Tourorganisatie in Leiden "Waar moet het heen? Uur-recordpoging Rompeiber g mislukt Nieuw voorstel voor "de ton Sjaak Pieters ook nationaal kamp loen ommum mmM engelen-heere air MAANDAG 24 OKTOBER 1977 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Door Paul de Tombe LEIDEN - De werkelijk heid is soms net als de film: in de vertraging zie je pas tot in de finesses wat er gebeurt. Niemand kan daar in dit geval moeite mee hebben, want de voorbereidingen voor de Tour de France in 1978 lijken van de Franse kant vooralsnog geheel in slow motion opgenomen. Op de belangrijkste activiteiten van de Leidse stichting, die de start van dat evenement vol gend jaar juni organiseert, is daardoor een rem gezet. Nog altijd weet de organisatie niet waarheen de eerste etappe in Nederland moet gaan leiden; nog altijd is er ook geen zeker heid of de van gemeentewege toegezegde ton zal worden verstrekt in de vorm van een garantie of een subsidie. Ruim acht maanden voordat 's werelds grootste wielercircus neerstrijkt in de Sleutelstad is een vrijwel onwerkbare situa tie ontstaan, die mogelijk pas deze week gedeeltelijk zal zijn opgelost. Nog niet waar het die „ton" betreft (een genomen principe-besluit van de raad moet worden gewijzigd, het geen nog wel enige tijd kan aanlopen), maar wel waar de regeling van de sportieve kant in het geding komt. De Franse Tour-delegatie, die binnenkort in Leiden arriveert, moet daar voor de antwoorden aandragen op een paar vragen. De meest vitale is: „WAAR MOET HET HEEN". Dubbelrol Het zou de titel kunnen zijn van een probleem-film met een in trige en een mogelijke dub belrol van Tour-regisseur Félix Levitan, die in ieder geval twee van de acteurs problemen be zorgt. Immers, Joop Riethoven en Cees Couwenhoven, de mannen die zich moeten bezig houden met het uitzetten van de Nederlandse route, willen nu eindelijk wel eens weten waar ze aan toe zijn. Vooral omdat zich na St. Willibrord en Hil varen beek, waarmee al tot in een ver stadium werd onder handeld, inmiddels nog een derde kandidaat heeft opge worpen. De firma Frisol zegt bij monde van directeur Nico de Vries de aankomstrechten binnen de eerste etappe te hebben ver worven voor Dordrecht. Na rechtstreekse onderhandelin gen met Levitan, die zijn fiat al zou hebben gegeven. „We wachten alleen nog op de schriftelijke bevestiging", zegt Frisol-perschef Uijlen, die pas nog met Lévithan heeft ge sproken, geheel in de lijn van de onderhandelingen die al vanaf maart buiten „Leiden" om zijn gevoerd. Te goeder trouw, volgens Uijlen: „Want we weten dat Leiden de proloog en de start heeft, maar niet dat ook de rechten zouden zijn verworven om het par cours tot aan de grens te ma ken. Volgens ons beslist Lévit han waar de eerste rit heen gaatdan is het toch logisch dat we direct naar de hoofdorgani satie stappen? Lévithan is er trouwens zelf tegen De Vries over begonnen in feb ruari/maart. Daarop zijn we doorgegaan. Maar als blijkt dat Leiden alle rechten in Neder land heeft, zijn wij als eersten bereif er weer uit te stappen". 99 LEIDEN - Waarschijnlijk in de loop van November zal een voorstel bij B en W van Leiden worden gedeponeerd om het raadsbesluit terug te draaien ten aanzien van de tón.voor de Tour.. De betrokken organisatie wil de garantie omgezet zien. in een subsidie. Of die echter afkomt is de vraag. De Leidse Tourstichting zou de ton graag voor het evenement in handen willen hebben, maar het voorstel dat in voorbereiding is, heeft alleen als nieuw element dat de gemeente in het tekort wil inspringen tot een maccimum van een ton, ongeacht de vraag of sponsor Teekens dat ook doet. Daarop berustte lang het grote misverstand. In eerste instantie im mers, was een principe raadsbesluit genomen om garant te staan voor een tekort van -maximaal een ton (zie het nieuwe voorstel hierboven). Later kwam daarin een zodanige wijziging dat de gemeente naar verhouding zou bijspringen. In de raad werd gedacht dat Vleesmeester Teekens voor 360.000 gulden garant stond ten opzichte van de Leidse Tourorganisatiemaar dat bedrag was slechts een lening van de Stichtingdie dat geld aan de Franse organisatie diende te betalen voor de Tour start. In de gedachtengang van de raad echter, zou de gemeente pas bij moeten springen als er tekorten waren boven'de 360.000 gulden. Daarvan zou de gemeente dan 10146ste deel voor rekening nemen, wat inhield dat de ton zou worden verstrekt bij een tekort van 460.000 gulden. In het nieuwe voorstel is die verwarrende en onjuiste formule ver dwenen. Van der Loo, van sportzaken, die zich daarmee bezig- houdt: "In het voorstel van nu wordt die wijziging teruggedraaid. Niet naar een subsidie vooraf, want het is verschrikkelijk duidelijk dat de raad niet wil dat er wordt gezegd: hier is de tQn, kijk maar wat je ermee doet, maar naar een subsidie iri het tekort. Is dat bijvoorbeeld 75.000 gulden, dan betaalt de gemeente dat. Is dat een ton dan betaalt de gemeente dat ook, maar dat is dan het Linskens: waarheen? De Tourstichting is het met dit voorstel niet eens. Vonk; "Hier schieten we niets mee op. We willen een subsidie ter hoogte van de betaling van de gemeentelijke diensten en in de voorbèreidingskosten. Drie wethouders hebben ons toegezegd dat we een echte subsidie zouden krijgen. Daar houden we ze aan." Steekvlam Een rechtvaardige opstelling, zo lijkt het. Van de twee hoofdrol spelers van het eerste uur, is echter alleen de Leidse stich tingssecretaris Bas Vonk be reid dat te aanvaarden. Hij is niet tegen een compromis en wil Leiden niet al bij voorbaat uitschakelen als gesprek spartner. Joop Riethoven doet dat wel. Hij heeft impulsief de deur naar overleg volkomen afgegrendeld. Een steekvlam van woede brandt door hem heen als de zaak Dordrecht ter sprake komt, waarbij de naam Nico de Vries werkt als olie op het vuur. "Wat hij heeft gedaan vind ik ge woon schofterig. Wij hebben al het werk opgeknapt en nu wil hij achter onze rug om voor een appel en een ei met de eer gaan strijken. Het gaat alle perken te buiten dat hij zich met onze or ganisatie bemoeit. Als hij nou eerst met ons in contact was ge treden, hadden we nog wel willen overwegen om naar Dordrecht te gaan. Onze spon sor Teekens heeft daar een stuk of wat zaken, dus wat dat be treft, zou het nog goed uitge komen zijn ook. Nu dit is ge beurd zeg ik; nooit meer. Ik wil nog verder gaan. Zelfs als ze die schriftelijke bevestiging heb ben, valt er met mij persoonlijk niet over Dordrecht te praten. Dan zoeken ze het na Leiden verder maar zelf uit." Dreiging De dreiging die in die woorden opgesloten ligt, geeft aan dat Riethoven ervan overtuigd is dat hij sterk staat, anders zou hij als wielerfanaat nooit op te rugtrekking duiden. De vraag is echter of dat wel zo is. Uijlen tijfeit daar sterk aan en komt met een praktijkvoorbeeld. '•'Ook Scheveningen had des tijds de proloog en de start. Toch kreeg Rotterdam de halve étappe, omdat Lévitan dat be paalde. Riethoven is dan ook volkomen ten onrechte zo boos op ons. Wij zijn in.de eerste plaats zelf teveel organisator om ons met een organisatie van anderen te bemoeien en we geloven in de tweede plaats dat we op een nette manier gehandeld heb ben. Na een eerste reactie van Riethoven heb ik hem zelf nog gebeld om over deze zaak te praten, maar daarvan wilde hij niet weten. Hij wil het kenne lijk liever zo en dat doet de Tour-zaak geen goed. Het pu bliek krijgt daardoor de idee dat er weer iets aan de hand is." Feit is dat er officieel nog niets was vastgelegd omtrent aan komstplaatsen. De hoofdrol in Nederland mocht dan zijn ver geven; het scenario blijkt nog lang niet geheel volgeschreven. De aanwijzing van de aan komst plaats van de eerste rit bleef ondaks Leids aandringen steeds maar uit. Riethoven kan zich ook daarover ontzettend kwaad maken: "We lopen er nu al bijna een jaar om te zeuren en we weten nog niets. We laten ons toch niet als kleine jongens behandelen? Daarvoor zitten er teveel grote stichtingsbestuur.'" Vandaar dat de Leidse organisatie al lang geleden zelf het initiatief heeft genomen en de onderhan delingen opende met St. Wil librord en (als alternatief) Hil- varenbeek. Voor 75.000 Gulden zou één van die plaatsen de aan komst kunnen organiseren met als verdeelsleutel dat daarvan 45 procent naar de Leidse Stichting zou gaan en 55 procent naar de Franse Tour-organisatie. Riethoven dan weer; "En Dord recht heeft veel minder gebo den." (volgens Uijlen 35.000 Gul den, enkel bestemd voor de Franse organisatie),waarvan wij niets krijgen, de eventuele winst ten bate van het geestelijk ge handicapte kind zou er dus door in gevaar kunnen komen". Zijn irritatie omtrent het gedrag van Lévitan lijkt dan ook reeel, want het zou best kunnen zijn dat die keiharde zakenman alleen het Dortse geld even mee wil pakken op weg naar Willibrord en Hil- varenbeek. Riethoven: "Als Lévi tan inderdaad de toezegging heeft gedaan aan Dordrecht zou ik dat zacht uitgedrukt weinig zakelijk en weinig hoffelijk vin den tegenover Vleesmeester Teekens, die toch bijna een half miljoen op tafel heeft gelegd. Het zou helemaal geen stijl zijn ten opzichte van die jongens in Wil librord en Hilvarenbeek. Die moeten zo langzamerhand toch ook weten hoe of wat. Straks zijn de reclame-budgetten van de sponsots ingedeeld voor volgend jaar en dan zouden ze het pas zo laat horen. Dan zitten die jon gens. Trouwens, door dit geintje hebben wij zelf nog maar vijf maanden de tijd, want alles moet ruimschoots van tevoren gere geld zijn. Reden temeer toch om ons direct in te lichten?" Voet bij stuk. Nu dat niet is gebeurd, wenst in elk geval Joop Riethoven voet bij stuk te houden. Ook als de Franse delegatie er deze week op zou aandringen een halve étappe naar Dordrecht te organiseren. "Laat ze het maar proberen", zegt hij strijdlustig. "Het kan niet eens als wij niet willen. Kouwenhoven, de route-directeur, heeft de vergun ningen op zijn naam staan en ik vraag me af hoe ze naar Dord recht willen, zonder vergunning. Trouwens, de route naar Wil librord en het alternatief liggen al gedeponeerd bij de rijkspolitie in Driebergen. Verder ben ik er rotsvast van overtuigd dat het wel goed komt. Ik heb alle ver trouwen in ons juridisch team Karsten/Linskens". Mr. Linskens, de jurist van het stichtingsbestuur, heeft met het oog op het contract echter zo zijn "gedachten over onze afdwing bare positie ten opzichte van Lé vitan". Die wil hij niet prijsgeven. Wel zegt hij: "Wij moesten zorgen voor de vergunningen; dat het mag van de gemeenten en de rijkspolitie. Als wij daarvoor moeten zorgen dan is het gevolg dat in ieder geval in overleg met ons de route naar de grens wordt uitgezet. Dat heeft Lévitan ook toegezegd, maar dat hebben we niet schrif telijk. Vergunningen kun je ook ten behoeve van een ander aanvragen, dat is het punt niet. Het gaat mij om het principe. Leiden moest daarvoor zorgen. Dat is heel sterk: dat complex van zaken zou er toe kunnen leiden dat Lévitan niet zomaar Dordrecht kan aanwijzen". Gematigd Doet hij dat toch, dan heeft ook secretaris Bas Vonk nog wel een aantal argumenten achter de hand. Vonk stelt zich in deze zaak gematigd op, zegt dat er met de Fransen in elk geval over gediscussieerd moet kun nen worden ("anders schakel je jezelf uit en je moet toch verder met die mensen") en is niet te gen een compromis. "Als Lévi tan nou werkelijk op Dordrecht is vastgelegd, kunnen we er doorheen naar Willibrord of Hilvarenbeek. We moeten hem alleen overtuigen van het feit dat zoiets ontzettend moeilijk "Dat we geen derde route meer kunnen inleveren, dat Dord recht technisch onhaalbaar is. De voorkeur gaat uit naar een rustig parcours en dat is on doenlijk naar Dordrecht. Vooral op de vrijdagmiddag, waarom het zou gaan, is dat een knooppunt van verkeer. Dat zullen ze daar beslist niet een uur stilleggen voor de Tour. Bovendien krijg je op weg daarheen te maken met alles wat de Franse organisatie ver afschuwt bruggen, tunnels en spoorwegovergangen. Dat zijn toch sterke argumenten, ik voel me dan ook niet onrustig". Wanneer de Franse delegatie is gearriveerd, verwacht Vonk overigens wel meer strubbe lingen en heftige discussies. Niet alleen door het taalge bruik en de andere taalopvat tingen, maar ook door de "points chauds" in het con tract. "Want dat zit gebrekkig in elkaar. Er zijn punten waar mee je twee kanten uitkunt met onze Hollandse opvattingen. Ook vitale punten, ja. De Groenoordhal is bijvoorbeeld nog altijd zaak van discussie". Volgens de Fransen kun je er niet in starten en niet in verdwijnen. Dus laten we voor hen een aan tal Swiftrennertjes en Zoete melk proefrijden Verder maak ik me over die zaak van Dord recht weinig zorgen, al wordt het wel hoog tijd dat we de aan komstplaats nu eens te weten komen. In beide routen die we hebben gemaakt zijn zoiets van 60 gemeenten. Die moeten al lemaal worden aangeschreven omdat er voor een afzetting moet worden gezorgd. Dat re gel je niet in een paar uur. Daar hebben we tijd voor nodig en die hebben we niet meer". Zwak punt De Dordtse perschef Uijlen tenslotte: "Inderdaad, het is een heel zwak punt dat die aan komstplaats nog niet bekend is. Dat ben ik volledig met de Leidse organisatie eens. En wat Dordrecht betreft: die Fransen zoeken het maar uit als ze ko men. Het zit erin dat ze toch ex cuus zullen moeten maken. Of tegenover ons, of tegenover Leiden. Want nogmaals: als blijkt dat Leiden de rechten heeft, zijn wij de eersten om eruit te stappen, maar dan zou Lévitan zich wel moeten ver ontschuldigen bij De Vries". Het zou een nieuwe ontwikkeling zijn in de film, die hoe dan ook doorgaat. "Want de start in Leiden kan nooit in gevaar ko- De laatste opnamen moeten evenwel zeer versneld worden opgenomen. ROTTERDAM (ANP) - De poging van Fred Rompelberg om het werelduurrekord achter handélsmotoreri op bin nenbanen, dat met 69 kilometer en 741 meter sinds 25 sep tember 1976 op naam staat van de Italiaan Pietro Algeri, is gistermorgen in het sportpaleis Ahoy op een mislukking uitgelopen. De Nederlandse kampioen bij de stayers deed achter gangmaker Noppie Koch zelfs twe? pogingen. De eerste aanval op het uurrecord van Algeri brak de Maastrichtenaar al na 18 rondjes van 200 meter af. Rompelberg was op dat moment amper drie minuten aan de gang. Hij was nog niet goed ingespeeld op de manoeuvres van zijn gang maker. Na de bochten had Rom pelberg de grootste moeite om de rol vast te houden, omdat Koch de motor te bruusk rechttrok. Hij wilde eerste een grotere versnelling laten monteren dan 65x14, maar na advies van stayerscoach Wierstra en manager Liebregts zag hij daar vanóf. Koch beloofde zijn rondjes wat groter te maken. Ondanks dat het niet allemaal lekker liep, was hij tijdens de eerste rit zeven seconden onder het geplande schema van 70 kilometer per uur gebleven. Na een minuut of twintig tijdens welke de lange Rompelberg een polsversteviging liet aanleggen, stapte hij opnieuw op. Opnieuw met optimisme, al was al snel ge bleken dat de baan van Ahoy met 200 meter en een paar milimeters toch wel erg kort was voor een ge slaagde aanval op het uurrecord. Zeker voor een lange renner als Rompelberg. Bij zijn tweede poging deed hij het wat rustiger aan. Hij reed iéts lang- zamèr, maar het leek toch beter te gaan. Per 5 kilometer liep hij een seconde uit op het schema. De winst bedroeg drie seconden toen hij na 15 kilometer, zo'n 75 ronden, toch weer afstapte en (voorlopig) de jacht op het record staakte. Rom pelberg had dit keer beter kunnen sturen, al kwam hij ptaktisch in elke bocht naast de rol, ditmaal kreeg hij last van zuurstofgebrek. Rompelberg kwam niet, zoals dat heet "in zijn tweede adem". Door de aanwezigheid van zo'n 5000 toe schouwers was er - ondanks inge schakelde afzuigers - te weinig zuurstof. Rompelberg is dat niet gewend. Hij trainde - behalve de laatste tien dagen - altijd buiten op de weg of op de baan. Daarom heeft Martin Venix volgende week meer kans van slagen. Venix heeft dan de zesdaagsen in de rokerige sportpa leizen van Dortmund en Frankfort in de benen. Venix is ook een kop kleiner dan Rompelberg. Hij kan gemakkelijker sturen, al zal het ook voor hem erg moeilijk worden. De grondslag voor de mislukking van Rompelberg lag ook in de voorbereiding. Een topprestatie vereist maandenlange mentale en haast even lange fysieke voorbe reiding. Rompelberg had alles veel te snel gedaan en dus maar half. Als houder van het werelduurrekord op buitenbanen (79.613 km) heeft hij het te licht opgevat. Hij wist niet eens waar het bord stond, waarop de jury de achterstand of voor sprong op het schema schreef. Het bord was er wel degelijk. Er stond op: "drie seconden voorsprong". Rompelberg zei nadat hij teleurge steld was afgestapt: "Als ik gewe ten dat ik toch goed op weg was, had ik op karakter doorgereden, maar ik dacht dat ik ver achterlag, doordat ik zo weinig zuurstof in ademde". Fred Rompalberg geeft het echter nog niet op. Hij gaat volgende week kijken hoe Venix het er vanaf brengt en zal dan beslissen of hij in Rotterdam, dan wel op een grotere baan in Antwerpen of Wenen een nieuwe aanval zal ondernemen. Nationale 1 Zf Nederlanden f\f r op het schema. Later zo ROTTERDAM - Sjaak Pieters is gisteren in het sportpaleis Ahoy Nederlands kampioen omnium amateurs geworden. Op de tweede plaats in de strijd om de door Pon steen niet verdedigde titel eindigde Ger Slot. Het Nederlands omnium-kam pioenschap was een spannende aangelegenheid. In het eindklas sement na vier onderdelen had Pieters één punt voorsprong op Slot, die met hetzelfde puntento taal eindigde als Mario van der Vel den en Barend Huveneers. Slot. kreeg de voorkeur voor het zilver door zijn overwinning op het laatste onderdeel, de achtervol ging- Voor de titelstrijd was Ger Slot grote favoriet. Hij had tijdens de voorwedstrijden de meeste indruk gemaakt. Zijn kansen daalden aanmerkelijk door een zwakke prestatie in het eerste onderdeel, de klassementswedstrijd oVer 50 ron den. Hij werd slechts zesde. Die achterstand hééft hij niet meer goed kunnen m^ken. Zeker niet nadat Pieters, tweede in de klas sementswedstrijd, ook nog de af- valwedstryd won. Slot bleef het wel I proberen, werd tweede op de kilo meter tijdrit achter Nederlands kampioen Veldt en won de achter volging, maar Pieters bleeft toch hij nipt onbereikbaar. De Westduitsers Dietrich Thurau en Jürgen Tschan hadden gister avond de leiding in de Zesdaagse van Frankfort. Het Nederlands- Italiaanse koppel René Pijnen- Francesco Moser, dat in dezelfde ronde als de leiders reed bezette de tweede plaats. De Westduits-Ne derlandse combinatie Güpther Ha- ritz-Gerben Karstens was zesde. Martin Venix en de Belg Willi De- bosscher bezetten toen de elfde plaats. De stand was gisteravond: 1. Thurau-Tschan (Wdl) 156 pnt, 2. Pijnen-Moser (Ned/Ita) 87 pnt. Op een ronde: 3. Peffgen-Clark (Wdl Aus) 76 pnt, 4. Bugdahl-Sercu (Wdl/Bel) 56 pnt. Op twee ronden: 5. Hempel- Schumacher (Wdl) 52 pnt. Op drie ronden: 6. Haritz-Karstens (Wdl/Ned) 37 pnt. Op vijftien ronden: 11. Debos- scher-Venix (Bel/Nedj 14,5 pnt. Herman Snoeyink heeft zaterdag een nationale veld rit in Harderwijk gewonnen. Hij legde de 24 kilome ter af in 1 uur 1 minuut en 10 secon den. De uitslag van de veldrit in Har derwijk luidt: 1. Herman Snoeyink (Denekamp) 24 km in 1 uur 1 min 10 sec, 2. Kees van de Wereld (Nieuwkoop), 3. Hans Steekers (Noordwijkerhout), 4. Gerrit Scheffer (Zelhem), 5. Be nnie Meyer (Apeldoorn).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15