Menten en zijn contacten met de illegale pers TERREUR /oer voor sociologen. )at zou de langdurige zaak-Menten ook nog zijn. Enerzijds is er een Soort "Menten-moe- heid" te constateren, anderzijds blijft er grote belangstelling roor bestaan. De moeheid zal vooral heersen on der degenen die niet in details [geïnteresseerd zijn, de belangstel ling ervoor blijft natuurlijk nietal- lleen geïnspireerd door de vraag of pe Amsterdamse rechtbank wel of biet tot een veroordeling komt. Die [belangstelling wordt vooral ook in gegeven door de al eerder beschre ven "onderhuidse" zaken, die uit de pffaire-Menten blijkt: het reilen en biet-reilen van de na-oorlogse {machthebbers en machts- imisbruikers. )oor lenk Kuyt vooral zal de belangstelling wel levend blijven doordat er tel kenmale nieuwe details opduiken, [zoals nu weer de banden die Men- 3u hebben gehad met de il- pers in Haarlem en omge ving. Vanuit zijn toenmalige huis in Aerdenhout zou het verzetsblaadje e Patriot verspreid zijn. De veronderstelling - die wel vrij algemeen zal zijn geweest - dat was zich bij kerend tij te hebben in gedekt, werd vorige week gelukkig gesteld door de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Schröeder. Maar het antwoord van Menten op de vraag van de recht bank-president maakte weinig duidelijk over: "Ik stond met iedereen op goede voet". Hééft Menten pogingen in het werk gesteld om zich "in te dekken" in de wereld van de illegaliteit om na de oorlog lastige vragen over zijn oor logsverleden te voorkomen? Heeft hij geprobeerd de schijn van verzetsman op zich te laden om vragen te voorkomen over zijn te rugkomst in 1943, toen hij met wa gens vol goederen uit Polen terug keerde en zich installeerde in een kast van een villa in Aerdenhout. terwijl ieder ander mens nog niet eens van Amsterdam naar zeg Antwerpen mocht reizen? Menten als illegaal werker? De man die in Polen en in Nederland con tacten onderhield met SS-generaal Schöngarth? De man om wiens uitlevering later door Polen was gevraagd? In kringen van het voormalig verzet is al lang geleden nageplozen, hoe het met Menten zat. Zeker is, dat zijn naam nergens in verband met de illegaliteit is te brengen. Eén verband tussen Menten en De Patriot is in elk geval een adverten tietje in het nummer van 12 mei 1945, van een week na de bevrijding dus (zie elders op deze pagina). Het is natuurlijk een futiliteit, immers er waren weinig andere mogelijk heden om er kond van te doen dat de heer Menten een dagmeisje zocht? Anderzijds mag aangeno men worden, dat mensen die in kringen van de illegale pers gekend stonden als "foute" Nederlanders geen kans hadden gekregen, te ad verteren. Dus wist men toen nog niets van die meneer uit Aerden hout, zo mag aangenomen worden. Een week later al, dus 14 dagen na de bevrijding, werd hij gearre steerd. De Patriot was al eind 1942 ont staan. Als getypt buurtblad werd het in Heemstede verspreid met de bedoeling de verzetsgeest aan te wakkeren bij hen die niet naar de geallieerde zenders duifden te luis teren", aldus Lydia Winkels in haar boekje "De Ondergrondse Pers 1940-1945". Eind juli 1944 kreeg men de be schikking over een stencilmachine en werd de oorspronkelijke naam 'Berichtendienst van de BBC' ge wijzigd in de Patriot. In dienst trad toen ook de journalist Ben Korsten, de later fameuze Ben Korsten die in de jaren '57-'67 ver schillende KVP-ministers dienden. In de loop van '44 trad David Ko ning toe, de latere bekende NCRV-dramaturg. Hoofdredacteur was toen dr. E. van Hinte, een allerwegen gewaardeerd man die in november '44 een bro chure schreef 'Over de toewijzing van Duitsch grondgebied aan Ne derland'. Dr. van Hinte overleed een week Vóór de bevrijding. In de uitgave van 9 juni 1945 van de Patriot vermeldt een colofoon de volgende namen: Raad van Redactie: Drs. H. Boven kerk, E. Loeb M. Sybr. Koops (te vens buitenland). Chef der redactie David Koning; Binnenland en stad: D.H. van Heyningen; Fin. en eco nomie: Jac. Fahrenfort (wnd.); ver zen A. v. d. Heyden. Nederlandse boeren voor hun vertrek naar de 'oostgebieden' in de Oekraïne. De eerste die in 1941 begon met de werving van deze landbouwers was ir. C. Staf, die na de oorlog CHU-minister van oorlog en marine werd. Kan Pieter Menten hem met dit verleden hebben gechanteerd, toen de 'Poolse petroleum-industrieel' méér wilde dan de hem al toegewezen kwart miljoen gulden oorlogsschade? Aldus het colofon. Andere .mede werkers waren nog: Hans Martinot, die later naar het ANP ging en nog weer later voorlichter bij Philips. Ook hebben er een Wim Post ge werkt, een Nel Bouma en een lid van de Haarlemse hoteliersfamilie Brinkman. Een van deze redactieleden moet in De Patriot van 11 december het verhaal over de diefstal bij Menten geschreven hebben. Menten had bij de politie aangifte van diefstal ge daan en zijn relaas stond uitvoerig in het blad. Menten wordt daarin als volgt be schreven: petroleum-indu strieel", die uit Polen is verdreven, en "lang voor Dolle Dinsdag" fi nanciële steun aan De Patriot had verleend, en waarlijk niet onze or ganisatie alleen". Begin '46 wordt Ben Korsten direc teur van de krant. Martinot weet zich te herinneren dat Korsten hem ooit verteld had contact met Men ten te hebben. Een secretaresse van Korsten uit die tijd herinnert zich, dat Menten zich wilde inkopen bij De Patriot. Is het nou zo vreselijk onzinnig, te denken dat Menten publicitaire steun zocht om hem te helpen in de te verwachten vervolging wegens zijn collaborateurschap? In elk geval moet hij Korsten ge kend hebben, de Korsten die later méér dan wie ook invloed had bij KVP-ministers als Veldkamp, Schmelzer en De Jong en Zwols- man. De lijn Menten-KVP was al eerder bekend: was Kamervoor zitter Kortenhorst niet zijn ad vocaat? Zou Menten zijn contacten met Korsten/KVP gebruikt hebben om de schadeloosstelling los te krijgen? De schadeloosstelhng die hij zelf ter grootte van 3,5 miljoen gulden in 1951 indiende, maar toch nog 250.000 werd na hooglopende Kamerdebatten tussen minister Mulderije van Justitie en het CHU-Eerste Kamerlid Reijers? Reijers wilde dat justitie aan Men ten 3,5 miljoen gulden schadéloos- stelling zou geven. Mulderije wil niet verder gaan dan 250.000. Het is tenslotte via de minister van Oorlog op dit bedrag uitgekomen. De partijgenoot van Reijers, en staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg, zei in de Eerste Ka mer dat een onderzoek "niet ge doubleerd hoefde te worden door een marechaussee-onderzoek in te stellen". Na de ontvangst van de kwart miljoen gaf Menten kwijting aan het Commissariaat Oorlogs schade voor al zijn verdere aan spraken. Maan "tenzij het ministerie van Oorlog bij nadere overweging ter men mocht vinden om nog andere posten door genoemd commissa riaat te doen afhandelen". Kranen burg meent, dat "zodanige termen tot nu toe niet zijn gevonden." Menten ging in beroep tegen deze uitspraak. Hij wilde méér, terwijl* hij toch dankzij Reijers 250.000 had ontvangen. Had Reijers er juist niet op aangestuurd, dat niet Justi tie maar "Oorlo_g" de zaak moest regelen? Minister van Oorlog en Marine was sinds 1951 ir. C. Staf, ook een CHU-póliticus. Ir. Staf was in 1940 directeur geworden van de Neder landse Heidemaatschappij, zo mel den de oorlogse carriérebeschrij- vingen van de oud-minister. Deze doopceelen nemen pas na de oorlog weer de draad van Staf s carrière op en zekér in de beginjaren vijftig kan niet algemeen bekend zijn geweest wat Staf in die functie tijdens de Oorlogsjaren had gedaan. En wat had Staf dan gedaan? Hij was als Heidemij-directeur lid van de "Commissie tot Uitzending van landbouwers naar de Oekraïne", afgekort tot Culano. De Oekraïne. Staf is waarschijnlijk nooit in de "bevrijde oostgebieden geweest, maar Menten moest geweten heb ben dat ir. Staf de man was die als eerste (in 1941) Nederlandse boeren had geworven voor de "Neder landse Oost Compagnie", een nooit goed van de grond gekomen or ganisatie, die bedoeld was om zo'n twee tot drie miljoen Nederlanders te doen verhuizen naar de Oekraïne. In de "Neuordnung Europas" van de krankzinnige nazi's moest in oostgebieden een "Blutwall" wor den opgeworpen tegen de "Slavi sche horden". De Lebensraum-fi- losofie wilden eenderde van de Ne derlandse bevolking doen verhui zen en zowel het verlies van Ne derlands Indië als de uitverkoop van Holland moest in het oosten goedgemaakt worden. Rost van Tonningen heeft zich er erg voor ingespannen, maar ook Mussert zag het wel zitten. Al drong hij er bij Rosenberg op aan, dat de Neder landse kolonie wel aan een meer .gelegen zou zijn. Het hoofdkantoor van de NOC was in Den Haag gevestigd, Rost van Tonningen was door Seyss Inquart benoemd tot president, voorzitter van de Raad van Toezicht werd de. Rotterdamse bankier B.J.F. Gips en directeur werd mr. D. Krantz, bankier te Dordrecht. Aandeel houders waren de Staat der Ne derlanden, de Nederlandsche Bank, en de steden Rotterdam en Amsterdam. De Duitsers verzetten zich nogal tegen het streven van vooral Mus sert om een "eigen" Nederlands gebied in het oosten te creëren en regelden het zo, dat alle verkeer tussen Nederland en de Oekraïne via Berlijn diende te lopen. Waar mee het fiasco al ingebouwd zat. Al in 1941 werden 400 Nederlanders voor de landbouw in het gebied in gezet, dankzij bemiddeling van de Culano, zeg maar de Nederlandse Heidemaatschappij. Enfin, de details hierover staan uit voerig beschreven in dr. L. de Jong's standaardwerk over de Tweede Wereldoorlog. De Centrale Suiker Maatschappij heeft drie Ne derlandse suikerfabrieken uit Go- rinchem, Zevenbergen en Gelder- malsen naar de Oekraïne willen verplaatsen, er heeft ooit een NV Nederlandse Oostlandse Confec- tie-Industne bestaan, de Wasserij Edelweiss heeft een vestiging in de Oekraïne gehad, er bestond daar ook een NV Warmte, er was de Ne derlandse Oost Bagger NV van de firma's Blankevoort en Hofman, er bestond de Nederlandse Oost Bin nenvaart NV, waarvan de directeur ene ir. P.S. Heerema was. Maar Neerland's roem in de "oostgebie den" stikte in de modder van de Pripetmoerassen. Wel zijn tiental len Nederlanders daar door par- tisanen en Russen vermoord. Dat wel. Zou Menten, toen hij via het Eerste Kamerlid Reijer op ir. Staf aan stuurde om een kwart miljoen los te krijgen, de toenmalige minister van Oorlog en Marine gechanteerd ge- chanteert hebben met zijn kennis van diens toen onbekende verle den? In 1952 wisten maar weinigen wat Menten ook wist. Er is nóg een lijn Nederland- Oekraïne-Menten. De grote Indi sche cultuurmaatschappijen waren in juni '42 allemaal onder "Verwal- tung" geplaatst. De nazi's oefenden pressie uit om de bestuurders van deze maatschappijen om hun know-how in dienst van de "Oost- inzet" te gebruiken. Daar is weinig van gekomen - er was veel verzet - maar wel was er nog oud zeer bij de Bataafsche. Pe troleum Maatschappij. Die had in het begin van de jaren '20 oliebezit tingen gehad in Rusland, totdat die onteigend werden door de Russen. Ir. Deterding van de Shell, ook fi nancier van het naziblad De Waag, heeft zich altijd ingespannén voor het terugkrijgen van de door de Russische revolutie verloren ge- gane oliemiljoenen. En was Menten in De Patriot niet een "petroleum-industrieel ge noemd? De naam Menten was inderdaad aan de Shell verbonden, maar het was de rijke tak waartoe Menten niet behoorde Het schijnt dat hij zich zo heeft ingedrongen in de rijke tak en zo in zijn eigen smoes (tot die rijke tak te behoren) te heb ben ingeleefd, dat nog maar kort geleden leden van die rijke familie' dankzij publikaties van de journa list Nico Polak ontdekten dat ze in derdaad geen familie waren. Polak zegt, te kunnen bewijzen dat Pieter Nicolaas Menten in genen dele is geparenteerd aan de in vloedrijke Mentens, die hun fortuin verdienden met olievondsten in Balikpapan in 1897. Deze schatrijke familie onderhoudt volgens een kleinzoon van de grondlegger van het familiefortuin al jaren nauwe banden met het Koninklijke Huis, de Shell, de Telegraaf, Elseviers Weekblad en de financiële wereld. Volgens deze kleinzoon is het mo gelijk dat zijn vader Pieter Menten ooit leningen heeft verstrekt, om dat hij, zijn vader, zich bezwaard voelde door zoveel rijkdom en ge makkelijk zwichtte voor druk. "En ik weet heel zeker dat daar veel misbruik van is gemaakt", zo laat Polak hem zeggen. Anderhalf jaar geleden' moet Men ten op een familie-reünie in Maas tricht zijn geweest en zijn geloof waardigheid als familielid hebben onderstreept door het tonen van een geschenk van de deken van Maastricht, een lid van de "echte" familie. Het is een ingewikkeld verhaal, vol mystificaties, vervalsingen, oppor tunisme en wat niet al. Als het alle maal waar is of zelfs waarschijnlijk, dan zou slechts een Stefan Zweig in staat zijn dit te schilderen zoals hij ook deed met het leven van de le gende Joseph Fouché. Er is nog veel duister, onbekend, waardoor de veronderstellingen en vooronderstellingen welig tieren. En als er dan belangrijke dossiers gesloten gehouden worden, kan men zich de woede daarover in kringen van het voormalig verzet goed voorstellen. Een vooraanstaand verzetsman: „Ik wind me er niet meer over op, je groeit er over heen, je accepteert het maar dat je na de oorlog zo bela zerd bent. Maar er zijn er veel meer die het allemaal nog steeds niet verkroppen kunnen." Nu ook in Leiden op de muren kre ten verschijnen tegen de regering in West-Duitsland en vóór de Baader-Meinhofbende, wil ik op een bepaald facet daarvan ingaan. In de leuzen wordt gewag gemaakt van een SS-staat, waarmee dan de Bondsrepubliek wordt bedoeld. Ik neem aan, dat deze milieuveron treiniging veroorzaakt wordt door mensen die nog geboren moesten worden toen Duitsland al verslagen was, en de SS als organisatie opge houden had te bestaan. Zo niet, dan zouden deze gevelschilders gewe ten hebben hoe Hitier en zijn SS destijds in het zadel zijn gekomen. Zij zouden dan geweten hebben dat Hitier en zijn bendeh eerst de straat veroverden door terreur en daar mee zo'n angst zaaiden, dat de op positie vanzelf het zwijgen er toe deed. Zij zouden dan geweten heb ben dat de methoden van Hitier, zijn SA, SS en SD een wonderlijke gelijkenis vertoonden met die van Baader-Meinhof c.s. Wanneer dus mensen stellen dat Hitier en zijn Nazisme nog steeds voortleven in West-Duitsland, dan hebben zij gelijk. Maar op een ge heel andere manier dan zij het be doelen. De echte erfgenamen van Ritler en zijn niets en niemand ont ziende terreur zijn juist de leden van de RAF. Bezie slechts hun me thoden. Mensen, die ze vaak nog nimmer persoonlijk gezien hebben, worden als fiches op hun politieke speeltafel gelegd en zonder een spoor van emotie eraf geblazen. Het is alsof er langs chirurgische weg iets uit hun hersehs of hun ge voelsleven is weggenomen (her senspoeling?) waardoor zij koele, onpersoonlijke monteurs van de dood konden worden, technische slachters van toevallige voorbij gangers. In Baader-Meinhof en de zijnen herleven de jaren 1933-1945 met al hun verschrikkingen van de dood die vanachter elke boom kon toeslaan, ongeacht of men daar aanleiding toe gegeven had of niet. Nog een ander aspect: Zelfs intel ligente mensen, zoals Nico Scheepmaker, voelen zich geroe pen, om "genuanceerd" over ter reuracties tè schrijven. Ik begrijp dat niet goed. Men gaat toch ook niet relativerend praten over de vergassing van 6 miljoen joden? Er zijn nu eenmaal zaken die zo ex treem liggen, dat elke relativering mank gaat. Eén van die zaken is de zogenaamde politieke moord in een democratisch land. In een democ ratie kan men zijn politieke wensen op allerlei wettige manieren ken baar maken. Daar is geen moord voor nodig, en zelfs geen steen door een ruit. Alleen in dictaturen be hoort de moord-uit-wanhoop door de monddood gemaakten tot de verklaarbare mogelijkheden. Waar wettige politieke actie verboden is, kan onwettige actie verwacht wor den. Het is derhalve waanzin, om aan déze zijde van het ijzeren gor dijn van politieke misdaden te spreken. Alle gruweldaden van de Baader-Meinhof-gangsters komen voor in het gewone wetboek van strafrecht en strafvordering, niet in enig politiek document. Een ieder die terzake van terreur in een vrij land zich laat verleiden tot het ge bruiken van de uitdrukkingen "politieke misdrijven" of "politieke gevangenen" laat zich in feite voor het karretje van de bedrijvers daar van spannen. Én het moet helaas gezegd, dat vooral "moderne, prog ressieve" geestelijken zich nogal eens in die zin uitlaten. Door hun moreel gezag over de gelovigen la den zij een enorme verantwoor delijkheid op zich. Kortom, het wordt tijd, dat wij in deze zaken het beest bij de naam gaan noemen, want wie bij gangsterbenden (compleet met eigen advocaten, zoals in Chicago) zijn heil zoekt, roept een hel op waarbij vergeleken alleen het Rusland van Stal in en het Duitsland van Hitier, en vooruit het Oeganda van Amin, niet verble ken. Men noerrle derhalve West-Duits land geen politiestaat, want door de agent een d ief te noemen, geeft men de echte dief alleen maar de kans om zijn slag te slaan en te ontko men. H.J. PEETERS Rijnzichtweg 38, Oegstgeest trsxi HESINNEWNCSCEDICHT. f 0 23 per ejceotpl**!, traaoo aa ontr^agi! poitviML H Vhïi El, A. L Djte- nnckstrut 92, Heerlero (OÓtQ. OrrrufdNet defzaeicje «ui 9-5 uur P. Meuten, tFcsierl 26, Aerdeahouc. 1- ca *euiea«eDea Rjhuie Rechts: Advertentie uit het verzets blad 'De Patriot', een week na de bevrijding in 1945, waarin Menten vroeg om een dagmeisje. Een week nadien zou de in datzelfde blad als 'petroleum-industrieel' omschreven Menten worden gearresteerd. Links: Pieter Menten: de belang stelling voor de rechtszaak tegen hem wordt vooral ingegeven door 'onderhuidse zaken' als het doen en laten van na-oorlogse machtheb bers en machtmisbruikers... „YPHQ.HA ARLEM brengt zoo spoedig mogelijk weer RE A-hulzen en JOB O-stoppers L)a*nC4 huurtuw bnud»- feestkleeding bij bet [GIESHÜ! Gtd Outkgrecht 116 - Haerlea

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21