Raad: „Snelle reconstructie Leidseweg N. H^e/cfee: agenda j VOOR ARCHIEF NIEUWBOUW OVERWOGEN Sfeervolle Leidse ,Schwarzwaldmader Ine Veen en Coen Pronk fantastisch Leef- en woongenot aangetast in straat VOORSCHOTEN - De gemeenteraad wil dat zo spoedig mogelijk begonnen gaat worden met eindelijk reconstructie van de Leidseweg-Noord. De huidige verkeerssituatie tast het leef- en woongenot teveel aan. Wethouder Eveleens had de indruk dat de provincie wel mee wil wer ken om het allemaal financieel mo gelijk te maken. Het krediet van 2,8 miljoen werd verleend zonder de toevoeging "mits onder voorbe houd van medewerking van de provincie". Voorop staat een betere weg, welke er zo snel mogelijk moet komen. Alle raadsleden hadden waarde ring voor de wijze waarop de kon- taktgroep Leidseweg-Noord de nood van de bewoners kenbaar maakte aan de leden van de ge meenteraad. De publieke tribune was overvol met de bewoners van Leidseweg- Noord, die eindleijk het volle pond kregen. Hun weg is de enige inval sweg van Voorschoten welke nog niet gereconstrueerd werd. Padvindersgebouwen grote vreugde ook bij de afvaardi ging van Scouting Voorschoten. De raad ging akkoord met de grote op knapbeurten van de padvinders gebouwen "De Kimshoeve" en "Impeesa". Veel meer moeite had de raad met het voorstel tot overname, beheer en onderhoud van de Benvenuto- laan en het geven van de bestem ming van openbare weg aan deze laan. Achtergrond van dit voorstel is de wens van mejuffrouw R. Be geer aan deze laan een tennishal te bouwen en vier woningen. Verkeersoverlast ter plaatse zonder oplossing, is de veronderstelling van de gemeenteraad. B en W heb ben in het voorstel getracht deze overlast te bezweren door de bepa ling dat er voldoende parkeerplaat sen moeten zijn en indien er meer auto's dan plaatsen zijn, loopt de eigenaresse kans beboet te worden met maar liefst 50.000,-- ZATKRDAG 29 OKTOBER 197| zor Artsen Lelden - Voor spoedgevallen wordt df weekenddienst van zaterdag 10 uur1*' voorm., tot zondag 24 uur waargenomeripai door de volgende artsen: wyk 1 (Morsk i_ wartier, binnenstad tot cityring eirls> Groenoord): M. J. van Tol, de Sitterlaaijdei 80, tel. 142427, wyk 2 (Kooi, Merenwük|jp P. Tan, Schoenerwaal 13, tel. 210890|r~ wyk 3 (Waard, Professorenwyk ei)UU Tuinstadwijk) S. Smit, Cobetstraat 43Un tel. 130177, wijk 4 (Zuid West en Haag. wegkwartier) zaterdag F. Lahr, ZoeteifPl woudse Singel 11, tel. 120347; zondag Agei Boer, Kennedylaan 46, tel. 126509. i.n Leiderdorp - P v. Woud en A. Reuling*\u Hoofdstraat 40, tel. 130070, zaterdag eitalS zondag spreekuurtje van 12.30 tot 13 uur u i p Oegstgeest - J. W. de Haan, Oranjelaar 26, tel. 156505. ter Voorschoten - zaterdag: S. v.d. KooyWal Baron S. v.d. Oyelaan 13, tel. 6951, zongro dag J. H. Vrijenhoek, Bar. S. v.d^g Oyelaan 38, tel. 2356. aan Warmond - L. Lempers, Churchilllaai 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Typisch WARMOND - Burgemeester de Vreeze van Warmond heeft gis termiddag in de plaatselijke polder Broek en Simontjes de gerestaureerde molen De Broekdijk" officieel weer in werking gesteld. Deuit 1S40 daterende molen, die in die tijd voor het lieve som metje van 13.839 gulden (en ne gentien en een halve cent werd gebouwdbrandde in novem ber 1972 af. Een jaar later zijn het polderbestuur en de Rijn landse Molenstichting onder handelingen begonnen over de wederopbouw van deze water molen, met bestuurders van de provincie, rijk en gemeente. In 1974 kon het achtkant van de in 1862 gebouwde Waardermo- len in Haarlem, die op het punt stond te verdwijnen, worden verkregen door het polderbe stuur. Hetachtkant is daarop over water vervoerd naar Warmond, waar het nu in de Broekdijkmolen is ingepast. De restauratie vond plaats door de firma Verbij uit Hoogmade die het "molenmaken" nog als specialisme beheerst. De vernieuwing heeft in totaal 304.000 gulden gekost. Rijk, provincie en gemeente hebben dit geld bij elkaar gebracht. Het Prins Bemhardfonds stortte een bedrag van 10.000 gulden voor het herstel van de J3roekdijk" Daar de molen het enige bema lingswerktuig van de hele pol der is, zal ze weer normaal in werking worden gesteld. Voor belangstellenden wordt het dan moeilijker de molen te bezichti- niddag gen. Daarom is vo> vanaf 14.00 uur tot 16.00 kijkmiddag georganiseerd. Vanaf ds gemeentehaven kan iedere geïnteresseerde met een boot naar de fraaie molen toe. gebracht Ank Reinders met Schubert OEGSTGEEST- Bij Tea Bekker in Oegstgeest was de toeloop van "Vrienden van het Lied" groter dan ooit voor "de andere Schubert", een liederenkeus van de sopraan Ank Reinders. De uitgezochte wer ken waren niet de door kleur, ritme, heftige, artistieke inval char merende, maar de ver van alle pre tentie verwijderde stukken (van in tiem verborgene poëtiek, die om niets dan uit innerlijke gedwon genheid gestalte kreeg). Ank Reinders zong liederen die ge zegde moesten worden en waarin zijzelf een door de levenservaren heid geheiligde begrepenheid ontmoette. Kenmerk van dit zingen was de telkens nadurende en na- klemmende liedstemming: dat doet alleen de welgetroffen vereen zelviging. Een andere Schubert dan van de successen in de vriendenkring: de verzwegene van gewoon mens, van kommer, aandoening en zorg. Paul Niessing zat aan de vleugel. Voor kenners geen geheim, een ui terst begerenswaardige begeleider. Binnenkort komt een plaat uit met een reeks van gezongen liederen erop. KEES VERHOEF LEIDEN - Het vrouwencafé or ganiseert dit weekeinde op de Nieuwe Rijn 20a een vrouwen-film festival. Onderwerp is "De vrouw in de Derde Wereld". Vanmiddag is er een film over vrouwen in Chili (15.00 uur). Een uur later wordt een film vertoond over Argentijnse, Boliviaanse, Mexicaanse en Ven ezolaanse vrouwen. "Le Charbonnier" is een film die niet specifiek over vrouwen gaat, maar waar de emancipatie duide lijk wel centraal staat. Aanvang 20.30 uur. Zondagmiddag volgt een film over vrouwenbesnijdenis, voorafgegaan dooreen inleiding van Eva Besnyo. 's Avonds wordt vanaf 20.00 uur de film "Rivers of Sand" uit Ethiopië vertoond. LEIDEN - 'Een Ondoorgrondelijk Karakter', waarin ze de rol van een jonge vrouw speelt en De Kodde beier', waarin ze de rol speelt van Pelageja, had de uit Amsterdam af komstige, maar aanvankelijk veel in Duitsland optredende actrice Ine Veen al eerder gespeeld. Het publiek kon er dus vanuit gaan, dat zij een actrice tegenover zich zou vinden, die exact wist, waar ze mee bezig was. Hierin werd men niet teleurgesteld. Artistiek terzijde gestaan door de acteur Coen Pronk, die in het ver leden naam heeft gemaakt door 'Richard III', Adam in Balling schap' en 'De Dood van een Han delsreiziger' op de planken te bren gen, wist zij de toeschouers al spoedig doen vergeten, dat alle op te voeren korte verhalen vrijwel décorloos aan het publiek worden bepresenteerd. Beslist noodzakelijk is dat décor inmiddels niet. Vooral in 'De Wraak van een Vrouw', waarin Anton Pa- vlowitsj Tsjechov verhaalt van een vrouwNadezjda Petrowna en haar huisdokter zijn Ine Veen en Coen Pronk zo enthousiast en geënga geerd bezig, dat een nadrukkelijk décor het verbaal gegeven alleen nog maar complexer zou hebben gemaakt. Spelen amateur- en professionel toneelspelers en speelsters in het LAK-theater regelmatig voor der tig, veertig enthousiaste toeschou wers, gisteravond vonden meer dan honderdzeventig mensen hun weg naar het theater aan het Levendaal. Het mooiste verhaal is getiteld 'Over de Schadelijkheid van Ta bak', waarin Tsjechov Iwan Iwa- nitsj Njoechin ten tonele voert. Een voorbeeld van vakmanschap. Ine Veen en Coen Pronk verlangden dat vakmanschap gisteravond door vakkundig en diep-doorleefd to neelspel. BERT KOEKEBAKKER. Apotheken gen dez Mr. J. Goosens (PPV) vond deze clausule typisch voer voor juristen. Hijzelf liet geen spaan heel van het voorstel en hij kreeg de steun van de gehele raad om het hele geval nogmaals in de commissies te be handelen. Burgemeester Van der Haar wilde wel graag een principe uitspraak van de raad, waarin tot uitdrukking zou komen dat de hal er kan komen indien de juristen uit de raad een juiste formulering gevonden zou den hebben ter voorkoming van verkeersoverlast. Met uitzondering van de PPV-frac- tie ging de raad daarmee akkoord. De raad kan alleen beslissen over de Benvenutolaan, B en W beslis sen over het afgeven van een bouwvergunning, welke volgens het huidige bestemminsplan ver leend kan worden. Meesterwerk Langlais goed Tal van Leiderdorpers hebben gisteren in de bijzondere verga dering van de gemeenteraad en daarna tijdens een receptie in het Dorpshuis afscheid genomen van Jo Nievaart: vermalig raadslid en wethouder van Leiderdorp en nu tevens ere burger van deze gemeente. DS'70-er Nievaart ontving deze hoogste gemeentelijke onder scheiding uit handen van bur gemeester Van der Have "we gens de uitzonderlijk ver dienstelijke wijze waarop hij zich als raadslid en als wethou der in de periode van 1 sep tember 1953 tot 21 september 1977 voor Leiderdorp heeft in gespannen". Mevrouw Nievaart werd door de raad in de bloemetjes gezet omdat zij het haar man al die jaren mogelijk had gemaakt zijn werk voor de raad te verrichten. De heer Tieken, na het vertrek van Nievaart de nieuwe nestor in de Leider dorpse raad, over handigde "één van de laatste authentieke Leiderdorpers uit ons midden" namens de ge meenteraad twee prentjes van Leiderdorp. Restauratie panden te duur LEIDEN - Het inrichten van een restauratie-atelier voor de gemeen telijke archiefdienst aan de Vliet zal veel meer kosten dan de f 69.000 die daarvoor op de begroting van '77 stonden. De kosten worden nu ge raamd op ongeveer f 150.000. Dat houdt in dat per vierkante meter vloeroppervlak drie duizend gul den zou moeten worden neerge teld. De leden van de archiefcommissie vroegen zich na deze mededeling van archivaris Downer, onder steund door een ambtenaar van fi nanciën, geschrokken af of er niet gezocht kan worden naar een goedkopere oplossing. Zoals nieuwbouw die zowel aan de restauratie-afdeling als aan de ge- LEIDEN - Door een gelijktijdig concert elders, kon ik maar het uit- vlammen meemaken van de or gelbespeling door de Leidenaar Wim van Reijden in de Pieterskerk in Leiden. Gelukkig stond l'Incar- nation pour un Jour Saint achter aan, een der markantste werken van de blinde Jean Langlais. Het is een fantasie over een Gregoriaans gegeven, dat geen vaste maatdeling kent. De speler heeft er een vlietende soepelheid aan weten te geven. De registratie is voorgeschreven rond 1950 nog als hardkleurend vreemd ervaren, maar de scherp af gelijnde harmoniet werkt pakkend. Vóór Langlais stond feestmuziek van de speler zelf, waar de kerk bezoekers zeker mee ingenomen waren, vooral met die inzettende opwekkende optochtstijl. Van der Reijden heb ik deze zomer in de Marekerk een organist van formaat genoemd. Dat blijft nu ge handhaafd. Hij had Sweelinck, Bach, Mozart en Hendrik Andries- sen (Thema met Variaties) op het programma, samen met de Trom pet Concerto van Walcher en een Trompet Voluntary van het orgel uit gedachte compositietrant. KEES VERHOEF als amateur een avond lang acterend zingen en zingend acte- wenste uitbreiding van het archief- depot plaats zou kunnen bieden. Downer z^l zich in verbinding stellen met gemeentewerken om de mogelijkheden te onderzoeken. De f 150.000 staan nu op de inves teringsrekening van de begroting voor '78 die in november in de ge meenteraad zal komen. Brandweerkazerne De f 69.000 die dit jaar op de begro ting stonden zijn al gebruikt voor het opknappen van het dak van de brandweerkazerne. Met de werk zaamheden voor het inrichten van het restauratie-atelier is nog niet begonnen. De kosten konden veel te laag ge raamd worden omdat de huizen er aan de buitenkant goed uitzien. Toen er binnen echter nader onder zoek werd ingesteld bleek de staat waarin de panden verkeren zwaar tegen te vallen. Een andere mededeling van ar chivaris Downer betrof de schade die het gemeentearchief onder vindt door baldadigheid. Al drie keer binnen het jaar is er een ruit ingegooid. Het zijn nogal kostbare ruiten, vervanging loopt in de duizend gulden per ruit. Downer vermoedt dat de daders gezocht moeten worden onder mensen die zich 's nachts dronken over straat begeven op weg naar het Universi tair trefcentrum Pardoeza, omdat dit langer geopend is dan andere uitgaansgelegenheden. Downer vroeg de commissieleden dan ook de vergunning voor een later sluitingstijdstip van Pardoeza in te trekken. "We zullen het op de grote stapel verzoeken leggen", ant woordde burgemeester Vis la chend. De avond-, nacht- en zondagsdienst dei apotheken in de regio Leiden wordt var 28 oktober tot 4 november waargeno men door apotheek Tot Hulp dei Menschheid, Rosmolen 13, Leiden (Me renwyk), tel. 121060, en apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Teven; op zaterdag tot 13 uur Oegstgeestse apo theek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 153274. Wijkverpleging Lelden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrun^kw v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - M. Vriend, flat de Hooge We 203, Sassenheim, tel. Ó2522-12022. Dierenbescherming Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenhulpdienst reikbaar, tel. 134687. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071 125202. Voor allen die in moeilijkhedenj verkeren. Dag en nacht bereikbaar, trouwelijk. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen va nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171| (kantooruren). Spreekuren ma., di. wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 ut LEIDEN - Van de achttien operet tes die de in 1942 overleden Duitse componist van amusements muziek Leon Jesse heeft geschre ven is 'Schwarzwaldmadel' de be kendste. Het Leidse operette en in strumentaal muziekensemble 'C- rescendo' heeft dit schijnbaar alle tijden trotserende werk onder en thousiaste leiding van Wim van Strien de afgelopen maanden inge studeerd. De eerste van de twee voorstellin gen, die dit weekeinde in het An- tonius Clubhuis worden gegeven, trok gisteravond al veel belangstel ling. En vanavond komen er nog meer luisteren en kijken. Maar dat is eigenlijk geen wondèr met al die in kluerrijke kostuums gestoken bekenden op het toneel en al die gemakkelijk in het gehoor liggende melodieën. Voorstellingen als deze kunnen niet vlekkeloos verlopen maar de vreugde van het samen zingen en musiceren is er niet minder om. En per slot van rekening is 'Crescendo' de Volksoper niet. 'Crescendo' verdient dus waarde ring voor wat het als vrijetijds besteding onder leiding van Wim van Strien doet. Ga er maar eens aan staan om als amateur een avond lang acterend te zingén en zingend te acteren! Je zou als verwende theater bezoeker en niet behorend tot de trouwe aanhang van 'Crescendo' wensen dat er wat meer 'Schwung' in de hele presentatie zit, ook al hou je rekening met de bekende zenu wen die zo kenmerkend voor een eerste voorstelling zijn. Misschien dat het wat dat betreft vanavond wat vlotter gaat. Ook zuiver zang- technisch beschouwd mag er van sommige solisten wat meer (stem) expressie uitgaan. Genoeg kritiek echter, want de uitvoering in haar geheel heeft sfeer genoeg. Wim van Strien, die in zijn muzi kale leven al menig arrangement heeft gemaakt, heeft de touwtjes bij 'Crescendo' stevig in handen, vij fentwintig jaarlang al. Een terechte hulde voor deze dirigent dus op de eerste uitvoeringsavond. Met woorden van waardering van de voorzitter en de aanbieding van een fraai gevulde plantenbak. En later, toen de Schwarzwals-idylle voorbij was, begon de verloting. Net als' vroeger Pieter C. Rosier Bestelauto klem tussen vrachtauto's ALPHEN AAN DEN RIJN - Een bestelwagen, bestuurd door een 51-jarige Leidenaar, raakte gister morgen omstreeks negen uur op de Prins Hendrikstraat total loss, toen de auto "gemangeld" werd tussen twee vrachtauto's. De bestelwagen stond tesamen met een vrachtwa gen voor hem, bestuurd door een 46-jarige Alphenaar, stil in een file. Een achterop komende vYachtwa- gen, bestuurd door een 26-jarige chauffeur uit Leiderdorp, remde te laat af en "schoof de bestelwagen op de daarvoor staande vrachtauto. Beide vrachtauto's liepen bij de botsing weinig schade op. Op het moment van de aanrijding bedroeg het zicht slechts 50 meter. Adembenemend luistergenot LEIDERDORP - Na de krekels van verleden jaar hebben we de Dorps kerk in Leiderdorp gisteravond van nog meer geheimzinnige geluiden verdacht. Maar het was een "sar toon" van de grote Berio zelf, waar omheen de Sequenza VII dartelde, overigens briljant vertolkt door hoboïst Han de Vries. De speciale toon werd geproduceerd door een geluidsbox. Han de Vries en Rudolf Jansen hebben Leiderdorp een onvergete lijke K en O avond bezorgd. In een exclusief, bijzonder verfijnd geko zen programma hebben beiden op hoogwaardig nievau gemusiceerd. Een dergelijke eenheid in artistici teit is een exceptie. Twee sonates, respectievelijk van Poulenc en Julius Röntgen, wat impressionistisch getint, klonken vaak verstild en poëtisch. Beide vertolkers etaleerden daarnaast zo veel esprit en beweeglijkheid dat het gehele concert tot een adem benemend luistergenot werd. Het enige waarmee wij wat moeite hadden was de Sonate voor althobo en piano van C. Yvon, waarboven wat ons betreft ook Beethoven en wat verderop Gustav Lange had kunnen staan. De "uitsmijters" werden zo na drukkelijk, dat een gevoel van vro lijkheid ging overheersen. Maar het was een ander soort vrolijkheid dan in de tintelende solo voor hobo van Bruno Maderna, waar vooral be wondering voor de meesterlijke vertolking vai) Han de Vries een ruime plaats kreeg. BEP RIJNDERS LEIDEN - De Leidse Volksuni versiteit K en O organiseert de ko mende maanden zaterdagavond concerten. Vanavond is in de Lok- hortskerk in de Pieterskerkstraat in Leiden een uitvoering van En gelse muziek getiteld "Flos Fo rum". Deze muziek uit de jaren rond 1500 valt onder leiden van Charles Toet. Aanvang 20.30 uur. Belangengroep alleenstaanden Belangengroep alleenstaanden, Room-F^ burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. f ar Dienstencentrum Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 (voormalig marinecomplex), tel. 130775. blij Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur.fe ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Vanf, Hogendorpstraat 36, geopend ma. 19-21 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin-1 nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, F ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat F 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartien |I Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, c tel. 761196, woensdag 10-11 uur, k Tuinstadwijk: Heienstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaaraborfnement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2