Nieuwe uitgaven "Samen? We deden niets samen" Israel geeft valuta vrij Vreijsen terug naar NAC NAJAARSEXPOSITIE GALERIE GABRIELS ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 SPORT PAGINA 15 "Het gebeurde op de tactische besprekingen wel eens, dat eerst Kraag (l) wat zei, dan Klaas Molenaar fm) e aan mocht ik dan ook nog eens". onder zijn vriendelijke bruine ogen verraden een slechte nachtrust. De bittere herinnering is nog vers. No- termans: „Dinsdagmiddag had ik gewoon getraind. Kraay erbij. Na afloop zegt'ie, je komt direct toch even op kantoor Jan. Ik nog niets in de gaten. Natuurlijk, zeg ik. Kom ik daar.en zie ik voorzitter Lichthart en de financiële man Peters zitten. Ik denk o dat zit verkeerd. Nou, dat klopte. Er was kritiek uit de spe lersgroep op mij, ik was schuldig aan het feit dat AZ te weinig condi tie had, zeiden ze. Ik keek Kraay aan. Ik zei: Weetje nog watje vorige week zei Hans. Toen zei je tegen me, een puike conditie hebben die spelers van ons toch. Hij zei niets terug. Dus begreep ik dat het ge beurd met me was. Natuurlijk mag je blijven, zei Ligthart. Alleen op het taktische vlak mocht ik metiiet meer bewegen en de pers mocht ik ook niet meer te woord staan Ik zei: dus jullie dwingen me ont slag te nemen, want daar kan ik na tuurlijk nooit genoegen mee ne- En ik vroeg een uur bedenktijd. Weet je wat Kraay zei. Die zei tegen me: Ik zou het niet pikken. Toen heb ik dus ontslag genomen. Ik moet zeggen AZ behandelt me fi nancieel prima. Ik heb ook niets te gen de club en zeker niet tegen de Molenaars. Ik heb alleen wat tegen et idee dat uitgerekend Hans Kraay mij de zwarte piet heeft toebedeeld, terwijl hij zelf altijd geroepen heeft dat hij uiteindelijk verantwoorde lijk bleef'. Nooit Jan Notermans vindt dat hij nooit een eerlijke kans gekregen heeft bij AZ. De trainer: „AJtijd stond Kraay op mijn vingers te kijken bij de trai ningen. Daar werd ik nerveus van. Ik ben nu eenmaal geen schreeuwer van nature, zoals hij. Ik wilde het op mijn manier doen. Maar als iemand dan meekijkt word ik zenuwachtig. Dan ga ik me onzeker voelen, dat is toch niet zo abnormaal. En hij verdedigde me ook niet. In Luxemburg kwam hij naar me toe waar Molenaar bij was. Zei hij, Jan, die oefenstof van jou deugt niet. Ik zeg wat nu. En die heb je me zelf opgegeven". Notermans schudt langzaam het hoofd. „Al na een maand wist ik dat ik m'n contract aan het einde van het seizoen nooit zou verlengen. Kapot ging ik. Zitten we samen er gens over de ploeg te praten. Komt Hovenkamp binnen. He Hugo, zegt Kraay, wat denk jij Zou die Metgod leuk rzchtsbuiten kunnen spelen? Nou vraag ik je. Wat denk je dan dat er verder gebeurt. Die Hovenkamp die gaat natuurlijk naar zijn maten terug en die zegt wat een giller, die twee experts van ons die zitten daar mij notabene'om raad te vragen". Te veel Hij geeft toe dat AZ de laatste we ken niet optimaal draait. Notermans: „Maar waardoor kwam dat. Omdat de opstelling van het team gewoon niet deugt. Omdat er een middenvelder teveel loopt Ik heb in het begin al gezegd, we moeten Peters niet kopen en als we het dan per se toch willen, als een investering voor de toekomst, zoals Kraay altijd de aankoop verdedigt, hem gewoon nog een jaar aan NEC uitlenen. Hem pas terugroepen als Van Hanegem is uitgevoetbald, en in ieder geval een rechter of een linkerspits aantrekken. Naderhand dorst Kraay zijn foute aankoopbe leid niet toe te geven. Hij dorst ook Door Pim Stoel SITTARD Pas diep in de middag in zijn villa in Sittard bekent Jan Notermans (45), ex-veldtrainer van ex-topclub AZU67, even kleur. „Ik had", zegt hij, „me toch harder op moeten stellen direct toen Kraay me vroeg van FC Groningen naar Alkmaar te komen. Alles op papier laten zetten. Geen mondelinge af spraken en vaagheden accepte ren". £ijn vrouw: „Je eigen schuld Jan, (jullie hadden in Eindhoven afge sproken en twee uur later was je ëlweer thuis". Hu: „Ja, Kraay die zei ach al die (dingen die regelen we toch als je eenmaal bij ons bent. Daar ver trouwde ik maar op. Nou, het is ge lijk mis gegaan. Ik ben toch een trainer met ervaring zou je zeggen. En ik dacht dat we net zoals bij Go Ahead zouden werken Hans en ik. Daar distantieerde hij zich nadat we daar eens een keer heel goed over gesproken hadden, geheel van de dagelijkse gang van zaken. Maar ik was nog geen dag in Alkmaar of ik kreeg een stuk papier van hem. Daar stond precies op genoteerd ^ïoe, waar en op welke manier er getrapnd diende te worden. Dat was de eerste klap in mijn gezicht. Maar ik zei niets. Waarom niet? Ik idacht, ja moet ik nou gelijk met een jgrote bek beginnen. Ik dacht we fnoeten er toch samen als verstan dige mensen uit kunnen komen". Verbitterd: „Samen! We deden niets samen". Hij ziet er moe uit, dikke kringen acht ton niet op de reservebank te zetten. Het gevolg: een overbezet middenveld. En dan kon ik Ny- gaard gaan uitleggen dat hij inzens linksbuiten was. Dan had ik een hekel aan mezelf. Want ik weet dat die jongen een begenadigd mid denvelder is, en dat hij als lin kerspits veel minder is". Heeft hij met Kraay het aankoop beleid wel eens ter discussie ge steld. Notermans: „Een keer. Maar toegeven doet hij nauwelijks. Hoe moet hij ook. Zeggen, na Ajax, dat hij het weer verkeerd heeft gedaan. Dat kan hij niet. Hij kan nooit fou ten toegeven. Ook daarin verschil len we. Ik kan dat wel. In de rust bij Sparta-AZ had ik Van Rijnsoever er geweldig van langs gegeven. La ter dacht ik erover na. Toen zei ik tegen mezelf Jan, je was hartstikke fout. die jongen kon er ook niks aan doen. En dat heb ik later ook tegen Van Rijnsoever gezegd. Ook op dat gebied was er kortsluiting tussen ons. Als ik kritiek op een speler had dan prees Kraay hem en omge keerd ook wel. En die arme Arntz, die was volgens Kraay de zondebok in de wedstrijd tegen Barcelona, die zou Cruyff niet goed hebben uitgeschakeld. Nou vraag ik je. Dat doelpunt van Barcelona was het gev lg van vier persoonlijke fou ten met als sluitstuk Meskovich die over de bal heenduikt. Moetje dat Arntz dan alleen aanrekenen? Manager Heeft hij ook geprobeerd de ver antwoordelijkheden af ite bake nen? Notermans: „Drie, vier keer. Dan zei ik Hans, waarom laat je me toch m'n gang niet gaan. Jij bent toch de manager Je moet de af stand bewaren, dan zitje straks ook in een betere positie voor de con tractbehandelingen /net de spelers. Dan zei hij, nee, ik wil contact hou den met de groep. Ik zei dan, maar daar heb je mij toch juist voor ge nomen. Ik kan je toch voortreffelijk op de hoogte houden. Dan zei hij ook wel eens oke, ik zal me er niet meer mee bemoeien en twee dagen later was het dan weer zover. Neem de taktische besprekingen. Het ge beurde wel dat eerst Kraay wat zei, dan Klaas en dan mocht ik ook nog eens. Dan wist ik eigenlijk niet meer wat ik er nog aan moest toe voegen. Dat heb ik dan later op mijn brood gekregen. Dat Klaas zich ermee bemoeide vond ik trouwens absoluut niet erg. Tens lotte is het zijn grote hobby, hij heeft er alles voor over, mag hij dan ook wat zeggen. De spelers ac cepteerden dat ook echt wel". Klagend: „Maar ik, ik werd behan deld als een soort van hulptrainer. Hij liet me niet in mijn waarde. Maar waarom niet. Wat bezielt zo'n man toch. Waarom kan hij niet zeg gen oke, dat met Peters was mis schien niet helemaal goed, we had den een spits en een verdediger moeten kopen, maar laten we er het beste van maken. Waarom maakt hij met iedereen ruzie. Laatst zei hij tegen een verslaggever in Noord- Holland die zijn beleid nogal kriti seert, dat deze SS-methodes had. Dan vraag ik je toch. Hij jaagt iede reen tegen zich in het harnas. Hij kan zijn mond niet houden. Op de bank ook niet. Gek werd ik ervan. Schelden tegen de grensrechter, 'zeg klootzak, die bal was toch uit'. Dat kan je toch niet maken als je bij een topclub bent. Ik zei Hans, houd toch je kop, straks is het een keer offside en dan fluit die man niet, gewoon om terug te pesten. Dan zei Hans wel, ja je hebt gelijk, maar drie minuten later was het weer raak. Zoals bij FC Den Haag. Schelden tegen Beek. Stuurt Beek hem de tweede helft van de bank af. Geen plaats voor directeuren kni poogde hij naderhand naar mij". Teleurstelling De grootste teleurstelling was vol gens Noterman de wedstrijd tegen Barcelona. „Kraay onderschatte die ploeg ver schrikkelijk. Wat is nou Barcelona helemaal, zei hij. Nou spelen daar Herredia, Cruyff, Neeskens en de trainer is ene Michels. Noem dat maar niets. Ik geloof dat het onder schatten uit angst voorkwam. Hij was bang voor een slecht resultaat en stak zijn hoofd maar in het zand. Goed, hij zou de taktiëk bepalen. Hij stippelde hem uit en ik zei Hans, doe het nou niet zo, dan geef je Bar celona de kans veel in balbezit te komen, dan slaat bij ons nooit de vlam in de pan en dan redden we het niet. Maar nee, het moestop- zijn manier". Hij zwijgt even. zegt dan: „Ik voelde me met de dag meer in de steek gelaten. En ik was echt vol goede moed naar Alkmaar gegaan. En de spelers voelden ook aan dat er iets mis was tussen ons. Kraay was ziek met die wedstrijd tegen Feyenoord. Kwam hij twee dagen later de kleedkamer in en toen zei Hovenkamp hardop: ja zo gaat dat, als er een het bevel voert. Dan win je tenminste eens een keer. Zijn vrouw: „Hugo zei toch: als die schreeuwlelijk er niet bij is winnen we tenminste". Jan Notermans: „Nee dat zeiden ze alleen als Kraay er niet bij was". Hij staat op en loopt de tuin in. Zegt daar „Zou je me een lol willen doen. In het verhaal zetten dat het me spijt dat ik zonder afscheid te nemen van de spelers ben vertrok ken. Dat ik het jammer vind dat ik niet meer met ze kan werken en dat ik ze het allerbeste wens". Even la ter zegt hij: „Het meest rottige vind ik het toch voor de Molenaars". Vragend: „Het had toch moeten lukken, als we ons verstand hadden gebruikt. We hebben toch gewel dige spelers. We hadden dat foute aankoopbeleid moeten vergeten en gewoon moeten denken, we heb ben twee mensen die gek van voetbal zijn, die er alles voor over hebben om AZ tot een topclub te maken. Laten we daar onze schou ders dan achter zetten, ieder op zijn eigen gebied. Kraay en ik, dat zijn we tegenover die twee mensen ver plicht". En bij het afscheid zegt hij: „Weetje dat ki geeneens een hekel aan Kraay kan hebben. Diens probleem is dat hij veel te impulsief is en on der grote druk alle gevoel voor ver houdingen verliest. Onder druk gaat hij eronder door. Hij is niet te gen spanningen opgewassen. En eigenlijk moet je dus medelijden met hem hebben. Maar ik zit er wel mee. Nu heb ik niets. Straks verveel ik me de pest, en dat terwijl ik bij FC Groningen nog een nieuw con tract had getekend". Met een lachje: „Weet je dat AZ omdat ik, terwijl ik een contract had, toch naar Alkmaar mocht zich verplicht heeft een wedstrijd tegen FC Gro ningen te spelen in Groningen. Dat zal er toch önog een keer van moe ten komen. Volgens manager Hans Kraay van AZ'67 is nadat hij een gesprek heeft gehad met zijn spelers, de affaire Notermans afgesloten. Volgens Kraay was de kritiek van zijn inter nationals Van Hanegem en Hoven kamp op de gang van zaken bij de club niet juist in de kranten over gekomen. Hij zei dat de spelers zich nu deels van die uitlatingen distan tiëren. Kraay heeft tijdens het ge sprek met de spelers benadrukt aat het belang van AZ'67 vóór gaat op dat van de spelers. De manager: "Als Peters rechtsbuiten staat moet hij dat zonder mokken doen. Dat geldt ook voor de anderen". Kraay speelt met de gedachte om Hovenkamp als linkerspits in te zetten tegen Roda JC. De jonge Loek Ursnem komt op rechts te staan. Kraay zei tenslotte dat hij het vertrek van Notermans betreurde en stelde dat de veldtrainer niet ontslagen was. Kraay: "Ik heb nog gezegd, denk er over na Jan, maar dat wilde hij niet Jan Notermans: "Eigenlijk moetje medelijden met Kraay hebben fJERUZALEM (ANP) - In het kader van de bestrijding van de economi sche crisis heeft de Israëlische re gering besloten het Israëlische pond te laten zweven. De minister van financiën, Simcha Ehrlich, zei |e verwachten dat de keoers van het pond zou dalen tot ongeveer 15 ten ppzichte van de Amerikaanse dol lar. Daarvóór noteerde het pond bngeveér 10,36 ten opzichte van de Boll ar. Nu alle geldhandelingen over is- laël's grenzen heen zijn vrijgegeven |is het waarschijnlijk dat Israël een financieel centrum zal worden in Bit deel van de wereld, en in het bijzonder in de Joodse wereld", al- Bus Ehrlich. be minister hoopt dat deze maatre gel buitenlandse investeringen zal lantrekken, die het nadeel dat de Israëliërs nu in onbeperkte mate fralute naar het buitenland mogen brengen meer dan volledig com- HANDBAL - Het Nederlandse lameshandbalteam heeft gisteren Ji Boedapest in het vierlan- lentoernooi een tweede nederlaag jeleden. Ditmaal waren de Hon gaarse dames sterker 15-8. POETBAL - Wim Suurbier zal landaag bij zijn werkgever Schalke 14 debuteren in de wedstrijd tegen HSV. De schorsing, die de KNVB luurbier heeft opgelegd (twee wedstrijden) is niet door de Duitse loetbalbond overgenomen. Ook kondigde minister Ehrlich aan dat de subsidie op de eerste levens behoeften zal worden verminderd, en dat de kosten van het vervoer omhoog gaan. Donderdagavond werd de prijs van benzine al sterk verhoogd. De nieuwe prijsstijgingen ten ge volge van de lagere subsidie zullen tot gevolg hebben dat de inflatie in Israeel dit jaar even hoog zal wor den als vorig jaar, 38 procent. BREDA - De besturen van ue e.t- devisieclubs NAC en Feyenoord hebben gisteravond laat overeens temming bereikt over dë overgang van de rechterspits Martin Vrey- sen. De 21-jarige Bredenaar speelde de laatse weken in het C- elftal van Feyenoord omdat hij meermalen onenigheid had met trainer Boskov. Vreysen zal van avond in Breda tegen Telstar zijn rentree in het elftal van NAC ADVERTENTIE Noordeinde 157 a, Den Haag. Telefoon 070-658472. Schilderijen uit de romantiek en Haagsche School 28 okt 10 nov dag. 11-18 uur. Zondag 30 oktober 12-16 uur ABC voor de huiseigenaar, door A Vendre. Uitgeverij Elko Home, Amsterdam, 24.90 De gevaren van het man-zijn, door Dr. Herb Goldberg. Uitgeverij H. Meulenhoff, Baarn. 17.50 Lezing over Boven-Volta in Noordwijk NOORDWIJK - Het gemeentebe stuur is nog steeds bezig zich te oriënteren over ontwikkelings projecten in Boven-Volta, waar voor men het vorig jaar door de ge meenteraad beschikbaar gestelde bedrag van 50.000.-wil bestem men. Vast staat in ieder geval, dat Gedeputeerde Staten de uitgave van het bedrag slechts zullen goedkeuren, als bij een actie onder de bevolking minstens een gelijk bedrag op tafel komt. Dit komt neer op ongeveer een rijksdaalder per Noordwijker. Deze conditie vloeit voort uit de richtlijnen, die voor het beschikbaar stellen van ontwik kelingsgelden door gemeenten van kracht zijn. Vandaag is het college zijn licht gaan opsteken op het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking, terwijl er maandag a.s. om half acht op het raadhuis een bijeenkomst is van mensen, die zich destijds als geïnteresseerden in een project hebben opgegeven. Hier zullen ook de heer en mevrouw Van Heuzen- Van der Zalm aanwezig zijn. Mev rouw Van Heuzen is Noordwijkse van afkomst. Samen met haar man werkt zij al enkele jaren in Boven- Volta en het is de bedoeling dat de Van Heuzcn's over hun werk ver tellen en daarvan dia's zullen laten zien. Men krijgt dus voorlichting uit de allereerste hand. Leed eten. Aspecten van de bio-in- dustne, door Albert Stol. Uitgeverij Agathon, Bussum. 19.90 Het gouden sieraad, door Piet Prins. Speciale uitgave voor de kinderboekenweek van de Werk groep Christelijk Boekenweek geschenk, Gouda. Nachtelijke gedaanten, door Jan de Hartog e.a. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. 23.50. Lof voor onwerkelijken, door Ma- ris Bayar. Nijgh en van Ditmar. 28.50. De muzeale minnaar, door Leonard Nolens. Nijgh en van Dit mar. 19.50. Nooit zal het rijk der doden heer sen over ons, door Dylan Thomas. Nijgh en van Ditmar. 23.50 Jagerstaal, door Guy Janssens. Nijgh en van Ditmar. 17.50. 33 Werkwoorden en andere mieze righeden, door Frank de Crits. Nijgh en van Ditmar. 12.50. Meditatie - God - Niets. De menin gen van Alan Watts. Nijgh en van Ditmar. Per deeltje 13.50. Korte verhalen uit de jaren zeven» tig. Gekozen en ingeleid door Aad Nuis. Uitgeverij Elsevier Neder land, Amsterdam, 16.90. Als je goed kijkt naar paarden, door Neil Thomson. Elsevier. ƒ9.50. Als je goed kijkt naar voorhistori sche reptielen, door B. Halstead. Elsevier, 9.50. Roots - Wij, zwarten, door Alex Haley. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf. 34.50. De vijand, door Desmond Bagley Uitgeverij Elsevier, 19.50, Geschiedenis van het kostuum in kleur, door Henny Harald Hansen Moussault's Uitgeverij, Baarn. 29.50. Beter skiën, door J. Kemmler. El sevier, 23.50. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Na een moedig en geduldig gedragen jarenlange ziekte nam de Here tot Zich. mijn innig geliefde vrouw, mijn lieve dochter, onze schoondochter, zuster, schoonzuster en tante PETRONELLA BEEKMAN-SCHOUTEN op de leeftijd van 29 jaar W. P BEEKMAN J SCHOUTEN en verdere familie Ook na de crematie gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium Opstellen, door vrienden en vak genoten aangeboden aan Dr. C. H. A. Kruyskamp. Redactie: Hans Heestermans. Uitgeverij Martinus Nijhoff, Den Haag. 37.50. Kerstmuis. Een kerstverhaal door Miss Read Uitgeverij Hollandia. 12.50. Electriciteit op jachten, door U. Mohr. Hollandia watersportboek. 16.90. De besluitvaardige zeiler, doo'r.J". Schuit. Deel II. Goed zeemanschap in vraag en antwoord, Amsterdam. Een andere kijk op Londen, door Andrew Lawson. Uitgeverij El sevier Nederland, Amsterdam. 29.50. Uitheemse klederdrachten in kleur, door Henny Harald Hansen. Moussault. 35. Langlauf, door R. Pauli. Uitgeverij Elsevier Nederland, Amsterdam. 9.90. BADMINTON - Twee Deense badmintonspelers zijn door de World Badminton Federation be naderd om professional te worden. Het gaat om Flemming Delfs en Svend Pri, De WBF scheidde zich vorige maand af toen de Inter nationale Badmintonfederatie weigerde Taiwan uit te stoten en China toe te laten. "Ik weet dat mijn Verlosser leeft" i het heengaan van onze moeder en oma, heeft j ook Thuisgehaald, onze lieve zorgzame vader, LEENDERT ZIER LAGEMAAT weduwnaar van Krijntje den Duik in de ouderdom van 75 jaar. Halsteren: W. LAGEMAAT G. LAGEMAAT-PRUISSEN C. M. LAGEMAAT W LAGEMAAT-DEN DULK Fijnaart: L. Z. K. LAGEMAAT S. J. LAGEMAAT-TIJSEN Katwijk: M. L LAGEMAAT Kleinkinderen en achterkleinkind Correspondentie-adres: "Repos Aillieurs", Binnenpad 35 te Halsteren. De overledene is opgebaard in de aula van Huize "Duinrand", ingang Gr van Prinstererweg hoek Nolens- straat, alwaar gelegenheid zal zijn tot condoleren maan dag 31 oktober a.s. 's avonds van 8-9 uur Geen toespraken De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 1 novem ber a.s. des nam 1.45 uur in de Ichtuskerk, Nachtegaal laan te Katwijk aan Zee, waarna de begrafenis zal plaatsvinden ca. 2 30 uur op de nieuwe begraafplaats "Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee Na de teraardebestelling is er nog gelegenheid tot con doleren in de zaal Ichtuskerk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15