Situatie voor Pernix nog niet hopeloos Punch niet opgewasse van Collins Foreholte in ban van de 'Hellas-koorts LKV Spartaan omzeilt lastige klip Sterk optreden De Algemene Moeizame revanche voor korfbalteam PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT DELFT - De druiven waren zuur voor zowel Punch als Parker. Alleen met het voor de Leidenaars aangename verschil dat zij aan hun eerste optreden in de zaterdagavond gestarte eredivisiestrijd twee punten overhielden en Punch niet. De wrange smaak bleef omdat Parker niet bij machte was een riante voorsprong Van 25 punten (37-62) vast te houden. Tegenstander Punch sloeg keihard terug en ver speelde pas enkele seconden voor het eindsignaal de aan sluiting en winstkansen door een uit het veld stuiterende bal: 81-83. Vooraf aan de wedstrijd ging voor een Punch vreugdevol ceremonieel. Twee weken geleden nog luidde de Delftse basketbalclub de klok voor de laatste ronde. Sponsor Pioneer had het contract beëindigd en ook de extra toezeggingen voor het nu be gonnen seizoen leken niet te worden waargemaakt. Een onbekende geldschieter bracht uitstel van executie, terwijl Punch voorbereidin gen trof om een kort geding aan te spannen tegen Pioneer. Zaterdag presenteerde Punch zich onder een nieuwe naam, want op de valreep had men de firma Cottonhouse uit Weesp voor een driejarige verbintenis weten tè strikken. De naam van de vereniging moet nu worden, Tripper Jeans-Punch. In de eerste speelhelft leken de Delftenaren onder de indruk van het feit dat men toch nog door mocht gaan. Parker had geen kind aan de Delftenaren. Mitchell Plaat en Arthur Col lins met name konden zich naar hartelust uitleven tegen respectievelijk Jan Sikking en Jimmy Woudstra. In de verdediging werd dezelfde Woudstra aan banden gelegd door een sterk acterende Pe ter Kop. Punch kon slechts vier minuten meekomen, daarna dicteerden de mannen van Hennie Blom het spel. De "Delftse coach Han Wallaart vluchtte al na vijf minuten in een time-out, toen het score bord een 9-14 stand voor Lei den aanwees. De vermanende woorden van de coach baatten niet. Punch had niet zoveel aan de kers verse Amerikaan Ruby Jack son, terwijl aan de andere kant van het veld Plaat en Collins ook hun ploeggeno ten met pijnlijke precisie aan speelden. Hennie Blom kon al snel gaan wisselen', Harry Kip verving Vic Bartolome (matig op dreef in de aanval), Wim Weemhof ruilde met basis speler Peter Kop. Het verschil werd ondertussen steeds gro ter. Van 9-20 liepen de Leide naars fluitend naar 17-38 vier minuten voor rust. Opnieuw een time-out voor Punch, dat in de voorafgaande vijf minu ten slechts tweemaal de weg naar de basket had kunnen vinden. De rebound was voor Leiden, dat ook in het voorseizoen niet zo goed speelde als op dat moment. Bij rust leek de strijd beslist: 27-48. De strijd was allerminst beslist. Na de rust vond Punch het gepaste antwoord op de Leidse aanvalsdrang door het spelen van een zone-verdedi ging. De zone leek op een stok in het bijna perfect draaiende raderwerk van Parker. Eerst bleef het nog bij wat verve lende spëldeprikken, maar langzaam maar met voor iedereen zichtbare zekérheid kwam Punch terug. De stampvolle zaal werd in korte tijd een heksenketel. Zonder Jackson in de ploeg hapten de Delftenaren het eerste stuk van hun achter stand af, van 37-62 naar 49-66. Plaat en Collins werden on der druk gezet, het rebound- overwicht verminderde om dat Taylor en Woudstra eindelijk wat beter gingen spelen. Het publiek kwam acht minuten voor tijd op de banken, 57-68 wees de stand aan en nog was het einde van het Punch-offensief niet in zich. Blom maande Leiden tot rust, de boodschap kwam maar moeilijk door. Alleen Arthur Collins bleef rustig scoren en uit zijn goede werk volgde na een benauwde 64- 70 stand wat lucht voor de Leidenaars. Met nog twee minuten te gaan scoorde Collins zijn 41ste punt, daarmee het verschil weer op 10 punten brengend: 73-83. Het bleek het laatste punt van de Leidenaars te zijn. Peter Kop verdween met vijf p's naar de kant, de na de rust slecht spelende Bar tolome kwam ervoor terug. Ook Bruinsma, die aanval lend weinig goeds liet zien stond weer binnen de lijnen. Samen met Plaat en Kip moesten zij stand zien te hou den. Het lukte uiteindelijk, na een thriller-achtig slot waarin beide ploegen enkele malen de bal verspeelden. De zege ging, voor het eerst in jaren uit Delft mee naar de Sleutel stad: 81-83. Kip 6, Kop 2. Bij Tripper- Punch: Taylor 24, Woudstra en Jackson 16. In de eerste divisie bleef VAK Stars ook in de zesde wed strijd ongeslagen. In de Vijf Meihal werd korte metten gemaakt met degradatiekan didaat Argus: 105-57. Bij rust leidde VAK al met 55-21. Al leen in de eerste tien minuten kon Argus meekomen, 21-16. Als VAK dan eenmaal los komt is er geen houden meer Coach Rudy van Eijck hoopt nu in de uitwedstrijden meer te genstand te ondervinden want, zo zegt hij, "het gaat te gemakkelijk". In de tweede divisie kwam Luba tot een knappe prestatie door Red Stars met 98-92 te verslaan. Het was de tweede winst van de Leidenaars, die bij rust met één punt leidden: 51-50. Bijna de hele wedstrijd had Luba een voorsprong, die op het laatst (91-90) nog even in gevaar kwam. Bij de regio nale jeugd zeges voor Leider dorp (131-44 tegen Markt) en Luba (59-73 tegen Green Eagles). De Luba-spelers Kallenberg en Devilee zijn geselecteerd voor het Neder lands jeugdteam. HANS JACOBS jEIDEN - Voor het eerst in deze korfbalcompetitie was de regen spelbreker. Ondanks een [root aantal landelijke afgelastingen, kwamen vrijwel alle Leidse teams in actie. De wed- trijden van Zuiderkwartier en KNS werden geschrapt. De eerste punten voor Pernix na icht néderlagen valt natuurlijk op, evenals de 9-9 van de De Danaïden bij Trekvogels, 'erder waren er zeges van Fides Pacta (7-5 Samos) en De Algemene (14-6 DKC), Crescendo 5-4 op HSV) en Velocitas (5-4 Avanti) en de nederlagen van TOP (3-4 Tjoba), Ons Eiland 10-12 O VVO) en Fluks (3-5 Sagitta). 'rekvogels-De Danaïden 9-9 (5-6). Ju er met de week „gekkere" uit lagen gaan komen (Fortuna ver- est voor de eerste keer en dan nog an de hekkesluiter!) betekent 1 van De Danaïden bij Trekvo- een kostbaar punt. Enkele tleine nederlagen zoals De Danaï- len tot nu toe te verwerken kreeg, ladden het team van coach 3oonstra in moeilijkheden ge- iracht en dat gaat ten koste van het elfvertrou wen. Tegen de ploeg van Ie in deze kringen niet onbekende Jerard Bos, deed De Danaïden het >rima. Slechts eenmaal (5-4) „vlo- jen" de Rotterdammers voorop, 'oor het overige moesten zij de lei- ling afstaan aan De Óanaïden. )e goede start stond ditmaal borg 'oor een knappe wedstrijd, maar de 1-2 moest toch worden ingeleverd, n het verdere verloop bedroeg de narge nooit meer dan één punt ten voordele van De Danaïden dat Trekvogels in de slotfase nog Iang- ;zij zag komen. Doelpunten: Aad Nierop (2), Joke de Kier, Pieter Coorneef, Elly van Spelden, Fred v. Duvn, Cees Christiaanse, Yvonne Camerling en Hen Devilee. 'ernix-Rust Roest 7-6 (3-4). Een ninuut voor het einde hield Janco Breedveld vanaf de strafworpstip ïnuwen in bedwang en dat be tekende nog enige hoop voor Per- ïix voor de toekomst. De benutte .stipbal" van Breedveld stond ga rant voor de eerste puntenwinst het team, dat al acht nederlagen te slikken had gekregen. Een nieuwe nederlaag had met nog slechts vijf wedstrijden voor de boeg voor Pernix vrijwel zeker deg radatie betekend. Nu bedraagt de achterstand toch nog drie punten het is niet zo uitzichtloos meer. Hoewel de ploeg uit Eindho ven direct op 3-5 kwam, kwam Per nix met wisselend spel terug, vooral ook omdat Rust Roest niet verder dan een benutte strafwórp kwam. Doelpunten: Janco Breed veld (2), Jan v. Seggelen, Daan Vreeken, Jacob Bakker, Wil v. d. Kooy, Wim Laman. Fides Pacta-Samos 7-5 (4-2). Fides Pacta handhaafde zich in kansrijke positie te koste van het in opmars zijnde Samos. De Utrechtse forma tie stuitte in Leiden op sterke ver dedigingen, die met name rondom de rust overheersten. Samos w^rd daardoor gedwongen veel van af stand te schieten en dit eenzijdige aanvalsspel was mede door het slechte richten van de aanvallers gedoemd te mislukken. Het wapen van de doorbraak werd zelden ge hanteerd en daar had een Diet Rijs- bergen bijvoorbeeld geen moeite mee. Zij was het die de wedstrijd een beslissende wending meegaf door uit een doorbraak de voor sprong tot 6-3 te vergroten. Dit werd gevolgd door een benutte stralworp van Onderwater. Doelpunten: Joke Noordervliet, Flip van Meijgaarden (i.p.v. de zieke Heinrichs), Nico Pikaar, Hen Brakel, Henny Piket, Diet Rijs- bergen en Dik Onderwater. DKC-De Algemene 6-14 ,(5-8). De plaats verblijvende DKC kan ero ver meepraten. De Delftse ploeg nam al na 30 seconden de leiding, leek van plan om de koploper een moeilijke dag te bezorgen, maar was vooral na de turbulente fase rondom de rust volstrekt kansloos tegen de ditmaal eens goed schie tende Leidsé ploeg. Via 5-8 hal verwege, was het binnen 10 minu ten al 6-13. Door de onverwachte afwezigheid van Aad Rusman, kwam wisselspeler Eric Filemon bij De Algemene voor het eerst in actie. Doelpunten: Ruud v. Vliet (5), Eric Filemon (3), Wim v. Vliet (2), Jan Sjardijn, Truus v. Vliet, Hen Rusman, Wim v.Iterson. TOP-Tjoba 3-4 (1-1). TOP ver zuimde kans om samen met het winnende VES de toppositie over te nemen van het niet spelende GKV. De Sassenheimse formatie speelde een slechte wedstrijd en werd door het Zeeuwse Tjoba met een toch wel opmerkelijke neder laag geconfronteerd. Aanvalsspel bleek op het zwaar te bespelen ter rein zaterdag in Sassenheim pover voor wat de afwerking betreft. Beide ploegen scoorden voor rust 1 maal en erna verbeterde het wel iets, maar wel ten nadele van TOP, dat bij 2-4 al te ver achterraakte. Doelpunten van Peter Ciggaar, Ilse Westerbeek en Wilma Kuhn. Ons Eiland-OWO 10-12 (7-7). Veel meer viel er te beleven aan de Brahmslaan zaterdag, waar Ons Eiland en OWO er een aantrekke lijk duel van maakten met in totaal maar liefst 22 goals, Tegen het einde moest Ons Eiland bij 9-7 het antwoord op 5 tegentreffers schuldig blijven. Het had meteen de nederlaag tot gevolg. Doelpun ten: invaller Jan v. Kalkeren, Julia Amoldus (2), Rob Hasselbach, Sary v. d. Meeberg, Wim Nijenhuis, Pa trick Verra, Barry v. Duyn en Piet Beekman (2). Crescendo-HSV 5-4. (1-1). Tegen de oud-eersteklasser moest Cres cendo erg lang wachten op het eerste bewijs van aanvallend ver mogen. Nadat Leny Kok al twee taaal vanaf de stip de score ver zuimde te opnenen, deed invaller Joop Burghouwt het vlak voor de pauze beter. Pas na 35 minuten viel overigens het eerste doelpunt. Na rust verkreeg Crescendo wel een licht overwicht, waarna de voor sprong opliep tot 5-2, wat vol doende was voor Crescendo's vierde zege. Doelpunten: Joop Burghouwt (2), Benno Baak, Louis Kok en Wilfried Cornelisse. Avanti-Velocitas 4-5 (1-3). Een prima revanche van Velocitas op Avanti, dat na rust met agressiever spel trachtte de Leiderdorpse da dendrang te beperken. Het kostte Velocitas de zo zwaar bevochten 1-3 voorsprong (4-4), maar in de slot fase beslite Ybo Schutte vanaf de stip over verdeling der punten. Overige goals van: Rien van Poelgeest, Aad v. Poelgeest en nogmaals Ybo Schutte (2). Fluks-Sagitta 3-5 (2-4). Voor de tweede maal verkeek Fluks zich op Sagitta en voor de tweede keer kostte die nederlaag de Noordwij- Invaller Joop Burghouwt deed het kers de kopppositie. Fluks speelt twee keerLmks Marhes Aibers' op het ogenblik te wisselvallig om volgde nu een povere vertoning, resoluut op te treden. Na de prach- waarin Sagitta al voor rust profi- tige zege vorige week op Hoekse teerde. Fluks was ook na rust teveel LEIDEN - Foreholt kon gistersn de "Hellas - Koorts" niet uit de benen krijgen in de eerste wedstrijd van de zaalhandbalcompetitie. Alleen Nel Geerling speelde op haar nor male niveau Foreholte scoorde maar liefst negenmaal Foreholt verloor met 12-13 (rust 6-6). In de regionale derde klasse begon HVS met een zeer verdienstelijke zege op Jong Ade, 7-5, en kon Northa een goed begin, 4-0 binnen 5 miunuten, niet doorzetten, rust 6-4 voor Velo, einde 10-!. In de afde- lings eerste klasse kon Margaret Volwater van NMO haar draai in deze eerste zaalwedstrijd niet vin den. Daarom kon HEC 1 een 2-0 niet slecht bij Crescendo; hij scwrde MNo^^ore^mgebïg^'naar 5-12 voor, einde 6-2. Bij de heren met zichzelf bezig om krachtig op te kwam Sanocel/Saturnus tegen kunnen optreden. Doelpunten: MSV in de afdelings tweede klasse Rob Schelvis (2), Cees Imthorn. B, sterk uit de startblokken, rust LEIDEN - LKV De Spartaan heeft ook de tweede klip in de gekort wiekte gewichtheftcompetitie, SS Alkmaar, omzeild. Een lastiger karwei dan aanvankelijk werd ver ondersteld, want hoewel de Leidse tillers bepaald nog niet het uiterste van zichzelf vergden moest toch stevig aangepoot worden om de be zoekers er onder te houden. Dat lukte dus, maar het verschil - 828 kilo om 786 kilo - was toch kleiner dan gedacht. Met wie men in Leiden geen reke ning had gehouden was de nieuwe aanwinst van de Noordhollanders, ene Veloris, een middengewicht van Italiaanse afkomst. Weinig techniek, veel karakter en opval* lend sterk. "Dat kan nog wat wor den", mompelde de als toeschou wer aanwezige veelvoudig Neder lands kampioen Theo Sanders, die liet doorschemeren dit seizoen toch nog voor een verrassing te gaan zorgen. Ook LKV-coach Thomas Brandt liet zich lovend uit over de capaci teiten van de nieuwe man. Diens optreden noopte De Spartaan ertoe het schema te herzien, fatale con sequenties had dat niet, want de pupillen van Dirk van 't Riet maak ten stuk voor stuk een sterke in druk. Zelfs de pas van een blessure herstelde veteraan Sam Holswilder liet zien het nog niet verleerd te zijn, op een foutje bij het trekken na, kwam hij tot een zeer acceptabel totaal van 230 kilo. Eenzelfde prestatie leverde John ten Brinke, die éooral bij het trek ken de indruk wekte aan de voor avond van een goed seizoen té staan. Arie Swagers miste zijn laatste stootbeurt op een haar na, maar desondanks bewees hij de weg omhoog weer ingeslagen te hebben. Herman Filippo heeft dit jaar zijn zinnen gezet op het breken van de Nederlandse record in de klasse lichtzwaar en de manier waarop hij zaterdag met het halter "speelde" doet vermoeden, dat zoiets zeker tot de mogelijkheden behoort. Trainer Dirk van 't Riet Sam Holswilder: acceptabel totaal. tenslotte hield zich in. Als het echt ken. Het wordt dus oppassen daar, noodzakelijk is kan hij zeker twin- één fout kan fataal zijn. Verloopt tig kilo meer hebben dan de 105- echter alles normaal, dan worden 135 van zaterdag. wij weer kampioen van de gewes telijke afdeling. "Theo Sanders: "Ik Overigens waarschuwde Brandt denk, dan ik dan weer een maandje het eerste team van de Leidenaars Qf zo ga trainen. Moet genoeg zijn na afloop voor de return in Al- voor de finale om het lands- kmaar. "Ik ben er zeker van, dat die kampioenschap", lui thuis dertig kilo meer verwer- AD VAN KAAM MERKSEM - Nederland heeft de zaken op internationaal korfbalgebied weer rechtgezet. Daarvoor was weinig nodig maar het ging toch zeer moei zaam. Dat zijn de beide kant tekeningen die men bij de wed strijd België-Nederland kon zetten. Want de overwinning van 4-3 in'de 82ste veldkorfbal- wedstrijd tegen het enige land dat op gqlijk niveau kan mee strijden, kwam gistermiddag in Merksem door treffers in de laatste tien minuten van Loek van de Boog en Rens Munnikes onverdiend tot stand. Deson danks kan Nederland, als men uitgaat van de cijfers, de abso lute korfbalhegemonie weer voor zich opeisen. Na het deba cle van 1976, toen België zowel in de zaal als op het veld sterker bleek, heeft de ploeg van Adri Zwaanswijk op beide gebieden revanche genomen. In het voorjaar werd België in de Gro ningse Martinihal met 15-10 verslagen en de overwinning in Merksem voltooide dit herstel. Dat drie weken geleden de Europese beker voor lands kampioenen bij het Belgische Riviera, dat PKC in de finale versloeg, terecht kwam mag in dit geheel een schoonheids foutje genoemd worden. Het scoreverloop was als volgt: 43. Liessens 1-0,46. Boogcrs 1-1, 58. Van de Peut 1-2, 58. Van Leuven 2-2 (strafwórp), 74. Be tty Lenaerts-Dieltjens, 3-2. 81. Van de Boog 3-3, 85. Rens Mun nikes 3-4. Betty Stöve kansloos tegen Billie King SAO PAULO - Betty Stöve heeft in de eindstrijd van het internationale tennistoernooi van Sao Paulo in twee sets van Billie Jean King verloren. De Amerikaanse speelster won met 6-1 en 6-4 van de Nederlandse tennis speelster. In Manilla heeft Japan de wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Davisbeker (oostelijke zóne) tegen de Philippijnen met 4-1 gewon nen. Indonesië zal nu de volgende tegenstander van de Japanrters zijn. Björn Borg is winnaar geworden van het internationale tennistoernooi van Barcelona. De Zweed versloeg in de finale de Spanjaard Manuel Orantes met 6-3, 7-5 en 6-2. Ook de Argentijn Guillermo Vilas kwam dit weekeindè tot een goede prestatie. Hij versloeg in het Argentijnse Saltos de Mexicaan Raul Ramirez met 6-7, 6-1 en 6-2. De Roemeen Iljie Nastase moest tegen de Italiaan Panatta eveneens een set afstaan: .4-6, 7-5 en 7-5. In Sydney tenslotte moest Jimmy Connors ondervinden, dat bij de Australische veteraan Ken Rosewall nog altijd geen spoor van slijtage te bespeuren is. Weliswaar won de Amerikaan in drie "straight" sets (7-5,6-4 en 6-2), maar zelfs Connors moest later erkennen dat dit niet zonder moeite was gegaan. 10-5. Zoals van de roodwitten be kend is, zakten zij na hervatting sterk terug, maar ze wonnen toch nog met 18-17. Veel beter deed NMO het in de afdelings derde klasse, maar de tegenstander. Rijn soever was dan ook wel erg zwak, rust 11-4, einde 23-9. De dames van Sanocel/Saturnus boekten een duidelijkheid weinig te wensen la tende zege op de reserves van DSO, rust 10-5, einde 17-6. Foreholt kwam gisteren in de Vliegermolen in Voorburg gewoon niet meer los tegen rivale Idem- Hellas 2. Zeven minuten voor tijd had de Voorhoutse formatie, waarin Nel Geerlings voor de Haügse ploeg ongrijpbaar was, dankzij Nel Geerlings nog een 9-8 voorsprong. Voor de eerste maal in de wedstrijd. In die fase van de ontmoeting had Hellas een morele dreun moeten krijgen. Wat iede reen verwachtte, namelijk dat Fo reholte zou doordrukken gebeurde niet. Integendeel, Hellas 2 ver snelde en scoorde driemaal in suc cessie, 11-9. Foreholte kwam nog wel terug, maar niet meer langszij. Hellas 2 genoot overigens wel zichtbaar de bescherming van het leidende koppel. Dat kreeg gestalte in maar liefst zes strafworpen. Fo reholte mocht geen enkele maal op de zeven meter streep plaatsne men, al was daar zeker driemaal volop reden voor. Behalve Nel Geerlings scoorden Hannie Bos kamp (2), en Jet Verdegaal (1 maal). HVS verraste Jong Ade niet alleen met snel spel in de tweede lijn, maar ook met gedurfde afstands schoten. Met name Cobia Coemans was voortdurend gevaarlijk. Helma van der Geest kon maar moeilijk loskomen van de persoonlijke dek king van Lenie van der Bosch. De laatste speelde zonder twijfel een bests partij. Naast de persoonlijke dekking van Helma van der Geest, scoorde zijzelf ook vog eenmaal. Voor de overige treffers zorgden Ank van der Bosch (2), en Wil Kos (1 maal). Voor Jong Ade waren Helma van der Geest en Marjan van der Geest, beiden tweemaal, en Lydia van der Poel, éénmaak succesvol. Het duurde lang voordat NMO in de afdelings eerste klasse op toeren kwam. HEC 1, dat een 2-0 voor sprong had genomen, werd toen snel met de neps op de feiten ge drukt. Jammer dat MMO na de her vatting weer.wegzakte. De anders zo schotvaardige formatie wist nog maar eenmaal het net achter de HEC-keepster te doen bollen. Zo sterk was het begin van de heren van Sanocel/Saturnus tegen MSV, dat de Noordwijkers binnen enkele minuten tegen een 0-4 achterstand aankeken. Wel kwamen zij daarna terug, maar de Leidse ploeg bleef domineren met goede individuele acties, balvast combineren en vooral hecht verdedigen. Aan dat 'laatste mankeerde nogal het een en ander in de tweede helft. Met name in het midden vielen herhaaldelijk gaten waar MSV dankbaar van pro fiteerde. Via 15-12, 16-13 en .—15 werd het nog knap benauwd, 18-17. Ook in deze wedstrijd was de ar bitrage bepaald van minder niveau. In de laatste vier minuten moest Sanocel/Saturnus het met vijf man doen omdat Anton KLok de rest van de wedstrijd vanaf het bankje mocht meemaken. Een won derlijke straf als in aanmerking wordt genomen wat bij MSV alle maal wel mocht. De meest tref zekere speelster bij Sanocel/Satur nus was gisteren Wil Schulte, die wat inzet betreft de jeugd in de roodwitte ploeg een voorbeeld heeft gegeven, dat' niet mis is te verstaan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17