Betere rolstoel en'praatsysteem' Huizen"koek" zo goed als op /andalen (aan tekeer: roor 10 mille schade bij SJC - rwee Voorhouters werken keihard aan zelfstandigheid IWaddinxveners ian langdurige zieken en zwaar gehandicapten Sporthal Alkemade vier ton duurder JSDAG 25 OKTOBER 1977 betrapt >oed 30RDWIJKERH0UT - In een kleine werkplaats in de gemeente Noordwijkerhout irdt sinds anderhalfjaar keihard gesleuteld aan de totale zelfstandigheid van de zwaar hamelijk gehandicapten en de langdurig zieken. De apparatuur die door Peter Tausch Ron van Delft wordt ontwikkeld opent perspectieven voor mensen die al jarenlang niet eer met anderen hebben kunnen communiceren. De beide Voorhouters hebben samen firma Petronics opgericht, een naam die is samengesteld uit Peter en Ron en daaraan is jt woordje niks toegevoegd. "Want", zo redeneren Peter en Ron: "we hebben het samen (gezet en zijn met niks begonnen. Die "k" hebben we vervangen door een "c" uit lectronics", want dat is het gebied waarop we werkzaam zijn". ët heeft maar heel weinig ge peeld of het bedrijfje had zich in {financiële strop verhangen. Ook I nog is de situatie niet bepaald bskleurig te noemen. Het is achten geblazen; wachten op geld I de vernuftige apparaten in pro- jiktie te kunnen brengen. Maan- in geleden hebben de beide fir- anten een subsidieaanvraag in- jdiend bij de verschillende minis- ries ter grootte van twee ton. "Als dit moment zo'n_800 gulden )t niet kan hopen we op een ren- lening", aldus Peter Tausch lage snelheid afstelt, kunnen ook zij zich in een rolstoel voortbewegen. Tot nu toe was dat vrijwel onmoge- kleine beweging, al is het maar met de tong of met een vinger, komt "electriciteit" vrij. Die kleine lijk, omdat spastici hun bewegin- hoeveelheid energie wordt ver gen niet kunnen controleren. Met sterkt en omgezet in een signaal, de bestaande rolstoelen zouden ze Als een patiënt de schakelaar even teveel ongelukken en botsingen aanraakt, verschijnt op het voor veroorzaken". Zo'n apparaat dat hem staande televisiescherm een bevestigd kan worden aan elke rol- alfabet. Als hij de schakelaar weer stoel, die reeds langs electrische aanraakt dan gaat er een pijltje weg wordt voortbewogen, kost op langs de letters en als de patiënt die gaat letter nodig heeft volgens Peter Tausch als het ir produktie komt veel minder kos woord te vormen, drukt hij weer op dezelfde knop en de letter verschijnt op het die het schandalig vindt dat ten. De aanvragen voor de appara- beeldscherm. Zo kan hij woorden Êt bij de ministeries zolang duurt, ten stromen bij honderden binnen, vormen en aanwezigen duidelijk vooral uit het buitenland. Volgens maken wat hij wil. Je kunt ook zin- Peter Tausch zijn er op dit moment nen invoeren die een bepaald sym bool geven. De patiënt raakt de "schakelaar" even aan; het pijltje het wachten gaat langs de symbolen en als het practische ap- pijltje bijvoorbeeld bij de Griekse letter delta komt, dan verschijnt op |oor [enk van der Post lolstoel (jlgens Peter Tausch zijn de elec- pche rolstoelen in principe nooit iranderd. Wel zijn er allerlei "aar- gheden" bijgebouwd, maar de bis is jarenlang gelijk gebleven. )e techniek is al veel verder. De Istoelen zijn achtergebleven. Om veel mogelijk winst te maken lan de rolstoelfabrikanten ook et gauw over op een ander mo ll", verteld Ron van Delft. Hij {eft een apparaat ontwikkeld met feter Tausch waardoor rolstoel- ktiënten veel meer controle kun- {n uitoefenen op hun stoel: "Als je jvoorbeld met een bestaande rol- Del een hoogte afreed, moest je de Ihakelaar in z'n^ achteruit zetten In niet loeihard naar beneden te (den. De rolstoel, die wij van euwe electronische apparatuur ïbben voorzien blijft een con- ante snelheid rijden: of een rol- oelpatiënt een hoogte op- of af- jdt.tle snelheid blijft constant. En at opent ook perspectieven voor pastici. Als je de schakelaar op een vijf rolstoelfabrikanten die in totaal orders hebben geplaatst 10.000 apparaten, is op geld. Het z( paraat zal binnen enkele jaren verd wordenbij vele duizenden het beeldscherm: "Ik heb trek langs electrische weg voortbewo- eten". Het klinkt in eerste instantie gen rolstoelen. nogal ingewikkeld, maar buiten het technische gedeelte zijn de appara ten via één zendertje (schakelaar) zeer eenvoudig te bedienen. Vol de unieke, gens Peter Tausch is het mogelijk i grote hoeveelheid toestel gelijkheden betreft amper in het len en apparaten aangesloten kun- licht staan van de verschillende nen worden, maar daarvoor moeten functiesystemen", die Peter eerst programma's worden ge- op diefstal n van de vele apparaten, die bij Petronics i Delft, mede-firmant. Uniek Tausch en Ron van Delft hebben uitgedacht. Zo'n apparaat op een rolstoel betekent een verbetering van bestaand materiaal. De uitvin ding van een schrijfcommunica- tiesysteem annex telefoon- en alarmsysteem luidt een geheel nieuw tijdperk in. Hebt u ooit eens getelefoneerd met een kennis via het televisiescherm en de typ- maakt. In Noordwijkerhout staan ook een typemachine en een tele foon aangesloten op de Petromatic - het vernuftig apparaat waar alles om draait. Met dezelfde schakelaar kan de patiënt telefoonnummers samenstellen en contact opnemen met kennissen en familieleden. Voor mensen die doofstom zijn, kunnen ook typerruachines worden nenkort allemaal tot de mogelijk- samen op de monitor en belt bij heden behoren. Personen, die voorbeeld zijn ouders op. Die horen communiceren. In de werkplaats hoorn aan op de typewriter die de van Petronics aan de- Heereweg zinnen die kilometers verder wor- staat de complete apparatuur opge- den doorgeseind, uittikt. De ouders steld. Peter Tausch: "Met een kunnen ook nog antwoorden. Dat mogelijk door de bediening van een en dezelfde schakelaar. Uw verslaggever was in staat om in vijf minuten via de schakelaar en het televisiescherm op te bellen. Moei lijk is het niet. De prijs van het sys teem en de bijbehorende apparaten (speciale telefoon, electronische typemachine, televisie, etc.) ligt tussen de 20.000 en 25.000 gulden. Een groot deel van dat geld wordt opgeslorpt door het samenstellen en verwerken van de programma's. Peter Tausch: "Het bedienen van zoveel apparaten als je nog maar een spierfunctie kunt controleren is uniek in de wereld en betekent ongetwijfeld een zeer goede stap in de richting van een veel grotere zelfstandigheid en onafhankelijk heid van zwaar lichamelijk gehan dicapten en langdurig zieken". Het behoort thans zelfs tot de moge lijkheden dat patiënten, die nog maar controle hebben over één spier kunnen schaken. "We hebben de apparatuur beproefd bij ver schillende langdurig zieken. Onder andere bij een zieke, die al enige jaren geen contact meer had gehad met zijn vrouw. Zij had niets van hem kunnen vernemen in al die ja ren, tot hij even gebruik kon maken van de apparatuur. Hij kon toen meedelen of hij pijn had", aldus Ron van Delft. Toeval Bij puur toeval kwamen de twee firmanten elkaar tegen in Voor hout. Peter Tausch liep al veel lan ger met plannen om een eigen be drijfje op te richten, maar beschikte niet over bedrijfsruimte. Zo'n an derhalf jaar geleden kwamen ze vlak bij elkaar in de buurt te wonen; in Voorhout. Ron van Delft zorgde voor werkruimte en de firma Pe tronics werd een feit. Tausch was daarvoor werkzaam geweest bij de Meijra in Voorhout, een bedrijf dat rolstoelen importeert. Daar had de uit Oostenrijk afkomstige tech nicus reeds een werkplaats, waar bescheiden electronische appara tuur werd vervaardigd. Ron van Delft heeft jaren bij de koopvaardij gezeten en daar veel technische er varing opgedaan. Peter Tausch: "We hadden voordat we begonnen al flink wat ideeën in ons hoofd en daaraan zijn we keihard gaan wer ken, soms nachten lang. De re searchkosten waren erg hoog en dat heeft ons bijna de nek gekost". WADDINXVEEN - Vier Wad- dinxveense jongens, in de leef tijd van zestien tot achttien jaar, zijn door de rijkspolitie aange houden nadat twee van hen op heterdaad op diefstal waren be trapt. Het bestuur van de voetbal vereniging Waddinxveen be trapte twee jongens die uit een niet afgesloten kleedkamer in het clubhuis aan de Sniepweg voor ongeveer tweehonderd gulden aan geld en kleding wil den meenemen. Via dit tweetal kon ook de identiteit van de twee anderen worden vast gesteld. Met z'n vieren hebben ze sinds juni.van dit jaar meer malen kleine diefstallen in dit clubhuis gepleegd. Voor 22 mille aan markt velden gestolen NIEUWE WETERING-Uit de wo ning van een marktkoopman in Nieuwe Wetering is zaterdag een bedrag van tweeëntwintigduizend gulden aan baar geld gestolen. Op het moment dat de inbrekers hun slag sloegen was de eigenaar niet thuis. De dieven drongen de wo ning binnen door een ruit uit de sponning te lichten. Volgens de politie had de markthandelaac. zo veel geld in huis. omdat hij er een dag later "handel" mee moest drijven. BOSKOOP - In de Beurshal in Boskoop zal zaterdag een ruilbeurs worden gehouden. Verzamelaars van postzegels, munten,kaarten enz. zullen er present zij n. Maar ook zij die als hobby hebben het verza melen van mineralen, fossielen, stenen en schelpen zullen aanwezig zijn. Voor de organisatie tekent de ver eniging "De Verzamelaar". De Beurshal is zaterdag van elf tot vijf uur geopend. Fietser met luchtbuks beschoten ALPHEN AAN DEN RIJN - De 17-jarige J. Z. uit Alphen aan den Rijn werd zaterdagmiddag aan de Saffierstraat.beschoten met een luchtbuks. De fietsende jongeman meende dat hij werd belaagd door twee jongetjes van een jaar of elf die met hun wapen schoten vanaf de zesde of zevende galerij van een flat. ALKEMADE - De sporthal, die de gemeente Alkemade bij het Alke- bad gaat bouwen, wórdt maar liefst vierhonderdduizemd gulden (om precies te zijn f 416.935) duurder. De gemeenteraad, die donderdag (27 oktober) vergadert, zal dit be drag beschikbaar moeten stellen. De grootste „hap" van die vier ton gaat naar de overschrijding van de bouwkosten: ruim tweehon derdduizend gulden.. Verder zijn de kosten van inrichting te laag ge schat; er zal een extra vouwwand voor het onderwijs .worden aange bracht; extra kosten moeten er worden gemaakt (die waren begin dit jaar nog niet te voorzien) voor de bouw van een traforuimte, isolatie van de spouwmuren en rpoeten er voorzieningen worden getroffen in verband met de brandveiligheid van het complex. Burgemeester en wethouders zijn er van uitgegaan dat de bow lingbaan zichzelf moet bedruipen. De jaarlijkse exploitatiekosten zullen namelijk via de pachtsom te rug ontvangen moeten worden. Eind maart van dit jaar besloot de gemeenteraad ruim drie miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van de sporthal. De raadsleden deden daarbij wel een principe-uitspraak: het exploita tietekort mocht de vijftigduizend gulden niet te boven gaan. Na de aanbesteding op 18 oktober (het werk is imiddels gegund aan de plaatselijke aannemer Heembouw, die de laagste inschrijver was) kwam men er achter dat die 3 mil joen niet voldoende zou zijn. Een kwart miljoen put de gemeente uit het fonds infrastructurele werken. B. en W. zullen het ministerie Van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk opnieuw benade ren met het verzoek om in aanmer king te komen voor een subsidie vanf 250.000. „Zolang wij noggeen definitieve afwijzing hebben ge kregen, willen wij al het mogelijke doen om deze subsidie alsriog te verkrijgen", zo schrijven B. en W de raad. Het gemeentebestuur waarschuwt de raad maar vast dat hij de ko mende maanden nog wel eens meer zal worden geconfronteerd met prijsstijgingen. „Via de post on voorzien (een toer) hebben wij hier mee voldoende 'rekening gehou den", aldus B en W. Heembouw krijgt zo spoedig mo gelijk opdracht om met de bouw van de sporthal te beginnen. De ac commodatie moet op 1 september van het volgend jaar gereed zijn. Dit is van belang in verband met de te ontvangen onderwijsvergoeding. pORDWIJK - In het afgelopen eekeinde hebben inbrekers op iestachtige wijze huisgehouden i de SJC-kantine op het sport- irk aan de Lageweg. pn groot deel van de inventaris is {rt en klein geslagen of ernstig tschadigd. Tafels, stoelen en apstokken werden in stukken ge tapt, de prijzenkast was leegge- aald, stoelpoten waren door een Idiotoestel gedrukt, etenswaren p de vloer gesmeten, lovendien worden er nog diverse pederen gemist. Waarschijnlijk ebben de daders ook nog naar ^ld gezocht, maar zonder resul- lat, want er wordt nooit geld in ie kantine achtergelaten. Ie inbrekers, die vermoedelijk iet een auto naar het sportpark jn gereden, klommen over de letershoge afrastering en ver- ïhaften zich vervolgens via een ovenlicht toegang tot de kantine. voetbalvereniging SJC, die het ebouw voor een groot deel door ïlfwerkzaamheid tot stand rachten, is zeker voor 10.000 gul- en gedupeerd. Jsclub Ook in het gebouw van de loordwijkse IJsclub op de Jhr. Jeversbaan aan de Gooweg werd ngebroken. Hier kwam men bin- ien door een openstaand raampje. Verschillende goederen, waaron- een busje met een klein bedrag telefoongeld, worden vermist. Trefpunt I In het Langeveld sloegen inbre kers toe in het ontspanningslokaal Trefpunt op het terrein van het Psychiatrisch ziekenhuis "Sancta Haria". De daders verdwenen met een complete geluidsinstallatie. Politie 'spoort' tandje op HAZERSWOUDE - De Hazer- swoudse politie heeft gezocht en gevonden. Want dankzij haar „speurw erk" zal een acht jarig inwonertje van het dorp nog m^t een gaaf gebitje blijven rondlopen. Wat is het geval: het jongetje reed met enkele vriendjes over het fietspad langs de Hoge Rijndijk. Toen hij met het voorwiel van zijn fiets tegen de achterkant van een voor hem rydend vriendje reed, kwam hij te vallen en werd overreden door een bromfietser. De jon gen raakte hierbij enige tanden kwijt. Voor alle zekerheid bracht men hem over naar het Academisch Ziekenhuis. Enige tijd later kreeg de politie de be handelende kaakchirurg aan de telefoon die de suggestie deed eens langs het fietspad te gaan zoeken of het tandje daar nog lag. De politie zocht en vond en bezorgde de tand in Leiden. Daar deed men de rest. In Voorhout: VOORHOUT - Over enkele maanden (om precies te zijn in januari 1978) is het hele plan Spoorlaan in Voorhout voltooid. Dan kan er geen huis meer bij, totdat de provincie het sein op groen zet voor verdere bouwplannen die Voorhout koestert. Het plan Spoorlaan is in twee fasen uitgevoerd; eerst werden 265 hui zen gebouwd, jaardenwoningen, in de tweede fase komen daar nog 46 woning wetwoningen bij. uit Voorhout. De toekomstige be woners zijn inmiddels al op de twintig be- hoogte gebracht van de toewijzing en weten ook al in welk huis zij ko men te Woubrugge vervangt straatnaamborden WOUBRUGGE - Ruim vijfduizend gulden zal de gemeenteraad van Woubrugge moeten uittrekken als hij vindt dat ontbrekende en zwaarbeschadigde straatnaambor den moeten worden vervangen. De gemeente heeft alle straat naamborden geïnventariseerd na dat er diverse klachten waren geuit over het ontbreken en beschadigd zijn hiervan. Voor kerst Volgens plan moet eind november (een jaar nadat de eerste paal de grond in ging) het eerste blok hui zen worden opgeleverd, te weten Boeken burglaan 150 t/m 168. Naar verwachting zullen de blokken 2 en 3 (Boekenburglaan 120 t/m 138 en Boekhorstlaan 216 t/m 230) nog voor de kerst zijn voltooid en de laatste twee blokken (Boekhorst laan 200 t/m 214 en Boeken burglaan 100 t/m 118) hoopt men in januari af te krijgen. Voor deze toewijzing is de woon- ruimteadviescorpmissie inge schakeld, die zich sinds 1974 buigt over verschillende woonruimtev raagstukken. Begin september zoekenden, doordat "vooral veel werden de gegadigden opgeroepen jongeren zich meldden bezwaar dat aan de toestemming om dit bouwplan te voeren, de voorwaarde werd gekoppeld dat er verder tot 1980 niet meer mocht worden gebouwd. Met andere woorden: als in januari alle huizen klaar zijn, is de koek daarmee voor Voorhout ook helemaal op. In 1974 (een jaar later) waren er ech ter al weer zo'n 60 nieuwe woning- op volgorde van hun toewijzings nummer, om hun voorkeur voor een bepaalde woning te kunnen geven. Hiermee is bij de definitieve toewijzing rekening gehouden. Er zijn 41 eengezinswoningen en 5 woningen voor alleenstaanden. Geen geizer Bij deze huizen (zg. tuinkamerwo ningen) hebben de woonkamers tevens bestemd is voor de warm watervoorziening. Bij deze „combi gaswand ketel" is geen geiser of boiler meer nodig. De huurprijs gaat ongeveer 400 a 425 gulden be de tuin. De huizen dragen. Volgens de rijksvoorkeursregeling, een landelijke regeling waarbij een bepaald percentage van nieuw te bouwen woningwetwoningen door het rijk worden toegewezen, zijn drie eengezinswoningen bestemd voor rijksambtenaren en twee zijn een deur zijn- voorzien van een verwar- mingssysteem, waarbij de cv-ketel Evenals in de rest van de er bestemd voor Surinaamse ge- nieuwbouwwijk is de parkeergele- zinnen. Alle overige woningen zijn genheid geconcentreerd in twee toegewezen aan woningzoekenden parkeerhavens met inritten schrijving op het bouwproject. In de laatste drie jaar is dit aantal al weer meer dan verdubbeld, want als ook de laatste 46 huizen straks bewoond zijn, blijven er nog 120 woningzoekenden over. Het ziet er naar uit dat dit aantal in 1980 nog aanzienlijk zal zijn opgelopen. Aangezien Voorhout tussen de Leidsevaart en de spoorweg hele maal is volgebouwd, moet daarna worden uitgezien naar een andere plek om te bouwen. H. JANSEN Het team van medewerkers en ouder- 3 van de opbare basisschool "De Leiden. 25 oktober 1977 Boekhorstlaan en aan Beukenrode. Hierdoor blijft relatief meer ruimte over voor groenvoorzieningen, terwijl bovendien een soort woon erf ontstaat, waar men veilig kan wandelen en spelen. Het geheel zal nog een vriendelijker aanzien •krijgen door de aanleg van plant soentjes langs de eindgevels van de huizenblokken en in het centrum van de woonwijk. Toen in 1973 een begin werd ge maakt met de eerste fase van het plan Spoorlaan dacht men hier voorlopig voldoende huizen mee te krijgen om alle Voorhoutse wo ningzoekenden aan een huis te hel pen. Daarom leek het toen nog geen Over spoor gr^r gemeentebestuur heeft een voorkeur uitgesproken voor dorp- suitbreiding over het spoor, in de richting van Sikkens. Het aantal van 465 huizen in het voorontwerp Streekplan als voldoende werd be schouwd voor de opvang van de Voorhoutse woningzoekenden tus sen 1980 en 1990, acht de Voor houtse wethouder van volkshuis vesting, dr. D. J. W. IJdo, beslist te weinig. Het liefst zou Voorhout in aanmerking komen voor de bouw van 1500 woningen in dat tijdvak, waarvan dan wel een gedeelte be stemd zou zijn voor de opvang van woningzoekenden uit andere Bol lenstreekgemeenten. Nu de Provincie hier niets van wil weten, wordt geprobeerd om dan tenminste met 750 huizen te mogen uitbreiden voor Voorhout en War mond samen. Eén van de proble men in Voorhout is het relatief lage aantal van 400 huurwoningen op een totaal woningbezit van twee duizend. Deze huizen aan de Boekhorstlaan worden eind volgende maand opgeleverd, als laatste hapje. Dan is voor Voorhout de „woning-koek" op. Bouwvakkers Verder zijn er dan nog de Over de overige 1600 huizen heeft de gemeente geen enkele zeggen schap. Verder speelt ook mee de mjmm sterke verdunning^van het aantal die wel in de streek werken! niet economisch aan een bepaalde gemeente gebonden zijn, zoals bij voorbeeld bouwvakkers, die nu eens hier en dan weer daar werken. Deze groep mensen komt nergens in aanmerking voor een woning wetwoning, betoogt wethouder IJdo. Daarom zal binnenkort de vreugde over de voltooiing per huis. Zo woonden de oorlog in Voorhout vierduizend mensen in zevenhonderd wonin gen. Nu zijn dat zevenduizend mensen, die in tweeduizend huizen wonen. Van die grote gezinnen van na de oorlog zijn er nu veel 18 tot 25 jarigen, die ook binnenkort aan sprak op een betaalbaar huis ma ken. Deze jonge mensen komen nu niet eens in aanmerking voor een huis, om de eenvoudige reden dat er geen huizen meer zijn. plan Spoorlaan toch' worden ver somberd door de problemen die Voorhout nog wachten op het ge bied v&q de woningbouw.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17