Van Kraaij geeft thriller met lob onverwachte wendin FEYENOORD „EEN BLAMAGE'' Van Staveren: „Een kans nit een sprookjesboek" Twente: 6-1 „We wilden iets terug doen voor Epi Brost" Scorebord Ajax: goede generale Topscorers MAANDAG 31 OKTOBER 1977 SPORT SPORT PimDoes burp is tenprooi a an eendiepe teleurstelling ,hij wordt in zijnleed bijgestaan door Wim Meutstege. EINDHOVEN - Het elektro nisch scorebord in het super- deluxe PSV-stadion stond stl, toen er in de tweede periode vierenveertig minuten en ze sendertig seconden gespeeld waren. Op de helft van Sparta lagen, toen de tijd even stil stond, her en der verslagen Rot terdammers verspreid, die hun teleurstelling met de vlakke hand in Eindhovens duurste stukje groen wilden slaan, of uit woede de gebalde vuisten de mistige lucht instaken. Anton Marijt was de eerste, die "neer" ging na de goal van Willy van der Kuylen. Vele teamgenoten volgden zijn voorbeeld. "Ik ging bijna letterlijk en figuur lijk door de grond", verklaarde Marijt na afloop. Ook de versla gen Pim Doesburg had het moeilijk. De met rood doorlo pen ogen doelman jammerde: "Dit is echt teveel, dit hebben we niet verdiend". De Sparta-spelers konden de 1-0 maar moeilijk verkroppen. Leen de Goey: "De gehele wed strijd is er niets van klassever- schil gebleken. Wij waren zelfst verrast dat het allemaal zo ge makkelijk ging". En Anton Ma rijt. "PSV heeft geen kansen gehad en dan zo'n doelpunt. Ik voel me knap rot". Bert Jansen had het er ook moeilijk mee. De rechtervleugelverdediger van Sparta kon niets anders uit brengen dan "Jammer". De diepbedroefde Pim Doesburg kwam het doelpunt bekend voor "Ik heb zoiets wel eens in een boekje van Kick Wilstra ge zien. Aan de andere kant was het veel te link wat we deden, maar ja tegen AZ bleef ik op de doellijn staan en toen gingen we ook de mist in. Dus hadden we afgesproken, dat ik tot de rand van het strafschopgebied zou oplopen, als we op de buiten spel gingen spelen". De teleurstelling van Sjparta werd op de valreep van de strijd nog vergroot doordat Arie van Staveren de kans op de gelijk maker om zeep hielp. Voor open doel schoot de linkerspits keihard tegen de lat. "Een kans uit een sprookjesboek" zei Van Staveren. "We hebben veel te veel kannen laten liggen. Aan de andere kant ben ik blij, dat we bewezen hebben niet onterecht zo laag te staan". Leen de Goey wilde Van Staveren niets kwa lijk nemen. "Het was te gek ge weest als die bal had gezeten". Als pleister op de wonde over weegt trainer Cor Brom het be stuur van Sparta te adviseren om ondanks het verlies toch de overwinningspremie uit te be talen. Zijn collega Kees Rijvers was eerlijk in zijn oordeel: "Wij hebben de punten weg- gesnoept. Sparta, onze beste te genstander tot nu toe, had dit niet verdiend". Werkende klasse door klasserijke werkers in slotfase verslagen EINDHOVEN - Exact zestig seconden voor het einde van de thriller PSV-Sparta kwam de ont knoping. Op dat moment werden de 26000 kijkers bevrijd van de beklemmende spanning, waar de tweeëntwintig acteurs hen negenentachtig minu ten lang in hadden gevangen. Toen zorgden de scenarioschrijvers seizoen tot een topformatie te zijn van Kraay en van Staveren voor uitgegroeid. EEn team, dat niet ai de onverwachte wending, die een leen uit ploeterende goedwillen- ■7^Vjl *enmer*t. ^én minuut voor den (Peltzer!) bestaat, maar ook uit tijd doorzag Adrie van Kraay op creatieve vormgevers, die de aan- uitermale scherpzinnige wijze, dat valscomposities langs aantrek- bparta-goahe Pim Doesburg te ver kelijke banen weten te leiden. Mi- voor zijn doel stond. chei Valke is er zo één. Een acht- Voor Sparta zou dit het sein tot het tienjarig ventje, dat op basis van aanheffen van de kraaienmars be- techniek en een (voor zijn leeftijd) tekenen, want Van Kraay liet van verbluffende spelinzicht, het in eigen helft een mathematisch zich heeft om tot een 'grote' of zuivere lob van zijn voet vertrek- sterker tot een ossehaas in dit tijd- ken. Achter de vertwijfeld sprin- perk der eenheidsworsten uit te gende Doesburg ketste de bal op groeien. De manier, waarop hij (nu de lat, waarna Van der Kuylen - - - als een koelbloedig executeur nifesteerde en beheerst de win nende 1-0 binnenjoeg. Een vonnis, de Spartanen des te har- len zich al) het spel dirigeert en de bal weet schermen, verraadt grote klasse. En Jo van Zoest. Een mid denvelder, die als alternatief moest - - dienen voor de geblesseerde Frank der zou uitvallen, omdat het ten Weerdenburg. Een altenatief, dat dode op geschreven Sparta direct met zorg tegemoet werd gezien, een laatste stuiptrekking omdat Van Zoest slechts of- Staveren nog de lat fensieve capaciteiten zou bezitten, "i Bert Jansen de te- Maar tegen PSV liep hij zeer sterk Het doelpuntuithetsprookjesboekinbeeld:WillyvanderKuylenbrengtPSVopl-0,nadat Adriev an Kraay (naast van der Kuylen nog net zichtbaar) tegen de lat heeft „gelobt". hierop via Arie treffen rugspringende bal door Poortvliet te storen en wist daarnaast ook nog op de lijn zag gekeerd. regelmatig tijd te vinden om bij tijd en wijle diep in de soms Eén ding was na afloop van de weifelend acterende PSV-defensie voorstelling wel duidelijk: de wer- door te dringen. Met name zijn di- kende klasse (Sparta) had tijdens recte opponent Huub Stevens wist de sensatierijke opvoering op ten- niet goed hoe hij Van Zoest moest 'Sparta is voor ons de moeilijkste veïder aan de ketenen tegenstander geweest, die deze competitie ontmoet hebben', Kees Rijvers later dan ook te- pier. Tot genoegen van de Eindho- venaren wist Van Zoest echter niet altijd het optimale rendement uit recht zeggen. Waarop zijn collega zijn acties te halen, want zijn pas- Cor Brom repliceerde: 'Allemaal leuk en aardig, die complimenten. Maar je koopt er zo weinig ses kwamen nogal eens op onbe doelde plaatsen terecht. Dat nam niet weg, dat hij samen met Valke je de punten hebt laten liggen'. Met uitermate nuttig werk op het mid- dat laatste draafde de Sparta- coach een tikkeltje door, i zegd moet worden, dat een pun- denveld verrichte. Vlak na rust bijvoorbeeld zorgde juist dit jonge middenrifkoppel voor de noodza- tendeling, afgemeten aan de spel- kelijke tegendruk toen PSV con- verhouding een logischer ontkno- stant pressie op het doel van ping van deze thriller zou zijn ge- Doesburg uitoefende. Sparta kon de (vele) ongelovigen bewezen dit vrijden en opnieuw zelf mogelijk heden creëren. Kansen trouwens, die over beide équipes gelijkelijk werden verdeeld, want aan de an dere kant demonstreerde Willy van der Kuylen met schitterende pas ses zijn spelbepalende kwaliteiten. Voortdurend eiste hij de aandacht van bewaker Leen de Goeij voor zich op. Een moeilijk karwei voor de Leidenaar, naar later zou blijken, want na een sterk begin zakte De Goeij steeds dieper weg. Van der Kuylen was zaterdag avond trouwens in dubbel opzicht gevaarlijk, want hij wisselde re gelmatig met centrumspits Deijkers van plaats. Dat dit alles geen gevolgen voor Sparta zou hebben, lag deels aan het uitstekende optreden van Ton Marijt, terwijl van der Kuylen ook de oorzaken in eigen gelederen kon zoeken. Het goede werk van het PSV-kanon werd namelijk re gelmatig door zijn flankspelers Lubse en Deacy verkwanseld. Die laatsten vormden in het geheel geen probleem voor Bert Jansen en Wim Meutstege, want de alle reerste beginselen van het voetbal -het stoppen van èen bal- leverden die spelers al de grootste moeilijk heden op. Toch zou juist Deacy voor het allereerste gevaar zorgen, toen hij na drie minuten al een strakke voorzet losliet, die door Deijkers en Lubse werd gemist. De Rotterdammers mochten daarna nog eens van geluk spreken, toen Willy van der Kerkhof ten onrechte door Corver voor buitenspel werd teruggefloten. Maar toen Doesburg een hard schot van Deijkers had gestopt, sloop merkwaardig ge noeg de nonchalance in de PSV- formatie. Sparta, dat zich in de be ginfase tot verdedigen had moeten bepalen, kon daardoor aan gevaar lijke tegenacties bouwen. Met een hard schot, dat via Stevens tot cor ner werd omgebogen, leidde De Goeij na 14 minuten het Spar taanse offensief in en knalde Van Zoest uit diagonale positie rake lings naast Sparta putte steeds meer moed uit deze acties. Zelfs voorstopper Marijt waagde zich regelmatig in de voorste linies. Eén minuut na rust leek dat zelfs succes op te leveren, toen hij een duel van Brandts won en een harde voorzet losliet, die door Peltzer (of fensief opnieuw erg zwak) hope loos werd overgeknald. Binnen enkele minuten moest daarna Doesburg aan de andere kant red den bij inzetten van Van der Kuy len, Van de Kerkhof en Deijkers. Die laatste zou later uit vrije positie nog eens missen toen een ingooi van Van de Kerkhof door Krijgh op ideale wijze was verlengd. Daar stond tegenover, dat na een door De Goeij en Peltzer ingeleide counter Clarke eveneens zou falen, terwijl ook Peltzer het doel te hoog opzocht. Toen Bert Jansen red dend had opgetreden, nadat Doesburg een knal van Van der Kuylen niet onder controle had kunnen krijgen en Calrke opnieuw een vrije kans onbenut had gela ten, leek niets een logische oplos sing van deze thriller - in de vorm van een 0-0 deling - in de weg te staan. De scenarionschrijvers Van Kraay ("zo iets lukt maar één keer in je leven") en Van Staveren ("ik gleed uit, daarom ging de bal om hoog") hadden één minuut voor tijd echter een andere ontknoping in gedachten. PSV mocht daarna het happy-end van dit Spartaanse drama als een kampioenschap vie- r6nGERARD VAN PUTTEN ENSCHEDE -Verslagenheid maar ookverwondering bij FC Den Haag na de vernederende nederlaag (6-1) in Diekman. BoosbeendetrainerMalatinsky naar debus, terwijlHenkvan Leeu wen woeden d zijn tas ineen hoeksmeet„Was Twentenou zo sterk? vroeg hij zich af. „Welnee, Den Haag speelde zo s- lecht ROTTERDAM - Vujadin Boskov vroeg om begrip. Slecht was het geweest, een blamage in feite; of de heren scribenten alsjeblieft nog een keer die hele rij tegensla gen wilden incalculeren. „Wim Jansen na Holland-Belgie maar voor 50% fit, Aad Mansveld tij dens zijn rentree hypernerveus. Om nog maar niet te spreken van Michel van de Korput. Ach Mi chel - dat weet toch iedereen - is in wezen helemaal geen voor stopper. Hoewel Feyenoords elektronisch scorebord van 17.087 kijkers uit ging, draafden in werkelijkheid een krappe 10.000 toeschouwers op om de derde Rotterdamse Henk van Leeuwen sprak slechts gedeeltelijk de waarheid, want in de eerste helft, toen Den Haag wel iswaar met „achteruitvoetbal" de 8.000 kijkers tegen zich in het harnas joeg, zocht FC Twente bijna steeds vergeefs naar openingen in de opeenhoping van spelers in de Haagse afweerlinie. Den Haag haalde met die laffe houding de rust met 1-1Eenophetoog bemoedigend ruggesteuntje, dat echter in de alle reerste minuut van de tweede helft wegviel. Het knakte FC Den Haag, moedeloos trachte het zich te verzet ten tegen het alsmaar met meer ver trouwen spelende Twente, dat bin nen een tijdsbestek van vijf minuten wegliep tot 5-1. „Blijft 't 1-1, dan we tenzij hetooknietmeer.Datzagjewel in de eerste helft", oordeelde Lex Schoenmaker later. Hoe zeer de wanhoop bij Den Haag om zich heensloeg. typeerde diezelfde Schoenmaker in de voorlaatste mi nuut. toen hij in een poging een te genstander te omspelen tegen ar biter Hennie Weerink opbotste Met een verongelijkt gebaar bleef hij ADVERTENTIE ERG GOEDKOOP BREEDEVELD Haven 40 Leiden Telefoon 144755 staan, zijn hoofd schuddend in de richting van de al even hulpeloze scheidsrechter, die Theo Pahlplatz een vrije doorgang bood. Ab Gritter rondde vervolgens de zaak op 6- 1 af. Excuses Haagse (terechte) excuses te over, wantwashetelftalnietopliefstzeven plaatsen gewijzigd van wege de bles suresvan Perazic, Korevaaren Kila? En had Fred Goemans zich niet ziek moeten afmelden? En kwam die doorslaggevende 2-1 niet op een wel erg ongelukkige wijze tot stand? „Mogen wij dan een beetje voorzich tig spelen?" ergerde Lex Schoen maker zich toen de laffe strijd wijze van Den Haag ter sprake kwam. „Moeten wij dan met zo'n elftalgaan aanvallen?" Henk van Leeuwen voelde er veel voor, omdat hij nü de gehele wedstrijd moederziel alleen tegen een overmacht moest optor nen. „Ik liep steeds in m'n eentje voorin. Van niemand kreegiksteun, ik heb geen voorzet gekregen. Het gevaar moet van de vleugels komen maar die hadden we domweg niet", mopperde de Haagse spits. En niet geheel ten onrechte. Omdat Roger Albertsen zich als rechterspits voortdurend liet terugvallen, Bert Blijiegeenvoetaandegrondkreegbij Cees van Ierssel en omdat ook het Haagse middenveld (Jol, /Schoen maker, Hoekema) nooit uit -de Twentse greep loskwam, moest Henk van Leeuwen bij balbezitlang- durigopversterkingwachtenomiets te kunnen ondernemen. Overmoed Dat FC Den Haag vijf minuten voor rust op 1-1 kon komen (Thoresen opendena28 minuten descore), was dan ook niet de verdienste van Bert overwinning dit te zien worden. Op de voor Go Ahead Eagles geflatteerde 2-0- marge na, was er niets om tevre den over te doen, begreep ook Boskov. De geplaagde Joegoslaaf niettemin in een uiterste poging: „Maar Sparta verloor en AZ'67 pakte ook maar een puct". Alles op een rijtje had Feyenoord zelfs niet ovzr geluk te klagen. Twee dubieuze vrije trappen te gen middenvelder Sjaak van de Pas, twee minder sterke momen ten ook van doelman Endeman en twee Rotterdamse doelpun ten. Wie daar garen bij spon was in de eerste plaats Aad Mansvsld. Net vergeleek het geslonken le gioen de favoriete club ziAgend met een schaap met witte voetjes, of Van de Pas zondigde voor de eerste keer. Gedrieen zetten Wim Jansen, Rene Notten en de Haagse libero zich achter de bal, waarna eerstgenoerpden de wijze vrije traplessen van Boskov in de praktijk brachten - over de bal heenstappen - en Mansveld aan toonde dat Endeman te ver voor zijn doel stond: 1-0. Gehandicapt als Go Ahead Eagles was. had de Deventer ploeg tot dat moment vrij voorzichtig ge speeld Met genoemde achter stand geconfronteerd, luidde het parool echter prompt aanvallen, hetgeen tot de aardigste episode leidde. Treytel stompte in de pe riode de bal van het hoofd van Kees van Kooten en verder viel juist toen de geringe Deventer- slagvaardigheid op. Het mooiste Feyenoord-doelpunt viel bijna gelijktijdig, maar vond - zoals tij dens het bestuderen van de tv- beelden bleek - terecht geen ge nade in de ogen van arbiter Wel- linga. Want voor Clyde Best de bal uit een voorzet van Van Dein- sen achter Endeman zweefde, had grensrechter Uitterdijk buitenspel geconstateerd van Melis. Die zich daarvoor in het tweede be drijf revancheerde, opnieuw uit een door Wim Jansen genomen vrije trap tegen Van de Pas. Ge hinderd door Mansveld werkte Endeman de bal niet ver genoeg weg en via de rebound ontstak Harrie Melis het vuurwerk- EREDIVISIE Haarlem- NEC Feyenoord-Go Ahead Vitesse-Volendam Utrecht-Amsterdam Ajax-FC VW PSV-Sparta AZ"67-Roda JC Twente-Den Haag NAC-Telstar 2-2 dat r 2-0. PSV Twente AJAX Sparta AZ'67 NEC Feyenoord Roda JC Vitesse Volendam Den Haag Utrecht NAC FC VW Haarlem Amsterdam Telstar 12 11 1 0 23 33-3 12 8 2 2 18 26-8 12 8 2 2 18 26-12 12 7 3 2 17 18- 8 15 31-14 15 19-19 13 18-14 13 12-14 11 13-23 10 16-19 10 20-28 9 18-19 9 9-13 9 15-21 9 10-16 7 13-33 5 13-28 5 11-29 12 6 3 3 12 7 1 4 12 5 0 7 12 3 3 6 12 2 5 5 12 2 5 5 Niet de om vervanging roepende Wim Jansen werd vervolgens gewisseld door Boskov, wel Van Deinsen en Van der Lem. De res pectievelijke vervangers heetten Budding en Verheyen. PIET OCKS AbGritter(midden)scoort4-lvoorTwente,SimonvanVlietrechtskanhet niet voorkomen. Blijie, maar weereenshetgevolg van de overmoed van Epi Drost. Zijn overstspjemislukteomdatBlijiehet had doorzien: 1 -1Den Haagleekzich indiegelijkmakervasttebijten.maar omdat Cees Tempelaar een voorzet van Hall var Thoresen vanaf de ach terlijn met zijn voet beroerde, draaidede bal over Hans Galje mira culeus naar 2-1. Als verlamd liet Den Haag het ge sterkte Twente begaan. Epi Drost (steeds door Van Leeuwen achter- volgd)knaldenazestienminutenvan ver Hans Galje liet de bal los, Jaap Bosook: 3-1. Vier minuten latertikte Ab Gritter een voorzet van Arnold Muhren binnen (4-1) en weer een minuut daarna omspeelde Frans Thijssen (hij krijgt zijn oude vorm- terug) doelman Galje: 5-1. Devertwijfelinghadtoenallangbezit van Den Haag genomen, dat door Gritter nog op 6-1 werd gezet. Glun derde Kick van de Vall naafloop: „In de rust hadden we afgesproken dat we Epi Drost niet in de steek zouden laten. De laatste weken heeft hij ons steeds gered, we wilden iets terug doen". T wente overdreef met de 6-1 al kreeg Den Haag met zijn laffe Levski-Spartak aan de leiding SOFIA - Door in Sofia de ploeg van ranglijstaanvoerder CSKA met 4-1 te verslaan heeft Levski Spartak in de Bulgaarse voetbalcompetitie de leiding overgenomen. De formatie, die woensdagavond in Amsterdam voor de tweede maal tegen stander is van Ajax in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen behaalde uit elf wedstrijden vijftien punten, dat is één meer dan CKS. Zuidema opvolger van Suurbier? AMSTERDAM - Als zijn bovenbeenblessure tijdig geneest, maakt Johan ZuidemaeengoedekanstegenLevskiSpartakindebasisopstellingvanAjax te staan als rechter vleugelverdediger. Want de van oorsprong aanvaller-bij Ajax omgesqhoold tot midden velder- maakte in het tweede bedrijf van de wedstrijd tegen FC VVV een uitstekend debuut op de stek van vertrokken Wim Suurbier. ToenpasbegonAjaxtedraaienenproduceerdevijfdoelpunten.Endatnaeen eerstehelftdiehetaanziennauwelijkswaardwas.OmdatGerriedeJongedoor VVV -trainer Rob Baan uit de ploeg was gelaten en Hilkes als linkerspits opdraafde, moest Dick Schoenaker noodgedwongen rechtsachter gaan spelen. En dat bleek ronduit een mislukking. In de rust stelde Ivic orde op zaken en werd Zuidema naarachteren gehaald. EcnZuidema.dieweliswaarnaafloopweltijdvroegzichopdieplaatstemogen bewijzen, maarerduidelijk blijk van gaf alleszinsuitdevoetentekunnen als vleugel verdediger.Metalsgrote voord eelnatuurlijkzijnsnelheid, waard oor hijregelmatigalaSuurbiermetlangerusheslangsdelijnvoordebroodnodige vaart indeAjax-aanvalzorgde.Datmistezijnuitwerkingnietopderestvanhet team, dat er uiteindelijk voor zorgde dat de 8.000 toeschouwers toch nog een heerlijk avondje beleefden. Wat overigens ook de verdienste was van VVV, dat niet de verdedigende stellingen betrok, maar bleef proberen voor de veste van Piet Schrijvers te komen. De weer herstelde doelman had een uiterst gemakkelijk avondje, en hoeldenauwelijksinactietekomen. Zodat Ajaxeengoedegeneralebeleefde voorde Europa-Cupstrijden hetzichzelfskon permitteren tien minuten voor tijd de jonge Hetze Bouwma en Geert Meijer wat wedstrijdritme te laten proeven. Voor Bouwma overigens extra prettig, want hij produceerde met een ven ijnigafstandsschotde vijfde Amsterdamsetreffer. Lerby, Geels, Van Dort en weer Geels waren hem al voorgegaan. EERSTE DIVISIE Dordrecht-Excelsior PEC-Amersfoort Vlaardingen-Wageningen FC Groningen-Veendam Heerenveen-Graafschap Willem II-MW Den Bosch-SW Helmond Sp.-Heracles F ortuna-Cambuur PEC/Zwolle 13 9 2 MVV 12 6 5 Heerenveen 12 6 4 Heracles 13 5 6 Fortuna SC 12 6 3 Wageningen 12 5 5 FC Groningen 13 7 1 Excelsior 12 4 6 FC Den Bosch 12 4 6 Willem II 12 5 3 Eindhoven 12 4 4 SC Cambuur 12 5 1 FC Vlaardingen 12 14 De Graafschap 13 4 Helmond Sport 12 2 SW 13 2 FC Dordrecht 13 2 Veendam 12 1 SC Amersfoort 3 8 4 7 2 2 i 4-1 20 29-12 17 27-22 16 17-12 16 13-11 I 15 18-9 15 14-8 i 15 27-17 14 22- 9 14 18-13 I 13 20-16 1 12 12-16 I 11 16-19 4 11 11- r 10 13-20 8 9-17 8 14-32 7 14-23 6 10-23 6 6-27 1. Kees Kist (AZ'67) 12 2. Ruud Geels (Ajax) 10 3. Willy v. d. Kuijlen (PSV) 9

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11