VEREDELDE VDRN VAN „Amerika binnen 10 jaar dé voetbal- natie... ft rood-wit-blauw: aanvallen van achteren, tenzij de tegen stander obstructie pleegt. STERKE "ILLUSIE" VAN MARATHONLOPER-AUTEUR Hoe te bouwen bij slinkende materiaal- en energiebronnen? r ZATERDAG 29 OKTuBER 1977 -5J Grass Nu de vice-voorzitter van New York Cosmos, dat door Pele aan te kopen het Ameri kaanse volk in luttele jaren voetbalminded heeft ge maakt, officieel bekend heeft gemaakt dat zijn club zowel Rivelino als Gerd Muller en Johan Cruijff wil kopen wordt het tijd dat we ons even in het Amerikaans voetbal gaan verdiepen. Dank zij Ruurd Edens uit Spaamdam, die in Amerika de laatste wedstrijd van Feiienoord-midvoor Clyde Best voor Portland Timbers zag, beschik ik over het of ficieel programma van 44 pa gina's dat bij de wedstrijd Dallas Tornado-Portland Timbers gratis werd uitge reikt. Weliswaar worden 24 van die 44 pagins's gevuld met ad vertenties, maar er blijveyi dan toch nog 20 pagina's over voor allerlei relevante zaken. Het blad heet ..Tornado Soc cer", en voert de slogan Jt 'sa kick in the grass",oftewel het is een schop in het gras Maar omdat je ook een gewel dige „kick" kan krijgen als je ..grass" rookt (ofte wel mari huana). is het duidelijk dat met deze slagzin gepoogd wordt het voetbal tot een ver slavend genotmiddel te ma ken voor Soccer-Addicts Om dezelfde reden heeft Gunter Grass zulke hoge oplagen in Amerika, maar dit is weereen ander chapiter Laten we eerst even de opstel lingen bekijken, en daar bij voorbeeld de speler Bob Hope van Dallas Tornado uitpik ken. Een bekende naam tens lotte in Amerika Hij staat als volgt vermeld: 8, Bob Hope, mf. 0-8, 155, 33, 2, British. Rang en legernummer, zo te De 8 slaat op zijn rugnummer. Bob Hope is zijn naam, mf be tekent Midfielder ofte wel middenveldspeler) 5-8 is zijn lengte met 6-2 ofte wel 6 feet 2 inches was Clyde Best de langste speler in die wed strijd), 155 (pounds) is zijn gewicht, 33 is Bob Hopes leef tijd en die 2 is het aantal jaren dat hij voor Dallas Tornado speelt. Daarvoor speelde hij overigens 17 jaar in de En gelse league en was hij Schots international. Curieus De meest curieuze bladzijde van het officieel programma is gewijd aan de verklaring van de vlagsignalen. De inleiding luidt aldus: „Voetbal is een spel van voort durende, vloeiende acties. Het spel wordt na menige over treding hervat zonder duide lijk signaal of klaarblijkelij ke interruptie door de scheidsrechter. De volgende verklaring van iedere beslis sing van de scheidsrechter is bedoeld om je het spel beter te laten begrijpen. Deze beslis singen zijn in kleur gecodeerd met een overeenkomende vlag die getoond zal worden in de haggar hints loft, de noord oost hoek van het stadion di rect na de beslissing van de scheidsrechter. Kijk naar de vlag". En dan volgen al die vlags ignalen, die ik voor alle ze kerheid maar aan u doorgeef voor het geval vice-voorzitter Rafael de la Sierra van New York Cosmos gelijk krijgt („Wij zullen Cosmos tot één van de beste ploegen in de we reld maken'en Cosmos over een of twee jaar tegen Ajax komt spelen (ik bedoel na tuurlijk AZ'67). We beginnen met de „major foulsofte wel de „ernstige overtredingen": blauw-geel: het trappen of een poging tot het trappen van een tegenstander. i rood-geel-groen: ruw of ge vaarlijk attaqueren van de tegenstander. zwart-wit-zwart: het duwen van de tegenstander. gr oen-geel: hands (in het Amerikaans „handball"). Geldt van de schouder tot de hand. behalve voor de goalkeeper in het straf schopgebied. Vervolgens wordt gemeld dat al deze ernstige overtredingen een directe vrije schop tot ge volg hebben, etcetera. De vlagsignalen vanuit de noord-oost hoek van het sta dion die de minder ernstige overtredingen begeleiden en verklaren zien er als volgt uit: Wit: gevaarlijk spel. blauw: aanvallen als de bal buiten speelbereik is. geel: obstructie. groen: het aanvallen van de keeper, tenzij deze: a. de bal vasthoudt, b. obstructie pleegt, c. buiten zijn doelge bied is. oranje: de keeper loopt meer dan 4 passen met de bal. Tijd- rekken Ten slotte wordt de rode vlag ge toond als er sprake is van buitenspel, dus als een speler zich binnen de 35 yards-lijn bevindt en niet minstens twee tegenstanders dichter bij de doellijn zijn op het moment dat de bal gespeeld wordt, terwijl de blauw-wit-blauwe vlag wordt gehesen zodra er een hoekschop moet worden genomen. U begrijpt dat de Amerikanen de eerste jaren nog niet aan het kijken naar het voetbal zelf zullen toekomen. Voorlo pig is voetbal voor hen een veredelde vorm van vendelz- waaien, met als bijzonder heid dat de vendelzwaaier draadloos bestuurd wordt door 22 spelers en een scheids rechter. U weet van films en tv-series hoe het in Amerika toegaat bij ba seballwedstrijden en foot- ballgames en basketball- matches: kleurig uitgedoste meisjes met blote benen en hoge mutsen volvoeren al dan niet met vlaggetjes ingewik kelde, tussen het ballet en tap toe zwevende patronen om de toeschouwers op te zwepen en tot aanmoedigingen te verlei den. Nu het voet-bal is inge voerd, voorspel ik dat niet langer de rol van majorette het ideaal van elk Ameri kaans meisjezal zijn,maar de rol van vlag genist op het voetbalveld. Vlagsignalen Ik geeft toe, voorlopig wordt de vlag alleen maar sober ge toond, en kunnen de Ameri kanen in hun programma blad na lang zoeken de bijbe horende overtreding vinden, maar in de toekomst zullen ook die verklarende vlags ignalen natuurlijk door dé majorettes worden overge nomen, en zal men niet langer de spelers en de scheidsrechter toejuichen of uitjouwen; maar de majorettes met hun vlagsignalen. Want zij zullen de eigenlijke* hoofdpersonen worden. Pelé gaf stoot tot spectaculaire sport-groei "Illusie" door William Goldman. In een vertaling van R. Beek en P Verhagen verschenen bij Elsevier Nederland in Amsterdam (J' 15,90) DEN HAAG - Wat in de Verenigde Staten begon als een aardigheidje, bedacht door immigranten, is in het laatste jaar uitgegroeid tot een regel rechte concurrent voor de „grote drie" op Amerikaans sportgebied: bas ketbal, honkbal en Amerikaans football (enigszins vergelijkbaar met ons rugby). De ontwikkeling van het voetbal tot één der voornaamste recrea tieve attracties was dit seizoen het meest spectaculaire in de Amerikaanse sportwereld. Van grote invloed op deze belang wekkende groei, die vooral tot ui ting komt op de Amerikaanse scholen en in de jeugdcompeti- ties, is de Braziliaanse „voetbal koning" Pele geweest, die op 1 oktober zijn definitieve afscheid- swedstrijd in New York speelde. Hij hééft door zijn verschijning alom in den lande de stoot gege ven tót de spectaculaire opkomst van het Amerikaanse voetbal, dat in 1967 officieel als tak van sport in de Verenigde Staten werd in gevoerd. Gouden greep Het begon met twee „wilde" bon den: de USAS, die vooral buitenlandse spelers im porteerde en de NPSL, die het van de binnenlandse inbreng moest hebben. Beide bonden vonden elkaar een jaar later op initiatief van Phil Woosnam. Hij bracht de twee bonden onder één noemer (NASL) tezamen. Woosnam. afkomstig uit Wales, be gon in 1968 met 17 elftallen. De National American Soccer League en de clubs leden een kwijnend bestaan en het seizoen erop (1969) waren er nog slechts vijf elftallen over. Onder de bezielende leiding van Woosnam en met groot doorzet tingsvermogen ging de NASL niettemin door in de betrek kelijke vergetelheid. In 1974 had de oud-international van Wales de league langzaam maar zeker weer uitgebreid tot 15 teams, die gemiddeld per wedstrijd 7.900 toeschouwers trokken In 1975 volgde de gouden greep. Pelé werd aangetrokken voor 4,75 miljoen dollar netto (in die tijd ruim 15.000.000 gulden) voor een driejarig contract. Vanaf dat moment nam de belangstelling voor het voetbal toe. Pelé, wiens aankomst in New York in de middaguren een verkeerschaos op Manhattan veroorzaakte, ver klaarde voor zijn entree bij de New York Cosmos, dat de Ver enigde Staten één der wéinige landen in de wereld was, waar voetbal niet volkssport nummer Maar, voegde hij er aan toe: „Ik heb gedroomd, dat Amerikaans voetbal binnen een paar jaar tot nationale sport verheven wordt". Profetische woorden die - zoals nu blijkt - bewaarheid werden. De toeschouwersaantallen ste gen na zijn komst per wedstrijd. Van 16.000 naar 24.000. Van 24.000 naar 30.000. De definitieve doorbraak had plaats na de komst van Becken- bauer. Twee wereldsterren in één elftal kreeg response in heel Amerika. In het afgelopen seizoen was Cosmos de grootste publiciteitstrekker met een ge middeld aantal toeschouwers van 34.142 per wedstrijd. Het hoogste aantal kwam voor de wedstrijd tegen Fort Lauerdale om het Amerikaanse kampioen schap (8-3 voor Cosmos). Liefst. 73.691 mensen, van wie 40 van het vrouwelijk geslacht, woonden het duel in de stro mende regen bij. Een aantal, dat op 1 oktober nog overtroffen werd. De afscheidswedstrijd van de 36-jarige Pele werd door 77.000 toeschouwers vanaf de tribune bekeken. Op 21 augustus was het Meadows- stadion al uitverkocht en duizen den voetbalfans werden teleur gesteld. Acht en dertig televi siestations over de gehele wereld zonden de wedstrijd geheel of gedeeltelijk uit en 650 journalis ten vroegen perskaarten aan om de wedstrijd te kunnen volgen. Een absoluut record in de jonge geschiedenis van het Ameri kaanse voetbal. De NASL trok over het gehele seizoen 3.2 miljoen bezoekers. Een verbetering met 31 ten op zichte van het voorgaande seizoen en een algemeen gemid delde van 13.550 per wedstrijd. Volkssport Voetbal wordt in de VS een volks sport, die door Woosnam uitste kend werd opgezet. Vooral de jonge mensen werden benaderd via de scholen en jeugdcompeti- ties. De spelregels werden aan gepast om het spel attractiever te maken. Zo is de buitenspelregel zoals wij hier die kennen, in de VS niet van kracht. In de VS zijn met officiële goedkeuring van de FIFA (de we reld-voetbalorganisatie) - aparte buitenspellijnen op het veld op zo'n dertig meter afstand van beide doelen aangebracht. Een tweede verandering, waarvoor geen FIFA-toestemming vereist was, was de regel, dat iedere wed strijd een winnaar moest opleve ren. Een gelijkspel is niet denk baar. Bij gelijke stand na negen tig minuten wordt er tweemaal 7.5 minuut verlengd. Is de stand nog gelijk, dan gaat men over tot een zogenaamde "shootout". Een veredeld soort strafschop. Vijf spelers van elke club starten beurtelings op de buitenspellijn, dribbelen met de bal naar het doel en pogen tot scoren te ko men. De doelman mag dat op alle regelementaire komen, waarbij hij niet gebonden is aan de doellijn. Twee wijzi gingen ten opzichte van de Euro pese regels, diD de populariteit van het voetbal in de VS-volgens Woosnam - zeer ten goede zijn gekomen. De NASL gokt voor de toekomst op de Amerikaanse jeugd, die voor het voetbal warm is gelopen. Vooral de scholen- en jeugdcom- petities zijn erg in trek. Voetbal is voor de jeugd aantrekkelijk. Het kost minder geld dan andere sporten. Amerikaans Football vergt al gauw 100 dollar voor een complete uitrusting, voetbal nauwelijks een derde van dit be drag. Blessures zijn bij football niet of nauwelijks weg te denken, bij voetbal zijn ze zeldzaam. Maar het voornaamste verschil is wel, dat voetbal in vergelijking met de andere "grote drie" geen eisen stelt aan lichaamsgewicht of lengte der deelnemers. Iedereen, hoe klein, groot, dik of dun kan uitgroeien tot een recreatief voetballer en actief meespelen in competitievorm. Een verschil, dat algemeen erkend wordt en de opkomst van het voetbal bij de jeugd heeft versneld. William Goldman kennen wij van "De marathonloper". Van het sterke verhaal of misschien nog meer van de uitstekende verfilming daarvan, die niet zo lang geleden in deze contreien te zien was. Fantasie en realiteit op een knappe wijze tot een eenheid verweven. Wellicht geen gegeven, dat gemakkelijk op het alledaagse patroon van ons hedendaagse bestaan zou zijn te projecteren, maar wel een gegeven dat door zijn vorming en sfeerte kening pakt, boeit en tot nadenken stemt. Dat beklemmende sfeertje, dat het gevoel geeft dat men net even naast de werkelijkheid staat, vinden we weer terug i» "Illusie". En wellicht past het nog beter bij dit verhaal dan bij die marathonloper. De hoofdpersoon, Corky Withers, is een entertainer. Een goochelaar. Maar geen gewone. Een bezeten artiest, die het letterlijk en figuurlijk helemaal in de vingers heeft. Slechts één groot televisie-optreden scheidt hem van nationale, ja zelfs internationale erkenning en dus een wereldwijde loop baan. Maar daarvoor moet hij worden gekeurd. En corky is niet zo vast. Een labiel persoontje. Heeft er zelf al eens een eind aan willen maken. Geestelijk wankelt hij nog wel eens. En onderschat de invloed van zijn onafscheidelijke vriend Fats niet. Wie en wat is het? In elk geval zijn andere ik. De stem, die hem steeds influistert. En die Fats (wie is het toch? barst van jaloezie als Corky een jeugdvriendin gaat opzoeken. Uiterst gecompliceerd, maar ook geraffineerd in elkaar gedraaid. Het is duidelijk dat deze psychologische janboel tot een drama moet leiden. William Goldman maakt er wat goeds van. Een uitermate sterk verhaal. KOOS POST Texas In Texas waren bijvoorbeeld in 1970 slechts 500 voetballers of ficiéél geregistreerd: in 1976 wa ren dat er 98.000. In Californië ligt het stijgingspercentage nog ho ger, van 8.000 in 1970 naar 165.000 in 1976. Officieel staan er in het gehele land in 1976 830.000 juniorleden in de boeken. Maar volgens Woosnam wordt er door miljoenen Ameri kaanse kinderen gevoetbald. "In 1980 hebben wij eén miljoen jeugdleden, dat is ons streven". "Money", geld, speelt in de Ameri kaanse sportwereld een grote rol. Vandaar dat de NASL gaarne contracten met de televisiemaat schappijen afsluit om wed strijden geheel of gedeeltelijk op het scherm te brengen tegen aan trekkelijke vergoedingen. Voetbal slaat aan als tv-product. Een gegeven, dat door de grote Amerikaanse tv-maatschappijen erkend wordt. Bovendien volgt de reclamewereld, verantwoordelijk voor de tv-re- clame, nauwlettend deze ont wikkeling. Het uitgangspunt hierbij is, hetgeen uit een enquête is gebleken, dat 66 van de voetbalsupporters 15.000 dollar of meer per jaar verdienen Dus tot de gelduitgevende klasse be horen, hetgeen aantrekkelijk is om reclame tijdens voetbalwed strijden op de buis te brengen. De narigheid voor de kijkers is al leen, dat het duel meermalen on derbroken wordt voor een "commercial" van één - minuut. (Jok hieraan besteedt de NASL aandacht. Er is reeds geëxperi menteerd met reklamebood- schappen, die driekwart van het scherm beslaan, waardoor het resterende kwart beschikbaar bleef voor de voetbalbeelden. Een vorm van adverteren, die bij de kijkers zeer goed overkwam en wel eens kan uitgroeien tot de algemene wijze, waarop reclame tijdens sportwedstrijden wordt uigezonden. Van de kant van producenten en reclamebureau wordt de moge lijkheid benadrukt om langere commercials met minder fre quentie op het scherm te bren gen. Volgend seizoen gaat men door met beide experimenten. Zonder Pelé Door de grote toename van de per soonlijke belangstelling voor het voetbal en de zakelijke interesse van de tv en reclamewereld kan de NASL nu zonder Pele verder. "Wij staan nu met beide voeten stevig op de grondPele heeft ons een flink stuk op weg geholpen, maar nu kunnen wij ook zonder hem verder", aldus Phil Woos nam, die eraan toevoegt, dat "binnen tien jaar de Verenigde Staten de toonaangevende voetbalnatie van de wereld is. Met eigen spelers, zonder in breng van buitenaf'. Voor een goede huisvesting van alle bewoners van de aarde moet nog gigantisch veel bouwwerk verzet worden. De vraag is: is er materiaal en energie genoeg voor betere huisvesting waar nog velen recht op hebben? De ideeën over de beperkte voorraden die de aarde heeft, sinds de Club van Rome in brede kring bekend geworden, hebben op verschillende gebieden al praktische betekenis. Te wijzen valt naar het strikte energiep rogramma dat de Amerikaanse president Carter gelanceerd heeft. De keuze voor de ontwikkeling van kernenergiecentrales houdt rechtstreeks verband met een vermeend tekort in de toekomst aan energie. Een werkgroep van de Rotterdamse Academie van Bouwkunst, in sa menwerking met de Erasmus Universteit en een aantal Antwerpse stu denten in de bouwkunst en stedebouw hebben nu een volgende stap gezet in de gedachtenvorming. Wat betekent de eindigheid der aarde voor de woningbouw? Terecht dringt de werkgroep aan op verder onderzoek aan het slot van het boekje „Wonen met de wereld", waarin zij een antwoord probeert te geven op de gestelde vraag. Na de jarenlang bediscussieerde algemene theorieën over de mogelijke beperktheid van de aarde is het nu tijd voor een toepassing van deze theorieën op allerlei terreinen. Uitvoerig heeft de werkgroep onderzocht wat er nog aan bouwmateriaal voorhanden is, welke grenzen de milieuverontreiniging stelt aan het tech nologische bouwproces en wat er aan energie beschikbaar is voor bouwen en wonen. Er is een model ontworpen dat de toekomstige bouwmogelijk heden aangeeeft. Gerekend naar het jaar 2020 wordt aangegeven welke grenzen bij de bouw niet overschreden mogen worden. Overschrijding van de grenzen zou betekenen dat niet voor iedereen voldoende huisves ting geboden zou kunen worden. Binnen de geformuleerde grenzen zijn enkele ontwerpen gemaakt van mogelijke woningtypen. Het bleek daarbij (gelukkig!) mogelijk otm ver schillende types (voor de verschillende streken der aarde) te ontwerpen binnen de begroting. Van de ontwerpers werd daarbij wel vereist dat overgeschakeld werd op gebruik van eenvoudiger technieken. Een uitge kiend materiaalgebruik is noodzakelijk. Op grond van deze ervaringen voorspelt de werkgroep een belangrijke plaats voor het gebruik van hout en kunststoffen. Speciale aandacht zal moeten worden geschonken aan het energieverbruik in een woning in relatie tot het ontwerp. In het verslag van het onderzoek „wonen met de wereld" (als tegenstelling van: ten koste van de wereld) is erg veel te lezen over de gevolgen voor de bouw door slinkende materiaal- en energiebronnen. Vele zeer praktische punten komen aan de orde. Bijvoorbeeld: als ijzer schaars wordt, zal minder gebouwd kunnen worden met gewapend beton Hoge gebouwen met betonskeletten zijn in dat opzicht uit den boze. De studie zal architecten en bouwers aan het denken moeten zetten over de te varen koers. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27