Nieuwe vondst m Stuttgart "CARTER VOERT HETZE" Carter was veel te voorbarig over SALT Dash-ministers benoemd in Israëlisch kabinet Möller zegt niets van zelfmoord af te weten Scheermessenkogels en stopverf President Panama eist zege op Westen van Frankrijk door aanslag zonder t.v. PREMIER VORSTER VAN ZUID-AFRIKA: [MAANDAG 24 OKTOBER 1977 UTRECHT (ANP) - Irmgard Möller, de enige van de vier Baader-Meinhof-leden die haar poging tot zelfmoord heeft overleefd, heeft haar advocate onder meer verteld dat zij de bewuste nacht tot zeer laat heeft gelezen. Tussen vier uur en half vijf die dinsdagochtend heeft zij schoten gehoord en een piepend geluid. Via haar ven ster heeft zij toen hard geroepen naar Jan Carl Raspe of hij nog wakker was. Daarop heeft zij iets van een antwoord gehad, zo heeft haar raadsvrouwe giste ren aan mr. P. H. Bakker Schut gemeld. Irmgard Möller is naar haar zeggen later bewusteloos geraakt zonder dat zij weet hoe. Toen. zij bijkwam, aldus haar raadsvrouwe, lag zij koud op de grond badend in het bloed. Irmgard heeft stemmen ge hoord die zeiden dat Andreas Baader en Gudrun Ensslin "koud" waren. Daarop verloor zij weer het bewustzijn. Irm gard Möller heeft volgens Jutta Bahr-Jedges verklaard dat zij enige dagen tevoren aan de ge zichten van de bewakers heeft gemerkt dat er iets aan de hand was. Zij besloot daarop vanaf het weekeinde (van 15 oktober) het gevangenisvoedsel te weigeren uit angst voor vergif tiging. Zij hield zich in leven door het drinken van water, al dus haar raadsvrouw tegen Bakker Schut. Jutta Bahr heeft gisteren via de Westduitse radio gehoord dat Irmgard Möller van de universi teitskliniek is overgeplaatst naar een geheime plaats. Jutta Bahr vermoedt dat het opnieuw de gevangenis is van Stuttgart Stammheim. Bakker Schut merkte op dat de verklaringen van Irmgard Möller tegenover haar advocate het bange vermoeden bevesti gen dat de vier RAF-leden col lectief zijn vermoord. "Te vre zen valt dat Irmgard Möller als nog wordt omgebracht om ver dere getuigenverklaringen te voorkomen", aldus de Neder landse raadsman. Washington (SP) - President Carter heeft vrijdag vriend en vijand in verwarring gebracht door op een diner in Des Moines, hoofstad van de staat Iowa, te verklaren dat binnen een paar .weken met de Sovjet-Unie een volledige overeenkomst zal zijn bereikt, over een nieuw verdrag voor de beperking van kernwapens. 'Ik kan u vertellen dat volgens mijn verwachting wij binnen een paar weken een SALT-akkoord zullen hebben dat de trots van ons land zal zijn en daarna zullen wij ver der gaan naar mijn uiteindelijke doel om de kernbewapening in deze wereld naar nul terug te brengen", zo zei de president op een campagne-diner in een toe spraak die voornamelijk aan de problemen van energie en land bouw was gewijd. Deze geheel onverwachte verkla ring van Jimmy Carter leek buitengewoon voorbarig. Giste ren iiet minister van buiten landse zaken Cyrus Vance in een televisie-gesprek weten dat de toenadering tussen Washington en Moskou weliswaar een heel eind op gang is gekomen, maar uit zijn voorzichtige toespelingen viel op te maken dat er nog zo veel hindernissen zijn dat het eerder nog maanden dan een paar we ken zal duren tot SALT II in kan nen en kruiken is. Carter zelf is kennelijk ook een beetje geschrokken van zijn op timisme, want kort na zijn speech liet hij zijn perschef Jody Powell verklaren dat hij had gesproken over "een paar weken", maar niet over "hoevél weken dat zouden zyn". Carter is van vrijdag tot gisteren op een goodwill-reis geweest, die hem langs Detroit Des Moines, Omaha, Denver en Los Angelos als voornaamste doel. Maar het belang van zijn energie-prog ramma is intussen zo de boven toon gaan voeren, dat Carter zijn pleidooien voor deze plannen, die door de Senaat lelijk zijn aange vreten, de boventoon liet De president kon bij voorbaat ver wachten dat hij op deze toernee niet altijd met gejuich zou wor den ontvangen. Protesten van joodse bevolkingsgroepen tegen zijn omgebogen beleid ten aan zien van het Midden-Oosten mor rende boeren in Iowa en Colo rado, die klagen over de land bouwprijzen en de watervoorzie ning, klachten over de werkloos heid, protesten tegen de neutro nenbom, ze lagen allemaal bij voorbaat op Carters pad. Het enige echt duidelijk naar bui ten tredende alarm kwam in Les Angeles waar een menigte van zeker 3000 mensen de president voor zijn hotel hun grieven duidelijk maakte met spandoe ken en gescandeerde leuzen. De hoogste stem hierin hadden boe ren, die zich gedupeerd voelen door de beperkingen die hen zijn opgelegd in de eigendom van door de overheid bevloeide lan derijen. In deze grootste stad van Californië kon Carter natuurlijk ook reke nen op protest van de joodse ge meenschap tegen zijn Midden- Oosten-beleid. De democratische Partij haalt een groot deel van haar financiële middelen op bij de gefortuneerde joden die in deze staat wonen. üp het grote diner, dat bedoeld was om de partijkas en de cam pagne-kassen aan te vullen, haastte Carter zich dan ook om te herhalen dat hij onveranderd van mening is dat Israël garantie moet hebben om als zelfstandige staat te blijven bestaan. "Mijn vast belofte is een streng, on afhankelijk, veilig en vreedzaam Israël te garanderen", aldus Jimmy Carter. De president legde er echter ook nadruk op dat Amerika in het Midden-Oosten als bemiddelaar optreedt en dat hij zich niet kan permitteren "verraad te plegen" tegenover leiders van de Arabi sche landen. STUTTGART (AFP/Reuter/DPA) - Na wapens, springstof en een soort communicatiesysteem zijn bij verdere nasporingen in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim in het weekeinde een maagsonde, scheermessen en een "stopverfach tig materiaal" gevonden in de cellen die bewoond zijn geweest door leiders van de Rote Armee Fraktion (RAF). PANAMA-STAD (Reuter) - Presi dent Omar Torrijos van Panama heeft gisteravond bekendgemaakt dat de volksraadpleging over het nieuwe Panamakanaalverdrag met de Verenigde Staten ten gunste van het verdrag is uitgevallen. In een radio-interview vlak voor de sluiting van de stemlokalen, zei ge neraal Torrijos dat zijn „innige ver standhouding met het volk", had bewerkstelligd dat dit voor een oplossing van het kanaalgeschil aan de onderhandelingstafel, liever dan door een bevrijdingsoorlog, had gekozen. Van officiële zijde werd meege deeld dat een overweldigende meerderheid onder de 800.000 stemgerechtigden was opgeko- Torrijos had tevoren in de laad ruimte van een legerauto een rit van vier uur door Panama-stad ge maakt, om met kiezers in ar menwijken te spreken. Uit de eerste resultaten blijkt dat de verhouding tussen ja- en neestem- men neerkomt op ruim twee tegen Zes vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en 24 academi sche waarnemers uit de Verenigde Staten en Latijns-Amerika hebben toezicht gehouden op het eerlijke verloop van de volksraadpleging. Procureur-generaal Mehl die dit gisteren in Stuttgart bekend maakte, verklaarde dat "in Stammheim niets meer onmogelijk is". Andreas Baader en Jan-Carl Raspe die zich volgens de officiële lezing in hun cellen hebben dood geschoten, beschikten niet alleen over pistolen van een kaliber van resp. 7.65 en 9 mm, maar ook over 20 kogels voor deze wapens. De nieuwe vondsten werden gedaan in de cel van Baader en wel in een holte onder de wastafel. Waarvoor de maagsonde diende, is niet be kend. De samenstelling van de "stopverfachtige stof' wordt nog onderzocht. Raspe zou zijn pistool hebben verborgen in een gat in de muur, terwijl Baader zijn wapen had verstopt in zijn platenspeler. Bij Raspe werden ook een mini- transistorradio en een morsezen dertje aangetroffen. In de cel van Gudrun Ensslin die door ophan ging een eind aan haar leven maakte, vond men eerder ontvang- apparatuur. Achter een plint in een cel die vroeger werd bewoond door Helmut Pohl, eveneens een lid van de RAF, was 270 gram springstof van het type ammoniumnitraat aangetroffen. Discussie De politieke discussie over de dood van Baader, Raspe en Ennslin en de vondsten die daarna in hun cellen werden gedaan, spitst zich intussen toe. Gisteren pleitte de voorzitter van de liberale partij (FDP) in de deelstaat Baden-Württemberg, Martin Bangemann, voor het aftre den van de christen-democratische minister-president Hans Filbinger. Diens minister van justitie, Traugott Bender, heeft al eerder zijn ontslag ingediend, na zelf de leiding van de gevangenis Stutt gart-Stammheim naar huis te heb ben gestuurd. Klopjacht De internationale speuractie naar de 16 Westduitsers die er van ver dacht worden betrokken te zijn geweest bij de moorden op werk geversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer, de bankier Jürgen Ponto en de procureur-generaal Siegfried Buback, heeft tot dusver niet veel resultaat opgeleverd. In de omge ving van Antwerpen meenden tien mensen een van de gezochten, An- gelika Speitel, in een auto met een Hamburgs nummerbord te hebben gezien. Uitgebreide nasporingen leverden echter niets op. Ook een melding dat enkele van de gezoch ten in de buurt van Genua zouden zijn gezien, bleek onjuist te zijn. Het onderzoek concentreerde zich in het weekeinde op de driehoek tussen Mulhouse in oost-Frankrijk, waar woensdag de Westduitse auto met het lijk van Schleyer werd ge vonden, en de Zwitserse plaatsen Bazel en Delemont in de Jura. Daarbij werden ook bunkers en andere verdedigingswerken van de Franse Maginotlinie doorzocht. Christian Klar die beschouwd wordt als de leider van de groep die Schleyer heeft ontvoerd en gedood, heeft zijn jeugd doorgebracht in Loerrach, in het zuidwesten van de Bondsrepubliek. Aangenomen wordt dat hij het betrokken grens- Veel schade werd dit weekeinde in Italië en Parijs aangericht door aanslagen van sympathisanten met de RAF-leden, die vorige week zelfmoord pleegden. gebied goed kent. De Zwitserse au toriteiten verklaarden echter niet in staat te zijn alle grensovergangen voortdurend te bewaken. Wel ne men gemotoriseerde patrouilles steekproeven in het grensgebied. Aanslagen Intussen duren in het buitenland de manifestaties tegen Westduitse bedrijven en vertegenwoordigers voort, uit protest tegen de dood van Baader, Raspe en Ensslin waarvoor de Westduitse regering verant woordelijk wordt geacht. Zo wer den o.a. bomaanslagen gepleegd op vertegenwoordigingen van het au toconcern Mercedes in Frankrijk en Italië. In het Noorditaliaanse Brescia werd een politieman zwaar gewond, toen een helse machine die hij bij de Mercedeshandelaar had aangetroffen, in zijn handen ontplofte. Bij de andere aanslagen werd alleen flinke materiële schade aangericht. In Milaan werd gisteren een gemeenteraadslid, de chris ten-democraat Carlo Arienti, neer geschoten toen hij naar de kerk wilde gaan. In een telefoongesprek met het Italiaanse persbureau Ansa deelde later een onbekende mee, dat de aanslag het werk was van de uiterst linkse verzetsgroep "Rode Brigades", die daarmee wilde pro testeren tegen de dood van de drie RAF-leden. Majorca Om nieuwe kapingen van West duitse vliegtuigen te voorkomen, gaat de Bondsrepubliek op 13 vliegvelden in het buitenland eigen veiligheidsagenten plaatsen. Het zou om luchthavens gaan waar men, naar het oordeel van de rege ring in Bonn, onvoldoende maatre gelen neemt om kapingen tegen te gaan. Eén van de vliegvelden is dat bij Palma op Majorca, waar de ka pers waren ingestapt van de Boeing-737 van de Lufthansa, die na een tocht van enkele dagen tenslotte op de luchthaven van Mo- gadisjoe in 'Somalië door West duitse commandotroepen werd overmeesterd. Naar verluidt had de Bondsrepubliek de betrokken lan den laten weten, dat toestellen van die vliegvelden niet in West-Duits- land meer zouden mogen landen, als Westduitse veiligheidsagenten niet eerst de inzittenden zouden mogen controleren. In Bonn wilde men de overige 12 vliegvelden niet noemen. Daaronder zouden die van Algiers, Tripoli en Dakar zijn. TEL AVIV (Reuter) - Dash, de Meier Amit, een ex-directeur van nieuwe "Democratische Beweging de militaire inlichtingendienst en voor Verandering" die heeft beslo- tot voor kort hoofd van het ten samen te gaan met het rechtse "Koor"-industriecomplex van de kabinet van premier Menachem vakverbondsfederatie Histradroet, Begin van Israël, heeft gisteravond wordt minister van Verkeer drie van de vier politici benoemd PTT. die minister worden. De voorzitter van de nieuwe partij, Prof. Amnon Rubinstein, de de archeoloog Jigael Jadin, wórdt tweede r HOUSTON - De Belgische premier Tindemans past de hoed v rechter van Houston. Tindemans brengt op het ogenblik een bezoek c Verenigde Staten. vice-premier. Samuel Tamir, een advocaat van.54 jaar, wordt minister van justitie. Hij versloeg een tweede kandidaat van de Dash voor deze functie, Benjamin de Halevi, een voormalig opper rechter. de beweging, is gis teren uit het dagelijks bestuur u stapt uit ongenoegen over het be sluit met Begin in zee te gaan. Deze stap, zo meegedeeld, is feit dat hij tot heeft Rubinstein het gevolg van het ïu toe niet de tekst heeft kunnen krijgen van de over eenkomst die de leider van de partij, prof. Jigael Jadin, en het Li- koed-blok sloten. Op zijn verzoe ken om een toelichting heeft hij geen enkel antwoord ontvangen en hij is slechts via de pers enkele bij zonderheden te weten gekomen. "Dat is een fundamentele aanslag op de beginselen van een democ ratische partij", zei hij. Dr. Israël Katz, ex-directeur van de rijksverzekeringsbank, heeft later de portefeuille van sociale zaken toebedeeld gekregen. LAVAL (AFP) - Zaterdagavond is een bomaanslag gepleegd op een relayzender van de Franse televisie in de buurt van Laval in het departement Mayenne die Nantes, Vannes, Brest, Rennes, Caen, Cherbourg, Alencon, Laval en Le Mans be dient. De hoofdantenne van de zender werd vernield en de rest van het complex liep zodanige schade op dat de volledige reparatie maanden in beslag zal nemen. De eerste vier steden kunnen door voorlopig herstel weer twee van de drie kanalen ont vangen en Laval en Le Mans één van de drie. Maar Nor- mandië met Caen, Cherbourg en Alengon, zijn nog geheel ver stoken van enig beeld Don derdag en vrijdag zijn in Bre- tagne vijf aanslagen gepleegd door het "Bevrijdingsfront van Bretagne", dat in februari 1974 de televisiezender in Roe Tre- dudon in Finistère opblies. Gisterochtend heeft de Bre tonse nationalistische verzet- beweging zich verantwoorde lijk verklaard voor de aanslag. Zij deed dit in een brief die ge deponeerd werd bij het regio nale bureau van AFP in Rennes. Verklaard werd dat de bewe ging door deze aanslag bewijst vastbesloten te zijn de strijd voor de soevereiniteit van het Bretonse volk en de Bretonse natie voort te zetten. Catalaanse president in Barcelona BARCELONA (AFP) - Josep Tar- radellas, president van de "genera liteit" van Catalonië, is gisteren na een ballingschap van 38 jaar in de Catalaanse hoofdstad Barcelona te ruggekeerd. Zijn vliegtuig, dat uit Madrid kwam, had een uur vertra ging wegens een - valse - bom melding. De 78-jarige Tarradellas is door de Spaanse koning Juan Carlos be noemd tot president van de Cata laanse "generaliteit", die na de bur geroorlog door Franco is afge schaft. "Generaliteit" is de Cata laanse benaming voor de autonome regering van het gebied. De president werd in Barcelona door naar schatting een kwart mil joen mensen uitbundig toege juicht. De mensen stonden in een zee van rood en geel - de Catalaanse kleuren. Tarradellas had tranen in de ogen toen hij, uit het vliegtuig komend, de grond aanraakte. "Ik dank u", zei hij in het Catalaans. "Dankzij uw moed sta ik hier. Het is een grote overwinning. Ik zal strijden voor eenheid, democratie en vrijheid. Wij zullen een voorbeeld zijn voor de andere volken van Spanje".- bijna 1 miljoen aan prijzen Thuis bezorgd door Skol Brouwerijen N.V. Breda. Skol bieruit en thuis! t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten PRETORIA (ANP) - De Zuidafrikaanse mi nister-president, John Vorster, heeft gisteren president Jimmy Carter ervan beschuldigd dat hij al na zijn ambtsaanvaarding een vijandige houding jegens Pretoria aannam. In een vraaggesprek dat hij toestond aan de Amerikaanse televisie-omroep ABC, waar van de tekst in Pretoria is bekendgemaakt, herhaalde Vorster zijn bezwaren jegens het Amerikaanse bewind dat "zijn best doet Zuid-Afrika op rustige wijze te wurgen terwijl de Sovjets ons met geweld willen wegvagen". Vorster bevestigde ook dat de Amerikaanse vice-president, Walter Mondale, hem enkele maanden geleden in Wenen duidelijk - op in structie van het Witte Huis - had gevraagd Zuid-Afrika algemeen kiesrecht te geven. Vorster wees elkde hypothese van een comp romis op dit punt van zijn kant van de hand. Hij voegde er aan toe dat Zuid Afrika daaraan het hoofd zou bieden door het volgen van zijn eigen weg en geheel alleen de gecombineerde aanvallen van de Sovjet-Unie en de V.S. zou weerstaan. De Zuidafrikaanse premier verklaarde ervan overtuigd te zijn dat een Rhodesische rege ling uiteindelijk zou uitlopen op de aanvaar ding van de zwarte meerderheidsregering. Hij baseerde dit op de ideologische aard van de binnenlandse politiek in Rhodesië waar de zwarten evenals de blanken in het parlement vertegenwoordigd zijn. Dat is het wat Rhodesië onderscheidt van Zuid-Afrika waar "de zwarten nooit, maar dan ook nooit, vertegenwoordigd of aanvaard werden binnen het parlement", aldus Vor ster. Tenslotte verklaarde de premier dat het me disch onderzoek naar de doodsoorzaken van de gevangenen zwarte leider Stev Biko vol gende week voltooid zou zijn en dat dan het gerechtelijk onderzoek zou kunnen begin nen. Vorster verklaarde tevens dat hij nooit de Verenigde Staten heeft beloofd, dat Zuid-Afrika geen kernwapens zal vervaardi gen. West-Duitsland Na Nederland en Amerika heeft gisteren ook West-Duitsland zijn ambassadeur in Zuid- Afrika teruggeroepen om verslag uit te bren gen. Bonn sluit zich daarmee ook officieel aan bij de wereldwijde protesten tegen de maat regelen die de Zuidafrikaanse overheid ge nomen heeft tegen zwarte anti-apartheids bewegingen. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren weer een dertigtal arrestaties verricht onder de 1500 Afrikanen die deelnamen aan de begra fenis van een jonge zwarte uit King Williams Town (Oost-Kaap). Deze was tijdens een bot sing door kogels van de politie gedood. De arrestaties werden gelast nadat de me nigte geweigerd had uiteen te gaan ondanks de traangasgranaten die de politie had afge vuurd. King Williams Town was in de afgelo pen jaren de gedwongen verblijfplaats van de leider van "het zwarte geweten", Steve Biko, die vorige maand in de gevangenis onder ge heimzinnige omstandigheden stierf. De regering is niet van plan de 50 aangehou den zwarte leiders gerechtelijk te vervolgen. Dit heeft Jimmy Kruger, de Zuidafrikaanse minister van politie, justitie en gevangeni swezen gisteren voor de radio verklaard. Ze zijn aangehouden, zei hijop grond van de wet op de binnenlandse veiligheid. Het verbod van de 18 anti-apartheidsorgani saties was voor altijd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7