^Rechtswinkel actie ïvan het MAN Forse bezuinigingen aan de universiteit --Weigeraars milieuheffing gedupeerd Vragen PPR/D 66 over Culturele Raad Wees slim.' Extra SPEKLAPPEN mm. gjóg Onderzoek jongeren contact Voorstellen voor 1978 Oosterse windhonden zondag in Groenoord strc o-clJ LEIDEN - De medewerkers van de Leidse Rechtswinkel ^"«hebben op het ogenblik een serie klachten in behandeling van mensen die op advies van het MAN (Milieu Aktiecen- noitrum Nederland) geweigerd hebben om de milieuheffing te v<betalen. Een aantal onder hen is inmiddels wel tot betaling overgegaan, anderen evenwel zijn in moeilijkheden geko men, omdat door de inschakeling van deurwaarders het te betalen bedrag is gestegen, in sommige gevallen zelfs tot t d boven de 200, aldus een medewerker van de rechtswinkel. De rechtswinkel wil op grond heid om de heffing in termijnen te H de klachten iedereen die voor de betalen geen ruchtbaarheid- wordt j milieuheffing door het Hoogheem- gegeven. Van Rijnland kregen wij I raadschap van Rijnland wordt aan- vorig jaar de toezegging dat die ?1 geslagen, waarschuwen tegen de mogelijkheid in hun infor- de-activiteiten van het MAN. De me- matieblad zou worden opgenomen. 07rj dewerkers van de afdeling belas- Dat is niet gebeurd. Terwijl het juist i uu tingen van de werkgroep, verwijten voor met name de groepen met lage V;j het MAN verwachtingen te schep- inkomens, zoals AOW'ers, een uit- va pen die niet kunnen worden waar- komst kan zijn". gemaakt. "Mensen die aan de actie Ook heeft de rechtswinkel er be- van het MAN deelnemen", aldus zwaar tegen dat kwijtschelding van een medewerker, "zullen vroeg of de heffing niet mogelijk is. "De mi- laat toch moeten betalen en als het lieuheffing valt niet zoals alle an- eenmaal zover komt zijn ze veel dere belastingen onder de wet 3j meer geld kwijt, door de kosten van Rijksbelasting. Voor mensen die aanmaningen en de deurwaarder", het niet kunnen betalen wordt vaak tot kwijtschelding overgegaan. In aaJ Ook de Leidse rechtswinkel heeft het geval van de milieuheffing is bezwaren tegen de milieuheffing, dat niet mogelijk". evenwel andere dan het MAN: "Wij De heer Slegtenhorst, 2e voorzitter zijn er tegen dat aan de mogelijk- van de afdeling Leiden van de Ne derlandse Invalidenbond, ziet zich zelf als slachtoffer van de weige ringsactie van het MAN. Hij zegt: "Ik heb ook geweigerd, omdat ik het niet kan betalen. Ik heb alleen maar mijn AOW en alle andere be lastingen worden om die reden steeds kwijtgescholden. Ik ben nog steeds invalide en mijn vrouw is dat ook. We zitten dus toch al op hoge kosten en die belasting is dit jaar toch altijd nog 84 voor ons tweet jes. Ik ben naar de Socicale Dienst geweest. Daar zeiden ze dat de bij stand geen belasting betaalt. Nou, dan ben je verder uitgepraat en dan is het enige dat je kunt doen toch betalen. Het MAN is aan het begin één keer aan de deur geweest en die zeiden dat ze me zouden helpen. Ik heb ze daarna nooit meer gezien". In een commentaar op de klachten zegt een medewerker van het MAN: "Het is en blijft een actie en als je aan een actie meedoet loop je risico. Wij hebben altijd gezegd dat als de deurwaarder tot boedelbeslag zou overgaan, wij achter de mensen zouden staan en zelf de boel zouden opkopen. Op veel plaatsen is dat gebeurd, alleen in Leiden past de deurwaarder andere manieren toe. Hier wordt overgegaan tot eerst giro-beslag en nu tot loon-beslag. Dat zijn methoden waar wij niets tegen kunnen doen. We hebben be sloten een pamflet op te stellen, waarin we adviseren om als beslag dreigt, toch te betalen, dan gespreid. Iedere keer een sym bolisch bedrag. Nee, we zien de ac tie niet als mislukt. We moeten al leen een stap terug doen". Voorlichter Kosman van het Hoog heemraadschap zegt: "Wij bieden inderdaad de mogelijkheid om de milieuheffing in termijnen te beta len, aan die mensen die daarom vragen. We geven daar geen rucht baarheid aan, in de zin dat we dat in advertenties aankondigen. Wij hebben ook nooit toegezegd dat we die mogelijkheid in onze folder zouden openen. De admini stratiekosten zijn dermate hoog. dat we het liever niet stimuleren". LEIDEN - Leden van Am nesty International hielden af gelopen zaterdag een stille wacht op het Stadhuisplein om aandacht te vragen voor de vele duizenden politieke gevange nen in de gevangenissen en psy chiatrische inrichtingen in de Sowjet-Unie. Aanleiding voor de Rusland-actie van Amnesty International, waarvoor nog diverse activiteiten op het prog ramma staaii, zijn de bespre kingen in Belgrado, waar o.m. de mensenrechten aan de orde komen LEIDEN - De raadsfracties van PPR en D'66 vinden het "be treurenswaardig" dat aan de voor avond van de reorganisatie van het sociaal-cultureel "veld" in Leiden de Culturele Raad gaat verdwijnen. ADVERTENTIE Kom ook voor-in-de- week voor dezelfde vaste lage prijzen. Dan mijdt u de drukte en EDAH maakt het u nog aantrekkelijk ook! alleen dinsdag enwoensdag. «MAPPEN DOOR.C.E6-EW OF 50061?. LEIDEN /VOORSCHOTEN - De sportvisser J. Neuteboom wonend aan de Jan Evertsenlaan in Voorschoten heeft het afgelopen weekeinde de vangst vcm zijn leven gedaan. Zondagochtend viste hij in De Zijl in de buurt van de Driegatenbrug op karper. Op een gegeven ogenblik kreeg hij beet aan zijn werphengel geaasd met aardappel. Na een spannende strijd wist hij een uit de kluiten gewassen schubkarper te landen. Het beest had een lengte van circa negentig centimeter en had een gewicht van ongeveer dertig pond. Sportvisser Neuteboom: "Ik heb wel eens meer een karper gevangen, maar zo'n grote als deze heb ik nog nooit aan de haak gehad". Zoals het een goed hengelaar betaamt werd de vis na het maken van bovenstaande foto weer teruggezet. Dat schrijven beide fracties in een toelichting op aan B en W gestelde vragen over de verdwijning van de Raad, één van de twee overkoepe lende organisaties in Leiden. Zoals bekend besloot het dagelijks be stuur vorige week tot opheffing van dit orgaan. Alswoornaamste reden werd toen genoemd het feit dat de Raad niet is gehoord voordat B en W besloten het beheer van de be grotingspost "stimulering plaat selijk amateurisme" aan de Leidse volksuniversiteit K O terug te geven. De fracties nu vragen het college of dat waar is, en zo ja, welke overwe gingen burgemeester en wethou ders daarvoor hadden. De fracties willen verder weten welke relatie K O heeft met de amateuristische kunstbeoefening, waarvoor de be grotingspost is bedoeld en welke gevolgen het verdwijnen van de Raad heeft voor het personeel van dit orgaan plus de instellingen die daaronder ressorteren. Aan bur gemeester en wethouders wordt ook gevraagd hoe zij denken de ta ken van de Culturele Raad uit te laten oefenen, zolang er geen struc turele oplossing is gevonden. De fracties vragen nog voor welke zaken adviezen van de Culturele Raad zijn gebruikt in de afgelopen twee jaar, met betrekking tot de be sluitvorming, dan wel zijn afgewe- De fracties stellen dat de Raad, na de milieuraad, het tweede advie sorgaan is dat "met een groot aantal frustraties tot een einde is geko men", en vraagt het college welke lering zij daaruit trekt. Tenslotte merken de PPR- en D'66 fracties op van mening te zijn "dat een func tionele raad slechts een zinvolle bijdrage kan leveren als B en W-be sluiten pas na advies van de betref fende functionele raad worden ge nomen", als er voldoende per soneel is en als de Raad inzicht heeft in het plaatselijk beleid voor wat de culturele zaken betreft. De fracties vragen burgemeester en wethouders met die mening in te stemmen. LEIDEN - De afdeling Leiden van NW-Jongerencontact gaat 'onder zoeken of het Leids gemeentebe stuur zich wel voldoende inzet voor de huisvesting van (werkende) jon geren. Daarbij zullen, met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar mei, de activiteiten van de diverse politieke partijen worden doorgelicht.Het onderzoek is onderdeel van een landelijk ini tiatief van NW-Jongerencontact. Aanleiding voor het onderzoek is de voortdurend stijgende woning nood onder jongeren. In heel Ne derland is zo'n half miljoen jonge ren op zoek naar eigen woonruimte. Bij de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren in Leiden staan ongeveer 1200 mensen ingeschre ven. In 1974 en 1975 waren dat er resp. 351 en 674. Volgens het NW-Jongerencontact heeft de gemeente Leiden in 1975 120 woningen gebouwd of ver bouwd voor alleenstaanden en in 1976 20. De gemeenten en ex- staatssecretaris Van Dam speelden elkaar, weer volgens NW-Jon gerencontact, tot. voor kort de zwarte Piet toe als het ging om de vraag waarom er niet meer wonin gen voor jongeren (en alleenstaan den) worden gebouwd. In Leiden wil NW-Jongeren contact onderzoeken wat voor plannen er zijn, of die uitgevoerd worden en of de woningen die voor jongeren worden gebouwd, betaal baar zyn. Het onderzoek wordt uit gevoerd aan de hand van inter views met betrokkenen en het doorlichten van vergaderversla gen. Begin januari zullen de resul taten worden bekend gemaakt. De bedoeling is dat de uitslag van het onderzoek gebruikt wordt voor ge richte acties, die tot doel hebben een actiever bouwbeleid voor jon geren. Overigens wijst NW-Jongeren- contact erop dat er in Leiden op dit gebied al een initiatief is genomen door zestien organisaties (wer kende jongeren. Stichting Rijn en Lek e.d.), die als eis hebben gesteld dat de bouwactiviteiten voor al leenstaanden en twee-persoons huishoudens worden opgevoerd. Een uit dit initiatief voortgekomen comité „Iedereen wil wonen" heeft onlangs symbolisch een eerste paal geslagen op het Schuttersveld en voert op het ogenblik een hand tekeningenactie. NVVH-cursus LEIDEN - De afdeling Lei- den/Oegstgeest van de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen begint op 1 november met een cursus van drie lessen strofiguren en kaarsen maken op dinsdagmid dag van 13.30 tot 15.30 uur. Op 16 november om 14.00 uur wordt er een speciale middag georganiseerd voor ouders en (klein)kinderen om taaipoppen te schilderen en koeken te vergulden. Voor inlichtingen kan men terecht op tel.nr. 150928. LEIDEN - Viscolltge "HSV" hield een wedstrijd in de Ringvaart. De vangst was slecht. De uitslag: 1. G. de Bruin 2885 gr (12 st) 2. P. Won- dergem 2600 (11). 3. P. Bontje 1575 (8), 4. G. Bontje 1300 (7), 5. Laterveer sr. 905 (9), 6. J. Boot 825 (7). 7. F. Boot 750 (4). 8 J. v. Hal 625 (1). 9. P. Blok 450 (4), 10. J. Leuering 425 (3). HSV "Club '77" viste de eerste wedstrijd in de Ringvaart. De vangst was redelijk. De uitslag: 1. B. Ruis 5620 (25) 2. D. Schouten 5600 (28), 3. C. Sinteur 5430 (32). 4. W. Moenen 4140 (27), 5. H. Moenen 4110(27), 6. J. den Os 4080 (32), 7. H. Schouten 3760 (28), 8. C. Schouten 3620 (30), 9. I. Mazurel 3120 (22), 10. H. v. d. Laan 2780 (20). Indiase dansen in rijksmuseum LEIDEN-In het Rijksmuseum van Volkenkunde aan de Steenstraat wordt zondagmiddag 30 oktober een programma uitgevoerd met dansen uit India. Uitgevoerd zullen worden de bharat natyam, een klassieke tempeldans uit de streek rondom Madras alsmede een aantal volksdansen uit Noord- en Zuid- India. De voorstellingen beginnen om drie en vier uur. Plaatsen kun nen gereserveerd worden via tele foonnummer 132641 en moeten ui terlijk een dag voor de voorstelling worden afgehaald. t Het winnende team van het Reiyibrandt Lyceum met de Leidsch Dagblad-beker. LEIDEN - 280 Jongens en meisjes, in 58 teams samen gebracht, streden zaterdag in de Groenoordhal om de school- zaalhandbaltitels. In de hoogste leeftijdsklasse, jongens en meisjes van 17 jaar en ouder, legden de Rembrandt Scholen gemeenschap bij de jongens en het Stedelijk Gymnasium bij de meisjes beslag op het kam pioenschap. De zege van de Rembrandts scholengemeen schap op de bekerhouder, het Rijnlands Lyceum, was een verrassing, maar bepaald wel verdiend. Weliswaar speelde het Rijnlands Lyceum tech nisch beter, maar de Remb randt Scholengemeenschap spon de combinaties niet te lang uit. Zodra zich een schietkans voordeed, werd er geschoten en dat gebeurde zonder meer prima. De rust in deze gelijkop- gaande wedstrijd, die het aan- Rembrandt SG wint school- zaalhandbal zien van begin tot eind volko men waard was, ging in met een 5-4 voorsprong voor het Rijn- lands Lyceum. Het einde kwam met een 8-7 zege voor de Remb randt Scholengemeenschap. Beste spelers uit de finale wa ren Hans van der Lelie van de Rembrandt Scholengemeen schap en Pieter de Goede en Jan Wolters van het Rijnlands Lyceum. Het Stedelijk Gym nasium speelde twee wed strijden tegen de Rembrandt Scholengemeenschap - van wege een tekort aan deelne mende teams in deze klasse - en won beide wedstrijden. De eerste met 5-0 de tweede moei zamer, 4-3! In de overige leeftijdsklassen waren de resultaten als volgt: Jongens t/m 12 jaar, de Wet houder Schrama School, meis jes 8 t/m 12 jaar. Karei Doorman School, Jongens 13 t/m 14 jaar, het Stedelijk Gymnasium, meisjes 13 t/m 14 jaar, Agnes Scholengemeenschap, jongens 15 t/m 16 jaar, het Rijnlands Ly ceum, meisjes 15 t/m jaar, het Rijnlands Lyceum 2 (het Rijn lands Lyceum 1 werd in de poule uitgeschakeld!). LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universi teit heeft een aantal ingrijpende bezuinigingsmaatregelen voorgesteld om te voorkomen dat er volgend jaar zo'n 80 tot 120 arbeidsplaatsen moeten worden afgestoten. De belangrijkste zijn: onderzoek - zoals sommige mu seale taken en documentatiecentra - zouden moeten worden opgehe ven of bij een andere financier moe ten worden ondergebracht; extreem dure onderwijs- of on derzoektaken zouden moeten wor den beperkt; ondersteunende diensten die, zonder meer geld te kosten, ook door particuliere bedrijven kunnen worden uitgevoerd, zouden moeten worden afgestoten; maatschappelijke dienstverle ning moet meer en meer uit bron nen van buiten de universiteit be taald worden. wetenschappelijk personeel - met uitzondering van kroondocen ten - zou voor een periode van twee jaar uitsluitend in de rang van we tenschappelijk assistent moeten worden aangesteld; onderdelen van de universiteit die niet direct te maken hebben met het universitaire onderwijs en Herindeling van v. Swietenstraat Volgens het college van bestuur, dat deze voorgestelde maatregelen heeft neergelegd in een tweetal nota's, zal er nog diepgaand over de bezuinigingsvoorstellen gepraat moeten worden voordat er beslui ten kunnen worden genomen. Vanavond zal de universiteitsraad, het hoogst bevoegde gezag van de universiteit, zich over de twee nota's moeten uitspreken. Het college van bestuur heeft voor de maatregelen gekozen vanwege de steeds somberder wordende fi nanciële toekomst van het weten schappelijk onderwijs. Met name de personeelslasten rijzen de pan uit, reden waarom er volgens het college o.m. goedkopere krachten moeten worden aangesteld. Indien de voorstellen van het college wor den gevolgd zullen er in 1978 geen 80 tot 120 maar 40 tot 50 arbeids plaatsen worden afgestoten. straat het plan gepresenteerd tot herindeling van hun straat. Het voorstel houdt in dat ten behoeve van perkeergelegenheid de rijbaan tot vier meter versmald wordt. In het midden krijgt de straat nog een extra versmalling; daar komt een oversteekplaats voor voetgangers. Het begin en het einde van de straat wordt gemarkeerd met grijze be- tonstenen. Het is de bedoeling om in de tweede helft van november te beginnen met de werkzaamheden, die ongeveer vier weken zullen du ren. De bewoners van de Van Swietenstraat kunnen tot en met 28 november schriftelijk hun mening geven over het herindelingsplan. LEIDEN - Oosterse windhonden vullen de Groenoordhal op zondag 30 oktober. De Nederlandse Vereeniging voor Oostersche Windhonden is dan aanwezig met bijna driehonderd honden, waarvan een gedeelte uit België, Denemarken en Duitsland. De honden worden gekeurd vanaf tien uur door Engelse, Finse en Nederlandse keurmeesters. Er zullen vier rassen zijn, de langharige, Afghaanse windhonden, gladha- rige Saluki's en Sloughi's, ook wel Perzische en N. Afrikaanse windhon den genoemd, en tenslotte enkele Pharao-honden. De laatsten zijn vooral bekend geworden door afbeeldingen graftomben en pyramiden in Egypte.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3