Poloteam van AZC schiet met scherp Oorver op nominatie voor WK Martin wijst Leiden Lions weg naar zege "Crujlf geen kampioen touwtrekken" 21 -5 zege op Turkse kampioen Duyzer alleen op kop in jeugdschaakstrijd Coach Geurtsen weer actief Leiderdorp verdedigt schaaktitel UVS - ELINKWIJK VEGL0 I - VELZEN I ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC heeft in de eerste wedstrijd van het toernooi om de Europese beker (waterpolo) voor landskampioenen een zeer positief nummertje prijs schieten weggegeven. Met liefst 21-5 werd de Turkse kampioen Galatasaray gisteravond in een "matig" bezette De Dillen in Alp hen verpletterd. De wed- strijdcijfers spreken boekdelen. Landskampioen AZC had geen kind aan zijn tegenstander, die nauwelijks het niveau van een Ne derlandse eerste klasser haalde. Desondanks vielen er voor AZC in deze zeer eenzijdige wedstrijd en kele positieve punten te noteren. De scoringsdrift van de Alphena- ren was - op de vierde periode na - buitengewoon groot. In de eerste drie parten lieten de AZC-spelers slechts drie kansen liggen, het res tant (17) werd benut. Daarnaast hield AZC, zoals interim-coach Nico van Dam het na afloop uit drukte, de concentratie gedurende het verloop van dit duel uitstekend vast. "Er werd door alle spelers zeer constant en zeer geconcentreerd gepresteerd. En dat is veel moei lijker dan menigeen denkt. Vooral in een duel, dat zich slechts op één helft afspeelt", aldus Van Dam. AZC trok in de eerste periode on middellijk alle registers open. Met flitsend aanvalsspel lieten de Al- phenaren de Turken alle hoeken van het kleine bad zien. Vijf maal scoorde de landskampioen. On danks dat Galatasaray in deze fase nog tweemaal kon tegenscoren was het duidelijk, dat AZC v. d. Akker 3, Gijze Stroboer 2, Ruud de Hey 1 en Hans 't Hart 1; Galatasaray - Bora 2, Baktiroglu 2 en Yalkin 1. Voorafgaand aan AZC-Galatasaray sterzege zou behalen, indien er met werd het duel tussen de Zwitserse scherp geschoten zou worden. De kampioen SC Horgen en de Belgi- Turken kwamen ontstellend veel sche kampioen Maccabi gespeeld snelheid en conditie tekort den de Nederlanders in verdedi gend opzicht een ongekende vrij heid, waarvan AZC bekwaam en gretig gebruik maakte. De Turkse kampioen kwam er niet meer aan te pas en met tweemaal 6-0 voerde AZC de stand op naar 17-2 aan het einde van de derde vijf minuten. In het vierde part geloofde Alphen het wel. Er werd wat nonchalant ge speeld, waardoor Galatasaray zo waar driemaal kon scoren. Een maal echter minder dan de Alphe- naren, want verschil moest er blijven: 21-5. Doelpuntenmakers: AZC - Wim Keman 4, Cees v. d. Broek 3, Ton Buunk 3. Eric Noordegraaf 4, Frank (Atse Graz uit Oostenrijk was vrij). De Zwitsers wonnen in een vrij sta tisch duel met 5-4. Periodestanden: 2-0, 1-2, 1-2 en 1-0. Zowel Horgen als Maccabi, die beide vandaag als tegenstanders van AZC fungeren, zijn voor de Nederlandse kampioen een simpele tegenpartij, waartegen een hoge score haalbaar moet zijn. Dat werd in hun onderlinge duel zichtbaar. Indien AZC deze wed strijden wint, is de Alphense club vanavond zeker van plaatsing voor de halve finales. En wordt het duel morgen tegen Atse Graz, dat be kend staat om zijn harde spel, uit sluitend van belang voor het inne men van de eerste plaats in de Al phense poule. i den Akker (8) de vierde Alphense treffer langs de onthutste Turkse doelman. ALPHEN AAN DEN RIJN - De mogelijkheid bestaat dat George Geurtsen zijn functie als AZC-coach in de halve fina les van het Europese toernooi (volgende maand) weer zal kunnen opnemen. Tot die tijd zal AZC zich waarschijnlijk moeten behelpen, omdat inte rim-coach Nico van Dam vorige week zaterdag verklaarde mor gen definitief afscheid van AZC te zullen nemen, omdat hij het niet meer met zijn werk kan combineren. Getracht zal wor, den Van Dam bereid te vinden aan te blijven tot de terugkeer van Geurtsen bij AZC. Het her stel van Geurtsen, die enige weken geleden door een har taanval getroffen werd, gaat snel. Vandaag zal hij de wed strijd AZC-Maccabi bezoeken. de strijd om de persoonlijke te™ °P de wi'de ki->k™- Roel jeugdtitel de Leidse Schaak- zette vee! vlu6- hetgeen hem e bond in de leeftijdsgroep tot 20 jaar 5.1"11 ?n vlak voor het begin van de heeft Jan Willem Duijzer alleen de J* m Par*ij kostte. Ook Gert Jan leiding genomen. Zonder pardon haalde hij gisteravond opponent ^iUn^n' if if Gert Koelewijn, die al in de opening lelijk mistastte, door de mangel. Ti- telfavoriet John van der Wiel maakte tegen concurrent Wim Heemskerk een voor zijn doen on begrijpelijke fout in de Aljechin- verdediging, hetgeen Wim een pion opleverde. Wim deed het daarna echter te voorzichtig, bleef wel zijn pion voor, maar hij klon toch niet verhinderen, dat John afwikkelde naar een eindspel met ongelijke lo pers. Waarschijnlijk zal dat lope- Goedhart en Hans Kuyf kwamen den Bos vond een listige verdediging tegen de aanval van Gert Jan, maar toen hij kon winnen, greep hij mis en kon zijn koning opbergen. Hans Kuyf stond tegen Martin Vlasveld steeds een tikje beter, maar pas na een zeer moeilijk eindspel gaf de betere positie van zijn leger de doorslag. Mare Overeem boekte Zijn eerste zege ten koste van Arno Luinen- burg, die in de uitgestelde partij de vorige ronde tegen Martin reindspel in de dinsdag te spelen Vlasveld volkomen onnodig remise tweede zitting in remise eindigen. A Jeroen Selier herstelde zich uitste kend van de nederlaag tegen John van der Wiel. Hij bezorgde Willem Hendrik Haasnoot een afschuwlijk gedrukte stelling. Haasnoot kwam de tijdnoodfase nog wel door, maar tijdens het uitvluggereri van de partij werd hij weggevaagd. Jan Bakker kwam ook op twee punten, omdat zijn tegenstander Roel Piket DEN HAAG - De Nederlandse scheidsrechter Charles Corver zal op 30 november in La Paz de ontmoeting tussen Bolivia en Hongarije leiden. Het is de tweede wedstrijd tussen beide landen, die de beslissing moet brengen welk land zich plaatst voor het eindtoemooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in juni 1978 in Argentinië wordt gehouden. De eerste ontmoeting wordt op 15 no vember in Boedapest gespeeld. Corver zal door twee, nog nader door de Fifa aan te wijzen Ne derlandse grensrechters wor den geassisteerd. Voordat de Voorburgse scheidsrechter Charles Corver de reis naar La Paz gaat maken om de interlandwedstrijd tus sen Bolivia en Hongarije te lei den, staan hem als een soort van warming-up nog een vijftal zeer zware ontmoetingen te wach ten. Vandaag fluit Corver de topper in de vaderlandse com petitie tussen PSV en Sparta, de nummers een en twee op de ranglijst. Woensdagavond is hij de centrale man in het treffen tussen Dynamo Dresden en Li verpool in Dresden in het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen, waarna Corver spoorslags terugreist en Sportcomplex "Kikkerpolder" weggaf. Tegen Mare offerde Arno in een gesloten Siciliaan een pion voor een ogenschijnlijk kansrijke aanval. Door slim spel van Mare kwam er echter helemaal geen aan val en zag Arno de pion niet meer terug. Het na een massale afruil ontstane pionneneindspel was dan ook eenvoudig voor Mare gewon nen. Wijnand Heykoop en Ernst de Hoop moesten tegen elkaar probe ren de hatelijke nul weg te werken. Ernst bereikte een prachtig paar- v.0^a^ deindspel, maar daarna bezorgde jaar zaTop wo'en^da!! w'eïïibCT zondag het duel tussen NEC en Ajax leidt. Op woensdag 16 no vember treedt hij dan weer aan in Parijs voor de ontmoeting tussen Frankrijk en Bulgarije, een kwalificatiewedstrijd in het toernooi om het wereld kampioenschap en dan heeft de Voorburger net even de gele genheid naar huis terug te ke ren om zich dan te begeven naar Zuid-Amerika. Corver is nog bezig aan zijn kwalificatiewed strijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap in juni 1978, een toernooi waar voor het Nederlands elftal zich reeds heeft geplaatst. Gezien het zware en eervolle prog- i dat Charles Corver voor de boeg heeft, leidt het geen twijfel of hij zal de Nederlandse arbiter worden in Argentinië. De nationale voetbalploeg van Iran heeft goede vooruit zichten op het bereiken van het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal. Iran versloeg namelijk gisteren in Teheran voor 100.000 toe schouwers de nationale ploeg van Koeweit met 1-0. De enige treffer werd na rust gemaakt door Ghaffour Jahani. Door dit resultaat heeft Iran de leiding in de finalegroep met landen uit Azië en Oceanië overgenomen van Zuid-Korea. Iran heeft zeven punten uit vier wedstrijden, Zuid-Korea en Australië volgen met res pectievelijk zes en vijf punten, maar beide ploegen speelden reeds vijf wedstrijden. Elf van de twintig op het programma staande ontmoetingen zijn reeds afgewerkt. De stand in de finalegroep is: 1. Iran 4 3 1 0 7 4-0 2. Z.-Korea 5 2 2 1 6 3-2 3. Australië 5 2 1 2 5 6-4 4. Koeweit 4 2 0 2 4 5-4 5. Hong Kong 4 0 0 4 0 1-9 LEIDEN - De jeugdcompetitie van de Leidse Schaakbond voor vijf tallen in de leeftijdscategorie tot 16 hij Wijnand gratis een j start gaan. Alle zestien inge dekte vrijpion, die hem tenslotte de schreven teams oftewel 80 jongelui Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Déze advertentie is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST Gespecialiseerd in leurentechniek. das omdeed De vierde ronde wordt op vrijdag 11 november gespeeld. De uitslagen van de derde ronde: zullen dan gezamenlijk Tuinbouwschool in Rijnsburg de eerste ronde spelen. De strijd be gint om zeven uur "s avonds. De Koelewijn-Duijzer 0-1Van der teams zijn naar sterkte in twee klas- Wiel-Heemskerk x-x; Goedhart- sen ingedeeld. Als favorieten zijn Van den Bos 1-0; Selier-Haasnoot titelhouder Leiderdorp I en Kat- 1-0: Piket-Bakker 0-1; Vlasveld- wijk I gedoodverfd. Kuyf 0-1; Luinenburg-Overeem De kampioen speelt niet zoals bij de 0-1; Heykoop-De Hoop 1-0. promotiewedstrijden om een plaats in de landelijke competi tie, maar gaat met de kampioenen van de resterende twaalf onder bonden, aangevuld met nog drie sterke vijftallen uitmaken wie kampioen van Nederland wordt. Het aantal bij de Leidse Schaak bond aangemelde teams bedraagt drie minder dan in het afgelopen seizoen, hetgeen eigenlijk onbe grijpelijk is, als men bedenkt, dat de LSB een paar honderd jeugdle den telt. Verder hebben zich in de leeftijdsgroep tot 20 jaar slechts twee vijftallen, Leiderdorp en Roelofarendsveen, ingeschreven. De indeling in de categorie tot 16 jaar: Eerste klasse: 1. Leiderdorp I; 2. Leiderdorp II; 3. Katwijk I; 4. Val kenburg I; 5. Rijnsburg I; 6. Roelo farendsveen I (gepromoveerd); 7. Katwijk II en 8. Boskoop I. Tweede klasse: 1. Roelofarends veen II; 2. Roelofarendsveen III; 3. Noordwijk I (gedegradeerd); 4. Sassenheim I; 5. Leiderdorp III; 6. Katwijk II; 7. Voorhout I en 8. Val kenburg II. Tot mijn intense schrik toverde Gros-Aktua twee geneesmiddelen voor Johan Cruijff te voorschijn, die hem over zijn reisvrees heen moest zetten. Een lied van Vader Abraham En een briefkaartenactie. Ik weet niet wat ik erger vond. "Trek Cruijff...over de streep" zong Vader Abraham, die blijkbaar in de mening verkeerde dat Cruijff onze kampioen touwtrekken was. Ik denk dat Cruijff wel even met opge trokken wenkbrauwen van de tekst kennis zal hebben genomen, want daaruit viel te lezen dat we zonder Johan Cruijff nooit wereld kampioen konden worden. Alsof we, met Johan Cruijff, in 1974, wel wereldkampioen zijn geworden en nu moet hij, in zijn nadagen, nog even in Argentinië gaan bewijzen dat wat ruim drie jaar geleden niet lukte, met vier jaar oudere vedetten ook niet zal lukken. Voor het geld hoeft hij het niet te doen, zijn kapitaal moet inmiddels zo groot zijn, dat hij er evenveel rente van trekt in de maand die hij in Argentinië zou moeten blijven, als hij zou kunnen verdienen door wereldkampioen te worden. En hoe groot is die kans? Die kans is vrij klein. De omstandigheden zijn er veel ongunstiger dan in 1974 in West-Duitsland, de achterstand op West-Duitsland is zo te zien groter geworden en de tegenstand van landen als Brazilië en Argentinië zal groter zijn dan tijdens de vorige eindronde. Daar komt dan nog bij dat hij ruim een maand van huis, haard, vrouw en kinderen verdre ven zal worden (en hij behoort niet tot het slag mensen voor wie dat juist een extra aantrekkelijkheid is), plus nog eens het risico dat de actieve stadsguerrilla aldaar het bij voorkeur op de beroemdste voetballer gemunt zal hebben als ze toch van plan is te munten. Een klein risico misschien, maar wie neemt kleine risico's als hij in feite zo weinig te winnen heeft' Een ingewijde in show- en busines- szaken vertelde mij, dat hem ter ore was gekomen dat er een "deal" tus sen Cruijff-Coster enerzijds en Telegraaf-Tros anderzijds bestond, waarbij de laatste partij de ex clusieve rechten zou krijgen op alle humdrum rond Cruijff en het we reldkampioenschap. Dat zou dus inhouden dat het lied van Vader Abraham (trek Cruijff over de streep) en de briefkaartenactie van Tros-Aktua de eerste activiteiten van dit monsterverbond zouden zijn, met al§ uiteindelijk resultaat (maar dat natuurlijk uitgesmeerd over vele maanden) dat Johan Cruijff zich alsnog zou laten over halen naar Argentinië te gaan. Ik heb het uit betrouwbare bron, maar om de waarheid te zeggen geloof ik niet dat Cruijff er aan zal mee doen, zelfs als hij dat aanvankelijk al van plan zou zijn geweest. De rol van van halsstarrige éénling, vechtend voor zijn gezin tegen een miljoe- nenkoppig volk, zal hem steeds be ter gaan bevallen, en aangezien hij zijn hele leven al gewend is „zijn eigen plan te trekken', houd ik het er nog steeds op dat hij, net als ik, thuisblijft als het Nederlandse elf tal in Argentinië, door de hitte be vangen, onder de voet gelopen wordt... NICO SCHEEPMAKER PAARDENSPORT - De Westduit ser Gert Wiltfang heeft gisteren tij dens Jumping Amsterdam het eerste onderdeel gewonnen. Wilt fang reed op het paard Duell. Har vey Smith is met het paard Graf winnaar geworden van het tweede onderdeel. Badminton 1e klasse landelijk Zondag a.s. Aanvang 14.00 uur Toegang gratis Universiteitssporthal Wassenaarseweg, Leiden. Advertentie aangeboden door VOETLICHT Haarlemmerstraat 15, Leiden. LEIDEN - Vijf seconden voor de tijd ging Jean Martin eindelijk van het ijs. toen wist ook de spe ler/coach van Leiden Lions zeker, dat de 10-6 voorsprong niet meer door opponenet Assen ingehaald kon worden. Meteen plof viel hij op de spelersbank, vermoeid als hij was, doordat hij opnieuw de hele wedstrijd op het ijs was gebleven. Jean Martin was gisteravond de grote inspirator van Leiden Lions. Ontregelde daarbij goed geassi steerd door John van Sloun, de As ser aanvallen en was de vormgever van iedere Leidse contra-attaque. Van de tien door Leiden gescoorde doelpunten had hij bij vijf treffers aan de basis gestaan. Leiden Lions - Assen was een even merkwaardige als attractieve wed strijd. Uitstekende ijs- hokeystaalijes werden gevolgf door kinderlijke blunders. Daardoor ontstonden er voor beide doelen opwindende momenten zulks tot groot enthousiastme van het 700 man tellende publiek. Opnieuw dus een zege voor Leiden Lions. Nittemin moeten de ogen niet worden gesloten voor enkele negatieve facetten, die aan het Leidse succes kleven, Allereerst is daar het feit, dat de Leidse defensie uit slechts drie man bestaat. Afge vraagd dient te worden, hoe, lang Martin dat nog vol kan houden. Bo vendien is Gert Pauli bepaald geen sterke schakel in die verdediging. Als daarbij wordt gevoegd, dat Lei den over slechts twee aanvalslijnen beschikt, waarvan de tweede be paald niet op dreef was, slechts (slechts Frank Dobbelaar kwam daarin tot een goede prestatie), dan moet de toekomst van Leiden be paald niet zonder zorgen tegemoet worden gezien. Vooral in de tweede periode kwamen de doelpunten aan de oppervlakte. Toen moest het team van Martin door een diep dal, waardoor Assen een in de eerste pe riode opgelppen - 5-2 achterstand kon terugbrengen tot een hoopvolle 6-5 score. Mede omdat arbiter Vosmeer een treffer van de Asser Canadees Rick.y Mar tin afkeurde (hij zou in het doelvlak zijn beland Een opgeluchte Jean Martin echter "Van Sloun duwde hem dat doelvlak in") kon Leiden naar 10-6 uitlopen. Aanvankelijk zag dit er niet r uit. Assen draaide in de beginfase redelijk, wat in de openingstreffer van Ricky Martin tot uitdrukking kwam. Frank Dobbelaar maakte gelijk, maar Stuivenberg zorgde spoedig voor 1-2. Met treffers van Dobbelaar, Kocanda, (opnieuw) Dobbelaaf en Wielheesen werd de eerste periode met een 5-2 score gesloten. In de tweede periode kwam Assen via Simpson en Mar tin echter tot 5-4 terug. Door tref fers van Wielheesen en Venema gingen beide ploegen met een 6-5 stand de derde periode in. Wielhee sen en Van Sloun zorgden daarin voor 8-5, waarna Leukery mocht tegenscoren. Jiri Anton Wielheesen bezorgden Leiden Lions tenslotte de 10-6 overwin ning. GERARD VAN PUTTEN Frank Dobbelaar (Leiden, Lions, tweede van rechts) scoort hier 1-1 tegen Assen. "Trek Johan Cruijff over de streep" Tros-Aktua kon ons aan de voor avond van Nederland-België ver tellen, dat Johan Cruijff in zijn hart heus wel naar Argentinië wilde, maar in plaats van Johan zelf, die ons dat kwam melden, hadden ze Sjakie Swart opgeduikeld, die Jo han nog als ballenjongen bleek te hebben gekend en daarom in staat was in diens hart te kijken. Insiders weten dat Sjaak Swart, in zijn hart, nog steeds rechtsbuiten van zowel Ajax als het Nederlands elftal is, dus zo verwonderlijk is het niet dat hij meent dat Cruijffie zo'n zelfde (vergroot) sporthart heeft, maar een doorslaand bewijs vind ik het niet. Als Cruijff in zijn hart wel naar Ar gentinië wil, waarin waarin hij dat dan eigenlijk niet? In zijn lever? In zijn slokdarm? In zijn knie? Of in zijn portemonnee?

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13