Nederland bepleit stop kernproeven Dóe het Bel ons voor alle zekerheid. \JBT noemen b.v. BUREAU SJAARDEMA, RIJNSBURGERWEG 135, LEIDEN. RVS. Dynamiek in gezinsverzekeringen. Arrestaties in Utrecht met getrokken Opwinding werkt de agressie in de hand TY in nood Dóe het. Stem uw levensverzekering af op de risico's van morgen. Denk aan al die risiko's. Mensen, zon* alsjeblieft datje levensverzekering in orde is. Nadere informaties worden u gaarne verstrekt door: Tel.: 071-151985 - 153912. SJAARDEMA, GOED VOOR AL UW VERZEKERINGEN Gisteren smeerde Margrietje nog pap op haar wangen en vandaag moeders lippenstift. Ook de wereld om u heen, om haar heen, groeit. Een verzekering van 5 jaar geleden kan nu al te weinig dekking geven. Da's de dynamiek van deze tijd. Die vraagt om een dynamische verzekering, die zich telkens - op tijd - aanpast aan de vernieuwde omstandigheden. De RVS is daarin gespecialiseerd. En uw verzekerings adviseur ook. Doe het, praat met hem. Bijvoorbeeld over de Plus vier Polis van de RVS. Eén polis, ook voor vrouw en kinderen, die automatisch meegroeit met de stijgende waarde van uw gezin. Dat isdynamisch verzekeren, ADVERTENTIE NEW YORK - De Nederlandse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, dr. Johan Kaufmann, heeft gisteren in de politieke commissie van de VN opnieuw aangedrongen op het sluiten van een akkoord ter beëindiging van alle kernproeven, inbegrepen kernproeven voor vreedzame doeleinden. Ook be pleitte de ambassadeur een ver bod op het produceren en opslaan van chemische wapens. De huidige situatie, waarin slechts een handvol landen beschikt over een nucleaire kracht die voldoende is om de wereld meermalen te ver nietigen, is een zeer grote bedrei ging voor de mensheid. Maar een wereld waarin nog meer landen zouden beschikken over kern wapens zou nog gevaarlijker zijn. Daarom blijft het verdrag tegen verbreiding van kernwapens de hoeksteen van een beleid dat deze gevaarlijke ontwikkeling moet te gengaan. Kaufmann sprak daarom de hoop uit dat de landen die zich nog niet bij dit verdrag hebben aangesloten alsnog tot onderteke ning zullen overgaan, gezien het allesbeheersende belang van een veiliger wereld. Maar spreiding van kernwapens kan op de lange duur slechts wor den tegengegaan als ook de huidige kernmogendheden overgaan tot werkelijke nucleaire ontwapening. Terwille van een verbetering van de veiligheid hebben de landen die nucleair materiaal exporteren hun beleid inzake de exportvoorwaar den op elkaar afgestemd. De over eengekomen richtlijnen zullen binnenkort worden gepubliceerd. Deze richtlijnen zijn slechts be doeld om vreedzaam gebruik van het materiaal te garanderen, en om te voorkomen dat de exporterende landen zich bij het opstellen van de exportvoorwaarden laten leiden door concurrentie-overwegingen. Kaufmann verzekerde dat de lan den die aan dit regelmatige Lon- dense beraad van nucleaire lever anciers deelnemen niet de bedoe ling hebben te discrimineren tegen landen die z«J£ niet beschikken over nucleaire technologie en in stallaties. Nederland steunt een voorstel van VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim, dat een. vergelijking van de defensie-uitgaven van ver schillende landen mogelijk moet maken. Door publikatie van de mi litaire uitgaven worden internatio nale vergelijkingen mogelijk, het geen het wederzijds vertrouwen zal vergroten en een basis kan leggen voor vermindering van de defen sie-uitgaven. OVERLOON - Prinses Beat rix opende gisteren in het Bra bantse Overloon de nieuwe vleugel van het Nederlands Oorlogs- en Verzetsmuseum. De heer H. van Daal, secretaris van het museum, leidde de prinses rond. UTRECHT - De Utrechtse politie heeft gisteren midden in het cen trum van de stad onder grote pu blieke belangstelling twee ver dachten aangehouden in verband met een chantagezaak. De interesse van de omstanders werd vooral ge trokken, omdat de agenten de ar restatie met getrokken dienstpis tool verrichtten. Volgens een woordvoerder van de politie was dit nodig. Wegens het gevaarlijke karakter van de verdachten. Later hield de politie eveneens met ge trokken dienstpistool nog een jon geman en een meisje aan. Bij deze arrestatie is een waarschuwings schot gevallen toen de jongeman een vluchtpoging ondernam. Hij is tenslotte van een dak gehaald, waar hij zich verborgen hield. Volgens de politie staan alle ver dachten bekend als criminelen en werd rekening mee gehouden, dat ze wapens op zak hadden. Van wa penbezit is achteraf echter niets gebleken. Adoptie-kind mag gedoopt UTRECHT - De generale sy node van de Gereformeerde Gemeenten heeft besloten, geadopteerde kinderen - ook al is een relatie met het chris tendom in het verleden niet aantoonbaar - toe te laten tot de doop. Zij kwamen daarmee te rug op een eerder genomen be sluit. De Gereformeerde Gemeenten vormen een kerkengroep van 80.000 zielen, waarvan het grootste gedeelte actief deel neemt aan het kerkelijke leven. 19 1 B 0 fl JMSp" algemeen assurantiekantoor Burggravenlaan 11 Leiden Postbus 262 Telefoon071 -142841* VOORSCHOTEN - De politie is gisteren de gehele dag bezig geweest met het vellen van een eeuwenoude eik bij landgoed Berbice aan de Leidseweg. De boom, die vrijwel was afgestorven, vormde een ernstige bedreiging voor de verkeersveiligheid. LEIDEN - Een toestand van ver hoogde opwinding werkt agressief gedrag in de hand. In die toestand hoeft daarbij geen sprake te zijn van woede of irritatie. Tot deze be vinding is de sociaal-psycholoog C. L. Ekkers gekomen via proeven tij- Dorpsgezicht bedreigd door plan Leiden LEIDERDORP - De Leiderdorpse monumentencommissie betoonde zich in haar vergadering van don derdagavond niet bepaald ingeno^ men met het Leidse bestem mingsplan Hoge Rijndijk Noord. Commissielid P. van Vliet toonde zich met name bezorgd over de mo gelijkheid die in het bestem mingsplan wordt geschapen om de bestaande bebouwing tot dicht te gen de Rijn uit te breiden. Hierdoor zouden de in de commissie levende plannen om Leiderdorp langs de Rijn tot aan Koudekerk tot be schermd dorpsgezicht te laten ver klaren in gevaar kunnen worden gebracht. De commissie zal het gemeentebe stuur van Leiderdorp voorstellen om er in een overleg met Leiden op aan te dringen dat de strook langs de Rijn de bestemming tuin krijgt. Zakennieuws LEIDEN - Aan de Nieuwsteeg 12 is een leegstaand winkelpand, de kleinhandel in antiek en curiosa "t Schippertje" gevestigd. Aan het Kort Rapenburg 4 is "De Leidse Fruitcentrale", winkel in delicatessen, wijnen, notenbar, verplaatst naar Voorschoten. Aan de Dagvlinder 18 is de auto rijschool Schoeman gevestigd. Aan de Aalmerkt 13 is de fotos hop "Prijswijs" gevestigd. AMSTERDAM - De Stichting Amsterdam City, een organisatie van winkeliers in de Amsterdamse binnenstad, heeft zich uitgespro ken voor aansluiting van de Schiphollijn op het Centraal Sta tion. Ze deelde dit mee in een brief aan het gemeentebestuur. dens het onderzoek "activatie en agressie". Hij promoveert er 2 november op aan de Rijksuniversiteit in Leiden tot doctor in de sociale weten schappen. De heer Ekkers werkt op het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde TNO in Leiden. Hij publiceerde eerder over gewelddadig gedrag op en rond sportvelden. In een van de stellin gen legt de promovendus verband tussen de resultaten van zijn onder zoek en het probleepi van de ge welddadigheid in dè sport "Een onderzoek naar dopinggebruik in het betaald voetbal is noodzakelijk, temeer omdat aangenomen mag worden dat het gebruik van stimu lerende middelen gewelddadig ge drag op het sportveld versterkt". Kloos: HILVERSUM - "We verkeren bij de televisiedienst zo langzamer hand financieel in een noodsituatie. Alleen als wij grote bedragen uit de verenigingskas toevoegen aan de bijdrage van overheidszijde zijn we nog in staat een behoorlijk prog ramma af te leveren". Dit zei André Kloos, voorzitter van de VARA, gis teren bij de behandeling door het NOS-bestuur van de omroepbegro ting voor 1978. "Eigenlijk zou je je mensen het liefst maar een paar maanden thuis houden, want iedere stap die ze over de studiodrempels zetten kost geld dal er niet is", aldus Kloos. Hij viel erover, dat in de begroting voor 1978, die voor het eind van het jaar aan de minister zal worden aange boden, de directe programmakos ten ten opzichte van 1977 slechts met anderhalf procent zijn ver hoogd. "Als je dat over alle zend gemachtigden verdeelt is er mis schien net genoeg voor een avondje televisie per organisatie", zo meent hij. Eerste lustrum LEIDERDORP - De Leiderdorpse Jenaplanschool "In de Houtkamp" heeft gisteren zijn eerste lustrum gevierd. De ochtend werd doorge bracht met diverse spelen en een filmvoorstelling. Gisteravond heeft de clownsgroep van het LAK-thea- ter voor de ouders en kinderen op getreden. ADVERTENTIE Voor informatiebrochure: bij uw verzekerings-adviseur of het Bureau Voorlichting Levensverzekering, Antwoordnummer 89, Den Haag. FILMFESTIVAL- VROUW IN DE DERDE WERELD LEIDEN - In het Vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn 20a wordt vandaag, morgen en maandag een filmfestival gehouden. On derwerp is de vrouw in de derde wereld. Het programma is als volgt samengesteld: zaterdag 29 oktober 15.00 uur "Aan de vol keren van de wereld" (Een film over Chili), 16.00 uur "Double day" (Een film van Helena Sol- berg-Ladd), 20.30 uur "Le Charbonnier" ("De Houtkoolbrander") (Een film van Mohammed Bouaméri. Zondag 30 oktober 15.00 uur een middag over clitoridectomi, met o.a. een Afrikaanse film, 20.30 uur "Rivers of sand", (Film uit Ethiopië van Robert Gardner), maandag 31 oktober 21.00 uur "Het uur van de be drijving heeft geslagen" (Een Aziatische film van Heiny Srour). Na afloop van de films is er gelegenheid voor discussie over de inhoud. Voor een kind van vijf is alles nog zo vanzelfsprekend. Maar weet wel beter. Praktische Proefpolis voor moeders met jonge kinderen Een passende levensverzekering te sluiten vergt vaak veel overleg en dus tijd. Dat is nu wat gemakkelijker gemaakt, vooral voormoeders met jonge kinaeren: U vraagt de informatiebrochure aan (zie onder) en daarin indt u een zogenaamde Proefpolis. Daarmee kunt u zich gedurende een maand direkt verzekerd weten van een uitkering van f 50.000,- bij overlijden. U hoeft slechts een formulier in te vullen, aaarop drie gezondheids- vragen met neen te kunnen beantwoorden en hem daarna in te leveren bij uw verzekerings-adviseur onder betaling van een éénmalige premie van f 10,-. In die maand wordt dan precies bekeken of en zo ja in welke vorm een polis bij u past. Maar gedurende die tijd bént u dan alvast verzekerd! N.B. De Proefpolis kan slechts éénmaal per per soon (niet jonger dan 18 jaar en niet ouder dan 40 jaar) worden aangevraagd. Deze service van de gezamenlijke levensverze keraars geldt t/m 31 december 1077. Zorg dat er voorde kinderen altijd goed gezorgd kan blijven worden. Want stel dat een van u beiden iets overkomt als de kinderen nog jong zijn - kan hun op voeding, hun studie, hun mens-worden dan zó door gaan als u beiden zich dal gedacht had? Hoe vervelend het ook is maar daar móet u even bij stilstaan. Even maarEn stelt u zich dan twee vragen: Is de levensverzekering die u destijds sloot afge stemd op het leefniveau van nu? En is het niet uiterst zinvol om ook net leven van de moeder verzekerd te weten?* Kijk, dan is er, als er wat gebeurt, tenminste geld in huis. Elke verzekerings-adviseur zal u graag helpen dit probleem op te lossen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11