„Sleutelrol voor VVD bij abortuswet" Sovj et-amb ass ade weigert Kamerleden Jubileumgeschenk voor nieuwe spaarders:'nHeelbijzonder boek dat nooit te koop zal zijn. Brandstichting bij Optilon geclaimd door 'Beweging van 18de oktober' Veel klachten over rijscholen Riet liet man vermoorden om met Drikus S. verder te gaan TOENEMENDE BEZWAREN TEGEN „PIL Kamervoorzitter Vondeling: DINSDAG 25 OKTOBER 1977 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Uit eenen- qu'ete, gehouden door de Con sumentenbondis gebleken dat leerlingen nogal wat klachten hebben over hun rijschool. De meest gehoorde klacht is, dat de instructeur de les onder breekt voor privé- bezigheden, waardoor een deelvan de lestijd verloren gaat. Dit kwam bij 25 procent van de ondervraagden nogal eens voor. Bij 22 procent kwam de instruc teur nogal eens later dan de af gesproken tijd, 21 procent klaagde erover, dat de lessen nogal eens door eên ander dan de vaste instructeur werden ge geven, dertien procent stoorde zich eraan, dat er gedurende een groot deel van de les vreemde personen in de lesauto zaten. Elf procent vond, dat de instructeur nogal eens te vroeg met de les ophield Acht procent van de leerlingen moest onder vinden, dat de instructeur wel eens helemaal niet kwam opda gen en vijf procent dat de les op het allerlaatst werd afgezegd. Over een onredelijk grote ver hoging van de lesprijzen klaagde vijf procent en drie procent van de leerlingen maakte nogal eens mee dat de lesauto tijdens de les defect raakte. Opvallend was hierbij dat een aantal van deze pro blemen vaker voorkwam bij grote rijscholen dan bij kleine. De Consumentenbond vindt naar aanleiding van deze uit komst, dat de rijscholen meer oog moeten krijgen voor de be langen van hun leerlingen. De bonden moeten de kwaliteit van de rijscholen, die bij hen zijn aangesloten, in de gaten hou den. Er moeten uniforme schrif telijke lesvoorschrifien komen voor de hele rijschoolbranche. Daarin moeten volgens de con sumentenbond, rechten en plichten van rijschool en leer ling op evenwichtige wijze den geregeld. Voorts vindt de bond, dat er een geschillenrege ling moet komen. De nieuwe wet rijonderrich motorrijtuigen moet naar de mening van de Consumen tenbond slechts als het begin van de gezondmaking vai schoolbranche worden gezien Voor de verbetering van de rijopleiding zijn meer maatre gelen nodig. Er moet een of ficiële erkenning komen van rij scholen. VIJFTIEN JAAR GEEIST WINSCHOTEN (SP) - Bij de redac- tie van de Winschoter Courant is i zondagavond een brief bin nengekomen waarin de "Bewe- I ging van de 18de oktober" de ver- antwoordelijkheid opeist voor de j brand bij Optilon in Winschoten, ij Twee opslaghallen werden zater- dag in as gelegd. De beweging zegt dat de brand, stichting is bedoeld als "protest tegen de moord op Andreas Baader, Gudrun Ennslin en JAAN- oCarl Raspe door het fas cistische Duitse bewind en tegen het ach terwege blijven van een veroor deling van het Duitse bewind door de Nederlandse regering". In de getypte brief eist de "Bewe ging van de 18de oktober": een veroordeling van het Duitse bewind "wegens de hondse be handeling" van gevangen zit tende vrijheidsstrijders het boycotten van Duitse pro- dukten Knut Folkerts moet de status van krijgsgevangene krijgen de vervolging van progressieve Nederlanders (bijvoorbeeld het Rode Verzetsfront) moet worden gestaakt. Als aan deze eisen niet vóór 31 de cember wordt voldaan, "be schouwen wij onszelf in oorlog met de Nederlandse staat en zijn de gevolgen voor rekening van het Nederlandse bewind", aldus de brief. Intussen is gebleken dat op zondag ook een bommelding bij Optilon binnen kwam, maar er is niets gevonden. De "Beweging van de 18de oktober" is genoemd naar de datum waarop de drie voor aanstaande leden van de Rote Armee Fraktion volgens de Duitse autoriteiten zelfmoord DEN HAAG (SP) - Een initiatiefwetsontwerp over het abortusprobleem zal zo dicht mogelijk moeten aansluiten bij het standpunt van de VVD hierover. Deze mening heeft de socialistische voorzitter van de Tweede Kamer, Anne Vondeling gegeven in het blad "Socialisme en democratie" UTRECHT (ANP) - "Een vrouw die al vijf jaar de pil gebruikt moet beslist overstappen naar een an dere vorm van geboortenrege- ling" en"vrouwen boven de der tig jaar kunnen beter een ander middel dan de pil gebruiken". Dit zeggen enkele vrouwenartsen in het bulletin van de HOZ, de stich ting ter voorkoming van en be vordering hulpverlening bij on gewenste zwangerschap. De HOZ heeft hun commentaar ge vraagd op de toenemende medi sche bezwaren tegen de ahticon- ceptiepil en met name op een pu- blikatie daarover, deze maand, in het Britse medische blad "the Lancet". De vrouwenartsen, dr. W.A.A. van Os en dr. P.E.R. Rhemrev in Haarlem en prof. A.A. Haspels in Utrecht zijn het overigens wat de reisrisico's van de pil betreft niet in alle opzich ten met elkaar eens. Geen paniek De HOZ waarschuwt dat er geen aanleiding is tot paniek. Er is weliswaar aangetoond dat de sterftekans door pilgebruik iets toeneemt, maar het gaat om be trekkelijk kleine cijfermatige verschillen. Er is daarom geen reden om van de ene op de andere dag te stoppen met het slikken van de pil, met name omdat de kansen op ongewenste zwanger schap er sterk door zouden toe- Tein jaar Bij het in The lancet" besproken onderzoek van Engelse huisart sen waren gedurende tien jaar in totaal 46.000 vrouwen betrokken. Het ging om gebruiksters, ex-ge- bruiksters en "nooit-ge- bruiksters". Vrouwen die de pil vijf jaar of langer hadden geslikt overleden vijf keer vaker als ge volg van stoornissen in de bloedsomloop (meer kans op hersenbloeding of hartinfarct) dan vrouwen die de pil nooit hadden gebruikt. Het gaat overi gens om betrekkelijk kleine aan tallen want circulatiestoornissen vormen lang niet de belangrijkste doodsoorzaak bij Het onderzoek omvatte ongeveer 20.000 "vrouwjaren" en in dit grote aantal jaren stierven vijf nooit- en vierentwintig wel-ge- bruiksters tengevolge van cir culatiestoornissen. Wel bleek dat een pilgebruikende vrouw meer kans heeft om daaraan te sterven dan aan kanker of ongelukken, terwijl dat - althans volgens het Engelse onderzoek - bij niet-ge- bruiksters niet het geval is. Het onderzoek toonde ook aan. dat de combinatie roken-pilgebruik ex tra riskant is. De twee Haarlemse vrouwenartsen menen dat het gejuich over de pil als ideale vorm van geboorten- regeling zal verstommen en dat de pil meer gezien gaat worden als een noodoplossing. Dr. Van Os en dr. Rhemrev stellen dat de pil in een aantal gevallen zeker niet mag worden geslikt, namelijk door vrouwen die ade rontsteking of trombose hebben gehad bij een gestoorde lever functie (bijvoorbeeld geelzucht), bij afwijkingen aan de borsten, bij een afwijkend menstruatiepa- troon, neiging tot depressie, te hoog lichaamsgewicht en bij hoge bloeddruk. Veel vrouwen denken dat de pil de kans op baarmoederhals- of borstkanker vergroot, maar dat is nooit door onderzoek aange toond. Wel staat volgens de Haarlemse vrouwenartsen vast dat de pil gekozen uit de aanwe zige mogelijkheden. De keus kan vallen op de pil, maar dr. Rhem rev en dr. Van Os vinden het ge bruik van spiraaltje, condoom of pessarium meer verantwoord dan langdurig pilgebruik ook al is de kans op ongewenste zwanger schap dan iets groter. Prf. Haspels noemt als nadelen van de pil: meer kans op migraine, hoofdpijn, blaasontsteking en depressieve stemmingen. Vol gens hem glijdt tien tot twintig procent van de pilgebruiksters aan lichte depressie maar er kan ook een verband bestaan met de relatie tussen man en vrouw. An dere bijwerkingen zijn volgens hem, naast de kleinere kans op ongewenste zwangerschap, min der bloedverlies bij de menstrua tie en minder bloedarmoede, spanningen voor de menstruatie, goedaardige borstgezwellen en goedaardige eierstokgezwellen. Vondeling acht de kans groot dat de WD niet afwacht wat het nieuwe kabinet zal gaan doen maar zelf met een initiatiefwet zal ko men. "Als de progressieve partijen ech ter tot een ontwerp komen zal dat niet wezenlijk mogen afwijken van het standpunt van de WD omdat er anders geen meerderheid voor is", aldus Vondeling. Opgeschoven De voorzitter van de Tweede Ka mer die zijn beschouwing niet le verde in zijn kwaliteit als voorzitter, meent dat het CDA onmogelijk een initiatiefwet kan gaan blokkeren, omdat het ontwerp vergeleken met het standpunt van de progressieve partijen, een fors eind in de richting van het CDA is geschoven. Scherpe kritiek uitte Vondeling op de traagheid waarmee het kabinet Den Uyl initiatiefwetten van het parlement tot wet verheft. "Nor maal liggen er niet meer dan drie tot vier dagen tussen de eindstemming in de Eerste Kamer en het moment waarop de koningin haar hand tekening zet", zo merkt hij op. Oververmoeid ROTTERDAM (ANP) - De bur gemeester van Rotterdam, André van der Louw, is oververmoeid. Na medisch advies heeft hij be sloten af te zien van een reis van een maand naar de Verenigde Staten. Aanvankelijk zou hij gis teren naar Amerika zijn vertrok ken. De burgemeester was door de regering van de Verenigde Staten voor deze reis uitgeno digd. De burgemeester zal zijn werk zaamheden in beperkte mate voortzetten. Voorlopig ziet hij af van nieuwe representatieve verplichtingen. Maanden Volgens de Kamervoorzitter had de -j- regering tien maanden nodig bij de r 5%k- wijziging van de wet op de kans- ,r> - casln°'5): zeven BOVENSMILDE Prinses Beatrix heeft gistermiddag in Bovensmilde v/n at ƒ.1? Tl t0t w'J2!S'"g een iwsielling van het kindercircus Santelli voor alle leerlingen van de maar >lefat kleuter- en basisscholen van Bovensmilde bijgewoond, t t om- Op defotoontvangt de prinses bloemen uit handen Danielle Hury en Linda afschaffin« van de fllm- Vonhoff. Links burgemeester De Noord van Bovensmilde en rechts de com- in®" missaris van de koningin in Drente, mevrouw Schilthuis. DEN HAAG (SP) - De Russische ambassadeur Romanov heeft geweigerd een aantal kamerle den te ontvangen om met hen te praten over het vrijlaten van vijf tien gevangenen in de Sovjet- Unie. De negen Kamerleden - zeven poli tieke partijen vertegenwoordi gend - hadden om de amnestie van de vijftien Russen willen vragen in het kader van de zes tigste verjaardag van de Russi sche revolutie. Na de weigering hebben de Ka merleden Beckers (PPR), Van den Bergh (PvdA), De Boer (CDA), Van Eekelen (WD), Gualthérie van Weezei (CDA), Van der Lek (PSP), Mertens (D'66), Nijhof (DS'70) en Nijpels (WD) een brief gestuurd aan de ambassadeur. In de brief vragen zij om amnestie voor Vladimir Balakhonov, Vyacheslav Chornovil, Mustafa Djemilev, Aleksander Guinz- berg, Semyon Gluzman, Sergei Kovalev, Anatolyi Marchenko, Valantin Moroz, Yuri Orlov, My- kola Plakhotnyuk, Milola Ru- denko, Anatolyi Shcharansky, Oleska Tikhy, Georgij Vins en Oleg Volkov. De Kamerleden stellen in een brief dat zij zuiver om humanitaire re denen vragen om de vrijlating van deze mensen, van wie er veel ernstig ziek zijn, en dat deze am nestie zeker beschouwd zou worden als een gebaar van goede wil. Zij schrijven de ambassadeur ver der dat zijn weigering voor een gesprek strijdig is met de geest van de Verklaring van Helsinki omdat daarin staat dat de landen in vriendschap en openhartig heid met elkaar moeten spreken om oplossingen te vinden voor de problerhen in Europa. "U dient ervan overtuigd te zijn dat het in elk geval in onze bedoeling lag in een geest van vriendschap en openhartigheid met U te spre ken. Wij betreuren het dat U ons deze kans niet hebt willen ge ven", zo besluiten de Kamerle den hun brief. De negen parlementariërs wijzen de ambassadeur er verder nog op dat het in veel landen, waaronder Rusland een gewoonte is bij bij zondere feestdagen gevangenen vrij te laten. Zij menen dat de zes tigste verjaardag van de Russi sche revolutie daar ook zeker voor in aanmerking komt. DEN HAAG (SP) - De procureur generaal bij het Haagse ge rechtshof heeft gisteren in hoger beroep 15 jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 39-jarige Riet S. uit Vlis- singen wegens mede plichtigheid aan de moord op haar man, de schipper Cor Jacobs. Tegen drie an deren eiste hij straffen van 12,8, en 4 jaar. De rechtbank had Riet eerder veroordeeld tot 10 jaar. De moord op Cor Jacobs, op 6 no vember vorig jaar, was er een op bestelling. Riet wilde de weg vrij maken voor haar verhouding met haar elf jaar jongere minnaar, Drikus S. Riet beraamde met hem, de 49-jarige kelner Frans van de K. en haar zoon Jan (19) het plan om haar man uit de weg te ruimen. Die avond voerden ze hem dron ken. Volkomen laveloos lag hij op de bank in de woonkamer achter zijn café. Cor, die door de drank bijna bewusteloos was, lag met zijn hoofd op een plastic zeiltje dat Riet had neergelegd om bloedspatten op de mooie, plu che bank te voorkomen. Kelner Frans doodde hem met drie kogels uit zijn geweer. Na de fa tale schoten werd het lijk van Cor tussen Dordrecht en Rotterdam in het water „gejonast" zoals het viertal tegenover de politie be kende. Daarna dronken ze veel bier, "omdat ze dat wel hadden verdiend". Toen het lichaam van Cor een week later werd opge- dregd, hadden Riet en Drikus al ringen gekocht en een huis inge richt. De advocaat van Drikus, mr. M. J. van Bentum, ziet Riet als de fatale vrouw in het complot. "Zij heeft mijn cliënt verleid. Ik zie haar als een gewetenloze vrouw die ge noeg had van haar huwelijk, het huwelijk van mijn cliënt kapot heeft gemaakt en hem chan teerde met een zogenaamde zwangerschap. Mijn cliënt wil niets liever dan met haar bre ken", zegt hij ter zitting. Riet zegt zacht 6nikkend: "Ik heb het alleen voof mijn kinderen ge daan niet voor mijzelf'. Haar twee zoons verklaren dat ze een slechte verhouding met hun va der hadden omdat hij vaak dronk en hun moeder mishandelde. Cor zou hebben gedreigd zijn gezin "uit te roeien" omdat Riet een verhouding had met Drikus en zijn zoons aan haar kant stonden. "Waarom betrok u uw kinderen er dan in, door te vragen of zij hun vader wilden neerschieten?", vraagt de rechtbankpresident mr. J. A. Polak. "Zelf durfde ik niet te schieten", antwoordt Riet. Haar advocaat vraagt het hof om clementie en wijst op het onge lukkige huwelijk van Riet. Ook de raadsman van zoon Jan, mr. E. H. E. Schüte, vraagt om begrip. "Het is een jongen die in zyn le ven slechts met rottigheid is ge confronteerd en werd gedwon gen de zijde van zijn moeder te kiezen, omdat de verstandhou ding met zijn vader ernstig was gestoord". Vonnis op 7 november. ADVERTENTIE Groots en gratis boek. De NMB bestaat binnenkort 50 jaar. En heeft voor de gelegenheid een uniek, rijk geïllustreerd boek laten samenstellen Het heet (heel toepasselijk!) 'Feesten in Nederland', en beschrijft boeiend en uitgebreid alles wat de Lage Landen aan kleur, fleur en folklore te bieden hebben. En dat is nogal wat! Voor nieuwe stro orders. Dit kostelijke boek is bestemd voor iedereen die in de maand oktober bij de NMB aan het sparen slaat. En dat is echt de enige manier om aan 'Feesten in Nederland' te komen, want het zal nimmer in de winkel te koop zijn. Open dus zo snel mogelijk een spaar rekening bij de NMB, leg minstens 50 gulden in, en u hebt het voor het meenemen. Zolang de f- *1 voorraad strekt. f NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Nu al zo'n 50 jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7