Na verkiezingen kieperen we Hindorie uit 't raam tATKRDAG 29 OKTOBER 1977 De school in de Gravenstraat van Paramaribo heet - 23 maartden na het afscheid van Nederland - nog steeds Oranjeschool. Het is een hoog houten gebouw van koloniale stijl, dat er erg.vervallen uit ziet Het. is avond en Schijnwerpers boven het schoolplein wijzen naar- een klem podium. Daarop zitten mensen van verschillende kleur, politici: de robuuste mevrouw Albe- rtina Liesdek-Clarke, een Creoolse, „de sterkste vrouw van Suriname"; dr. Alwin Mungra, Hindoestaan, volks dokter, bijgenaamd „Tigri". de tijger met een gouden hart; Henk Herrenberg, Creool., die zich graag Che Guevarra laat noemen; mr. Jaggernath Lachmon, Hindoestaan, de vos van de Surinaamse poli tiek. Vérder nog een Chinèes en een Javaan op dat podium. Zo verdeeld over de Süri- n aam Sé rassen zijn ook de mensen dié rond het podium op de stoeltjes zittèn of op de hekken langs het schoolplein. Dit is een verkiezings bijeenkomst, zoals er in de avonden van de laatste dagen van oktober in Surinarne veel worden gehouden. Niet al leen in Paramaribo, maar ook in het binnenland in bosne ger- en indianendorpen en in de distneten Para, Com- mewijne, Saramacca, Nic- kerie, JVlarowijrie, Broko- pondo. Grote dag ri'de Tweede Karper in Den Haag een onvergetelijke in druk achterliet, heeft op het podium het woord genomen. Ze spreekt in het Surinaams, maar de steeds weerkerende Nederlandse woorderi zijn: „31 oktober!" Dat is de grote dag: Suriname naar de stem bus, voor het eerst in de tijd van zijn onafhankelijkheid. Mevrouw Liesdek is de felste van alle sprekers, die we deze avond te horen krijgen. Ze besluit haar Surinaamse toe spraak, dooropeens met krachtige praat irt het Neder lands over te gaan. Ze roept: „Op de zondagsschool leerde je dat het zonde'is om te vloe ken. Maar grotere zonde is het om niets te zeggen als je on recht ziet in dit land. S.Ia dan met je vuist op tafel en roép- keihard: godverdomme!" De spreekster krijgt een don derend applaus Handjes In de haven van Paramaribo meerde begin deze week een schip af, dat in zijn lading een Nederlandse bijdrage aan de Surinaamse verkiezingscam pagne had. Het was een groot pakket, dat 43.000 van die rare handjes bevatte, die men op voor- of achterruit van de auto kan vastzetten en daar een. wuivend gebaar maken. Op het handje stond de Suri naamse tekst „No span joe kuif'. En dat betekent zoveel als: „Maak je niet dik". Een zakenman uit Bovenkarspel, op wiens fabriek de handjes waren vervaardigd was per soonlijk naar Paramaribo ge komen om de zending van boord te halert en over te dra gen aan de klant, die de héndjes had besteld: de Na tionale Partij Combinatie, die in Suriname aan de regering Maar de Hollander kwam te laat; nog vóór de loopplank was uitgelegd was het pakket met de NPKrbandjes al ger it Mevrouw Albertine Liesdek- Clarke (foto links): "Op de zondags school leerde je dat het zonde is om te vloeken..." Foto rechts: dr. Mungra, "de tijger met het gouden hart", in gesprek met premier Joop den Uyl. Door Aad Wagenaar PAGINA 19 verkiezingscampagne heb- bén we lui, dié raciale ophit- serij bedreven, kunnen ont maskeren". Herrenberg gelooft vast in een flinke overwinning van de VDP. „Samen met Lachmon gaan wij het klaren indit land. Je kunt Lachmon met zijn wijsheid zo'n beetje als een Ghandi zien en kijk dan naar mij naast hem als de Che Guevarra". VDP-leider Lachmon zelf houdt niet op te verkondigen dat het met de huidige rege ring van Suriname slecht is gesteld. „De meerderheid waar de regering nu op kan rekenen, is zo klein dat er niet mee te werken is. In feite is er in de twee jaar van de onaf hankelijkheid niets gebeurd. En ieder jaar dat we het ont wikkelingsgeld, dat Neder land geeft, niet gebruiken, wordt het door inflatie min der waard. Dat geld moet zo snel mogelijk worden be steed". In het programma van de VDP wil men ook een planmatige remigratie van Surinamers in Nederland, terug naar het va derland. Hoewel niemand in dit land eigenlijk in de terug keer, althans een deel, van die circa 150.000 Nederlandse Surinamers gelooft, zegt Lachmon: „Het is onbegrij pelijk dat er van die remigra tie nog niets gekomen is. Terwijl er notabene Haitianen naar Suriname moeten wor den gehaald om op het- land te gaan werken". Een teer punt, die noodzaak om gastarbeiders naar Suriname te halen, ze komen ook uit het buurland Guyana. Toch zijn er dezer dagen politici te be luisteren, die kritiek op de ar- beidsonwil van veel Surina mers durven leveren. Arron heeft er over geklaagd en heeft zich zelfs al eens per soonlijk met hét kapmes in de suikerrietvelden begeven om het voorbeeld te geven. ,Het Surinaamse volk", zo heeft hij gezegd, „is nog te veel belast met een koloniale mentaliteit. Surinamers moe ten afleren elkaar dingen te misgunnen". Ronselarij Ook de voorzitter van het huidige parlement, Emiel Wijntuin, heeft er dezer dagen' een paar uitspraken over ge daan. „De Surinaamse jonge ren zijn veel te in-actief. Het eigen initiatief staat op een klein pitje. Er zali een grotere inzet moeten komen". Allemaal na 31 oktober dan, want nu nog hebben ook de Surinaamse jongeren het druk met hun inzet voor een voor hun groep gunstige ver kiezingsuitslag. De kandida ten van de Derde Blok Com binatie - een partij met veel jongeren - bijvoorbeeld ver kondigen: „De Surinaamse verkiezingen zijn altijd ge kenmerkt door een geweldige vorm van ronselarij, zodat onze propagandisten zich moeten voorbereiden o- p een zeer zware taak". Vervolgens begaven de Derde Blok-mensen zich naar de bloedbank van Paramaribo, om zich een halve liter bloed te laten afnemen, demon stratief. Een natuurlijk illustratief ge baar voor hoever je in Suri name kunt gaan om de sym pathie van kiezers te verwer ven. In een indianendorp ver schijnt opeens elektriciteit, in een bosnegerdorp komt een waterkraan te staan en een blad hier in Paramaribo schreef: „Voor de gewone mensen mogen er best vaker verkiezingen zijn, dan ge beurt er nog eens iets". stolen. Door de politieke te genstanders van mijn cliënt" brieste de man uit Bovenkar spel met groot onbegrip. "En die lopen nou in de jungle uit te delen als een cadeautje van hun partij"; Grap Dat gebeurde in een grap, waarom men in Suriname hartelijk kon lachen, want van creativiteit bij het elkaar naar het leven staan in de ver kiezingsstrijd van deze da gen, houdt men wel. Daarin pas ook het gerommel met de oproepingskaarten voor de stembus - de partijen be schuldigen elkaar er over en weer van, dat die op een on behoorlijke manier zijn rond gestuurd, dus niet aankwa men, of door de bezorger met een smoes weer 'werden mee genomen bij ongeletterde lie den, in het binnenland maar ook in de stad, die van de gang van zaken bij een Kortom, een rommeltje, maar het maakt er het straatbêeld van Parama ribo nog levendiger door dan het altijd al is. Overal in de stad zijn deze week samen scholingen te zien op plaat sen, waar de verschillende politieke partijen dan zelf maar de kiezersregistratie uitvoeren en oproepingskaar ten uitdelen. Op de radio roe pen de partijen aldoor om dat iedereen toch vooral naar die uitdeelplaatsen moet toe gaan: geen stem mag verlo ren gaan. Identiteit Oorzaak van de chaos is als al tijd de etnische verscheiden heid van de Surinaamse be volking: Creolen, Hindoesta nen, Javanén,' Indianen, bos negers en iedereen „regelt" zijn eigen groep. De Surina mer heeft, ook nu hij burger is van een onafhankelijke repu bliek, nóg altijd moeite met zijn identiteit. Maandag zul len naar verwachtingi ruim 187.000 Surinamers, die dan toch hun oproepingskaart gekregen hebben, naar de stembus gaan. Ze zullen dan de 39 leden van het parlement aanwijzen. De partijen, die ze kiezen, hebben acht com binaties gevormd. De eerste, aangevoerd door de huidige minister-president Arron, is de Nationale Partij Kombinatie. Daarin zijn ver enigd de Nationale Partij Su riname, de Javaanse KTPI, de Progressieve Surinaamse Volkspartij en de Her nieuwde Progressieve Par tij van ir. George Hindorie. Hindorie was de man, die in 1975 van de Hindoestaanse oppositiepartij VHP overliep naar het regerihgsblok en zo doende een stemoverwicht veroorzaakte, waardoor de onafhankelijkheid alsnog mogelijk werd in het gekra keel van die dagen. De leider van de VHP, de oude politicus Lachmon, heeft Hindorie, die tot dan özijn „kroonprins" was, daarvoor verketterd en doet dat dezer dagen door zijn toespraken door het hele land van Suri name nog steeds: „Na de ver kiezingen kieperen we Hin dorie uit het raam. Lachmon heeft zijn eigen Hin doestaanse Partij ook in een combinatie ondergebracht de Verenigde Democratische Partijen. Met die VDP, wordt' een poging gedaan een door braak te krijgen en straks te komen tot een regering, waarin alle bevolkingsgroe pen van Suriname zijn verte genwoordigd. Onbewaakt Derde grote partij, die deel neemt aan de verkiezingen, is het PNR-Arbeidersfront on der leiding van mr. Eddy Bruma. Die PNR maakt deel uit van de coalitie, waarmee de regering-Arron in 1973 startte, maar werd in augus tus van dit jaar door de pre mier buiten de deur gezet. De drie ministers van de PNR (justitie, economische zaken en volkshuisvesting) bleven echter rustig op hun depar tementen zitten. De minister van justitie, Hoost, gebruikte terloops zijn excellentie door nog onlangs rustig de twee lijfwachten van premier Ar ron hun vuurwapens te ont nemen en hun status van „buitengewoon agent van politie" op te heffen. Zo doende moest de Surinaamse minister-president onbe waakt naar zijn verkiezings bijeenkomst van de NPS. Zo blijft men in de Surinaamse politiek „regelen" tot de laatste snik; een andere mi nister van het kabinet, dat Ar ron in 19È3 maakte, die van landbouw, is het „regelen" overigens slecht bekomen. Hij, de Javaan Willy Soemita, zit tijdens deze verkiezings campagne een straf uit we gens het aannemen van steekpenningen, hem gebo den in ruil voor de uitgifte van goed ontwikkelde land bouwgronden. Die rijs takkers waren bedoeld voor kleine boeren, maar ze gingen naar de grootgrondbezitters. De twee grote tengenstanders bij de verkiezing, NPK en VDP hebben bij de samen stelling van hun kandidaten lijst allebei met zorg gelet op een goede verdeling van het aantal Creolen en Hindoesta-, nen. De Nationale Partij Kombinatie onderstreept in haar propa ganda dat zij het is, die voor de onafhankelijkheid in no vember heeft gezorgd. De partij van Arron spreekt over de „verbondenheid met de grond", een geliefkoosd thema, de noodzaak om het nationaal bewustzijn te blijven opvoeren, „het uit dragen van de culturele waarden als een krachtbron van het Surinamer zijn". Pengel Surinamers moeten een zijn, of ze nu zijn gekleed in sari, koto, ingi-panji, djoeke-panji Jaggernath Lachmon"de vos van de Surinaamse politiek", gefo tografeerd bij aankomst op Schiphol. Links van hem mevrouw Liesdek, "de sterkste vrouw van Su- sarong, pantalon of jurk. Zo wil Arron het. En zo wil het ook tegelijk de VDP. Voor naam propagandisti van die groep partijen is Henk Her renberg. Deze - 35-jarige journalist en vakbondsleider is door Lachmon hoog op zijn lijst gezet; duidelijk om de Pengel-achtige uitstraling van deze fors gebouwde en welbespraakte Creool. Herrenberg verkondigt ,^Nog nooit is in de geschiedenis van ons land door verant woordelijke politici zo open en eerlijk voor de eenheid van ons volk gepleit. Maar dat kan ook niet anders. In de kolo niale periode was het motto in Suriname: „Verdeel en heers". Na het statuut in 1948 werd gedacht en gehandeld in de geest van: „Verdeel en heers samen". Plechtig laat Herrenberg dan •volgen: ,Mijn VDP heeft zijn historische taak begrepen en zegt: „Verenigt u om u te be vrijden". Ik weet dat de ra ciale spanning, die door de eeuwen heen in dit land is ge voed door personen, die daarvan politiek en financieel voordeel wilden, niet zomaar zal verdwijnen. Er zijn van daag de dag nog mensen in Suriname, die het racisme preken en de sentimenten vals voeden. Ook tijdens deze

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19