Wao-clubs proberen krachten te bundelen „Werk van kwajongens" Katoen, wijd en alles over elkaar Tien vrijwilligers voor Sancta Maria DINSDAG 25 OKTOBER 197TPS door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Het ziet er niet naar uit dat de snel in aantal groeiende WAO-clubs uit de Bollenstreek op korte termijn zullen besluiten tot de instelling van een overkoepelend re gionaal bestuur. Daar is door de afzonderlijke werkgroepen in de afgelopen maanden wel op gestudeerd. Een samengaan zit er echter nu nog niet in omdat men het nog niet eens is kunnen wor den over de algemene toela tingseisen. Mevrouw Witteman, bestuurs lid van de Sassenheimse WAO-club De Kring: "Sinds wij geen onderdeel meer uit maken van Herwonnen Le venskracht (zijtak van NKV red.) en wij een zelfstandig le ven zijn gaan leiden, doet het er bij ons niet toe of nieuwe leden wel of niet georgani seerd zijn. Andere clubs stellen het lid maatschap van het NKV nog wel als eis. Dat is het kar dinale punt. Daar moeten we nog uit zien te komen. Dan is een regionaal bestuur een haalbare kaart". Van de WAO-clubs (opvang voor arbeidsongeschikten en nu ook voor weduwen/we duwnaars en gescheiden mannen/vrouwen) is die van Sassenheim het langst in be- Leuzen gekalkt in Lisse Een dag lang zijn twee medewerkers van de Lissese reinigingsdienst in de weer geweest om op de weg gekalkte namen (R.A.F., Baader-Meinhof) die nauw zijn verwant aan het terrorisme te verwij deren. Onder meer waren op de stoep voor het politiebu reau aan de Hereweg, op de zijmuur van de her vormde kerk aan de Achterweg, op de Ruyshoornlaan en in het Poelpoldervyinkelcen- trum leuzen gekalkt. Bovendien troffen tientallen Lissenaren een briefje tussen de ruitenwissers waarop de (in ballpoint) geschreven mededeling: „We zijn er nog niet". „We gaan door" en „Revolutie nu". In de brievenbus van het politiebureau werd een enveloppe gedeponeerd met daarin een bloc notevelletje waarop kreten als: „We krijgen jullie nog wel". „Jullie zijn domme mensen" en „We zullen jullie te pakken r Die „acties" die door de politie op naam worden geschreven, zo zegt groepscommandant Run haar, „van kwajongens die iets tegen de politie hebben. We weten wel zo'n beetje in welke rich ting we moeten zoeken". „Als we die brief niet hadden gehad, was dat gekalk door ons wellicht nog serieus genomen maar in die brief staat zoveel onzin en de stijl is ook zo jongensachtig dat we er verder ook geen aandacht meer aan gaan besteden. Je moet er niet achter gaan zoeken wat er niet achter zit". Schuttingwoorden „Er is een tijd geweest dat schuttingwoorden erg in waren. Later werden dat hakenkruizen of de ha mer en sikkel en nu is het terrorisme een aankno pingspunt om kattekwaad mee uit te halen", zegt Runhaar, „want meer is het niet". drijf'. Vorig jaar ging men er van start en in dat jaar is het aantal leden dat regelmatig neerstrijkt in het clublokaal De Zevensprong, gegroeid tot zestig. In andere plaatsen loopt het wat stroever. Uit isolement De heer Slagman, hoofd van de sociale dienst in Sassenheim en als bestuurslid verbonden aan de Stichting Sport en rec reatie gehandicapten Bol lenstreek (onder deze stich ting zouden .de diverse WAO-clubs bestuurlijk gaan vallen): "In elke plaats kijken de inwoners weer anders te gen arbeidsongeschikten aan. In Sassenheim durven WAO-ers meer en meer naar buiten te treden. Uit hun iso lement te komen. Vooral ook omdat ze zien dat anderen er ook geen punt van maken. Elders is men weer wat terug houdender. Maar dat is mijns inziens een kwestie van tijd. De drempelvrees zal steeds minder worden. Over de hele linie". Voor de Sassenheimse WAO- erg, die aanvankelijk ont spanning kregen voorge schoteld in de louter recrea tieve sfeer (sjoelen, klaverjas sen, bingo, handenarbeid, bloemschikken) worden nu ook wat taalcursussen georganiseerd." 'Het lijkt er op dat we ons gaan bewegen op bijvoorbeeld het terrein van de volksuniversiteit, maar dat is geenszins het ge val", zegt Slagman. "De WAO-ers, zo is onze erva ring, zitten niet zo te springen om een volledig takenpakket, zoals je dat wel treft op volk suniversiteiten. Dat is een te zware opgave. Op dat echte schoolse zitten ze niet te wachten. "Als ze een taal willen leren gaat het om wat eenvoudige zih- netjes, zodat ze zich op vakan tie een klein beetje verstaan baar kunnen maken. Meer- niet. En mocht men op een bepaald moment toch verder willen, dan kunnen we alsnog een verbinding tot stand brengen tussen de WAO-club en de volksuniversiteit of bij voorbeeld moedermavo. Waar het hier vooral om draait is dat de mensen weer relaties kunnen aanknopen als ze dat willen. Zichzelf weer ontdek ken". Samen met nog wat organisa ties die werkzaam zijn op het terrein van het bejaarden- werk (Zonnebloem, UW, kerken) gaat de WAO groep Sassenheim begin volgende maand van start met een klusjesdienst. Bij toerbeurt leveren de diverse organisa tie^ vrijwilligers voor het op knappen van karweitjes voor bejaarden, zonder daarbij echter "de commerciële vicediensten in de wielen te rijden". De karweitjes kun nen varieren van het repare ren van een tafelpoot tot een autoritje naar het ziekenhuis Alleen de materiaal- en be- nzinekosten zullen dan in re kening worden gebracht. Klusjesdienst. Voorlopig zal de klusjesdienst alleen in de ochtenduren operationeel zijn. Mocht blijken dat er ook 's middags en ,'s avonds aan hulp behoeft is, dan worden de activiteiten van de klusjesdienst daarop afgestemd. Bij het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout heeft zich "een redelijk aantal" vrijwilligers aangemeld dat een "oom-" of "tante-"relatie wil aangaan met een bewoonster van het paviljoen Duinzigt C, waar zwakzinnige vrouwen in de leeftijd van 23 tot 73 jaar zijn ondergebracht. De advertenties en perspublikaties in de regionale bladen leverden in totaal tien gegadigden op. Uit Den Haag, Lisse, Noordwijk, Lis- serbroek en ook uit Noordwijkerhout. Hoofdzakelijk zijn het jonge mensen, die op zich hebben genomen de hen toegewezen (vaak eenzame) zwakzinnige patiënte in Noordwijk te komen opzoeken en ook mee uit te nemen. "Tien aanmeldingen lijkt niet veel", zegt paviljoenshoofd F. de Crook, "maar op meer hadden we echt niet gerekend. Ook niet uit Noordwij kerhout waar het ziekenhuis dan weliswaar staat, maar waar de in woners al zo vaak op straat met de patiënten worden geconfronteerd dat we ons kunnen indenken dat ze wat terughoudend zijn. Met die tien kunnen we voorlopig vooruit. We willen eerst eens kijken wat er van dit experiment gaat worden. Slaat 't aan, dan doen we nog wel eens een beroep op de bevolking uit de streek. In welk vat we de "werving" dan gieten moet nog worden bekeken". De tien "ooms" en "tantes" hébben inmiddels wat kennismakingsge sprekken achter de rug en een paar zijn al met hun relatie van start gegaan. Mode voor de komende zomer PARIJS - Echt iets nieuws valt er niet te ontdekken op modegebied. En veel kan. AJs het maar wijd is. Dat is ook het beeld voor de ko mende zomer. Een mode die de Fransen comfortabel noemen, om dat je je er zo goed in kan bewe gen. Hoewel zeer veel ontwerpers deze weken in Parijs hun creaties tonen, is het voor inkopers een moeilijke toer om een keuze te maken. Er is gewoon te veel. Het algemene mo debeeld is wat je noemt non chalant. Kragen van blazers en jas jes worden omhoog gedragen, zo dat je tegen het beleg aankijkt. De bovenste knoopjes van blouses staan altijd open. Er worden veel shawls gedragen en bijna alle jas sen hebben geen sluiting. Ook wordt alles over elkaar heen gedra gen. Bijvoorbeeld: een strakke broek met eroverheen een rok. Dan een blousje met lage hals, gecom bineerd met een lange overblouse en daarover heen nog eens een vestje. Er is een grote verscheidenheid in broeken. Chinese modellen (wijd van boven, strak van onderen), Turkse haremgevallen (boven de enkels gerimpeld), bermuda's en shorts. De meeste rokken zijn ge rimpeld. Truien zijn gebreid, zeer wijd en aan de hals gerimpeld. Zo doende kunnen ze ook strapless worden gedragen of met slechts een bloot schoudertje. Verder veel diepe v-halzen. De wijde jurken hebben ook ge rimpelde halzen en schouderpas- sen en enorme mouwen. In alle jur ken en rokken zitten steekzakken. De afgelopen dagen heb ik nauw elijks de handen van de man nequins gezien. Ze hadden ze altijd „in die zakken, waarmee nog eens de al eerder genoemde non chalance wordt geaccentueerd. Jassen zijn nauwelijks te beken nen. Er zijn wat grote, brede trenchcoats en verder blouson-ach- tige jacks, die over al dat wijds worden aangetrokken. Romantisch Tegenover de nonchalance staat een zeer romantische lijn, die ech ter niet terugslaat op enkele tientallen jaren geleden. Roman tiek die wordt bereikt door een voud. door kleuren en stof fen. Heel veelin wit. Ondanks het grote aantal Neder landse inkopers dat deze dagen in Parijs rondloopt is het werk van de meest bekende ontwerpers niet in Nederland te koop: Claude Mon tana, Thierry &Mugler, Christian Aujard, Kansai Ymamoto, Issaye Miyake. Dat wil niet zeggen dat we er thuis niet modieus bij zullen lo pen want meer dan ooit kan iedere vrouw haar eigen fantasie laten gaan. Een jurkje van vorig jaar? Trek er een broek onder bruik shawls, kettingen en ceintuurs. Speel met kleren. Datis wat in Parijs heel duidelijk is ge worden. Practische informatie: Kleuren; wit, ecru, zwart, veel grijze Apostels, dus groen-grijs, blauw-grijs, rose-grijs en ook en kele felle kleuren, zoals rood, geel, groen en paars. Schoenen; zeer platvoor overdag Materialen; veel katoen en linnen en veel zwierige, zachte stoffen, mousseline, crepe, zijde. Accessoires; van natuurlijke mate rialen, touw, hout, raffia. En broches veel afbeeldingen Een blauw zijden harembroek met daarop een wit jasje in Mao- stijl, het geheel gecompleteerd door een hoofddeksel zoals Nehroe, een creatie uitgebracht door Kenzo. Sonia Rykiel gebruikte prach tige gebloemde stof om er een jurk met daaronder een strakke pan talon van te maken en omdat zo'n blote hals behoorlijk koud kan zijn ook een omslagdoek. Een bruid begeleidt door astronauten i ontwerper Kansai Yamamoto. Donna Rykiel de vrouw een avondje uitgaan, koud zal ze de Japanse het niet hebben met al die kleren over elkaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4