slechts van korte duur. Mitchell Plaat zette weer orde op zaken en bij rust konden de Leidenaars tevreden de kleed kamer opzoeken: 56-37. Toch wa ren er toen wat problemen. Harry Kip, die zaterdag voor het eerst binnen de lijnen kwam tegen de ploeg die hij twee seizoenen lang zelf diende daarover: "Met zo'n voorsprong is het moeilijk om ge concentreerd te blijven. Tegen Punch lukte dat bijvoorbeeld niet en ook nu tegen Kinzo was het niet makkelijk. De supporters houden je wel wakker. Geweldig die lui". De aanvalsgolven stokten even bij 78^51, lange tijd werd er niet ge scoord waarna Parker onder forse vocale begeleiding zijn opmars voortzette. Bij Amstelveen was al leen Paul van der Ree nog bij machte om te scoren. Tim Parker en Alan Shaw hadden door con ditiegebrek al moeten afhaken. Galmend klonk de bede om de "honderd" door de Vijf Meihal, na het uitvallen van Arthur Collins verhoorde Peter Paulides het ver zoek: 100-66. Sid Bruinsma ging nog even door en bepaalde de eindstand op 107-76. Scores Parker: Collins 41, Bruinsma 21, Plaat 18, Kip 10, Kop 6, Lamping 1. Bij Amstelveen: Parker 25, van de Ree 20, Shaw 17. ENO 3-VAK Stars 61-104 - Stars 61-104 - Wie kan VAK Stars nog stoppen in zijn gang naar de eredi visie"1 De vraag wordt iedere week luider gesteld bij de succesvolle Leidse eerste divisionist. VAK Stars boekte zaterdag in Gronin gen zijn zevende zege in successie, ENOS werd op regelmatige wijze naar een duidelijke 61-104 neder laag gespeeld. Vanaf het begin had ENOS geen kans. Lace Strong schoot de zone verdediging aan flarden, terwijl John Dawson on der het bord goed werk deed. Bij rust was de strijd alweer beslikt: 28^16. Coach Rudy van Eijck zag al zijn spelers meer dan tien punten scoren en moet voor volgende week een nieuwe prikkel verzin nen om zijn spelers in de sterkte van de tegenstander (Paulus) te doen geloven. Het kampioenschap lijkt echter, nu al. binnen bereik. Luba-OSM'75 126-64 - Na de 98-80 zege vrijdagavond in Maarssenb- roek was Lu ba zaterdag al zeker van het halen van de volgende ronde in de bekerstrijd. Via 63-34 bij rust werd na 16 minuten spelen een 126-64 stand bereikt. OSM had toen geen spelers méér, zodat Luba het verschil niet verder mocht uit bouwen. Leiderdorp-Parker 92-63 - Bij de regionale jeugd won Leiderdorp voor 200 toeschouwers in "Op Dreef' de derby tegen Parker. Bij rust leidde de thuisploeg tegen zijn jonge rivaal met 53-31. HANS JACOBS ArthurColliyisscoortvoor Parker. Na twee wedstrijden isdeAmerikaanal topscorer in de eredivisie: 82 punten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17