Afrikanen in YN willen embargo tegen Z.-Afrika Mevrouw Tito in het nauw Russen willen beperking bij militaire oefeningen Kaper had Nederlands paspoort Chinees volkscongres bijeen Baader, Ensslin en Raspe worden normaal begraven Geen beleggingen - geen wapens OOK FNV VOOR BOYCOT DINSDAG 25 OKTOBER 1977 MOGADISJOE (UPI) - Een van de vier kapers van het Luft- hansatoestel, dat vorige week in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe werd bestormd, beschikte over een Neder lands paspoort. De drie ande ren bezaten een Iraans pas poort. Dat is gisteren verno men uit diplomatieke bron in Mogadisjoe. Volgens deze zegslieden had den de twee vrouwen en één man een Iraans paspoort. Bij de bestorming van het vliegtuig door Westduitse commando's kwamen de twee mannen en een vrouw om het leven. De tweede vrouw, die gewond werd, verblijft nog in een zieken huis in de Somalische hoofd stad. Het Somalische ministerie van buitenlandse zaken heeft de gegevens uit de paspoorten en een kopie van de pasfoto's overhandigd aan de diploma tieke vertegenwoordigers van Nederland en Iran in Moga disjoe. In het Nederlandse paspoort staat de naam „Jo hannes Gerdus". In de Iraanse paspoorten staan de namen Shahnaz Gholan (de nog in leven zijnde vrouw), Soraya Ansari en Reza Abasi. Volgens diplomatieke zegslie den hadden alle vier de ka pers een „Perzisch uiterlijk", met een donkere huid, zwart haar en donkere ogen. Het is mogelijk dat de paspoorten vervalst of gestolen zijn. Het is niet bekend wie over de originele paspoorten be schikt de Somalische autori teiten, of de Westduitse commando's die mogelijk de documenten en ander be wijsmateriaal mee naar West-Duitsland hebben ge- Als de identiteit van de kapers wordt bevestigd kan dat met name voor de Iraanse rege ring een onplezierige verras sing zijn, zo menen diploma ten. Iran zou dan moeten be sluiten of het de uitlevering zal vragen van de nog levende vrouwelijke kaper. PEKING (AFP/Reuter) - De voor zitter van de Chinese communis tische partij, Hoea Koeo-feng, heeft aangekondigd dat in het komende voorjaar het vijfde na tionale volkscongres, het par lement van de Chinese Volks republiek bijeen zal komen. Het vierde nationale volkscongres vergaderde van 13 tot 17 januari 1975, toen partijvoorzitter Mao Tse-toeng en premier Tsjoe En- lai nog leefden. Volgens Hoea zullen op de komende zitting de afgevaardigden de strijd tegen de invloed van de „bende van vier" - Mao's weduwe Tsjiang Tsjing en drie van haar radicale medestan ders - voortzetten, de beslujten van het elfde partijcongres da't in augustus jl. werd gehouden, uit een nieuwe campagne voor de economische en culturele ontwikkeling inleiden. Volgens waarnemers in Peking zal het er op de volgende par- lementszitting vooral om gaan, dat de pragmatische .economi- sche koers van de nieuwe leiding onder Hoea wordt vastgelegd. Het volkscongres moet over de samenstelling van de regering beslissen. Mogelijk zal Hoea zijn functie van premier afstaan. De partijvoorzitter Hoea deed zijn aankondiging op een plenaire vergadering van het permanente comité van het huidige volks congres, een wetgevend orgaan met vertegenwoordigers uit het gehele land. Volgens hem is het noodzakelijk dat het congres in de komende lente bijeenkomst „voor de daarvoor gestelde da tum". In het bericht van het persbureau Nieuw China werd geen aan vangsdatum van de zitting ver meld. Aan de zitting zullen bij eenkomsten van plaatselijke as semblees in de provincies, steden en autonome gebieden vooraf gaan, waarop zowel de leden van de revolutionaire comitees op de i diverse niveaus als de afgevaar digden naar het nationale volks congres zullen worden gekozen. Volgens de grondwet worden de leden van het volkscongres voor vijf jaar gekozen. Het mandaat van het vierde volkscongres dat begin 1975 voor het eerst bijeen kwam, loopt tot begin 1980. De bijeenkomst in 1975 was de eerste vergadering van het Chinese parlement sinds tien jaar. Op die zitting werden verscheidene wij zigingen in de grondwet aange bracht. Voorts werd de regering samengesteld, met Tsjoe En-lai als eerste-minister en Hoea Koeo-feng als minister voor de openbare veiligheid. In zijn rede tot het permanente co mité van het volkscongres oefende Hoea felle kritiek op „enige slechte mensen" die zich in de afgelopen jaren van poli tieke woelingen van de massa hadden vervreemd en die weigerden berouw te tonen voor hun fouten. De partijvoorzitter deelde mee dat tegelijk met het nationale volkscongres ook het vijfde nationale comité van de Chinese politieke raadgevende volksconferentie zal vergaderen. Van dit comité maken ook niet- communisten uit China en Chinezen uit het buitenland deel uit. Partijvoorzitter Hoea Koeo-feng werd met applaus begroet door verte genwoordigers van verscheidene Chinese provincies. Lichte winst oppositie in Nedersaksen HANNOVER (DNP) - Bij de tus sentijdse verkiezingen in een aantal districten in de Westduitse deelstaat Nedersaksen zondag ONDANKS PROTEST BONN (SP) - Tegen de druk van zijn partij houdt Stuttgarts CDU- burgemeester Manfred Rommel vast aan zijn besluit dat Andreas Baader, Gudrun Ennslin en Jan Carl Raspe donderdagochtend ge meenschappelijk op de be graafplaats Dornhalder ter aarde zullen worden besteld. De CDU in de deelstaat Baden- Württemberg en in de stad Stutt gart had daartegen felle protesten geuit omdat zij de begraafplaats door het gemeenschappelijke graf van de drie terroristen ontwijd achtte. Bovendien zijn zij beducht dat deze plek tot een soort pel grimsoord zal worden van vele sympathisanten - temeer omdat de vader van Gudrun Ennslin, emeri tus-predikant, heeft aangekondigd dat hij bij het graf de dodenmaskers van zijn dochter en van Baader en Raspe wil laten aanbrengen. Manfred Rommel, zoon van de vroegere veldmaarschalk, heeft be toogd dat de vijandschap niet over de dood heen mag reiken. Hij houdt vast aan zijn bevoegdheid een graf te wijzen. „Ook dode terroris- NEW YORK (UPI) - Het blok van Afrikaanse landen in de Verenigde Naties heeft gisteren in de Veiligheidsraad ge vraagd om een uitgebreid wapen- en beleggingsembargo tegen Zuid-Afrika. De Afrikanen hadden vorige week om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd naar aanleiding van de jongste maatregelen door de regering in Pretoria tegen haar zwarte oppositie. Namens de groep zei Machmoed Mestiri van Tunesië dat de tijd was aangebroken waarop de Veilig heidsraad verder gaat dan alleen een veroordeling van Zuid-Afrika. Hij riep in herinnering dat de raad in maart een besluit over vier Afri- Andrew Young, de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, kwam giste- kaanse resoluties had uitgesteld in ren niet aan het woord, maar luisterde slechts toe. de hoop op verandering en vrucht- bare onderhandelingen over de vestiging van Zuidafrikaanse man daatgebied Zuidwest-Afrika. "De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben de ware bedoelingen van Zuid-Afrika aan het licht ge bracht", zei Mestiri. Hij drong er bij de raad op aan de twee resoluties eenstemmig goed te keuren. De wereld moet weten, zei hij, dat de Verenigde Noties bereid zijn nu handelend op te treden en dat alle leden van de Veiligheids raad nu bereid zijn in. overeens temming met hun verantwoor delijkheid te handelen. Young heeft de christendemocratische ten hebben recht op een begrafenis BELGRADO (UPI/DPA) Bij monde van Joeli Vofontsov. de leider van de Sovjetrussische delegatie, heeft de Sovjet-Unie gisteren op de conferentie i'n Bel grado waarop wordt nagegaan in welke mate de in 1975 te Helsinki oppositiepartij CDU Bondsdag enige winst gemaakt, terwijl de sociaaldemocratische SPD van bondskanselier Helmut Schmidt alsmede de „Vrij-de- mocratische" FDP vergeleken met de verkiezingen van vorig jaar enig terrein verloren. De CDU won 1,4 procent en kwam daarmee op 49,2 procent van de stemmen, de SPD verloor 1,6 procent en kwam daarmee op 42,2 en de FDP daalde meteen tot 6,1 procent. Verkiezingen waren in 18 districten van de deelstaat nodig geworden als gevolg van grenswijzigingen die voortvloeiden uit een ver mindering van het totale aantal districten in Nedersaksen van 48 tot 37. Vijf doden bij bioscoopbrand WASHINGTON (UPI) - By een brand in een bioscooptheater in Washington zijn gisteren vijf per sonen gedood en vijf gewond. De brand is vermoedelijk uitge broken na een ontploffing in de verwarming. Dat het gemeenschappelijk graf een bedevaartsoord of een monu ment zal worden wil Rommel zo veel mogelijk voorkomen: „Wij kunnen verhinderen dat op het graf dodenmaskers of andere symbolen van de Rote Armee Fraction wor den aangebracht en wij zullen dat ook verhinderen". Rommel, die al eerder blijk heeft gegeven een uiterst onafhankelijke houding te kunnen aannemen, ge niet in zijn partij, en zeker in de af deling Baden-Württenberg, ge ringe populariteit maar het deert hem niet. „In dit land heerst er geen fatsoen en geen goede smaak meer", zo verklaarde hij naar aan leiding van de storm van kritiek die boven zijn hoofd was losgebarsten en die o.a. tot uitdrukking was ge komen in een petitie met m?er dan 1000 handtekeningen uit de ver ontwaardigde Stuttgarter burgerij. WIELRENNEN - In de zesdaagse van Frankfort heeft het Neder lands/Italiaanse koppel Pijnen/Moser een ronde voor sprong genomen op het concurre rende koppel Thurau-Tschun. Derde staat nu het Westduits/Bel gische koppel Bugdahl-Sercu. gesloten akkoorden worden na geleefd voorgesteld aan de mili taire manoeuvres in Europa voortaan niet meer dan 50.000 tot 60.000 man te laten deelnemen. Vorontsov beriep zich voor. dit voorstel op de Sovjetrussische De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Andrew Young, speelde in maart een grote rol bij het voorko men van een stemming over de gesties deed die volgens de Rus- Afrikaanse resoluties. Hij kwam sische delegatieleider deel uit- toen met een voorstel bijna t mijoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599 - En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten BELGRADO (Reuter) - president Tito van Joegoslavië heeft een commissie laten instellen die een onderzoek moet verrichten naar beweringen dat zijn vrouw Jo- vanka haar positie gebruikte om belangrijke benoemingen - on der meer in de legertop - te beïnvloeden. Jovanka, die als sinds juni niet meer in het openbaar gezien is, verblijft in de particuliere presi dentiële residentie in Belgrado. De commissie, waarover officieel het stilzwijgen wordt bewaard, bestaat uit mensen van de staats veiligheidsdienst en adviseurs van de president. Het is niet duidelijk wat Tito zal doen met de bevindingen van de commissie. Hy zal tezijnertijd uitmaken of die bevindingen openbaar ge maakt zullen worden. De raadselachtige "affaire-Jo vanka" houdt de Joegoslaven al' maanden bezig en heeft geleid tot een golf van geruchten en tegen strijdige berichten. Volgens goedingelichte kringen was Tito woedend toen hern door kamera den uit de partijtop werd verteld dat zijn vrouw buiten zijn mede weten invloed uitoefende op be noemingen. Daarna zouden ver scheidene hoge generaals van hun post verwijderd zijn omdat ze betrokken waren bij de beïnvloedingspogingen van mevrouw Tito. Eén van hen is generaal Djoko Jo- vanic, onderminister van Defen sie, evenals J ovanka een Serviër die in Koratië woonde. Tijdens de Tweede Wereldoorlog leidde hij de partisanengroep waartoe Jo vanka ook behoorde. In die pe riode leerde Jovanka ook Tito kennen. Hij trouwde Jovanka in 1952 nadat zijn twee eerdere hu welijken op een scheiding waren uitgelopen. Officiële kringe'n in Joegoslavië zijn kennelijk dobr de kwestie- Jovanka zeer in verlegenheid ge bracht. Officieel en in de pers wordt het stilzwijgen over de zaak bewaard. Maar volgens zegslieden zijn speculaties dat mevrouw Tito betrokken was bij een grootscheepse samenzwe ring en dat ze de leiding van de regering zou willen overnemen na het heengaan van de bejaarde president volkomen ongegrond. maken van een 'actieprograrr bevordering van d,e militaire ont spanning in Europa'. Vorontsov stelde als onderdeel van dit plan ook voor een nieuwe con ferentie over.de ontwapening in Europa te houden die „parallel" zou moeten lopen met het overleg in Wenen over de beperking van de bewapening in Europa (MBFR), maar waaraan ook de neutrale en tot geen blok beho rende Europese landen zouden moeten deelnemen. "Wij zijn van mening", aldus de Rus, "dat het probleem van de veiligheid in Europa niet weg gemoffeld mag worden in ver band met de andere vraagstuk ken die hier aan de orde zijn ge steld", een duidelijke verwijzing naar de kwestie van de men senrechten die geleid heeft tot nogal felle debatten op de con ferentie. In het akkoord van Hel sinki staan ook bepalingen over de veiligheid en economische samenwerking in Europa. De leider van de Amerikaanse af vaardiging, Arthur Goldberg, liet weten dat de VS bereid zijn de voorstellen van Vorontsov en Bre2jnjev "grondig te bestuderen en te bespreken". Het Russische "actieprogram", omvat ook de al eerder gedane voorstellen voor een verdrag waarbij de partijen zich verbinden niet als eerste kernwapens te gebruiken en voor een akkoord waarbij zowel de NAVO als de verdragsorganisatie er vanaf zjet haar ledental uit te breiden. De westelijke landen hebben al eerder te kennen gege ven dat zij niets voelen voor een verdrag tegen het eerste gebruik van kernwapens omdat een der gelijke verdrag de landen van de verdragsorganisatie van War schau, gezien hun sterkere con ventionele bewapening, een groot militair voordeel zou geven. De westelijke landen willen ook niets weten van het bevriezen van het ledental van de twee militaire blokken. Zij zien een dergelijke stap namelijk als uitsluitend ge richt tegen de NAVO waartoe mogelijk Spanje als nieuw lid zal toetreden. Wat het plafond voor de omvang van de manoeuvres betreft wezen Amerikaanse diplomaten op het feit dat aan de manoeuvres van de verdragsorganisatie van War schau doorgaans minder troepen deelnemen dan aan de militaire oefeningen van de NAVO. nieuw initiatief voor een regeling voor Namibié aan de onderhan delingstafel waarbij de vijf Wes terse leden van de Veiligheidsraad zouden optreden als bemiddelaars. De vijf onderhandelen sinds april en hebben gewag gemaakt van vooruitgang in de onderhandelin gen over de moeilijke problemen betreffende vrije verkiezingen in Namibië en overgang naar onaf hankelijkheid. Young nam aan de vergadering van gisteren deel, maar hij voerde niet het woord. Young zei na de zitting dat hij per soonlijk voorstander blijft van sancties van de één of andere soort tegen Zuid-Afrika maar dat een be sluit daarover zaak is van minister van Buitenlandse Zaken Vance. De ambassadeur zei dat de Ver enigde Statèn een rol speelden als van een "brug tussen Oost en West en de Derde Wereld" en dat zij in een uitstekende positie verkeerden om met een ontwerp-resolutie te komen die allen zou kunnen bevre digen. Huurverhoging Nog geen week na het verbod op alle Afrikaanse oppositiebewegin gen heeft de Zuidafrikaanse rege ring huurverhogingen aangekon digd voor de Afrikaanse woonge bieden rond Johannesburg. De mi nister van Bantoebestuur, Michiel Botha, zei dat de huurverhoging in drie etappen zal worden ingevoerd, te beginnen op 1 december en dan op 1 april en 1 juli. Hij wilde het percentage van de huurverhoging niet noemen maar zei dat de Afri kanen niet meer dan één kwart van hun inkomen aan huur en woonlas ten zullen hoeven te betalen. In mei jl. ging een aangekondigde huurverhoging van 80 procent niet door na een reeks grote protest betogingen in Soweto. Engeland Ook Engeland heeft gisteren zijn ambassadeur in Zuid-Afrika, sir David Scott, voor overleg naar Londen ontboden. Engeland is het vierde land, na de VS, Nederland en West-Duitsland, dat zijn ambassa deur heeft teruggeroepen, naar aanleiding van de gebeurtenissen van de afgelopen week in Zuid- Afrika. Scott is op het ogenblik met vakan tie en bevindt zich niet in Zuid- Afrika. UTRECHT (SP) -Ook de vak beweging vindt dat Nederland Zuid-Afrika moet boycotten. De grootste vakbond, de FNV, heeft er gisteren bij de rege ring "met kracht" op aange drongen de economische be trekkingen met zuid-Afrika te verbreken. Als eerste stap daartoe acht de FNV een olie embargo noodzakelijk. De FNV voegt eraan toe dat een boycot pas doelmatig is als ook andere landen meedoen. Ook het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt dat ons land moet meewerken aan boycotacties. Een nogal op merkelijk standpunt, want de verbondsraad van het CNV wees op 6 september nog een boycot af, omdat de zwarte be volking er niet mee gediend zou zijn. De druppel die de emmer voor het CNV heeft doen overlopen zijn de recente maatregelen die de Zuidafrikaanse regering heeft genomen. Het CNV wil dat de Neder landse regering alles doet om het buitenland van de zin van een boycot te overtuigen. "Elk land dat ernst wil maken met de verwezenlijking van de mensenrechten wordt nu ge dwongen tot een.FNV, bestrij ding van de apartheidspoli tiek, aldus de verbondsraad van het CNV. FNV en CNV hebben aange kondigd dat ze de hulp aan de zwarte bevolking in Zuid- Afrika onverminderd blijven voortzetten. de Amro-bank is bijzonder blij met de verduidelijking van het regeringsstandpunt inzake Zuid-Afrika. Dat heeft voorzit ter Van den Brink van de raad van bestuur van de bank gis teravond gezegd voor de Ver- onica-radio. De Amro-bank heeft al een tijd geleden besloten Zuid-Afrika geen financieringsleningen meer te geven, niet alleen we gens de economische risico's maar ook wegens de maat schappelijke enpoütieke ont wikkelingen in dat en poli tieke "Zolang skvhzjcde rege ring en de volksvertegen woordiging willens en wetens het economische verkeer tus sen Nederland en Zuid-Afrika laten doorlopen kan Amro niet anders doen dan haar cliënten de normale diensten verlenen, ook in het economisch verkeer met Zuid-Afrika", aldus Van den Brink. JUDO - De Haagse judoka Jose Homminga heeft op de open Britse judo-kampioenschappen voor da mes goud gewonnen in de klasse tot 48 kilogram. In dezelfde catego rie won Brigitte Oosterling uit Til burg de derde prijs. Derde plaatsen waren ook voor de Amsterdamse Vera van der Meuien in de klasse tot 56 kilogram en Yvonne Vringer in de categorie tot 61 kilogram.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9