Leids verzet tegen beroep dr. Wiersinga NCRV TIKT DOMINEE MOSTERT OP VINGERS meester gemaakt van kernmateriaal" 'Bescherm onze mannen' verwisseld" „Israël heeft zich „Slachtoffers ramp Tenerife per ongeluk iUmasmnLitB Volgens blad „Rolling Stone pagina H yvnv.w/iaifc dinsdag 25 oktober 1977 Reactie op „valse verdachtmakingen" in kerkblad-meditatie ALPHEN AAN DEN RIJN - De NCRV heeft in onverbloemde be- woordinge gereageerd op „enige verdachtmakingen" aan haar adres in een medidatie van de Zwam- merdamse hervormde predikant J. Mostert in het kerkblad voor de re gio Alphen aan den Rijn. Zij noemt de suggestie die ds. Mostert met zyn opmerkingen wekt, zonder meer „vals". Een van deze opmerkingen was dat de NCRV vroeger wèl een lied als „Kom tot uw Heiland, toef langer niet" uitzond. In haar brief, afge drukt in hetzelfde kerkblad, zegt de NCRV dat zy nog even intensief als vroeger bezig is luisteraars en kij kers met het evangelie te con fronteren. Via de radio zendt de NCRV op vier Gisteren is bij de Groene of Willibrordkerk in Oegstgeest dr. Hendrik van der Veen be graven, die vorige week op 89- jarige leeftijd overleed. Hij kreeg bekendheid als taalgeleerde en bijbelver taler. Het Nederlands Bijbelge nootschap zond dr. Van der Veen, die in Leiden oosterse talen had gestudeerd, al in 1916 uit naar Toradjaland (Celebes) om er de taal van de zuidelijke Toradja's te onderzoeken. Bijna veertig jaar heeft hij daar ge werkt. Aan zijn arbeid is het te danken dat de Toradjah's hun eigen bijbel kregen. Hij schreef ook een 1100 pagina's dik woordenboek over hun taal. Dr. Van der Veen, die na zijn terugkeer in ons land nog pas toraal werk heeft gedaan bin nen de Leidse hervormde wijk- gemeente Boshuizerwijk (Zuid-West), woonde de laatste jaren in Leusden. Zuid-Afrika Dr. A. van den Heuvel, sec retaris-generaal van de Her vormde Kerk, vindt dat de ker ken met geld en mankracht het African National Congress, de bevrijdingsbeweging voor Zuid-Afrika, moeten steunen. Hij Zei dat in een vraaggesprek van de NCRV-actualiteiten- rubriek Hier en Nu. Op de vraag of zijn eigen kerk bereid is tot steun aan het ANC, antwoordde de synodesecretaris dat hij daarvoor eerst een besluit van de synode nodig heeft. Zelf meent dr. Van den Heuvel dat niets meer met betrekking tot Zuid-Afrika moet worden gedaan zonder dat men eerst het ANC heeft geraadpleegd. „Wij moeten er bij onze eigen regering op aandringen, dat het ANC als eerste gesprekspartner over Zuid-Afrika wordt aan vaard, voordat we met de rege- ring-Vorster spreken. Mij dunkt dat de ontwikkeling van de ochtenden per week een prog ramma van gewijde muziek uit, op zaterdagmorgen bovendien elke week een programma van gos pelmuziek. Verder is er nog twee keer in de week in de vooravond een programma van gewijde mu ziek. Gewijde muziek wordt even eens opgenomen in andere prog ramma's. Daarnaast zijn er tal van gesproken-woord-programma's die direct handelen over het evan gelie. Ook in vele andere klinkt de bijbelse boodschap door. Bij de televisie is het niet anders. Taak Over de lichte muziek merkt de NCRV op dat zij het brengen daar van mede tot haar taak rekent, en laatste dagen erop wijst, dat op geen enkele wijze te onderhan delen valt met Pretoria". Aldus Van den Heuvel. De brochure „Huis op de rots - huis op het zand" van bis schop Gijssen van Roermond (een bezinning op de situatie van de r.k. kerk in ons land) trekt veel belangstelling. De eerste druk, van 15.000 exemplaren, was na een paar dagen uitverkocht. Bij de pers dienst van het bisdom zijn tot nu toe al 30.000 exemplaren be steld. Ook uit België, Duitsland en Frankrijk zijn bestellingen binnengekomen. De bisschop van Roermond publiceerde zijn bezinning en kele dagen nadat het Neder landse episcopaat een stuk had gepubliceerd voor de bis schoppensynode in Rome. Gijsen wijst in zijn brochure uitdrukkelijk de kerk van de „menselijkheidstheologen" af als een „huis op het zand". Hij pleit voor een kerk die gebouwd is op de „rots van het geloof in de gekruisigde en verrezen Christus". „Geestelijke gezondheids zorg schiet tekort als zij in veel menselijke nood de religieuze dimensie onvoldoende onder kent". Een stelling uit het proefschrift van drs. G. Heitink, weten schappelijk hoofdmedewerker aan de theologische hogeschool dat zij op grond van de omroepwet daartoe ook verplicht is. Zij heeft echter nooit één plaat uitgezonden die oproept tot druggebruik. Ook dat had ds. Mostert gesug gereerd. Wel is er onlangs een plaat gedraaid van de beroemde songschrijfster Carole King, getiteld: „Come to the hard rock café". Waarschijnlijk heeft ds. Mostert die plaat in een NCRV-programma gehoord. Onder „rock" wordt tegenwoordig ver staan: de betere popmuziek. Dat is een genre dat misschien niet iede reen ligt, maar waartegen uit chris telijk oogpunt niets valt in te bren gen. De NCRV brengt dan op Hil versum 3 de betere popmuziek en heeft, aldus de brief, daarom ook geen bezwaar tegen een lied over de plaats waar enthousiaste jonge mensen deze muziek maken. Met drugs heeft dat niets van doen. De NCRV wijst de suggestie van ds. Mostert af als een valse verdacht making. Dit is niet de wijze waarop christenen met elkaar behoren te verkeren. Gezichten De redactie van het Alpnese kerk blad gaf ds. Mostert, die er in zijn Zwammerdamse rubriek in dit blad meermalen blyk heeft gege ven een overtuigd aanhanger van de Evangelische Omroep te zijn, gelegenheid op de brief van de NCRV te reageren. In die reactie veronderstelt hij dat de NCRV meer dan één gezicht heeft. Deze veronderstelling heeft zijn vertrouwen in de christelijke omroep de laatste jaren geen goed gedaan. Daarom hoorde hij in het herhaalde regeltje „Come to the hard rock café" duidelijk „Come to the hard drugs café". „Trouwens", zo schrijft ds. Mostert, „is dat verwonderlijk in een tijd' waarin de woorden „soft" en „hard drugs" niet van de lucht zijn? Mij dunkt, ik ben heus niet de enige die dit eruit haalde. Bij een radioprog ramma heeft niet ieder de geschre ven tekst onder ogen. De Staten vertaling van.de bijbel zegt: Ont houd u van alle schijn des kwaads". Ds Mostert deelt in zijn reactie nog mee, bij de NCRV de letterlijke tekst te hebben opgevraagd. Van twee uitzendingen: die van de laatste uitzending van het prog ramma „Zomerdok" en van de uit zending van het zaterdagmorgen- jeugdprogramma waarin op de dood van Elvis Presley werd inge gaan. Verantwoording De redactiecommissie van het Al phens kerkblad is er tot nu toe altij d van uitgegaan, dat meditaties en wijkberichten voor verantwoor delijkheid van de schrijver zijn. In een stukje bij de afgedrukte NCRV-brief zegt zij, het te zullen betreuren als zij voortaan een ander standpunt zou moeten innemen. Over de brief van de NCRV'merkt de redactiecommissie op, dat deze „voor zichzelf spreekt". Ds. Mostert ..."Come to the hard drugs café... Aan de hand van een profielschets en ingewonnen inlichtingen over elke kandidaat maakte zij daaruit een eerste, selectie Bestudering van nader verkregen informatie deed de beroepingscommissie be sluiten, met twee predikanten orënterende besprekingen te voe ren. Od grond daarvan vormde zij haar definitieve oordeel en besloot zij unaniem, dr. Wiersinga voor een beroep voor te dragen. De be roepingscommissie legde haar voordracht en haar motivering vast in een vertrouwelijk rapport aan onder andere de studentenwijk- kerkraad en de commissie alge mene zaken van de plaatselijke ge reformeerde kerk. De commissie van samenwerking (tussen kerk en studentenpastoraat) nam de voor dracht over en nadat de stu- denten-wijkkerkeraad zich achter de voordracht van dr. Wiersinga had geschaard, kreeg men ook de goedkeuring van het "generaal de- putaatschap voor kerkelijke arbeid onder studerenden". Eind sep tember besloot de plaatselijke ker- keraad algemene zaken, de voor dracht te aanvaarden en het beroep op dr. Wiersinga uit te brengen. De beroepingscommissie is dank baar dat zij haar werk met vreugde en in goede harmonie heeft kunnen verrichten. van de Gereformeerde Kerken te kampen Hij promoveerde vrijdag aan de Vrije universiteit in Amsterdam tot doctor in de godgeleerdheid. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Nieuwveen kandidaat J. J. C. Dee Oegstgeest; bedankt voor Randwijk G. Veldjesgraaf Harskamp, voor Schoonhoven en voor Putten H. Smit IJs- selmuiden, voor Leerbroek D. van den Berg Ede, voor Alblas- serdam E. K. Teygeler Katwijk aan den Rijn; aangenomen naar Steenwijk B. Koole Leersum, naar Lobith J. D. Heybroek (le raar) Culemborg, naar Ooster- meer-Eestrum (FY.) C. van Dorp Aartswoud-Opperdoes, de be noeming tot godsdienstleraar aan de chr. scholengemeen schap te Spijkernisse K. H. Meijer Rotterdam-Zuid. Geref. Kerken: aangenomen naar Den Bosch J. van Drie, studentenpredikant Delft, naar Barchem (in tijdelijke dienst) J. G. Marseille Amsterdam-Slo- tervaart, naar Leeuwarden- Huizum C. W. de Vries Eindho- Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Assen (voor mis sionaire argeid in Brazilië) J. P. C. Simpelaar Oegstgeest-Lisse; bedankt voor Amsterdam-Zuid H. J. Begeman Assen, voor Zuidlaren H. D. van Herksen Heemse. LEIDEN - Ds. Herman Wiersinga, studentenpredikant te Amsterdam, denkt eind deze week een beslissing te nemen inzake het beroep dat de Gereformeerde Kerk van Leiden op hem heeft uitgebracht in de vacature van de studen tenpredikant dr. J.M. Vlijm. Hij deelde ons dat gisteren mee. Dat dr. Wiersinga in de Gerefor meerde Kerken een besproken, om niet te zeggen omstreden figuur is, zal niemand willen betwisten. Zijn opvattingen, met name zijn nieuwe kijk op het verzoeningswerk van Christus, hebben vooral de gere formeerde gezindte niet onberoerd gelaten. Velen zien er een ontoe laatbare afwijking in van de ge loofsleer zoals deze in de geldende belijdenisgeschriften is vervat. In een aantal plaatsen ontstonden zelfs "noodgemeenten" van ver ontruste gereformeerden, die de kerkelijke leiding verwijten, geen tuchtmaatregelen tegen leraars als dr. Wiersinga te nemen, wat vol gens hen geboden is als de officiële kerkelijke leer wordt uitgehold. Zo'n noodgemeente bestaat ook in Leiden. Zij betrekt haar leden uit Leiden en omgeving en komt elke zondag twee keer bijeen in de doopsgezinde kerk aan de Pieters kerkstraat. De bekende ds. Hegger uit Velp institueerde haar indertijd met de bevestiging van ouderlin gen en diakenen. Navraag Het Leidse beroep op ds. Wiersinga was voor de kerkeraad van deze noodgemeente aanleiding een brief te. schrijven naar de algemene sy node van de Gereformeerde Ker ken. De noodgemeente meent, dat de kerk van Leiden door dit beroep de leringen van dr. Wiersinga legali seert en zich schaart achter de ker keraad van Amsterdam, die niet be reid blijkt deze studentenpredikant tot de orde te roepen. Leringen, die ook door de synode van de Gere formeerde Kerken zijn verworpen. De kerk van Leiden neemt daarmee "de dwaalleer van dr. Wiersinga" voor heer rekening, acht deze in ieder geval aanvaardbaar. De noodgemeente "Groot-Leiden" vraagt de synode, ernstig navraag te doen bij de kerk van Leiden naar de overwegingen die aan dit beroep ten grondslag liggen. Zij be schouwt dr. Wiersinga als een man die het predikaat "gereformeerd" Dr. Herman Wiersinga .verzet wegens "dwaalleer" waarheid kan dra- Lijst De Leidse beroepingscommissie die tot de keuze van dr. Wiersinga kwam, deelde in de Leidse Kerk bode (het officiële orgaan van de Geref. Kerken in deze regio) mee, over een respectabele lijst van mo gelijke kandidaten voor deze pre dikantplaats, uit alle delen van het land, te hebben beschikt. VARIA Buitenlandse troepen in Ethiopië MOGADISJOE (Reuter) - Bij zware gevechten in en rondom de stad Harrar in oost-Ethiopië zijn duizenden Cubaanse militairen be trokken, zo heeft de secretaris-ge neraal van het door Somalië ge steunde "bevrijdingsfront voor West-Somalië" Abdallahi Hassan Mohamoed, gisteren in de Somali sche hoofdstad Mogadisjoe ver klaard. Volgens hem strijden tevens circa 2.000 militairen uit de volksrepu bliek Zuid-Jemen aan de kant van het Ethiopische leger, terwijl zich ook Russische adviseurs in Harrar zouden bevinden. Het "bevrij dingsfront voor West-Somalië" zou niet alleen wapens van Somalië ontvangen, maar ook van alle lan den in de Arabische wereld, met uitzondering van Libië en Zuid- Jemen. Mohamoed zei dat er geen gevaar bestaat dat deze wapen- leveranties worden afgesneden. Het front beschikte over tanks van Russische makelij, die van het So malische leger zijn "geleend". NEW YORK (UPI) - Israël heeft een tiental jaren geleden een geheim arsenaal van kernwapens gevormd na zich meester te hebben gemaakt van zendingen uranium in Europa en de Verenigde Staten. Dit meldt het in New York verschijnende blad Rolling Stone. Volgens dit blad had een speciaal daarvoor opgericht commando vier zendingen uranium ge kaapt, waarvan twee met me dewerking van de regeringen van Frankrijk en West-Duits- land. Voorts had het commando honderden kilo's uranium van een kerninstallatie in Penn sylvania naar Israël gesmok keld. Dit uranium was van een kwali teit waarvan kernbommen kun nen worden gemaakt. Met dit gestolen materiaal had Israël zich een "militair alternatief als laatste redmiddel" in zijn con flict met de Arabieren verschaft, aldus Rolling Stone. Volgens het artikel van Howard Kohn en Barbara Newman had den zij hun voornaamste gege vens gekregen van een hoogge plaatst raadgever van het Ame rikaanse ministerie van Defen sie en een voormalige functio naris van het nationale veilig heidsbureau. In het begin van 1968 had het kort tevoren gevormde speciale commando van de Israëlische geheime dienst (Mossad) in Frankrijk gewapenderhand de chauffeur van een met 25 ton uranium geladen vrachtauto overmeesterd door traangas granaten in zijn cabine te vuren. Vervolgens was de lading naar geheime militaire bases in de Negeb-woestijn overgebracht. Dezelfde Israëlische agenten had den later in samenwerking met de regeringen van West-Duits- land en Frankrijk nog twee zen dingen uranium gekaapt. In ruil voor deze samenwerking had de Bondsrepubliek in 1968 3,7 mil joen dollar en wetenschappe lijke geheimen ontvangen van de Israëliërs. Ook de Franse au toriteiten hadden geld en we tenschappelijke informatie ge kregen. Dit was in 1969 gebeurd. Israël was tot de kapingsacties overgegaan nadat het gedwon gen was een eind te maken aan het smokkelen van kernmate riaal van een maatschappij te Apollo in de Amerikaanse staat Pennsylvania. Volgens Rolling Stone hadden de Israëliërs via deze smokkelarij in tien jaar tijd naar schatting 100 tot 200 kilo uranium weten te verkrijgen. De actiegroep van vrouwen van politiemannen heeft gistermiddag in Den Haag minister De Gaay Fortman een petitie aangeboden waarin zij onder meer beter bescherming van hun mannen vragen. Vrouwen politiemannen bij De Gaay Fortman: DEN HAAG (SP/ANP) - Ongeveer tien vrouwen van politiemannen - verenigd in de Actiegroep Poli tievrouwen - hebben gistermid dag minister de Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken op de hoogte gebracht van de alom heersende ongerustheid over de veiligheid van de gezagshandha- vers in ons land. Zij deden dit door hem ruim 3600 handtekeningen te overhandi gen, vergezeld van een petitie. Daarin worden de regering en de volksvertegenwoordiging ge vraagd op korte termijn een aan tal maatregelen te nemen. De politievrouwen lieten de be windsman tijdens een gesprek van ongeveer een uur in zijn mi nisterie ondermeer weten, dat zij betere waarborgen willen voor de veiligheid en bescherming van hun mannen. Daarnaast eisen zij een strengere toepassing van de wapenwet en een betere bewa pening van de politiemannen, uitbreiding van de korpsen, meer steun van de regering en de volksvertegenwoordiging, ver betering van de pensioenen van weduwen van politiemannen en een primaire opleiding bij de po litiekorpsen, die meer op de prak tijk is gericht. Volgens de leden van de actiegroep hebben de ontwikkelingen van de laatste tijd duidelijk aange toond, dat de burgerij en de poli tie zich onbeschermd voelen door de aarzelende houding van de justitie en andere instanties, die bevoegd zijn tot het geven van bevelen. "Het wordt hoog tijd, dat de ministers van bin nenlandse zaken en van justitie zich buigen over het huidige, on toereikende politiebeleid", zo kon minister De Gaay Fortman in de petitie lezen. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken en Justitie is ervan overtuigd, dat een rechtsstaat terrorisme met nor male middelen ,kan overwinnen. De bestaande rechts bescherming is een groot goed. Het zou niet goed zijn als verzet tegen terrorisme door de eeuwen heen verworven zekerheden aan tast, aldus de minister gister avond op de televisie in de KRO- actualiteitenrubriek "Brand punt". Het zoeken naar oorzaken van ter rorisme ontslaat de staat niet van de verplichting terug te slaan. De minister meende, dat jeugdwer kloosheid niet automatisch leidde tot terroristische neigin gen onder jongeren. Wel is het gevaarlijk als jeugdwerkloosheid een aanvaard patroon wordt in de maatschappij, aldus de be windsman. TORONTO (SP) - De Spaanse auto riteiten hebben destijds per abuis lichamen van Nederlandse en Amerikaanse slachtoffers van de ramp op Tenerife verwisseld. Daarna hebben Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten in het geheim de stoffelijke resten van sommige slachtoffers uitgewis seld. Dit heeft de Nederlandse tandarts dr. Elsau Free gezegd op een in ternationaal congres van tand heelkundigen in Toronto Vieren veertig van de 248 Nederlandse slachtoffers zijn nog steeds niet geïdentificeerd en het is onmo gelijk te zeggen of deze lichamen in Nederlandse graven van Ne derlanders of Amerikanen zijn, aldus dr. FYee. Omdat de Spaanse autoriteiten de slachtoffers 48 uur voor de aan komst van Nederlandse en Ame rikaanse specialisten hadden ge borgen, werd de identificatie bemoeilijkt, zei dr. Free. Hem is een geval bekend van een vader wiens lijk bij de slachtoffers van het ene land was gelegd, en een zoon die bij de doden van het an dere land werd gelegd. Bij de botsing tussen twee jumbo's van de KLM en PanAm op het vliegveld van Tenerife op 27 maart kwamen in totaal 577 men sen om het leven. Bende gepakt ARNHEM (SP) - Het recherche team van de rijkspolitie heeft met enkele gemeentelijke korpsen en de Duitse politie een bende van handelaars in tweedehands auto's opgerold. Dertien personen zijn gean-esteerd. Ze hebben voor een miljoen gulden aan gestolen auto's verhandeld. De bende opereerde vooral in de omgeving van Rotterdam en Arn hem.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14