Zwart Afrika vindt wapenboycot niet genoeg Biko argwanend tegenover Amerika en Andrew Yonng Amerikaanse kranten zijn porno beu Veiligheidsraad over Zuid-Afrika: fóutywruou/i. Advocaten Baader stop terrorisme LOS ANGELES - De zaken lie pen vorige week niet al te best bij de vele pornobioscopen in Zuid-Californie, terwijl er toch het normale aanbod was. De fans konden kiezen tussen „Lusten van jonge meisjes" en "Schatje, kleed mij uit". Deep Throat draait nog steeds en wie de "Hete secretaresse" uitko zen. kregen een extra attractie: „Twintig meisjes, 20 naakte- n op de planken". Het probleem was dat de kran ten niets meer met erotische films te maken wilden hebben. Getroffen door een plotselinge aanval van zedigheid, heeft een groot deel van de kranten in Californie zijn pagina's gesloten voor advertenties voor "films voor volwassenen". Califor- niers die harde porno wilden zien - en dat zijn er miljoenen - zochten vergeefs in de kolom men van hun plaatselijke dag blad naar de aankondigingen van de gelegenheden waar por- De Los Angeles Times is ermee begonnen. Na veel wikken en wegen tenslotte brachten de advertenties een miljoen dollar per jaar op, verklaarde Otis Chandler, directeur van de Ti- mes-Mirror, op boetvaardige toon dat: „De waarheid is dat we hebben gehandeld in een niet te verdedigen produkt, zonder wezenlijke verdien sten". Daarom doet zijn vlag- geschip, de grootste krant in het westen van de Verenigde Sta ten (oplage 1,3 miljoen) niet meer mee aan "de bevordering van de vercommercialiseerde pornografie". Aan de andere kant van Ame rika had de New York Times al alle sexfilmadvertenties met plaatjes geweigerd en beperkt tot eenregelige aankondigingen met alleen maar de titel, de tij- d en de plaats. Toen begon het. In stad na stad besloten kranten dat de tijd was gekomen om een van de twee maatregelen te volgen. De meesten kozen voor een alge heel verbod. Leidende kranten in de westelijke staten zagen af van de halve en vaak hele pa- gina's advertenties waarin de- porno-industrie voorzag. "We hebben dit al een tijd wil len doen", zegt Scott Schmidt, eigenaar van Valley News en andere Zuid-Californische kranten. "De LA-Times heeft de beslissing versneld. Het was geen door de knieën gaan. Ik wou dat we het eerder hadden gedaan". Gerechtvaardigd Is de zuivering gerechtvaar digd, of is deze plotselinge stop van informatie "ongrond wettig" een inbreuk op de rech ten van de mens? Jack Weston, de advocaat van de Ameri kaanse Vereniging van Films voor Volwassenen, heeft zijn twijfels. "Het is "on-Ameri- kaans" zegt hij. "Het is het zelfde als wat er in Rusland ge beurt. Een openbare figuur raakt uit de gratie en ver dwijnt gewoon uit de pers". De makers en verkopers van de harde sex-films zijn niet van plan om zonder strijd ten onder te gaan. Als de Los Angeles Ti mes, die veruit het grootste ad vertentiemedium in het land is voor de sexfilm-markt, ieder compromis weigert, zijn ze van plan gerechtelijke stappen te ondernemen. Het advocatenkantoor Weston heeft zijn strategie al uitge werkt samenzwering zal het thema zijn. Veronderstel dat politici - in Amerika vallen daar ook politiecommisarissen on der - met kranteneigenaars af spreken om de zedelijkheid te verdedigen door bepaalde soor ten advertenties te verbieden. Dat zou volgens Weston een verkrachting zijn van het Eerste amendement op de Ameri kaanse grondwet en het daarin vermelde recht van spreken. Iets dergelijks bewijzen, zal niet makkelijk zijn. New York - Eens te meer heeft de berg na heftige baren- sweeen slechts een muis gebaard, aldus een ontevreden reactie van de afgevaardigde van Mauretanie aan het begin van het debat in de veiligheidsraad over Zuid-Afrika. De Mauretaanse afgevaardigden vonden het voorstel om een wapenembargo van een half jaar tegen Zuid-Afrika in te stellen lang niet ver genoeg gaan. Men wil naast een wapenboycot ook nog economische sancties tegen het be wind in Pretoria. Maar Westerse afgevaardigden gaven al te kennen daar weinig voor te voelen. De Britse afgevaardigde Ivor Richard verklaarde wel te genover de veiligheidsraad dat Engeland bereid is zijn eco nomische invloed aan te wenden om een verandering in Zuid-Afrika tot stand te brengen, maar dat een dergelijke maatregel niet alleen als een bestraffing moet worden ge zien. Richard zei dat de westerse landen de medewerking van Zuid-Afrika nodig hebben om in Rhodesié en Namibië een meerderheidsbeweging tot stand te brengen. We moeten bereid zijn om te praten en te luisteren naar de Zuidaf- rikaanse regering, aldus Richard. ADVERTENTIE Het Amerikaanse besluit om een verscherpt wapenembargo tegen Zuid-Afrika in acht te nemen maakt het vinden van oplossingen voor Rhodesië en Namibië moei lijker, heeft minister van buiten landse zaken Roelof Botha gisteren al gezegd. Met dit bedekte dreige ment gaf hij president Carter ver der in overweging diens „poten tieel gevaarlijke politiek in Zuide lijk Afrika' nogmaals grondig te overwegen. Het Amerikaanse besluit is een unilaterale aktie, in afwachting van de sancties waartoe de Verenigde Naties zullen besluiten. De ver wachting is algemeen dat de V.N. ook niet verder zullen gaan dan een bindend wapenembargo. De V.S. zijn een van de westerse mogen dheden die zich tegen economische strafmaatregelen verzetten, niet alleen vanwege de Yneegaande' houding die het regime Vorster tot dusver inzake Rhodesie en Nami bië heet te hebben betoond. Het dreigement van Botha zal in Was hington dan ook niet onverwacht komen. De Zuid-Afrikaanse bewindsman zei gisteren dat zijn land overigens niet erg. bevreesd is voor de gevol gen van het Amerikaanse besluit. Pretoria, aldus Botha,- stoort zich uitsluitenf aan de „beginselen" die Washington erbij heeft aangevoerd. Deze zijn, in Carters woorden, de 'onterende schending van de ele mentaire rechten van de mens'. Volgens gezaghebbende kringen in Pretoria zal een wapenembargo slechts tot gevolg hebben dat de in heemse wapenindustrie haar in spanningen verdubbelt. Minister van defensie Pieter Willem Botha liet zich in die zin uit toen hij zei „wij zullen het overleven'. Premier Vorster zei dat het Westen de Zuid-Afrikaanse geschiedenis klaarblijkelijk niet kent en zich niet bewust is van de "weerstand" die het volk aan de Kaap vermag te bieden. Zou het eventueel toch tot econo mische sancties komen dan zullen die volgens de Zuidafrikaanse mi nister Owen Horwood een 'boeme rangeffect' hebben. Hij rekende voor, dat de Verenigde Staten jaar lijks voor ruim vijf miljard gulden naar Zuid-Afrika exporteren, een bedrag waarmee ze, vóór Groot- Brittannie en West-Duitsland, de belangrijkste buitenlandse lever ancier ziin. De Zuidafrikaanse regering heeft het protest van de negen landen van de europese gemeenschap te gen de recente maatregelen tegen tegenstanders van de apartheid krachtig van de hand gewezen, al dus is van officiële zijde in Brussel meegedeeld. De Belgische ambassadeur in Pre toria had - omdat Belgie tot het einde van het jaar voorzitter van de EEG-ministerraad is - donderdag een protest overhandigd. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Piet Botha heeft dit protest als een flagrante inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-afrika van de hand gewezen. De Belgische ambassadeur is daarop, evenals zijn Nederlandse Westduitse en Amerikaanse collega's voor overleg naar zijn hoofdstad teruggeroepen. De maatregelen die wij hebben ge nomen brengt de onafhankelijk heid van geen enkel ander land in gevaar, aldus de Zuidafrikaanse minister.Zij vormen een zuiver binnenlandse aangelegenheid: Zuid-Afrika heeft het zouvereinge recht en de plicht om zelf uit te ma ken of zijn binnenlandse veiligheid wordt bedreigd. Minister Botha verklaarde eveneens dat het Wes ten de radicale elementen in Zuid-Afrika aanmoedigt. "Enge land heeft in Noord-Ierland uitzon deringsmaatregelen genomen waarmee Zuid-Afrika zich ook niet bemoeit". MUNCHEN - Twee schilde rijen van Rembrandt, die enige tijd geleden in het kasteel Wil- helmshöhe bij Kassei door zuur werden beschadigd, worden op het ogenblik in het Dörner Insti tuut in Miinchen gerestaureerd. Op de foto is de restaurateur dr. Hubert von Sonnenburg aan het werk te zien; enkele beschadi gingen heeft hij al weggewerkt. Bonn over Oost-Europa verontrust BONN (AP) - De Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt waarschuwde gisteren dat een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie over de beperking van strategische kern wapens (SALT), gekoppeld moet worden aan een beperking op alle wapensystemen die door super machten in Europa worden toege past. Schmidt zei in een rede voor het Londense instituut voor strategi sche studies, dat SALT de nu cleaire slagvaardigheid van de VS en de Sowjet-Unie weliswaar neutraliseert, maar dat dit tevens de betekenis van een ongelijke ver deling in de conventionele slag vaardigheid tussen Oost en West in Europa belangrijk verhoogt. Zijn opmerkingen weerspiegelden de ongerustheid onder West- Duitsland en andere bondgenoten dat een vermindering van de Ame rikaanse nucleaire slagvaardigheid in Europa, hen kwetsbaar kan ma ken voor een grondaanval van het Warschau-pact. Algemeen wordt aangenomen dat de Sowjet-Unie en haar bondgeno ten conventioneel aanzienlijk ster ker zijn in centraal Europa. Onder handelingen, die sinds '73 in Wenen worden gevoerd, om deze over macht ongedaan te maken, zijn tot nu toe mislukt. STUTTGART - Beide Baader- Meinhofadvocaten prof. Axel Az- zola en Manfred Künzel hebben de terroristen opgeroepen hun gewel ddadige strijd op te geven. Op een bijeenkomst op de universi teit van Tübingen (Baden-Würt- temberg) deden de juristen gelijk tijdig een beroep op de regering in Bonn terroristen bij het opgeven van verdere acties "een kans te ge ven". Met het oog op een ontbre kend "mandaat" van het volk en de "uitzichtloosheid van hun optre den" zouden de terroristen wel iswaar niet hun politieke strijd beëindigen maar onmiddellijk op houden met terroristische acties. De regering zou, aldus Azzola, niet "voortdurend mensen kunnen opofferen" en zou voor de terroris ten een uitweg moeten zoeken, misschien door een amnestie of een vrijgeleide. In Londen zei kanselier Schmidt: "Zonder een bloeiende economie kunnen wij noch het militaire evenwicht noch de stabiliteit van onze vrije en democratische instel lingen handhaven". In een toe spraak op een bijeenkomst van het internationale instituut voor stra tegische studies in Londen pleitte hij voor nauwere samenwerking in de strijd tegen het internationale terrorisme en keerde zich tegen protectionistische maatregelen die landen nemen om hun eigen eco nomie te beschermen, zeggende "dat geen enkel land op eigen kracht uit de huidige maalstroom van de economische i wereld kan komen". Schmidt zei dat de ervaring met de kaping van het Lufthansa toestel de waarde van samenwerking in de strijd tegen het terrorisme heeft aangetoond. In dit verband drong hij er bij de Verenigde Naties op aan de conventie tegen gijzeling zoals Bonn die heeft voorgesteld onverwijld aan te r Bankrekening Surinaamse premier PARAMARIBO/WILLEMSTAD - In Suriname is, drie dagen voor de parlementsverkiezingen, grote opschudding ontstaan naar aan leiding van geruchten als zou premier Arron in de Verenigde Staten een bankrekening hebben, waarop een tegoed staat van bijna tweeëneenhalf miljoen dollar. Aanleiding tot de geruchten is een fotokopie van een dagafschrift, gesteld op naam van mr. H. Arron, van een rekening bij een bank in Miami. De Surinaamse president, dr. Ferrier, ontving deze fotokopie uit handen van de beide ministers Bruma en Hoost. Hij heeft inmid dels opdracht gegeven zo spoedig mogelijk een diepgaand onder zoek in te stellen naar de oor sprong van de fotokopie. ADVERTENTIE KATMANDOE (Nepal) - De reis van Prins Bernhard naar het Verre Oosten: bij zijn aankomst in het ten noorden van India gelegen Nepal, op het vliegveld van Kalmandoe werd de prins afgehaald door het Nepalese Prins Gyanendra. bijna 1 miljoen aan prijzen 1 persoons volautomatische onderdeken. Prijs 129,—. Uniek met modern veriicht regelkastje. Trap loos instelbaar op 10 standen. Met extra voetenwarmte. Volledig thermisch beveiligd met strenge VDE-keurmerk. 3 jaar garantie. „MARTEX". onthou die naam! t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten John Platter, bureauchef van het Amerikaanse persbureau UPI in Zuid-Afrika, had eerder dit jaar een vraaggesprek met de zwarte leider Steve Biko. Op dat mo ment mocht Biko niet worden geciteerd door de Zuidafrikaanse pers. Platter en Biko spraken af, dat het vraaggesprek door de eerste alleen als achtergrondinformatie zou worden gebruikt. Nu echter vrijwel vaststaat dat de zwarte leider, die op 12 september in een cel stierf, is omgekomen als gevolg van mishan deling acht Platter zich niet langer gebonden aan die afspraak en geeft hij gedeelten van het door hem op de band vast gelegde interview vrij. JOHANNESBURG (UPI) - Steve Biko, een lange, stevig gebouwde man, kwam alleen in zijn auto naar de plaats waar we hadden afgesproken onder de schaduw van een rijtje peper bomen achter het kerkje. Door de zorgelijke uitdrukking op zijn gezicht zag hij er veel ouder uit dan zijn 30 jaar. Dat was acht maanden geleden. Thans ligt Biko niet ver van' diezelfde plek begraven, in het slaperige stadje King Williams waar zijn weduwe en twee kin deren om hem treuren. Zijn naam is inmiddels inter nationaal bekend, als die van een martelaar voor gelijk berechtiging van de Zuid-Afri kaanse zwarten. Biko stierf op 12 september in een cel van de gevangenis te Pretoria. Hij was in 19 maanden tijd de 20ste gevangene die de verzorging van de Zuidaf rikaanse politie niet overleefde. Volgens het officiële rapport van de lijkschouwing stierf Biko aan zwaar hersenletsel. Dit leidde tot bloedproppen in de circulatie en uiteindelijk tot het uitvallen van de nierfunctie en de dood. Biko had, afgezien van lichtere verwondingen, ook twee gebroken ribben. De afgelopen paar jaar was Biko naar voren getreden als de best formulerende leider van een nieuwe generatie zwarte strij ders voor gelijke rechten in Zuid-Afrika. Hij werd met steeds toenemende frequentie geraadpleegd door buiten landse diplomaten en acade- In eigen land echter werd hij door de blanke machthebbers vervolgd. Al zijn geschriften waren (en zijn) verboden, zijn bewegingsvrijheid (voor hij in augustus zonder aanklacht werd ingesloten) was beperkt en hij mocht slechts één per soon tegelijk ontmoeten. Door John Platter Toen ik met Biko sprak, werden we gestoord door politieman nen in burger die zijn gangen op de voet volgden. Biko wees ze met een nonchalante zwaai van de arm terug. Botsing Gelooft u in geweld als middel tot het verkrijgen van politieke rechten"? Biko: "Ik ben persoonlijk bang voor een botsing, vanwege de mate waarin die zuiver als een conflict tussen de rassen zal verlopen. De belangen van zwart en blank staan momen teel diametraal tegenover elkkHet is een kwestie van kleur. Het geweld is op het mo ment verwoestend. Dat maakt me bang. Je kunt nu naar de stad gaan en door de eerste de beste worden neergeschoten omdat je zwart bent. En het om gekeerde zal gaan gebeuren. Het is irrationeel. Het heeft geen ideologische grondslag". "Is er sinds de rellen in Soweto een nieuw zwart leiderschap naar voren gekomen"? Biko: "De rellen waren in aan leg spontaan het leiderschap is niet gecoördineerd omdat het leiderschap zo snel wisselt. Je doet mee, je blijft even, maar daarna vertrek je omdat je een waardevolle vangst voor de po litie bent geworden. U zult een doorlopend proces van hergroepering en aktie aan treffen. Het huidige bewind kan de situatie alleen in rustiger ba nen leiden door een andere aanpak te kiezen dan de "law en order"-aanpak een aanpak die de aanwezigheid van diepgewortelde klachten er kent en die onderhandelingen aangaat. Ik heb daarvan nog geen tekenen gezien en het land zal lange tijd een niet afgekon digde noodtoestand kennen". Angst Aangenomen dat het Afrikaner nationalisme wortelt in angst, doen de zwarte nationalisten dan genoeg om die blanke angst weg te nemen Biko: "Dat zou momenteel erg moeilijk zijn en mogelijk ook ongewenst". Je kunt je tijd ver knoeien door het wegnemen van angst bij de blanken. Wij willen de blanken nu laten zien wat voor keuzemogelijkheden ze hebben en ik denk soms wel eens datje mensen eerder "om" krijgt door in te spelen op hun angstgevoelens dan door tegen ze te preken". "Hoe beoordeelt u de nieuwe Amerikaanse politiek ten op zichte van Zuid-Afrika "Als erg verwarrend. Ik ben ontzettend beducht voor de rol die Amerika bereid zou zijn te spelen bij het- veranderen van het huidige systeem in dit land. De Verenigde Staten hebben een dermate lange conduites taat van onderhandelingen met de blanke minderheid - door de wederzijdse handel, investerin gen, gezamenlijke diploma tieke offensieven en de één of andere onderhandse overeen komst over veiligheid in de In dische Oceaan - dat iedereen die zich hier sterk maakt voor veranderingen Amerikaanse ouvertures vermoedelijk met grote achterdocht zal bekijken. En wanneer Amerika geen been aan de grond krijgt bij de authentieke revolutionaire groepen, dan zal men daar niet met de armen over elkaar blijven toekijken. Amerika zou dan een eigen groep naar voren willen schuivèn, die eigen groep de overheersende factor willen maken. Volgens mijn analyse zal geen van de waar achtig nationalistische groepe ringen Amerikaanse hulp wil len aanvaarden". "En hoe beoordeelt u Andrew Young (de Amerikaanse VN- ambassadeur "Young zit moeilijk. Ik be twijfel of hij het hart op de rechte plaats heeft. Naar mijn ïpzicht is hij een nogal am bitieuze zwarte die de zaken behoorlijk neutraal zal moeten spelen. Hij kan zijn zwart-zijn niet profileren. Hij zal zijn in schikkelijkheid en aan vaardbaarheid voor de hoofd stroom van de blanke Ameri kaanse politiek moeten profile ren. Maar hij heeft bezorgdheid gewekt, Zuid-Afrika centrale aandacht gegeven en een mo reel element aangebracht in de Amerikaanse politiek ten op-' zichte van Zuid-Afrika". De weduwe van Biko met hun twee kinderen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9