TIES TA - GIT AN A MET VEEL EFFECT éw 91 "PARADIJSEILAND" HAHAHAHAHA! [AANDAG 24 OKTOBER 1977 f "Neemt u er drie?", vroeg de ste ward van de KLM-DC 9 toen ik gisteravond om vijf over acht te ruggedraaide Engelse tijd.uithet rek met kranten bij de inval- a1 spoort van zijn machine twee Ne- A derlandse kranten en een Engels zoyidagsblad meenam. Het klonk e1 berispend. "Maar wel voor meer kj personen", zei ik naar waarheid. Hij en ik wisten toen nog niet hoe hard ik die kranten de komende vier uur nog nodig zou hebben. Want we zaten nog maar net of ons werd verteld dat het grond personeel van de KLM plotseling in staking was gegaanwaardoor het nog maar helemaal de vraag was of we zouden kunnen op stijgen. We moesten maar even afwachten of de onderhandelin gen resultaat zouden opleveren, anders zouden we weer naar de vertrekhal gedirigeerd worden. Reizen per vliegmachien is 99 procent wachten en 1 procent krantenlezen op 10.000 meter hoogte, maar dat wist u natuur lijk al. Goed, de onderhandelin gen vlotten zo langzaam dat we weer naar de wachtkamer terug moesten keren. Daar zit je dan, op Heathrow Londen. Voor mij was het niet zo'n probleem. Ik kon altijd nog vanuit Londen mijn rubriek schrijven (daar werken de oranje knipperbollen nog die wij zo haastig hebben af geschaften het lijkt me ook de enige stad ter we reld waar handige wandelaars met een rijdend rekje dat vol hangt met paraplu's de straat op gaan zodra het begint te regenen), maar medepassagiers hadden het er moeilijk mee. Aansluitende verbindingen met Manilla en Is- tanboèl vielen in duigen, en een Engelsman vertelde aan de balie, met de bedaarde geagiteerdheid die bij zijn volksaard paste, dat hij de volgende morgen per se een technische conferentie in Neder land moest bijwonen. Hij laste even een korte pauze in,om er met des te meer effect op te laten vol gen: "Want ik ben daar de spre ker." Om ons bezig te houden.' kregen we bonnen voor een gratis con sumptie. De bonnen gaven aan datje per persoon een item mocht kiezen, maar daartoe behoorden ook een ontbijt, een lunch of een diner. Ik besloot bij de zelfbedie ning een redelijk ontbijt op mijn dienblad te componeren en te kijken hoe daarop gereageerd zou worden. Ik nam een sandwich van twee sneetjes, een kop koffie, een miniflesje pineapple juice, een zoet broodje en een groen ap peltje. Dat leek me geen al te luxueus ontbijt, maar zie, de KLM had opdracht gegeven dat de bon maar een waarde van 50 pence mocht hebben, oftewel 225,zodat ik nog 44 pence moest bijbetalen. "Je moet zuinig zijn in het kleine, en royaal in het grote", zei mijn vader ook altijd Ondertussen kon ik er maar niet achter komen waarom er nu eigenlijk gestaakt werd en waarom alleen door het grond personeel van de KLM, en niet door dat van de Lufthansa, of de SAS of enige andere buitenlandse maatschappij"Ik weet niets, ik ben maar een klein radertje in het grote geheel", zei een Engelse KLM-employé aan de balie, en helaas schoot mijn Engels tekort om hem de vaderlandse spreuk: "Gans het raderwerk staat stil, als het kleinste rad het wil" ter bemoediging toe te voegen. Maar zie, na een uur of twee wachten werd de staking gebroken door het KLM-kantoorpersoneel: de general-manager leidde in spor tieve kledij het inladen en tanken door zijn ondergeschikten. Alleen was het ook dan nog de vraag of we zouden kunnen op stijgen of niet. Want zo'n toestel mag alleen maar de startbaan "opgeduwd" worden door een vakman met een license, de En gelse' vakman staakte, maar on der het KLM-personeel school ook nog iemand met zo'n licentie die dat karwei zou kunnen en mogen klaren. Alleen werkte hij niet op Heathrow, bovendien had hij vrij, maar gelukkig had zijn vrouw hem telefonisch kunnen achterhalen daar waar hij zijn vrije zondag vierdeen hij was nu op weg naar de luchthaven, zo werd ons verzekerd Trots Een gevoel van nationale trots maakte zich van mij meester: wij zouden die Engelsen er wel onder krijgen, met ons allen weliswaar wisten we nog steeds niet waar over de staking ging ("dat is een lang verhaalzei een van de KLM'ers vaag en geheimzinnig een kwestie van lonen, van be handeling of van ongenoegen over het overwerk dat verricht moest worden omdat de British Airways ook al twee maanden door een staking geteisterd wordt, maar één ding was duide lijk: wij stonden achter elke ge rechtvaardigde staking, zo lang die niet uitgerekend ons toestel lamlegde want hoe konden wij in Nederland de gedachte van de ge rechtvaardigde verdeling van het inkomen helpen verdedigen als we als ineengezakte plumpud dingen op Heathrow werden vastgehouden? NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Veel voetengestamp en vingergeknip zaterdagavond in de Leidse Schouwburg. Veel publiek ook dat er met volle teugen van ge noot. Fiësta Gitana dus. Een fla- mencofeest, waar men hier gezien de grote belangstelling kennelijk nog lang niet op uitgekeken is. Na jtwintig keer eerder een Spaanse dansgroep te hebben samengesteld lijkt het echter voor Hagenaar H.J. da Silva als importeur van deze veredelde volkskunst steeds moei lijker te worden om bij de keuze van artiesten de allerhoogste kwaliteit voorop te stellen. Het gezelschap, dat dit seizoen, opnieuw onder aanvoering van sterdanser Curro Velez. door ons land trekt, is van redelijk niveau, maar niet bij machte gebleken om herinneringen aan enkele vorige Fiësta's weg te vagenHet tot uitdrukking brengen van emoties op basis van vast gelegde technieken vormt de kern van de pure flamencodie haar ei gen strenge wetten heeft. Wie waar achtige volkskunst naar het theater verplaatst moet bepaalde conses- sies doen als noodzakelijk kwaad. Het hangt er evenwel vanaf in hoeverre men van de bij het theater behorende middelen gebruik maakt, in hoeverre men bewust uit is op uiterlijk effect. Aan de zuiver heid van een in een veel te krappe jurk gestoken, omvangrijke dan seres als La Coneja. hoe tempera mentvol ook, mag op z'n minst ge twijfeld worden. Trouwens een stukje buikdans in een bulerias mag misschien als expressiemiddel worden getolereerd, een bijna even uitbundige danseres als Ta Tati kan mij toch niet voor honderd pro cent overtuigen. Als verzachtende omstandigheid mag misschien gel den dat ook in Andalusië tijden veranderen en dat over de wereld reizende flamenco-artiesten veel impressies op doen, waardoor hun LEIDEN - Koffieconcerten le veren vaak verrassingen op. Zo ook zondagochtend met het op treden van het Amsterdams Kern-ensemble. Ronald Masin (viool). Maria Kelemen (altviool), Bob Reu- ling (cello), alle drie leden van het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest, en Rinus Groot (piano) lieten zich horen in het Pianokwartet Es gr.t. op. 16 (oorspronkelijk een pianok wintet) uit de beginperiode van Beethoven, verder in het Strijk trio van Jean Frangaix, en in het prachtige Pianokwartet op 60. in c kl. t. van Brahms. Kern-ensemble verrassend Het meest opvallende van deze vier is hun indringendstijlin- zicht. Beethoven was daarvan het meest frappante voorbeeld. Het werd kernachtig neergezet, binnen de klassieke normen gehouden, met toch ook aan dacht voor de zich reeds ont wikkelende romantiek. Het was een knappe en rake vertolking. Spiritueel uitgevoerd werd het moeilijke Strijktrio van Jean Frangaix, met al zijn reminis centies aan de volksmuziek, en in het slotdeel de duidelijk te horen Strawinsky-invloed. Binnen de brede lijnen van de rake typering, ook bij de drama tische Brahms, waren een paar vlekjes te bespeuren, die in het grote geheel niet zo'n geweldig gewicht in de schaal hebben gelegd, maar die soms als sto rend werden ervaren. In de langzame delen vooral waren de inzetten van Ronald Masin niet altijd trefzeker. Echter de stu wende kracht in de Pianok wartetten was Rinus Groot, een pianist van formaat. BEP RIJNDERS I Galerie Kenosis, Oude Vest 53. Tentoon- j stelling Marcus Dèlanjo - oliever- i fschilderijen. Geopend ma. tlm za, van j 10-16 uur, van 15 okt. t/m 15 nov. Galerie Denise Stephan^ Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Hubert van Ljth - I bronsplastieken, José Cfelsina - tekenin- gen en etsen. Geopend tot 16 nov., vr., i zat. en zo., van 14-18 uur (andere dagen na tel. afspraak). Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. "tentoonstelling Paul Schro-Biltgen - olieverfschilderijen. Geopend tot 26 Galerie Kerkdam. Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Poek Buurman - olieverfschilderijen, Ian La wrence - zilverwerk. Geopend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur, t/m 29 okt. Galerie De Hollandsche Tuyn. Brugge- straat 1, Leiderdorp. Tentoonstelling Jetty Wery - keramiek, Rien van der Nat - grafiek. Geopend tot 7 november, zat. en zo. van 14-17 uur, vry. van 20-22 uur, do. van 10-13 uur. ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoon stelling Gerda van den Bosch - beelden, gastexposanten: Peter Duivenvoorden - schilderijen, etsen en tekeningen. Hans Versteeg - reliëfs, F. Kuiper - foto's. Geopend van 20 t/m 30 okt., dag. van 16-18 en 19-21.30 uur, zat. en zo. van 14- 17 uur. Atelier Molen laan 3, Voorschoten. Ten toonstelling Lucia Steinbach - kin derkrabbels en iecente tekeningen. Geopend zat. 22 en 29 okt., zo. 23 en 30 okt., vrij. 28 okt. van 11-17 uur. Galerie JA, Sportfonasenbad, Was senaar. Tentoonstelling Bob Bruyn - schilderijen, Katinka Bruyn - beeldjes, Hans Eschauzier - tekeningen Marijn Eschauzier - droogboeketten. Geopend van 20 okt. t/m 6 nov., do. t/m zo. van 10-17 uur. woe. van 20-22 uur. "Rijksmuseum van Oudhedep (Rapén- burg; 28). Wefkd. 10 uar"voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. *De~Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Herman Gordijn - schilderi jen. Geopend van 9 sept. t/m 23 okt., dag. van-10-17 uur, zo. van 13-17 uur (3 okL Van 10-12 uur). Galerie De Poort, Herensteeg 11. Ten toonstelling Henk van den Ende - schilderijen. Geopend van 18 okt. t/m 12 Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1. Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend' ma t/m za. van 10—17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. tot 15 februari 1978. wandkleden, Rie Bouters - ikonen en schilderijen, Ineke van dijk - bror.s - en ichamotte plastieken. Geopend van 2 okt. U'lilVS 24 oktober 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De "Pester Lloyd" meldt, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche ministers van binnenlandse za ken en van openbare werken 124.000 centenaars (een cen tenaar is 100 kg.) spoorweg rails, die van Weenen naar Ür- sowa per stoomboot verzonden werden, te Pest aangehouden en in beslag genomen hebben. Deze rails waren bestemd voor den spoorweg, dien de Russische militaire autoriteiten van Fra- testi naar Sinnitza laten aan leggen en zij worden op dien grond door de Hongaarsche re geering blijkbaar als oorlogs contrabande beschouwd. Daar nog een tweede bezendingvan ongeveer 50.000 centenaars, volgen zou, heeft de regeering den uitvoer van spoorwegrails verboden. Vijftig jaar geleden: - Luitenant Koppen is met de "Postduif' hedenmorgen te 9.10 uur van Karatsji naar Bender Abbas vertrokken. Het vooraf gaande traject, van Allahabad naar Karatsji, duurde tien uur. De reis verliep goed en de lan ding was ulof - In de streek van Boussada in Algiers heeft zich een verschrik kelijk onweer ontlastEr raasde een storm over het land, die ge paard ging met wolkbreukeii en een ontzettenden hagelslag. Door de enorme hagelsteenen werd een tienjarige herdersjon- gen gedood en werden twee her ders ernstig gewotid. Voorts werden 270 schapen, 40 kamee- len en 20 ezels, toebehoorende aan twee caids van den stam der Ouled Sidi Brahim. door den hagel gedood. Elders zijn verscheidene inlanders meege voerd door een plotseling was- senden stroom. Talrijke noma- dententen zijn door den hagel verscheurd en veel vee is dan weliswaar niet gedood, maar wel gewond. uitdrukkingsvorm kan verande ren Gelukkig zijn er in deze Fiësta Gitana ook dansers als Curro Velez en de in de spectaculaire zapa- teado-techniek gespecialeerde Bienvenido Amaya.dieopeen meer ingetogen wijze hun virtuositeit ten toon spreiden. Curro Velez heeft hoewel een dagje ouder geworden nog veel allure, Bienvenido Amaya ongetwijfeld de toekomst. Van de drie vrouwen, die het dansgezel schap completeren, valt vooral Ani Vega op. in de eerste plaats door haar trotse, slanke verschijning en in de tweede plaats door een mooie armvoering. Zowel in de Colom- bianas als in de na de pauze uitge voerde Guajira geeft dit drietal er blijk van in voldoende mate over gevoel voor nuancering te beschik ken. Van de twee gitaristen dient zeker El Rubio te worden genoemd, van de twee zangers Antonio Saav- edra. PI ETER C. ROSIER PANDA ENDE DEUGZ1ENER 17-139 - Directeur Grapper voerde zijn bezoekers de fabriekshal in en toonde vol trots de machines die daar stonden. ,JKijk", sprak hij. "Hier worden onze kleutersterke speelgoederen gemaakt. Op splin ternieuwe apparatuur. Het beste van het beste. Hier staat een reuze investering, dat begrijp je". Terwijl hij een ingewikkelde uitleg ging geven over de kosten van mallen en vormen, produktietijden en snelheden per uur, keek Hop Hep belangstellend rond - en daarop begon de poppen-machine in elkaar te zakken. "Er zit ondeug in".verklaarde hij hoofdschuddend. "Dat zag ik. En ondeug vergaat - dat is nu eenmaal zo". KIPPE- LEVERTJES Met kippelevertjes kunt u veel variaties maken die vlug en gemakkelijk zijn te bereiden, Het komt de smaak van kip- pelevers ten goede als u ze eerst even in kokend water met wat zout dompelt. N. scheppen en goed la ten uitlekken. Com binaties met fruit zijn meestal verrassend geslaagd. Met ba naan: Snijd een ba naan in dunne plak jes. Bak tesamen de even voorgekookte kippelevers met plakjes banaan in hete boter, boven een matige vlam. Reken op hoogstens 8 minu ten. Wees zuinig met zout en royaal met versgemalen peper. Met ananas: laat schijven ananas uit blik goed uitlekken en volg verder het re cept voor kippele vers met banaan. Met druiveq: pel witte druiven, halveer ze en wip met een pun tig mesje de pitjes eruit. Volg verder het recept met banaan, maar voeg de drui- wat later toe. Stro het opdienen terselie op en spren kel er eventueel nog wat cognac over. Al deze hapjes smaken het beste op in boter gebakken sneetjes witbrood. FRED BASSET De avonturen van Jommeke We/, sapperclekrieL, wat een taaie trier moetster/Waar gaat die ein.de/ijk Stappen Lacht maar, ih ben toch a/ gewassen j i/andaag ÉÉMMkÉÉÉMÉÉM LUXOR - "The Deep", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7 en 9.30 uur, 16 jaar. CAMERA - "My name is nobody", dag. 7 en 9.15 uur, 12 jaar. Kindermatinee: "Popeye's grote lachparade", do., vrij., zat. en woe. 2.30 uur, zo 2 en 4.15 uur, a l. Nachtvoorstelling: "Notorious (Hitch cock)", vrij. en zat. 11.30 uur, 16 jaar, LIDO I - "Soldaat van Oranje", dag. 2.30 en 8 uur, 16 jaar. LIDO II - "Herbie", dag. 2.30, 7 en 9.15 LIDO III - "Turks Fruit", dag 7 en 9.15 uur, 16 jaar. Kindermatinee: "Donald Duck goes West", zat en woe 2 30 uur zo. 2 30 en 4 45 uur. a l. STUDIO-"Cria Cuervos", dag. 2.30,7 en 9.30 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. TRIANON - "De pastoor op de sextoer", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, REX - "King Kong", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur (zat en woe. niet om 2.30 uur), zo. 2.30, 4.30, 7 en 9 15 uur, 16 jaar. Kin stelling: "Piraten van het Nachtvoorstelling - "Meisjes zonde mannen", vrij. en zat. 11.30 uur, 16 jaar Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhui zen Dlaconessenhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur. Avond bezoekuur 18.30-19 30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14 00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14 00-14 45 uur en van 18 30-19.30 uur. Kraam afdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 Kinderafdeling: 15.00-18.30 hoofdverpleegkundige hiervoor spe- 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks 11.15-12.00 uur en van 14.00-14.45 uu van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 (alleen voor echtgenoot) uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. 15.00-16.00 Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders): Maandag t/m vrijdag: 18 30-18.45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten- Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18 30-19.30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- r; Kinderafdeling 15-15.30 uur al- r ouders 18-18.30 i Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21