Met gezond verstand kom je een heel eind [Le/cfo agenck 1 Nieuwe bibliotheek dringende noodzaak ONDERWIJSBEGELEIDING IN WASSENAAR ONVOLDOENDE BUSSEN BOTSEN MAANDAG 24 OKTOBER 1 P.D. Wolthaus over zijn voorbije raadsperiode in Oegstgeest: P. D. Wolthaus: Je probeert via allerlei weggetjes aan je informatie te komen. OEGSTGEEST - "Ik ben er natuurlijk te plotseling ingevallen. Je moet dan te hooi en te gras je informatie krijgen. Vooral die financiële kant is natuurlijk een wat onge wone materie voor een theoloog. Maar met gezond verstand kom je een heel eind Dit vertelt P. D. Wolthaus over zijn voorbije raadsperiode in Oegstgeest. als raadslid voor de PvdA/PPR-fractie. De heer Wolthaus verlaat niet alleen de ge meenteraad maar ook Oegstgeest, om op het eiland Texel te gaan werken. Hij is daar benoemd tot pastoraal werker in de Cocks- dorp. In januari van dit jaar verving hij de heer K. Beckers, die nu weer terugkomt in de raad. De heer wolthaus zegt zelf veel prettiger te hebben gewerkt in het commissiewerk dan in de raadsvergaderingen. "Raadsvergade ringen zijn meer afrondingen van het be leid. Jn het commissiewerk kun je in een vroeg stadium het college adviseren. Daar vindt ook een groot deel van de discussie plaats". Hij meent wel dat er teveel "voorgekookte" voorstellen in de commissies komen. Het zou volgens hem veel meer zo moeten zijn dat de verschillende mogelijkheden in de commissie besproken zouden moeten wor den. Hij heeft soms ook de indruk dat de andere fracties het commissiewerk onder waarderen en te weinig beseffen dal al in commissievergaderingen de grondslag voor het beleid bepaald moet worden. De heer Wolthaus is van mening dat er wel een aantal belemmeringen zijn om mee te draaien als raadslid, bijvoorbeeld datje niet een full-time baan kunt houden wanneer 's middags vergaderingen zijn, zoals dat wel voorkomt bij de schooladviezendienst. Nog een moeilijkheid voor de raadsleden is hoe ze aan de nodige informatie moeten komen. "Je probeert via allerlei weggetjes aan je ken nis te komen. Het is natuurlijk moeilijk om het niveau van ambtenaren met veel kennis van zaken te halen. Aan de andere kant, zoals ik al opmerkte, met gezond verstand kun je een heel eind komen. En je moet met ambtenaren gaan praten, hier en daar in formeren". Zowel openbaarheid als het geven van voor lichting vindt de heer Wolthaus belangrijke facetten in heh bestuurlijk werk. "De voorlichting moet uitnodigend zijn. Wanneer je in het bestuurlijke wereldje hoort praten over de betrokkenheid van de burger, dan leggen ze altijd de schuld bij de burger. Die zijn niet betrokken. Het is ook zo dat van de kant van de ambtenarij wel het één en ander schort. Neem bijvoorbeeld het verkeersplan. Dat is ook weer zoiets op het gebied van de openbaarheid. Ik heb toen gepleit voor een inventarisatie van de knel punten in Oegstgeest. Men vond echter dat eerst de verkeerscommissie met een plan moest komen, waarop de burgers kunnen reageren. Nee, ik heb toen gezegd, eerst een hoorzitting. Ik wil me eerst laten voorlich ten door de burgers". De heer Wolthaus is een geboren en getogen Oegstgeestenaar. Het eiland Texel is wel een heel ander leefmilieu, waar zeker an dere prblemen zullen spelen. "Oegstgeest is een aardige gemeente om in te wonen. Maar ik hou meer van plaatsen waar je wat meer uitzicht hebt over de natuur. Het is hier te vol. En dan, voor een beetje behoorlijk huis moet je hier zulke exorbi tant hoge prijzen betalen". De heer Wolthaus is niet van plan zich op Texel weer actief politiek te gaan bezig houden. "Nee, dat kan niet meer. Het pastoraat is een vertrouwensfunctie en als zodanig niet te combineren met de actieve politiek. Afge zien nog van het feit dat er ook niet zoveel meer voor politieke activiteiten zal over blijven, omdat je vooral ook 's avonds in de weer bent en dat is met de politiek ook meestal zo". SONJA HAVERKATE Anti-Duitse leuzen in stad LEIDEN - Op diverse plaatsen in de stad zijn in het afgelopen week einde anti-Duitse leuzen aange bracht. De leuzen bevatten teksten als "RAF 18 oktober-beweging", "Baader vermoord", "Wraak voor Baader" en "Duitsland SS-staat". De verfleuzen zijn o.m. aange bracht op winkelruiten in "De Ko permolen" en op de gevels van het stadhuis en het warenhuis V. D. De Reinigingsdienst is inmiddels begonnen met het schoonmaken van de gevels. Auto verleent geen voorrang OEGSTGEEST - Op de kruising Laan van Oud Poelgeest-Laan van Alkemade In Oegstgeest reed een 30-jarige autobestuurder uit Oegstgeest gisteravond een 19-ja- rige bromfietser uit Leiden aan. De vrouw verleende de bromfietser geen voorrang. De Leidenaar werd met een beenbreuk naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Zijn bromfiets was geheel ontzet. LEIDEN - Een bus van West nederland en een NZH-bus zijn za terdagavond op de Stationsweg met elkaar in botsing gekomen, waardoor drie personen licht wer den gewond. De botsing zou vol gens de politie zijn veroorzaakt doordat éen van de buschauffeurs een flauwe bocht in de weg wat te ruim nam. De NZH-bus werd door de kracht van de botsing tegen een geparkeerde auto geduwd met ma teriële schade als gevolg. De be stuurder van deze bus kreeg lichte verwondingen aan het linkerbeen,, twee passagiers lichte verwondin gen aan handen en gelaat. W oon wagenbe woners willen Breestraat herbestraten LEIDEN - Bij de Leidse politie kwam gistermiddag de alar merende melding binnen dat woonwagenbewoners in de Waard bezig waren de straat op te breken. Toen men op onderzoek uitging bleek dat een aantal woonwagen bewoners de weg keurig aan het herbestraten was. In hoeverre dit initiatief van de woonwagenbewoners, die er il legaal een standplaats hebben ge kozen, door de dienaren van Her mandad werd gewaardeerd is niet bekend. Wel staat vast dat de woonwagenbewoners hebben aan geboden om op korte termijn de Breestraat van een nieuw wegdek te voorzien. "Klungelwerk en een aanfluiting voor Leiden", zo was hun menmg over de huidige toe stand van deze winkelstraat. OEGSTGEEST - Op het parkeer terrein bij het zwembad in Oegstgeest is gistermiddag een groep zigeuners met tien caravans neergestreken. Het is nog niet duidelijk waar ze vandaan komen. De overvolle boekenkasten moeten zelfs voor deuren en ramen worden neergezet, waardoor er in geval van nood onvoldoende uitgangen zijn. LEIDERDORP - "De bibliotheek voorziening in de gemeente Leiderdorp schiet tekort, zowel ten aanzien van de gebruiksmogelijk heden door de bevolking, als wat betreft dé eisen die op grond van de weg op het openbaar bibliotheek werk moeten worden gesteld". Dat is de conclusie van de nota "Biblio theekplan Leiderdorp" die het be stuur van de Openbare Bibliotheek aan het gemeentebestuur heeft aangeboden. Met deze nota wil het bibliotheekbestuur de aandacht vestigen op de zeer ontoereikende huisvesting aan deTollenaersingel. Het bibliotheekgebouw aan de Tollenaersingel is in 1968 in ge bruik genomen. Doordat Leider dorp sindsdien aanzienlijk heeft Bloemstukjes Vanaf morgen wordt u door K O Leiderdorp niet alleen in de gelegenheid gesteld om 's ochtends bloemstukjes te ma ken, maar ook 's avonds. Dan begint namelijk de avondcur sus "boeketten of bloemstuk ken maken van gedroogde snijbloemen" onder begelei ding van mevr. G. A. de Jong, die ook de ochtendcursus ver zorgt. In 8 lessen leert u cor sages en tafelstukjes maken, oude voorwerpen versieren en dergelijke. De lessen worden van 8 tot 10 uur gegeven in de openbare school "De Vogel- weid", Vronkenlaan 46, Leiderdorp. Het cursusgeld bedraagt 50 gulden, exclusief materiaal. Kledingbeurs Alweer een kledingbeurs, een najaarskledingbeurs wel te verstaan. Deze wordt op dins dag 25 en woensdag 26 oktober georganiseerd door de Was- senaarse afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Dinsdagmiddag tussen 2 uur en half 5 kunnen kledingstuk ken en sportartikelen worden afgeleverd in de Zijllaankerk. Dinsdagavond is er dan een speciale pas- en koopavond voor heren en jongens. Op woensdag begint de verkoop om 10 uur 's morgens. Op de ochtend van de beursdag is er een kindercrèche van 10 tot 12.30 uur. Behalve voor kle ding heeft de UW ook belang stelling voor boeken en speel goed. CNV De plaatselijke centrale van het CNV houdt dinsdagavond een ledenvergadering in één van de zalen van de Bevrij dingskerk, hoek Aerent Bruuntstraat/de Bazelstraat in Leiden-zuidwest. De verga dering is zowel voor leden als voor belangstellenden toe gankelijk. Terpencultuur In de serie archeologische le zingen houdt G. Elzinga uit Leeuwarden morgenavond om 8 uur een lezing over de "ter pencultuur" in Friesland. Deze lezingenserie wordt gehouden in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, Rapen burg 28. Rozekruisers Nog een lezing, zelfde dag, zelfde tijd, maar nu in het ge bouw Korte Mare 4 in Leiden: "De grondstellingen der Ro zekruisers". De lezing wordt georganiseerd door het Rozek- ruisersgenootschap. Melkweg Het verhaal wordt eentonig: nog een lezing, zelfde dag, zelfde tijd en ditmaal in de col legezaal van de oude ster- rewacht. Daar houdt dr. T. Spoelstra een lezing over het magneetveld in de melkweg. Flinke buit bij inbraken LEIDEN - In het benzines tation langs rijksweg 4 nabij de afslag Zoeterwoude is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Uit het bij het be nzinestation behorende winkel tje werd voor 2000 aan sigaret ten en cassettebandjes weg genomen. Een poging om de kluis open te breken is volgens de politie mislukt. Men is het gebouwtje binnengekomen door aan de achterzijde twee stalen deuren te forceren, waardoor nog eens een schade van 2000 ontstond. In dezelfde nacht is ook inge broken in een woning aan de Alpenroos in de Merenwijk. Ontvreemd werden een radio, een versterker, een cassettere corder en een aantal gouden sieraden met een gezamenlijke waarde van 5800. Het hele huis bleek bij afwezigheid van de bewoners te zijn doorzocht. Men is de woning binnen ge komen via een bovenraampje. uitgebreid kan de ligging thans nauwelijks meer centraal worden genoemd. De huidige oppervlakte van de bi bliotheek ongeveer 150 m2, wordt in het Bibliotheekplan te gering genoemd. Deze ruimte is volledig volgebouwd met boekenrekken. Uitbreiding van het boekenbe stand (nu 23.700 boeken) is onmo gelijk, omdat er geen boeken meer in de bestaande ruimte geplaatst kunnen worden. De boeken kun nen niet meer overzichtelijk wor den neergezet, de lees- en stu dieruimte is onaanvaardbaar ge ring. Mogelijkheden om tentoon stellingen te maken of groepen te ontvangen ontbreken geheel. Daarnaast bestaat door de geringe doorloopruimte en het ontbreken van goed bereikbare (nooduitgan gen voortdurend gevaar voor per soneel en publiek". Bij de beoordeling van de huidige situatie baseert het bibliotheekbe stuur zich op de wet op het openbaar bibliotheekwerk, die op 1 juli 1975 van kracht is geworden, en op de uitvoeringsvoorschriften van deze wet. Uitgegaan wordt van de eisen die aan een bibliotheek worden gesteld in een gemeente met 25.000 inwo ners. volgens de prognose zal DE PROGNOSES ZAL Leiderdorp dit aantal inwoners in 1990 herbergen, het jaar waarin het bibliotheekbe stuur de voorzieningen van de Leiderdorpse bibliotheek wil heb ben bijgetrokken tot de landelijk gestelde eisen. Volgens deze eisen moet een bibliotheek in een ge meente met 25.000 inwoners een minimum-oppervlakte hebben van 1395 m2, bijna tien keer zovaal als de huidige oppervlakte. Tevens zou de Leiderdorpse bibliotheek haar boekenbestand bijna moeten ver dubbelen: van 23.700 boeken thans tot 45.500 boeken in 1990. Het aan tal openingsuren moet worden uit gebreid naar 32 uür per week voor volwassenen (nu: 17 uur) en 26 uur per week voor kinderen (nu: 141/2 uur). Om aan deze eisen te voldoen moet, volgens het bibliotheekbestuur, een nieuwe bibliotheek worden gebouwd van 1395 m2. Eventueel zou deze oppervlakte in twee fasen bereikt kunnen worden, waarbij er dan van uit wordt gegaan dat de bi bliotheek uiterlijk in 1990 over de volle 1395 m2 dient te beschikken. De kosten van een nieuwe biblio theek (grond, bouwkosten, boekenrekken en meubilair) wor den geraamd op 2.340.000 Gulden. Bestuur en personeel van de openbare bibliotheek verwachten, dat met de groei van het inwonertal van Leiderdorp ook de belangstel ling voor de bibliotheek zal toene men. Die belangstelling ligt trouwens nu al boven het landelijk gemiddelde: staat landelijk 23,8% van de bevolking als lezer van een bibliotheek ingeschreven, in Leiderdorp is dit percentage 26%. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuijj laan, bejaardensoos Zuid-West, 14L :n«** Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tq foon 120833, adviescentrum lozen, di. van 10.30-12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; cal I ret; jaargroep; yoga; bar/soos, alle gn J pen vanaf 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 6 tekenen; T'ai Chi; boetseren; Go-cli alle groepen vanaf 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, s teur fotografen ver., 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Museum v. Volkenkunde, lezing ,,1«^ vrouw in de Chinese samenleving j Chinese kunst", 14.15 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, commisj vormingswerk en sport, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, gemeen! raad, 17.30 uur. Gemeentecentrum, Lijtweg Liiil Oegstgeest, CDA-bijeenkomst, 20 uuibgfo Gemeentehuis Voorschoten, commisj welzijn, onderwijs en cultuur, 17 uur.VdI1 Steenschuur 6, Spiritistisch GenodtrUT schap „Psychometrie", 20 uur. bete 'ove mei bet; bov Apotheken De avond, nacht- en zondagsdienst dj' apotheken in de regio Leiden wordt vq 21 tot 28 oktober, waargenomen doo' De 1 Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tti 1 120085 mil! raac Leidse Rechtswinkel gesi Juridisch Adviesbureau, Noordeindej (voormalig marinecomplex), tel. 13077 Geopend, ma. en woe. van 10-12.30 uü tmg ma di. en do. van 18.30-20.30 uur. V^ het Hogendorpstraat 36, geopend ma. va pen gen 19-21 i Ooi Bestuur bibliotheek Leiderdorp in nota: Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bn nenstad: Gerecht 10, woe 17.00-18.Q uur, Noord. Van Hogendorpstraat 3 ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstrai 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwarhe Buurthuis^ Morskwartier, Topaasla; tel. 761196, woensdag 10-11 uui j-jez Tuinstadwijk: Herenstraat 45» vrijda 10.30-11.30 uur zyr Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevaüen van it nood verkerende moeders, eventuet met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 126938. Dag en nacht bereikbaar. Burgerraadsman 11.00-12.00 uur. do. 18.30-20.00 uur Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oudl Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.0! uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.0| uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071 125202. Voor allen die in moeilijkhedei! verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Dierenbescherming Moeders voor Moeders Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon-i den, katten, vogels e.d. in de gemeenten) Letden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum W ij kverpleging Lelden - Interkruis, Middelweg 38, tel v.d. Waalslaan, tel 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, toestel 35 (dag en nacht). Warmond - A. Looyen, Merellaan 22 Sassenheim, tel. 02522-11454 WASSENAAR - Volgens B en W van Wassenaar heeft de gemeente wat betreft de onderwijsbegelei ding niet zulke grote vorderingen gemaakt als de bedoeling was. Het is tot nu toe niet mogelijk ge bleken een geschikte coordinator of leider van de begeleidingsactivi teiten aan te trekken. Deze om standigheid noopte het gemeente bestuur ertoe deze activiteiten zelf ter hand te nemen. Als meest ur gent acht het college een goede be geleiding van het kleuter- en basi sonderwijs, naar de basisschool "nieuwe stijl". De onderwijsdag, die op initiatief van enkele raadsleden enige tijd geleden gehouden werd, is daarbij een goede eerste aanzet geweest. Deze dag heeft veel nuttige gege vens opgeleverd over de wensen en behoeften van het Wassenaars on derwijzend personeel. De gegevens zijn geïnventariseerd en de con clusie is dat er binnen het Was- senaarse onderwijs vooral behoefte is aan informatie over de nieuwe basisschoelen en een open contact tussen de huidige kleuterschool en de lagere school. Hierover zullen aan de raad nadere voorstellen worden gedaan. Pril stadium Een andere begeleidingsactiviteit, die tezamen met de commissie on derwijs ter hand genomen is, is de zogenaamde remedial teaching. Deze aangelegenheid bevindt zich echter in een dermate pril stadium dat thans nog geen nadere mede delingen gedaan kunnen worden door het college. Donderdagavond zal waar schijnlijk wat duidelijkheid wor den verkregen omtrent deze reme dial teaching. Die avond zal dit on derwerp aan de orde komen in de commissie Onderwijs. Burgemees ter en wethouders zullen verder in overleg met de schoolarts en Jeugd-adviesbureau de noodzaak van verbeteringen binnen de medisch-onderwijskundige sfeer onderzoeken. Met betrekking tot het teruglopen van de school bevolking delen B en W mede dat een werkgroep, samengesteld uit vertegenwoordigers van het bij zonder en openbaar onderwijs zich over de hiermee samenhangende problemen zal buigen. Randvoorzieningen Over de "randvoorzieningen" op onderwijsgebied maken B en W melding van de uitbreiding van het schoolzwemmen en van de start van het schoolbiologenwerk in sa menwerking met de Haagse Dienst voor school- en kindertuinen. Ook wordt het besluit gememoreerd tot aanschaffing van een tandartsauto ten behoeve van de schooltandartsendienst Inde aan biedingsbrief bij de begroting heb ben B en W erop gewezen dat de rijksvergoedingen in de onderwijs sector ontoereikend IJNHet vra/gstuk van de onderwijsuitke- ringen is in studie bij een inter departementale werkgroep, waarin ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten vertegenwoor digd is. De VNG staat op het standpunt dat een principieel ander systeem voor onderwijvergoedingen ingevoerd zal moeten worden. Het huidige systeem is te ondoorzichtig en ver brokkeld. Het biedt te veel moge lijkheden om de bestaande pro blemen onopgelost te laten. In de begrotimg voor 1978 worden de te korten op het onderwijs in totaal geraamd op 1,5 miljoen gulden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR' LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leldsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 u. 'Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaaraborthement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2