Cruijffs „.neen" zal geloofd moeten worden Voetbal verdient niet meer dan samenvatting VRIJ-UIT Rensenbrink: 'Belg heeft nog steeds complex' Laatste hoofdstuk van successtory? JINSDAG 25 OKTOBER 1977 SPORT PAGINA 11 Voetbalmoeheid Belangstelling en waardering voor voetbal op tv is de laatste jaren minder geworden. Er lijkt sprake te zijn van een ze kere voetbalmoeheid bij ge deelten van het publiek. Dat staat te1 lezen in het recente rapport „12llt jaar televi sievoetbal" van de dienst Kij konderzoek van de NOS. Je kunt je afvragen waar die voetbalmoeheid aan te wijten 1) Zijn we na driekwarteeuw geregelde competitie te lan gen leste uitgekeken op deze tak van sport? Of is het alleen een tijdelijke zaak; 2) Gebeurt er bij de huidige be houdende manier van spelen te wein ig boeien ds in een wed strijd om daarvoor 90 minu ten lang de aandacht te vra gen? Niemand kan daarop op dit moment een afdoend ant woord geven. Zelf ben ik ge neigd in argument nr. 2 de hoofdoorzaak .te zien. Tac tisch hebben topelftallen zich uitgerust met zoveel kennis, geslepenheid en voorzichtig heid dat een levendig gevecht nauwelijks nog mógelijk is. In zulke krachtmetingen zie je alles bijeen maar enkele mi nuten opperste spanning en klassespel, de rest bestaat uit afwachtende voorsprong verdedigen of op de nul spe len. Kortom: resultaatvoetbal - de ellendigste sportterm van de afgelopen twintig jaar. Ik weet het: een voetbalwed strijd kdn onmogelijk gedu rende de volle speeltijd span ning en amusement bieden. Perioden van doodtij zijn (en waren vroeger ook) onver mijdelijk. Maar ze duren te genwoordig wel héél, héél erg lang .(Nederland-Rusland Noord-Ierland-Nederland). Bij de laatste integraal op tv- uitgezonden wedstrijden merkte ik aan mezelf hoezeer ik moeite had 90 minuten lang dat soort voetbal aandachtig Door Ruud Paauw te bekijken. Meestal greep ik halverwege een boek. omdat ik anders vreesde in slaap te zullen sukkelen Het onderzoek van de dienst Kijkonderzoek lijkt de veld winnende gedachte te beves tigen dat het integraal uit zenden van voetbalwed strijden een achterhaalde be zigheid is. Samenvattingen van twintig minuten zijn ge noeg. Die kun nen wel eens een vertekend beeld 'van de wer kelijkheid geven(Vorig jaar "sneed" Studio Sport Feyenoord-Ajax zodanig dat het een geweldige partij scheen, terwijl 'vrijwel alle verslaggevers het er over eens waren dat het over 90 minu ten gezien een zeer matig potje was). Maar dat moeten we dan maar voor lief nemen Het huidige voetbal is, door- eengenomen, helaas niet meer waard. Engeland. Nog altijd stuit ik op n van mening zijn dat ons voetbal zich moet spiegelen aan Engeland. Dat heb ik ook enige tijd gedacht. De inzet, de vechtlust en het en thousiasme van de Britten zijn inderdaad bewondeten- swaardig. Maar na Enge- land-Nederland 0-2 (en vooral de manier waarop dat ge beurde) kan niemand toch se rieus menen dat we die kant met ons voetbal uit moeten Herman Kuiphof ver geleek zondag (Liverpool- Everton) de Engelse wijze van spelen met James Bond: een sterk lichaam en een leeg hoofd. Dat is het wel zo onge veer. Albion zal straks dan ook niet in Argentinië te vin den zijn Dat Engelse voetbal, dat kan alleen maar op dat eiland daar. Voor Nederland moeten we een Nederlandse oplossing vin den. We zouden al een, heel eind op weg zijn als iemand een middeltje wist om te voor komen dat iedereen in dit land op de counter speelt. Bettine Er zijn sportbonden in Neder land, die nooit een crack van betekenis voortbrengen, die internationaal nooit iets in de melk te brokkelen hebben. Hoest zo'n bond dan. door een speling van het lot. een troef op dan kun je er donder op zeggen dat de zaak daar uit de klauw loopt. De tafeltennisbond heeft met zijn spelers een speelsters bui ten de grenzen nimmer wat bijzonders klaargemaakt. Ga de historie maar na: Du Buy. Van Zoelen, Pelser, Onnes, Schoofs. Van der Helm.dezus jes Van Megen, Ursula Artz. Mieke ten Broek enz. enz., goeie spelers en speelsters, hoor, maar geen figuren waar internationaal tegenop geke ken werdEn ineens flonkerde daar de diamant die Bettine Vriesekoop heet, en prompt raakt de tafeltennisbond ver blind. Dat men haar spelpeil poogt op te voeren, is begrijpelijk. Maar het aan haar. aan haar alleen, toestaan in de heren competitie uit te komen is niet fair tegenover de andere top- speelsters. ook al zijn die niet tegen Bettine opgewassen. Het doet me wat elitair aan, het komt ook te veel over als "gelegenheidsrecht". Want met welk ander recht kan de NTTB eigenlijk bepalen dat Bettine Vriesekoop .uit het goede hout gesneden Goed moreel Haar coach heeft gezegd dat het nuttig voor Bettine isorAinde herencompetitie uit te komen, omdat ze dan op sterker te genstand stuit, en omdat het haar weer eens leert wat ver liezen is. Als dat de doelein den zijn vraag ik me af waarom ze per se in de heren competitie moet uitkomen. Had men haar dan niet een voudig manlijke oefen partners kunnen geven? Daarmee was dan in elk geval voorkomen dat de zo moei zaam van de grond gekomen damestafeltenniscompetitie indirect een schop voorhaar achterste kreegOverigens vraag ik me af wat nu precies het effect van het spelen in de herencompetie op Bettine zal zijn. Damestafeltennis is nu eenmaal anders (recht lijniger) dan herentafel- tennis. En internationaal zal ze toch naar de dames terug moeten Maar van éen ding kunnen we overtuigd zijn: Bettine is uit het goede hout gesneden, ze heeft een hard moreel, ze is niet gauw van haar stuk te brengen Ondanks alle beroe ring rond haar persoontje de buteerde ze in de herencom petitie met drie overwinnin gen. Dat. meer dan iets an ders, geeft de hoop dat ze het heel ver zal brengen. Jongen Het is voor de tafeltennisbond niet te hopen dat er ooit nog eens een jongensster opduikt die ver boven het Nederlandse herenpeil uittorent. Want wat zou de NTTB met hem in he melsnaam aan moeten? Wim De krant van zaterdag bevatte een nogal droevig sfeerstuk van de hand van Ad van Kaam over Wim van Duyven- bode, een man die de grootste bekendheid kreeg als be stuurslid van de Leidse wielervereniging Swift, maar daarnaast nog een dozijn an dere functies in de sport uit oefende. Hij groef zich dusdanig in zijn liefhebberijen in dat hij niet lette op wat hij in zijn naaste omgeving aanrichtte. En nu zit hij met de brokken: een ka pot huwelijk, een leeg huis en stilte. Het verhaal laat zich le zen als een kroniek van een onjuist besteed leven en dat is het dan ook wel. Tragisch en leerzaam. Voer voor predi kanten. In een ander in Leiden ver schijnend orgaan las ik zo on geveer het zelfde relaas, zodat ik mag aannemen dat nu iedereen op de hoogte is van Van Duyvenbodes prive-om- standighedenAls krant kun je zo'n verhaal niet terzijde leggen, al is het alleen maar om de waarschuwende wer king die er vanuit gaat. An derzijds vrees ik dat hij met het op deze manier exposeren van zijn prive-leven het alleen nog maar erger heeft ge maakt. Ik ken Wim al lang, zelfs uit de tijd dat hij nog geen snor droeg. En het doet me een beetje zeer om te zien hoe rigoreus hij bezig is geweest zijn eigen glazen in te gooien. Schaakcuriosa hi het weekeinde heb ik dolle pret beleefd met een nieuw verschenen schaakboekje: "Nieuwe schaakcuriosa" door Tim Krabbe (uitgegeven door Andriessen bv, Amsterdam). Alleen tot in hoge graad schaakbezetenen kunnen een dergelijk boekje schrijven en Krabbe mag, nee, moet tot die categorie worden gerekend. Hij begint in het hoofdstuk "Te mooi om waar te zijn" met een vijf dames tellend eind spel. Ik kwam er mee in aan raking vlak na het ontbijt, zo dat mijn spijsvertering de hele dag in de war bleef. Het werkje wemelt werkelijk van de bizarre stellingen en de cu rieuze verhalen. ("Mys terieuze krachten in de to- Een mooie story levert hij over zichzelf af. Op zijn 15de jaar meende hij dat een wereldtitel in zijn ransel zatals hij maar dezelfde internationale con tacten kreeg als Fischer. Hij begon voorzichtig. Per brief benaderde hij de Luxemburger Kremer ("um das ich ausgerechnet habe das Sie in der letzte Olympiade der allerslechteste Spieier war") voor een potje cor respondentieschaak. Hij nam meteen wit en liet weten dat zijn openingszet 1e4 was. Nu, 19 jaar later, piekert de Luxemburger nog altijd over zijn tegenzet. Een correspondentiepartij met de grote Bouwmeester kwam wel van de grond. Krabbé hield het zo lang mogelijk vol, ook al omdat hij bij het posten van zijn brief steeds langs een aardig meisje kwam dat zeer in zijn schaakprestaties geïnteresseerd was. Een plot selinge winstmethode van Bouwmeester bracht deze mooie verhouding tot mat. 11Oefenwedstrijd ZEIST-Alle zestien spelers van het Nederlands-elftalselectie hebben gistermiddag geoefend tegen de c-ploeg van Go Ahead Eagles in een erg jeugdige samenstelling. Zwartkruis begon met: Van Beve- ren, Suurbier, Krol, Jansen en Ho- venkamp., Willy van de Kerkhof, Neeskens en Van Hanegem., Rene van de Kerkhof, Cru ij ff en Ren senbrink. Na rust verving hij Van Beveren, Krol, Neeskens. Van Ha negem en Cruijff door Jongbloed, Dusbaba, Peters, Van der Kuylen en Geels. Beide „elftallen" scoorden in hun speelhelft van het zeer vriend schappelijke partijtje vijf keer. Rene van de Kerkhof (3). Geels (3), Cruijff. Rensenbrink, Willy van de Kerkhof en Hovenkamp maakten de doelpunten. Cruijff dolt in Zeist. Voor de laatste keer ZEIST- „In België zijn nog altijd mensen die niet begrijpen dat ik graag wedstrijden voor het Nederlands elftal speel. Die redeneren: waar je werk is staatje huis. Maar voor mij ligt dat anders. Ik voetbal graag voor Nederland", stelde Rob Rensenbrink, de Nederlandse linksbuiten van An- derlecht. „Iedere keer weer doe ik het met enorm plezier. Om het geld behoef ik het niet te doen. Met een wedstrijd van Anderlecht tegen HSV kan ik meer verdienen dan met Nederland-Belgie. Er is natuurlijk veel gesproken in de Anderlecht-kern. juist voor deze wedstrijd, maar ik geloof dat de i affaires die genoemd zijn veel meer van buiten afkomen dan uit bijvoor beeld de spelersgroep. Anderen in België hebben daar wat moeite mee. Men is daar nog niet aan gewend dat spelers in het buitenland hun brood verdienen. Ze hebben nu Van Gooi, die bij Keulen speelt en vroeger is De Vrindt een tijdje bij PSV geweest, maar die was toen geloof ik al niet meer vaste keus voor het Belgisch elftal, j Door onbekendheid met die toestand krijg je merkwaardige situaties. Bijvoorbeeld over de spanning tussen Van Binst en mij. Dat is een geintje geweest. We hebben dat ook duidelijk laten blijken, maar kenne lijk toch niet duidelijk genoeg. Het is een vanzelfsprekendheid, dat Van Binst morgenavond fel zal spelen, wie ook zijn tegenstander is, maar ik heb geen moment angst dat hij zal proberen mij uit de wedstrijd te schoppen. Ik van mijn kant ben ook helemaal niet van plan hem te gaan j dollen. Daarvoor is het Nederlands elftal ook niet. Als ik het oranje draag, speel ik zo sober mogelijk. In de groep van onze Anderlecht-spelers heb ik min of meer opgevangen dat zij denken hier als kansloze voetballers naaf toe te komen. Dat maakt het voor hen alleen maar gemakkelijker. Wij zullen zeker een heel ander elftal tegenover ons vinden dan in Antwerpen. Toen was België nog erg jong en onervaren. Nu hebben die mannen een paar wedstrijden achter de rug en er dus wat bijgeleerd. Maar ze hebben nog altijd een Neder landers-complex. Ik begrijp niet waarom. Stuk voor stuk zijn het allemaal goede voetballers, die zo in iedere Nederlahdse topclub zouden kunnen meedraaien. In Antwerpen waren de toen nog erg groene Belgen gewoon onder de indruk van ons. Morgenavond zal het wel wat minder zijn, maar weg gesleten is die idee naar mijn mening nog altijd niet. i Normaal zou je moeten verwachten dat België woensdag alle risico's 1 neemt om zijn laatste kans waar te maken. Ik geloof daar niet in. Ze zijn nog altijd bang voor een afgang. Daarom verwacht ik dat Guy Thijs toch weer met vier verdedigers en vier middenvelders zal gaan spelen en slechts twee spitsen zal inzetten, dus alleen Lambert en Van Gooi. Wan neer hij drie man op de aanval wil zetten, zal hij voor Van der Eist moeten kiezen, die bij ons, ook min of meer noodgedwongen, teruggetrokken middenvoor speelt. Je moet je dan alleen afvragen waar hij Lambert moet laten. Ik geloof er niet in dat België in een zo korte tijd alle oude angst van zich zal kunnen afzetten en toch met drie punt-spelers naar Amsterdam komt. De enige aanleiding zou kunnen zijn, dat zefiu het idee hebben of er niets meer te verliezen is. Gezien de houding van de Belgische voetballers, die ik redelijk ken, zou die ommezwaai voor mij een wonder zij'n. Maar wij moeten natuurlijk wel rekening houden met de mogelijkheid". Droefenis zou best eens de boventoon kunnen voeren, morgenavond in Het Olympisch Stadion, zelfs als de Oran jeleeuw de Witte Duivels met huid en haar verslindt. Want als de voortekenen niet bedriegen speelt Johan Cruijff (Fe nomeen) er zijn laatste interland. Dat zei hij een jaar geleden al, dat roept hij nu nog. en toch, zowaar vonkte daar plotseling vorige week nog een sprankeitje hoop in de trant van; Seth Gaaikema komt met Oudjaar op de TV; we hebben er mee leren leven (moeizaam) en in eens meldt een landelijk ochtend blad dat Wim Kan zelf de deur nog op een kier houdt. Hoop is gewekt, doet ie het of doet ie het niet. Nou Cruijff doet het niet, zegt ie nog steeds met nadruk, de kijkdicht heid en de waarderingscijfers zul len er onder lijden straks, maar er helpt geen lieve moeder aan. De twijfel was in de wereld geko men door de wat al te optimistische interpretatie van een niet al te snuggere verslaggever, aldus de strekking van het verweer van onze held: je weegt niet'ieder woordje op een goudschaaltje, je praat wat heen en weer, je filosofeert wat, je mijmert een stukje en de slechte verstaander blijkt maar een half woord nodig te hebben. Welnu dan moet het maar anders: Gaat u naar Argentinië, Hoogheid Cruijff: nee. Is dat uw laatste woord, exellentie Cruijff: ja. De vraag is of we Johan Cruijff moeten geloven. Hij die eens de le gendarische uitspraak deed dat hij.. Ajaxvoorzitter Jaap van Praag nog nooit op"een'waarheid had kunnen betrappen (zo'n kunst is dat trouwens niet), mag zelf ook best blij zijn dat Pinokkio slechts ont sproten is aan de fantasie van een verteller. Daarbij zijn er argumenten om de hoop op de reis van De Verlosser naar Argentinië staande te houden. Neem de discussie gisteren. Criuijff blijkt tot op heden 34 goals in Oranje te hebben gescoord. Een opmerking langs de neus weg. Goh Johan, weetje dat ik me er eigenlijk niet één van kan herinneren. De duivel springt pats uit het doosje. Niet herinneren, en die tegen Bel gië dan, vanaf de achterlijn, kan je je die dan niet meer herinneren? Nou Pfaff weet het nog precies.... De eerzucht blijkt nog even vee rkrachtig als op de dag dat hij, 7 september 1966 in De Kuip debu teerde tegen Hongarije, en op dat vlak zijn er dus nog lauweren te odgsten daar in Zuid-Amerika waar het imago v.an ene Pele nog steeds huizenhoog uittoornt boven dat van het Nederlandse zorgen- en wonderkind. De ambitie leeft dus nog en afkerig van de harde munt is hij door de jaren heen toch ook nauwelijks ge weest. En toch houdt Johan Cruijff (Su perstar) vol dat de invitatie vanuit de Kosmos om daar nog een jaartje de sterren van de hemel te spelen dezelfde weg op zal gaan als de KNVB uitnodiging voor Argenti nië: naar de prullenmand. We zullen hem deze keer helaas moeten geloven, hij zegt dat hij juist de laatste maanden ervan overtuigd is geraakt de enige voor hem juiste weg te bewandelen. Waarom juist de laatste maanden? Cruijff zwijgt, het is persoonlijk, het is privé, dus blijft het gissen Maar het zou best zo kunnen zijn dat de operatie aan de hardnekkige kuitbeenblessure een rol speelt, hij wil ongeschonden de eindstreep halen; bepaalde een jaar terug dat aan het einde van het komende seizoen het doek definitief zou val len. En dan zijn er verder toch de in vertrouwelijke momenten wel eens opgebiechte angsten: hart en vaat ziekten velden z'n vader en z'n grootouders, en pleegde hij niet zelf willens en wetens roofbouw op ei gen lijf; waarom dan nog eens de goden verzoeken door de door hem uitgestippelde koers te wijzigen? Hoe het ook zij, Cruijffs "neen staat nog hechter verankerd dan een jaar geleden. Het zal de happe ning morgenavond in Amsterdam toch een wat schrijnende basis ge ven. Voor de liefhebbers restten er dan nog slechts de krantenknipsels dis als legpuzzel kunnen dienen tot het bouwen van de successtory: van Amsterdams straatjochie tot miljonair. Met als meest vertede rende stukje dat verhaaltje met het fotootje van Johan Cruijff die in de Haagse Hobbemastraat de opening van een sigarenzaak luister bij zet Het moet eeuwen geleden zijn PIM STOEL

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11